چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

بسیاری از داروهای مختلف می توانند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارند. در این مقاله، توضیح می‌دهیم که چگونه داروها می‌توانند بر منظم بودن چرخه، درد پریود و قطع کامل دوره‌ها تأثیر بگذارند. با این حال، همیشه مهم است که سایر علل بی نظمی قاعدگی مانند

بارداری یا پولیپ را در نظر بگیرید. بنابراین اگر علائم شما غیرمنتظره یا دردسرساز هستند، لطفاً برای ارزیابی به پزشک  مراجعه کنید.

آنتی‌بیوتیک‌ها درمان استاندارد عفونت‌های باکتریایی هستند، اما برخی از زنان ممکن است پس از مصرف آن‌ها متوجه شوند که پریودشان دیر شده است. این می تواند بسیاری را به این فکر وادار کند که آیا آنتی بیوتیک ها روی چرخه قاعدگی شما تأثیری دارند و

آیا می توانند باعث تاخیر در پریود شوند.

در حالی که آنتی بیوتیک ها یک فرآیند فکری طبیعی هستند، به طور کلی هیچ تاثیری بر چرخه های قاعدگی ندارند. در عوض، علت دیررس پریود اغلب به بیماری مربوط می شود که آنتی بیوتیک برای درمان آن تجویز می شود.

شایع ترین دلیل دیررس قاعدگی بارداری است، اما دیررس شدن قاعدگی می تواند ناشی از تغییرات هورمونی، استرس یا مصرف زیاد کافئین (مانند شکلات، قهوه، نوشابه) باشد. اختلالاتی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نیز می تواند منجر به

پریودهای دیررس یا زودرس شود.  در مورد علت تاخیر در پریود بیشتر بدانید . اگر مشکوک به بارداری هستید، مطمئناً باید از مصرف این دمنوش ها تا زمانی که بارداری منتفی نشده است، اجتناب کنید.

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

آنتی بیوتیک و عقب افتادن پریود نی نی سایت

 

در حالی که تجربه دیر پریود شدن پس از مصرف آنتی بیوتیک غیرمعمول نیست، اما تحقیقات نشان داده است که آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری بر زمان پریود شما ندارند و بنابراین مسئول تاخیر در پریود نیستند.

با این حال، با وجود این درک فعلی، شواهد در حال ظهور نشان می دهد که تغییرات دستگاه گوارش ناشی از آنتی بیوتیک ها ممکن است بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد.

همانطور که می دانیم، آنتی بیوتیک ها باکتری های عامل عفونت شما را از بین می برند، اما در برخی موارد، ممکن است باکتری های خوب روده شما را نیز از بین ببرند و روده شما را مختل کنند. علاوه بر این، یک مقاله در سال 2017 نشان داد که

میکروارگانیسم‌های روده بتا گلوکورونیداز، آنزیمی که می‌تواند بر سطح استروژن تأثیر بگذارد، تولید می‌کند. استروژن یکی از محرک های اصلی چرخه قاعدگی است، بنابراین تئوری این است که یک میکروبیوم نامتعادل (در این مورد، به دلیل استفاده از آنتی بیوتیک)

ممکن است منجر به کاهش سطح استروژن شود که می تواند منجر به پریود نامنظم شود.

با این حال، داده های زیادی برای حمایت از تأثیر این آنزیم بر سطح استروژن وجود ندارد، بنابراین هنوز نمی توانیم بگوییم که آنتی بیوتیک ها مربوط به پریودهای دیررس است. در حال حاضر، این ارتباط بالقوه فقط حدس و گمان است و شواهد بزرگتر تحقیقاتی است

که نشان می دهد آنتی بیوتیک ها باعث دیر رسیدن پریود نمی شوند.

آنتی بیوتیک ها به طور کلی هیچ تاثیر واقعی بر چرخه قاعدگی ندارند. تنها استثنا ریفامپین است، آنتی بیوتیکی که برای درمان سل استفاده می شود و در برخی مطالعات نشان داده شده است که بر دوره های پریود تأثیر می گذارد.

در حالی که بعید است آنتی بیوتیک ها بر قاعدگی شما تأثیر بگذارند، بیمار بودن که یکی از دلایل مصرف آنتی بیوتیک است، می تواند بر آن تأثیر بگذارد و باعث تغییراتی مانند:

 • خونریزی شدید
 • خونریزی خفیف
 • دوره های اولیه
 • دوره های کوتاه تر

در واقع، به احتمال زیاد این تغییرات پریود مربوط به سایر داروهایی است که ممکن است هنگام بیماری برای احساس بهتر مصرف کنید، مانند ایبوپروفن یا آسپرین. این مسکن‌های بدون نسخه برای ایجاد تغییراتی در خونریزی قاعدگی شناخته شده‌اند و ممکن

است مقصر چرخه‌های مختلف قاعدگی شما باشند.

 

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

آیا آنتی بیوتیک ها می توانند بر علائم پریود شما تأثیر بگذارند؟

 

نشان داده نشده است که آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری بر پریود شما ندارند. با این حال، عوارض جانبی بیماری ممکن است علائم پریود شما را بدتر کند. به عنوان مثال، تب می تواند باعث کم آبی بدن شود که می تواند علائمی مانند گرفتگی عضلات، نفخ،

خستگی و سردرد را بدتر کند.

توجه به این نکته ضروری است که همه آنتی بیوتیک ها تأثیر یکسانی بر چرخه قاعدگی ندارند. برخی آنتی‌بیوتیک‌ها مانند پنی‌سیلین، تأثیر کمی بر سطح هورمون‌ها دارند، در حالی که برخی دیگر، مانند تتراسایکلین، به‌طور قابل‌توجهی چرخه قاعدگی را مختل می‌کنند.

است که هر گونه نگرانی در مورد آنتی بیوتیک ها و چرخه قاعدگی را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید.

علاوه بر اختلالات چرخه قاعدگی، آنتی بیوتیک ها نیز می توانند منجر به ایجاد عفونت های قارچی شوند. این به این دلیل است که آنتی بیوتیک ها نه تنها باکتری های مضر را می کشند، بلکه باکتری های مفیدی را که مخمر را کنترل می کنند نیز از بین می برند.

زنانی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند ممکن است بخواهند پروبیوتیک‌ها یا ماست را با کشت‌های زنده بخورند تا به حفظ تعادل سالم باکتری‌ها در بدن کمک کنند.

در حالی که می دانیم آنتی بیوتیک ها نمی توانند باعث تاخیر در پریود شوند، نمی توان انکار کرد که بسیاری از زنان پس از اتمام دوره ای از این دارو، قاعدگی دیررس را تجربه می کنند. پس علت این دوره های دیررس چیست؟ بیا یک نگاهی بیندازیم.

فشار

استرس یکی از مقصرهای رایج برای اواخر دوره است، و همچنین به احتمال زیاد در حین مصرف آنتی بیوتیک، استرس دارید. نه تنها ممکن است در مورد بیمار بودن استرس داشته باشید، بلکه بیماری همچنین ممکن است باعث شود برنامه ها را لغو کنید یا کار را از دست بدهید، که می تواند سطح استرس شما را بیشتر افزایش دهد.

یک مطالعه نشان داد که 27 درصد از دختران نوجوان به دلیل استرس، قاعدگی دیررس را تجربه می کنند، بنابراین اگر قاعدگی شما دیر است، ممکن است علت آن باشد.

سایر داروها

در حالی که آنتی بیوتیک ها احتمالاً بر چرخه قاعدگی شما تأثیر نمی گذارند، سایر داروها می توانند.

به عنوان مثال، داروهای زیر می توانند باعث تاخیر و تغییرات خونریزی شوند:

 1. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 2. آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون
 3. داروهای تیروئید
 4. هورمون درمانی
 5. شیمی درمانی

اگر هر یک از این داروها را مصرف کردید و متوجه تفاوت در چرخه قاعدگی خود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. برای برخی از این داروها، این ممکن است یک عارضه جانبی باشد، اما برای برخی دیگر، می‌تواند نشان‌دهنده نیاز به تغییر در دارو یا دوز باشد، و یک

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به شما در فهمیدن این موضوع کمک کند.

بارداری

البته یکی از بارزترین دلایل تاخیر در پریود بارداری است، اما بدون شک این تنها علت آن نیست. اگر از نظر جنسی فعال بوده‌اید و پریودتان دیر شده است، یک تست بارداری خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا باردار هستید یا در غیر این صورت، آیا نیاز به بررسی علل دیگر تاخیر در پریود وجود دارد یا خیر.

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

ورزش کردن بیش از حد

چیزی به نام خیلی از چیزهای خوب وجود دارد که برای کسانی که بیش از حد ورزش می کنند صدق می کند. ما بیش از حد به تمرین‌هایی برای رویدادهای ورزشی شدید، مانند ماراتن، اشاره می‌کنیم. مقدار زیادی از تمرینات تکمیل شده برای آمادگی برای این رویدادها می تواند باعث تاخیر در پریود شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای سطح بالاتری از آندروژن و انسولین در بدن خود هستند که می تواند باعث تاخیر در پریود شدن یا از دست رفتن قاعدگی شود.چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

سایر علائم PCOS عبارتند از:

 • تخمدان های بزرگ یا تخمدان های دارای کیست
 • موهای زائد بدن
 • آکنه یا پوست چرب
 • افزایش وزن، به خصوص در اطراف شکم
 • ناباروری
 • نازک شدن مو

یائسگی

یائسگی یک تغییر سبک زندگی است که با تغییر سطح هورمون مشخص می شود. با نزدیک شدن به این زمان از زندگی، طبیعی است که دوره های قاعدگی کمتر منظم می شوند، که ممکن است دلیل دیر یا از دست رفتن آن را توضیح دهد.

قرص های ضد بارداری خوراکی:

«قرص» معمولاً تأثیر مثبتی بر چرخه قاعدگی دارد. این سیکل را منظم می کند و پریودها را سنگین تر و دردناک تر می کند. از این رو، این قرص اغلب به عنوان یک مداخله درمانی برای شرایطی مانند اندومتریوز، پریودهای سنگین یا دردناک استفاده می شود.

مصرف گهگاهی قرص‌های ضد بارداری می‌تواند منجر به خونریزی بین دوره‌های قاعدگی شود.

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

 

آسپرین:

آسپرین در تئوری می تواند میزان خونریزی را در طول دوره افزایش دهد، اما در عمل این اثر حداقل است. همچنین در کاهش درد پریود موثر نیست. چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

استفاده از مسکن‌ها برای کاهش گرفتگی عضلات و سایر ناراحتی‌های مرتبط با پریود بسیار رایج است ، اما اگر به‌صورت ماهیانه آسپرین مصرف می‌کنید، زمان آن رسیده است که نوع دیگری از قرص را مصرف کنید. همانطور که به نظر می رسد، آسپرین در واقع می تواند وضعیت را ایجاد کند… خوب، آشفته تر.

داروهای بدون نسخه مانند آسپرین می توانند خطر خونریزی در دوران قاعدگی را افزایش دهند. علاوه بر این، مصرف بیش از حد مکمل های کلسیم و منیزیم می تواند منجر به عوارض جانبی مانند اسهال و سنگ کلیه شود.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که برخی از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن می‌توانند باعث تحریک معده و افزایش خطر ابتلا به زخم شوند. زنانی که سابقه مشکلات گوارشی دارند باید قبل از مصرف این داروها در دوران قاعدگی با پزشک خود مشورت کنند.

«خواص رقیق‌کننده خون آسپرین، آن را برای دردهای پریود کمتر ایده‌آل می‌کند. برخلاف سایر مسکن‌های ضد التهابی، آسپرین دارای ویژگی‌های رقیق‌کننده خون است که می‌تواند منجر به افزایش جریان قاعدگی شود.

FYI، اگر مجبور باشید محافظ خود را بیش از حد در طول روز تغییر دهید (یک چرخه قاعدگی معمولی از 3 تا 6 پد یا تامپون در روز استفاده می کند) قاعدگی بسیار سنگینی دارید. یا باید تامپون‌ها و پدها را با هم ترکیب کنید یا به‌طور مرتب از لباس‌هایتان یا روی

رختخوابتان نشت کند.چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

ایبوپروفن:

ایبوپروفن برای کاهش دردهای مربوط به پریود بسیار عالی است و بر میزان خونریزی تاثیری ندارد.

از سوی دیگر، ایبوپروفن متعلق به گروه متفاوتی از داروها به نام NSAIDs است. دکتر خالد می‌گوید: «آنها در مبارزه با درد عالی هستند و می‌توانند به طور خاص گیرنده‌های درون رحم را مورد هدف قرار دهند که امکان کنترل بهتر درد را فراهم می‌کند.» این دسته از

داروها دارای مزیت اضافی هستند که باعث لخته شدن خون می شود و در نتیجه جریان قاعدگی را کاهش می دهد.

ایده آل به نظر می رسد، درست است؟ اما قبل از اینکه به سراغ Boots بروید و پس انداز زندگی خود را در قرص ایبوپروفن سرمایه گذاری کنید، باید بدانید که آنها با یک هشدار همراه هستند. او خاطرنشان می کند: «یکی دیگر از نکات منفی استفاده طولانی

مدت، افزایش خطر ابتلا به لخته های خونی مانند DVT است.

خطر لخته شدن خون نیز می تواند به دلایل دیگری افزایش یابد، از جمله اضافه وزن، بارداری یا داشتن شرایطی که باعث می شود خون شما راحت تر از بقیه لخته شود. اگر نگران مصرف ایبوپروفن بر این اساس هستید، می‌توانید داروهای طبیعی مانند بسته‌های

حرارتی یا تغییر در رژیم غذایی خود را امتحان کنید یا با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد گزینه‌های کاهش درد جایگزین صحبت کنید.

داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی:

این نوع دارو گاهی اوقات می تواند منجر به عدم قاعدگی یا پریودهای نادر با چرخه قاعدگی طولانی تر شود (مثلاً 35 روز به جای 21 روز). گفته نمی شود که داروهای ضد افسردگی بر چرخه قاعدگی شما تأثیر منفی بگذارند. در واقع، آنها به طور فزاینده ای برای

درمان موارد شدید PMT (این تنش قبل از قاعدگی، در غیر این صورت به عنوان سندرم پیش از قاعدگی شناخته می شود) استفاده می شود. دکتر خالد توضیح می‌دهد: «از سال 2013، PMT شدید به فهرست اختلالات رسمی سلامت روان اضافه شده است و

داروهای ضد افسردگی خط اول درمان هستند.

هنگامی که به اطلاعات مربوط به رابطه بین اختلال در دوره های واقعی و داروهای ضد افسردگی می رسد، او اذعان می کند که این رابطه ضعیف است. اما، برخی شواهد حکایتی از گزارش بی‌نظمی زنان در حین مصرف آنها وجود دارد . اگر فکر می‌کنید این ممکن

است به تجربه خودتان مربوط باشد، ارزش دارد که با یک پزشک علامت بزنید تا ببیند آیا راهی برای کنترل‌تر کردن اوضاع وجود دارد یا خیر.

قرص کاهش وزن:

تغییر ناگهانی وزن نیز می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد. قرص های لاغری به عنوان عامل ایجاد قاعدگی نامنظم شناخته شده اند. درصد چربی بدن کمتر از 17 درصد نیز می تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد و منجر به عدم پریود شود (مانند بسیاری از

ورزشکاران المپیک).

شیمی درمانی:

شیمی درمانی می تواند منجر به یائسگی زودرس و در نتیجه عدم پریود شود. اما گاهی اوقات تخمدان ها بهبود می یابند و قاعدگی می تواند به طور طبیعی از سر گرفته شود. اگر تحت درمان برای هر نوع سرطانی هستید ، می‌دانید که بدن شما تغییرات بزرگی

را تجربه می‌کند. در میان این موارد، احتمالاً متوجه خواهید شد که روال معمول پریود شما به شدت تغییر می کند. این به این دلیل است که تخمدان به شیمی درمانی حساس است.

شیمی درمانی منجر به کاهش تعداد و رشد تخمک های تخمدان می شود. این امر همواره باعث از دست دادن تولید هورمون و از دست دادن قاعدگی و حتی یائسگی زودرس می شود.

از آنجایی که شیمی درمانی می تواند تأثیر شدیدی نه تنها بر دوره قاعدگی، بلکه بر شانس باروری شما به طور کلی داشته باشد، او توصیه می کند در مورد گزینه های حفظ باروری خود، از طریق انجماد جنین یا ذخیره تخمک، در صورتی که می خواهید در آینده تشکیل خانواده دهید، بحث کنید

استروئیدها:

داروهای استروئیدی مانند پردنیزولون می توانند بر قاعدگی تأثیر بگذارند و آنها را نامنظم، طولانی مدت و گاهی سنگین تر کنند. این معمولا پس از استفاده طولانی مدت از استروئیدها است. “قرص های ضد بارداری به دو شکل وجود دارد: هورمون ترکیبی و

پروژسترون فقط “قرص کوچک”. هر دو نسبتاً ایمن هستند، اما شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است مینی قرص را مناسب‌تر کند. سه حالت رایج عبارتند از: سن بالای 35 سال و سیگار کشیدن بیش از 15 در روز، داشتن BMI بیشتر از 35 و هر سابقه لخته

شدن خون یا سرطان.”

اگر از مینی قرص استفاده می کنید، باید آن را هر روز دقیقاً در یک زمان مصرف کنید، و برخلاف برخی دیگر، مانند قرص ترکیبی 21 روزه، تضمین یک دوره منظم را دریافت نمی کنید. در نتیجه، شایع ترین شکایات عدم پریود یا خونریزی در اواسط سیکل است.

سایر اشکال ضد بارداری:

داروهای ضد بارداری غیر از قرص های خوراکی نیز می توانند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارند. دستگاه های داخل رحمی غیر هورمونی (IUD، Copper-T) می توانند منجر به خونریزی بین قاعدگی شوند. در حالی که آی یو دی های هورمونی (Mirena یا Jaydess)

مقدار کمی پروژسترون را در حفره رحم ترشح می کنند و اغلب منجر به پریودهای سبک تر و کمتر دردناک می شوند. گاهی اوقات پریودها کاملا مسدود می شوند. خونریزی نامنظم در چند ماه اول نیز یک عارضه جانبی شایع است. قرص های تزریقی، ایمپلنت و

نوشته های مرتبط

مینی قرص همگی حاوی پروژسترون هستند و اغلب منجر به عدم پریود می شوند. خونریزی غیرقابل پیش بینی نامنظم یک عارضه جانبی شناخته شده است.

کنترل بارداری هورمونی می تواند به تنظیم دوره های قاعدگی و کاهش علائم قاعدگی کمک کند. با این حال، کنترل بارداری هورمونی نیز می تواند منجر به عوارض جانبی مانند نوسانات خلقی، افزایش وزن و پریودهای نامنظم شود. ضروری است که با یک ارائه

دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا تعیین کنید کدام نوع کنترل بارداری برای نیازهای فردی مناسب است.

توجه به این نکته ضروری است که کنترل هورمونی بارداری نیز می تواند اثرات مثبتی بر قاعدگی داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از انواع پیشگیری از بارداری هورمونی می تواند میزان خونریزی را در دوره قاعدگی کاهش دهد و حتی پریود را به طور کامل از بین

ببرد. این می تواند برای افرادی که دوره های سنگین یا دردناک را تجربه می کنند مفید باشد.

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

آیا آنتی بیوتیک ها می توانند قاعدگی شما را عقب بیاندازند؟

 

آنتی بیوتیک ها باعث توقف پریود نمی شوند. اگر از نظر جنسی فعال هستید و پریود نشده اید، توصیه می شود با استفاده از آزمایش خانگی یا با کمک پزشک، بارداری را بررسی کنید.

در غیر این صورت، اگر قاعدگی شما متوقف شده است، به خصوص اگر جوانتر از 45 سال دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا به ته راز پی ببرید.

آیا آنتی بیوتیک ها می توانند پریود شما را زودتر کند؟

 

ما می دانیم که آنتی بیوتیک ها به احتمال زیاد دلیل دیررس قاعدگی شما نیستند، اما ممکن است دلیل قاعدگی زودرس باشند؟ جواب کوتاه، نه است.

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

قاعدگی های اولیه اغلب ناشی از تغییرات هورمونی است که نشان داده نشده است آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد آن می شوند. برخی از علل احتمالی زودرس پریود عبارتند از: یائسگی، بیماری های مقاربتی، PCOS و اندومتریوز. اگر قاعدگی زودرس همراه با سایر تغییرات قاعدگی را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا آنتی بیوتیک ها می توانند قاعدگی شما را متوقف کنند؟

 

آنتی بیوتیک ها باعث توقف پریود نمی شوند. اگر از نظر جنسی فعال هستید و پریود نشده اید، توصیه می شود با استفاده از آزمایش خانگی یا با کمک پزشک، بارداری را بررسی کنید.چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

در غیر این صورت، اگر قاعدگی شما متوقف شده است، به خصوص اگر جوانتر از 45 سال دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا به ته راز پی ببرید.

آیا آنتی بیوتیک ها می توانند پریود شما را در زمان پیشگیری از بارداری به تاخیر بیندازند؟

مشابه یک دوره عمومی، آنتی بیوتیک ها بعید است که پریود شما را در حین کنترل بارداری به تاخیر بیندازند. این به این دلیل است که نشان داده نشده است که آنتی‌بیوتیک‌ها سطح هورمون شما را تغییر می‌دهند، بنابراین بعید است که چیزی را در مورد کنترل بارداری، از جمله این اثربخشی، تغییر دهند.

باز هم، یک استثنا در این مورد، آنتی بیوتیک ریفامپین است که نشان داده شده است که سطح هورمون ها را تغییر می دهد و کنترل بارداری را کمتر موثر می کند.

با این حال، برخی از پزشکان فکر می‌کنند که ممکن است خطر تداخل آنتی‌بیوتیک‌ها با اثربخشی کنترل بارداری وجود داشته باشد، بنابراین همیشه بهتر است در هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک از یک نوع محافظت اضافی استفاده کنید، به خصوص اگر ریفامپین مصرف می‌کنید.

ایا قرص مترونیدازول باعث عقب افتادن پریود میشود

 

آنتی بیوتیک ها بر جریان پریود شما تأثیری نمی گذارند. با این حال، داروهای دیگری که اغلب همراه با آنتی بیوتیک مصرف می شوند ممکن است. به عنوان مثال، کسانی که بیمار هستند اغلب آسپرین مصرف می‌کنند که رقیق‌کننده خون است و این می‌تواند

منجر به جریان شدیدتری نسبت به آنچه که معمولاً تجربه می‌کنید، شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً برای عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شوند و علیرغم تأخیر در دوره‌هایی که ممکن است زنان پس از مصرف آنتی‌بیوتیک تجربه کنند، معمولاً این دلیل نیست. در عوض، هر گونه تغییر در چرخه قاعدگی به احتمال زیاد ناشی از خود بیماری (و

استرسی است که بر بدن شما وارد می کند) یا سایر داروهایی که برای مدیریت علائم مصرف می شوند.

دیررس یا عقب افتادن قاعدگی اغلب دلیلی برای نگرانی نیست و احتمالاً با استرس مرتبط است. با این حال، اگر سه دوره متوالی را از دست داده اید، قاعدگی شما متوقف شده و شما زیر 45 سال دارید، یا اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، توصیه می

شود به پزشک مراجعه کنید.

به طور کلی آنتی بیوتیک نباید پریود شما را به تاخیر بیندازد. با این حال، بسیاری از مسائل دیگر می تواند بر منظم بودن چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد، مانند بیماری یا استرس یا سن شما و تغییرات هورمونی مرتبط.

تنها آنتی بیوتیکی که ثابت شده است با اثربخشی کنترل بارداری تداخل دارد، ریفامپین است که برای درمان سل استفاده می شود.

اگر پریودتان دیر شده و از نظر جنسی فعال هستید، بارداری را با تست بارداری خانگی بررسی کنید یا با پزشک مشورت کنید. اگر خونریزی شدید یا طولانی مدت، تب، درد شدید شکم یا تهوع و استفراغ دارید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

توجه: چرخه قاعدگی طبیعی بین هر 21 تا 34 روز متغیر است و عادت ماهانه شما معمولاً در این بازه زمانی شروع می شود.چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

 

آیا ویتامین B6 می تواندباعث عقب افتادن پریود میشود

 

هر ماه یا بیشتر، رحم زنان متوسط ​​در سن باروری به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی، پوشش خود را می ریزد. قاعدگی بخشی جدایی ناپذیر و تحت کنترل هورمونی از فرآیند تولید مثل است. این به بدن شما کمک می کند تا برای بارداری آماده شود. اما ممکن

است مواقعی پیش بیاید که به دلایل مختلف بخواهید به طور موقت پریود خود را به تعویق بیندازید. برخی از سازندگان مکمل ها و متخصصان پزشکی از ویتامین B6 به عنوان یک کمک بالقوه در تاخیر قاعدگی حمایت می کنند. ما این ادعا را بررسی می کنیم و

بررسی می کنیم که آیا شواهد علمی پشت آن وجود دارد یا خیر.چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

ویتامین B6 چیست؟

ویتامین B6 یک ویتامین B کمپلکس محلول در آب است. همچنین به عنوان پیریدوکسین شناخته می شود، نقش مهمی در سنتز اسیدهای آمینه، تولید انتقال دهنده های عصبی و تولید گلبول های قرمز دارد. ویتامین B6 به طور طبیعی در بسیاری از غذاهای روزمره مانند:

 • ماهی
 • گوشت گاو
 • طیور
 • غلات غنی شده
 • غلات کامل
 • موز
 • پرتقال ها
 • سیب زمینیها
 • سبز تیره
 • آجیل

همچنین می توانید آن را از طریق مکمل های غذایی دریافت کنید. ویتامین B6 از فرآیندهای ضروری مختلف در بدن پشتیبانی می کند. این شامل:چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

ایا قرص اسپیرونولاکتون باعث عقب افتادن پریود میشود

 • عملکرد مغز
 • مصونیت
 • تنظیم هورمونی
 • سلامت قلب
 • سلامت پوست

ویتامین B6 نیز در دوران بارداری نقش مهمی دارد. از رشد عصبی در جنین در حال رشد محافظت می کند و برای سال ها برای کاهش شدت تهوع صبحگاهی و سندرم پیش از قاعدگی استفاده می شود .

بنابراین احتمالاً خیلی دور از ذهن به نظر نمی رسد که کسی تصور کند که می تواند به تاخیر در پریودهای صبح کمک کند.

نحوه تعامل ویتامین B6 با هورمون ها

نقش بالقوه ویتامین B6 در به تاخیر انداختن دوره های قاعدگی احتمالاً ناشی از تعامل آن با استروژن، پروژسترون و سایر هورمون های دخیل در چرخه قاعدگی است.

پروژسترون هورمونی است که مسئول نیمه دوم چرخه قاعدگی است و پوشش رحم را برای بارداری احتمالی آماده می کند. تصور می شود که ویتامین B6 می تواند سطح پروژسترون را به طور موثر تنظیم کند و ریزش پوشش رحم را کند کرده و قاعدگی را به

تاخیر بیندازد. ویتامین B6 همچنین ممکن است بر سنتز استروژن تأثیر بگذارد که به نوبه خود بر چرخه قاعدگی کلی تأثیر می گذارد. با این حال مشخص نیست که چقدر و تا چه حد تأثیر دارد.

تحقیقات زیادی برای ارزیابی اینکه آیا ویتامین B6 باعث تاخیر در دوره های قاعدگی می شود وجود ندارد. اما در جایی که وجود دارد، شواهدی که در تایید آن وجود دارد، وجود ندارند یا ضعیف هستند. به نظر می رسد اکثر این مطالعات نشان می دهند که اگرچه

ویتامین B6 ممکن است تأثیر مثبتی بر استفراغ، حالت تهوع، سرگیجه و همچنین علائم رفتاری قبل از قاعدگی داشته باشد، پیشرفت فیزیکی چرخه را کاهش نمی دهد.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی

اگرچه این استدلال که ویتامین B6 باعث تاخیر در دوره های قاعدگی می شود در حال حاضر ضعیف است، بدن شما همچنان به آن نیاز دارد. با این حال چیزی به نام ویتامین B6 بیش از حد وجود دارد. از آنجایی که در بسیاری از غذاها وجود دارد، هر مکملی باید به

این موضوع توجه داشته باشد تا شما را فراتر از حد توصیه شده استفاده نکند . مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث اسهال ، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، بثورات پوستی و در موارد شدید، بی حسی و گزگز در اندام ها شود. با توجه به اینکه اکثر مکمل ها

دارای مقادیر نسبتاً کمی ویتامین B6 هستند، اکثریت قریب به اتفاق افراد بعید به نظر می رسد که به چنین مقادیر بالایی نزدیک شوند. مقدار توصیه شده روزانه 1.3 تا 1.7 میلی گرم در روز است.

سایر روش های طبیعی برای به تاخیر انداختن دوره

 

ویتامین B6 آزمایش را قبول نکرد. خوشبختانه راه های دیگری وجود دارد که می توانید به طور طبیعی پریودهای ماهانه را به تعویق بیندازید. این شامل:

پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص هایی که می توانند قاعدگی را به تعویق بیاندازند یا تنظیم کنند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) در دسترس بدون نسخه مانند ایبوپروفن. اینها می توانند خونریزی قاعدگی را کاهش دهند یا به تاخیر بیاندازند.

استفاده از دستگاه های داخل رحمی (IUD)

در هر صورت، این موارد باید با نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اتخاذ شود.

نتیجه

ویتامین B6 اثرات مثبتی بر جنبه های مختلف فرآیند تولید مثل در زنان دارد. این شامل تهوع صبحگاهی، رشد جنین و سندرم پیش از قاعدگی است. با این حال، در پرتو تحقیقات کنونی، به نظر نمی‌رسد مکمل‌های ویتامین B6 هیچ تاثیری در زمان شروع دوره قاعدگی نداشته باشد.

آیا ژلوفن باعث عقب افتادن پریود میشود

 

چرخه قاعدگی توسط هورمون ها تنظیم می شود و مصرف دارو در این دوران می تواند بر این تغییرات هورمونی تاثیر بگذارد.

برخی از داروهای خاص مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می‌توانند تولید پروستاگلاندین‌ها را که هورمون‌هایی هستند که باعث گرفتگی رحم می‌شوند، مسدود کنند.

با این حال، NSAID ها همچنین می توانند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارند و منجر به افزایش خطر خونریزی شدید در طول قاعدگی شوند.

از سوی دیگر، داروهای ضد بارداری هورمونی مانند قرص های ضد بارداری با تنظیم سطح استروژن و پروژسترون در بدن کار می کنند. این هورمون ها نقش تعیین کننده ای در چرخه قاعدگی دارند و با تغییر سطح آنها، داروهای ضد بارداری هورمونی می توانند از

تخمک گذاری جلوگیری کرده و شدت علائم قاعدگی مانند گرفتگی و نفخ را کاهش دهند.

استامینوفن باعث عقب افتادن پریود میشود

 

رایج ترین داروهای مورد استفاده در دوران قاعدگی و عوارض آنها

داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن و ایبوپروفن معمولاً برای مدیریت علائم قاعدگی استفاده می شوند.

استامینوفن یک مسکن است که به تسکین درد کمک می کند، در حالی که ایبوپروفن یک NSAID است که التهاب را کاهش می دهد و علائم دردناک قاعدگی را مدیریت می کند.

با این حال، مصرف بیش از حد استامینوفن می تواند منجر به آسیب کبدی شود و مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند منجر به زخم معده و خونریزی دستگاه گوارش شود.

علاوه بر داروهای OTC، کنترل بارداری هورمونی نیز معمولا برای مدیریت علائم قاعدگی استفاده می شود.

قرص‌های ضدبارداری، چسب‌ها و حلقه‌ها با تنظیم سطح هورمون‌ها کار می‌کنند و می‌توانند به کاهش گرفتگی‌های دردناک، خونریزی شدید و سایر علائم قاعدگی کمک کنند.

با این حال، کنترل بارداری هورمونی می تواند عوارض جانبی مانند سردرد، حالت تهوع و تغییرات خلقی نیز داشته باشد.

مهم است که قبل از شروع استفاده از آن برای مدیریت علائم قاعدگی، در مورد مزایا و خطرات بالقوه کنترل بارداری هورمونی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

آیا قرص ویتامین دی پریود را عقب می اندازد

 

یک ویتامین وجود دارد که احتمالاً در مورد چرخه قاعدگی شما فواید خاصی دارد. به نظر می رسد ویتامین D در اینجا نقش منحصر به فردی دارد. مطالعات متعددی در دهه گذشته ظاهر شده است که رابطه بین وضعیت ویتامین D و اختلالات قاعدگی، به ویژه تکرار

چرخه قاعدگی و درد را نشان می دهد.

به عنوان مثال، نقش کمبود ویتامین D در دیسمنوره (اصطلاح درد سیکل قاعدگی، مانند گرفتگی عضلات) در یک کارآزمایی دوسوکور، تصادفی و کنترل شده با دارونما در سال 2021 در جمعیتی متشکل از 100 زن مبتلا به دیسمنوره اولیه و ویتامین برجسته شد .

کمبود D (<30 نانوگرم در میلی لیتر).

بر اساس شواهد موجود، مصرف مکمل ویتامین D در افرادی که دچار کمبود هستند می تواند شدت علائم دیسمنوره اولیه را کاهش دهد. با این حال، این دوزهای بالا فقط باید تحت نظارت پزشکی مصرف شوند که در صورت لزوم می تواند دوز بالا را تعیین و تجویز کند.

همچنین مشخص شده است که ویتامین D نقش مهمی در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارد که اغلب با پریودهای نامنظم و ناباروری مشخص می شود. اصلاح سطوح پایین ویتامین D در بیماران PCOS می تواند تغییرات متابولیک و چرخه قاعدگی و بلوغ

فولیکول را بهبود بخشد.

مطالعات دیگر ارتباطی بین سطوح ویتامین D سرم و بی نظمی چرخه قاعدگی را مورد بررسی قرار داده و یافته اند. به طور خاص، یکی از آنها دریافت که زنان با چرخه منظم به طور قابل توجهی سطوح ویتامین D بالاتری داشتند و آنهایی که سطح ویتامین D

کمتری داشتند با احتمال بیشتری (13 برابر) برای داشتن چرخه نامنظم مرتبط بودند. و چندین مطالعه دیگر به نتایج مشابهی رسیدند.

کمبود کدام ویتامین باعث قطع پریود میشود

 

به طور کلی، ما می دانیم که تغذیه مناسب، که شامل دریافت سطوح کافی (یا بهینه) ویتامین ها از غذا (و مکمل ها در صورت نیاز) است، تنها یکی از اجزای اصلی سلامتی است. منطقی است که انتخاب‌های سبک زندگی هوشمندانه، از جمله رژیم غذایی

سالم، ورزش منظم، کاهش استرس و رژیم خواب مناسب، کمک زیادی به تعادل هورمون‌ها، پیشگیری از بیماری‌های مزمن و ارتقای سلامتی می‌کند – که همه اینها باید به عنوان یک پایه برای رسیدن به این هدف باشند. یک سیکل قاعدگی منظم

و اگرچه قبلاً به شما گفتیم که برای تنظیم چرخه قاعدگی خود نباید روی یک مکمل ساده ویتامین C حساب کنید، ویتامین C یکی از آن ویتامین های ضروری است که بدن شما به آن نیاز دارد. در ترکیب با سایر عادات سالم، ویتامین ها ممکن است به چرخه سالم

کمک کنند.

برخی ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارند که با مشکلات کمتری در پریود و علائم کمتر پیش از قاعدگی (PMS) مرتبط هستند. به عنوان مثال، اینها شامل منیزیم، روی، ویتامین های B کمپلکس و اسیدهای چرب امگا 3 است.

و آهن را فراموش نکنید. اگر قاعدگی‌های سنگین (معروف به منوراژی) دارید ، ممکن است خون بیشتری را در این بازه زمانی از دست بدهید که بدن شما بتواند به تنهایی آن را جایگزین کند. ممکن است لازم باشد مکمل آهن را در نظر بگیرید.

ایا خوردن قرص ویتامین دی در پریودی ضرر دارد

با ردیابی چرخه قاعدگی خود، چه از طریق یک برنامه یا قرار دادن خودکار در تقویم، احتمالاً متوجه الگویی از مدت زمانی که بین دوره‌های قاعدگی خود می‌گذرید و زمانی که علائم مرتبط با پریود شما شروع و متوقف می‌شوند و زمانی که شدیدتر هستند، خواهید شد. قاعدگی شما – زمانی که خونریزی واقعی اتفاق می افتد – به طور کلی از سه تا هفت روز طول می کشد، بسته به فرد. جریان خون شما نیز ممکن است تحت الگویی باشد. به عنوان مثال، برخی از زنان در ابتدای قاعدگی خود جریان شدیدتری دارند، در حالی که برای برخی دیگر خونریزی در تمام طول دوره بسیار زیاد است. برای دیگران، جریانی ثابت و معتدل‌تر وجود دارد، جریانی که در آن واقعاً نگران پوشیدن شلوار سفید نیستید.چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.