احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

vaginal delivery after cesarean

احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین:

زایمان طبیعی بعد از سزارین

 

اگر قبلاً زایمان سزارین داشته اید (که سزارین نیز نامیده می شود)، ممکن است بتوانید نوزاد بعدی خود را از طریق واژینال به دنیا بیاورید. این زایمان واژینال پس از سزارین (همچنین به نام VBAC) نامیده می شود.

اگر بارداری شما سالم باشد و برش (برش) در آخرین سزارین شما عرضی کم باشد، ممکن است بتوانید VBAC انجام دهید.

زایمان طبیعی بعد از سزارین برای همه زنان ایمن نیست. با ارائه دهنده خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما و کودکتان مناسب است.

اگر قادر به انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین هستید، مزایایی مانند نیاز به زمان کمتر برای بهبودی و عدم نیاز به جراحی وجود دارد.

همه ارائه دهندگان، بیمارستان ها و مراکز زایمان زایمان طبیعی بعد از سزارین را ارائه نمی دهند. با ارائه دهنده خود صحبت کنید تا ببینید آیا VBAC در جایی که قصد دارید فرزندتان را به دنیا بیاورید موجود است یا خیر.

اگر قبلاً زایمان سزارین داشته اید (که سزارین نیز نامیده می شود)، ممکن است بتوانید نوزاد بعدی خود را از طریق واژینال به دنیا بیاورید. این زایمان طبیعی پس از سزارین (همچنین به نام VBAC) نامیده می شود. زایمان سزارین جراحی است که در آن کودک

شما از طریق بریدگی که پزشک شما در شکم و رحم ایجاد می کند به دنیا می آید.

بیش از 6 تا 8 نفر از هر 10 زن (بیش از 60 تا 80 درصد) که VBAC را امتحان می کنند، در زایمان واژینال نوزاد خود موفق هستند. در اوایل بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا دریابید که آیا VBAC ممکن است انتخاب خوبی برای شما و

کودک شما باشد یا خیر.

احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

زایمان طبیعی بعد از سزارین چیست؟

اگر  سزارین قبلی انجام داده اید ، می توان برای نوزاد بعدی شما به همین ترتیب برنامه ریزی کرد یا می توانید برای زایمان طبیعی اقدام کنید. تلاش برای این کار نام الفبای دیگری دارد: TOLAC یا آزمایش زایمان بعد از سزارین. اگر TOLAC شما منجر به تولد نوزاد

واژینال می شود، پس شما به تازگی زایمان طبیعی بعد از سزارین داشته اید.

آیا بعد از سزارین می توانید زایمان طبیعی داشته باشید؟

بله، اگر معیارهای TOLAC را دارید، زایمان طبیعی بعد از سزارین به طور کلی به عنوان راهی مطمئن برای جلوگیری از جراحی بیشتر توصیه می شود – و اعداد این دستورالعمل را تأیید می کنند. در سال 2013، آخرین داده‌های سال در دسترس بود، میزان موفقیت

زنان در ایالات متحده که بعد از سزارین قبلی اقدام به VBAC کردند 70 درصد بود.

و اگر می خواهید چند فرزند داشته باشید، یک VBAC ممکن است هوشمند باشد. اگر فرزند دوم یا سوم خود را باردار هستید و می‌دانید که می‌خواهید بچه‌های کوچک‌تری در آینده داشته باشید، VBAC ممکن است عاقلانه باشد زیرا سزارین انتخابی هر چه بیشتر

باشد خطرناک‌تر می‌شود. به علاوه، اگر اکنون یک زایمان طبیعی بعد از سزارین موفق داشته باشید، شانس شما برای یک زایمان طبیعی بعد از سزارین موفق دیگر نیز بالا می رود.

تا چند سال بعد از سزارین میشه طبیعی زایمان کرد

اگر به فکر داشتن VBAC هستید با ارائه دهنده خود صحبت کنید. ارائه دهنده شما می تواند به شما در بررسی خطرات و مزایای آن کمک کند. اگر خطرات شما کم است و شانس شما برای داشتن یک VBAC موفق زیاد است، ممکن است تصمیم بگیرید که VBAC برای شما مناسب است.

احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

شانس شما برای داشتن یک زایمان طبیعی بعد از سزارین موفق بهتر است اگر:

شما قبلا زایمان طبیعی داشته اید.

شما در گذشته فقط یک سزارین با یک برش عرضی کم انجام داده اید (که به آن برش بیکینی نیز گفته می شود).

این به این معنی است که برش افقی (سمت به پهلو) و پایین روی رحم بود. این رایج ترین نوع برش سزارین است. معمولاً نسبت به سایر برش ها خونریزی کمتری دارد. همچنین جای زخم قوی تری روی رحم ایجاد می کند که احتمال پارگی آن را کاهش می دهد.

شما و کودکتان در دوران بارداری از سلامت خوبی برخوردار هستید.

زایمان شما به خودی خود درست قبل یا در تاریخ زایمان شما شروع می شود.

شانس شما برای داشتن یک زایمان طبیعی بعد از سزارین موفق بدتر است اگر:

شما در این بارداری همان شرایطی را دارید که سزارین را در بارداری گذشته ضروری کرده بود. به عنوان مثال، کودک شما با ضربان قلبش مشکل دارد یا به پهلو در رحم خوابیده است.

شما تاریخ زایمان خود را پشت سر گذاشته اید یا زایمان شما القاء شده است.

شما چاق هستید یا در دوران بارداری وزن زیادی اضافه کرده اید. اگر چاق هستید، مقدار زیادی چربی بدن دارید و شاخص توده بدنی (همچنین BMI) 30 یا بالاتر است.

پره اکلامپسی دارید این وضعیتی است که می تواند بعد از هفته بیستم بارداری یا درست بعد از بارداری رخ دهد. زمانی است که یک زن باردار فشار خون بالا دارد و علائمی وجود دارد که برخی از اندام‌های او مانند کلیه‌ها و کبدش ممکن است به درستی کار نکنند. علائم پره اکلامپسی شامل وجود پروتئین در ادرار، تغییر در بینایی و سردرد شدید است.

کمتر از 18 ماه بین آخرین بارداری شما و بارداری فعلی شما فاصله وجود دارد (به نام فاصله کوتاه بین بارداری).

بچه شما خیلی بزرگه

ارائه دهنده، بیمارستان یا مرکز زایمان شما آمادگی انجام سزارین اورژانسی را در صورت نیاز ندارند. با ارائه دهنده خود در مورد سطح مراقبت های پزشکی موجود در بیمارستان یا مرکز زایمانی که قصد دارید نوزاد خود را به دنیا بیاورید، صحبت کنید.

شما بزرگتر از 35 سال یا نژادی غیر از سفیدپوستان هستید.

اگر بیش از دو سزارین قبلی انجام داده اید یا اگر سه قلو یا تعداد بیشتری چند قلو باردار هستید، ممکن است برخی از ارائه دهندگان VBAC پیشنهاد ندهند.

 

احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

احتمال پارگی رحم در زایمان طبیعی بعد از سزارین

بزرگترین خطر VBAC این است که در نهایت موفقیت آمیز نخواهد بود و شما مجبور خواهید شد از طریق سزارین اورژانسی زایمان کنید. سزارین اورژانسی بعد از VBAC یکی از خطرناک ترین راه ها برای زایمان در نظر گرفته می شود. این سناریو ممکن است به

دلایل زیادی اتفاق بیفتد – شاید زایمان شما پیشرفت نمی کند یا شواهدی از ناراحتی جنین وجود دارد.

یکی از مشکل سازترین علل شکست VBAC،  پارگی رحم است ، که زمانی است که اسکار روی رحم شما از سزارین قبلی در طول زایمان باز می شود و شما و جنینتان را در معرض خطر جدی قرار می دهد. خوشبختانه، بسیار نادر است: از هر 100 زنی که اقدام

به VBAC می کنند، تنها یک نفر به این روش پاره می شود.

»» بازسازی پرده بکارت

داشتن زایمان طبیعی بعد از سزارین ایمن نیست اگر:

شما در گذشته سزارین کرده بودید و برش شما عرضی کم نبود و در عوض عمودی بالا بود. یک برش عمودی بالا از طریق ماهیچه‌های قسمت بالایی رحم که در طول زایمان به شدت منقبض می‌شوند، بالا و پایین می‌رود. این می تواند منجر به پارگی رحم (پارگی عضله رحم) شود.

شما در بارداری قبلی دچار پارگی رحم شده اید. این زمانی است که رحم (رحم) در حین زایمان پاره می شود. خیلی به ندرت اتفاق می افتد.

شما انواع خاصی از جراحی را روی رحم خود انجام داده اید.

شما در دوران بارداری شرایط یا عوارض خاصی مانند دیابت، بیماری قلبی، تبخال تناسلی یا جفت سرراهی دارید که سزارین را ضروری می کند.

مزایای داشتن چیست؟احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

داشتن زایمان طبیعی بعد از سزارین مزایایی دارد، از جمله:

 • نیازی به جراحی نیست
 • زمان بهبودی شما نسبت به بعد از سزارین کوتاهتر است.
 • از دست دادن خون کمتر است
 • خطر ابتلا به عفونت و سایر عوارض مانند مشکلات جفت به نام جفت سرراهی و جفت آکرتا کمتر است.
 • اگر قصد دارید بچه های زیادی داشته باشید، خطر عوارض ناشی از جراحی های مکرر، از جمله زخم یا آسیب به روده یا مثانه، کمتر است.
 • ممکن است بخواهید تجربه زایمان طبیعی را داشته باشید.

خطرات داشتن زایمان طبیعی بعد از سزارین چیست؟

نوشته های مرتبط

VBAC می تواند خطراتی داشته باشد، حتی اگر هم شما و هم کودکتان در دوران بارداری سالم باشید. این خطرات شامل:احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

 • زایمان شما خوب پیش نمی رود و به هر حال نیاز به سزارین دارید.
 • عفونت، آسیب و از دست دادن خون
 • رحم شما پاره می شود (پاره می شود). این نادر است، اما می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

اگر زایمان اول سزارین باشد زایمان دوم هم سزارین است

چه کسی کاندیدای خوبی برای زایمان طبیعی بعد از سزارین است؟

اگر می‌پرسید آیا ممکن است فرزند بعدی خود را از طریق VBAC به دنیا بیاورید یا خیر، با پزشک خود صحبت کنید و سپس به این سناریوهای مختلف بر اساس سلامتی و سابقه تولد نگاهی بیندازید. ممکن است کاندیدای خوبی برای زایمان طبیعی بعد از سزارین باشید اگر:

شما در سلامتی خوبی هستید. اگر کودک شما بیش از حد بزرگ نیست و هیچ گونه عارضه بارداری ندارید، زایمان طبیعی بعد از سزارین یک احتمال خوب است.

شما زایمان طبیعی داشته اید تحقیقات نشان می‌دهد که اگر قبلاً از طریق واژینال نوزادی به دنیا آورده‌اید – حتی اگر قبل از سزارین باشد – احتمال داشتن VBAC ایمن و موفق بیش از 86 درصد است.

زایمان شما خود به خود شروع می شود. القاء به خوبی برای VBAC ها کار نمی کند، تا حدی به این دلیل که پزشکان نمی توانند از بسیاری از داروهای القا کننده زایمان در زنان دارای اسکار رحم استفاده کنند. علاوه بر این، القاء خطر  پارگی رحم را افزایش میدهد . این بدان معنا نیست که القاء VBAC نمی تواند انجام شود، اما اگر به تنهایی کار می کنید و در حال پیشرفت هستید، احتمال VBAC بیشتر است.

شما یک برش عرضی پایین رحم داشتید. نوع  سزارینی که داشتید مهم بود. این نوع پهلو به پهلو، که برش بیکینی نیز نامیده می‌شود، در قسمت پایین رحم ایجاد می‌شود و شایع‌ترین نوع آن است – و همچنین با خطر کمتر پارگی در زایمان‌های آینده همراه است.

شما جوان هستید. یک مطالعه گزارش داد که در مقایسه با زنان 21 تا 34 ساله، زنان بالای 35 سال 14 درصد بیشتر احتمال دارد که VBAC ناموفق داشته باشند و زنان مسن 39 درصد بیشتر در معرض خطر عوارض مرتبط با زایمان طبیعی بعد از سزارین هستند.

  »» بیشتر بخوانید : درد زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین

چه کسی کاندیدای خوبی برای زایمان طبیعی بعد از سزارین نیست؟

از طرف دیگر، اگر موارد زیر را در سابقه پزشکی خود داشته باشید، واجد شرایط VBAC نیستید:احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

برش شما عمودی کم یا زیاد بود.  این برش های بالا و پایین بیشتر از اسکارهای عرضی پایین رحم منجر به پارگی رحم می شوند.

پارگی رحم یا جراحی رحم داشتید. پارگی قبلی در بارداری نادر است، اما اگر بخواهید VBAC را امتحان کنید، ممنوع است.

عوارض خاصی دارید برخی از شرایط و عوارض سلامتی ممکن است سزارین را ضروری کند، مانند داشتن نوزادی با مشکل ضربان قلب یا کسی که به پهلو در رحم خوابیده است.

شما در دوران بارداری وزن بیشتری اضافه کرده اید. یک مطالعه اخیر گزارش داد که موفقیت VBAC در میان زنانی که در دوران بارداری بیش از 40 پوند اضافه وزن داشتند در مقایسه با زنانی که کمتر از این مقدار اضافه وزن داشتند، 40 درصد کمتر بود.

آخرین نوزاد شما به تازگی به دنیا آمده است. اگر از آخرین زایمان شما کمتر از 6 تا 12 ماه گذشته باشد که به آن فاصله کوتاه بین بارداری می گویند، زایمان طبیعی بعد از سزارین توصیه نمی شود.

کودک شما بزرگ است. تحقیقات اخیر نشان داده است که احتمال شکست VBAC زمانی که نوزادان در هنگام زایمان بیش از 8 پوند و 13 اونس وزن دارند در مقایسه با زمانی که وزن آنها کمتر از 7 پوند و 11 اونس باشد، 50 درصد بیشتر است.

شما از موعد مقرر گذشته اید. تاریخ زایمان که می‌آید و می‌رود می‌تواند به این معنی باشد که کودک بیش از حد بزرگ می‌شود – و VBAC با نوزادان بزرگ نیز ممکن است خطر پارگی رحم و پارگی پرینه را افزایش دهد – که بخشی از دلیل این است که برخی از پزشکان VBAC را در زنانی انجام نمی‌دهند. بیش از یک هفته از موعد مقرر گذشته است.

شما سه قلو دارید VBAC را می توان با دوقلوها با یک سزارین عرضی پایین امتحان کرد، اما اگر سه (یا بیشتر) نوزاد را حمل می کنید، ممکن است این روش پیشنهاد نشود.

بیمارستان یا مرکز زایمان شما نمی تواند سزارین فوری انجام دهد. فارغ از وضعیت پزشکی شما، همه زنان باردار از انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین در خارج از محیط بیمارستان منع می شوند. دلیل؟ بیشتر VBAC ها بدون عارضه هستند و مادر و نوزاد به خوبی

عمل می کنند، اما اگر فورا به آن رسیدگی نشود، موقعیت های تهدید کننده زندگی ممکن است ایجاد شود، بنابراین دسترسی به یک مرکز پزشکی کاملا مجهز توصیه می شود.

در مورد زنانی که قبلاً دو سزارین انجام داده‌اند، اگر هر دو برش‌های عرضی رحمی داشته باشند، برخی از پزشکان ممکن است گزینه VBAC را پیشنهاد دهند. با این حال، اگر چنین باشد، بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آن را امتحان نمی کنند.

خط آخر: با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه می توانید برای زایمان طبیعی بعد از سزارین آماده شوید؟

اگر برای فشار آوردن فشار می‌آورید و پزشکتان موافقت می‌کند، مطمئن شوید که در مورد استفاده از پروستاگلاندین‌ها (عدم استفاده از آنها یا سایر هورمون‌ها برای تحریک زایمان، که می‌تواند خطر پارگی رحم را تحت تأثیر قرار دهد)، همراه با داروهای ضد درد زایمان صحبت کنید.

بدانید که  اپیدورال بر شانس موفقیت آمیز زایمان طبیعی بعد از سزارین تأثیر نمی گذارد. در واقع، بسیاری از پزشکان اپیدورال را در اوایل زایمان توصیه می کنند تا در صورت نیاز به سزارین اورژانسی، نیازی به بیهوشی عمومی نباشد (بیهوشی عمومی برای زنان

باردار خطرناک تر از اپیدورال است).احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

به خاطر داشته باشید که روند زایمان شما می تواند در هر زمان تغییر کند، به خصوص اگر  نیاز به القا داشته باشید ، که می تواند شانس شما را برای زایمان طبیعی کاهش دهد و خطر عوارض را افزایش دهد. اما عکس آن نیز می‌تواند اتفاق بیفتد: اگر قبل از

سزارین برنامه‌ریزی شده زایمان کنید، ممکن است تاریخ جراحی شما از پنجره به بیرون پرتاب شود و اگر زایمان خوب پیش برود و کودک سالم باشد، زایمان طبیعی بعد از سزارین ممکن است رخ دهد.

برخی از مزایای VBAC چیست؟

یک VBAC موفق دارای مزایای زیر است:احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

 • بدون جراحی شکم
 • دوره نقاهت کوتاه تر
 • خطر کمتر عفونت
 • از دست دادن خون کمتر

بسیاری از زنان دوست دارند تجربه زایمان طبیعی را داشته باشند، و در صورت موفقیت آمیز بودن، VBAC اجازه می دهد تا این اتفاق بیفتد. برای زنانی که قصد دارند فرزندان بیشتری داشته باشند، VBAC ممکن است به آنها کمک کند تا از برخی مشکلات سلامتی

مرتبط با زایمان های سزارین متعدد اجتناب کنند. این مشکلات می تواند شامل آسیب روده یا مثانه، هیسترکتومی و مشکلات جفت در بارداری های آینده باشد. اگر می دانید که فرزندان بیشتری می خواهید، این ممکن است در تصمیم شما نقش داشته باشد.

خطرات VBAC چیست؟

برخی از خطرات VBAC عبارتند از عفونت، از دست دادن خون و سایر عوارض. یکی از خطرات نادر اما جدی VBAC این است که اسکار سزارین روی رحم ممکن است پاره شود (باز شود). اگرچه پارگی رحم نادر است، اما بسیار جدی است و ممکن است به شما و

جنین شما آسیب برساند. اگر در معرض خطر پارگی رحم هستید، VBAC نباید امتحان شود.

چرا نوع برش رحم در زایمان سزارین قبلی من مهم است؟

بعد از زایمان سزارین یک جای زخم روی پوست و یک جای زخم روی رحم خواهید داشت. برخی از اسکارهای رحمی بیشتر از بقیه باعث پارگی در طول VBAC می شوند. نوع اسکار به نوع بریدگی رحم بستگی دارد:

عرضی کم – برش پهلو به پهلو که در قسمت پایینی و نازک تر رحم ایجاد می شود. این شایع ترین نوع برش است و کمترین احتمال پارگی در آینده را دارد.

عمودی پایین – بریدگی بالا و پایین که در قسمت پایین و نازک‌تر رحم ایجاد می‌شود. این نوع برش نسبت به برش عرضی کم خطر پارگی بیشتری دارد.

عمودی بالا (که “کلاسیک” نیز نامیده می شود) – یک برش بالا و پایین که در قسمت بالایی رحم ایجاد می شود. این کار گاهی برای زایمان های سزارین خیلی زودرس انجام می شود. بیشترین خطر پارگی را دارد.

چگونه می توانم بفهمم که چه نوع برش رحمی با زایمان سزارین داشتم؟

با نگاه کردن به جای زخم روی پوست نمی توانید بفهمید که چه نوع بریدگی در رحم ایجاد شده است. سوابق پزشکی از زایمان قبلی باید شامل این اطلاعات باشد. ایده خوبی است که سوابق پزشکی خود را از زایمان سزارین قبلی خود دریافت کنید تا متخصص

زنان و زایمان (ob-gyn) یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی بتوانند آنها را بررسی کنند.

کجا می توانم VBAC داشته باشم؟

VBAC باید در بیمارستانی انجام شود که بتواند موقعیت هایی را که زندگی زن یا جنین او را تهدید می کند، مدیریت کند. برخی از بیمارستان ها ممکن است VBAC را ارائه ندهند زیرا کارکنان بیمارستان احساس نمی کنند که می توانند این نوع مراقبت های

اورژانسی را ارائه دهند. شما و پزشک زنان یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی باید منابع موجود در بیمارستانی را که انتخاب کرده اید در نظر بگیرید.احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

آیا مواردی وجود دارد که ممکن است در طول زایمان اتفاق بیفتد که ممکن است برنامه زایمان من را تغییر دهد؟احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

اگر VBAC را امتحان کنید، ممکن است اتفاقاتی بیفتد که تعادل خطرات و فواید را تغییر دهد. برای مثال، ممکن است لازم باشد زایمان خود را القا کنید (با داروها یا روش‌های دیگر شروع کنید). این می تواند شانس موفقیت آمیز بودن زایمان طبیعی را کاهش دهد.

القای زایمان همچنین ممکن است احتمال بروز عوارض در حین زایمان را افزایش دهد. اگر شرایط تغییر کند، ممکن است شما و پزشک زنان یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی بخواهید در تصمیم خود تجدید نظر کنید.احتمال پارگی رحم زایمان طبیعی بعد سزارین

عکس آن نیز ممکن است درست باشد. به عنوان مثال، اگر برای زایمان سزارین برنامه ریزی کرده اید، اما قبل از جراحی برنامه ریزی شده خود، زایمان را انجام داده اید، اگر به اندازه کافی در طول زایمان خود فاصله دارید و جنین شما سالم است، بهتر است VBAC را در نظر بگیرید.

مشاوره و درمان در مرکز مشاوره پزشکی زنان در تهران با برند زنان 909.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.