وزن مناسب برای بارداری چقدر است

اضافه وزن در بارداری پسر

وزن مناسب برای بارداری چقدر است:

اگر به تازگی باردار شده اید، می توانید تغییرات زیادی را در بدن خود در 9 ماه آینده پیش بینی کنید. بسیاری از تازه مادران به این فکر می کنند که “در دوران بارداری چقدر باید وزن اضافه کنید؟” پاسخ از یک زن به زن دیگر متفاوت است، اما برخی از دستورالعمل‌ها

وجود دارد که می‌توانید به شما کمک کند در مسیر خود بمانید.

بیاموزید که چرا هدف گذاری برای افزایش وزن سالم در دوران بارداری ضروری است – و جدول زمانی مناسب برای افزایش وزن بارداری چیست.

از ارتقای رشد کودک تا هموار کردن راه برای کاهش وزن پس از بارداری، در اینجا دلیل اهمیت افزایش وزن بارداری است.

عادات سبک زندگی سالم می تواند به شما در مدیریت افزایش وزن بارداری و حمایت از سلامت کودک کمک کند. همچنین، انتخاب هوشمندانه وعده‌های غذایی در دوران بارداری می‌تواند کاهش وزن اضافی را پس از زایمان آسان‌تر کند.

 

وزن مناسب برای بارداری چقدر است

وزن مناسب برای بارداری چقدر است

 

هیچ رویکرد یکسانی برای افزایش وزن بارداری وجود ندارد. افزایش وزن مناسب در دوران بارداری به عوامل مختلفی از جمله وزن قبل از بارداری و شاخص توده بدنی (BMI) بستگی دارد. سلامتی شما و کودکتان نیز در این امر نقش دارد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود کار کنید تا مشخص کنید چه چیزی برای شما مناسب است.

 

این دستورالعمل های کلی برای افزایش وزن بارداری را در نظر بگیرید:

وزن قبل از بارداری  افزایش وزن توصیه شده

منبع: پژوهشکده پزشکی و شورای تحقیقات ملی

 • کمبود وزن ( BMI زیر 18.5)    28 تا 40 پوند (حدود 13 تا 18 کیلوگرم)
 • وزن سالم ( BMI 18.5 تا 24.9) 25 تا 35 پوند (حدود 11 تا 16 کیلوگرم)
 • اضافه وزن ( BMI 25 تا 29.9) 15 تا 25 پوند (حدود 7 تا 11 کیلوگرم)
 • چاق ( BMI 30 یا بیشتر)    11 تا 20 پوند (حدود 5 تا 9 کیلوگرم)

وقتی دوقلو یا چند قلو حمل می کنید

اگر دوقلو یا چند قلو حمل می کنید، احتمالاً نیاز به افزایش وزن دارید. دوباره، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود کار کنید تا مشخص کنید چه چیزی برای شما مناسب است.

اگر دوقلو دارید این دستورالعمل های کلی برای افزایش وزن بارداری را در نظر بگیرید:

وزن قبل از بارداری  افزایش وزن توصیه شده

منبع: پژوهشکده پزشکی و شورای تحقیقات ملی

 • کمبود وزن ( BMI زیر 18.5)    50 تا 62 پوند (حدود 23 تا 28 کیلوگرم)
 • وزن سالم ( BMI 18.5 تا 24.9) 37 تا 54 پوند (حدود 17 تا 25 کیلوگرم)
 • اضافه وزن ( BMI 25 تا 29.9) 31 تا 50 پوند (حدود 14 تا 23 کیلوگرم)
 • چاق ( BMI 30 یا بیشتر)    25 تا 42 پوند (حدود 11 تا 19 کیلوگرم)

وقتی اضافه وزن دارید

اضافه وزن قبل از بارداری خطر عوارض مختلف بارداری مانند دیابت بارداری، اختلالات فشار خون بالا در بارداری – از جمله پره اکلامپسی – نیاز به سزارین و زایمان زودرس را افزایش می دهد.

 

اگرچه مقدار مشخصی افزایش وزن بارداری برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند قبل از بارداری توصیه می شود، برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد چاق می توانند با خیال راحت وزن کمتری نسبت به توصیه دستورالعمل ها اضافه کنند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

برای تعیین میزان وزنی که باید در دوران بارداری اضافه کنید، با پزشک خود کار کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند راهنمایی هایی در مورد تغذیه و فعالیت بدنی و استراتژی هایی برای مدیریت وزن شما در طول بارداری ارائه دهد.

 

وقتی کم وزن هستید

اگر قبل از بارداری کمبود وزن دارید، افزایش وزن مناسب در دوران بارداری ضروری است. بدون وزن اضافی، کودک شما ممکن است زودتر (زایمان نارس) یا کوچکتر از حد انتظار به دنیا بیاید.

 

وقتی زیاد به دست می آورید

افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری می تواند خطر مشکلات سلامتی کودک شما را افزایش دهد، مانند تولد به طور قابل توجهی بزرگتر از حد متوسط، و عوارضی در هنگام تولد، مانند گیرکردن شانه نوزاد پس از زایمان (دیستوشی شانه). افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری نیز می تواند خطر حفظ وزن پس از زایمان را افزایش دهد.

 

وزن مناسب برای بارداری چقدر است

اضافه وزن در بارداری پسر

 

افزایش وزن بارداری به کجا می انجامد؟

فرض کنید وزن کودک شما 7 یا 8 پوند (حدود 3 تا 3.6 کیلوگرم) است. این مقداری از افزایش وزن بارداری شما را تشکیل می دهد. بقیه چی؟ در اینجا یک نمونه تفکیک وجود دارد:

 

سینه های بزرگتر: 1 تا 3 پوند (حدود 0.5 تا 1.4 کیلوگرم)

رحم بزرگتر: 2 پوند (حدود 0.9 کیلوگرم)

جفت: 1 1/2 پوند (حدود 0.7 کیلوگرم)

مایع آمنیوتیک: 2 پوند (حدود 0.9 کیلوگرم)

افزایش حجم خون: 3 تا 4 پوند (حدود 1.4 تا 1.8 کیلوگرم)

افزایش حجم مایع: 2 تا 3 پوند (حدود 0.9 تا 1.4 کیلوگرم)

ذخایر چربی: 6 تا 8 پوند (حدود 2.7 تا 3.6 کیلوگرم)

اضافه کردن پوند

در سه ماهه اول، اکثر افراد نیازی به افزایش وزن ندارند. اگر با حالت تهوع صبحگاهی دست و پنجه نرم می کنید، این خبر خوبی است.

 

اگر با وزن مناسب شروع کنید، باید در چند ماه اول بارداری فقط 1 تا 4 پوند (0.5 تا 1.8 کیلوگرم) اضافه کنید. شما می توانید این کار را با خوردن یک رژیم غذایی سالم انجام دهید – هیچ کالری اضافی لازم نیست.

 

افزایش وزن ثابت در سه ماهه دوم و سوم اهمیت بیشتری دارد – به خصوص اگر با وزن مناسب شروع کنید یا وزن کم دارید. طبق دستورالعمل ها، تا زمان زایمان حدود 1 پوند (0.5 کیلوگرم) در هفته اضافه وزن خواهید داشت. 300 کالری اضافی در روز – نصف ساندویچ و یک لیوان شیر بدون چربی – ممکن است برای رسیدن به این هدف کافی باشد. برای افرادی که اضافه وزن یا چاق هستند، دستورالعمل ها به افزایش وزن حدود 1/2 پوند (0.2 کیلوگرم) در هفته در سه ماهه دوم و سوم ترجمه می شود. سعی کنید یک لیوان شیر کم چرب یا یک اونس پنیر و یک وعده میوه تازه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

افزایش وزن حدود 25 پوندی در دوران بارداری معمولاً سالم تلقی می شود، اما عواملی مانند شاخص توده بدنی که وارد بارداری می شود و تعداد نوزادانی که حمل می کنید می توانند بر این موضوع تأثیر بگذارند.

 

انواع نگرانی های سلامتی می تواند منجر به تولد نوزادان نارس و کم وزن شود. با این حال، یکی از راه‌های تشویق یک نوزاد کامل و سالم، افزایش وزن مناسب در بارداری است.

 

افزایش وزن در دوران بارداری با رشد کودک انتظار می رود، و توصیه های کلی برای مقادیر مناسب افزایش وزن بسته به شاخص توده بدنی قبل از بارداری (BMI) وجود دارد. با این حال، همچنین مهم است که با پزشک خود در مورد اینکه افزایش وزن مناسب در بارداری خاص شما چگونه باشد صحبت کنید.

 

وزن مناسب برای بارداری چقدر است

اضافه وزن در بارداری از کی شروع میشود

 

مقدار توصیه شده برای افزایش وزن در بارداری چقدر است؟

افزایش وزن توصیه شده شما به BMI قبل از بارداری بستگی دارد:

 • کمبود وزن قبل از بارداری (BMI <18.5)
 • افزایش وزن مورد انتظار: 28-40 پوند (12.7-18.1 کیلوگرم)
 • وزن طبیعی (BMI 18.5-24.9)
 • بارداری مجردی انتظار افزایش وزن بین 25 تا 35 پوند (11.3-15.9 کیلوگرم) را دارد.
 • افزایش وزن مورد انتظار بارداری دوقلو: 37-54 پوند (16.8-24.5 کیلوگرم)
 • اضافه وزن (BMI بین 25 تا 29.9)
 • افزایش وزن مورد انتظار در بارداری: 15-25 پوند (6.8-11.3 کیلوگرم)
 • افزایش وزن مورد انتظار بارداری دوقلو: 14-50 پوند (16.8-22.7 کیلوگرم)
 • چاق (BMI بالای 30)
 • افزایش وزن مورد انتظار بارداری مجرد: 11 تا 20 پوند (5 تا 9 کیلوگرم)
 • افزایش وزن مورد انتظار بارداری دوقلو: 25-42 پوند (11.3-19 کیلوگرم)

با توجه به کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG)، با فرض اینکه یک فرد باردار در سه ماهه اول 1.1 تا 4.4 پوند افزایش وزن داشته باشد، برنامه افزایش وزن بارداری توصیه می شود:

BMI میانگین افزایش وزن هفتگی در سه ماهه دوم و سوم به طور کلی

علت نیاز به وزن‌گیری در بارداری

در یک بارداری معمولی، شما در حدود ۱۲ تا ۱۶ کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. اضافه وزن دریافتی شما صرف موارد زیر خواهد شد:

 

 • جنین: حدود ۴ کیلوگرم
 • جفت: در حدود یک تا یک کیلو و ۵۰۰ گرم
 • مایع آمنیوتیک: حدود یک تا 1 کیلو و ۵۰۰ گرم
 • بافت پستان‌ها: حدود یک تا یک کیلو و ۵۰۰ گرم
 • افزایش خون: حدود ۲ کیلوگرم
 • ذخایر چربی: حدود ۲ تا ۴ کیلوگرم برای زایمان و شیردهی
 • بزرگ شدن رحم: حدود یک تا ۲ کیلوگرم

این طبیعی است که در سه ماهه اول فقط تا دو تا چهار پوند وزن اضافه کنید. اگر تهوع صبحگاهی شدید داشته باشید حتی ممکن است چند پوند وزن کم کنید . اما در سه ماهه دوم بارداری، با رشد کودک، باید با سرعت ثابتی وزن اضافه کنید.

 

در طول سه ماهه دوم و سوم، باید حدود یک پوند در هفته وزن اضافه کنید. اگر دوقلو دارید، باید حدود 1/5 پوند در هفته اضافه کنید.

 

پزشک وزن شما را در هر ویزیت قبل از تولد بررسی می کند تا مطمئن شود وزن شما ماه به ماه در مسیر صحیح قرار دارد. شما همچنین می توانید آن را در خانه در بین بازدید از دفتر خود بررسی کنید. اگر خیلی سریع اضافه وزن پیدا کردید یا چندین هفته بدون افزایش وزن (یا کاهش وزن) سپری کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

راه‌های افزایش سرعت وزن‌گیری در بارداری

برای وزن‌گیری مناسب در دوران بارداری بهتر است به تغذیۀ خود توجه بیشتری کنید. نکته‌های زیر به افزایش وزن بهتر شما، طبق توصیۀ پزشک کمک می‌کند:

روزانه پنج یا شش وعدۀ کوچک، غذا بخورید.

سعی کنید همیشه میان‌وعده‌هایی مثل آجیل، کشمش، نان و پنیر، میوه‌های خشکی مثل کشمش و توت خشک، بستنی یا ماست در دسترس داشته باشید و مصرف کنید.

یک قاشق از کرۀ بادام‌زمینی حدود ۱۰۰ کالری و به میزان ۷ گرم پروتئین دارد. می‌توانید کره بادام زمینی را روی نان تست، میوه یا بیسکویت بمالید و بخورید.

به پورۀ سیب‌زمینی، املت و صبحانۀ خود، شیرخشک بدون چربی اضافه کنید.

به غذای خود موادی مثل کره، مارگارین، پنیر خامه‌ای، آب گوشت یا پنیر اضافه کنید.

اگر بیش از یک بچه به دنیا بیاورید چطور؟

اگر چند نوزاد به دنیا می آورید، یک بارداری سالم معمولاً به افزایش وزن بیشتری نیاز دارد.

مؤسسه پزشکی (IOM) توصیه می کند که زنان با وزن طبیعی که دوقلو دارند در طول بارداری خود 37 تا 54 پوند (16.8 تا 24.5 کیلوگرم) اضافه کنند. زنان دارای اضافه وزن باید 31 تا 50 پوند (14.1 تا 22.7 کیلوگرم) و زنان چاق بین 25 تا 42 پوند (11.3 تا 19.1 کیلوگرم) وزن اضافه کنند.

طبق گزارش IOM، داده های کافی برای تعیین میزان افزایش وزن سالم برای سه قلوها و سایر حاملگی های چندقلویی سطح بالاتر وجود ندارد.

وزن اضافی کجا می رود؟

بیشتر وزن اضافی که در دوران بارداری به دست می آید به سمت جنین و ساختارهای محافظی که بدن برای نوزاد ایجاد می کند، می رود.

وزن نوزاد و جفت به طور معمول حدود 9 تا 10 پوند افزایش وزن بارداری است. مایع آمنیوتیک و افزایش حجم خون می تواند حدود 6 پوند بیشتر باشد. و رشد بافت رحم و سینه می تواند 4 پوند یا بیشتر اضافه کند. این باعث می شود که وزن بسیار کمی به عنوان چربی در افزایش وزن سالم بارداری ذخیره شود.

 

آیا اضافه وزن در بارداری خطرناک است

 

در حالی که به طور کلی تلاش برای کاهش وزن در دوران بارداری توصیه نمی شود، ممکن است متوجه شوید که در سه ماهه اول به طور ناخواسته مقداری وزن کم کرده اید. این می تواند در نتیجه حالت تهوع، بیزاری از غذا و سایر علائم بارداری در سه ماهه اول رخ دهد.

در بسیاری از موارد، افزایش وزن بارداری شما به طور طبیعی با ادامه بارداری برطرف می شود، اما پزشک ممکن است در موارد شدید داروهای مختلف و تزریق مایعات را برای کمک به جلوگیری از کم آبی توصیه کند.

از سوی دیگر، افزایش بیش از حد وزن در دوران بارداری ، خطر بچه دار شدن را افزایش می دهد. اگر وزن کودک شما 10 پوند یا بیشتر است، زایمان دشوارتر است و ممکن است نیاز به سزارین داشته باشید. اضافه وزن در دوران بارداری احتمال ابتلا به مشکلات سلامتی مانند:

دیابت بارداری . این بدان معناست که قند خون شما در دوران بارداری بسیار بالا است. خطر داشتن یک نوزاد خیلی بزرگ را افزایش می دهد. زنان مبتلا به دیابت بارداری نیز بیشتر در سنین بالاتر به دیابت مبتلا می شوند.

فشار خون بالا (فشار خون بالا). فشار خون بالا برای شما و جنین در دوران بارداری خطرناک است . این می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی یا یک وضعیت جدی شود که در آن جفت شما از رحم شما دور می شود. فشار خون بالا همچنین می تواند منجر به مرده زایی شود.

اضافه وزن پس از بارداری شما حفظ شده است . اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به بیماری های مزمن را با افزایش سن افزایش می دهد. احتمال ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی و آرتروز بیشتر است.

ACOG کاهش وزن در دوران بارداری را صرف نظر از BMI قبل از بارداری یا در زمان بارداری توصیه نمی کند.

اگر در دوران بارداری بیش از حد وزن اضافه کنم چه اتفاقی می افتد؟

افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری می تواند فشار خون شما را افزایش دهد. این می تواند شما را در معرض افزایش خطر عوارضی مانند دیابت بارداری و پره اکلامپسی قرار دهد.

نوشته های مرتبط

آیا می توان در دوران بارداری خیلی کم وزن اضافه کرد؟

برخی از افراد می توانند لاغر باقی بمانند و بچه های سالمی داشته باشند، اما افرادی که در طول بارداری وزن کافی اضافه نمی کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای داشتن نوزادی با وزن کم یا تولد زودرس باشند.

آیا واقعاً در صورت بارداری نیاز به مصرف ویتامین های دوران بارداری دارم؟

ACOG استفاده روزانه از یک ویتامین دوران بارداری را به همراه یک رژیم غذایی سالم توصیه می کند تا اطمینان حاصل شود که بدن شما تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری را دارد.

بردن

افزایش وزن سالم بارداری می تواند بسته به BMI فرد متفاوت باشد. برای همه افراد مهم است که یک رژیم غذایی مغذی داشته باشند و ویتامین های دوران بارداری را روزانه در دوران بارداری مصرف کنند تا مطمئن شوند بدنشان سوخت مناسبی برای رشد کودک دارد.

اگر نگران هستید، پزشک می‌تواند به شما توصیه و کمک کند تا ذهن شما را راحت کند.

مقدار وزنی که در دوران بارداری به دست می آورید برای سلامت بارداری و برای سلامت طولانی مدت شما و کودکتان مهم است. در مورد توصیه های افزایش وزن بارداری و اقداماتی که می توانید برای رسیدن به هدف افزایش وزن بارداری خود بردارید، بیاموزید.

افزایش وزن در بارداری هفته به هفته

 

افزایش وزن سالم در دوران بارداری چندان سخت نیست! به بدن خود اعتماد کنید، ورزش کنید و خوب غذا بخورید. خیلی به آنها شیرینی وابسته نشوید. به جای آن به سراغ سبزیجات و آجیل بروید. به خاطر داشته باشید که میزان رشد در هر بارداری متفاوت

است. هیچ راه ایده آل واحدی برای افزایش وزن زنان باردار وجود ندارد – سعی کنید از مقایسه خود با سایر مادران آینده خودداری کنید!

با این حال، یک چیز خاص وجود دارد که باید توجه شما را جلب کند: افزایش وزن بسیار سریع بیش از 0.5 کیلوگرم (1.1 پوند) در هفته. وزن خود را ردیابی کنید و اگر متوجه شدید که وزن خود را خیلی سریع اضافه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

در اینجا تخمین نرخ رشد متوسط بارداری تک قلو آمده است. به یاد داشته باشید: آنها مجبور نیستند کاملاً با پرونده شما مطابقت داشته باشند!

افزایش وزن ناگهانی (بیش از 2 پوند در هفته) ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد. این یک نوع بسیار خطرناک فشار خون بالا است که می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. عدم افزایش وزن یا کاهش وزن ناگهانی ممکن است نشان دهنده مشکل در رشد کودک شما باشد.

ممکن است تعجب کنید که چه چیزی باعث افزایش وزن می شود – به خصوص که وزن اکثر نوزادان کمتر از 9 پوند است. علاوه بر کودک، افزایش وزن بارداری ناشی از موارد زیر است:

جفت: 2 تا 3 پوند.

مایع آمنیوتیک: 2 تا 3 پوند.

بافت سینه: 2 تا 3 پوند.

تامین خون: 4 پوند.

رشد رحم: 2 تا 5 پوند.

ذخایر چربی: 5 تا 9 پوند.

چه مقدار کالری نیاز دارید؟

درست است که شما به دو نفر غذا می دهید، اما این بدان معنا نیست که به دو برابر کالری معمولی خود نیاز دارید. در سه ماهه اول بارداری، در واقع به کالری اضافی نیاز ندارید. اما بسیار مهم است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و هر لقمه‌ای را در نظر بگیرید .

 

سعی کنید بخورید:

 

پروتئین حاصل از تخم مرغ، ماست، شیر، ماهی، مرغ، گوشت گاو یا لوبیا در هر وعده غذایی و میان وعده.

حداقل پنج تا هفت وعده میوه و سبزیجات تازه یا منجمد در طول روز.

یک وعده کربوهیدرات سبوس دار مانند جو، نان گندم کامل، برنج قهوه ای، جو یا کینوآ در هر وعده غذایی و میان وعده.

چند وعده از چربی های سالم از غذاهایی مانند آووکادو، آجیل، دانه ها، روغن زیتون و ماهی های چرب در طول روز.

هنگامی که سه ماهه دوم بارداری خود را شروع می کنید، به حدود 340 کالری اضافی در روز نسبت به رژیم غذایی معمول قبل از بارداری خود نیاز دارید. و در طول سه ماهه سوم، باید 450 کالری اضافی در روز مصرف کنید تا به اهداف وزن خود برسید. شما به راحتی می توانید با اضافه کردن یک یا دو میان وعده روزانه مانند:

 

یک ساندویچ کره بادام زمینی روی نان سبوس دار و یک لیوان شیر.

ظرفی از ماست یونانی که روی آن انواع توت ها، آجیل خرد شده و گرانولا وجود دارد.

یک نان پیتای سبوس دار بزرگ با هوموس و سبزیجات خام.

دو تخم مرغ شیطانی با یک مشت کراکر سبوس دار، یک تکه پنیر و یک خوشه انگور.

متخصصان رژیم غذایی یا کاهش وزن را در دوران بارداری توصیه نمی کنند، حتی اگر قبل از بارداری اضافه وزن داشته باشید. اگر می‌خواهید افزایش وزن خود را کاهش دهید، مراقب این مواد غذایی باشید که کالری‌های اضافی را با تغذیه کم فراهم می‌کنند :

 

شیرینی یا دسر.

نوشابه های شیرین.

فست فود سرخ شده.

تنقلات شور مانند چیپس.

غذاها یا وعده های غذایی تهیه شده با مقدار زیادی کره، پنیر یا خامه اضافه شده.

اگر مطمئن نیستید که در دوران بارداری چه یا چه مقدار بخورید، بخواهید با یک متخصص تغذیه کار کنید. آن‌ها می‌توانند به شما در برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های سالم کمک کنند تا شما و کودکتان را تغذیه کرده و وزن خود را در مسیر هدف قرار دهید.

کمتر از 14 هفته – وزن شما در سه ماهه اول بارداری نباید تغییر کند.

14-20 هفته – افزایش وزن ثابت برای افزایش 2.5 کیلوگرمی ظاهر می شود.

20-30 هفته – افزایش 5 کیلوگرم دیگر.

30-36 هفته – 2.5 کیلوگرم دیگر.

هفته 36 تا 40 – در پایان سه ماهه سوم، دیگر نباید وزن اضافه کنید.

یک مطالعه موجود آن را به قطعات حتی ظریف‌تر تقسیم کرد:

 

0 تا 10 هفته – 0.065 کیلوگرم، 2.3 اونس یا 0.14 پوند در هفته.

10 تا 20 هفته – 0.335 کیلوگرم یا 0.74 پوند در هفته.

20 تا 30 هفته – 0.450 کیلوگرم یا 1 پوند در هفته.

30 تا 40 هفته – 0.335 کیلوگرم یا 0.74 پوند در هفته.

میزان وزنی که باید در دوران بارداری اضافه کنید بر اساس شاخص توده بدنی (BMI) قبل از بارداری است. BMI اندازه گیری چربی بدن است که از وزن و قد محاسبه می شود.

BMI و دسته وزن خود را با استفاده از وزن قبل از بارداری محاسبه کنی

چند درصد از زنان در دوران بارداری طبق توصیه ها افزایش وزن داشتند؟

یک مطالعه قبلی نشان داد که تنها حدود یک سوم (32٪) از زنان مقدار توصیه شده را در طول بارداری اضافه کردند و بیشتر زنان خارج از توصیه ها وزن اضافه کردند (21٪ خیلی کم، 48٪ بیش از حد).

 

چرا افزایش وزن توصیه شده در دوران بارداری مهم است؟

افزایش وزن کمتر از مقدار توصیه شده در بارداری با به دنیا آوردن نوزاد بسیار کوچک همراه است. برخی از نوزادانی که خیلی کوچک به دنیا می آیند ممکن است در شروع شیردهی مشکل داشته باشند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری باشند و ممکن

است تاخیر در رشد را تجربه کنند (عدم برآورده شدن نقاط عطف برای سن خود).

 

افزایش وزن بیش از حد توصیه شده در بارداری با داشتن نوزادی بسیار بزرگ به دنیا می آید که می تواند منجر به عوارض زایمان، زایمان سزارین و چاقی در دوران کودکی شود. افزایش وزن بیش از مقدار توصیه شده همچنین می تواند میزان وزنی را که بعد از

بارداری حفظ می کنید افزایش دهد که می تواند منجر به چاقی شود.

 

برای رعایت توصیه های افزایش وزن بارداری چه اقداماتی می توانید انجام دهید؟

نیازهای کالری خود را بشناسید. به طور کلی،  سه ماهه اول (یا سه ماه اول) نیازی به کالری اضافی ندارد . به طور معمول، زنان در طول سه ماهه دوم (سه ماهه دوم) به حدود 340 کالری اضافی در روز و در سه ماهه سوم (سه ماه آخر) به حدود 450 کالری

اضافی در روز نیاز دارند.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اهداف افزایش وزن خود در ابتدای بارداری و به طور منظم در طول بارداری خود کار کنید.

افزایش وزن بارداری خود را در آغاز و به طور منظم در طول بارداری پیگیری کنید و پیشرفت خود را با محدوده های توصیه شده افزایش وزن سالم مقایسه کنید.

یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از غلات کامل، سبزیجات، میوه ها، لبنیات کم چرب و پروتئین بدون چربی داشته باشید.

خوردن بیشتر غذاها در دوران بارداری بی خطر است، اما باید در مصرف برخی غذاها احتیاط کرد یا از مصرف آنها اجتناب کرد.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید یا از چک لیست غذاهایی که در دوران بارداری از آنها اجتناب کنید دیدن کنیدبرای اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی مواد غذایی در بارداری قندهای اضافه شده و چربی های جامد  موجود در غذاهایی مانند

نوشابه ها، دسرها، غذاهای سرخ شده، شیر کامل و گوشت های چرب را محدود کنید.

حداقل 150 دقیقه (2 ⅟ 2  ساعت) فعالیت هوازی با شدت متوسط  ​​(مانند پیاده روی سریع) در هفته کار کنید یا حفظ کنید . 150 دقیقه ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما شما می توانید با تقسیم فعالیت بدنی خود به 10 دقیقه هر بار به هدف خود برسید.

فعالیت بدنی برای اکثر زنان باردار سالم و بی خطر است. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا محدودیت فعالیت بدنی دارید یا خیر.وزن مناسب برای بارداری چقدر است

در دوران بارداری چقدر باید وزن اضافه کنم؟

افزایش وزن مناسب در دوران بارداری به شاخص توده بدنی قبل از بارداری (BMI) و اینکه آیا شما یک نوزاد، دوقلو یا چند قلو باردار هستید بستگی دارد. به عنوان مثال، افزایش وزن توصیه شده در طول بارداری تک قلو برای وزن طبیعی (BMI 18.5-24.9) 25 تا 35

پوند (11.3-15.9 کیلوگرم) است.

 

چقدر وزن آیا باید در سه ماهه اول افزایش وزن داشته باشم؟

اگرچه تخمین نرخ رشد متوسط بارداری تک قلو می تواند بر اساس مورد به مورد متفاوت باشد، وزن شما در سه ماهه اول بارداری نباید تغییر قابل توجهی داشته باشد. شما فقط باید 0.5 تا 1.8 کیلوگرم (1 تا 4 پوند) اضافه کنید.

 

چگونه افزایش وزن توصیه شده در دوران بارداری را تعیین کنم؟

برای تعیین افزایش وزن توصیه شده در دوران بارداری:

شاخص توده بدنی قبل از بارداری (BMI) خود را محاسبه کنید.

ببینید BMI قبل از بارداری شما در کدام دسته قرار می گیرد.

افزایش وزن توصیه شده خود را در دوران بارداری بر اساس دسته BMI خود تعیین کنید. به عنوان مثال، افزایش وزن توصیه شده در طول بارداری تک قلو برای وزن طبیعی (BMI 18.5-24.9) 25 تا 35 پوند (11.3-15.9 کیلوگرم) است.

تا هفته 20 بارداری چقدر باید وزن اضافه کنید؟

اینکه تا هفته 20 بارداری چقدر باید وزن اضافه کنید به BMI قبل از بارداری شما بستگی دارد. به عنوان مثال، فردی با BMI 21.7 باید حدود 7.3 تا 12.3 پوند (3.3 تا 5.6 کیلوگرم) اضافه کند. توجه داشته باشید که این فقط یک تخمین است و افزایش وزن می تواند بر

اساس مورد به مورد متفاوت باشد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.