احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است ؟

تمایل به باردار شدن دلیل رایجی برای توقف استفاده از کنترل کننده های بارداری است . اینکه بعد از قطع کنترل کننده چه مقدار زمان ببرد تا بدن شما برای باردار شدن آماده شود به نوع آن بستگی دارد .

باردار شدن بعد از قرص های ضد بارداری می تواند بلافاصله اتفاق بیفتد یا ممکن است مدتی طول بکشد . 

استفاده از قرص ضد بارداری از محبوب ترین روش های پیشگیری از بارداری در میان خانم ها است . همچنین می توان از این قرص ها برای درمان آکنه و فیبروم رحم نیز استفاده کرد . این قرص هورمونی در بدن ترشح می کند که مانع از بارور شدن تخمک می شود . قرص ضد بارداری انواع مختلفی دارد که میزان هورمون هر یک متغیر است .

این قرص زمانی بالاترین میزان تاثیر را دارد که هر روز در زمان مشخص مصرف شود . اما سوال اینجاست که احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است؟

پاسخ این سوال در نهایت به زمان چرخه قاعدگی بستگی دارد .

چه زمانی باید استفاده از کنترل بارداری را متوقف کنید ؟

تا زمانی که برای باردار شدن آماده نشده اید استفاده از قرص و یا هر راه دیگری را که برای جلوگیری از بارداری انجام می دهید را متوقف نکنید . بدن شما برای “پاکسازی” هورمون های ضد بارداری نیاز به زمان زیادی ندارد . 

در واقع ، این امکان برای شما وجود دارد که ظرف یک یا دو ماه پس از توقف اکثر انواع روش های جلوگیری ، باردار شوید . اگر می خواهید کنترل بارداری هورمونی را کنار بگذارید اما برای باردار شدن آماده نیستید ، از روش دیگری مانند کاندوم استفاده کنید تا زمانی که آماده شوید .

چه مدت طول می کشد تا باردار شویم ؟

اگر از روشی مانند کاندوم یا دیافراگم استفاده می کنید ، ممکن است به محض داشتن رابطه جنسی بدون آن باردار شوید .

از جمله داروهای جلوگیری از بارداری محبوب می توان به کاندوم و دیافراگم اشاره کرد . آنها یکی از رایج ترین گزینه های کنترل بارداری هستند که امروزه وجود دارد . همانطور که از نام آن پیداست ، داروهای ضد بارداری مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند . بسیاری از ما با کاندوم های خارجی که آلت تناسلی را می پوشانند آشنا هستیم ، اما کاندوم های داخلی که داخل واژن قرار می گیرند نیز در دسترس هستند .

اکثر زنان تا چند ماه پس از توقف روش های جلوگیری از بارداری که دارای هورمون هستند ، مانند قرص ها یا دستگاه داخل رحم ، می توانند باردار شوند . اما میزان سلامت شما که تحت تاثیر عواملی مانند سبک زندگی ، ژن و … است ، در مدت زمانی که طول می کشد نقش دارد . و برخی از انواع آن تاثیر بیشتری بر باروری نسبت به سایرین دارند . 

قرص های ضد بارداری :

اگر از قرص‌های ضدبارداری فقط پروژسترون استفاده می‌کنید ، امکان بارداری بعد از قطع وجود دارد . بسته به جایی که در سیکل قاعدگی خود هستید ، ممکن است بلافاصله پس از قطع مصرف این قرص باردار شوید . 

به این دلیل که این قرص‌ها به‌طور مداوم تخمک‌گذاری را متوقف نمی‌کنند ، در عوض ، پوشش داخلی رحم شما را نازک می کند . به محض اینکه مصرف قرص را متوقف می کنید ، پوشش داخلی دوباره شروع به ضخیم شدن می کند و باردار شدن را برای شما ممکن می سازد .

اما اگر از قرص های ترکیبی یعنی قرص هایی که دارای استروژن و پروژسترون هستند استفاده می کنید ممکن است بتوانید ظرف 1 تا 3 ماه پس از قطع قرص های ترکیبی باردار شوید ، اما اکثر زنان می توانند در عرض یک سال باردار شوند . 

دستگاه داخل رحمی (IUD) :

معمولا ممکن است  بلافاصله بعد از برداشتن IUD ، توسط پزشک باردار شوید . اما برای اکثر افراد، بارداری در عرض 6 ماه تا یک سال اتفاق می افتد .

کنترل بارداری تزریقی (Depo-Provera) :

برخلاف سایر انواع کنترل کننده های بارداری هورمونی ، ممکن است بعد از قطع این واکسن ها ، باردار شدن سخت تر باشد . احتمالا 10 ماه یا بیشتر طول بکشد تا دوباره تخمک گذاری کنید . برای برخی از زنان ، شروع مجدد پریودها تا 18 ماه طول می کشد . به همین دلیل است که متخصصان این روش را برای زنانی که امیدوارند در عرض یک سال پس از استفاده از روش های پیشگیری از بارداری بچه دار شوند ، توصیه نمی کنند .

آیا باردار شدن بلافاصله پس از استفاده از کنترل بارداری بی خطر است ؟

کارشناسان قبلاً فکر می کردند زنانی که بلافاصله پس از قطع کنترل بارداری باردار شوند ، بیشتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند ، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که باردار شدن بلافاصله بعد از قطع کنترل بی خطر است .

آیا پریود شدن بعد از قطع جلوگیری مهم است ؟

نوشته های مرتبط

برخی از زنان پس از قطع کنترل بارداری هورمونی تا چند ماه پریود نمی شوند . این به این دلیل است که این روش پیشگیری از بارداری بر تعادل هورمونی شما تأثیر می گذارد و ممکن است کمی زمان ببرد تا بدن شما به حالت قبل از بارداری برگردد .

اما شما می توانید قبل از پریود شدن باردار شوید . در واقع ، اگر بلافاصله پس از قطع جلوگیری شروع به تخمک گذاری کردید و رابطه جنسی محافظت نشده داشتید ، ممکن است باردار شده باشید که این مسئله شما را از پریود شدن باز می دارد . اگر از زمان قطع کنترل بارداری پریود نشده اید و اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید ، بهتر است  آزمایش بارداری انجام دهید . 

انجام تخمک گذاری شما خیلی مهم تر از پریود شدنتان است . شما نمی توانید باردار شوید مگر اینکه یکی از تخمدان های شما تخمک آزاد کند .

تشخیص تخمک گذاری

مطمئن ترین راه برای تشخیص ، انجام آزمایش تخمک گذاری است . این روش ادرار شما را از نظر سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) آزمایش می کند ، که 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد .

بدن شما همچنین ممکن است علائمی نشان دهد که تخمک گذاری دارید یا به زودی تخمک گذاری خواهید کرد . 

برای مثال دمای بدن شما در حوالی زمان تخمک گذاری کمی افزایش می یابد و مخاطی که از دهانه رحم شما می آید ممکن است چسبناک تر شود یا بیشتر شبیه سفیده تخم مرغ خام باشد .

علائم معمول تخمک گذاری :

 • افزایش مخاط دهانه رحم، که ممکن است شفاف و لغزنده به نظر برسد .
 • درد لگن و شکم
 • افزایش میل جنسی
 • حساس شدن سینه ها
 • نفخ
 • لکه بینی یا خونریزی خفیف
 • تغییرات در خلق و خو

زمانی که به نظر می رسد بارداری صورت نمی گیرد

همیشه بهتر است قبل از شروع تلاش برای بارداری با پزشک خود این موضوع را در میان گذارید . با اینکه اکثر زنان در عرض یک سال پس از تلاش باردار می شوند ، عوامل مختلفی مانند سن ، سابقه سلامتی و وزن وجود دارد که می تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد . 

اگر زیر 35 سال دارید و بیش از یک سال از توقف استفاده از روش های پیشگیری از بارداری می گذرد و نمی توانید باردار شوید ، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید . 

اگر 35 سال یا بیشتر دارید ، پس از 6 ماه تلاش باید به پزشک مراجعه کنید . یک متخصص زنان و زایمان یا یک متخصص باروری می توانند شما را مورد معاینه قرار دهند و پیشنهاداتی ارائه دهند که ممکن است احتمال بارداری شما را افزایش دهد .

سایر عوامل موثر بر بارداری پس از کنترل بارداری

اینکه چه مدت پس از جلوگیری از بارداری می توانید باردار شوید به عوامل زیادی بستگی دارد :

 • سن عامل مهمی در تلاش برای باردار شدن است ، زیرا با افزایش سن، باروری کاهش می یابد .
 • سلامت کلی نیز مسئله ای است که باید آن را در نظر گرفت . چاقی یا سوء تغذیه می تواند باردار شدن را سخت تر کند ، همچنین برخی از شرایط پزشکی مانند اختلالات غده هیپوفیز ، یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اختلالات تیروئید ، و غیره می توانند باردار شدن را دشوارتر کنند .
 • تعداد اسپرم مرد نیز می تواند بر مدت زمان بارداری تاثیر بگذارد .
 • سلامت باروری نیز برای زوج هایی که می خواهند بلافاصله پس از کنترل بارداری باردار شوند ، فاکتور بسیار مهمی است . اندومتریوز، انسداد لوله فالوپ ، عفونت های لگنی و قاعدگی نامنظم نیز می توانند بر مدت زمان بارداری تاثیر بگذارند .
 • در نهایت ، داشتن رابطه جنسی در روزهای باروری شانس بارور شدن تخمک را افزایش می دهد .

دلایل مراجعه به پزشک

هنگامی که شما یک روش برای جلوگیری از بارداری را انتخاب می کنید ، مراجعه به پزشک برای معاینه و ارزیابی می تواند برای تعیین اینکه کدام یک از روش های کنترل بارداری برای شما مناسب است بسیار مفید باشد .

اگر بعد از قطع کنترل بارداری احساس یا علائم غیرمعمولی را تجربه کردید ، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید . علائمی که باید مراقب آنها بود شامل سرگیجه ، سردرد یا حالت تهوع است . داشتن برخی از علائم یا عوارض برای برخی از افراد امر نگران کننده ای نیست .

چرخه تخمک گذاری یک زن پس از کنترل بارداری باید بلافاصله پس از قطع کنترل بارداری به حالت عادی بازگردد ، مگر اینکه یک واکسن باشد . همچنین می توانید از متخصص زنان و زایمان خود در مورد نحوه باردار شدن پس از کنترل بارداری بپرسید و آنها می توانند اطلاعاتی در مورد انتظارات ، نکات مفید و حتی ارزیابی به شما ارائه دهند .

اگرچه امکان باردار شدن بلافاصله پس از کنترل بارداری وجود دارد ، اما اکثر زوج ها بلافاصله باردار نمی شوند . با این حال ، 85 درصد از زوج ها پس از یک سال تلاش باردار می شوند . پس از یک سال ، ممکن است بخواهید به متخصص زنان و زایمان خود و یا یک متخصص باروری مراجعه کنید .

حرف آخر

امروزه به قدری علم در همه زمینه ها پیشرفت کرده است که توانسته نگرانی بابت بسیاری از موضوعات از جمله باروری را در افراد کم کند .

پس در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی ، آرامش خود را حفظ کرده و با پزشک متخصص مشورت کنید ، تا بهترین و مناسب ترین راه را برای شرایط شما پیشنهاد دهد .

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک