احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است ؟

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری : تمایل به باردار شدن دلیل رایجی برای توقف استفاده از کنترل کننده های بارداری است . اینکه بعد از قطع کنترل کننده چه مقدار زمان ببرد تا بدن شما برای باردار شدن آماده شود به نوع آن بستگی دارد .

باردار شدن بعد از قرص های ضد بارداری می تواند بلافاصله اتفاق بیفتد یا ممکن است مدتی طول بکشد . 

استفاده از قرص ضد بارداری از محبوب ترین روش های پیشگیری از بارداری در میان خانم ها است . همچنین می توان از این قرص ها برای درمان آکنه و فیبروم رحم نیز استفاده کرد . این قرص هورمونی در بدن ترشح می کند که مانع از بارور شدن تخمک می شود . قرص ضد بارداری انواع مختلفی دارد که میزان هورمون هر یک متغیر است .

این قرص زمانی بالاترین میزان تاثیر را دارد که هر روز در زمان مشخص مصرف شود . اما سوال اینجاست که احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است؟

پاسخ این سوال در نهایت به زمان چرخه قاعدگی بستگی دارد .

قرص ضد بارداری یکی از بهترین اختراعات در زمینه پزشکی است. در عین حال مورد سوء استفاده و سوء استفاده قرار گرفته است. چه برای جلوگیری از بارداری و چه برای مبارزه با سایر مشکلات هورمونی مانند کیست تخمدان یا حتی آکنه شدید، قرص های ضد

بارداری به طور گسترده برای اهدافی فراتر از آنچه در ابتدا برای آن در نظر گرفته شده بود استفاده می شود. حقایق پنهان زیادی در مورد قرص های ضد بارداری خوراکی (OCP) یا قرص های ضد بارداری (BCP) وجود دارد. بخوان تا بیشتر بدانی!

چه زمانی باید استفاده از کنترل بارداری را متوقف کنید ؟

 

این برای افراد زیادی اتفاق افتاده است – شاید حتی شما. سرتان شلوغ است و مصرف قرص های ضدبارداری را فراموش می کنید. لحظه ای که متوجه می شوید می تواند ترسناک باشد، اما همیشه به این معنی نیست که باردار می شوید.

تا زمانی که برای باردار شدن آماده نشده اید استفاده از قرص و یا هر راه دیگری را که برای جلوگیری از بارداری انجام می دهید را متوقف نکنید . بدن شما برای “پاکسازی” هورمون های ضد بارداری نیاز به زمان زیادی ندارد . 

در واقع ، این امکان برای شما وجود دارد که ظرف یک یا دو ماه پس از توقف اکثر انواع روش های جلوگیری ، باردار شوید . اگر می خواهید کنترل بارداری هورمونی را کنار بگذارید اما برای باردار شدن آماده نیستید ، از روش دیگری مانند کاندوم استفاده کنید تا زمانی که آماده شوید .

قرص های ضد بارداری 100% از بارداری جلوگیری نمی کنند. اما وقتی طبق دستور گرفته می شوند نزدیک می شوند.

از آنجایی که هیچ روشی برای جلوگیری از بارداری تضمین نشده است، و از آنجا که اشتباه کردن بسیار آسان است، مهم است که بدانید قرص‌های ضدبارداری و سایر انواع پیشگیری از بارداری چه کار می‌کنند – و چگونه می‌توانید احتمال اثربخشی آنها را افزایش دهید.

چه مدت طول می کشد تا باردار شویم ؟

 

اگر از روشی مانند کاندوم یا دیافراگم استفاده می کنید ، ممکن است به محض داشتن رابطه جنسی بدون آن باردار شوید .

از جمله داروهای جلوگیری از بارداری محبوب می توان به کاندوم و دیافراگم اشاره کرد . آنها یکی از رایج ترین گزینه های کنترل بارداری هستند که امروزه وجود دارد . همانطور که از نام آن پیداست ، داروهای ضد بارداری مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند . بسیاری از ما با کاندوم های خارجی که آلت تناسلی را می پوشانند آشنا هستیم ، اما کاندوم های داخلی که داخل واژن قرار می گیرند نیز در دسترس هستند .

اکثر زنان تا چند ماه پس از توقف روش های جلوگیری از بارداری که دارای هورمون هستند ، مانند قرص ها یا دستگاه داخل رحم ، می توانند باردار شوند . اما میزان سلامت شما که تحت تاثیر عواملی مانند سبک زندگی ، ژن و غیره است ، در مدت زمانی که طول می کشد نقش دارد . و برخی از انواع آن تاثیر بیشتری بر باروری نسبت به سایرین دارند . 

قرص های ضد بارداری :

اگر از قرص‌های ضدبارداری فقط پروژسترون استفاده می‌کنید ، امکان بارداری بعد از قطع وجود دارد . بسته به جایی که در سیکل قاعدگی خود هستید ، ممکن است بلافاصله پس از قطع مصرف این قرص باردار شوید . 

به این دلیل که این قرص‌ها به‌طور مداوم تخمک‌گذاری را متوقف نمی‌کنند ، در عوض ، پوشش داخلی رحم شما را نازک می کند . به محض اینکه مصرف قرص را متوقف می کنید ، پوشش داخلی دوباره شروع به ضخیم شدن می کند و باردار شدن را برای شما ممکن می سازد .

اما اگر از قرص های ترکیبی یعنی قرص هایی که دارای استروژن و پروژسترون هستند استفاده می کنید ممکن است بتوانید ظرف 1 تا 3 ماه پس از قطع قرص های ترکیبی باردار شوید ، اما اکثر زنان می توانند در عرض یک سال باردار شوند . 

دستگاه داخل رحمی (IUD) :

معمولا ممکن است  بلافاصله بعد از برداشتن IUD ، توسط پزشک باردار شوید . اما برای اکثر افراد، بارداری در عرض 6 ماه تا یک سال اتفاق می افتد .

کنترل بارداری تزریقی (Depo-Provera) :

برخلاف سایر انواع کنترل کننده های بارداری هورمونی ، ممکن است بعد از قطع این واکسن ها ، باردار شدن سخت تر باشد . احتمالا 10 ماه یا بیشتر طول بکشد تا دوباره تخمک گذاری کنید . برای برخی از زنان ، شروع مجدد پریودها تا 18 ماه طول می کشد . به همین دلیل است که متخصصان این روش را برای زنانی که امیدوارند در عرض یک سال پس از استفاده از روش های پیشگیری از بارداری بچه دار شوند ، توصیه نمی کنند .

آیا باردار شدن بلافاصله پس از استفاده از کنترل بارداری بی خطر است ؟

کارشناسان قبلاً فکر می کردند زنانی که بلافاصله پس از قطع کنترل بارداری باردار شوند ، بیشتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند ، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که باردار شدن بلافاصله بعد از قطع کنترل بی خطر است .

آیا پریود شدن بعد از قطع جلوگیری مهم است ؟

 

برخی از زنان پس از قطع کنترل بارداری هورمونی تا چند ماه پریود نمی شوند . این به این دلیل است که این روش پیشگیری از بارداری بر تعادل هورمونی شما تأثیر می گذارد و ممکن است کمی زمان ببرد تا بدن شما به حالت قبل از بارداری برگردد .

اما شما می توانید قبل از پریود شدن باردار شوید . در واقع ، اگر بلافاصله پس از قطع جلوگیری شروع به تخمک گذاری کردید و رابطه جنسی محافظت نشده داشتید ، ممکن است باردار شده باشید که این مسئله شما را از پریود شدن باز می دارد . اگر از زمان قطع کنترل بارداری پریود نشده اید و اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید ، بهتر است  آزمایش بارداری انجام دهید . 

انجام تخمک گذاری شما خیلی مهم تر از پریود شدنتان است . شما نمی توانید باردار شوید مگر اینکه یکی از تخمدان های شما تخمک آزاد کند .

تشخیص تخمک گذاری

مطمئن ترین راه برای تشخیص ، انجام آزمایش تخمک گذاری است . این روش ادرار شما را از نظر سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) آزمایش می کند ، که 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد .

بدن شما همچنین ممکن است علائمی نشان دهد که تخمک گذاری دارید یا به زودی تخمک گذاری خواهید کرد . 

برای مثال دمای بدن شما در حوالی زمان تخمک گذاری کمی افزایش می یابد و مخاطی که از دهانه رحم شما می آید ممکن است چسبناک تر شود یا بیشتر شبیه سفیده تخم مرغ خام باشد .

علائم معمول تخمک گذاری :

 • افزایش مخاط دهانه رحم، که ممکن است شفاف و لغزنده به نظر برسد .
 • درد لگن و شکم
 • افزایش میل جنسی
 • حساس شدن سینه ها
 • نفخ
 • لکه بینی یا خونریزی خفیف
 • تغییرات در خلق و خو

زمانی که به نظر می رسد بارداری صورت نمی گیرد

همیشه بهتر است قبل از شروع تلاش برای بارداری با پزشک خود این موضوع را در میان گذارید . با اینکه اکثر زنان در عرض یک سال پس از تلاش باردار می شوند ، عوامل مختلفی مانند سن ، سابقه سلامتی و وزن وجود دارد که می تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد . 

اگر زیر 35 سال دارید و بیش از یک سال از توقف استفاده از روش های پیشگیری از بارداری می گذرد و نمی توانید باردار شوید ، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید . 

اگر 35 سال یا بیشتر دارید ، پس از 6 ماه تلاش باید به پزشک مراجعه کنید . یک متخصص زنان و زایمان یا یک متخصص باروری می توانند شما را مورد معاینه قرار دهند و پیشنهاداتی ارائه دهند که ممکن است احتمال بارداری شما را افزایش دهد .

سایر عوامل موثر بر بارداری پس از کنترل بارداری

نوع قرصی که استفاده می‌کردید نیز می‌تواند بر سرعت بازگشت باروری تأثیر بگذارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که از قرص‌هایی استفاده می‌کنند

که هم حاوی استروژن و هم پروژسترون هستند ممکن است کمی بیشتر از کسانی که قرص‌های پروژسترون مصرف می‌کنند، باردار شوند. با این حال،

تحقیقات بیشتری برای درک کامل این اثر بالقوه مورد نیاز است.

اینکه چه مدت پس از جلوگیری از بارداری می توانید باردار شوید به عوامل زیادی بستگی دارد :

 • سن عامل مهمی در تلاش برای باردار شدن است ، زیرا با افزایش سن، باروری کاهش می یابد .
 • سلامت کلی نیز مسئله ای است که باید آن را در نظر گرفت . چاقی یا سوء تغذیه می تواند باردار شدن را سخت تر کند ، همچنین برخی از شرایط پزشکی مانند اختلالات غده هیپوفیز ، یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اختلالات تیروئید ، و غیره می توانند باردار شدن را دشوارتر کنند .
 • تعداد اسپرم مرد نیز می تواند بر مدت زمان بارداری تاثیر بگذارد .
 • سلامت باروری نیز برای زوج هایی که می خواهند بلافاصله پس از کنترل بارداری باردار شوند ، فاکتور بسیار مهمی است . اندومتریوز، انسداد لوله فالوپ ، عفونت های لگنی و قاعدگی نامنظم نیز می توانند بر مدت زمان بارداری تاثیر بگذارند .
 • در نهایت ، داشتن رابطه جنسی در روزهای باروری شانس بارور شدن تخمک را افزایش می دهد .

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

 

اگر قرص‌های ضدبارداری را به‌طور کامل مصرف کنید، یعنی هر روز و در یک زمان خاص، به ۱۰۰٪ موثر می‌رسند. اگر این کار را نکنید، احتمال باردار شدن شما به 9 درصد می رسد.

انواع قرص های ضد بارداری

انواع مختلفی از قرص های ضد بارداری وجود دارد، از جمله قرص های ترکیبی و مینی قرص ها. مهم نیست از کدام نوع استفاده می کنید، مهم است که آنها را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید، حتی در روزهایی که رابطه جنسی ندارید.

قرص های ترکیبی حاوی دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند. یک بسته قرص ترکیبی معمولاً 21 تا 24 روز هورمون و 4 تا 7 روز قرص یادآوری دارد، اگرچه برخی از قرص‌های فعال 26 روزه نیز وجود دارند.

هنگام مصرف قرص های یادآور باید پریود شوید. مهم است که تمام قرص‌های موجود در بسته، از جمله قرص‌های یادآور/غیرفعال را مصرف کنید تا مطمئن شوید هیچ قرص فعالی فراموش نشده است.

ممکن است هر ماه یک بسته قرص ترکیبی مصرف کنید، یا می توانید قرص های هورمونی را به طور مداوم مصرف کنید تا پریودهای خود را به تعویق بیاندازید یا متوقف کنید.

به طور کلی حذف یا حذف قاعدگی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما باید این گزینه را با پزشک خود در میان بگذارید و سپس دستورالعمل های او را در مورد زمان مصرف قرص دنبال کنید.

بسته های مینی قرص فقط حاوی یک هورمون به نام پروژستین هستند. اگر قرص های کوچک مصرف می کنید، بسیار مهم است که همه 28 قرص را دقیقاً در یک زمان در روز مصرف کنید. اگر فقط 3 ساعت در مصرف یک قرص تاخیر دارید، باید از یک روش پشتیبان پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید.

شروع قرص

قرص فوراً شروع به کار نمی کند. لازم است حداقل چند روز قبل از اثربخشی آن را مصرف کنید. به همین دلیل استفاده از یک وسیله پیشگیری از بارداری پشتیبان، مانند کاندوم، در اولین شروع مصرف آن مهم است.

در مورد مدت زمان استفاده از روش پشتیبان با پزشک خود صحبت کنید. برخی توصیه می کنند که در تمام بسته اول از یکی استفاده کنید.

همچنین اگر به تازگی بچه دار شده اید یا در حال شیردهی هستید و می خواهید از قرص های ضد بارداری استفاده کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است مجبور شوید برای یک دوره زمانی معین صبر کنید تا شروع به مصرف قرص بی خطر باشد.

به یا داشته باشید که این قرص از شما در برابر اچ آی وی یا سایر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند، بنابراین برای ایمن ما

دلایل مراجعه به پزشک

هنگامی که شما یک روش برای جلوگیری از بارداری را انتخاب می کنید ، مراجعه به پزشک برای معاینه و ارزیابی می تواند برای تعیین اینکه کدام یک از روش های کنترل بارداری برای شما مناسب است بسیار مفید باشد .

اگر بعد از قطع کنترل بارداری احساس یا علائم غیرمعمولی را تجربه کردید ، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید . علائمی که باید مراقب آنها بود شامل سرگیجه ، سردرد یا حالت تهوع است . داشتن برخی از علائم یا عوارض برای برخی از افراد امر نگران کننده ای نیست .

چرخه تخمک گذاری یک زن پس از کنترل بارداری باید بلافاصله پس از قطع کنترل بارداری به حالت عادی بازگردد ، مگر اینکه یک واکسن باشد . همچنین می توانید از متخصص زنان و زایمان خود در مورد نحوه باردار شدن پس از کنترل بارداری بپرسید و آنها می توانند اطلاعاتی در مورد انتظارات ، نکات مفید و حتی ارزیابی به شما ارائه دهند .

اگرچه امکان باردار شدن بلافاصله پس از کنترل بارداری وجود دارد ، اما اکثر زوج ها بلافاصله باردار نمی شوند . با این حال ، 85 درصد از زوج ها پس از یک سال تلاش باردار می شوند . پس از یک سال ، ممکن است بخواهید به متخصص زنان و زایمان خود و یا یک متخصص باروری مراجعه کنید .

میانگین زمان لازم برای باردار شدن پس از قطع قرص

 

پس از قطع قرص به طور متوسط ​​چند ماه طول می کشد تا باردار شوید. با این حال، برخی از زنان ممکن است بلافاصله پس از توقف باردار شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین ماه طول بکشد. دکتر کرو می‌گوید: «هیچ زمان «طبیعی» برای باردار شدن وجود ندارد، بدن هر زن متفاوت است و زمان لازم برای باردار شدن بسیار متفاوت است.

به طور معمول، باروری بلافاصله پس از قطع مصرف قرص باز می گردد. بدن روند طبیعی تخمک گذاری خود را از سر می گیرد که نشان دهنده امکان لقاح است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که بدن همه افراد به طور متفاوتی واکنش نشان می دهد و برای برخی، شروع مجدد تخمک گذاری ممکن است مدتی طول بکشد.

حرف آخر

امروزه به قدری علم در همه زمینه ها پیشرفت کرده است که توانسته نگرانی بابت بسیاری از موضوعات از جمله باروری را در افراد کم کند .

پس در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی ، آرامش خود را حفظ کرده و با پزشک متخصص مشورت کنید ، تا بهترین و مناسب ترین راه را برای شرایط شما پیشنهاد دهد .

اگر چه خانم هایی که سعی دارند باردار شوند اغلب انتظار دارند که باروری آنها بعد از کنار گذاشتن روش‌های کنترل بارداری کاهش یابد اما مطالعات نشان می‌دهند که احتمال باردار شدن آنها بعد از توقف روش‌های جلوگیری درست به مانند همان افرادی است که از آنها استفاده نکرده‌اند.

با این حال چه مدت طول می‌کشد که شما بعد از توقف کنترل بارداری حامله شوید. این مسئله به متدهای مختلف و سرعت بازگشت تخمک گذاری بستگی دارد.

درک تأثیرات روش‌های ضد بارداری بر روی سیستم تناسلی خانم‌ها می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا فرایند بارداری را کارآمدتر کرده و استرس و اضطراب کمتری داشته باشند.

ادامه‌ی مطلب را مطالعه نمایید تا تمام چیزهایی که لازم دارید درباره‌ی توقف روش‌های کنترل برای بارداری را بدانید یاد بگیرید از جمله‌ی آنها می‌توان به این مسئله اشاره کرد که چه مدت طول می‌کشد تا باروری شما بازگردد و بعد از توقف روش‌های جلوگیری شما چه زمانی می‌توانید باردار شوید.

اقدام بارداری بعد از قرص جلوگیری طبیعی

روش‌های ایجاد سد برای کنترل بارداری عبارتند از کاندوم‌های زنانه، مردانه، دیافراگم، کاپ‌های دهانه‌ی رحم و مواد کشنده‌ی اسپرم از انواع مختلف. آنها بلافاصله قبل از رابطه‌ی واژنی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

از آنجایی که این متدهای کنترل باروری با جلوگیری از ورود اسپرم به تخمک عمل می‌کنند آنها در چرخه‌ی قاعدگی زنان تداخل ایجاد نمی‌کنند و بدین ترتیب شانس بارداری خانم‌ها بعد از توقف کنترل بارداری از این نوع سریع است.

ترمیم پرده بکارت

باردار شدن بعد از قطع قرص‌های ضد بارداری

قرص‌های ضد بارداری که ممکن است حاوی پروژسترون و یا پروژسترون به اضافه‌ی استروژن باشند عمدتاً با توقف تخمک گذاری عمل می‌کنند. بر اساس نوعشان آنها ممکن است پایداری مخاط دهانه‌ی رحم را تغییر دهند که نتواند اسپرم را هدایت کند و در نتیجه از قطور شدن پوشش رحم جلوگیری می‌کند تا بدین ترتیب از جایگذاری ممانعت به عمل آورد.

اولین قدم برای بارداری قطع مصرف قرص است. بدن هر فرد شرایط متفاوتی دارد برخی تا یک هفته پس از قطع مصرف قرص روند تخمک گذاری در بدن شان آغاز میگردد و برخی دیگر ماه ها زمان میبرد تا به این مرحله برسند. به طور معمول لزومی برای شروع اولین قاعدگی نیست.

همچنین نکات دیگری نیز در روند شروع قاعدگی موثر است که در بخش بعد به آنها اشاره ای خواهیم داشت. بانوانی که قبل از شروع مصرف قرص ضد حاملگی روند قاعدگی نامنظمی داشتند پس از مصرف و قطع قرص با تاخیر قاعدگی شان آغاز میگردد و نباید در این خصوص نگران باشند.

بارداری بعد از قرص‌های ضد بارداری ممکن است بلافاصله با احیاء و بازیابی تخمک گذاری آغاز شود که معمولاً در چرخه‌ی بارداری بعدی رخ می‌دهد. با این حال ممکن است سه ماه برای چرخه‌‌ها طول بکشد تا نظم سابق خود را بازیابند. اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

اگر شما از قرص‌های حاوی پروژستین که به مینی پیل یا قرص‌های شیردهی مشهورند، استفاده می‌کرده‌اید، احتمالا ظرف چند روز یا چند هفته بعد از قطع مصرف باردار خواهید شد. چراکه قرص‌های شیردهی برعکس قرص‌های حاوی استروژن، به طور مستمر باعث توقف تخمک گذاری نمی‌شوند.

در عوض، این قرص‌ها دیواره رحم را نازک می‌کنند. دیواره رحم به محض قطع مصرف قرص‌های شیردهی دوباره شروع به ضخیم شدن خواهد کرد و شما امکان بارداری خواهید داشت.

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است

 

اکثر روش های هورمونی کنترل بارداری مانع از تخمک گذاری یا آزاد شدن تخمک می شوند. 1 اگر تخمک آزاد نکنید، چیزی برای بارور شدن اسپرم وجود ندارد.

به همین دلیل است که شما باردار نمی شوید.

هنگامی که استفاده از کنترل بارداری هورمونی را متوقف کنید، دوباره تخمک گذاری شروع می شود. تخمک گذاری منظم یکی از نشانه های این است که

شما می توانید بارور باشید. اما بازگشت تخمک گذاری به طور خودکار به معنای باردار شدن شما نیست.

روش های هورمونی کنترل بارداری اغلب تخمک گذاری را متوقف می کنند. به این ترتیب برخی از بارداری جلوگیری می کنند.

بازگشت باروری با روش پیشگیری از بارداری

هنگامی که باروری خود را به دست می آورید، بدن شما دوباره شروع به تخمک گذاری می کند. این احتمال باردار شدن را افزایش می دهد. چقدر طول می

کشد بستگی به این دارد که از چه روش کنترل بارداری استفاده می کردید. بیایید مقایسه کنیم.

روش های مانع و روش های طبیعی

اگر از روش مانع استفاده می کردید، خبر خوبی وجود دارد. این روش ها در تخمک گذاری اختلال ایجاد نمی کنند. روش های مانع عبارتند از:

 • کاندوم خارجی
 • کاندوم داخلی
 • دیافراگم ها
 • اسپرم کش

روش‌های بازدارنده مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند. این روش ها تخمک گذاری را متوقف نمی کنند. چه از آنها استفاده کنید یا نه، چرخه ماهانه

شما تغییر نمی کند.

به عنوان یک امتیاز اضافی، کاندوم همچنین از شما در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت می کند . در صورت عدم درمان، برخی از بیماری های

مقاربتی می تواند منجر به ناباروری شود. 

برخی افراد از  روش های طبیعی تنظیم خانواده استفاده می کنند . اگر این شما هستید، ممکن است بتوانید سریعتر باردار شوید. بسیاری از این روش ها

باعث می شود بارورترین روزهای خود را پیگیری کنید. بنابراین اکنون، به جای اجتناب از رابطه جنسی در آن روزها، فقط عکس آن را انجام دهید.

 

بارداری بعد از برداشتن حلقه‌ی واژن

حلقه‌های واژن حاوی استروژن و پرژسترون هستند که از چرخه‌های تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند تا از بارداری ممانعت به عمل بیاورند. این هورمون‌ها از طریق بافت‌های تناسلی جذب می‌شوند و مشابه پچ‌ها و قرص‌ها هستند و از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند.

باردار شدن بعد از توقف استفاده از حلقه‌ی نووا و یا آنوورا و دیگر برند‌های حلقه‌ی واژن معمولاً ظرف اولین چرخه‌ی قاعدگی امکان پذیر است. تخمک گذاری بعد از برداشتن حلقه‌ی واژن کنترل بارداری ممکن است سه ماه طول بکشد تا به حالت عادی برگردد.

بارداری بعد از برداشتن ایمپلنت کنترل بارداری

ایمپلنت‌های جلوگیری از بارداری در بازو قرار می‌گیرند و پروژسترون را آزاد می‌سازند تا از بارداری جلوگیری به عمل آید. زمانی که در جای خود قرار بگیرند این ایمپلنت‌ها به مدت 3 تا 5 سال بر اساس برند باعث ایجاد ناباروری می‌شوند.

با این حال اگر زودتر برداشته شوند نکسپلانون، ایمپلانون و دیگر برندهای تأیید شده‌ی ایمپلنت بارداری می‌تواند ظرف 1 تا 3 ماه رخ دهد. علی رغم باور معمول هیچ اثر متأخری در ارتباط با استفاده‌‌ی دراز مدت از ایمپلنت وجود ندارد.

باردار شدن بعد از برداشتن IUD

IUD یا دستگاه درون رحمی در رحم قرار می‌گیرد. IUD ها به دونوع هستند: مسی و هورمونی که هر یک از طریق مکانیزم های عمل مختلف باعث جلوگیری از باروری می‌شوند. بر اساس برند IUD می‌تواند به مدت 3 تا 12 سال در جای خود قرار گیرد.

به دلیل استفاده‌ی دراز مدت از آنان بیشتر زنان انتظار دارند که بعد از توقف استفاده از IUD باروری آنها به تأخیر بیفتد با این حال مطالعات نشان دادند که احتمال باردار شدن درست بعد از برداشتن نیرنا مشابه پاراگارد و دیگر برندهای IUD معمولاً با اولین تخمک گذاری ظرف 4 تا 6 هفته رخ می‌دهد.  

آی یو دی یا دستگاه داخلی رحمی هم بلافاصله بعد از خارج شدن از رحم توسط پزشک، امکان بارداری را برای شما فراهم می‌کند. معمولا تخمک گذاری خانم‌ها یک ماه بعد از برداشتن IUD شروع می‌شود. بیشتر افراد، ظرف ۶ ماه تا یکسال بعد از برداشتن IUD باردار می‌شوند.

باردار شدن بعد از تزریقات مربوط به ضد بارداری

تزریقات مربوط به ضد بارداری حاوی پروژسترون هستند و به مدت 12 هفته با سرکوب تخمک گذاری از بارداری جلوگیری به عمل می‌آورند. تا به امروز دپوپروورا تنها تزریق کنترل بارداری تأیید شده در آمریکاست.

تزریق مواد ضد بارداری بیشترین تأخیر را بر روی باروری می‌گذارد.  بر خلاف سایر روش‌های هورمونی کنترل باروری، بعد از توقف تزریق این آمپول‌ها بارداری سخت‌تر خواهد بود. معمولا ۱۰ ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا سیکل تخمک گذاری آغاز شود.

برای بعضی خانم‌ها حتی بیش از ۱۸ ماه بعد از قطع تزریق آمپول‌های ضد بارداری باید بگذرد تا پریودشان آغاز شود.

نوشته های مرتبط

به همین خاطر است که متخصصان به خانم‌هایی که می‌خواهند بعد از یک سال استفاده از روش‌های کنترل باروری، بچه‌دار شوند، این روش را توصیه نمی‌کنند. تخمک گذاری بعد از دپوپروورا بین 9 تا 12 ماه بعد رخ می‌دهد.

در برخی از موارد می‌تواند تا 2 سال برای زنان طول بکشد تا دوباره بارور شوند در واقع پزشکان توصیه می‌کنند که یک سال قبل از تلاش برای بارداری دیگر این تزریق را دریافت نکنند.

باردار شدن بعد از بستن لوله‌ها

بستن لوله‌ها عملی است برای بستن لوله‌های فالوپیان به منظور جلوگیری از بارداری. اگر چه این عمل اغلب یک کنترل بارداری دائمی محسوب می‌شوند برخی از زنان می‌توانند برگشت انعقاد لوله‌ها را به شکل موفقیت‌آمیزی انجام دهند.

موفقیت آنها از لحاظ بازیابی احتمال بارداری بعد از بسته شدن به سن و میزان آسیب لوله‌ها و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. اغلب زنان در چرخه‌ی قاعدگی بعدی باردار می شوند.

کیا بعد از قطع قرص ضد بارداری ماه اول حامله شدن

 

پاسخ ها احتمالاً به روشی که استفاده می کنید و سابقه سلامت کلی شما بستگی دارد. در عرض چند هفته، ممکن است پس از قطع قرص، علائم تخمک گذاری را مشاهده کنید. اگر از تزریق دپو پروورا استفاده کنید، ممکن است ماه ها طول بکشد تا بارور شوید ، اما تصورات غلط زیادی در مورد آسان بودن باردار شدن پس از قطع کنترل بارداری وجود دارد.

شرایطی که ممکن است بر باروری پس از قطع قرص تأثیر بگذارد

شرایط متعددی می تواند بر باروری پس از قطع قرص تأثیر بگذارد. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اندومتریوز، و برخی اختلالات دستگاه تناسلی می

توانند مانع لقاح شوند. علاوه بر این، سن می تواند عامل مهمی باشد زیرا باروری به طور طبیعی پس از 35 سالگی کاهش می یابد. اگر به هر یک از این

شرایط مشکوک هستید یا تشخیص شناخته شده ای دارید، مهم است که هنگام برنامه ریزی برای باردار شدن، این موضوع را با ارائه دهنده مراقبت های

بهداشتی خود در میان بگذارید.

این مقاله روش‌های مختلف کنترل بارداری را مورد بحث قرار می‌دهد و اینکه چقدر سریع می‌توانید انتظار داشته باشید که باروری پس از توقف آنها بازگردد.

همچنین به برخی از عوامل دیگر که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارند نیز توجه می‌کند.

نتیجه‌گیری: اقدام بارداری بعد از قرص جلوگیری طبیعی

در زمان تلاش برای تعیین این که شما چه زمانی بعد از توقف روش‌های کنترل بارداری حامله می‌شوید چندین فاکتور بایستی روشن شوند. همانطور که در بالا اشاره شد هیچ اثر منفی در ارتباط با کنترل بارداری بر روی توانایی زنان برای باردار شدن وجود ندارد و افرادی که از بارداری جلوگیری کرده‌اند احتمال بارداری مشابه افرادی دارند که از این روش‌ها استفاده نکرده‌اند.

با این حال به خاطر داشتن این نکته حائز اهمیت است که توانایی زنان برای بارداری به بسیاری از فاکتورها و مهم‌تر از همه سن آنها و وضعیت ذخیره‌ی تخمدان، وزن، سلامت اسپرم شریک زندگی و فاکتورهای دیگر بستگی دارد.

در نتیجه بازیابی باروری بلافاصله بعد از توقف کنترل تضمین کننده‌‌ی این مسئله نیست که یک زوج در واقع سریعاً باردار شوند. مطالعات نشان داده که ممکن است یک سال طول بکشد که یک زوج کاملاً سالم در سن باروری باردار گردند. اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

برای باردار شدن چه موقع و چند وقت یک بار رابطه جنسی برقرار کنید.

برنامه‌ریزی برای رابطه جنسی می‌تواند در افزایش احتمال بارداری به شما کمک کند.

اگر می‌خواهید سریع‌تر بار‌دار شوید، ممکن است علاقمند باشید که بدانید چه زمانی باید رابطه جنسی برقرار کنید، رابطه جنسی چه دفعاتی داشته باشد و این‌که آیا عواملی وجود دارد که هر ماه احتمال بار‌دار شدن شما را کم یا زیاد کند.

مهم است که بدانید شما می‌توانید در هر زمان از چرخه قاعدگی بار‌دار شوید، حتی اگر پریود هستید. این یکی از دلایلی است که روش‌های جلو‌گیری از بار‌داری مانند «روش ریتم» در پیش‌گیری از بار‌داری چندان قابل اعتماد نیستند.

در حالی که رابطه جنسی محافظت‌نشده هر بار منجر به بار‌داری نمی‌شود، اگر فقط یک بار رابطه جنسی برقرار کنید می‌توانید باردار شوید.

به طور کلی ، با افزایش سن ، قدرت باروری کاهش می یابد و نوجوانان به احتمال زیاد فقط با یک یا چند برخورد جنسی نسبت به زنان مسن باردار می شوند.

به‌طور‌کلی، با افزایش سن، قدرت بار‌وری کاهش می‌یابد و نوجوانان با احتمال زیاد نسبت به زنان مسن فقط با یک یا چند برخورد جنسی باردار می شوند. اگر به سختی بار‌دار می‌شوید، مواردی وجود دارد که باید بدانید به شما کمک می‌کند تا شانس خود را به حد‌اکثر برسانید.

چه روزهایی برای بارداری مناسب است

اگر شما دفعات کافی رابطه جنسی برقرار می‌کنید و در صورتی که فورا برای بار‌دار شدن تلاش نمی‌کنید، ممکن است تدبیر‌اندیشی در مورد زمان‌بندی رابطه جنسی ضروری نباشد. اما اگر می‌خواهید به‌زودی بار‌دار شوید، دانستن بهترین زمان برای رابطه جنسی می‌تواند به شما کمک کند.

پنجره بار‌وری

شما یک هفته در ماه دارید که رابطه جنسی به احتمال زیاد منجر به بار‌داری می‌شود. این پنجره بار‌وری شما محسوب می‌شود و دو تا سه روز قبل از تخمک‌گذاری شروع می‌گردد. بهترین شانس بارداری، در آن روز‌ها درست قبل از تخمک‌گذاری است.

احتمال بارداری در روز تخمک گذاری چقدر است

تخمک‌گذاری معمولا در حدود روز‌های 12 تا 14 چرخه 28 روزه اتفاق می‌افتد، اما بر اساس طول چرخه خانم‌ها از یک خانم به خانم دیگر متفاوت است و حتی می‌تواند از چرخه‌ای به چرخه دیگر متفاوت باشد.

برای مثال، اگر چرخه کوتاه‌تری دارید پنجره بار‌وری شما ممکن است زود‌تر و در روز‌های 8 و 9 باشد یا در صورتی که چرخه بلند‌تری دارید پنجره باروری ممکن است دیر‌تر و در روز‌های 19 و 20 باشد.

تخمکی که رها می‌شود فقط 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن از تخم‌دان قابلیت بار‌وری دارد اما با کمک مخاط دهانه رحم شما، اسپرم می‌تواند تا پنج روز در دستگاه تولید‌مثلی خانم‌ها زنده بماند.

از آن‌جایی که تعیین دقیق لحظه تخمک‌گذاری تقریبا غیر‌ممکن است، داشتن رابطه جنسی قبل از تخمک‌گذاری (برخلاف بعد از آن) می‌تواند با داشتن اسپرم آماده و انتظار برای تخمک، احتمال بارداری را افزایش دهد.

آیا روز 14تخمک گذاری بار‌ور‌ترین روز شما است؟

شاید شنیده باشید که روز 14 چرخه شما زمانی است که تخمک‌گذاری می‌کنید. در‌نتیجه، بسیاری از زنان در روز‌های 11، 12 و 13 رابطه جنسی برقرار می‌کنند با این تفکر که این کار بهترین فرصت بار‌داری را به آن‌ها می‌دهد. اما بسیاری از خانم‌ها در روز 14 تخمک‌گذاری نمی‌کنند. تخمک‌گذاری طبیعی می‌تواند به زودی روز 10 و به دیری روز 20 رخ دهد. اگر چرخه‌های نا‌منظمی دارید این اتفاق ممکن است حتی دیر‌تر هم رخ دهد.

مخاط دهانه رحم

تحقیقات نشان می‌دهد بهترین روز برای مقاربت جنسی روزی است که متوجه بار‌ور‌ترین مخاط دهانه رحم می‌شوید. مخاط بار‌ور دهانه رحم ترشحات واژن است که شبیه سفیده تخم‌مرغ خام می‌باشد. این نوع ترشحات سالم و طبیعی است و به‌طور معمول در روز‌های قبل از تخمک‌گذاری ظاهر می‌شود. هنگامی که می‌دانید به دنبال چه چیزی باشید، تشخیص آن آسان است.

اگر ترشحاتی دارید که بوی تندی دارد یا باعث خارش می‌شود، احتمالا دچار عفونت هستید. باید به پزشک خود مراجعه کنید.

مخاط دهانه رحم تحرک (حرکت) اسپرم را بهبود می‌بخشد و به آن‌ها کمک می‌کند تا زنده بمانند.

هر چه اسپرم بیش‌تری زنده بماند و به لوله‌های فالوپ شما که تخمک را آزاد می‌کنند منتقل شود، احتمال لقاح بالا‌تر است.

خلق‌و‌خوی

احساس آرامش و بدون استرس می‌تواند احتمال بار‌داری شما را افزایش دهد اما مانند اکثر «قوانین» دیگر، لزوما این‌گونه نیست. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که میل جنسی شما در زمان‌های مشخصی از ماه قوی‌تر است؟ این اتفاقی نیست.

همان هورمون‌هایی که درست قبل از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابند نیز میل شما به رابطه جنسی را تقویت می‌کنند. لذت جنسی می‌تواند احتمال بار‌دار‌شدن را افزایش دهد اما نه آن‌قدر زیاد که نگران باشید با هر بار رابطه جنسی که برقرار می‌کنید، گرم‌ترین رابطه جنسی تا به حال را داشته‌اید. این نظریه که ارگاسم زن ممکن است به افزایش احتمال بار‌داری کمک کند ممکن است فکر باطلی باشد.

این نظریه، واقعیت فیزیولوژیکی را که تحریک زن باعث افزایش قطر واژن می‌شود که در واقع ناحیه دهانه رحم_ رحم را از منی انزال‌شده دور می‌کند، نادیده می‌گیرد.

همان‌طور که گفته شد، برای بار‌دار شدن اوج لذت جنسی لازم نیست. شما می‌توانید رابطه جنسی بسیار بدی برقرار کنید و هم‌چنان بار‌دار شوید.

احتمال بارداری در چه روزهایی صفر است

می‌توانید تخمک‌گذاری را بر‌اساس تقویم دنبال کنید و برخی از ابزار‌ها از تغییرات فیزیولوژیکی مانند درجه حرارت بدن، مخاط دهانه رحم یا سطح هورمون‌ها برای دنبال کردن علائم تخمک‌گذاری استفاده می‌کنند. در این‌جا چند روش وجود دارد که ممکن است در نظر بگیرید.

افرادی که از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کنند اما می خواهند باردار شوند، معمولاً در مورد اینکه چه زمانی دوباره بارور می شوند، سؤالاتی دارند، اغلب در حالی که در مورد آن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت می کنند.

استفاده از آزمایش‌های پیش‌بینی تخمک‌ گذاری : احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر

آزمایش‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری بسیار شبیه آزمایش‌های بار‌داری هستند، با این تفاوت که زمانی که احتمال تخمک‌گذاری را دارید به شما اطلاع می‌دهند. این موارد به صورت چوب‌های تست یا نوار‌های تست هستند که با ادرار شما واکنش نشان می‌دهند.

برای استفاده از آن‌ها، می‌توانید در یک فنجان ادرار کنید و سپس نوار تست را در ادرار جمع‌شده فرو‌ببرید. نتیجه خود را بر اساس تغییرات رنگ یا خواندن دیجیتال خواهید گرفت. آزمایشات تخمک‌گذاری در خانه، هورمون لوتئینی (LH) را در ادرار تشخیص می‌دهد.

LH درست قبل از تخمک‌گذاری به بالا‌ترین سطح می‌رسد، بنا‌براین هنگامی که آزمایش مثبت خوانده می‌شود نشان می‌دهد که بدن شما در تلاش برای شروع رها‌سازی تخمک از تخمدان است و احتمالا زمان مطلوب شما برای بار‌دار شدن می‌باشد.

روی نمودار بردن درجه حرارت بدن

روی  نمودار بردن دمای پایه بدن مستلزم این است که هر روز صبح قبل از بلند شدن از رخت‌خواب دمای بدن خود را اندازه بگیرید. دمای پایه بدنتان دمای بدن در حالت استراحت کامل است و سطوح هورمونی شما بر این دما تأثیر می‌گذارد. هورمون پروژسترون دمای بدن شما را افزایش می‌دهد.

پروژسترون پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد، بنابراین هنگامی که دمای پایه بدن شما افزایش می‌یابد و حداقل برای چند روز بالا می‌ماند بدان معنی است که شما احتمالا درست قبل از مشاهده افزایش، تخمک‌گذاری کرده‌اید.

بررسی مخاط دهانه رحم

هنگام بررسی مخاط دهانه رحم، شما ترشحات واژن خود را کنترل می‌کنید. ترشحات واژن در طول چرخه شما تغییر می‌کند و هنگامی که به تخمک‌گذاری نزدیک می‌شوید وقتی حالت کشسان پیدا می‌کند و بیش‌تر شبیه مخاط می‌گردد، خصوصیات متفاوتی به خود می‌گیرد. وقتی شبیه سفیده تخم‌مرغ خام باشد، احتمالا در بار‌ور‌ترین زمان از ماه هستید.

استفاده از تست بزاق

تست فرنینگ بزاق نوعی آزمایش در منزل است که با استفاده از میکروسکوپ نمونه بزاق را بررسی می‌کند. تست فرنینگ می‌تواند برای برخی از خانم‌ها مفید باشد و تفسیر آن برای برخی دیگر دشوار است. الگوی فرنینگ که در زیر میکروسکوپ مانند شبنم به نظر می‌رسد هم‌چنین می‌تواند نشانه تخمک‌گذاری باشد.

استفاده از برنامه‌های بار‌وری :احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

بسیاری از برنامه‌های آنلاین و برای تلفن‌های هوشمند وجود دارند که چرخه‌های تخمک‌گذاری را دنبال می‌کنند. در انواع دقیق‌تر، شما باید دمای پایه بدن یا تغییرات مخاط دهانه رحم را وارد کنید اما حتی یک برنامه ساده نیز به شما کمک می کند تا در صورت داشتن چرخه قاعدگی بسیار منظم، بار‌ورترین روز‌های خود را مشخص نمایید.

وقتی پریود می‌شوید باید اطلاعات آن را وارد کنید تا برنامه چرخه شما را به‌خاطر بسپارد و به شما بگوید چه زمانی احتمال تخمک‌گذاری دارید.

دفعات رابطه جنسی : احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

این‌که هر چند وقت یک بار باید رابطه جنسی برقرار کنید به اولویت شخصی خودتان به عنوان یک زن و شوهر و این موضوع که آیا مشکلات نا‌بار‌وری مردانه مانند مشکلات شمارش اسپرم وجود دارد یا نه بستگی دارد.

متخصصان توصیه می‌کنند که بیش‌تر از یک بار در روز رابطه جنسی نداشته باشید. ممکن است به نظر برسد که رابطه جنسی بیش‌تر با شانس بیش‌تر برای بار‌داری برابر است اما در واقع انجام زیاد رابطه جنسی ممکن است تعداد اسپرم‌های سالم را کاهش دهد.

داشتن رابطه جنسی در طول ماه :احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

در حالی که برخی خانم‌ها با دنبال کردن تخمک‌گذاری احساس قدرت می‌کنند، برخی دیگر فقط احساس اضطراب می‌کنند و تحت فشار قرار می‌گیرند. هر روش دنبال کردن تخمک‌گذاری را که انتخاب می‌کنید – بررسی درجه حرارت هر روز صبح، استفاده از نوار‌های تشخیص تخمک‌گذاری، بررسی بزاق برای فرنینگ، بررسی مخاط دهانه رحم یا همه موارد فوق – توجه دقیق به چرخه‌ها و علائم تخمک‌گذاری می‌تواند از نظر احساسی خسته‌کننده باشد.

اگر زمان‌بندی رابطه جنسی برای تخمک‌گذاری باعث اضطراب می‌شود می‌توانید فقط به رابطه جنسی که به طور منظم زمان‌بندی شده تکیه کنید. در این موارد، متخصصان پیشنهاد می‌کنند هر هفته، تقریبا یک روز در میان، رابطه جنسی برقرار کنید.

به دنبال این برنامه، شما مجبور هستید که حداقل یک بار در پنجره بار‌‌وری خود رابطه جنسی برقرار کنید حتی بدون این‌که چرخه خود را دنبال نمایید.

در طول چرخه خود حداقل سه تا چهار بار در هفته رابطه جنسی برقرار کنید. این نظریه وجود دارد که اسپرم ممکن است برای جنین در حال رشد مفید باشد. این بدان معنی است که رابطه جنسی بعد از تخمک‌گذاری و بعد از بار‌وری در واقع ممکن است به بار‌داری شما کمک کند که یک دلیل خوب دیگر برای رابطه جنسی بیش‌تر می‌باشد.

برقراری رابطه جنسی در زمان باروری

اگر با صرف وقت خود برای دنبال کردن و تشخیص تخمک‌گذاری مشکلی ندارید می‌توانید مطمئن باشید که در بار‌ور‌ترین زمان خود رابطه جنسی برقرار می‌کنید.

اگر تعداد اسپرم طبیعی یا سالم است، بهتر است هر روز رابطه جنسی برقرار کنید تا شما:

 • دارای مخاط دهانه رحم بارور باشید
 • تست تشخیص تخمک‌گذاری مثبت داشته باشید
 • تست فرنینگ بزاق مثبت داشته باشید

اگر درجه حرارت پایه بدن خود را روی نمودار می‌برید، می‌توانید تنها پس از واقعیت، از روز تقریبی تخمک‌گذاری در هر ماه مطلع شوید. در این حالت، باید سه روز قبل از تخمک‌گذاری و احتمالا روزی که تخمک‌گذاری می‌کنید نیز رابطه جنسی داشته باشید.

با این حال، فقط برای این‌که کیفیت اسپرم در بهترین شکل حفظ شود شما باید در طول چرخه خود رابطه جنسی برقرار کنید. شما هم‌چنین باید برای لذت بردن از رابطه جنسی بدون داشتن وظیفه ایجاد بچه هدف‌گذاری کنید.

مقابله با تعداد کم اسپرم : احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

اگر تعداد اسپرم در مرز طبیعی یا پایین‌تر باشد توصیه عمومی این است که هر یک روز در میان در طول پنجره باروری رابطه جنسی برقرار کنید.

به عنوان مثال، اگر در روز دوشنبه اولین نتیجه مثبت تست پیش‌بینی تخمک‌گذاری خود را دریافت کردید یا مخاط بارور دهانه رحم مشاهده کردید باید دوشنبه رابطه برقرار کنید، سه شنبه را رد کنید و سپس روز چهارشنبه دوباره انجام دهید، پنجشنبه را رد کنید و جمعه یک بار دیگر آمیزش کنید.

یک روز در میان به شما کمک می‌کند تا ذخیره اسپرم را دوباره پر شود که احتمالا شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

در چه روزهایی بارداری اتفاق نمی افتد

برخی تحقیقات روی درمان نا‌بار‌وری نشان داده هنگامی که خانم‌ها پس از لقاح مصنوعی به پشت می‌خوابند، بار‌داری به میزان اندک افزایش می‌یابد. با این حال، این امر به مقاربت جنسی تعمیم داده نشده است.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید روان‌کننده است که در صورت استفاده از آن باید دقت نمایید. اطمینان حاصل کنید که روان‌کننده اسپرم‌پسند انتخاب کرده‌اید زیرا بسیاری از روان‌کننده‌های معمول می‌توانند به اسپرم آسیب برسانند.

وقتی برای بار‌دار شدن مشتاق هستید، بیش از حد پیچیده کردن امور، آسان است. درست است که اگر در طول پنجره بار‌وری خود رابطه جنسی برقرار کنید به سرعت بار‌دار می‌شوید اما هم‌چنین، این واقعیت وجود دارد که اگر شما و همسرتان سالم هستید و مکررا در تمام ماه رابطه برقرار ‌می‌کنید احتمالا در نهایت بار‌دار خواهید شد.

پی‌گیری چرخه‌های شما می‌تواند مفید، روشن‌گر و حتی سرگرم‌کننده باشد اما هم‌چنین می‌تواند استرس‌زا شود. آن‌چه برای شما و شریک زندگی شما مناسب است را انجام دهید. اگر بعد از یک سال تلاش بار‌دار نشدید (یا بعد از شش ماه، اگر بیش از 35 سال دارید)، به پزشک خود مراجعه کنید.

احتمال بارداری در چه روزهایی کمتر است

بیشتر زوج های سالم که رابطه ی جنسی مرت و بدون روش های پیشگیری دارند، در طول یکسال باردار میشوند. بر اساس یک مطالعه، 38 درصد زوج ها پس از یک ماه ، 68 درصد پس از سه ماه و 81 درصد پس از شش ماه و 92 درصد پس از 12 ماه باردار شده بودند. اما با این وجود ممکن است شما برای بارداری به کمک نیاز داشته باشید.

اگر در دهه ی سی زندگی خود و یا جوانتر هستید، و خود و همسرتان سالم میباشید، تلاش به مدت یک سال بدون استفاده از روش های پیشگیری پیش از صحبت با متخصص زنان یا باروری، اشکالی نخواهد داشت. به گفته ی لونز، اما به هرحال دقت داشته باشید که حتی در اوج باروری نیز، احتمال باردار شدن در هر ماه 1 از 5 است.

با توجه به اینکه با مسن تر شدن شما باروری کاهش پیدا میکند، در صورتی که بالای 35 سال هستید، بهتر است پس از شش ماه به دنبال کمک باشید.

هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید، با احتمال بیشتری سریعا باردار خواهید شد. گورویچ میگوید: “برخی از دلایل ناباروری با گذر زمان بدتر میشوند” و با صبر بیشتر، ممکن است منجر به کاهش احتمال موفقیت درمان های باروری شوید.”

نکته ی کلیدی این است که در صورتی که باردار نمی شوید، خود را سرزنش نکنید. ناباروری شایع است. بر طبق بررسی ای که مرکز کنترل بیماری و پیشگیری بیماری ها در آمریکا انجام داده است، از هر هشت زوج، یک زوج برای باردار شدن یا نگه داشتن یک بارداری با مشکل رو به روست.

پس بدانید که “مشکل” شما نیستید. دشواری در باردار شدن میتواند مربوط به زن، مرد، یا مجموعه ای از عوامل باشد. اگر تلاش برای بارداری برای شما فشارآور و استرس زاست، از یک دوست معتمد یا اعضای خانواده کمک بگیرید.احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

شما باید تمام قرص های خود را طبق دستور مصرف کنید، مهم نیست که چه باشد. حذف یک قرص به هر دلیلی می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

اگر وسوسه شدید که یک قرص را حذف کنید زیرا باعث عوارض جانبی می شود، با پزشک خود صحبت کنید اما به مصرف آنها ادامه دهید. بسیاری از زنانی که در اولین شروع مصرف قرص عوارض جانبی دارند، پس از 3 ماه احساس بهتری دارند.

اگر یک قرص را فراموش کردید، احتمالاً جای نگرانی نیست. فقط به محض یادآوری آن را مصرف کنید و مصرف قرص بعدی خود را در زمان معمول ادامه دهید.

 اگر یک قرص کوچک است و بیش از 3 ساعت از آن گذشته است، از یک روش پشتیبان پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

اگر قرص های ترکیبی مصرف می کنید و دو یا چند قرص هورمونی را فراموش کرده اید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. کاری که بعدا باید انجام دهید بستگی به نوع قرصی دارد که مصرف می کنید، بنابراین آنها می توانند شما را راهنمایی کنند.

مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، باید از یک روش پشتیبان کنترل بارداری مانند کاندوم استفاده کنید، زیرا پس از فراموش کردن دو یا چند قرص، شانس باردار شدن شما بسیار بیشتر است.

الکل و قرص

چه ایده خوبی باشد یا نه، الکل و سکس اغلب با هم هستند. نوشیدن الکل عملکرد قرص های ضد بارداری شما را تغییر نمی دهد. اما، از آنجایی که استفاده موثر از قرص به حافظه متکی است، باید زمانی که نوشیدن الکل در آینده شماست، از قبل فکر کنید.

الکل می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در قضاوت شود و رفتار شما را تغییر دهد. این می تواند شما را بی توجه تر کند – و نیت شما را برای استفاده مسئولانه از قرص های ضد بارداری از مسیر خارج کند.

یک مطالعه در مورد نوشیدن زیاد الکل در زنان جوان نشان داد که نوشیدن پرخطر احتمال عدم موفقیت در پیشگیری از بارداری را تقریباً دو برابر می کند.

نوشیدن بیش از حد نیز می تواند باعث استفراغ شود. اگر بعد از مصرف قرص کمتر از 2 ساعت قبل استفراغ داشته باشید، ممکن است دوباره بالا بیاید و پس از آن انگار اصلا آن را مصرف نکرده اید.

چگونه بعد از قطع قرص شانس بارداری را افزایش دهیم؟

 

اگر می‌خواهید پس از قطع قرص، شانس بارداری خود را افزایش دهید، نکات زیر را در نظر بگیرید.

دوره انتظار توصیه شده قبل از اقدام به بارداری

در حالی که امکان باردار شدن بلافاصله پس از قطع قرص وجود دارد، برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند تا اولین دوره طبیعی خود صبر کنید. این می تواند به تعیین تاریخ دقیق تری پس از بارداری کمک کند.

عادات سبک زندگی سالم برای بهبود باروری

اتخاذ عادات سبک زندگی سالم می تواند باروری را افزایش داده و شانس باروری شما را افزایش دهد.

رژیم غذایی و تغذیه مناسب

رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل می تواند باروری را بهبود بخشد. اجتناب از کافئین بیش از حد و غذاهای فرآوری شده نیز توصیه می شود.

تمرین منظم

ورزش متوسط ​​​​به طور منظم می تواند به حفظ وزن بدن سالم کمک کند، که برای باروری مفید است. با این حال، ورزش بیش از حد به طور بالقوه می تواند چرخه قاعدگی را مختل کند و باید از آن اجتناب کرد.

پرهیز از مواد مضر (الکل، سیگار و …)

اجتناب از مواد مضر مانند الکل، تنباکو و داروهای تفریحی هنگام تلاش برای باردار شدن بسیار مهم است. این مواد می توانند به باروری آسیب برسانند و باید از آنها پرهیز کرد.

اهمیت ویتامین های دوران بارداری و اسید فولیک

شروع مصرف ویتامین های دوران بارداری و اسید فولیک قبل از اقدام به بارداری می تواند شانس شما را برای داشتن یک بارداری سالم افزایش دهد. NHS UK توصیه می کند که روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک از زمان قطع پیشگیری از بارداری تا هفته دوازدهم بارداری مصرف کنید تا خطر نقص لوله عصبی نوزاد را کاهش دهید .

نقش ردیابی تخمک گذاری

در نهایت، ردیابی تخمک گذاری می تواند در تعیین بهترین زمان برای تلاش برای نوزاد مفید باشد. چندین روش را می توان برای ردیابی تخمک گذاری استفاده کرد، از جمله نمودار دما، کیت های پیش بینی تخمک گذاری، و نظارت بر تغییرات مخاط دهانه رحم.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.