از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود :

سونوگرافی وسیله ای بسیار دقیق برای تعیین تاریخ بارداری است. در یک بارداری طبیعی، سونوگرافی می تواند تخمینی از سن حاملگی را در عرض پنج تا هفت روز پس از دقت ارائه دهد.  اگر بیمار  علائم سقط جنین داشته باشد ، پزشک ممکن است یک یا چند سونوگرافی را برای تعیین اینکه آیا حاملگی قابل دوام است یا خیر تجویز کند.

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

نتایج سونوگرافی مورد انتظار در اوایل بارداری

سن باردارینقطه عطف قابل مشاهده در سونوگرافی
4 هفتهضخیم شدن احتمالی آندومتر یا عدم وجود شواهدی از بارداری
5 هفتهکیسه بارداری
5.5 تا 6 هفتهکیسه زرده
5.5 تا 6.5 هفتهقطب جنین؛ ضربان قلب احتمالی جنین
6.5 تا 7 هفتهضربان قلب جنین

این میانگین ها برای زمانی است که نقاط رشدی خاص در اوایل بارداری با سونوگرافی ترانس واژینال .

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

تشخیص جنسیت جنین در چند هفتگی

به عنوان مثال، اگر فردی سیکل قاعدگی 35 روزه داشته باشد، به احتمال زیاد در روز بیست و یکم سیکل قاعدگی خود تخمک گذاری می کند (زیرا تخمک گذاری معمولاً دو هفته قبل از شروع دوره قاعدگی اتفاق می افتد).

 اگر آنها باردار می شدند و شش هفته از تاریخ آخرین قاعدگی آنها سونوگرافی انجام می شد، بارداری در حال رشد طبیعی آنها با سن حاملگی پنج هفته اندازه گیری می شد.

اگر این فرد نمی دانست که در روز بیست و یکم سیکل خود تخمک گذاری کرده است، ممکن است بی جهت نگران سقط جنین باشد. سونوگرافی اولیه تنها پنج هفته از رشد بارداری را نشان می دهد، اما تاریخ آخرین قاعدگی، تاریخ حاملگی را در هفته ششم نشان می دهد.

به طور مشابه، همه افراد به طور دقیق شروع دوره قاعدگی را دنبال نمی کنند. اگر نمی توانید زمان شروع قاعدگی خود را به یاد بیاورید و روز اشتباه را حدس بزنید، حتی اگر یک سیکل معمولی 28 روزه داشته باشند.

اشتباه سونوگرافی در تشخیص ضربان قلب جنین

نتایج سونوگرافی با آنچه برای سن حاملگی یک بارداری انتظار می رود مقایسه می شود. سن حاملگی با تعداد هفته هایی که از آخرین دوره قاعدگی می گذرد محاسبه می شود.

 با این حال، این روش به طور کلی یک چرخه 28 روزه را در نظر می گیرد که تخمک گذاری در روز چهاردهم اتفاق می افتد. بسیاری از افراد سیکل های کوتاه تر یا طولانی تری دارند و در روز چهاردهم تخمک گذاری نمی کنند.

و این می تواند بر آنچه که سونوگرافی باید در رشد بارداری نشان دهد تأثیر بگذارد. از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود.

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

برای تشخیص بارداری آزمایش خون بهتر است یا سونوگرافی

نوشته های مرتبط

تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی  کار بیهوده ای است. معمولا تشخیص بارداری با سونوگرافی واژینال در هفته اول هم نمی تواند ما را به یافته ای برساند. استفاده از این روش در هفته های چهارم و پنجم صورت می گیرد. اگر سونوگرافی از طریق شکم صورت بگیرد، هفته های پنجم و ششم می توان ساک حاملگی را مشاهده کرد.

 سونوگرافی در تعیین حاملگی و محل قرار گرفتن جنین در رحم، چند قلویی، جنسیت جنین، سلامت اندام ها ، میزان مایع آمنیوتیک و محل جفت نیز کاربرد دارد. تشخیص بارداری در هفته اول با بیبی چک امکان ندارد.

چرا که بی بی چک براساس تعیین هورمون HCG در ادرار عمل می کند. این هورمون بعد از لانه گزینی جنین در رحم ترشح می شود و به مروز غلظت آن در خون بالا می رود. در هفته اول هنوز لقاح صورت نگرفته و جنین تشکیل نشده است.

بعضی از بی بی چک ها در اولین روزی که منتظر قاعدگی هستید و اتفاق نمی افتد، یعنی چهارده روز بعد از لقاح، اثر حاملگی را نشان می دهند. اگر دو خط قرمز نمایان شد، یک هفته بعد هم دوباره چک کنید. در صورت دیدن دوباره دو خط قرمز، شما باردار هستید.

در سونوگرافی رحم بارداری مشخص میشود

در طول سونوگرافی، روی میز معاینه دراز می کشید و مقداری ژل روی شکم شما پخش می شود. دستگاه کوچکی به نام مبدل روی پوست شما حرکت می کند و روی شکم شما فشار داده می شود و امواج صوتی را به داخل رحم شما می فرستد. سپس تصاویر جمع آوری شده و به صفحه نمایش منتقل می شوند. ‌

پس از پایان آزمایش، ژل پاک می شود و پزشک نتایج را با شما در میان می گذارد. در صورت تمایل می توانید نسخه های چاپ شده سونوگرافی را دریافت کنید. اگر پزشک شما بخواهد اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کودک شما جمع آوری کند، گاهی اوقات ممکن است آزمایش های اضافی را درخواست کند. 

اشتباه سونوگرافی در تشخیص بارداری

  • سه ماهه اول: اولین سونوگرافی شما در سه ماهه اول بارداری انجام می شود که از اولین روز آخرین قاعدگی (معمولا قبل از بارداری) تا 13 هفته است. در اولین سونوگرافی، پزشک شما باردار بودن شما و همچنین مدت زمان بارداری شما را تایید می کند. 
  • سه ماهه دوم سونوگرافی بعدی در سه ماهه دوم بارداری (هفته 14 تا 26) انجام می شود تا میزان رشد و تکامل جنین شما مشخص شود. همچنین می‌توانید دریابید که آیا بیش از یک نوزاد به دنیا می‌آیید و تاریخ زایمانتان. 
  • سه ماهه سوم ممکن است یک سونوگرافی اضافی برای سه ماهه سوم (27 تا 40 هفته) تجویز شود. در این زمان، پزشک شما ممکن است بخواهد بفهمد که آیا کودک شما مطابق انتظار رشد می کند، وضعیت او و وزن مورد انتظار نوزاد. 

پزشک شما همچنین ممکن است محل جفت و میزان مایع آمنیوتیک در اطراف نوزاد را بررسی کند. 

جفت ساختاری است که در دوران بارداری ایجاد می‌شود تا در حین رشد کودک، اکسیژن و مواد مغذی را برای او فراهم کند. همچنین به حذف مواد زائد از خون نوزاد کمک می کند. مایع آمنیوتیک نوزاد را در داخل رحم احاطه کرده و مانند یک ضربه گیر عمل می کند تا کودک را از فشارهای بیرونی در امان نگه دارد.

عدم تشخیص بارداری در سونوگرافی

با پیشرفت بارداری، سونوگرافی برای تعیین زنده بودن بارداری دقیق تر و دقیق تر می شود. اگر سونوگرافی در سه ماهه دوم یا سوم نشان دهد که نوزاد ضربان قلب ندارد، این امر برای تشخیص سقط ناپدید شده یا مرده زایی قریب الوقوع در نظر گرفته می شود .
اگر سوالی در مورد اینکه آیا فردی بر اساس سونوگرافی سقط جنین دارد یا نه، روش معمول این است که یک سونوگرافی دیگر در چند روز یا یک هفته انجام دهید. 

با این حال، گاهی اوقات، اطلاعات تشخیصی دیگر می تواند به پزشک در تفسیر نتایج سونوگرافی کمک کند.

به عنوان مثال، اگر تست بارداری شما در روز عقب افتادن قاعدگی مثبت باشد، و به دنبال آن نتایج آزمایش خون hCG تایید شود، و سونوگرافی چهار هفته بعد نشان دهد که حاملگی تنها در سن پنج هفته بارداری است، ممکن است پزشک به این نتیجه برسد که شما دچار بارداری شده اید. سقط از دست رفته . 

مثبت بودن تست بارداری یک ماه زودتر نشان می دهد که بارداری باید توسعه یافته تر باشد.

علاوه بر این، اگر اندازه‌گیری‌های اولتراسوند نشان می‌دهد که جنین و/یا ضربان قلب باید وجود داشته باشد و اینطور نیست، پزشک ممکن است سقط جنین را تشخیص دهد. 

دستورالعمل کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا این است که اگر طول تاج تاج 7 میلی متر یا بیشتر بدون ضربان قلب باشد، یا اگر میانگین قطر کیسه 25 میلی متر یا بیشتر باشد و ضربان قلب وجود نداشته باشد، نارسایی بارداری رخ داده است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک