از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود :

سونوگرافی وسیله ای بسیار دقیق برای تعیین تاریخ بارداری است. در یک بارداری طبیعی، سونوگرافی می تواند تخمینی از سن حاملگی را در عرض پنج تا هفت روز پس از دقت ارائه دهد.  اگر بیمار  علائم سقط جنین داشته باشد ، پزشک ممکن است یک یا چند سونوگرافی را برای تعیین اینکه آیا حاملگی قابل دوام است یا خیر تجویز کند.

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

انواع سونوگرافی: سونوگرافي واژني نوعي سونوگرافي که در‌آن يک کاوشگر مافوق صدا در واژن قرار ميگيرد تا دسترسي بهتري به رحم داشته باشد و عموما در مراحل اوليه بارداري دقيق است قبل از هفته 8 سونوگرافي واژن بهترين نتايج را ارائه ميدهد يافتن ضربان قلب جنين با استفاده از داپلر دستي ممکن است زمان بيشتري نياز داشته باشد شما ممکن است بتوانيد ضربان قلب را در هفته 7 يا 8 با ان دستگاه­ها بشنويد اما در عين حال ممکن است ضربان قلب تا هفته 12 هم شنيده نشود.

سن بارداری: اگر شما کمتر از 7 ماه باردار هستيد احتمالا يافتن ضربان از طريق سونوگرافي امکان­پذير نخواهد بود با استفاده از سونوگرافي واژن ضربان قلب نوزاد زماني کاملا مشخص ميگردد که يک خانم حداقل 7 هفته باردار باشد سونوگرافي شکمي از حساسيت کمتري برخوردار است و در نتيجه مشخص شدن ضربان قلب از طريق آن نيز به زمان بيشتري نياز دارد.

نتایج سونوگرافی مورد انتظار در اوایل بارداری

سن باردارینقطه عطف قابل مشاهده در سونوگرافی
4 هفتهضخیم شدن احتمالی آندومتر یا عدم وجود شواهدی از بارداری
5 هفتهکیسه بارداری
5.5 تا 6 هفتهکیسه زرده
5.5 تا 6.5 هفتهقطب جنین؛ ضربان قلب احتمالی جنین
6.5 تا 7 هفتهضربان قلب جنین

این میانگین ها برای زمانی است که نقاط رشدی خاص در اوایل بارداری با سونوگرافی ترانس واژینال .

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

تشخیص جنسیت جنین در چند هفتگی

به عنوان مثال، اگر فردی سیکل قاعدگی 35 روزه داشته باشد، به احتمال زیاد در روز بیست و یکم سیکل قاعدگی خود تخمک گذاری می کند (زیرا تخمک گذاری معمولاً دو هفته قبل از شروع دوره قاعدگی اتفاق می افتد).

 اگر آنها باردار می شدند و شش هفته از تاریخ آخرین قاعدگی آنها سونوگرافی انجام می شد، بارداری در حال رشد طبیعی آنها با سن حاملگی پنج هفته اندازه گیری می شد.

اگر این فرد نمی دانست که در روز بیست و یکم سیکل خود تخمک گذاری کرده است، ممکن است بی جهت نگران سقط جنین باشد. سونوگرافی اولیه تنها پنج هفته از رشد بارداری را نشان می دهد، اما تاریخ آخرین قاعدگی، تاریخ حاملگی را در هفته ششم نشان می دهد.

به طور مشابه، همه افراد به طور دقیق شروع دوره قاعدگی را دنبال نمی کنند. اگر نمی توانید زمان شروع قاعدگی خود را به یاد بیاورید و روز اشتباه را حدس بزنید، حتی اگر یک سیکل معمولی 28 روزه داشته باشند.

دقت تاريخهای شما: اگر شما بر اين باوريد که حداقل 7 هفته باردار ميباشيد و سونوگرافي واژن داشته­ايد اين نکته را در نظر بگيريد که ممکن است تاريخ­هاي شما اشتباه باشند در بارداري اوليه حتي چند روز تخمين اشتباه در دوره قاعدگی و يا الگوي تخمک­ گذاري نامنظم ميتواند در تعيين مسئله که ضربان قلب در سونوگرافي اوليه تشخيص داده ميشود يا خير موثر باشد.

به عنوان نمونه اگر شما دقيقا دو هفته بعد از آغاز دوره قائدگي تخمک­گذاري نکرده باشيد اين احتمال وجود دارد که واقعا 7 هفته باردار نيستيد حتي اگر از آخرين قائدگي شما 7 هفته ميگذرد.

اولین سونوگرام بین 6 تا 8 هفتگی بارداری شما رخ میدهد. در زمان ثبت قرار آزمایش حتماً بپرسید که آیا مثانه شما باید پر باشد یا نه. از آنجا که امواج صوتی در مایعات بهتر حرکت میکنند، مثانه پر میتواند به دقیق بودن تصویر کمک کند.

البته همینطور که رحم و جنین بزرگ میشوند دیگر با وجود مایع احاطه کننده جنین، نیازی به مثانه پر نیست.
در این مراحل اولیه جنین بسیار کوچک است و رحم شما به دهانه تولد جنین نزدیکتر است تا به شکمتان، بنابراین آزمایش مذکور از طریق واژنتان انجام میشود.

این آزمایش بی درد است. دکتر متخصص دستگاه فرستنده امواج صوتی ،که امواج را به رحمتان میفرستد را در واژنتان قرار میدهد.

امواج صوتی پس از برخورد با جنین شما سیگنالی را به دستگاه میفرستند و این سیگنالها تبدیل به تصویری سیاه و سفید از فرزندتان میشود. البته در این اولین عکس از فرزندتان چیز خاصی مشخص نیست و تصاویر بهتر در هفته 13 به دست میایند که زمان بهتری برای اعلام خبر است.

اشتباه سونوگرافی در تشخیص ضربان قلب جنین

نتایج سونوگرافی با آنچه برای سن حاملگی یک بارداری انتظار می رود مقایسه می شود. سن حاملگی با تعداد هفته هایی که از آخرین دوره قاعدگی می گذرد محاسبه می شود.

 با این حال، این روش به طور کلی یک چرخه 28 روزه را در نظر می گیرد که تخمک گذاری در روز چهاردهم اتفاق می افتد. بسیاری از افراد سیکل های کوتاه تر یا طولانی تری دارند و در روز چهاردهم تخمک گذاری نمی کنند.

و این می تواند بر آنچه که سونوگرافی باید در رشد بارداری نشان دهد تأثیر بگذارد. از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود.

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود

برای تشخیص بارداری آزمایش خون بهتر است یا سونوگرافی

تشخیص بارداری در هفته اول با سونوگرافی  کار بیهوده ای است. معمولا تشخیص بارداری با سونوگرافی واژینال در هفته اول هم نمی تواند ما را به یافته ای برساند. استفاده از این روش در هفته های چهارم و پنجم صورت می گیرد. اگر سونوگرافی از طریق شکم صورت بگیرد، هفته های پنجم و ششم می توان ساک حاملگی را مشاهده کرد.

 سونوگرافی در تعیین حاملگی و محل قرار گرفتن جنین در رحم، چند قلویی، جنسیت جنین، سلامت اندام ها ، میزان مایع آمنیوتیک و محل جفت نیز کاربرد دارد. تشخیص بارداری در هفته اول با بیبی چک امکان ندارد.

چرا که بی بی چک براساس تعیین هورمون HCG در ادرار عمل می کند. این هورمون بعد از لانه گزینی جنین در رحم ترشح می شود و به مروز غلظت آن در خون بالا می رود. در هفته اول هنوز لقاح صورت نگرفته و جنین تشکیل نشده است.

بعضی از بی بی چک ها در اولین روزی که منتظر قاعدگی هستید و اتفاق نمی افتد، یعنی چهارده روز بعد از لقاح، اثر حاملگی را نشان می دهند. اگر دو خط قرمز نمایان شد، یک هفته بعد هم دوباره چک کنید. در صورت دیدن دوباره دو خط قرمز، شما باردار هستید.

در سونوگرافی رحم بارداری مشخص میشود

در طول سونوگرافی، روی میز معاینه دراز می کشید و مقداری ژل روی شکم شما پخش می شود. دستگاه کوچکی به نام مبدل روی پوست شما حرکت می کند و روی شکم شما فشار داده می شود و امواج صوتی را به داخل رحم شما می فرستد. سپس تصاویر جمع آوری شده و به صفحه نمایش منتقل می شوند. ‌

پس از پایان آزمایش، ژل پاک می شود و پزشک نتایج را با شما در میان می گذارد. در صورت تمایل می توانید نسخه های چاپ شده سونوگرافی را دریافت کنید. اگر پزشک شما بخواهد اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کودک شما جمع آوری کند، گاهی اوقات ممکن است آزمایش های اضافی را درخواست کند. 

اگر شما این علایم را داشته باشید، 100% تضمین میکند که شما باردار هستید.

به همین دلیل، تنها این علایم میباشند که توسط پزشک متخصص تشخیص داده میشوند.
ضربان قلب جنین که جدا از مادر میباشد- شنیدن ضربان قلب جنین و یا مشاهده حرکات آن، نشانه قطعی باداری مادر میباشد.

قلب جنین معمولاً در روز 24 پس از بادراری شروع به تپش میکند ولی توسط گوشیهای پزشکی معمولی پس از سن 18 هفتگی قادر به شنیدن میباشد.

روش داپلر قادر به تشخیص صدا در سن 10 هفتگی میباشد و انجام اکوکاردیوگرافی نیز میتواند در سن 5 هفتگی بارداری را تشخیص دهد.
حرکات جنین که توسط معاینه کننده حس شود- مادر در سن بارداری 20-16 هفتگی میتواند حرکات نوزاد را در داخل رحم خود حس کند، ولی این زمان برای فرد معاینه کننده بین هفته های 24-20 میباشد. حس کردن جنین توسط معاینه کننده دقیق تر از مواردی میباشد که به صورت ذهنی صورت می-گیرد و تنها میتواند توسط مادر درک شود.
مشاهده جنین در سونوگرافی- سونوگرافی حضور جنین را از سن بارداری 8 هفتگی میتواند تایید کند. در استفاده از روشهای real-time حرکات قلب میتواند از سن 6 هفتگی تشخیص داده شود.

بین هفته های 14 تا 20 آزمایشی انجام میشود تا احتمال وجود سیندروم داون مشخص شود. زنانی که در سنین بالای 35 سال باردار میشوند و یا در خانواده خود سابقه چنین مشکلاتی را دارند باید حتماً این آزمایش را انجام دهند. در این آزمایش نمونه ای از مایع امنیوتیک (حاوی جنین) با یک سوزن که به شکمتان فرو میرود از رحمتان کشیده میشود. متاسفانه به علت انجام این آزمایش تنها درصد ناچیزی (فقط نیم درصد) احتمال مرگ جنین وجود دارد.

اشتباه سونوگرافی در تشخیص بارداری

 • سه ماهه اول: اولین سونوگرافی شما در سه ماهه اول بارداری انجام می شود که از اولین روز آخرین قاعدگی (معمولا قبل از بارداری) تا 13 هفته است. در اولین سونوگرافی، پزشک شما باردار بودن شما و همچنین مدت زمان بارداری شما را تایید می کند. 
 • سه ماهه دوم سونوگرافی بعدی در سه ماهه دوم بارداری (هفته 14 تا 26) انجام می شود تا میزان رشد و تکامل جنین شما مشخص شود. همچنین می‌توانید دریابید که آیا بیش از یک نوزاد به دنیا می‌آیید و تاریخ زایمانتان. 
 • سه ماهه سوم ممکن است یک سونوگرافی اضافی برای سه ماهه سوم (27 تا 40 هفته) تجویز شود. در این زمان، پزشک شما ممکن است بخواهد بفهمد که آیا کودک شما مطابق انتظار رشد می کند، وضعیت او و وزن مورد انتظار نوزاد. 
نوشته های مرتبط

پزشک شما همچنین ممکن است محل جفت و میزان مایع آمنیوتیک در اطراف نوزاد را بررسی کند. 

جفت ساختاری است که در دوران بارداری ایجاد می‌شود تا در حین رشد کودک، اکسیژن و مواد مغذی را برای او فراهم کند. همچنین به حذف مواد زائد از خون نوزاد کمک می کند. مایع آمنیوتیک نوزاد را در داخل رحم احاطه کرده و مانند یک ضربه گیر عمل می کند تا کودک را از فشارهای بیرونی در امان نگه دارد.

عدم تشخیص بارداری در سونوگرافی

با پیشرفت بارداری، سونوگرافی برای تعیین زنده بودن بارداری دقیق تر و دقیق تر می شود. اگر سونوگرافی در سه ماهه دوم یا سوم نشان دهد که نوزاد ضربان قلب ندارد، این امر برای تشخیص سقط ناپدید شده یا مرده زایی قریب الوقوع در نظر گرفته می شود .
اگر سوالی در مورد اینکه آیا فردی بر اساس سونوگرافی سقط جنین دارد یا نه، روش معمول این است که یک سونوگرافی دیگر در چند روز یا یک هفته انجام دهید. 

با این حال، گاهی اوقات، اطلاعات تشخیصی دیگر می تواند به پزشک در تفسیر نتایج سونوگرافی کمک کند.

به عنوان مثال، اگر تست بارداری شما در روز عقب افتادن قاعدگی مثبت باشد، و به دنبال آن نتایج آزمایش خون hCG تایید شود، و سونوگرافی چهار هفته بعد نشان دهد که حاملگی تنها در سن پنج هفته بارداری است، ممکن است پزشک به این نتیجه برسد که شما دچار بارداری شده اید. سقط از دست رفته . 

مثبت بودن تست بارداری یک ماه زودتر نشان می دهد که بارداری باید توسعه یافته تر باشد.

علاوه بر این، اگر اندازه‌گیری‌های اولتراسوند نشان می‌دهد که جنین و/یا ضربان قلب باید وجود داشته باشد و اینطور نیست، پزشک ممکن است سقط جنین را تشخیص دهد. 

دستورالعمل کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا این است که اگر طول تاج تاج 7 میلی متر یا بیشتر بدون ضربان قلب باشد، یا اگر میانگین قطر کیسه 25 میلی متر یا بیشتر باشد و ضربان قلب وجود نداشته باشد، نارسایی بارداری رخ داده است.

علت انجام سونوگرافی در سه ماهه اول:

 1. تأیید حاملگی حیاتی
 2. تایید ضربان قلب
 3. اندازه گیری سن حاملگی
 4. تایید بارداری مولار یا بارداری خارج رحمی
 5. ارزیابی بارداری غیرطبیعی

علت انجام سونوگرافی در سه ماهه دوم:

 1. تشخیص زودهنگام ناهنجاری جنین
 2. هفته ها 13-14 برای ویژگی های احتمالیسندرم داون
 3. غربالگری سه ماهه دوم برای ناهنجاری های مادرزادی
 4. ناهنجاری های ساختاری
 5. تأیید بارداری چندقلو
 6. تایید تاریخ و رشد جنین
 7. تایید مرگ داخل رحمی
 8. شناسایی هیدرمانیم یا الیگویدیدرمانیا – میزان بیش از حد یا کاهش سطح مایع آمنیوتیک
 9. ارزیابی حال جنین

علت انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم:

 1. شناسایی محل جفت
 2. تایید مرگ داخل رحمی
 3. مشاهده وضعیت جنین
 4. مشاهده حرکات جنین
 5. شناسایی اختلالات رحم و لگن مادر

تشخیص صد در صدی جنسیت جنین

کروموزوم ها و بارداری
همانطور که بسیاری از شما می دانید، جنسیت وابسته به کروموزوم هایی است که شما به عنوان یک جنین حمل می کنید. اگر یک تخمک توسط اسپرم ت با کروموزوم X (کروموزوم زنانه) بارور شده باشد، بنابراین جنین دختر خواهد بود، در حالی که اگر تخمک توسط اسپرم با یک کروموزوم Y بارور شده باشد، پسر خواهد بود.

مطالعات نشان داده اند که اسپرم با کروموزوم X تمایل به حرکت دارد زیرا میتوکندری بیشتری دارد، اما عمر طولانی تری نسبت به اسپرم کروموزوم Y دارد و دارای نرخ تحرک بالاتری است. میتوکندری بیشتر به معنای ظرفیت تولید انرژی بیشتر است که بقای طولانی اسپرم پس از تلقیح را توضیح می دهد.
بنابراین، اگر یک زن بداند چه زمانی تخمک گذاری انجام می دهد،. و زمان بارداری جنین را بداند احتمالا می تواند جنسیت جنین را پیش بینی کند.

اسپرم می تواند در 20 دقیقه به لوله های فالوپی برسد و می تواند به مدت 4 تا 7 روز در داخل اندام های زایمان زن زنده بماند. با این حال، در این شیوه “پیش بینی”، تغییرات رفتاری زیادی وجود دارد. بهترین روش برای تعیین جنسیت نوزاد مراجعه به کارشناسان است…
سونوگرافی و آزمایش خون
در چند هفته اول رشد جنین، جنین بسیار کوچک است اما در هفته 16 تا 20 بارداری جنسیت جنین قابل تعیین است. با تصویربرداری از جنین، پزشک می تواند آلت تناسلی پسر یا دختر را ببیند.

تشخیص زودهنگام جنسیت جنین

دیدن ارگان های جنسی به ضخامت دیواره شکم و موقعیت جنین بستگی دارد، بنابراین در موارد خاص، جنسیت را نمی توان تا ماه 7 تعیین کرد.
از سوی دیگر، رشد سریع جنین گاهی اوقات باعث می شود جنیست در هفته 11 یا 12 بارداری تعیین شود، که این خبر خوبی برای والدینی است که نمی توانند منتظر بمانند. دقت سونوگرافی در تعیین جنسیت بین 95 تا 100٪ است؛ زمانی که یک تصویر خوب در دسترس باشد.
بعضی از مردم ذوق زیادی برای دانستن جنسیت فرزند خود دارند،.

بنابراین نمی توانند تا ماه 3 یا 4 منتظر بمانند. در سال های اخیر، در اروپا، نوعی آزمایش خون به نام آزمایش غیر تهاجمی برای تعیین وضعیت کروموزوم و جنسیت جنین انجام می شود.

این آزمایشات بسیار قابل اعتماد خون می تواند آرایش کروموزومی جنین و جنسیت جنین را شناسایی کند که دقت آن 99-95% می باشد.
این آزمایشات خون جایگزین تست های تهاجمی مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از ویروس کوریونی شده اند. این آزمایشات می تواند جنسیت را در هفته 10 یا 11 تعیین کند، اما احتمال سقط جنین کمی افزایش می یابد.

اکثر افرادی که این نوع آزمایش خون را انجام می دهند این کار را برای بررسی اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون، که اغلب با کروموزوم X ارتباط دارند، انجام می دهند.
والدین با سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی معمولا بر این آزمایش خون متکی هستند، اما این آزمایش در ایالات متحده به طور گسترده استفاده نمی شوند.

به طور کلی، تعیین جنسیت جنین (اگر می خواهید بدانید!) می تواند در هفته 7 بارداری با NIPT یا هفته 28 با سونوگرافی سنتی اتفاق بیفتد.

تشخیص جنسیت جنین از روی ناف مادر

حرکت ناف می‌تواند تا حدودی جنسیت کودک را نشان دهد اگر در هفته‌های اول بارداری ناف مادر به سمت بیرون حرکت کند؛ می‌توان حدس زد که جنسیت جنین پسر است. اگر در هفته‌ها اول بارداری ناف در جای خود ثابت ماند و تغییری نکرد جنسیت دختر جنین دختر است.

تشخیص جنسیت جنین در ماه اول بارداری

اگر باردار هستید و نمی توانید 9 ماه صبر کنید تا جنسیت کودک خود را بدانید، خبر خوبی وجود دارد. تست های زیادی وجود دارد که می توان در مراحل مختلف بارداری از آنها برای یادگیری جنسیت کودک استفاده کرد. در این مقاله در مورد یک آزمایش سونوگرافی ایمن به نام سونوگرافی جنین یا سونوگرافی صحبت خواهیم کرد.

به عقیده برخی، داشتن جفت قدامی به معنای داشتن یک دختر است، در حالی که جفت خلفی به معنای داشتن یک پسر است. اما آیا این روش دقیقی برای پیش بینی جنسیت بیولوژیکی است؟ بیا یک نگاهی بیندازیم.

اگر در هفته‌های ابتدایی بارداری خود عکس اسکن ندارید، هنوز هم می‌توانید جنسیت کودک خود را با استفاده از طالع بینی و نمودار تولد باستانی چینی پیش‌بینی کنید ، یا تعداد زیادی داستان همسران پیر درباره بارداری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند . حدس بزنید که حامل یک پسر هستید یا یک دختر.

عوامل تعیین کننده جنسیت جنین

سونوگرافی جنین چیست؟

سونوگرافی جنین آزمایشی است که در دوران بارداری انجام می شود و از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از جنین در رحم استفاده می کند. سونوگرافی بخشی طبیعی از مراقبت های دوران بارداری در ایالات متحده است زیرا می تواند به پزشک شما کمک کند تا اطلاعات مهمی در مورد رشد و تکامل کودک شما پیدا کند.

همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا مشکلاتی را که ممکن است کودک شما داشته باشد بررسی کند. ‌

اما از آنجایی که سونوگرافی 100 درصد قابل اعتماد نیست و همه آزمایش‌های غربالگری اولیه را انتخاب نمی‌کنند، ممکن است از موقعیت جفت خود برای پیش‌بینی آنچه دارید استفاده کنید. چگونه جنسیت جنین تعیین می شود؟

چگونه جنسیت جنین تعیین می شود

در طول تاریخ، روش های زیادی برای تعیین جنسیت فرزند وجود داشته است که اکثر آنها از لحاظ پزشکی قانع کننده نبود است و یا نادرست است، اما پیشرفت تکنولوژیکی این مسئله را بسیار راحت تر کرده است. بنابراین…. جنسیت چگونه تعیین می شود؟
جواب کوتاه؟ آزمایش خون یا سونوگرافی، اما داستان طولانی تر است.
تعیین جنسیت در گذشته: واقعیت و داستان
برای صدها هزار سال، انسان ها روش های مختلفی برای تعیین جنسیت فرزند ارائه دادند. این روش ها بر مبنای اولین قدم، وزن پدر و … بوده است که مردم واقعا به آن ها اعتقاد داشتند. به عنوان مثال اگر ابتدا با پای راست خود شروع به حرکت کنید،

فرزند پسر خواهد بود، و اگر با پای چپ قدم بردارید، فرزند دختر است. همچنین اگر پدر در دوران بارداری افزایش وزن داشته باشد، به احتمال زیاد فرزند دختر است. این رویکردها بر اساس علم نیست، اما بر مبنای سنت و اعتقادات قوی است.

سوال این است که … آیا این اعتقادات به قدری قوی هستند که بر جنسیت جنین تاثیر بگذارند؟
اعتقاد بر این بود که محل جنین نیز عامل مهمی است؛ اگر جنین در قسمت بالایی شکم باشد دختر و اگر در قسمت پایینی باشد پسر است. هوس غذا نیز نشانه مهمی است. گرایش به شیرینی جات به معنای دختر و تلخی به معنای پسر است.
بعضی از این اعتقادات گذشته معتبر هستند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم معتقد بودند حالت تهوع در سه ماه اول به معنای داشتن دختر است، در حالی که درد در سه ماهه دوم نشانه پسر است. تحقیقات مدرن نشان می دهد حالت تهوع طولانی (در طول حاملگی) یک شاخص قابل اعتماد از دختر بودن جنین است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک