برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد

برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد : درمان قطعی دیابت بارداری

دیابت بارداری اصطلاحی برای قند خون بالا است که در زنان غیر دیابتی در دوران بارداری اتفاق می افتد. از آنجا که این وضعیت معمولاً در اواخر سه ماهه دوم بارداری ایجاد می شود ، از اکثر زنان خواسته می شود که بین هفته 24 و 28 بارداری تست تحمل گلوکز را انجام دهند.  دیابت بارداری لزوماً علائمی ایجاد نمی کند. چند نشانه کلاسیک وجود دارد.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت زمانی اتفاق می افتد که پانکراس قادر به تولید انسولین نباشد یا به درستی از آن استفاده نکند.  

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می شود و به هدایت گلوکز (قند) از جریان خون به سلولهای بدن ما کمک می کند ، جایی که برای انرژی استفاده می شود. قندخون بالا هنگامی حاصل می شود که پانکراس نتواند انسولین کافی تولید کند ، یا تولید آن را به طور کامل متوقف کند. 

برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد

دیابت بارداری به معنای ساده این است که این نارسایی لوزالمعده در دوران بارداری در یک زن قبلا غیر دیابتی رخ داده است.برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد

برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد

برخی از خانمها بیشتر از سایرین به دیابت بارداری مبتلا می شوند. این شامل زنان آفریقایی – آمریکایی یا اسپانیایی تبار ، زنان بالای 30 سال ، زنان چاق و کسانی است که در سابقه خانوادگی خود به دیابت مبتلا هستند. 

اگر خانمی در بارداری قبلی دیابت بارداری داشته باشد ، فشار خون بالا داشته باشد ، مرده به دنیا بیاید یا بچه ای بسیار بزرگ به دنیا بیاورد .ممکن است در معرض خطر بیشتری باشد.

علائم دیابت بارداری در ماه سوم

اگر خانمی به طور کلی علائمی را تجربه کند ، به احتمال زیاد دچار تشنگی بیش از حد ، افزایش ادرار و عفونت های مکرر مثانه یا واژن می شود. وی همچنین ممکن است تاری دید ، خستگی ، افزایش بیش از حد وزن یا کاهش بیش از حد وزن را تجربه کند.  

بسیاری از این علائم همزمان با علائم بارداری معمولی است ، بنابراین تنها راه برای تشخیص قطعی دیابت بارداری ، انجام آزمایش عدم تحمل گلوکز است.برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد

دیابت بارداری از طریق رژیم غذایی حاوی میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل قابل کنترل است. حفظ وزن سالم ، ورزش و نظارت دقیق بر سطح گلوکز به کنترل سطح قند خون نیز کمک می کند. در بسیاری از موارد ، این رژیم ها و تغییر سبک زندگی کافی خواهد بود ، اما در برخی موارد ، تزریق انسولین لازم است.

درمان دیابت بارداری در طب سنتی

برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد

درمان دیابت بارداری شامل موارد زیر است:برای درمان دیابت بارداری چه باید کرد

 • تغییر سبک زندگی
 • نظارت بر قند خون
 • در صورت لزوم دارو

کنترل سطح قند خون به سلامت شما و کودک کمک می کند. مدیریت دقیق همچنین می تواند به شما کمک کند تا از عوارض دوران بارداری و زایمان جلوگیری کنید.

تغییر سبک زندگی

سبک زندگی شما – نحوه غذا خوردن و حرکت – قسمت مهمی از حفظ سطح قند خون در یک محدوده سالم است. پزشکان کاهش وزن در دوران بارداری را توصیه نمی کنند – بدن شما سخت تلاش می کند تا جنین در حال رشد خود را حمایت کند. اما پزشک می تواند به شما کمک کند اهداف افزایش وزن را بر اساس وزن خود قبل از بارداری تعیین کنید.

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم بر میوه ها ، سبزیجات ، غلات کامل و پروتئین بدون چربی – غذاهایی که از نظر تغذیه و فیبر زیاد و چربی و کالری کمی دارند –

فعال بمان

فعالیت بدنی منظم نقشی اساسی در برنامه سلامتی هر زن قبل ، حین و بعد از بارداری دارد. ورزش قند خون شما را کاهش می دهد ، و به عنوان یک پاداش اضافی ، ورزش منظم می تواند به رفع برخی از ناراحتی های معمول بارداری از جمله کمر درد ، گرفتگی عضلات ، تورم ، یبوست و مشکل خواب کمک کند.

با تأیید پزشک ، 30 دقیقه ورزش متوسط ​​را در بیشتر روزهای هفته در نظر بگیرید. اگر مدتی فعال نبودید ، به آرامی شروع کنید و به تدریج جمع شوید .

. پیاده روی ، دوچرخه سواری و شنا انتخاب های خوبی در دوران بارداری هستند. فعالیت های روزمره مانند کارهای خانه و باغبانی نیز به حساب می آید.

قند خون خود را کنترل کنید

در حین بارداری ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است از شما بخواهند که قند خون خود را چهار بار یا بیشتر در روز – اولین کار صبح و بعد از غذا – بررسی کنید تا مطمئن شوید سطح شما در حد سالم است.

دارو

اگر رژیم و ورزش کافی نیست ، ممکن است برای کاهش قند خون به تزریق انسولین نیاز داشته باشید. بین 10 تا 20 درصد از زنان مبتلا به دیابت بارداری برای رسیدن به اهداف قند خون خود به انسولین نیاز دارند.    .

برخی از پزشکان برای کنترل قند خون داروی خوراکی تجویز می کنند ، در حالی که دیگران معتقدند که تحقیقات بیشتری برای تأیید بی خطر بودن داروها و همچنین انسولین تزریقی برای کنترل دیابت حاملگی لازم است.

نوشته های مرتبط

نظارت دقیق بر جنین خود

قسمت مهمی از برنامه درمانی شما مشاهده دقیق جنین است. پزشک شما ممکن است با سونوگرافی های مکرر یا آزمایش های دیگر رشد و نمو کودک شما را بررسی کند. اگر تا موعد مقرر زایمان نکنید – یا گاهی اوقات زودتر – پزشک ممکن است باعث زایمان شود. زایمان بعد از موعد ممکن است خطر ابتلا به عوارض را برای شما و کودک افزایش دهد.

پیگیری پس از زایمان

پزشک شما پس از زایمان و طی شش تا 12 هفته مجدداً قند خون شما را بررسی می کند تا مطمئن شود که سطح شما به حالت طبیعی رسیده است. اگر آزمایشات شما طبیعی است – و بیشتر آنها – حداقل هر سه سال باید خطر دیابت خود را ارزیابی کنید.

اگر آزمایش های آینده دیابت نوع 2 یا دیابت را نشان می دهد ، در مورد افزایش اقدامات پیشگیری یا شروع برنامه مدیریت دیابت با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض دیابت بارداری در سه ماهه اول

اگر دیابت بارداری کنترل نشود ، می تواند خطرناک باشد. دیابت درمان نشده خطر بزرگ شدن بیش از حد جنین ، ابتلا به گلوکز پایین در هنگام تولد یا زردی هنگام تولد را افزایش می دهد. دیابت حاملگی کنترل نشده همچنین خطر تولد نوزاد مرده یا مرگ پس از زایمان را کمی افزایش می دهد.

برای خطر عوارض مادر و جنین ، دیابت بارداری (GDM) نیاز به مراقبت دقیق دارد. هنگامی که مداخله در شیوه زندگی (به عنوان مثال ، درمان پزشکی تغذیه ای و فعالیت بدنی) در هدف قرار دادن گلوکز خون موثر نیست ، نیاز به یک درمان دارویی است .

در سراسر جهان رویکرد درمان دارویی GDM تفاوت عمده ای دارد که بستگی به دستورالعمل های محلی دارد. بیشتر موارد GDM می توانند با متفورمین ، گلیبوراید یا انسولین درمان شوند. 

نکات مهم برای عوامل خوراکی مربوط به عبور از جفت ، اثرات آن بر کنترل قند خون مادر و پیامدهای احتمالی دوران نوزادی ، فوری و طولانی مدت نوزادان است .  

داروهای دیگری که برای دیابت نوع 2 استفاده می شوند (به عنوان مثال ، آگونیست های گیرنده پپتید 1 مانند گلوکاگون ، مهار کننده های DPP-4 ، آکاربوز) می توانند به طور بالقوه برای درمان GDM مفید باشند. مسئله همیشه عبور از جفت است  .

درمان با پمپ انسولین در زنان مبتلا به GDM مورد آزمایش قرار گرفت. با این وجود ، استفاده از آن در حال حاضر بعلت هزینه بعید است. برخی از مواد شناخته شده به عنوان مواد مغذی به طور بالقوه می توانند به عنوان مکمل برای درمان GDM استفاده شوند. در مورد ویتامین D ، شواهد کمی و قوی وجود ندارد   .

 مایوآنوزیتول در کاهش مقاومت به انسولین و تغییر گلوکز در زنان مبتلا به GDM موثر است. اطلاعات بیشتری در مورد ایمنی داروهایی که برای درمان GDM استفاده می شوند لازم است. 

دیابت بارداری دارم چی بخورم چی نخورم

تغذیه سالم اساسی

 • با هر وعده غذایی پروتئین بخورید.
 • میوه ها و سبزیجات روزانه را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • غذاهای فرآوری شده را محدود یا اجتناب کنید.
 • برای جلوگیری از پرخوری به اندازه پاره ها توجه کنید.

اگر به دیابت بارداری مبتلا هستید ، حفظ یک رژیم غذایی متعادل و سالم ممکن است به شما در مدیریت علائم بدون نیاز به دارو کمک کند.

به طور کلی ، رژیم غذایی شما باید حاوی پروتئین به علاوه مخلوط مناسب کربوهیدرات و چربی باشد. کربوهیدرات زیاد می تواند منجر به افزایش قند خون شود .

اگر خواهان مقداری نیت کربوهیدرات هستید ، اطمینان حاصل کنید که این نوع خوب و پیچیده است – فکر کنید حبوبات ، غلات کامل ، و سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی شیرین و کدو تنبل.

یک متخصص تغذیه می تواند به شما در برنامه ریزی وعده های غذایی کمک کند و برنامه غذایی را ارائه دهد که باعث می شود شما و کودک با غذاهایی که در واقع دوست دارید سلامتی داشته باشید.

مواد مغذی

هدف شما این است که وعده های غذایی خود را بر اساس پروتئین ، چربی های سالم و فیبر تنظیم کنید. غذاهای تازه زیادی وارد کنید و مصرف غذاهای فرآوری شده را محدود کنید .

مقاومت در برابر این ولع مصرف  سخت است ، بنابراین سعی کنید گزینه های سالم را در خانه برای زمان هوس نگه دارید. علاوه بر این ، پر کردن از گزینه های سیرکننده مانند غذاهای غنی از پروتئین می تواند به شما کمک کند تا راضی بمانید بنابراین کمتر میل به مواد مغذی کمتری دارید.

با این وجود به خاطر داشته باشید که نیاز و تحمل کربوهیدرات خاص شماست. این عوامل به عواملی مانند استفاده از دارو ، وزن بدن و کنترل قند خون بستگی دارند.

میان وعده ها و وعده های غذایی

میان وعده ها برای پایدار نگه داشتن سطح قند خون (و برای برطرف کردن آن حمله میان وعده عصرانه!) عالی هستند. در صورت ابتلا به دیابت بارداری چند گزینه سالم برای میان وعده ها و وعده های غذایی وجود دارد:

 • سبزیجات تازه یا منجمد . از سبزیجات می توان به صورت خام ، بو داده یا بخارپز لذت برد . برای یک میان وعده رضایت بخش ، سبزیجات خام را با یک منبع پروتئین مانند هوموس یا پنیر جفت کنید.
 • املت های گیاهی درست شده با تخم مرغ کامل یا سفیده . تخم مرغ کامل منبع عالی بسیاری از مواد مغذی است در حالی که سفیده بیشتر پروتئین تأمین می کند.
 • بلغور جو دوسر برش خورده فولاد با دانه کدو تنبل ، نارگیل شیرین نشده و توت .
 • میوه تازه همراه با یک مشت آجیل یا یک قاشق کره مغز آجیل.
 • بوقلمون یا سینه مرغ . از خوردن پوست نترسید!
 • ماهی پخته ، به ویژه ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا و قزل آلا.
 • نان تست سیب زمینی شیرین که با آووکادو و گوجه گیلاس له شده سرو می شود.
 • ماست یونانی شیرین نشده حاوی دانه های آفتابگردان ، دارچین و سیب خرد شده است.

تفسیر جواب آزمایش دیابت بارداری

آزمایش های غربالگری ممکن است بسته به ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما کمی متفاوت باشد ، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • آزمایش اولیه چالش گلوکزشما یک محلول شربت گلوکز خواهید نوشید. یک ساعت بعد ، شما یک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح قند خون خود انجام می دهید. سطح قند خون 190 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) ، یا 10.6 میلی مول در لیتر (میلی مول در لیتر) نشانگر دیابت بارداری است.

قند خون زیر 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 میلی مول در لیتر) معمولاً در آزمایش چالش گلوکز طبیعی تلقی می شود ، اگرچه ممکن است در کلینیک یا آزمایشگاه متفاوت باشد. اگر سطح قند خون شما از حد طبیعی بالاتر باشد ، برای تعیین وجود این بیماری به آزمایش تحمل گلوکز دیگری نیاز دارید.

 • پیگیری تست تحمل گلوکزاین آزمایش مشابه آزمایش اولیه است – به جز اینکه محلول شیرین قند بیشتری نیز خواهد داشت و قند خون شما هر ساعت به مدت سه ساعت چک می شود. اگر حداقل دو مورد از قند خون بیش از حد انتظار باشد ،  شما به دیابت بارداری مبتلا هستید.
instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک