تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول (هزینه 1400)

تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول :

ازمایش غربالگری سه ماه اول

غربالگري چيست

تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول

غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش قبل از تولد است که اطلاعات اولیه در مورد خطر ابتلا نوزاد در برخی از شرایط کروموزومی ، به ویژه سندرم داون (تریزومی 21) و توالی های اضافی کروموزوم 18 (تریزومی 18) را ارائه می دهد.

غربالگری سه ماهه اول ، که به آن آزمایش ترکیبی سه ماهه اول نیز گفته می شود ، دارای دو مرحله است:

  • آزمایش خون برای اندازه گیری سطح دو ماده مخصوص بارداری در خون مادر – پروتئین پلاسمای A-P (PAPP-A) مرتبط با بارداری و گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)
  • معاینه سونوگرافی برای اندازه گیری اندازه فضای خالی در بافت پشت گردن کودک (نیمه شفافیت حفره ای)

به طور معمول ، غربالگری سه ماهه اول بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام می شود. با استفاده از سن و نتایج آزمایش خون و سونوگرافی ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند خطر ابتلای کودک با سندرم داون یا تریزومی 18 را ارزیابی کند.

هر زن بارداری امید به یک کودک سالم دارد. در واقع ، اکثریت قریب به اتفاق نوزادان از بدو تولد سالم هستند. با این وجود همه زنان ، در هر سن و سالی که باشند ، خطر کمی دارند که صاحب نوزادی شوند که عملکرد جسمی یا رشد آنها مختل باشد. در بعضی موارد ، این امر ناشی از ناهنجاری کروموزومی جنین است.

در سال های اخیر ، تکنیک های قدرتمند جدید غربالگری برای کمک به شناسایی زنان بارداری که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای داشتن یک کودک با مشکل کروموزومی باشند ، ایجاد شده است. یکی از این آزمایشات غربالگری غربالگری سه ماهه اول نام دارد. این صفحه از یک سری نشانگرها برای تعیین خطر منحصر به فرد زن در ابتلای کودک به شایعترین اختلالات ژنتیکی که بر بارداری تأثیر می گذارد ، استفاده می کند. 

این موارد شامل سندرم داون (تریزومی 21) ، سندرم ادواردز (تریزومی 18) و سندرم پاتائو (تریزومی 13) است.

تفسیر آزمایش غربالگری اول

بخش اول شامل بدست آوردن نمونه خون مادر . در خون مادر دو نشانگر وجود دارد (PAPP-A و BhCG ​​آزاد) که در صورت وجود مشکل کروموزومی جنین ، مقادیر آنها گاهی اوقات غیرطبیعی است.

بخش دوم از صفحه نمایش شامل انجام یک آزمایش اولتراسوند بر روی نوزاد به دو نشانگر اضافی است.

پس از اتمام هر دو قسمت از این آزمایش ، نتایج همراه با سایر فاکتورها مانند سن زن ترکیب می شود و ارزیابی خطر بارداری فعلی وی را ایجاد می کند.

لازم به یادآوری است که ، مانند تمام آزمایشات غربالگری ژنتیکی ، این آزمایش برای تشخیص مشکل کروموزومی طراحی نشده است . بلکه ارزیابی ریسک را ارائه می دهد که بسیار دقیق تر از تعیین خطر فقط براساس سن است. اگر نتیجه صفحه نمایش مثبت باشد (به عنوان مثال: میزان خطر بالاتر از حد متوسط ​​تعیین می شود) ، مرحله بعدی انجام آزمایش تشخیصی به صورت آمنیوسنتز ژنتیکی است. 

این امر به طور قطعی وجود یا عدم وجود یک اختلال کروموزومی را تعیین می کند.

 برای اطمینان از تضمین کیفیت ، صفحه سه ماهه اول باید توسط افراد دارای گواهینامه در این روش سونوگرافی تخصصی انجام شود.

ویژگی منحصر به فرد غربالگری سه ماهه اول ، توانایی آن در تأمین نتیجه غربالگری ژنتیکی قبل از 14 هفته بارداری است (معمولاً طی یک یا دو روز پس از اتمام صفحه). سایر گزینه های غربالگری موجود معمولاً نتیجه نهایی نزدیک به هفته 18 بارداری را ارائه می دهند.

تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول

سونوگرافي غربالگري اول

غربالگری سه ماهه اول شامل خون گیری و معاینه سونوگرافی است.

در طول آزمایش خون ، یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی شما با قرار دادن یک سوزن به داخل ورید بازو ، نمونه ای از خون را می گیرد. نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. می توانید بلافاصله به فعالیت های معمول خود برگردید.

نوشته های مرتبط

برای معاینه سونوگرافی ، به پشت روی میز امتحان دراز خواهید کشید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا تکنسین سونوگرافی مبدل – یک وسیله پلاستیکی کوچک که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند – را روی شکم شما قرار می دهد. امواج صوتی منعکس شده به صورت دیجیتال روی مانیتور به تصاویر تبدیل می شوند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا تکنسین شما از این تصاویر برای اندازه گیری فضای فضای خالی در بافت پشت گردن کودک شما استفاده می کند.

سونوگرافی صدمه ای نمی زند و شما می توانید بلافاصله به فعالیت های معمول خود برگردید.

تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول

خطرات و عوارض جانبی مادر یا نوزاد چیست؟ تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول

به جز ناراحتی در خونگیری ، هیچ خطری یا عوارض جانبی مرتبط با غربالگری سه ماهه اول وجود ندارد. برای آزمایش 5٪ ​​میزان مثبت کاذب وجود دارد. والدین باید از احتمال دریافت نتایج غیرطبیعی آگاه باشند و پس از آزمایش بیشتر ، کودک را طبیعی بدانند. تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول

ازمایش غربالگری سه ماه اول

ازمایش غربالگری سه ماهه اول بین هفته یازدهم و سیزدهم بارداری انجام می شود . از آنجا که آزمایش خیلی زود انجام می شود ، اغلب برای تعیین اینکه آیا مادر باید آزمایش آزمایشی زودرس (سه ماهه اول) مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی یا آمنیوسنتز در سه ماهه دوم را انجام دهد ، مورد استفاده قرار می گیرد .

در نوزادانی که در معرض خطر بیشتری برای ناهنجاری های کروموزومی هستند ، افزایش مایعات اغلب در شفافیت حفره بینی دیده می شود. سطح غیر طبیعی بالا یا پایین hCG و PAPP-A نیز اغلب یافت می شود.

مهم است که به یاد داشته باشید آزمایش غربالگری آزمایش تشخیصی نیست. این آزمایش فقط نشان می دهد که یک مادر در معرض خطر حمل کودک با یک اختلال ژنتیکی است. بسیاری از زنانی که یک آزمایش غیر طبیعی را تجربه می کنند بعداً ثابت کردند که این آزمایش نادرست است. 

غربالگری سه ماهه اول خطر نقص لوله عصبی مانند نخاع بیفیدا را ارزیابی نمی کند.

از آنجا که غربالگری سه ماهه اول می تواند زودتر از اکثر آزمایش های غربالگری قبل از تولد انجام شود ، نتایج را در اوایل بارداری خواهید داشت. این به شما فرصت بیشتری می دهد تا در مورد آزمایش های تشخیصی بیشتر ، دوره بارداری ، درمان پزشکی و مدیریت در حین و بعد از زایمان تصمیم گیری کنید. اگر خطر ابتلا به سندرم داون در کودک شما بیشتر است ، زمان بیشتری نیز خواهید داشت تا خود را برای امکان مراقبت از کودکی که نیازهای ویژه دارد آماده کنید.

تفسیر آزمایش غربالگری دوم

سایر آزمایشات غربالگری را می توان در اواخر بارداری انجام داد. به عنوان مثال آزمایش غربالگری دوم ، آزمایش خون که معمولاً بین هفته های 15 تا 20 بارداری انجام می شود. صفحه چهارگانه می تواند خطر حمل کودکی با سندرم داون یا تریزومی 18 و همچنین نقایص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا را ارزیابی کند. برخی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی تصمیم می گیرند نتایج غربالگری سه ماهه اول را با صفحه چهارگانه ترکیب کنند. 

به این اصطلاح غربالگری یکپارچه می گویند. این می تواند میزان تشخیص سندرم داون را بهبود بخشد. تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول

غربالگری سه ماهه اول اختیاری است. نتایج آزمایش تنها نشان می دهد که آیا شما خطر حمل کودکی با سندرم داون یا تریزومی 18 را دارید یا نه اینکه کودک شما واقعاً یکی از این شرایط را دارد.

قبل از غربالگری ، به این فکر کنید که نتایج برای شما چه معنی خواهد داشت. در نظر بگیرید که آیا غربالگری ارزش اضطرابی را که ممکن است ایجاد کند ، خواهد داشت یا اینکه بسته به نتیجه ، بارداری خود را متفاوت مدیریت خواهید کرد. همچنین ممکن است در نظر بگیرید که چه سطح از خطر برای انتخاب یک آزمون پیگیری تهاجمی بیشتر کافی است.

غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش غربالگری معمول قبل از تولد است. غربالگری خطر سقط جنین یا سایر عوارض بارداری را به همراه ندارد.

تعيين جنسيت در غربالگري اول

یکی از چالش های اصلی در سونوگرافی غربالگري اول ، تعیین جنسیت جنین در غربالگری اول است! تعیین جنسیت در غربالگری سه ماه اول

سونوگرافی غربالگری اول در هفته های 11 تا 13 انجام می شود. این سونوگرافی فقط و فقط برای بررسی یک سری ناهنجاری های کروموزومی است و نه برای رویت دستگاه تناسلی جنین!

اگر نتیجه آزمایش مثبت داشته باشید ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و یک متخصص ژنتیک در مورد گزینه های شما ، از جمله آزمایش های اضافی ، بحث خواهند کرد. مثلا:

  • غربالگری DNA بدون سلول (cfDNA) قبل از تولداین یک آزمایش خون پیچیده است که DNA جنین را در جریان خون مادر بررسی می کند تا مشخص شود کودک شما در معرض خطر سندرم داون ، توالی های اضافی کروموزوم 13 (تریزومی 13) یا توالی های اضافی کروموزوم 18 (تریزومی 18) است. برخی از اشکال غربالگری cfDNA سایر مشکلات کروموزومی را نیز بررسی می کند و اطلاعاتی در مورد جنسیت جنین ارائه می دهد. یک نتیجه طبیعی ممکن است نیاز به آزمایش تشخیصی قبل از تولد تهاجمی را از بین ببرد.
  • نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS). از CVS می توان برای تشخیص شرایط کروموزومی مانند سندرم داون استفاده کرد. در طول CVS که معمولاً در سه ماهه اول انجام می شود ، نمونه ای از بافت جفت برای آزمایش برداشته می شود. CVS خطر کمی برای سقط جنین دارد.
  • آمنیوسنتز از آمنیوسنتز می توان برای تشخیص شرایط کروموزومی ، مانند سندرم داون ، و نقص لوله عصبی ، مانند نخاع بیفیدا استفاده کرد. در طی آمنیوسنتز که معمولاً در سه ماهه دوم انجام می شود ، نمونه ای از مایع آمنیوتیک برای آزمایش از رحم خارج می شود. مانند CVS ، آمنیوسنتز خطر اندکی برای سقط جنین دارد.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا مشاور ژنتیک به شما کمک می کند نتایج آزمایشات خود را بفهمید و اینکه نتایج برای بارداری شما به چه معناست.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک