درد زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین

درد زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین :

در نهایت، زایمان طبیعی ممکن است دردناک تر از سزارین باشد. با این حال، درد پس از سزارین همراه با خطرات شدید برای شما و کودکتان ممکن است بر درد اولیه زایمان بیشتر باشد.

در طول بیست سال گذشته، تعداد زنانی که در ایالات متحده زایمان های کم خطر داشته اند و سزارین را انتخاب می کنند، افزایش یافته است. در حال حاضر از هر سه نوزاد یک نوزاد از طریق سزارین متولد می شود. زنان تصور می کنند که سزارین نسبت به زایمان طبیعی ایمن تر، آسان تر و کمتر دردناک تر خواهد بود. با این حال، آیا این واقعا درست است؟ به خواندن ادامه دهید تا در مورد سزارین در مقابل زایمان طبیعی بدانید.

سزارین چیست؟

سزارین یا سزارین یک عمل جراحی است که در آن نوزاد از طریق بریدگی های قابل توجهی روی شکم و رحم به دنیا می آید. اغلب، آنها در شرایطی انجام می شوند که زایمان طبیعی برای مادر یا کودک خطرناک تلقی می شود. ممکن است به دلیل بیماری های زمینه ای شناخته شده، یک برنامه را زودتر از موعد برنامه ریزی کنید، یا پزشکان شما ممکن است انجام آن را در حین زایمان ضروری بدانند .

در حالی که سزارین به طور کلی ایمن تلقی می شود، اما خطرات کمی را به همراه دارد. 

دانستن این خطرات ضروری است تا بتوانید برای موقعیت منحصر به فرد خود تصمیم درستی بگیرید.

خطرات مرتبط با سزارین عبارتند از:

 • عفونت ها سزارین شما را در برابر عفونت های رحمی آسیب پذیرتر می کند.
 • خونریزی. سزارین می تواند باعث خونریزی شدید هم در هنگام تولد و هم بعد از زایمان شود.
 • عوارض ناشی از بیهوشی. برخی از بیماران واکنش های نامطلوب به اشکال خاصی از بیهوشی دارند.
 • لخته شدن خون. ممکن است خطر لخته شدن خون در وریدهای مهم پاها یا لگن شما افزایش یابد. گاهی اوقات این لخته‌ها می‌توانند به قسمت‌های دیگر بدن شما برسند و زندگی را تهدید کنند.
 • عفونت زخم این امکان وجود دارد که نقاط برش سزارین شما عفونی شود.
 • آسیب در طول عمل. این بسیار نادر است، اما گاهی اوقات آسیب به مثانه یا روده ممکن است در طول جراحی رخ دهد. اگر این اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد نیاز به جراحی دیگری خواهید داشت.
 • عوارض آینده سزارین بیشتر از زایمان طبیعی خطر ابتلا به عوارض بارداری در آینده را افزایش می دهد. هر چه تعداد سزارین های شما بیشتر باشد، احتمال چسبیدن جفت به دیواره رحم بیشتر می شود. رحم شما نیز بیشتر در معرض خطر پارگی در امتداد خط اسکار است. در حالی که اکثر زنان متوجه می شوند که می توانند پس از سزارین به طور طبیعی زایمان کنند، این احتمال وجود دارد که شما نتوانید این کار را انجام دهید.

درد زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین

برخی از خطرات زایمان طبیعی چیست؟

درد زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین

زایمان طبیعی هم در نحوه انجام آنها و هم از نظر واکنش بدن هر زن به آنها متفاوت است. درک درد ناشی از زایمان طبیعی نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یکی از روش های بسیار رایج و طبیعی برای تولد نوزاد می باشد و به دلیل بهبودی سریع مادر بعد از زایمان نسبت به روش زایمان سزارین برتری دارد. آگاهی از روند زایمان طبیعی به مادر کمک می کند تا درد کمتری حین زایمان داشته باشد. شرکت در کلاس های آمادگی زایمان می تواند بسیار کمک کننده باشد.

زایمان طبیعی یا سزارین کدام بهتر است؟

هیچ یک از روش های زایمان یا طبیعی یا سزارین را نمی توان به عنوان یک روش ایده آل و بهتر نسبت به دیگری دانست. انجام هر یک از این روش ها کاملا به شرایط و وضعیت مادر بستگی دارد. اما به عنوان یک قانون کلی در صورتی که مادر هیچ مشکل خاصی نداشته باشد و بتواند یک زایمان خوب و طبیعی بدون عارضه داشته باشد قطعا بهتر از این است که به دلخواه خود و بی جهت زایمان سزارین داشته باشد. زیرا در یک زایمان سزارین احتمال بروز عوارضی مانند بیهوشی جراحی عفونت و خونریزی وجود دارد.

برای برخی از مادران ممکن است این سوال مطرح شود که ” زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین” یا ” درد زایمان طبیعی خیلی بیشتر است یا سزارین” .. اما بهترین راه برای انتخاب یک روش مناسب و کم عارضه برای مادران، انجام مشاوره های لازم با یک متخصص زنان و زایمان خوب می باشد.

عوارض زایمان طبیعی بیشتره یا سزارین

نوشته های مرتبط

عوارض زایمان طبیعی

بسیاری از بیماران نگران این مساله هستند که بعد زایمان طبیعی دچار شلی واژن، افتادگی مثانه یا روده بزرگ شوند اما در حقیقت و واقعیت این است که اگر زایمان طبیعی به درستی و غیر تهاجمی انجام شود معمولا این مشکلات نباید به وجود آید. برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی پزشک معمولا بعد از زایمان به بیماران ورزش های کگل توصیه می کند.

درد زایمان طبیعی

مساله دیگری که معمولا مادران را از زایمان طبیعی میترساند، درد زایمان طبیعی می باشد. در یک زایمان طبیعی یک سری دردهایی وجود دارد و زمانی که دهانه رحم به اندازه ۴ سانتی متر باز شود این دردها قابل تحمل تر است. گاهی برای کاهش حداکثری درد برخی از مادران یک ماده بی حس کننده به کمر تزریق می شود. تزریق ماده بی حسی نیز به وضعیت مادر و به نظر متخصص بیهوشی وابسته است. نزریق یا عدم تزریق ماده بی حسی به موارد زیر بستگی دارد:

 • زایمان چندم مادر است.
 • مادر حس دارد یا نه
 • مادر حس فشار را دارد و می تواند زور بزند.
 • آیا می تواند راه برود.

زایمان طبیعی می تواند زایمانی باشد که به سادگی از طریق کانال واژن انجام می شود. بسته به وضعیت پزشکی یا ترجیحات خود، می توانید دارو مصرف کنید یا حتی تصمیم بگیرید که در بیمارستان زایمان نکنید. معمولا زایمان هایی که با این روش های جایگزین انجام می شود، زایمان های کم خطر هستند. با این حال، ممکن است لازم باشد زایمان های پرخطر بیشتری در بیمارستان انجام شود.

زایمان طبیعی معمولاً برای مادر و نوزاد بسیار ایمن است. با این حال، در صورت عدم پیروی از توصیه‌های پزشکی یا درمان‌های پیشنهادی، در صورتی که شرایط شروع به اشتباه شود، می‌توانید خود و فرزندتان را در معرض خطر قرار دهید.

سزارین دردناک تر یا زایمان طبیعی چیست؟

پس از زایمان طبیعی، انتظارات زیر را داشته باشید:

 • فرسودگیهم شما و هم کودکتان پس از زایمان باید مدت زیادی بخوابید .
 • احساس سرما . بسیاری از زنان پس از زایمان احساس سردی و لرزش می کنند.
 • درد گرفتگی، درد و ناراحتی در واژن و اطراف آن پس از زایمان بسیار شایع است.
 • احساسات شدید پس از زایمان و دیدن نوزادتان برای اولین بار، طبیعی است که احساسات شدیدی را تجربه کنید. اشکالی ندارد که وقت خود را صرف کنید و تمام آنچه را که به تازگی پشت سر گذاشته اید و انجام داده اید را تجربه کنید.

یکی دیگر از جنبه‌هایی که جهت انتخاب نوع زایمان باید در نظر گرفته شود، تأثیرات زایمان بر نوزاد است. در ادامه تأثیرات آن را بر نوزاد به طور کامل ذکر خواهیم کرد:

یکی از مزایای مهم برای مادر و کودک، تماس پوستی مادر و نوزاد پس از زایمان است.

ارتباط مادر با فرزند و شیردهی سریع‌تر از نوع زایمان سزارین صورت می‌گیرد و این امر سبب شده بسیاری از افراد علاقمند به این روش زایمان باشند.

زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی سبب خارج شدن مایع‌های درون ریه نوزاد می‌شود و عملکرد تنفسی بهتری نسبت به نوزادان سزارین شده دارند.

هنگام تولد در این زایمان، نوزاد باکتری‌های مفید را دریافت کرده و این امر سبب می‌شود که روده و سیستم ایمنی نوزاد عملکرد بهتری داشته باشد.

اما یکی از مشکلات نادری که می‌تواند برای نوزادان رخ دهد، کبودی در قسمت سر نوزاد است. این اتفاق بیشتر در نوزادان با جثه بزرگ‌تر، رخ می‌دهد. کبودی در ناحیه سر به صورت موقتی و پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابد.

آیا سزارین دردناک تر از زایمان طبیعی است؟

قبل از عمل سزارین، پزشک بیهوشی برای شما تجویز می کند تا برش یا فرآیند جراحی را احساس نکنید. در طول سزارین به احتمال زیاد درد زیادی احساس نخواهید کرد. با این حال، پس از سزارین، ممکن است درد بسیار زیادی را تجربه کنید. زمان بهبودی پس از سزارین نیز معمولاً طولانی‌تر از زمان‌های پس از زایمان طبیعی است.

در نهایت، زایمان طبیعی ممکن است دردناک تر از سزارین باشد. با این حال، درد پس از سزارین همراه با خطرات شدید برای شما و کودکتان ممکن است بر درد اولیه زایمان بیشتر باشدحتماً با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین توصیه ممکن را برای شما دریافت کنید. هر بارداری و زایمان متفاوت است. چیزی که ممکن است برای شما کاملاً ایمن باشد ممکن است برای شخص دیگری نباشد .

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک