در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم ( روزهای اول )

در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم : چه زمانی بفهمیم بارداریم

شروع بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی آغاز شده است ، اگرچه احتمالاً حدود 2 هفته بعد از آن باردار شده اید. این بدان معناست که با چرخه 28 روزه ، در صورت از دست دادن قاعدگی ، از نظر فنی می توانید 4 هفته باردار باشید. اما هر زن متفاوت است.

بارداری معمولاً بین 38 تا 42 هفته طول می کشد. زمان حضور شما در اولین قرار ملاقات با سونوگرافی برآورد می شود. بیشتر نوزادان در 2 هفته قبل یا بعد از این تاریخ به دنیا می آیند.

در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم

به محض اینکه می دانید باردار هستید:

 • با پزشک عمومی خود تماس بگیرید و از چگونگی قرار ملاقات با ماما سوال کنید.
 • نوشیدن الکل را متوقف کنید زیرا مقدار مطمئنی برای نوشیدن وجود ندارد.
 • مطمئن شوید که رژیم غذایی سالمی دارید و اسید فولیک را شروع می کنید.
 • هر روز فعال باشید و مقدار زیادی آب بنوشید تا از یبوست جلوگیری کنید.
 • سیگار را ترک کنید و مواد مخدر مصرف نکنید.
 • شما باید رژیم خود را متوقف کنید زیرا نباید در دوران بارداری رژیم لاغری داشته باشید.
در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم

زود دیدن ماما : در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم

مراجعه به ماما در اوایل بارداری تا آنجا که ممکن است بهترین شروع را به شما و کودک شما می دهد. شما می توانید در مورد چگونگی تأثیر شیوه زندگی بر کودک و انتخاب هایی که می توانید در دوران بارداری داشته باشید ، بحث کنید.

چگونه بفهمیم بارداریم در هفته اول

بارداری برای هر زن تجربه متفاوتی است. برخی از خانم ها ممکن است در چند روز اول بارداری مشکوک به باردار بودن خود باشند ، در حالی که برخی دیگر تا از دست دادن پریود متوجه چیزی نمی شوند . همچنین برخی از خانم ها هستند که تا ماه ها بعد از بارداری نمی دانند که باردار هستند.

واضح ترین روش برای شناخت باردار بودن ، انجام آزمایش بارداری است. هنگامی که شما یک آزمایش بارداری انجام می دهید ، این هورمونی به نام گنادوتروفین جفتی انسانی (hCG) اندازه گیری می شود. این هورمون از لحظه بارداری در بدن شما شروع به ساخت می کند و در ابتدای بارداری به سرعت تکثیر می شود. با وجود ظهور زود هنگام آن ، مدتی طول می کشد تا بدن شما بتواند مقدار hCG کافی برای ثبت نام در آزمایش بارداری ایجاد کند . به طور معمول ، از روز اول آخرین قاعدگی حدود سه تا چهار هفته طول می کشد تا مقدار hCG کافی در بدن شما برای آزمایش مثبت بارداری وجود داشته باشد.

از آنجا که زمان زیادی طول می کشد تا هورمون hCG در بدن شما جمع شود ، بهتر است قبل از انجام آزمایش بارداری در منزل منتظر بمانید تا قاعدگی خود را از دست بدهید. قبل از این مرحله ممکن است آزمایش منفی ظاهر شود ، حتی اگر واقعاً باردار باشید.

آزمایشات بارداری در منزل به طور کلی بسیار قابل اعتماد است. این آزمایشات شامل ادرار کردن روی یک نوار آزمایش کوچک و سپس انتظار برای نشان دادن نمادی در پنجره نتیجه است. این پنجره معمولاً یک تصویر آزمایشی را نشان می دهد (گاهی اوقات این یک خط مستقیم است). این نماد ابتدا ظاهر می شود و به معنای کارکرد آزمون است. همیشه بسته بندی و دستورالعمل تست خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند. 

در عرض چند دقیقه ، این تست یا یک نتیجه مثبت یا یک نتیجه منفی نشان می دهد. برخی از تست های دیجیتالی کلمه یا عبارتی را نشان می دهند (باردار یا باردار نیستند). آزمایش خون برای بارداری احتمالی در مطب مامایی  شما انجام می شود. این نسخه از آزمایش به دنبال hCG در خون شما است. قبل از انجام این نوع آزمایش بارداری هنوز باید منتظر بمانید تا hCG در بدن شما جمع شود. ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است در بعضی موارد این گزینه را توصیه کند.

نوشته های مرتبط
در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم

چگونه در روزهای اول بفهمیم بارداریم

علائم مختلفی از اوایل بارداری وجود دارد که می توانید تجربه کنید. همه این علائم را ندارند و برخی از خانم ها ممکن است هیچ یک از این موارد را احساس نکنند. علائم بارداری در کل بارداری می تواند به طور چشمگیری در زنان متفاوت باشد. مهم نیست که بارداری خود را با بارداری شخص دیگر مقایسه کنید.

علائم شایع بارداری در اوایل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پریود از دست رفته : شایع ترین و واضح ترین نشانه بارداری ، پریود فراموش شده است. هنگامی که بارداری اتفاق افتاد ، بدن شما هورمون هایی تولید می کند که تخمک گذاری و ریزش مخاط رحم شما را متوقف می کنند . این بدان معنی است که چرخه شما متوقف شده است و تا بعد از تولد جنین دیگر پریود نخواهید شد. با این حال ، از دست دادن قاعدگی همیشه نشانه بارداری نیست. شما همچنین می توانید قاعدگی خود را به دلیل استرس ، ورزش بیش از حد ، رژیم گرفتن ، عدم تعادل هورمون ها و سایر عواملی که ممکن است باعث قاعدگی های نامنظم شود از دست دهید .
 • سفرهای مکرر به دستشویی : حتی قبل از این که قاعدگی را از دست بدهید ، ممکن است متوجه شوید که باید مرتباً ادرار کنید. در واقع این اتفاق می افتد زیرا حجم خون شما بیش از قبل است. در دوران بارداری ، خون رسانی بدن شما افزایش می یابد. کلیه های شما خون شما را فیلتر می کنند و مواد زائد اضافی را از بین می برند. این مواد زائد بدن شما را به صورت ادرار ترک می کند. هرچه خون در بدن شما بیشتر باشد ، مجبور به ادرار بیشتر خواهید شد.
 • خستگی (احساس خستگی) : بسیاری از خانم ها در اوایل بارداری احساس خستگی شدید می کنند. این نشانه بارداری به دلیل مقادیر بالای هورمون پروژسترون اتفاق می افتد. به طور مشابه با سایر علائم اولیه بارداری ، خستگی در سه ماهه دوم بهتر می شود. با این حال ، این در سه ماهه سوم بارداری برای بسیاری از زنان برمی گردد.
 • بیماری صبحگاهی (و ظهر و شب) : علیرغم نام ، این علامت بارداری می تواند در هر ساعت از شبانه روز اتفاق بیفتد. حالت تهوع می تواند در اوایل دو هفته از بارداری اتفاق بیفتد یا چند ماه بعد از بارداری شروع شود. همه حالت تهوع را تجربه نمی کنند و تهوع سطوح مختلفی دارد. بدون استفراغ می توانید حالت تهوع داشته باشید .حدود نیمی از زنان باردار استفراغ می کنند. اگرچه حالت تهوع در دوران بارداری کاملاً طبیعی است ، اما در صورت کمبود آب بدن می تواند مشکل ساز شود. 
 • سینه های دردناک (و بزرگ شده) : سینه های شما در دوران بارداری لمس می شوند. درد ممکن است شبیه احساس پستان قبل از پریود باشد ، فقط بیشتر. همچنین ممکن است نوک پستان شما شروع به تیرگی و بزرگ شدن کند. این درد موقتی است و وقتی بدن شما به هورمون های افزایش یافته عادت کند محو می شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که سینه های شما بزرگ شده و سوتین شما از حالت عادی سفت تر است.

از کجا بفهمیم بارداریم

برخی علائم اضافی در اوایل بارداری وجود دارد که چندان معمول نیست. درست مانند علائم شایع ، این علائم بارداری ممکن است اتفاق بیفتد یا نباشد. مهم است که به یاد داشته باشید که همه متفاوت هستند و علائم منحصر به فردی را تجربه می کنند.

علائم کمتر معمول در اوایل بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد: در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم

 • لکه بینی (خونریزی لانه گزینی نیز نامیده می شود) : اگرچه ممکن است علامت بدی به نظر برسد ، اما خونریزی کمرنگ (لکه بینی) می تواند نشانه ای باشد که جنین شما در پوشش رحم شما کاشته شده است. کاشت چندین روز پس از بارداری انجام می شود. خونریزی کاشت مانند قطره های کوچک خون یا ترشحات قهوه ای از واژن به نظر می رسد. این می تواند از زمان قاعدگی منظم شما شروع شود و از چند روز تا چند هفته طول بکشد. لکه بینی ممکن است باعث شود برخی از خانم ها فکر کنند فقط یک دوره نوری طی کرده اند و باردار نیستند.
 • هوس های غذایی ، گرسنگی مداوم و انزجار از غذا : غذا در اوایل بارداری می تواند پیچیده باشد. بعضی از خانم ها هوس برخی غذاها می کنند یا دائماً احساس گرسنگی می کنند. اگرچه برخی از غذاها و طعم دهنده ها در اوایل بارداری فوق العاده به نظر می رسند ، برخی دیگر ممکن است ناگهان طعم ناخوشایندی داشته باشند. انزجار از غذا می تواند در تمام دوران بارداری اتفاق بیفتد و باعث شود شما از چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می برید بیزار باشید.
 • طعم فلزی در دهان شما : بسیاری از خانم ها می گویند که در مراحل اولیه بارداری طعم فلزی دهان خود را تجربه می کنند. ممکن است طعم و مزه شما این باشد که شمعی در دهان خود دارید. این می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که بعضی از غذاها یا به طور تصادفی در طول روز بخورید.
 • سردرد و سرگیجه : سردرد و احساس سبکی سر و سرگیجه در اوایل بارداری شایع است. این اتفاق هم به دلیل تغییرات هورمونی در بدن و هم به دلیل افزایش حجم خون رخ می دهد.
 • گرفتگی عضلات:  همچنین می توانید گرفتگی هایی را تجربه کنید که ممکن است احساس کنید دوران پریود شما شروع شده است. اگر این گرفتگی ها عمد تا در یک طرف بدن شما احساس می شود یا شدید است ، مهم است که بلافاصله با مشاور مامایی خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از بارداری خارج رحمی یا عارضه دیگر باشد.
 • نوسانات خلقی:  با ادامه تغییر هورمون ها ، ممکن است دچار تغییرات خلقی شوید. این طبیعی است و می تواند در تمام دوران بارداری اتفاق بیفتد. با این حال ، اگر هرگز احساس اضطراب ، افسردگی می کنید یا فکر آسیب رساندن به خود را دارید ، مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید.

بعد از لقاح چگونه بفهمیم بارداریم

اگر قاعدگی را از دست داده اید ، تست بارداری داده اید و نتیجه مثبتی گرفته اید ، قدم بعدی شما این است که برای اولین قرار ملاقات خود با مشاور ه مامایی تماس بگیرید. هنگام برنامه ریزی ، ارائه دهنده شما ممکن است بپرسد که آیا قبلاً با حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف ویتامین قبل از تولد را شروع کرده اید یا خیر. این ویتامین ها در اوایل بارداری از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا به تکوین لوله عصبی کودک شما کمک می کنند. لوله عصبی به مغز و ستون فقرات تبدیل خواهد شد.

اگر قصد بارداری دارید ، قرار ملاقات پیش از بارداری محل خوبی برای شروع است. قرار ملاقات قبل از بارداری به ویژه در صورت مصرف دارو برای بیماری مزمن یا بیماری های پزشکی دیگر مانند دیابت ، فشار خون یا لوپوس بسیار مهم است .

در طی این قرار ، ارائه دهنده شما در مورد هرگونه شرایط پزشکی فعلی و همچنین سلامت عمومی شما قبل از بارداری صحبت خواهد کرد. این قرار ملاقات برای این است که شما را به بهترین مکان برای بارداری جدید برسانید.

علائم بارداری در اوایل ممکن است از زن به زن دیگر متفاوت باشد. ممکن است احساس کنید که بدن شما به سرعت تغییراتی ایجاد می کند (در ماه اول بارداری) یا اصلاً علائمی مشاهده نمی کنید. علائم اوایل بارداری می تواند شامل یک دوره از دست رفته ، افزایش نیاز به ادرار ، تورم و سینه های حساس ، خستگی و تهوع صبحگاهی باشد. در هفته اول از کجا بفهمیم بارداریم

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک