روش خواباندن نوزاد یک ماهه (نحوه بعد از شیر خوردن )

روش خواباندن نوزاد یک ماهه : خواب نوزاد :چه نوع حالت خوابیدن برای نوزاد شما مناسب است؟تحقیقات رابطه بین سندروم مرگ ناگهانی نوزاد)  (SIDS و حالت خوابیدن روی شکم نوزادان (حالت دمر) را کشف کرده اند.

متخصصان با هم همعقیده اند که برای خوابانیدن نوزاد یا برای زمین گذاشتن نوزاد بهتر است روی پشت باشد که این حالت امن تر است.

روش خواباندن نوزاد یک ماهه

به پهلو خوابانیدن از به پشت خواباندن ریسک SIDS بالاتری دارد. در گزارش های دیگر قید شده است که سطوح نرم، بستر شل و آزاد و گرم کردن بستر با پتوهای زیاد نیز خطر SIDS را افزایش می دهد.

زمانی که نوزاد دمر و روی بستر نرم خوابیده باشد ریسک SIDS حتی بالاتر هم می رود.

 سیگار کشیدن مادر هم ریسک SIDS را بالا می برد و نشانه ی ناپختگی و مراقبتهای ضعیف والدین است. از زمانی که آکادمی طب کودکان آمریکا (AAP) دستور راهنمای خوابانیدن به پشت را انتشار دادند آمار SIDS از سال 1992 بیش از 50 درصد کاهش داشته است.

خوابانیدن به پشت به دلایل متعددی امنتر است. زمانی که نوزاد به پشت خوابیدن است احتمال استفراغ یا بالا آوردن نوزاد وجود ندارد. در واقع خفگی نوزاد در زمانی اتفاق می افتد که دمر خوابیده باشد.

طرز صحیح خواباندن نوزاد

نوزاد خود را به پشت روی تشک سفت و محکم در ننویی قرار دهید که تمام استانداردهای امنیت در آن حفظ شده باشد.

بالش، لحاف، روتختی، پوست حیوانات، اسباب بازیهای پولیشی و دیگر محصولات نرم را از ننو بردارید. حتی محافظ نرم تخت را جدا کنید.

از گهواره های آماده به جای پتو استفاده کنید که ملحفه یا پتو نداشته باشد.

اگر از پتو استفاده می کنید، نوزاد خود را طوری در تخت بگذارید که پایش در پایین ننو باشد. یک پتوی نازک دور تشک ننو تا کنید و تا آن جا که ممکن است از سینه نوزاد فاصله داشته باشد.

مطمئن شوید که به هنگام خواب صورت نوزاد باز باشد (پتو روی صورت نوزاد نیفتاده باشد).

نوزاد خود را روی تشکهای آبی، راحتی، تشک نرم، بالش یا سایر سطوح نرم برای خوابیدن قرار ندهید.

به نوزاد به هنگام خوابیدن پستانک بدهید اما نوزاد را مجبور به گرفتن آن نکنید.

 کودک باید به کمک پدر و مادر بتواند هر روز یک ساعت زندگی خود را جلو بکشد تا بتواند با این ساعت مغزی هماهنگ باشد. پس باید از کودکی به فرزند آموزش داد تا خوابش دارای نظم باشد که از طریق شرایط مناسب جهت خواب امکان پذیر است.

روش خواباندن نوزاد یک ماهه

نحوه خواباندن نوزاد بعد از شیر خوردن

– معمولاً کودکان قادرند در حدود ۴ ماهگی خواب طولانی داشته باشند اما مسئلۀ مهم تغذیۀ آن هاست.

– خواب کودک مستقیم بر روی تغذیه و سلامت و رشد او اثر دارد. کودکان به نوعی خواب خود را حدود ۶ ماهگی کاملاً در اختیار دارند، اگر بازی و لجبازی در کار باشد می تواند مشکل ساز شود.

اگر تا کنون اینکار را نکرده‌اید، سعی کنید برای نوزادتان برنامه خواب بگذارید، برنامه خوابی که برای نوزاد آشنا و راحت و آرام‌بخش باشد. حمام کردن، کتاب خواندن و آواز خواندن والدین برای نوزادان آرام‌بخش است و نوزاد این پیام را دریافت می‌کند که روز به پایان رسیده است. اگر برنامه را مستمر انجام دهید، نوزاد خیلی زود با آن خو می‌گیرد.

نوشته های مرتبط

چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود

یادتان باشد اگر بخشی از برنامه خواب نوزادتان این است که نیم ساعت او را تکان دهید، هر ساعتی از شب که نوزاد بیدار شود، از شما انتظار خواهد داشت که برای برگشتن به خواب دوباره او را تکان دهید.

بهترین حالت این است که نوزاد را وقتی که هنوز بیدار اما خواب‌آلود است در گهواره‌اش بگذارید. با این روش نوزاد یاد می‌گیرد که خودش بخوابد.

با این‌که ممکن است در ابتدا این کار سخت باشد اما برخی متخصصین تصور می‌کنند که در این سن باید اجازه دهید نوزاد چند دقیقه بعد از بیدار شدن گریه کند یا نق بزند.

ممکن است نوزادتان در مرحله خواب سبک باشد اما شما فکر می‌کنید که کاملاً بیدار است. نوزاد قبل از اینکه دوباره به خواب برود، ناراحتی نشان می‌دهد، نق می‌زند و حتی گریه می‌کند.

امتحان کنید و ببینید که اگر نوزادتان را تنها بگذارید چه می‌کند؛ البته مگر این‌که این نق زدن‌ها و بی‌تابی‌ها به‌خاطر گرسنگی یا مریضی نباشد. اگر نوزادتان یاد بگیرد خودش بدون کمک شما به خواب برگردد، خیلی برای شما کمک کننده خواهد بود.

نوزاد با والدین در یک اتاق بخوابد اما بستر آنها باید جدا باشد.روش خواباندن نوزاد یک ماهه

 توصیه های گزارش شده در زیر آمده اند:روش خواباندن نوزاد یک ماهه

والدین باید برای راحتی بیشتر در شیردادن و تماس با نوزاد خود در 6 ماهه اول، ننوی بچه را نزدیک تخت خود بگذارند.

تنها زمانی نوزاد را می توانید به تخت خود بیاورید که بخواهید شیر بدهید یا آرام کنید، اما باید دوباره به ننویش برگردانید.

نباید تخت نوزاد با تخت بزرگسالان، خواهر و برادر یا بچه های دیگر یکی باشد. دوقلوها و چند قلوها باید جدا از هم بخوابند.

سیگار کشیدن و مصرف موادی مانند الکل یا مواد مخدر ممکن است باعث ناتوانی والدین در بیدار شدن به موقع شود و ریسک SIDS و خفگی را به دلیل تخت مشترک بالا ببرد.

برای جلوگیری از گرمازدگی، توصیه شده است به نوزاد به هنگام خوام لباس سبک بپوشانید و دمای اتاق را در حد لباس نازک بزرگسالان نگه دارید. از پوشاندن لباس زیاد خودداری کنید و پوست نوزاد را لمس کنید تا زیاده از حد گرم نباشد.

تحقیقات دیگری دریافته اند نباید نوزاد را روی راحتی بگذارید و نباید شخص دیگری هم کنار نوزاد دراز کشیده باشد در این صورت ریسک SIDS بالا می رود.

حالا که نوزاد به هنگام خواب به پشت دراز کشیده است می توانید در زمانی که بیدار است از حالتهای دیگر هم استفاده کنید. می توانید نوزاد را به هنگام بیداری دمر بخوابانید اما باید تحت نظر باشد تا عضلات چشم، گردن و معده نوزاد تقویت شود.

روش خواباندن کودک یک ساله

به نوزاد خود شیر مادر بدهید. دست کم به مدت 6 ماه به نوزاد شیر مادر بدهید.

واکسنهای نوزاد خود را به موقع بزنید.

اگر برای نوزاد شما تشخیص رفلاکس معده به مری دادند قبل از بالا آوردن قسمت بالای تخت نوزاد با پزشک نوزادتان صحبت کنید.

برای خواب روتین و کوتاه نوزاد خود از صندلی نوزاد، صندلی ماشین نوزاد، روروک، گهواره کودک و تاب گهواره ای کودک استفاده نکنید. این وسایل ممکن است راه تنفسی کودک را بند بیاورند یا باعث خفگی نوزاد شوند.

از وسایلی چون دستگاههای مانیتورینگ علائم حیاتی قلبی ریوی و تجهیزات تجاری مانند تختهای شیب دار، نگهدارنده برای غلت نزدن نوزاد، و تشکهای مخصوص برای پایین آوردن خطر SIDS و مرگهای مرتبط با خواب کودک پرهیز کنید. ثابت نشده است که این لوازم از خطر SIDS جلوگیری می کنند. در موارد خاص باعث مرگ نوزاد نیز شده اند.

همیشه تخت نوزاد، وان شستشو و محل بازی نوزاد را در محیطهای بی خطر قرار دهید مثلا جاهایی که سیم یا طناب ندارد تا خطر خفگی را کاهش دهید.روش خواباندن نوزاد یک ماهه

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک