زمان انجام سونوگرافی داپلر در بارداری

زمان انجام سونوگرافی داپلر در بارداری : سونوگرافی داپلر چیست؟

آزمایش داپلر نوع خاصی از سونوگرافی است که گردش خون کودک شما را بررسی می کند. همچنین می توان از آن برای ارزیابی سایر اندام ها مانند مغز استفاده کرد. اگرچه همه دستگاه های سونوگرافی دارای عملکرد داپلر هستند، سونوگرافی داپلر معمولاً تنها در صورتی انجام می شود که پزشک شما بخواهد عوارض احتمالی بارداری را بررسی کند. 

زمان انجام سونوگرافی داپلر در بارداری

این موارد می تواند شامل کم شدن مایع آمنیوتیک، محدودیت رشد داخل رحمی، ناسازگاری با Rh، دوقلوهایی که جفت یکسان دارند، حاملگی خارج از رحم یا کیست تخمدان باشد. سونوگرافی داپلر ایمن، بدون درد است و فقط چند دقیقه طول می کشد.

شما احتمالاً مشتاقانه منتظر سونوگرافی های دوران بارداری خود بوده اید تا نگاهی از نزدیک به نوزادتان داشته باشید. سونوگرافی داپلر یکی از انواع سونوگرافی است که برای بررسی جریان خون به نوزاد شما استفاده می شود. 

معمولاً اگر پزشک مشکوک به عارضه بارداری باشد، از آنها استفاده می شود، اگرچه عملکرد داپلر بخشی از تمام تجهیزات سونوگرافی است و این آزمایش را می توان در سونوگرافی های استاندارد انجام داد.

آزمایش داپلر می تواند برای تشخیص برخی شرایط و مراقبت از سلامت کودک شما استفاده شود و آن را ابزار دیگری برای اطمینان از داشتن سالم ترین بارداری ممکن است.

سونوگرافی داپلر چیست؟

آزمایش داپلر نوع خاصی از تکنیک اولتراسوند است که از امواج صوتی برای ارزیابی جریان خون استفاده می کند. (یک سونوگرافی معمولی از امواج صوتی نیز استفاده می کند، اما جریان خون را نشان نمی دهد.)

هنگامی که سلول های خونی در رگ ها حرکت می کنند، باعث ایجاد تغییراتی در امواج صوتی می شوند. به این اثر داپلر می گویند. در طول سونوگرافی داپلر، این امواج صوتی بر روی صفحه نمایش داده می شود و به پزشک شما این امکان را می دهد که جریان خون را از جفت به جنین و در بدن کودک شما مشاهده کند.

(دستگاهی که برای گوش دادن به ضربان قلب جنین در طول بارداری استفاده می شود – معروف به داپلر دستی – از این امواج صوتی نیز استفاده می کند.)

خطرات سونوگرافی داپلر در بارداری

آزمایش داپلر چگونه انجام می شود؟

همه دستگاه های سونوگرافی مدرن دارای عملکرد داپلر هستند. سونوگرافی داپلر را می توان در طول اسکن آناتومی سه ماهه دوم برای بررسی جریان خون جنین انجام داد. برای سونوگرافی از طریق شکم، سونوگرافی ژل روی شکم شما پخش می کند و یک گرز مخصوص به نام مبدل را روی شکم شما حرکت می دهد تا کودک شما را پیدا کند.

هنگامی که سونوگرافیست ناحیه ای را که می خواهد ارزیابی کند پیدا کرد، دکمه ای را فشار می دهد تا عملکرد داپلر روشن شود. هایلایت های آبی یا قرمز روی صفحه نشانگر ویژگی های جریان خون است.

نوشته های مرتبط

همه اینها در طول سونوگرافی شما فقط چند دقیقه طول می کشد. آزمایش داپلر بدون درد است و زمانی که توسط یک سونوگرافیست یا پزشک آموزش دیده انجام شود هیچ خطری برای شما و جنین شما ندارد.

چرا سونوگرافی داپلر در بارداری انجام می شود؟

سونوگرافی داپلر برای جنین

در دوران بارداری، سونوگرافی داپلر برای بررسی جریان خون در شریان ناف، که در بند ناف کودک شما قرار دارد، استفاده می شود. آنها همچنین می توانند به پزشک شما نگاه دقیق تری به اندام های خاصی مانند مغز و کبد بدهند.

آزمایش‌های داپلر می‌تواند به پزشک کمک کند تا تأیید کند که بارداری شما مطابق انتظار پیش می‌رود و هرگونه عوارض بارداری را تشخیص داده و نظارت می‌کند. نتایج می تواند به پزشک شما کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا کودک شما باید زودتر به دنیا بیاید یا اینکه اقدامات پزشکی دیگری برای محافظت از شما یا کودک شما لازم است.

این اغلب در سه ماهه سوم در زنان دارای حاملگی های پرخطر استفاده می شود ، از جمله کسانی که دارای موارد زیر هستند:

سطح مایع آمنیوتیک پایین

در معاینات سونوگرافی استاندارد، پزشک سطح مایع آمنیوتیک شما را بررسی می کند. مایع آمنیوتیک کمک می کند تا کودک شما را از ضربه ها و تکان ها محافظت کند، از فشار دادن بند ناف بدن نوزاد به دیواره رحم جلوگیری می کند و به رشد و حرکت کودک اجازه می دهد. از آنجایی که سطح مایعات تحت تأثیر برون ده ادراری نوزاد در نیمه دوم بارداری قرار می گیرد، سطح طبیعی آن نشانه ای از عملکرد خوب مثانه، مجاری ادراری و کلیه های اوست.

الیگوهیدرآمنیوس ، یا سطح پایین‌تر از حد انتظار مایع آمنیوتیک برای سن بارداری کودک شما، ممکن است به این معنی باشد که جفت کودک شما به درستی کار نمی‌کند. 

سونوگرافی داپلر شریان‌های نافی می‌تواند به تشخیص مشکلات جفت که می‌تواند منجر به کاهش مایع آمنیوتیک، مانند نارسایی جفت شود، کمک کند. اگر علت مشکلات جفت باشد، پزشک معاینات مکرر را برای بررسی سلامت جنین و نحوه عملکرد جفت دنبال خواهد کرد.

تفسیر سونوگرافی داپلر در بارداری

برای سن بارداری کوچک است

نوزادی که برای سن حاملگی‌اش کوچک‌تر از حد انتظار است، ممکن است دارای محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) باشد، به این معنی که رشد او آن‌طور که انتظار می‌رود در طول دوران بارداری شما نیست. IGUR می‌تواند به این معنا باشد که یک نوزاد اکسیژن یا مواد مغذی کافی دریافت نمی‌کند، که ممکن است نشان‌دهنده این باشد که نوزاد شما باید زودتر از موعد به دنیا بیاید، و بنابراین پزشک شما ممکن است القای زودهنگام زایمان را توصیه کند.

پزشکان با اندازه‌گیری قد پایه شما (طول از بالای رحم تا استخوان لگن) و با سونوگرافی، IUGR را بررسی می‌کنند. اگر کودک شما IUGR داشته باشد، می توان از سونوگرافی داپلر برای اندازه گیری جریان خون و بررسی اندام های او از جمله مغز و کبد استفاده کرد. 

این می تواند به اطمینان از دریافت اکسیژن کافی و رشد طبیعی کودک شما و همچنین تشخیص هرگونه مشکل جفت کمک کند.

داشتن این نگاه دقیق‌تر به داخل رحم می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا تعیین کند که چه زمانی و در کجا باید زایمان کنید تا بهترین نتیجه را برای کودک خود تضمین کنید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک