علت درد واژن بعد از زایمان طبیعی ?

علت درد واژن بعد از زایمان طبیعی چیست :

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

در طول سه ماهه اول حداقل یک بار به پزشک یا ماما مراجعه کنید و سپس قرار ملاقات ها را به طور منظم مطابق با توصیه های ارائه دهنده خدمات بهداشتی تعیین کنید. 

مراقبت های منظم قبل از زایمان شامل نظارت بر سلامت قلب است و می تواند خطر ابتلا به یک مسئله قلبی درمان نشده را کاهش دهد. 

اضطراب و سلامت روان را مدیریت کنید 

اضطراب می تواند ضربان قلب را تندتر کرده و بارداری را دشوارتر کند. 

افرادی که اضطراب دارند باید با پزشک صحبت کنند ، به آرامی فعالیت کند، تنفس عمیق انجام دهند و با یک مشاور روانشناس ،متخصص در بهداشت روان قبل از زایمان ، صحبت کنند. 

تپش قلب در بارداری و جنسیت جنین

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند با استفاده از علائمی مثل اندازه سینه مادر، موقعیت جنین در رحم ، یا شنیدن ضربان قلب می‌توانند جنسیت جنین را پیش بینی کنند.

با این حال ، شواهد علمی کمی از این ادعاها حمایت می‌کند. مطالعات نشان داده است که هیچ ارتباطی بین ضربان قلب جنین و جنس آنها وجود ندارد.

در چند سال گذشته پژوهشگران با انجا م تحقیقات زیادی دنبال رابطه‌ای بین ضربان قلب جنین و جنس آنها بوده‌اند. مثلا در سال ۲۰۰۶، مطالعه وسیعی انجام شد، اما تفاوت معنی داری بین ضربان قلب جنین پسر ودختر به دست نیامد .

محققان ضربان قلب ضبط شده در ۴۷۷ سونوگرام گرفته شده در سه ماهه اول با سونوگرام های گرفته شده در سه ماهه دوم مقایسه کردند، اما نتیجه گرفتند که ضربان قلب جنین نشانه جنسیت آن نیست.

در سال ۲۰۱۶ نیز در مطالعه‌ای ضربان قلب ۳۳۲ جنین دختر و ضربان قلب ۳۲۳ جنین پسر را در سه ماهه اول ثبت کردند، اما تفاوت معنی داری بین آنها مشاهده نشد.

زمان مراجعه به پزشک 

مهم است که ملاقات های منظم قبل از زایمان  با پزشک یا ماما در دوران بارداری انجام شود. درباره هرگونه تغییر در ضربان قلب بحث کنید و مطمئن شوید که ارائه دهنده خدمات بهداشتی میزان ضربان قلب و فشار خون را گرفته است. 

تغییرات ضربان قلب در دوران بارداری طبیعی است. بدن باید خون بیشتری پمپاژ کند و با کاهش فشار خون و پمپاژ سریعتر آن را جبران می کند. 

برخی از افراد متوجه این تغییرات نمی شوند، اما دیگران می توانند آنها را نگران کننده یا ناراحت کننده ببینند. 

اگر فرد باردار علائمی دارد که غیرطبیعی به نظر می رسد ، باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کند. 

 در اینجا آنچه می توانید انجام دهید هنگامی که احساس می کنید قلب شما در قفسه سینه یا گلو تند می شود ، انجام دهید:تپش قلب در هفته های اول بارداری

 • اگر در حال استراحت بودید بلند شوید و حرکت کنید.
 • یک میان وعده را بگیرید.
 • یک لیوان آب بنوشید.
 • اگر فعال بودید بنشینید و استراحت کنید.
 • دست از کاری که می کشید ، بگیرید.
 • برای از بین بردن استرس ، یوگای بارداری یا حرکات کششی قبل از زایمان را امتحان کنید .
 • برخی از تکنیک های آرام سازی ، مانند مراقبه و تنفس عمیق را امتحان کنید.

درد پرینه  واژن – پس از زایمان برای اکثر زنان برای مدتی پس از زایمان یک واقعیت زندگی است، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای تسکین آن انجام دهید.

شما زایمان را پشت سر گذاشته اید (و رسماً از کودک خود به دنیا استقبال کرده اید!) – اما احتمالاً در مورد درد بعد از زایمان کاملاً از جنگل خارج نشده اید.

هل دادن جنین از طریق یک سوراخ نسبتا کوچک می تواند منجر به حساسیت و تورم پس از زایمان شود. 

در اینجا آنچه شما باید در مورد علت درد پرینه، طبیعی و غیر طبیعی و چگونگی کاهش درد پرینه – واژن پس از تولد بدانید، آورده شده است. علت درد واژن بعد از زایمان طبیعی چیست

علت درد واژن بعد از زایمان طبیعی چیست

البته تجربه هر زنی متفاوت است، اما علت درد واژن پس از زایمان و مدت زمان آن معمولاً به نحوه زایمان شما بستگی دارد:

نوشته های مرتبط
 • زایمان واژینال بدون برش : کل ناحیه پرینه و رکتوم ممکن است بعد از زایمان طبیعی متورم شود و احتمالاً برای چند هفته در این ناحیه احساس ناراحتی خواهید کرد.  

پارگی واژن یا اپیزیوتومی: زخم بلافاصله شروع به بهبود می‌کند، اما اغلب چند هفته طول می‌کشد تا بهبود کامل شود و درد برطرف شود.

شما به تازگی یک انسان کوچک را به دنیا آورده اید، بنابراین مقدار مشخصی از ناراحتی کاملا طبیعی است. بهبودی کامل  بعد از بچه دار شدن زمان می برد ، چه پارگی پرینه یا اپیزیوتومی داشته باشید یا نه.

با این حال، اگر هر یک از علائم زیر ظاهر شد، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند نشانه های عفونت پس از زایمان باشند :

 • بدتر شدن درد
 • افزایش گرما، قرمزی یا تورم در محل پارگی یا برش
 • تب
 • ترشح چرک
 • بوی قوی یا نامطبوع

پماد برای بخیه زایمان طبیعی

راهکارها و نکات زیر می تواند به تسکین درد پرینه پس از تولد، صرف نظر از نحوه زایمان کمک کند: 

 • تمیز نگهش دار. در حین و بعد از رفتن به دستشویی با یک بطری آب گرم روی آن ناحیه اسپری کنید تا ادرارتان پوست را تحریک نکند.
 • استراحت کن یخ را به مدت 10 تا 20 دقیقه بعد از زایمان به مدت 10 تا 20 دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید تا درد و تورم به حداقل برسد. یخ زدن در ناحیه ممکن است باعث تسکین درد در چند روز اول پس از زایمان نیز شود. نکته حرفه ای: یک دستکش جراحی پر از یخ خرد شده یک کیسه یخ عالی می سازد. 
 • “پادسیکل” درست کنید. برخی از مادران به این ترفند DIY برای تسکین پس از زایمان سوگند یاد می کنند. آنچه شما نیاز دارید: پد ماکسی یک شبه، یک بطری اسپری، فندق جادوگر بدون الکل و فویل آلومینیومی. پدها را روی یک ورق فویل قرار دهید و با فندق جادوگر اسپری کنید تا مرطوب شود. هر پد را در فویل بپیچید و در فریزر بگذارید تا خنک شود. هنگامی که نیاز به تسکین آرامش دارید، یک پدیکول را بردارید، فویل را بردارید و مانند کیسه یخ از آن استفاده کنید.

 • حمام اب گرم  با غوطه ور کردن قسمت پایینی درد در یک حمام سیتز (یک حوضچه کم عمق پر از آب گرم) هر بار تا 20 دقیقه تسکین پیدا کنید . پوست را تسکین می دهد و گردش خون را در آن ناحیه تقویت می کند. اگر حمام نشستن ناراحت کننده است، یا اگر لگن ندارید، می توانید کف خود را در وان حمام خیس کنید. فقط مطمئن شوید که آب را کم عمق نگه دارید (بیش از 3 اینچ عمق). امتیاز: برای  بواسیر نیز مفید است. 
علت درد واژن بعد از زایمان طبیعی چیست

درمان کمر درد بعد از زایمان در طب سنتی

 • یک کمپرس گرم اعمال کنید. یک دستمال یا حوله تمیز که با آب گرم مرطوب شده باشد، همان هدفی را دارد که حمام سیتز خیسانده شود. آن را در مقابل پرینه خود نگه دارید تا ناراحتی را کاهش دهید.
 • یک عامل بی حس کننده را در نظر بگیرید. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا استفاده از مسکن های موضعی مانند اسپری یا کرم بی حس کننده برای شما بی خطر است یا خیر.
 • در مورد مسکن های خوراکی بپرسید. اگر قبلاً مسکن‌های بدون نسخه یا نسخه‌ای مصرف نمی‌کنید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا می‌توانید از استامینوفن (تیلنول) یا یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن (مانند ادویل یا موترین) استفاده کنید، مشورت کنید. لبه را بردارید مطمئن شوید که ارائه دهنده شما می داند که آیا شما شیر می دهید یا خیر.
 • عزیزم روی یک بالش دونات (با یک سوراخ در مرکز) سرمایه گذاری کنید تا فشار از روی تکه های درد شما در حالی که نشسته اید کم شود. و تا زمانی که می توانید دراز بکشید! 
 • بذار نفس بکشه اکنون زمان شلوارهای ساق، شلوار جین یا لباس زیر نیست. شما نمی خواهید که لباس شما به روشی نادرست به شما ساییده شود. درعوض، گشادترین و راحت ترین شلوار ورزشی را که دارید انتخاب کنید.
 • منظم بمان . اگر  حرکات دشوار روده مشکل ساز است (مشکل این است که از درد دفع آنها می ترسید)، مایعات زیادی بنوشید. همچنین می‌توانید فیبر بیشتری بخورید، که به حرکت راحت‌تر کمک می‌کند. یا از پزشک خود در مورد نرم کننده مدفوع یا ملین ملایم برای یبوست سوال کنید.

علت سوزش بخیه زایمان طبیعی

هنوز کمتر از شش هفته پس از زایمان درد دارید؟ در معاینات بعدی پس از زایمان، حتماً هر گونه درد یا سوزش پایدار را با پزشک خود ذکر کنید . 

اگر درد شما با علائم عفونت یا سایر علائم مربوط به پس از زایمان همراه است ، وقت آن است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. درد واژن شما می تواند نشانه ای از واژینوز باکتریایی باشد، یک عفونت رایج که ترشحات بدبو ایجاد می کند، یا به طور بالقوه چیزی جدی تر.

همچنین ممکن است هنگام بیرون راندن کودک، هموروئید یا حتی شقاق مقعدی ایجاد شود که می تواند از ناراحت کننده تا بسیار دردناک باشد، اما با مراقبت و زمان بهبود می یابد. 

توجه: در صورت تجربه هر نوع درد شدید یا علائمی از جمله خونریزی شدید، سردرد شدید، درد قفسه سینه یا مشکل در تنفس، یا فقط به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید) . اینها می توانند علائم هشدار دهنده چندین وضعیت مختلف تهدید کننده زندگی باشند که ممکن است پس از زایمان رخ دهد.

در مورد تسکین درد پرینه شما؟ داشتن چندین استراتژی تسکین دهنده درد قبل از زایمان، بهبودی شما را بسیار آسان تر می کند. علت درد واژن بعد از زایمان طبیعی چیست

بعد از زایمان چه بخوریم

به محض اینکه کوچولوی شما وارد دنیا می شود، سیل احساسات و هورمون ها شما را در ترن هوایی پس از زایمان دور می کند. افزایش آدرنالین و به دنبال آن تصادفات شدید انرژی جاده ای چالش برانگیز برای پیمایش است. اوج ها می توانند زیاد باشند و پایین ها به همان اندازه پایین.

 در همان ماه اول با هر مادری صحبت کنید و معمولاً اشک، سردرگمی و همچنین خالص ترین عشق در جهان وجود دارد. 

 در این مقاله به شما کمک می کنیم تا در مورد تغذیه پس از زایمان و اینکه چه غذاهایی به تسریع بهبودی پس از زایمان کمک می کند بیشتر بدانید .

جای تعجب نیست که در این مدت، خودمراقبتی معمولاً به انتهای لیست کشیده می شود. و متأسفانه، بسته به اینکه در کدام کشور زندگی می کنید، به زنان فرصت

به یاد داشته باشید که توجه به نیازهای خود در نهایت به شما این امکان را می دهد که بیشتر به کودک خود بدهید و تغذیه هدفمند پس از زایمان که در جهت تضمین بهترین بهبودی شما تنظیم شده است، بهترین مکان برای شروع است. 

تغذیه و خوردن غذاهای مناسب تنها یک تکه از پای پس از زایمان است. خودمراقبتی همچنین در مورد پرورش خود با استراحت است، و هر چیز دیگری که با شما صحبت می‌کند.

 • منیزیم: بلافاصله با آرامش طبیعی شروع کنید . حتماً غذاهای غنی از منیزیم را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • میوه خشک: آلو خشک و زردآلو بدون سولفور تنها دو نمونه از میوه هایی هستند که شما را منظم نگه می دارند. امتیاز: اینها را در ترکیب دنباله دار خود در ایستگاه شیردهی خود بچسبانید. من با گلابی هم موفقیت بزرگی داشته ام .
 • هیدراته، هیدراته، هیدراته کنید: حدس زدید هیدراته نگه داشتن بدن به شما کمک می کند تا از ناحیه یبوست جلوگیری کند .
instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک