عوارض دیابت بارداری بر روی جنین %

عوارض دیابت بارداری بر روی جنین : دیابت بارداری بیش از آنچه تصور می کنید شیوع دارد. درباره اینکه چه کسی بیشتر در معرض خطر است بیشتر بدانید ، به علاوه اینکه در صورت تشخیص می توانید خود و جنین خود را سالم نگه دارید.

عوارض دیابت بارداری بر روی جنین

دیابت حاملگی بسیار شایعتر از آن است که فکر می کنید.

بدانید که با نظارت و درمان دقیق می توان دیابت بارداری را کنترل کرد و می توانید بارداری ایمن و سالمی داشته باشید.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری نوعی دیابت است که فقط در دوران بارداری ظاهر می شود.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، بین 6 تا 9 درصد زنان باردار به دیابت بارداری مبتلا می شوند.

چه عواملی باعث دیابت بارداری می شوند؟

انسولین هورمونی است که در پانکراس تولید می شود و متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات های بدن را تنظیم می کند و به بدن کمک می کند تا قند به انرژی تبدیل شود.

دیابت حاملگی زمانی اتفاق می افتد که هورمونهای موجود در جفت انسولین را مسدود کرده و از تنظیم موثر قند خون در بارداری در بدن جلوگیری می کنند.

این امر باعث افزایش قند خون (یا مقادیر بالای قند در خون) می شود که می تواند به اعصاب ، رگ های خونی و اعضای بدن آسیب برساند.

دیابت بارداری معمولاً چه زمانی شروع می شود؟

دیابت بارداری معمولاً بین هفته 24 و هفته 28 بارداری ارزیابی می شود. عوارض دیابت بارداری بر روی جنین

چه کسانی بیشتر در معرض خطر دیابت بارداری هستند؟

در حالی که محققان مطمئن نیستند که چرا برخی از زنان به دیابت بارداری مبتلا می شوند در حالی که برخی دیگر به این بیماری مبتلا نمی شوند ، آنها می دانند که ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید:

 • اضافه وزن . داشتن BMI 30 یا بیشتر برای بارداری یکی از رایج ترین عوامل خطر دیابت بارداری است ، زیرا وزن اضافی بر توانایی انسولین در کنترل سطح قند خون تأثیر می گذارد.
 • سطح چربی شکمی شما بالاتر است. تحقیقات منتشر شده در مجله Diabetes Care انجمن دیابت آمریکا نشان داد زنانی که در سه ماهه اول بارداری دارای سطح بالاتری از چربی شکم هستند ، احتمال دارد بعداً به دیابت بارداری مبتلا شوند.
 • شما پیرتر هستید پزشکان متذکر شده اند که زنان بالای 25-30 سال در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به GDM قرار دارند ، با افزایش سن این خطر بیشتر می شود.
 • شما سابقه خانوادگی دارید.  اگر دیابت در خانواده ، به ویژه در هر یک از بستگان درجه یک شما وجود داشته باشد ، ممکن است بیشتر در معرض GDM باشید. افراد بارداری که سیاه پوست ، بومی آمریکایی ، اسپانیایی تبار ، آسیای جنوبی یا شرقی یا جزیره اقیانوس آرام هستند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به GDM باشند.
 • شما سابقه شخصی دیابت بارداری دارید. اگر در دوران بارداری قبلی به دیابت بارداری مبتلا بوده اید ، تحقیقات نشان می دهد که احتمال ابتلا به آن در بارداری بعدی مجدداً بیشتر است.
 • شما یک تشخیص پیش دیابت دریافت کرده اید .  اگر سطح قند خون شما قبل از بارداری کمی افزایش یافته باشد (به عنوان مثال ، اگر هموگلوبین A1C شما بیشتر از یا برابر با 5.7 درصد باشد ، یا اگر به شما گفته شود که سطح گلوکز ناشتا شما مختل شده است) ، ممکن است در معرض خطر بیشتری از GDM باشید.
 • شما را در حالت استراحت قرار داده اند. برخی تحقیقات نشان داده است که چون شما در حالت استراحت در رختخواب کم تحرک هستید ، به احتمال زیاد وزن بارداری بیشتری خواهید داشت و بنابراین احتمال بروز دیابت بارداری بیشتر است.
 • شما یک بیماری پزشکی مرتبط با توسعه دیابت دارید. این می تواند شامل سندرم متابولیک ، سندرم تخمدان پلی کیستیک ، فشار خون بالا یا بیماری های قلبی عروقی باشد.
 • شما چند قلو باردار هستید. داشتن بیش از یک نوزاد ممکن است خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهد.

در ایالات متحده ، حدود 90 درصد از زنان باردار حداقل یک عامل خطر ابتلا به دیابت بارداری دارند ، به همین دلیل تصور می شود غربالگری جهانی عملی ترین رویکرد است.عوارض دیابت بارداری بر روی جنین

عوارض دیابت بارداری بر روی جنین

علائم دیابت بارداری در ماه سوم و ششم

اکثر زنان مبتلا به دیابت حاملگی هیچ علائمی ندارند ، اگرچه تعداد معدودی که ممکن است دیابت آشکار داشته باشند ممکن است تجربه کنند:

 • تشنگی غیرمعمول
 • تکرر ادرار به مقدار زیاد (متمایز از ادرار مکرر اما معمولاً سبک در اوایل بارداری)
 • خستگی (که ممکن است تشخیص آن از خستگی طبیعی بارداری دشوار باشد )
 • قند در ادرار (در یک مراجعه معمول پزشک تشخیص داده می شود)

تشخیص دیابت بارداری

احتمالاً تاکنون متوجه شده اید که پزشک در هر مراجعه به مطب از شما نمونه ادرار می خواهد. این تا حدی برای بررسی میزان قند در ادرار است که می تواند نشانه ای از دیابت بارداری باشد (اگرچه یک غربالگری مثبت لزوماً به معنای ابتلا به دیابت بارداری نیست).

علاوه بر این ، دولت ایالات متحده اکنون توصیه می کند که همه زنان باردار به طور خاص از نظر دیابت بارداری غربالگری شوند. بین هفته 24 و 28 بارداری ، پزشک شما آزمایش غربالگری گلوکز را انجام می دهد ، جایی که یک مایع قندی می نوشید و یک ساعت بعد خون شما گرفته می شود.

نوشته های مرتبط

اگر عمل خون شما میزان قند زیادی را بالا ببرد ، پزشک شما را مجبور می کند یک آزمایش تحمل گلوکز سه ساعته انجام دهید تا مشخص کند آیا به دیابت بارداری مبتلا هستید یا خیر.عوارض دیابت بارداری بر روی جنین

کنترل قند خون در بارداری

با درمان مناسب و نظارت منظم توسط پزشک ، دیابت حاملگی قابل کنترل است و برای شما یا کودک شما مضر نیست. اما اگر دیابت بارداری درمان نشود ، و قند بیش از حد در خون مادر و نوزاد گردش کند ، مشکلات احتمالی مادر و جنین جدی است.

زنانی که کنترل نشده هستند ، در معرض خطر داشتن یک نوزاد خیلی بزرگ هستند (بیماری به نام ماکروزومی) ، زایمان را دشوارتر می کند و عمل جراحی C را بیشتر می کند. آنها همچنین در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی و مرده زایی هستند.

و از آنجا که دیابت حاملگی عارضه بارداری محسوب می شود ، زنان باردار مبتلا به آن ممکن است بیشتر القا شوند ، زیرا اکثر پزشکان اجازه نمی دهند بارداری آنها از تاریخ موعد گذشته پیشرفت کند.

دیابت کنترل نشده همچنین می تواند پس از تولد منجر به مشکلات احتمالی کودک مانند زردی ، مشکلات تنفسی و پایین آمدن سطح قند خون شود. در اواخر زندگی ، کودک ممکن است در معرض خطر چاقی و دیابت نوع 2 باشد .

اما به خاطر داشته باشید ، این تأثیرات منفی بالقوه در مورد مادرانی که به توصیه های پزشکان خود برای کنترل قند خون عمل می کنند اعمال نمی شود.

جلوگیری از دیابت بارداری نی نی سایت

اگر تنها عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری سابقه خانوادگی بیماری و / یا سن بالای مادر است ، ممکن است برای جلوگیری از احتمال ابتلا به این بیماری ، دیگر کاری نتوانید انجام دهید.

اما اگر اضافه وزن دارید ، از یک رژیم غذایی متعادل استفاده نکنید یا به طور منظم ورزش نکنید ، پذیرش چند عادت سالم می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

مراحل زیر می تواند تأثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به دیابت حاملگی و دیابت نوع 2 ، چه قبل از بارداری و چه در دوران بارداری داشته باشد:

 • فعال بمان اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع یک برنامه تناسب اندام است. تمرین زیر نظر پزشک – حتی 15 دقیقه پیاده روی بعد از ناهار و شام – به بدن شما اجازه می دهد گلوکز را حتی بدون انسولین که بدن شما به طور معمول تولید می کند بسوزاند. این یک روش عالی برای کنترل قند خون است.
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم : اکنون با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی ، نه تنها از شما و جنین در دوران بارداری محافظت می شود ، بلکه به شما در ایجاد عادت های غذایی بهتر برای زندگی کمک می کند. رژیم غذایی متعادل و مملو از انواع میوه ها و سبزیجات را مصرف کنید. پروتئین لاغر و سالم ؛ و کربوهیدرات های پیچیده با هدف محدود کردن چربی ، به ویژه چربی های اشباع و ترانس (غذاهایی مانند کره ، روغن نخل و نارگیل ، پنیر و گوشت های فرآوری شده) ، سعی کنید از مصرف غذاهای شیرین و فرآوری شده خودداری کنید. به گزینه های پر فیبر و کم چربی (غلات سبوس دار ، لبنیات کم چرب ، گوشت قرمز بدون چربی ، مرغ ، حبوبات و ماهی) فکر کنید .
 • مراقب مقیاس باشیدبا کمک پزشک خود سعی کنید وزن طبیعی و BMI خود را حفظ کنید: این بدان معناست که هدف شما این است که  در طی بارداری به میزان مناسب وزن اضافه کنید و بعد از آن وزن اضافی خود را از دست دهید.

درمان دیابت بارداری در طب سنتی

خوشبختانه ، شما می توانید با کنترل دقیق سطح قند خون ، تمام خطرات احتمالی مرتبط با دیابت را در بارداری از بین ببرید.

در صورت تشخیص دیابت بارداری ، پزشکان و محققان موارد زیر را توصیه می کنند:

 • چندین بار در روز سطح قند خون خود را کنترل کنیدصبح اولین کار را بررسی کنید تا میزان قند را بدست آورید و سپس یک ساعت پس از خوردن هر وعده غذایی اطمینان حاصل کنید که قند خون در یک حد سالم باقی مانده است (به پیشنهاد پزشک). اکثر پزشکان پیشنهاد می کنند که یک کیت دیابت بخرید که شامل سوزن برای انگشت زدن و کمی دستگاه قند خون شماست. نگران نباشید ، خار انگشت صدمه ای نمی زند و این دقیق ترین روش برای تشخیص نحوه پردازش غذاهای مختلف در بدن است. وقتی گزینه های غذایی سالم انتخاب می کنید و قند خون شما خوب است قدرتمند است – شما در سلامتی خود (و البته جنین) نقش فعالی دارید.
 • با یک متخصص تغذیه دیدار کنیداو می تواند به شما کمک کند گزینه های غذایی سالم را مرور کنید و یک برنامه غذایی تنظیم کنید. بسیاری از خانم ها مدتها پس از تولد به رژیم غذایی “دیابت حاملگی” وعده های غذایی متعادل پایبند هستند.
 • یک گزارش غذا تهییه کنیدبعد از هر وعده غذایی ، هر آنچه را خوردید همراه با شماره گلوکز خون خود بنویسید. این به شما کمک می کند بهتر درک کنید چه غذاهایی سطح گلوکز شما را افزایش می دهند تا بتوانید از آنها اجتناب کنید.
 • حرکت کنیدبعد از غذا پیاده روی کنید یا از پله ها بروید تا سطح گلوکز را کاهش دهید.

رژیم غذایی و ورزش اغلب برای کنترل دیابت بارداری کافی هستند – اما اگر اینگونه نشود ، ممکن است پزشک پیشنهاد کند که برای کنترل آن انسولین مکمل مصرف کنید.

انسولین مکمل را می توان به صورت عکسبرداری تجویز کرد ، اگرچه داروی خوراکی گلیبوراید (داروی دیابت که به پانکراس انسولین تولید می کند) بیشتر و بیشتر برای دیابت بارداری تجویز می شود.

پزشک شما ممکن است برای اطمینان از طبیعی بودن ضربان قلب ، میزان مایع آمنیوتیک و حرکات کودک ، نظارت اضافی بر جنین را در سه ماهه سوم بارداری ، از جمله آزمایشات استرس و یا پروفایل های بیوفیزیکی ، پیشنهاد کند.

بهترین زمان زایمان برای مادران دیابتی

تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به دیابت حاملگی 3 تا 7 درصد احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در طی 5 تا 10 سال را دارند – به همین دلیل بسیار مهم است که این عادات سالم را در دوران بارداری به طور معمول درآورید و حتی بعد از بارداری از سلامتی خود مراقبت کنید بارداری تمام شد.

گر مشکلی وجود نداشته و دیابت با رژیم قابل کنترل باشد، فرد می‌تواند در 40 هفتگی زایمان کند، اما اگر دیابت با انسولین کنترل می‌شود باید حداکثر تا 38 هفتگی زایمان انجام شود. در مبتلایان به دیابت اگر وزن کودک زیر 4 کیلوگرم باشد و دیابت با رژیم کنترل شده است، فرد می‌تواند زایمان طبیعی داشته باشد.

در اینجا چند روش برای سالم ماندن پس از زایمان وجود دارد:

 • با ویزیت های پزشک همراه باشید. اطمینان حاصل کنید که پزشک مراقبت های اولیه شما را پس از ویزیت پس از زایمان – در شش هفته و هر سال دوباره – ارزیابی مجدد می کند تا از نظر ادامه مشکلات گلوکز ناشتا و سطح HbA1c (هموگلوبین گلیسیته) بررسی شود.
 • با یک متخصص تغذیه صحبت کنید. او به شما کمک می کند رژیمی را که می توانید حفظ کنید و به شما کمک کند به کنترل سطح گلوکز کمک کنید.
 • هر روز به خوردن غذا تا حد ممکن ادامه دهید. سعی کنید از قندها و کربوهیدرات های تصفیه شده که قند خون شما را افزایش می دهند و می توانند در پیشرفت دیابت نوع 2 کمک کنند ، خودداری کنید. به یاد داشته باشید ، شکر و کربوهیدرات ساده در همه جا وجود دارد – بنابراین مطمئن شوید که برچسب ها را با دقت بخوانید. در عوض ، غذاهای فرآوری نشده مانند سبزیجات ، گوشت های کم چرب ، لبنیات و غلات کامل را انتخاب کنید.
 • تا آنجا که ممکن است به او شیر دهید. شیردهی ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بعد از دیابت حاملگی را کاهش دهد. چندین توضیح احتمالی وجود دارد ، از جمله اینکه زنان شیرده میزان گلوکز کمتری در خون آنها گردش می کند.
 • متناسب با تناسب اندام. اگرچه فعال ماندن در کنار نوزادی که به تمام توجه شما نیاز دارد (و بیشتر!) کار سختی است ، سعی کنید تا حد امکان در تمرینات مورد تأیید پزشک قرار بگیرید تا به شما کمک کند وزن بارداری را از دست داده و وزن خود را کنترل کنید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک