عوارض شایع در دوران بارداری

عوارض شایع در دوران بارداری:
عوارض بارداری ممکن است به دلایل مختلف در فرد دیده شود. برخی از اوقات، مشکلاتی که در مادر وجود دارد می تواند چنین عوارضی را ایجاد کند. در برخی از موارد نیز شرایط جدید به خاطر تغییرات هورمونی و تغییر در بدن در طول دوران بارداری رخ می دهد.

بدن شما هنگام باردار شدن دچار تغییرات قابل توجهی می شود. مقدار خون در بدن شما حدود 20 تا 30 درصد افزایش می یابد، که باعث افزایش تامین آهن و ویتامین های مورد نیاز بدن برای ساخت هموگلوبین می شود. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را به سلول های دیگر بدن شما می رساند.

بسیاری از زنان فاقد مقدار کافی آهن مورد نیاز برای سه ماهه دوم و سوم هستند. هنگامی که بدن شما به آهن بیشتری از آنچه در دسترس است نیاز دارد، ممکن است دچار کم خونی شوید. در دوران بارداری بدن مادر به آهن بیشتری نیاز پیدا می‌کند. آهن یکی از اجزای اصلی هموگلوبین است. هموگلوبین پروتئین سلول‌های قرمز خونی است و موجب انتقال اکسیژن از ریه به بافت‌های مختلف بدن می‌شود.
وقتی مقدار آهن در بدن ناکافی باشد، گلبول‌های قرمز خون نمی‌توانند اکسیژن را به بافت‌های مختلف حمل کنند.

اگر نگرانی در مورد عوارض بارداری دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. برخی از رایج ترین عوارض در برگیرنده موارد زیر است:
سقط جنین:
سقط جنین از دست رفتن بارداری در 20 هفته اول دوران بارداری است. دلایل سقط جنین همیشه مشخص نیست. بیشتر سقط ها اغلب در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد . ناهنجاری های کروموزومی می تواند از توسعه درست و مناسب تخمک بارور شده جلوگیری کند. همچنین مشکلات جسمی که در سیستم باروری مادر وجود دارد می تواند مشکلاتی را برای رشد سالم جنین ایجاد نماید.

سقط جنین برخی از اوقات سقط خود به خودی نیز گفته می شود . رایج ترین نشانه سقط، خونریزی غیر معمول از واژن است. سایر نشانه ها ممکن است در برگیرنده درد پایین شکمی و گرفتگی و ناپدید شدن نشانه های بارداری همچون ناخوشی صبحگاهی باشد. بیشتر سقط هایی که رخ می دهد که دخالت جراحان نیازی نخواهد داشت.

زمانی که سقط زیر 12 هفته رخ می دهد، بافت اغلب حل شده یا خود به خود و بدون نیاز به دخالت های بعدی، عبور می کند. برخی از افراد به دارو یا فرآیندهای کوچک در مطب پزشک نیاز خواهند داشت.
بارداری خارج از رحمی:
تخمک بارور شده خارج از رحم قرار می گیرد. به این شرایط بارداری خارج از رحمی می گویند. معمولا تخمک در یکی از لوله های فالوپ قرار می گیرد. از آنجایی که فضای موجود محدود است و بافت های تغذیه کننده زیادی وجود ندارد جنین نمی تواند به درستی رشد کند.

بارداری خارج از رحمی ممکن است درد شدید و اسیب به سیستم تولید مثل زن را به همراه داشته باشد و تهدید کننده زندگی است.

با رشد جنین، ممکن است لوله فالوپ بترکد و باعث خونریزی شدید داخلی شود. جنین در بارداری خارج از رحمی زنده نخواهد ماند. جراحی یا استفاده از دارو در این شرایط الزامی است. همچنین باید سیستم تولید مثل فرد توسط متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

دلایل ایجاد بارداری خارج از رحمی در برگیرنده شرایطی است که در آن بافت سلولی که معمولا در رحم رشد می کند در جایی دیگر از بدن شروع به رشد می نماید.
دیابت دوران بارداری:
دیابت دوران بارداری شکلی از دیابت است که در طول دوران بارداری تشخیص داده می شود. این موضوع بدین معنی است که بعد از بارداری در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارید. همانند دیابت نوع2، دیابت دوران بارداری نیز به خاطر مقاومت به انسولین رخ می دهد.

برای بیشتر افراد، دیابت بارداری باعث ایجاد نشانه های قابل توجه نمی شود. با اینکه اکثریت قریب به اتفاق زنانی که به این نوع دیابت مبتلا هستند نوزادان سالمی خواهند داشت اما این شرایط می تواند خطر به دنیا آمدن نوزادی بزرگ تر از حد طبیعی را افزایش دهد. دیابت بارداری خطرات دیگری برای نوزاد دارد که در برگیرنده موارد زیر است:
• زردی
• سندرم دیسترس تنفسی
• سطح اندک و غیر طبیعی مواد معدنی در خون
• هیپوگلیسمی
دیابت بارداری را می توان از طریق تغییر در رژیم غذایی و بررسی سطح قند خون درمان کرد. داروهای خوراکی برای کاهش دادن سطح گلوکز نیز ممکن است لازم و ضروری باشد. هدف از هر درمانی باید حفظ قند خون مادر در یک محدوده طبیعی باشد.
نارسایی دهانه رحم:
کودکی که در حال رشد است فشار مداومی را بر روی رحم مادر ایجاد می کند. در موارد نادر، فشار برای رحم قابل تحمل نخواهد بود. این موضوع منجر می شود رحم قبل از اینکه کودک برای تولد آماده باشد باز شود . به این شرایط نارسایی دهانه رحم یا گردن رحم ناکارآمد می گویند.

زنانی که در بارداری های خود چنین شرایطی را داشته اند یا بر روی دهانه رحم جراحی هایی را انجام داده اند بیشتر در معرض این شرایط قرار خواهند داشت. نشانه ها اغلب مبهم و غیر اختصاصی است. بیشتر زنانی که دهانه رحم ناکارآمد دارند هیچ نظری در مورد اینکه دهانه رحم نازک یا کوتاه شده ندارند.

مشخصه اصلی این شرایط این است که بدون درد رخ می دهد. با اینحال برخی از افراد فشار یا گرفتگی خفیفی را احساس می کنند. معمولا ناکارآمدی دهانه رحم با اندازه گیری طول دهانه به کمک سونوگرافی تشخیص داده می شود.

درمان این شرایط در برگیرنده استراحت، استفاده از هورمون پروژسترون یا فرایندی به نام سرکلاژ سرویکس است. سرکلاز جراحی کوچکی است که در آن با نخ اطراف دهانه رحم دوخته می شود تا بتواند آن را بسته نگه دارد. درمان ناکارآمدی دهانه رحم به فاکتورهای متعددی همچون طول دهانه رحم،سن بارداری و نتایج بارداری های قبلی بستگی دارد.

عوارض شایع در دوران بارداری

مشکلات گوارشی در بارداری نی نی سایت


کندگی جفت:
کندگی جفت زمانی رخ می دهد که جفت به طور کامل یا به طور جزئی قبل از به دنیا آمدن نوزاد جدا شود. این جدا شدن بدین معنی است که جنین نمی تواند مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند. کندگی جفت بیشتر در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد. نشانه های رایج آن در برگیرنده خونریزی واژینال، انقباضات و درد شکمی است. هنوز پاسخ قطعی در مورد چرایی این شرایط وجود ندارد.

متخصصان فکر می کنند که ترومای فیزیکی ممکن است به این شرایط بیانجامد. فشار خون بالا نیز می تواند به ارتباط بین رحم و جفت اسیب وارد کند.

فاکتورهای متعددی می تواند خطر کنده شدن جفت را افزایش دهد. زنان بارداری که فشار خون بالا دارند بیشتر در معرض این شرایط قرار خواهند داشت.

این موضوع درباره مشکلات فشار خونی که به بارداری مرتبط نیست هم صدق می کند. احتمال بروز کندگی ارتباط نزدیکی به تعداد و ماهیت بارداری ها قبلی شما خواهد داشت. هرچقدر تعداد فرزندانی که داشته اید بیشتر باشد خطر کندگی نیز بیشتر می شود.

علاوه بر این، اگر در گذشته این شرایط را تجربه کرده باشید خطر کندگی جفت در بارداری های بعدی یک در ده است. سایر فاکتورهایی که می تواند خطر کندگی جفت را افزایش دهد مصرف سیگار و مواد مخدر است.
جفت پایین:
این یک عارضه نادر در دوران بارداری است. اگر جفت متصل به قسمت انتهایی دیواره رحم زن به طور کلی یا جزئی دهانه رحم را بپوشاند این شرایط رخ می دهد. این موضوع معمولا در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری دیده می شود. برخی از زنان جفت پایین را در اوایل بارداری نیز تجربه می کنند.

پزشک متخصص می تواند شرایط موجود را بررسی کند اما اغلب جفت بدون هیچ دخالتی به موقعیت اصلی و مناسب خود باز می گردد. جفت پایین ممکن است در سه ماهه دوم و سوم به یک مشکل حاد و جدی تبدیل شود.

این شرایط می تواند خونریزی شدید از واژن را ایجاد کند. اگر این موضوع درمان نشده رها شود می تواند خونریزی های شدیدی را ایجاد کند که به شوک مادر یا حتی مرگ منجر شود. خوشبختانه بیشتر موارد در مراحل اولیه شناسایی شده و درمان می شود.

عوارض حاملگی در هفته اول


مایع آمنیوتیکی کم یا زیاد:
مایع آمنیوتیکی رحم را می پوشاند تا بتواند از جنین در برابر تروماها محافظت نماید. همچنین این مایع به حفظ دمای داخل رحم نیز کمک می کند. داشتن مایع آمنیوتیکی بسیار کم یا بسیار زیاد با عملکرد طبیعی رحم تداخل ایجاد خواهد کرد. مایع آمنیوتیکی کم مانع از رشد و توسعه مناسب عضلات،اندام و ریه جنین می شود و بر روی سیستم گوارش تاثیر می گذارد. در بیشتر موارد زیاد بودن مایع آمنیوتیکی خفیف است و مشکلاتی را ایجاد نمی کند اما در موارد نادر، مایع آمنیوتیکی بسیار زیاد می تواند به مشکلات زیر بیانجامد:
• پارگی زودرس غشای آمنیوتیک
• کندگی جفت
• زایمان و درد زودرس
• خونریزی پس از زایمان
نبود یا بیش از حد بودن مایع معمولا در طول سه ماهه دوم بارداری تشخیص داده می شود. آن هایی که مایع آمنیوتیکی بسیار کمی دارند، محلول سالین را می توان به کیسه های آمنیوتیک پمپ کرد تا به کاهش خطر فشرده سازی یا آسیب به اندام های کودک در هنگام زایمان کمک کند. افرادی که مایع آمنیوتیکی زیادی دارند، استفاده از دارو می تواند به کاهش تولید مایع کمک فراوانی بکند. در برخی از موارد، فرآیندی برای تخلیه کردن مایع اضافی ممکن است نیاز باشد. در هر دو مورد، اگر این درمان ها موثر نباشد، ممکن است سزارین القا شود.
پره اکلامپسی:
پره اکلامپسی شرایطی است که با فشار خون بالا و سطح پروتئین بالا در ادرار زنان مشخص می شود. پزشکان هنوز در مورد چیزی که باعث ایجاد این شرایط می شود مطمئن نیستند. چنین شرایطی می تواند خفیف تا حد باشد. در شرایط حاد، نشانه ها در برگیرنده موارد زیر است:
• سردردهای شدید
• از دست دادن موقت بینایی و تاری دید
• درد در قسمت های بالای شکم
• حالت تهوع
• استفراغ
• سرگیجه
• کاهش میزان تولید ادرار
• افزایش ناگهانی وزن
• تورم در صورت و دست ها
اگر سردرد شدیدی داشتید، تاری دید ایجاد شد یا دردی در شکم احساس نمودید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید. برای بیشتر زنان، پره اکلامپسی تاثیری بر روی سلامت کودک نخواهد داشت.با اینحال در برخی از موارد این شرایط می تواند مانع از دریافت خون کافی توسط جفت شود. پره اکلامپسی می تواند عوارض جدی را در مادر و کودک ایجاد کند. برخی از عوارض شامل موارد زیر است:
• رشد آهسته
• وزن اندک به هنگام تولد
• زایمان زودرس
• مشکلات تنفسی برای کودک
• کندگی جفت
• سندرم HELLP
• اکلامپسی یا تشنج
تنها درمان برای پره اکلامپسی زایمان است. با اینحال نشانه های این شرایط را می توان با دارو و استراحن درمان کرد. استراحت در رختخواب می تواند به پایین آوردن فشار خون کمک کند و جریان خون را به جفت افزایش دهد. داروهای ضد تشنج نیز در بیشتر موارد تجویز می گردد. تشنج می تواند یک عارضه رایج و جدی برای مادر و کودک او باشد. داروهایی که برای فشار خون بالا تجویز می شود نیز ممکن است موثر باشد. کورتیکو استروئیدها را می توان برای کمک به رشد ریه های کودک برای زایمان زودرس مورد استفاده قرار داد.

بیماریهای دوران بارداری:

عوارض و ناراحتی های شایع در دوران بارداری

یکی از خطرناک ترین بیماری های دوران بارداری است و مادران یا قبل از بارداری به این بیماری مبتلا می شوند یا در دوران بارداری. دیابت عوارض زیادی بر مادر و جنین دارد. احتمال ابتلای مادران دیابتی به فشار خون بارداری بسیار زیاد است که باعث زایمان زودرس خواهد شد.

کم خونی (آنمی) در دوران بارداری

شایع‌ترین مساله طی دوران بارداری به واسطه کمبود آهن در جریان خون شکل می گیرد. طی بارداری، گردش خون مادر افزایش می یابد تا خون حاوی اکسیژن به جنین برسد. آهن به منظور انتقال اکسیژن با گلبول های قرمز خون پیوند تشکیل می دهد. دریافت ناکافی آهن موجب می شود تا مادر با احساس خستگی، ظاهر رنگ پریده، و دشواری در تنفس مواجه شود.

كم‌ خونی می تواند به دليل كمبود ويتامين B12 يا اسيدفوليک و يا برخي بيماري‌ هاي حاد باشد، ولي رايج‌ترين دليل كم‌ خونی فقر آهن است.
علت و دلایل اصلی بروز کم خونی در بارداری براساس سایت medicalnewstoday عبارتند از:
– تغذیه نامناسب
– مصرف نکردن موادغذايي غني از آهن
– مصرف زياد چای يا قهوه
– اهداي مداوم خون (3 بار يا بيشتر در طول سال)
– مصرف مداوم برخي داروها مثل آسپيرين يا داروهای ضدالتهاب
– از دست دادن خون به واسطه خونريزي
– خونريزيی های ماهانه و قاعدگی شديد
– هموروئید شدید
– بارداری با فاصله کم از زایمان قبلی
– سرگیجه
– خستگی
– ضربان قلب سریع یا نامنظم

کم خونی در بارداری چی بخوریم

درمان کم خونی آهن در دوران بارداری

اگر شما در دوران بارداری خود با کم خونی مواجه شدید، علاوه بر مصرف ویتامین های قبل از بارداری، نیاز به مصرف مکمل های آهن و یا فولیک اسید خواهید داشت. در مواردی که کمبود ویتامین B12 وجود دارد، مصرف مکمل های این ویتامین توصیه می شود.

زنان باردار باید به منظور پیشگیری و یا کنترل علائم کم خونی مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی شان قرار دهند:

 • گوشت
 • تخم مرغ
 • محصولات لبنی
 • موز
 • گوشت
 • موز، منبع عالی آهن و مواد کانی دیگر است. خوردن روزی یک عدد موز برای صبحانه، کم خونی دوران بارداری را درمان یا از آن پیشگیری می کند.
 • تخم مرغ
 • تخم مرغ علاوه بر انتخاب اول برای خوردن صبحانه است. به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی برای کم خونی با سطح بالای آهن است.
 • تخم مرغ را می توانید با اسفناج و.. به عنوان یک ناهار عالی میل نمایید.
 • کنجد
 • یکی از روش های درمانی در طب سنتی برای درمان کم خونی مصرف کنجد است، کنجد سرشار از آهن است، به همین دلیل درمان بسیار خوبی برای کم خونی به شمار می رود.
 •  شیره انگور
 • شیره انگور و توت یا همان سه شیره به عنوان بهترین مواد غذایی برای کم خونی است. شیره های مختلف توت، انگور و.. به عنوان منبع خوبی از کلسیم، منزیم و ویتامین و.. می باشد.
 • سعی کنید شیره ها را روی نان تست یا بلغور جور بخورید.

درمان کم خونی در بارداری

فقر آهن شایعترین علت کم خونی است ولی تنها علت آن نیست.ممکن است در اثر عدم دریافت اسیدفولیک یا ویتامین B12، از دست رفتن حجم وسیعی از خون، و یا در اثر بعضی بیماریهای خاص یا اختلالات ارثی نظیر “کمخونی سلول داسی شکل” نیز کم خونی به وجود آید.درمان کم خونی بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد و مصرف آهن، درمان تمام انواع کم خونی ها نیست.

کم خونی دوران بارداری را چطور باید درمان کرد؟ اگر آزمایش نشان دهد که شما کم خون هستید پزشک برایتان روازنه مکمل محتوی ۶۰ تا ۱۲۰ میلی گرم آهن و یا حتی بیشتر تجویز می‌کند.برای آنکه آهن بهتر در روده جذب شود آهن را با شکم خالی بخورید و میزان کافی آب یا آب پرتقال بنوشید (ویتامین C جذب آهن را تشدید می کند) ولی همراه قرص محتوی آهن شیر ننوشید (کلسیم از جذب آهن جلو گیری می کند).

جهت پیشگیری از جنین عارضه ای در دوران بارداری تان، باید از سطح آهن خون خود مطمئن شوید. رژیم غذایی متعادل و مناسب و مصرف مواد سرشار از آهن به پیشگیری از کم خونی کمک می کند. مواد غذایی حاوی ویتامین C نیز به جذب آهن کمک می کنند، میوه هایی مانند کیوی، گوجه فرنگی و توت فرنگی سرشار از ویتامین Cهستند.

تشخیص بیماری‌های جنسی در بارداری

در دوران بایرداری میتوان بیماری های جنسی را یکی از خطرناک تزین بیماری های دوران براداری در نظر گرفت. روش تشخیص این بیماری به این صورت است که پزشک در اولین ویزیت، مادر را از لحاظ ابتلا به این عفونت‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. در این شرایط بهتر است فرد به پزشک خود اطمینان داشته و او را در مورد هر نوع رابطه‌ی جنسی در گذشته مطلع سازد.

کدام بیماری‌های جنسی در دوران بارداری و زایمان به جنین منتقل می‌شود؟

از بیماری های شایع دوران بارداری میتوان موارد متععدی را نام بردو سوزاک، کلامیدیا، HIV و سیفلیس از جمله بیماری‌های مقاربتی (STI) هستند که در دوران بارداری از مادر آلوده، به جنین منتقل می‌شوند.

زایمان زودرس:
درد زایمان زمانی که بعد از 20 هفتگی و قبل از هفته 37 ام بارداری ایجاد می شود به عنوان درد زودرس در نظر گرفته خواهد شد. به طور سنتی، تشخیص زمانی صورت می گیرد که انقباضات منظم رحم با باز شدن (dilation) یا ریزش (تخلیه) گردن رحم همراه باشد. اکثریت قریب به اتفاق درد زایمان زودرس و زایمان زودرس خود به خود ایجاد می شود.

با اینحال بیش از یک چهارم این موارد نتیجه تصمیم عمدی است. این موارد معمولا به خاطر عوارضی است که در مادر یا کودک او دیده شده است. درد زایمان زودرس نیازمند مراقبت های پزشکی سریع است. زنی که نشانه های درد زودرس را تجربه می کند ممکن است به استراحت نیاز داشته باشد یا داروهایی را برای متوقف کردن انقباضات دریافت نماید. ریسک فاکتورهای مرتبط با درد زایمان و زایمان زودرس در برگیرنده موارد زیر است:

بیماریهای دوران بارداری

• سیگار کشیدن
• مراقبت دوران بارداری نامناسب و ناکافی
• سابقه سقط جنین های متعدد
• سابقه زایمان های زودرس
• دهانه رحم ناکارآمد
• فیبروئید رحم
• عفونت مجاری ادرار و سایر عفونت ها
ترومبوز سیاهرگی:
ترومبوز سیاهرگی لخته خونی است که در سیاهرگ های پا توسعه پیدا می کند. زنان در طول دوران بارداری و زایمان مشکوک به ایجاد لخته های خون هستند. بدن در طول زایمان توانایی لخته شدن خون را افزایش می دهد و برخی از اوقات رحم بزرگ شده بازگشت خون در قسمت های پایینی بدن را به قلب دشوارتر می سازد. لخته های نزدیک سطح بدن رایج تر هستند. ترومبوز سیاهرگی عمقی خطرناک تر است و شیوع کمتری دارد. اگز زنان شرایط زیر را داشته باشند خطر توسعه لخته های خونی بیشتر خواهد بود:
• داشتن سابقه خانوادگی در مورد ترومبوز
• بالای 30 سال بودن
• داشتن سه یا چند زایمان در دوره های قبلی
• استراحت بیش از حد در رختخواب
• اضافه وزن داشتن
• داشتن جراحی سزارین در گذشته
• سیگار کشیدن

بیماری های خطرناک در دوران بارداری

حاملگی مولار:
حاملگی مولار غیر طبیعی بودن جفت است. این شرایط زمانی رخ می دهد که یک توده غیر طبیعی به جای جنین طبیعی در داخل رحم بعد از لقاح شکل می گیرد. حاملگی بارداری جزو شرایط نادر محسوب می شود. دو نوع حامگلی مولار وجود دارد: کامل و جزئی
حاملگی مولار کامل زمانی رخ می دهد که اسپرم تخمک خالی را بارور می کند. جفت رشد می کند، هورمون بارداری hGG را تولید می نماید اما جنینی در داخل آن وجود ندارد. حاملگی جزئی مولار نیز زمانی رخ می دهد که توده تشکیل می شود و شامل سلول های غیر طبیعی و جنینی است که نقص هایی دارد.

در این شرایط، جنین با توده غیر طبیعی در حال رشد روبرو می شود. حاملگی مولار نیازمند دیلاتاسیون- کورتاژ فوری است . افراد بعد از این فرآیند باید تحت مراقبت قرار گیرند. بافت های مولار دوباره ممکن است رشد کند و به سرطان تبدیل شود.
سندرم جنینی الکل:
سندرم جنینی الکل زمانی رخ می دهد که نقایض ذهنی و جسمی به هنگام نوشیدن الکل توسط مادر در دوران بارداری در جنین ایجاد شود. الکل از جفت عبور می کند و می تواند در رشد و توسعه مغز اختلال ایجاد نماید.

عوارض شایع سه ماهه اول بارداری

سندرم HELLP:
سندرم HELLP (همولیز، افزایش آنزیم های کبدی و تعداد پلاکت های پائین) وضعیتی است که با اختلالات کبدی و خون شناخته می شود. سندرم HELLP می تواند به تنهایی یا در ارتباط با پره اکلامپسی رخ دهد. علائم اغلب عبارتند از:بیماریهای دوران بارداری
•حالت تهوع
• درد گوارشی
• سردرد
• خارش شدید
درمان HELLP معمولا نیاز به زایمان فوری است، زیرا خطر ابتلا به عوارض جدی در سلامت مادر وجود دارد. عوارض شامل آسیب دائمی به سیستم عصبی، ریه و کلیه می شود.
اکلامپسی:
اکلامپسی هنگامی رخ می دهد که پره اکلامپسی پیشرفت می کند و به سیستم عصبی مرکزی حمله کرده و باعث تشنج می شود. این شرایط بسیار جدی است. اگر درمان نشود، می تواند برای مادر و نوزاد فاجعه ای باشد. با این حال، با توجه به مراقبت های مناسب قبل از زایمان، این شرایط بسیار نادر است .

میوه های ممنوعه در دوران بارداری

دقیقاً مانند غذاهایی که یک زن باردار هنگام حمل باید از آنها داشته باشد ، مواد غذایی خاصی نیز وجود دارد که یک زن باردار باید در تمام مدت حاملگی از آن خودداری کند ، زیرا این امر ممکن است برای نوزادان مضر باشد.

در بعضی موارد شدید ، بعضی از غذاها حتی می توانند باعث سقط جنین شوند. بیایید نگاهی بیندازیم به لیست ممنوعه میوه ها ، سبزیجات ، ادویه جات ترشی جات و سایر مواد غذایی در دوران بارداری :میوه و ادویه ممنوعه در بارداری

میوه ها

شماره 1 پاپایا

اول و مهمتر از همه ، پاپایا. مهم نیست که چگونه مصرف روزانه پاپایا پوستی زیبا و درخشان به شما قرض می دهد یا اینکه چگونه احتمال کاهش وزن را افزایش می دهد. پاپایا می تواند برای کودک متولد نشده مضر باشد. پاپایای نارس یا سبز دارای مقادیر زیادی مسهل است که می تواند باعث زایمان زودرس و در برخی موارد حتی سقط جنین شود. دانه های پاپایا همچنین سرشار از آنزیم هایی هستند که باعث انقباض رحم می شوند. از این رو ، یک زن باردار باید به هر قیمتی از پاپایا اجتناب کند.

شماره 2 آناناس

نوشته های مرتبط

میوه دیگری که باید در حین بارداری از مصرف آن خودداری کرد ، آناناس است. آناناس سرشار از ماده ای به نام بروملین است که باعث زایمان می شود یا باعث انقباضات رحم می شود و به همین دلیل احتمال سقط جنین توسط بسیاری از چین ها افزایش می یابد. از این رو ، یک زن باردار نباید آناناس بخورد.

شماره 3 هلو

اگر سؤال کنید آیا خوردن هلو در دوران بارداری بی خطر است ، پاسخ بسیار بزرگ خواهد بود! ممکن است خانمهای باردار برای لذت بردن از برخی میوه های فصلی مانند هلو ، هوس کنند ، اما به نفع یک خانم باردار است که در مراحل اولیه بارداری خود از خوردن هلو استفاده نکند. معمولاً هلو میوه ای گرم است و مصرف زیاد آنها ممکن است باعث ایجاد گرمای بیش از حد در بدن شود که منجر به خونریزی داخلی یا سقط جنین می شود. پوست میوه و فولیکولهای ریز آن ممکن است بعد از مصرف گلو را تحریک کند.

شماره 4 سیب های وحشی

از آنجا که سیب های وحشی ترش و کاملاً اسیدی هستند ، تمایل به فشار دادن رحم یا شروع انقباضات دارند. از این رو ، در دوران بارداری ، از سیب های وحشی نیز باید خودداری شود.

گوشت

شماره 5 خرچنگ ها

اگرچه خرچنگ ها می توانند منبع غنی کلسیم باشند ، اما در بسیاری از افراد مسئول کلسترول بالا نیز هستند. و بالا بودن سطح کلسترول در یک زن باردار به معنی کوچک شدن رحم ، انقباضات زودرس و غیر طبیعی ، خونریزی داخلی یا سقط جنین است. در کل ، خرچنگ ها در دوران بارداری بی خطر نیستند.

شماره 6 کبد

برای بسیاری از گوشتخواران خارج از خانه ، کبد حیوانات هر زمان که به یک رستوران برویم ، منو رفتن است. با این حال ، مصرف هر کبد حیوان برای یک زن باردار ممکن است منجر به تجمع رتینول در بدن شود. به همین دلیل رشد و نمو کودک مانع است. مصرف کبد حیوانات برای یک زن باردار مضر نیست ، اگرچه سرشار از ویتامین است که می تواند یک ماده مغذی خوب برای کودک باشد.

شماره 7 ماهی 

در حالی که ماهی می تواند یک ماده مغذی خوب برای کودک باشد ، اما مصرف ماهی غنی از جیوه برای کودک متولد نشده مضر است. ماهی هایی که میزان جیوه بالایی دارند می توانند برعکس رشد و نمو کودک تأثیر بگذارند. ماهی هایی که باید در دوران بارداری از ماهی جلوگیری کنند ماهی شاه ماهی ، ماهی شمشیر ، ماهی تن ، کوسه ، پرتقال خشن ، مارلین ، ماهی کاشی باید در دوران بارداری اجتناب شود. انواع ماهی ما در هند – روهو ، کاتلا ، الیش و غیره هیچ تأثیر منفی بر روی کودک ندارد.عوارض شایع در دوران بارداری

شماره 8گوشت فرآوری شده

در حالی که ممکن است همیشه شنیده باشید که غذای فرآوری شده هرگز خوب نیست ، در مورد زنان باردار باید حتی بیشتر مراقب باشید. مصرف گوشت فرآوری شده برای یک زن باردار ممکن است منجر به مسمومیت غذایی شود.

مواد غذایی فرآوری شده مانند – سالامی ، گوشت چرخ کرده ، سوسیس ، پته ، فلفل قرمز دارای باکتری هایی از قبیل – سالمونلا ، لیستریا و غیره هستند. مصرف چنین باکتری هایی که گوشت گوشتی آنها به طور ناآگاهانه ممکن است منجر به عوارض بسیاری در زنان باردار مانند – مرده شدن ، سقط جنین ، رشد زیر و غیره شود.عوارض شایع در دوران بارداری

شماره 9 غذای دریایی

در صورت مصرف بیش از حد غذاهای دریایی در هنگام حمل ، زنان باردار در معرض خطر سقط جنین یا مرده زایی قرار دارند. صدف ، صدف ، ساشیمی ، سوشی ، میگو و غیره انواع غذاهای دریایی هستند که منجر به سقط جنین می شوند.

دلیل این امر این است که آنها غالباً با باکتری های آبی مانند لیستریا قرار دارند که می تواند برای کودک متولد نشده کشنده باشد. آنها همچنین باعث زایمان زودرس و انقباضات می شوند.

غذاهای دریایی خام غالباً با انگل هایی مانند کرم خامه ای و غیره پوشانده می شوند که می توانند باعث آسیب جدی به روده و شکم زنان باردار شوند و همچنین بر رشد کودک تأثیر بگذارند. از تهیه غذاهای دریایی ژاپنی باید به هر قیمتی در دوران بارداری اجتناب شود ، زیرا آنها فقط غذاهای دریایی را از خارج تهیه می کنند و داخل آن را خام می گذارند.عوارض شایع در دوران بارداری

شماره 10 تخم مرغ / مرغ

حتی اگر آنها کاملاً مغذی باشند ، بسیاری از تخمها باکتریهایی مانند – سالمونلا دارند که ممکن است بر رشد و نمو یک نوزاد در رحم تأثیر بگذارد. تخم های حامل این باکتری همچنین ممکن است منجر به مسمومیت غذایی ، اسهال ، تب ، درد شکم و روده ، کوچک شدن رحم یا سقط جنین شود.

از این رو ، در دوران بارداری ، تمام تخمهای مصرف شده باید کاملاً روی حرارت پخته شوند تا باکتری ها از بین بروند. مایونز ، موس و اسموتی حاوی زرده تخم مرغ هستند و از چنین غذاهایی باید در دوران بارداری اجتناب شود.عوارض شایع در دوران بارداری

خشکی دهان در دوران بارداری

در اینجا پنج دلیل برای این مسئله در دوران بارداری آورده شده است.

1 کم آبی بدن

چیزی به سادگی عدم نوشیدن آب کافی یا کم آبی بدن می تواند مقصر باشد. بدن شما برای تغذیه کودک شما سخت تر از همیشه کار می کند. بنابراین ، سرعت متابولیسم شما افزایش می یابد و نیازهای کالری و مایعات شما افزایش می یابد. آبی که مصرف می کنید به رساندن تمام مواد مغذی ضروری به جفت شما کمک می کند و می تواند انرژی شما را افزایش داده و به هضم غذا کمک کند.

2 تغییرات هورمونی

به خصوص اگر شما هنوز در سه ماهه اول بارداری هستید ، این موارد می تواند باعث کاهش بزاق و خشکی دهان شما شود.

3 افزایش تولید خون

زنان باردار تا 50 درصد خون بیشتری در آنها جریان دارد تا به جفت برسد و نیازهای نوزاد را برآورده سازد  . بنابراین ، برای بالا نگه داشتن حجم خون ، بدن ممکن است آب را در دوران بارداری حفظ کند و این امر ممکن است باعث خشکی دهان شود.

افزایش خون همچنین باعث دفع مایعات اضافی از طریق کلیه ها می شود و باعث تکرر ادرار می شود که به نوبه خود باعث خشکی دهان می شود .

از آنجا که حجم خون شما در دوران بارداری بیشتر است ، لازم است میزان مایعات دریافتی خود را حفظ کنید. این واقعیت به تنهایی می تواند تا حد زیادی به خشکی دهان کمک کند ، به خصوص که حجم خون در اوایل بارداری افزایش می یابد. 1 تا 2 فنجان آب اضافی در روز به هیدراته ماندن شما کمک می کند.

4 دیابت بارداری

دیابت حاملگی سطح بالای گلوکز به طور غیرطبیعی در خون شما است که در دوران بارداری ایجاد می شود. این باعث تکرر ادرار و تشنگی زیاد می شود که می تواند دلیلی برای مشکل شما باشد.

اکثر خانم ها بین هفته های 24 تا 28 بارداری از نظر دیابت بارداری غربالگری می شوند. اما اگر زودتر نگران هستید ، از پزشک خود آزمایش بگیرید ، زیرا دیابت بارداری مادر و نوزاد را در معرض عوارض قرار می دهد .

5 داروها

داروها ، مانند آنتی هیستامین ها ، مسکن ها ، ضد احتقان ها ، دیورتیک ها ، داروهای ضدافسردگی یا سایر داروهای تجویزی می توانند علت اصلی دیگری باشند. در حال حاضر بیش از 400 دارو در بازار وجود دارد که خشکی دهان به عنوان عوارض جانبی ذکر شده است.

درمان خشکی دهان در دوران بارداری

1 هیدراته بمانید

هیدراته ماندن برای جلوگیری از خشکی دهان کلیدی است. در دوران بارداری ، شما باید ده وعده نوشیدنی بنوشید. فنجان مایعات در روز ، ترجیحا آب.

آب نارگیل ، چای و آب میوه از دیگر گزینه های خوب است. مایعات را در طول روز بنوشید تا به خوبی هیدراته بمانید. ادرار زرد تیره به این معنی است که شما باید آب بیشتری بنوشید. اگر زرد شفاف است ، بدن خود را هیدراته نگه می دارید.

2 از مصرف قهوه ، نوشابه و الکل خودداری کنید

قهوه ، نوشابه و الکل همگی باعث کم آبی بدن و خشک شدن دهان می شوند ، بنابراین بهتر است از مصرف آنها خودداری کنید ، این کار را باید در دوران بارداری انجام دهید (یا حداقل کافئین را به حداقل برسانید).

3 چیپس یخ یا میوه یخ زده

مکیدن چیپس یخ یا میوه یخ زده در طول روز دهان شما را مرطوب کرده ، هیدراته نگه می دارد و هر زخم دهانی را که ممکن است داشته باشید تسکین می دهد.

4 ازمرطوب کننده استفاده کنید

استفاده از در شب رطوبت هوا را حفظ کرده و به خشکی دهان شما کمک می کند. مطمئن شوید که مرطوب کننده خود را اغلب خالی کرده و تمیز می کنید تا از رشد باکتری و کپک جلوگیری شود. انتخاب یک مرطوب کننده “مه سرد” خطر رشد باکتری ها را کاهش می دهد ، مانند باکتری ها مانند یک محیط مرطوب گرم.

5 از آب نبات سخت یا آدامس جویدنی استفاده کنید

جویدن آب نبات سخت بدون قند یا جویدن آدامس می تواند جریان بزاق را تحریک کرده و دهان شما را چرب نگه دارد.

خشکی دهان در خواب در زمان بارداری

6 از خوردن غذاهای شیرین و شور خودداری کنید

غذاهای شیرین و شور به سادگی دهان خشک شده شما را تحریک کرده و خشک می کنند. بنابراین ، از خوردن غذاهای سرشار از قند و نمک ، مانند چیپس سیب زمینی ، پوره ، شکلات ، بستنی و بسیاری از غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.

7 در مقداری بخار تنفس کنید

تنفس بخار به مدت 10-15 دقیقه روزانه راه های تنفسی شما را باز کرده و خشکی دهان شما را برطرف می کند. کمی وقت بگذارید و یک دوش بخار خوب بگیرید ، یا مقداری آب را در کتری چای گرم کنید و بخار لیوان را استنشاق کنید.

8 زنجبیل را امتحان کنید

جویدن مقداری زنجبیل یا نوشیدن چای زنجبیل ممکن است تسکین دهنده باشد ، زیرا غدد بزاقی را فعال کرده و دهان را تازه می کند. به علاوه ، زنجبیل به حالت تهوع در دوران بارداری کمک می کند ، که برای مادرانی که حالت تهوع صبحگاهی دارند یک امتیاز است .

9 از دهانشویه با الکل خودداری کنید

اگر دهانشویه زیادی دارید ، مطمئن شوید که مارک شما فاقد الکل است ، زیرا الکل می تواند خشک شود. اکثر دهانشویه ها حاوی الکل هستند ، بنابراین اگر باید از دهانشویه استفاده کنید ، به دنبال خرید یک محصول مخصوص خشکی دهان باشید.

10 کشیدن روغن نارگیل

کشیدن روغن نارگیل نه تنها برای خشکی دهان مفید است .بلکه دندان های شما را سفید می کند ، نفس شما را تازه می کند ، باکتری ها را از بین می برد و حتی می تواند به پوسیدگی دندان کمک کند .

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک