لکه بینی در بارداری نشانه چیست ؟

لکه بینی در بارداری نشانه چیست : لکه بینی در دوران بارداری می تواند شما را نگران کند ، اما در اینجا باید در مورد علت آن بدانید.

لکه بینی در بارداری نشانه چیست

لکه بینی در دوران بارداری یکی از مواردی است که می تواند باعث افزایش سطح استرس شما شود. دیدن خون در هر زمان خارج از دوره قاعدگی ترسناک است ، اما به خصوص هنگامی که باردار هستید و شروع تصور بدترین حالت آسان است.

اما هنوز وحشت نکنید. این واقعاً شایع است – از هر چهار زن باردار یک نفر در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول بارداری خود دچار لکه بینی می شود . و تعدادی از دلایل بروز آن وجود دارد ، بسیاری از آنها کاملاً خوش خیم هستند. بیشتر زنانی که لکه بینی را تجربه می کنند بارداری کاملاً سالم دارند.

لکه بینی در بارداری نشانه چیست

چه عواملی باعث لکه بینی در دوران بارداری می شود؟

چند دلیل اصلی لکه بینی بارداری وجود دارد. برخی نگران کننده هستند ، اما خبر خوب این است که اکثر آنها منجر به عوارض عمده نمی شوند ، کاملاً قابل درمان هستند و هشداردهنده ای نیستند.

لکه بینی در ماه دوم بارداری

 • لکه بینی همیشه نشانه سقط جنین نیست.
 • زنان باردار بیشتر در 12 هفته اول بارداری دچار لکه بینی می شوند.
 • لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری رخ می دهد.

لکه بینی در سه ماهه اول می تواند به علت برخی عوامل زیر بروز کند:

لکه بینی در بارداری نشانه پسر

خون ریزی استقرار تخمک یا کاشت

خون ریزی کاشت 6 تا 12 روز پس از استقرار تخمک در رحم زن رخ می دهد. خون ریزی کاشت نشان دهنده این است که جنین در دیواره رحم مادر مستقر شده است. همه زن ها خون ریزی کاشت را تجربه نمی کنند، اما در زنانی که آن را تجربه می کنند، معمولاً یکی از اولین علائم بارداری است. خون در خون ریزی کاشت معمولاً به رنگ صورتی روشن تا قهوه ای تیره است.

حاملگی خارج رحمی

در حاملگی خارج رحمی باید سریعا به پزشک مراجعه شود. حاملگی خارج رحمی هنگامی رخ می دهد که تخم بارور شده به خارج از رحم وصل شود. لکه بینی های طولانی مدت و افزایش درد شکم می تواند علائم بارداری خارج رحمی باشد.

لکه بینی در بارداری نشانه چیست

خون ریزی یا لکه بینی در دوران حاملگی خارج رحمی معمولاً با علائم زیر همراه است:

 • درد شدید شکم یا لگن
 • ضعف، سرگیجه یا غش
 • فشار هنگام دفع مدفوع

یک حاملگی خارج رحمی:

 • در حدود 1 از 60 بارداری رخ می دهد.
 • بعضی اوقات این حاملگی می تواند لوله فالوپ را پاره کند و منجر به خون ریزی شدید شود.
 • در برخی موارد، تزریق خون و جراحی برای درمان خون ریزی لازم است.

لکه بینی بارداری چه رنگی است

لکه بینی خونریزی خفیف از واژن است. این لکه بینی مشابه پریودی  است، اما بسیار خفیف تر است. رنگ خون می تواند هر چیزی از قرمز تا قهوه ای باشد.

 لکه بینی در هفته های اول بارداری بسیار شایع است. همانطور که بسیاری از افراد باردار در سه ماهه اول بارداری لکه بینی را مشاهده می کنند.

اگر با روش IVF یا درمان باروری مشابه باردار شده باشید، احتمال لکه بینی پس از IVF وجود دارد. اگر دو نطفه در رحم قرار داده شود، ممکن است  یکی از آن ها رشد نکند. این مسئله باعث خونریزی می شود.

زایمان زودرس یا سقط جنین

خون ریزی، درد شکم و کمر علائم شایع سقط جنین می باشند. بیشترین سقط جنین در 13 هفته اول بارداری رخ می دهد. زنان باردار در صورتی که خون ریزی قرمز قهوه ای یا روشن با گرفتگی یا بدون گرفتگی دارند، باید به پزشک خود مراجعه کنند.

خون ریزی ناشی از سقط جنین می تواند منجر به بروز علائم زیر شوند:

 • کاهش وزن
 • گرفتگی یا انقباضات
 • درد خفیف تا شدید
 • کاهش ناگهانی علائم بارداری
 • ترشحات واژن سفید – صورتی

پزشک احتمالاً دو یا چند آزمایش خون را برای بررسی میزان هورمون حاملگی بیمار انجام خواهد داد. به این هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) گفته می شود. آزمون ها 24 تا 48 ساعت با فاصله از هم انجام می گیرند. کاهش سطح hCG نشان دهنده، از دست رفتن حاملگی می باشد. سقط جنین شایع است و در حدود 20 درصد افرادی که باردار هستند، اتفاق میفتد.

خون ریزی زیر کوریونی

در خون ریزی زیر کوریونی، خون بین کیسه حاملگی و دیواره رحم جمع می شود. در این صورت ممکن است در بعضی مواقع، لخته های داخل رحمی در سونوگرافی مشاهده شوند. بدن غالباً این لخته های خون را مجدداً جذب می کند. اما گاهی اوقات خون تیره یا حتی لخته های کوچک از مهبل خارج می شوند.

بارداری مولی

بارداری مولی، که به عنوان خال هیداتی فرم نیز شناخته می شود، یک ناهنجاری در هنگام لقاح است که منجر به رشد بافت غیر طبیعی در داخل رحم می شود. بارداری مولی یک بارداری طبیعی نیست، اما رشد بافت غیر طبیعی در داخل رحم منجر به علائم بارداری طبیعی می شود.

لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است

امکان دارد لکه بینی در سه ماهه اول بارداری بدون دلیل قابل مشخصی رخ دهد. در اوایل دوران بارداری، بدن زن دچار تغییرات بسیار زیادی می شود. تغییرات هورمونی می تواند عامل لکه بینی خفیف در برخی از زنان باشد.

تغییر در دهانه رحم

تغییرات و عدم تعادل هورمون ها در دوران بارداری می تواند باعث ایجاد تغییر در دهانه رحم شود و آن را نرم تر و مستعد خون ریزی کند.

عفونت

یک عفونت واژینال می تواند باعث خون ریزی واژن در دوران بارداری شود. خون ریزی احتمال دارد با ترشحات غیر طبیعی واژن همراه باشد.

به همین دلیل زنان باردار باید در مورد لکه بینی دوران بارداری خود حتما با پزشک مشورت کنند. پزشک می تواند علت های جدی تر لکه بینی در بارداری را رد و یا تایید کنند.

لکه بینی در بارداری نشانه پسر
نوشته های مرتبط

لکه بینی در سه ماهه دوم

وجود برخی از درد ها و مقدار کمی لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری طبیعی است. اما زنانی که خون ریزی خفیف، لکه بینی یا ترشحات غیر طبیعی را تجربه می کنند باید با پزشک مشورت کنند. خون ریزی در سه ماهه دوم می تواند باعث التهاب خفیف و تحریک دهانه رحم شود. تحریک دهانه رحم معمولاً بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم رخ می دهد.

پولیپ دهانه رحم : یکی دیگر از دلایل احتمالی خون ریزی در سه ماهه دوم است. پولیپ یک رشد خوش خیم در دهانه رحم می باشد.  به دلیل افزایش تعداد رگ های خونی در بافت اطراف دهانه رحم، احتمال دارد زنان در دوران بارداری لکه بینی را تجربه کنند. در دوران بارداری، پولیپ های دهانه رحم ممکن است متورم یا تحریک شده و باعث خون ریزی شود.

خون ریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه علائم شرایط جدی تر باشد، مانند:

مشکلات جفت

جفت اندامی است که کودک در حال رشد را تغذیه و محافظت می کند.

مشکلات ناشی از جفت عامل اصلی خون ریزی در هنگام زایمان است. شرایط و بیماری های که از جفت ناشی می شوند نیاز به مراجعه فوری پزشک دارند، زیرا مشکلات جفت می تواند به جنین آسیب برساند و باعث خون ریزی شدید در دوران بارداری شود.

لکه بینی در اوایل بارداری چند روز طول میکشد

برخی از موارد جفت که ممکن است باعث خون ریزی در سه ماهه دوم شود عبارتند از :

جفت سرراهی یا پلاسنتا پرویا

جفت سر راهی زمانی رخ می دهد که جفت در رحم بسیار کم باشد. در این صورت احتمال دارد جفت، دهانه رحم را به طور کامل یا جزئی بپوشاند و باعث خون ریزی در طول بارداری شود. در موارد شدید، پزشکان ممکن است مراقبت های پزشکی و یا سزارین را توصیه کنند.

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت باعث می شود جفت بسیار عمیق تر از حد معمول در رحم نفوذ کند. چسبندگی جفت بیشتر در سه ماهه سوم بارداری موجب خون ریزی می شود.

کندگی جفت

 • گاهی اوقات جفت خیلی زود از رحم جدا می شود.
 • کندگی جفت می تواند باعث خون ریزی، کمردرد و گرفتگی شدید شکم شود.
 • تشخیص زودرس آن می تواند از بروز عوارض شدید برای مادر و نوزاد جلوگیری کند.
لکه بینی در سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم بارداری احتمال دارد بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم خون ریزی کم یا لکه بینی رخ دهد. این خون ریزی های معمولی و طبیعی هستند. زنان در صورتی که در اواخر بارداری خون ریزی شدید واژن دارند، باید فورا به دنبال درمان باشند. خون ریزی در اواخر دوره بارداری می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

زایمان زودرس

خون ریزی در اواخر دوران بارداری می تواند نشانه اولیه زایمان زود رس باشد. بعضی از خانم ها ممکن است متوجه ترشحات و لخته های غیر طبیعی مخاطی شوند. یک لخته مخاطی ترکیبی از ترشحات واژن، مخاط و خون است.

در صورتی که زایمان قبل از 37 هفته رخ دهد، احتمال دارد کودک نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد و مشکلات دیگری را تجربه کند. زایمان زودرس در طول سه ماهه دوم بارداری، زندگی کودک را به خطر می اندازد.

وازا پرویا

وازا پرویا مشکلی در عروق خونی کودک است.

وازا پرویا باعث می شود که برخی از رگ های خونی کودک به موازات دهانه رحم، حرکت کنند. این رگ های خونی ممکن است باعث خون ریزی غیر طبیعی به خصوص در اواخر بارداری یا در دوران زایمان زودرس شود. خانم هایی که وازپرویا دارند معمولاً سزارین می شوند.

پارگی رحم

پارگی رحم می تواند با خون ریزی شدید همراه باشد. لکه بینی در بارداری نشانه چیست

پارگی رحم برای مادر و کودک خطرناک است. همچنین می تواند باعث زایمان زود رس شود. زنی که خون ریزی، درد، تب را تجربه می کند، یا اخیراً دچار آسیب دیدگی شکم یا رحم شده، ممکن است دچار پارگی رحم شود و باید به اورژانس مراجعه کند.

بیماری تروفوبلاستیک حاملگی

بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) گروهی از بیماری های نادر هستند که باعث رشد سلول های غیر طبیعی در رحم در طول و بعد از بارداری می شود. این سلول ها می توانند تومورها و توده ها را تشکیل دهند. بعضی اوقات این توده ها سرطانی می شوند، اما بیشتر اشکال تروفوبلاستیک خوش خیم است.

هماتوم ساب کرونیکهماتوم ساب کرونیک تجمع خون بین رحم و جفت در داخل چین های جفت (که غشای خارجی جنین ، در کنار جفت است) است. این وضعیت می تواند از لکه بینی سبک در دوران بارداری تا خونریزی شدید ایجاد کند.  در بیشتر موارد ، روی سلامتی بارداری تأثیری ندارد و به خودی خود برطرف می شود ، اما در صورت ادامه لکه بینی باید با پزشک خود صحبت کنید.

درمان لکه بینی در بارداری


خونریزی ممکن است کم باشد و طی یک یا دو روز متوقف شود.

با این حال ، گاهی اوقات خونریزی شدید می شود و سقط جنین اتفاق می افتد. در حالی که هنوز نیاز به مراجعه به پزشک دارید ، در چنین شرایطی هیچ مراقبت اضطراری وجود ندارد که بتواند بارداری شما را نجات دهد.

گاهی اوقات ، در طی سقط جنین ، ممکن است مقداری از بافت بارداری در داخل رحم باقی بماند. این در صورت عدم درمان می تواند منجر به خونریزی بسیار شدید شود. پزشک شما در صورت نیاز به درمان بیشتر به شما اطلاع می دهد.

در صورت منفی بودن Rhesus (Rh) (اگر گروه خونی منفی دارید) برای جلوگیری از مشکلات مربوط به ناسازگاری احتمالی خون در بارداری های آینده ، ممکن است به تزریق ایمونوگلوبولین ضد D نیاز داشته باشید.

درمان لکه بینی در بارداری با شیاف پروژسترون

درمان لکه بینی در سه ماهه اول بارداری، شیاف پروژسترون شبی یک عدد است که پزشک با توجه شرایط بیمار و میزان خونریزی و سن حاملگی بر اساس سونوگرافی های بارداری، دوز آن را تعیین و یا تغییر می دهد.

پزشکان توصیه می کنند بدون اجازه پزشک از شیاف برای درمان لکه بینی ها استفاده نکنید. چرا که دوز و تعداد مصرف این شیاف به نوع و زمان لکه بینی بستگی دارد.

قطع شدن لکه بینی در بارداری


ممکن است طی این مدت یک سری احساسات را احساس کنید. گناه یک احساس عادی است ، اما خودتان را سرزنش نکنید ، زیرا هیچ کار اشتباهی مرتکب نشده اید. بدن شما دچار تغییر در سطح هورمون ها خواهد شد و این می تواند احساس بسیار احساسی شما را ایجاد کند. این ممکن است کمک کند تا با خانواده یا دوستان صحبت کنید.

اگرچه روش خاصی برای جلوگیری از سقط جنین وجود ندارد ، اما کارهایی که می توانید انجام دهید می تواند به شما کمک کند:لکه بینی در بارداری نشانه چیست

 • استراحت فراوان
 • هنگام خونریزی به جای استفاده از تامپون از پد استفاده کنید.
 • اجتناب از رابطه جنسی در حالی که خونریزی دارید. با قطع خونریزی ، رابطه جنسی می تواند از سر گرفته شود.
 • مصرف داروهای خفیف تسکین درد ، مانند پاراستامول ، در صورت نیاز.
 • گزارش هرگونه تغییر در شرایط خود به پزشک.

اگر می بینید که مدت زمان طولانی روحیه شما پایین است ، ممکن است افسردگی داشته باشید و به کمک یک متخصص نیاز دارید.. لکه بینی در بارداری نشانه چیست

تفاوت بین خونریزی و لکه بینی چیست؟

خونریزی یا لکه بینی ممکن است در هر زمانی رخ دهد، از زمان بارداری تا قبل از زایمان . لکه بینی خونریزی خفیف است.

 زمانی اتفاق می افتد که چند قطره خون روی لباس زیرتان باشد. لکه بینی آنقدر سبک است که خون روی آستر شورت را نمی پوشاند. خونریزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون شدیدتر باشد، .

به اندازه ای که برای جلوگیری از خیس شدن خون لباس زیر و لباس شما به یک آستر یا پد شورت نیاز دارید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک