مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته ؟؟؟

مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته : بسیاری از زنان در مورد بارداری به عنوان زمان شگفتی و حیرت فکر می کنند. حالت تهوع ، درد و افزایش مسئولیت ها ضمن اطمینان از اینکه شما به درستی زندگی در درون خود را پرورش می دهید ، می تواند احساس سستی در شما ایجاد کند .

مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته

از این رو تغذیه جسم و روح خود مهم است. در ادامه مراقبت‌های دوران بارداری به تفکیک موارد انجام شده در هر مراقبت آورده می‌شوند. این موارد شامل ویزیت ها ، معاینات، آزمایش‌ها، مشاوره‌ها، مکمل‌های دارویی و واکسن‌های مورد نیاز در هر مراقبت است توصیه میشود.

اصطلاح رایج دیگری که در طول بارداری می شنوید سه ماهه است. بارداری به سه ماهه آخر تقسیم می شود:

 • سه ماهه اول از هفته 1 تا پایان هفته 12 است
 • سه ماهه دوم از هفته 13 تا پایان هفته 26 است
 • سه ماهه سوم از هفته 27 تا پایان بارداری است
مراقبت های دوران بارداری در سه ماهه اول

(هفته‌ی ششم تا دهم بارداری)

مصاحبه و تشکیل یا بررسی پرونده: مشخصات و شرح حال، وضعیت بارداری فعلی، تعیین سن بارداری، مصرف مکمل‌ها و گروه‌های غذایی، سابقه‌ی بارداری و زایمان قبلی، بیماری و ناهنجاری، اختلالات روانی و اختلالات ژنتیکی، همسرآزاری، رفتارهای پر خطر، اعتیاد، مصرف سیگار و الکل، شکایت‌های شایع و علایم خطر، تروما، آخرین روش پیشگیری از بارداری و تعیین EDC و LMP، انجام سونوگرافی در صورت نیاز.

مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته

ازمایشات سه ماه اول بارداری

HBSAg, HIV, CBC, BG, Rh, U/A, U/C, Crea (در صورت نیاز)، نوبت اول کومبس غیرمستقیم،  VDRL(در رفتارهای پرخطر)، GCT (در مادر در معرض خطر دیابت، فشار خون و PCO مزمن)، پیشنهاد برای غربالگری تریزومی.

ایمن‌سازی

توأم و واکسن آنفلوآنزا (در صورت نیاز)

مراقبت های دوران بارداری در سه ماهه دوم

(هفته‌ی شانزدهم تا بیستم)

مصاحبه و تشکیل یا بررسی پرونده: بررسی پرونده و آشنایی با وضعیت مادر، شکایت‌های شایع (با تأکید بر سر درد، تنگی نفس همراه با سرفه و خلط)، علایم خطر، تعیین سن بارداری، اختلالات روانی، همسرآزاری، مصرف مکمل‌ها و گروه‌های غذایی، حرکت جنین، تروما.

ایمن‌سازی

توأم و واکسن آنفلوآنزا (در صورت نیاز)

مراقبت های دوران بارداری سه ماهه سوم

(هفته‌ی 26 تا 30)

مصاحبه و تشکیل یا بررسی پرونده: بررسی پرونده و آشنایی با وضعیت مادر، علایم خطر، شکایت‌های شایع (با تأکید بر سر درد، تنگی نفس همراه با سرفه و  خلط)، تعیین سن بارداری، اختلالات روانی، همسرآزاری، مصرف مکمل‌ها و گروه‌های غذایی، حرکت جنین، تروما، علایم PTL.

مراقبت چهارم و پنجم (34 تا 31 هفته و 33 تا 35 هفته)

مصاحبه و تشکیل یا بررسی پرونده: بررسی پرونده و آشنایی با وضعیت مادر ، علایم خطر، شکایت‌های شایع (با تأکید بر سردرد، تنگی نفس همراه با سرفه و خلط)، تعیین سن بارداری، توجه به تاریخ تقریبی زایمان، اختلالات روانی، همسرآزاری، مصرف مکمل‌ها و گروه‌های غذایی، حرکت جنین، تروما، علایم PTL و PIH.

معاینه‌ی بالینی

بررسی از نظر اِدم، آنمی، بثورات پوستی، شنیدن صدای قلب جنین و لمس حرکت جنین، رشد جنین، اندازه‌گیری وزن، ترسیم منحنی وزن‌گیری، علایم حیاتی، ارتفاع رحم، حال عمومی، معاینه‌ی شکم (لئوپولد).

آزمایش‌ها یا بررسی‌های تکمیلی

مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته : سونوگرافی در هفته‌ی 31 تا 34 بارداری (در صورت نیاز و بر اساس اندیکاسیون).

آموزش و مشاوره : علایم خطر، شکایت‌های شایع، بهداشت فردی، دهان و دندان، اشتغال و فعالیت، تغذیه، مکمل‌های دارویی، فواید زایمان طبیعی و ایمن، آمادگی و محل مناسب زایمان، شیردهی، تنظیم خانواده، مراقبت نوزاد، علایم خطر نوزاد، عدم مصرف مواد مخدر، سیگار، الکل، توصیه به شرکت در کلاس آمادگی برای زایمان، تاریخ مراجعه‌ی بعدی.

مکمل دارویی

از شروع هفته‌ی 16 بارداری، آهن و مولتی‌ویتامین روزانه یک قرص تا پایان بارداری و ادامه‌ی اسیدفولیک.

ایمن‌سازی

توأم و واکسن آنفلوآنزا (در صورت نیاز)، یک بار تزریق آمپول رگام (در صورت نیاز) از هفته‌ی 28 تا 34.

مراقبت ششم تا هشتم (هفته‌ی 38 تا 41 ؛ هر هفته یک مراقبت)

مصاحبه و تشکیل یا بررسی پرونده: بررسی پرونده و آشنایی با وضعیت مادر، علایم خطر، شکایت‌های شایع (با تأکید بر سردرد، تنگی نفس همراه با سرفه و خلط)، تعیین سن بارداری، توجه به تاریخ تقریبی زایمان، اختلالات روانی، همسرآزاری، مصرف مکمل‌ها و گروه‌های غذایی، حرکت جنین، تروما.

مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته
پروتکل مراقبت های دوران بارداری

‍1-رژیم غذایی

‍در دوران بارداری ، یک زن باید یک رژیم غذایی کاملاً مغذی داشته باشد. افزودن حدود 200 کالری در روز ، بعد از سه ماهه دوم به رژیم روزانه معمولاً برای تأمین تغذیه مادر و جنین کافی تلقی می شود. خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا انتظار می رود که بین 11-16 کیلو وزن اضافه کنید ، بسته به وزن اولیه شما بیشتر کالری های اضافی باید پروتئین باشند زیرا عناصر سازنده هستند.

 رژیم غذایی شما باید متعادل باشد ، باید شامل میوه های تازه ، غلات و سبزیجات باشد.

 • غلات غنی از فیبر و قند کم انتخاب مناسبی است
 • غذای آماده شده تجاری اغلب حاوی مقدار زیادی نمک است بنابراین باید این مقدار کم مصرف شود.
 • رژیم گرفتن برای کاهش وزن ، حتی برای زنان چاق نیز توصیه نمی شود از آنجا که مقداری افزایش وزن برای رشد طبیعی جنین ضروری است.
 • کپسول های زنجبیل (به عنوان گزینه ای بدون نسخه) ممکن است به حالت تهوع در بارداری کمک کند ، با این وجود مشورت با پزشک قبل از مصرف هر دارویی ضروری است.

2-وزن

در دوران بارداری وزن میتوان اضافه کرد ؟  بستگی دارد به شاخص توده بدن (BMI) قبل از بارداری؟ BMI وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد بر متر مربع است و برای تعیین طبیعی بودن وزن برای قد مشخص استفاده می شود. زنان باید از اضافه وزن بیش از حد در سه ماهه اول خودداری کنند ، یعنی بیشتر از 1 یا 2 کیلو در ماه. به هیچ وجه افزایش وزن نمی تواند مانع رشد و نمو جنین شود و افزایش بیش از حد آن رسوب چربی است.

 • داروها و مکمل های غذایی دوران بارداری

برای هر داروی تجویز شده یا غیر تجویز شده  ، باید به دنبال توصیه های پزشکی باشید. شما باید به طور خاص برای مصرف تمام مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا تعداد ویتامین ها و مواد معدنی مختلف مورد نیاز بدن در طول زمان افزایش می یابد.

 • اهن

‍ بارداری آهن مورد نیاز بدن انسان را دو برابر می کند. بیشتر خانم ها از مکمل های آهن استفاده می کنند زیرا یک زن متوسط ​​قادر به جذب کافی از طریق غذا خوردن نیست تا جای خالی را پر کند. با این حال ، این ممکن است باعث یبوست خفیف یا اختلالات جزئی مشابه شود.

 • فولات / اسید فولیک

– 400-600 میکروگرم مکمل فولات روزانه برای زنان باردار توصیه می شود. اینها معمولاً به صورت چند ویتامین در دسترس هستند . معمولاً این موارد باید هنگام شروع بارداری انجام شود زیرا کمبود فولات ممکن است منجر به نقص مادرزادی در نوزاد یا مغز نخاع شود (نقص لوله عصبی) ، اسپینا بیفیدا.

 • کلسیم

‍به ساخت استخوان های کودک ، دندان ها و تقویت استخوان های مادر نیز کمک می کندکارایی بدن برای استفاده از آن ماده معدنی در دوران بارداری افزایش می یابد.

 • ویتامین دی

‍ این مورد برای جذب کلسیم در بدن لازم است. مکمل های دوران بارداری معمولا حاوی کلسیم بیشتری نسبت به مولتی ویتامین، از این رو قرار گرفتن در معرض کافی خورشید و ویتامین د هستند مورد نیاز برای اطمینان از جذب کلسیم می شود.

 • ویتامین E

– 22-30 میلی گرم در روز ویتامین E در دوران بارداری انسان کافی استاین یک ویتامین محلول در چربی است که در روغن های گیاهی ، غلات ، گوشت ، مرغ ، تخم مرغ ، میوه ها ، سبزیجات و غیره یافت می شود. با این حال ، از آنجا که این نیاز با یک رژیم غذایی متعادل برآورده می شود ، باید از مصرف آن به عنوان مکمل خودداری کرد.

 • DHA

– اکثر مکمل های دوران بارداری نیز حاوی اسید دوکوزا هگزانوئیک امگا 3 (DHA) هستند. حدود 200 میلی گرم در روز برای رشد مغز جنین و رشد بینایی در دوران بارداری لازم است. با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی امگا 3 DHA در رژیم خود دریافت می کنید.

 • مراقبت هایی که هنگام مسافرت در دوران بارداری باید انجام شود

مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته : زنده ترین و ایمن ترین زمان سفر در دوران بارداری بین هفته های 14 تا 28 است .

– هنگام مسافرت با جاده / هوا یا سایر روشهای حمل و نقل ، همیشه باید کمربند ایمنی بسته شود. کمربندها باید صاف باشد اما ناراحت کننده یا محکم نباشد.

 1. یک ویتامین قبل از تولد مصرف کنید
 2. به طور منظم تمرین کن
 3. یک برنامه تولد بنویسید
 4. خود را آموزش دهید
 5. کارهای خود را تغییر دهید (از پاک کننده های خشن یا سمی ، برداشتن سنگین پرهیز کنید)
 6. افزایش وزن خود را پیگیری کنید (افزایش وزن طبیعی 25-35 پوند است)
 7. کفش راحت تهیه کنید
 8. غذاهای غنی از فولات (عدس ، مارچوبه ، پرتقال ، غلات غنی شده) بخورید
 9. غذاهای غنی از کلسیم (لبنیات ، کنسرو ماهی ، سویا) بخورید
 10. ماهی بیشتری بخورید (به استثنای ماهی های پر جیوه )
 11. غذاهایی با فیبر بخورید
 12. پنیرهای نرم نخورید (سبک های غیر پاستوریزه مانند بری و فتا ممکن است حاوی باکتری هایی باشند که می توانند باعث تب ، سقط جنین یا عوارض بارداری شوند)
 13. سبزیجات خود را بخورید
 14. هر روز پنج یا شش وعده غذایی متعادل بخورید
 15. اما پرخوری نکنید. شما فقط به 300-500 کالری اضافی در روز نیاز دارید. یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید.
 16. کافئین را محدود کنید
 17. مایعات زیادی بنوشید (شش لیوان آب 8 اونسی در روز)
 18. الکل مصرف نکنید
 19. از ضد آفتاب استفاده کنید
 20. پرواز هوشمندانه (در صورت امکان در اوایل و اواخر بارداری از سفر هوایی خودداری کنید)
 21. از تغییر بستر گربه (برای کاهش خطر توکسوپلاسموز) خودداری کنید
 22. تسلیم هوس ها شوید – گاه
 23. با نگرانی بدانید چه موقع باید با پزشک خود تماس بگیرید
 24. سیگار نکشید از دود سیگار اجتناب کنید
 25. به اندازه کافی خوابیدن
 26. کمربند ایمنی را ببند
 27. بدون مشورت پزشکی از داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی استفاده نکنید.
 28. به دندانپزشک خود مراجعه کنید
 29. در کلاس بارداری شرکت کنید
 30. عزیزم برای برخی از تجربه های واقعی کودک یک دوست خود را بنشینید
 31. تکنیک های آرام سازی را روزانه تمرین کنید (یوگا ، حرکات کششی ، تنفس عمیق ، ماساژ)
 32. بیش از حد تصور نکنید
 33. ورزش کنید اما زیاده روی نکنید
 34. قبل از خواب حرکت کنید تا از گرفتگی پا جلوگیری کنید
 35. قبل از رسیدن کودک از خود عکس بگیرید
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.