میزان hcg در آزمایش بارداری

میزان hcg در آزمایش بارداری : بهترین راه برای تایید بارداری انجام آزمایش خون hCG است. این آزمایش اغلب آزمایش بتا-hCG نیز نامیده می شود که بتا به پروتئین بتا موجود در هورمون hCG اشاره دارد. هورمون hCG در دوران بارداری تولید می شود و آزمایش خون میزان هورمون در گردش خون را اندازه گیری می کند. 

تست بارداری چیست؟

دو نوع اصلی تست بارداری وجود دارد – آزمایش ادرار و آزمایش خون. اغلب، با یک کیت تست بارداری خانگی، آزمایش ادرار را در خانه انجام می دهید. این نوع آزمایش را می توان بدون نسخه خریداری کرد (شما به نسخه ای از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود نیاز ندارید) و در محدوده قیمت های مختلف موجود است. آزمایش خون برای بررسی بارداری در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما انجام می شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است آزمایش بارداری انجام دهید. ممکن است برای باردار شدن تلاش کنید و امیدوار باشید که نتیجه مثبتی به دست آورید. ممکن است مشکلی را در مورد کنترل بارداری خود تجربه کرده باشید. حتی ممکن است در شرف انجام یک روش پزشکی یا شروع یک داروی جدید باشید که ممکن است با بارداری پیچیده شود.

مهم نیست دلیل آن چیست، اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالی دارید، بهترین کار این است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. بارداری از طریق سونوگرافی نیز قابل تایید است. بعداً در بارداری، سونوگرافی نه تنها برای نگاه کردن به جنین، بلکه برای اطمینان از مطابقت جدول زمانی رشد با تاریخ لقاح و پریود شما استفاده می‌شود.

دو نوع اصلی آزمایش بارداری وجود دارد: آزمایش ادرار و آزمایش خون. آزمایش‌های ادرار معمولاً در خانه انجام می‌شود – اگرچه می‌توانید آزمایش ادرار را در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود انجام دهید – در حالی که آزمایش‌های خون توسط ارائه‌دهنده شما انجام می‌شود.

تست های بارداری با واکنش به میزان hCG در ادرار یا خون شما کار می کنند. در آزمایش ادرار، یک تکه کاغذ واکنشی hCG را تشخیص می دهد. سپس ممکن است یک علامت مثبت، دو خط عمودی یا حتی کلمه “باردار” را نشان دهد. آزمایش های مختلف به روش های منحصر به فردی نتیجه مثبت را نشان خواهند داد. دستورالعمل‌های همراه با آزمایش را بخوانید تا بدانید نتیجه مثبت چگونه خواهد بود.

در آزمایش، یک پنجره کنترل نیز وجود خواهد داشت که ابتدا نمایش داده می شود. دیدن نماد در این پنجره به شما می گوید که تست کار می کند. به خاطر داشته باشید که تست‌های برندهای مختلف، زمان‌های متفاوتی برای پردازش خواهند داشت.

چگونه جواب آزمایش بارداری را بخوانیم

هنگامی که سطح hCG بیشتر از 5.0 mlU/ml باشد، نتیجه مثبت در نظر گرفته می شود.

این آزمایش خون مربوط به بارداری در صورتی که پس از تاخیر در پریود انجام شود، دقیق تر و قابل اعتمادتر خواهد بود. آزمایش انجام شده قبل از یک دوره قاعدگی دیررس ممکن است یک نتیجه منفی کاذب داشته باشد.

ناشتا بودن قبل از این آزمایش الزامی نیست و نتایج معمولاً در عرض چند ساعت پس از خونگیری گزارش می شود.

hCG  چیست؟

hCG مخفف گنادوتروپین جفتی انسانی است که هورمونی است که معمولاً در زمان بارداری تولید می شود. در برخی موارد، hCG نیز می تواند در نتیجه بیماری های خاصی تولید شود که باعث تغییرات شدید هورمونی می شود. 

آزمایش خون بتا hCG معمولاً در مواقعی که مشکوک به بارداری باشد تجویز می شود، اما از آنجایی که بارداری با وجود این هورمون در خون راحت تر تأیید می شود.

 همچنین می تواند در ادرار شناسایی شود، که این روشی است که تست های بارداری بدون نسخه انجام می دهند.

هنگامی که نتیجه آزمایش hCG غیرقابل تشخیص است و زن علائم بارداری دارد، آزمایش باید 3 روز بعد تکرار شود.

Beta hcg باید چند باشد

میزان hcg در آزمایش بارداری

جدول زیر میانگین مقدار هورمون hCG موجود در هر هفته بارداری را نشان می دهد:

سن بارداریمقدار hCG شناسایی شده در خون
شما باردار نیستید – نتیجه منفیکمتر از 5 mlU/ml
هفته 3 بارداری5 تا 50 mlU/ml
4 هفته بارداری5 تا 426 mlU/ml
هفته 5 بارداری18 تا 7.340 mlU/ml
هفته 6 بارداری1.080 تا 56.500 mlU/ml
7 تا 8 هفته بارداری7.650 تا 229.000 mlU/ml
9 تا 12 هفته بارداری25.700 تا 288.000 mlU/ml
13 تا 16 هفته بارداری13.300 تا 254.000 mlU/ml
هفته 17 تا 24 بارداری4.060 تا 165.500 mlU/ml
هفته ۲۵ تا ۴۰ بارداری3.640 در 117.000 mlU/ml

این آزمایش خون باید تنها پس از تاخیر در پریود انجام شود. اگر قبل از پریود تکمیل شود، ممکن است نتایج منفی کاذب دریافت کنید (به این معنی که ممکن است باردار باشید، اما hCG هنوز خیلی پایین است که قابل تشخیص نیست).

تفاوت بین hCG کمی و کیفی 

همانطور که از نام آن پیداست، آزمایش کمی hCG مقدار یا سطح دقیق هورمون موجود در خون را نشان می دهد. آزمایش خون hCG نمونه ای از hCG کمی است – نمونه خون در آزمایشگاه آنالیز می شود و مقدار هورمون موجود اندازه گیری می شود. بسته به میزان هورمون، می توان تخمین زد که چقدر در دوران بارداری هستید.

تست بارداری بدون نسخه ادرار نمونه ای از آزمایش کیفی hCG است. این نوع آزمایش فقط وجود یا عدم وجود هورمون در ادرار را تایید می کند و مقدار دقیقی مانند آزمایش خون به شما نمی دهد. 

معمولاً پزشک شما یک آزمایش کمی hCG (یا آزمایش خون) را برای تأیید بارداری پس از آزمایش کیفی hCG تجویز می کند.

میزان هورمون hcg در بارداری دوقلو

با بارداری دوقلو، سطح هورمون معمولاً بالاتر از میانگین نشان داده شده در جدول بالا خواهد بود. با این حال، بارداری دوقلو با سونوگرافی که پس از 6 هفته تکمیل می شود، با دقت بیشتری تایید می شود.

اگر بدانید تقریباً در طول بارداری خود (براساس آخرین دوره قاعدگی) خود را طی کرده اید و سطح بتا hCG شما با میانگین های ذکر شده در بالا مطابقت نداشته باشد، ممکن است به بارداری دوقلو مشکوک شوید.

نوشته های مرتبط

نتایج دیگر امتحانات

وجود hCG در خون همچنین ممکن است نشان دهنده مشکلاتی مانند حاملگی خارج از رحم ، سقط جنین یا حاملگی بدون جنین باشد (همچنین به عنوان تخمک سوخته شناخته می شود، یعنی زمانی که جنین رشد نمی کند). بیشتر دوقلوها از نوع ناهمسان بوده و دارای جفت جداگانه هستند.

بعلاوه دوقلوهای همسانی که در محله دوسلولی از یکدیگر جدا شده اند، جفت های جداگانه دارند. در حقیقت بالا بودن عدد بتا در بارداري دوقلو به علت وجود بیشتر از یک جفت است. هورمون βhCG توسط سلول های سنسشیوتروفوبلاست جفت تولید شده و به درون جریان خون مادر وارد می شود.

وقتی دو و حتی چند جفت در درون رحم مادر جود دارد، این به معنای حضور تعداد بیشتری سلول سنسشیوتروفوبلاست، درنتیجه تولید مقدار بیشتری هورمون βhCG است. طبیعی است که عدد نهایی آزمایش بارداری، رقم بالاتری را نشان دهد. این مساله سبب می شود که عدد بتا در بارداری دوقلو گاها نسبت به بارداری های تک قلویی بیشتر باشد.

تفسیر آزمایش beta hcg

این شرایط معمولاً زمانی مشکوک می شوند که سطح هورمون کمتر از حد انتظار برای سن بارداری باشد. برای ارزیابی علت این نوع تغییرات هورمونی، پیگیری با پزشک توصیه می شود.

بعد از تایید بارداری چه باید کرد

پس از تایید بارداری با آزمایش خون، باید برای شرکت در مراقبت های دوران بارداری با پزشک خانواده و مامایی برنامه ریزی کنید. بارداری شما باید تحت نظر باشد تا از سلامت خود و جنین اطمینان حاصل شود و از عوارضی مانند پره اکلامپسی یا دیابت بارداری جلوگیری شود. 

درباره علائم رایجی که ممکن است در اوایل بارداری ظاهر شوند بیشتر بدانید.

اگر پزشک به اطلاعات بیشتری در مورد سطح hCG نیاز داشته باشد، ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. سطوح پایین hCG ممکن است حدود 8 تا 11 روز پس از لقاح در خون شما شناسایی شود.

سطوح hCG در پایان سه ماهه اول به بالاترین حد خود می رسد، سپس به تدریج در بقیه دوران بارداری کاهش می یابد.میزان hcg در آزمایش بارداری

عدد بتا چند باشد جنین پسره

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، به احتمال زیاد باردار هستید. مثبت کاذب بسیار نادر است. با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث مثبت کاذب شود، مانند انواع خاصی از سرطان و سقط جنین زودرس. برخی از آنتی بادی ها نیز ممکن است با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند.

داروهایی که حاوی hCG هستند نیز ممکن است با سطح hCG تداخل داشته باشند.

نتیجه آزمایش خانگی مثبت تقریباً به طور قطع صحیح است، اما نتیجه منفی کمتر قابل اعتماد است.

اگر در روز اول بعد از پریود نشدن تست بارداری انجام دادید و جواب منفی بود، حدود یک هفته صبر کنید. اگر هنوز فکر می کنید باردار هستید، دوباره آزمایش را انجام دهید یا به پزشک خود مراجعه کنید.

این داروها اغلب برای درمان ناباروری استفاده می‌شوند و ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی باید به شما در مورد اینکه چگونه ممکن است روی آزمایش تأثیر بگذارد، راهنمایی کند.

تمام داروهای دیگر مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، پیشگیری از بارداری یا سایر داروهای هورمونی نباید هیچ تاثیری در آزمایشی که hCG را اندازه می گیرد، داشته باشند.

عدد آزمایش بتا باید چند باشد

آیا سطح بالای hCG چیز بدی است؟

سطح بالای hCG همچنین می تواند به معنی چند چیز باشد و باید در عرض 48 تا 72 ساعت مجددا بررسی شود تا تغییرات در سطح ارزیابی شود. سطح بالا می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

برای پزشکان معمول نیست که سطح hCG شما را به طور معمول بررسی کنند، مگر اینکه علائم یک مشکل بالقوه را نشان دهید.

در صورت خونریزی، گرفتگی شدید یا سابقه سقط، ممکن است یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی سطح شما را دوباره بررسی کند.

گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) هورمونی است که به طور معمول توسط جفت تولید می شود. اگر باردار هستید، می توانید آن را در ادرار خود تشخیص دهید. آزمایش خون برای اندازه گیری سطح hCG نیز می تواند برای بررسی میزان پیشرفت بارداری شما استفاده شود.

پس از بارداری (زمانی که اسپرم تخمک را بارور می کند)، جفت در حال رشد شروع به تولید و آزادسازی hCG می کند.

حدود 2 هفته طول می کشد تا سطح hCG شما به اندازه ای بالا باشد که با استفاده از تست بارداری خانگی در ادرار شما تشخیص داده شود.تست hCG که نتیجه مثبت یا منفی (تست‌های کیفی) می‌دهند وجود hCG را تشخیص می‌دهند. این آزمایش‌ها ممکن است توسط آزمایشگاه، در مطب پزشک یا در خانه با استفاده از تست بارداری در منزل (Baby check) انجام شود.

روش‌ها اندکی متفاوت هستند اما در بیشتر موارد، نوار آزمایش در یک ظرف ادرار فرورفته یا در معرض جریان ادرار خانم قرار می‌گیرد. یک خط رنگی در مدت‌زمان تعیین شده برای هر نوار تشخیصی که معمولاً حدود 5 دقیقه است، ظاهر می‌شود.

برای نتایج دقیق آزمایش، مهم است که به‌دقت دستورالعمل‌های انجام تست طریق بروشور آن انجام گردد. اگر تست مشکوک باشد (خط ظاهر شده در نوار تشخیص بارداری کم‌رنگ بوده و به طور واضح قابل‌شناسایی نباشد)، اغلب چندین روز بعد تکرار می‌شود و یا اگر خانم علائم بارداری (مثل عدم عادت ماهیانه سروقت) را داشته باشد نیز بهتر است آزمایش بین 48 تا 72 ساعت بعد تکرار گردد.

از آنجا که hCG به‌سرعت افزایش می‌یابد، یک آزمایش منفی اولیه می‌تواند در این بازه زمانی مثبت شود.هنگامی که تست بارداری انجام می دهید، به دنبال میزان گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در بدن شما است. شما می توانید hCG را در ادرار یا خون خود پیدا کنید. با این حال، این ماده شیمیایی به زمان نیاز دارد تا در بدن شما تجمع پیدا کند، که می تواند باعث منفی شدن تست های بارداری اولیه شود.

هر روز از اوایل بارداری، بدن شما hCG بیشتری تولید می کند. با گذشت هفته ها، hCG بیشتری در بدن خود خواهید داشت، که احتمال مثبت نشان دادن تست بارداری را افزایش می دهد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک