چه زمانی باید تست بارداری انجام داد

چه زمانی باید تست بارداری انجام داد

وقتی منتظر جواب آزمایش بارداری هستید، دقیقه ها می توانند ساعت ها به نظر برسند. با این حال، خیلی زود آزمایش کنید و احتمال نتیجه نادرست را به خطر می اندازید.   

برای کمک به اطمینان از صحت تست خود، دستورالعمل هایی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید – مانند دانستن اینکه در کجای چرخه قاعدگی خود قرار دارید یا آخرین بار چه زمانی تخمک گذاری کرده اید.

چه زمانی باید تست بارداری انجام داد

در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد تست های بارداری بدانید، از جمله نحوه عملکرد آنها، زمان مصرف آن برای دقیق ترین نتیجه و علائمی که می تواند نشان دهنده زمان انجام آزمایش باشد، آورده شده است.

چه زمانی باید تست بارداری انجام داد

تست بارداری چگونه کار می کند

تست های بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را که معمولا به عنوان “هورمون بارداری” شناخته می شود، شناسایی می کند. این هورمون از جفت، عضوی که جنین را به مادر متصل می کند، تولید می شود. 

زمانی که تخمک در امتداد دیواره رحم کاشته شد، شروع به تشکیل و محافظت از آن می کند، که نشان دهنده شروع بارداری است. در ابتدا سطح HCG پایین است، اما در ابتدای بارداری قبل از کاهش سطح، افزایش می یابد.

از آنجایی که سطح HCG افزایش می‌یابد – اغلب هر سه روز یکبار دو برابر می‌شود تا زمانی که در 8 تا 11 هفته اول بارداری به اوج خود برسد – می‌توان آن را هم در آزمایش خون (که در مطب پزشک انجام می‌شود) و هم در آزمایش ادرار (اغلب در خانه) تشخیص داد.

تست بارداری راهی برای تعیین باردار بودن با بررسی میزان گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در بدن شما است. از همان ابتدای بارداری، بدن شما شروع به تغییراتی برای حمایت از رشد در گروه بندی سلول هایی می کند که به کودک شما تبدیل می شوند. چیزی که خیلی سریع اتفاق می افتد تولید hCG است.

این ماده شیمیایی فقط در زنان باردار یافت می شود و زمانی که تخمک بارور شده در رحم کاشته می شود – حدود 10 روز پس از لقاح – شروع به تجمع می کند.

علت منفی شدن تست بارداری

سه نوع تست در خانه وجود دارد : نوار، کاست و میان جریان. آزمایش نواری از شما نیاز دارد که در یک فنجان ادرار کنید و نوار آزمایش را مستقیماً در ادرار قرار دهید. آزمایش کاست از شما نیاز دارد که در یک فنجان ادرار کنید و سپس قطرات ادرار را مستقیماً روی چوب تست قرار دهید. در نهایت، آزمایش‌های میان جریان از شما می‌خواهد که مستقیماً روی چوب تست ادرار کنید.

سطح HCG شما باید به 25 میلی واحد بین المللی (mIU) در هر میلی متر (ml) برسد تا نشان دهنده یک نتیجه مثبت باشد – که اغلب در عرض 3 تا 5 هفته پس از آخرین سیکل قاعدگی شما اتفاق می افتد.  

تست‌های بارداری خانگی این سطوح HCG را تشخیص می‌دهند و اغلب بسته به نوع آزمایشی که انجام می‌دهید، خطوط یا عبارت “باردار” را نشان می‌دهند تا نتیجه مثبت را نشان دهند.

«بیشتر آزمایشات بارداری خانگی (ادرار) سطوح HCG 20 (mIU) یا بیشتر را تشخیص می دهند. 

 آزمایش خون سطوح HCG 2 (mIU) یا بیشتر را تشخیص می دهد، بنابراین آزمایش خون ممکن است قبل از آزمایش ادرار مثبت باشد.

در حالی که یک آزمایش ادرار معمولی نتایج مثبت را در حدود 20 تا 25 mIU نشان می دهد، این به غلظت ادرار شما بستگی دارد – هرچه ادرار کمتر رقیق شود، غلظت HCG بالاتر است. از آنجایی که ادرار در صبح غلیظ تر است، آزمایشی که در آن زمان انجام می شود بیشتر از آزمایشی که بعداً در روز انجام می شود، نتیجه مثبت می دهد .

با این حال، اکثر آزمایشات ادرار یک تا دو روز پس از عقب افتادن قاعدگی مثبت می شوند.

تست حاملگی بعد از چند روز نشان میدهد

باید منتظر بمانید تا آزمایش بارداری را تا اولین روز قاعدگی انجام دهید. از آنجایی که HCG تنها زمانی وجود دارد که لانه گزینی تخمک انجام شود، اغلب تا زمانی که چرخه قاعدگی خود را از دست ندهید، هورمون کافی برای شناسایی وجود ندارد.

«آزمایش‌های بارداری هورمون ترشح شده پس از لانه‌گزینی را مشخص می‌کنند، که معمولاً حدود دو هفته پس از ملاقات اسپرم با تخمک اتفاق می‌افتد». برای زنانی که پریودهای منظمی دارند، این معمولاً به این معنی است که HCG به محض اینکه شما پریود می شوید، قابل تشخیص است.

البته این فرض را بر این می‌گذارد که شما یک چرخه قاعدگی منظم دارید که به راحتی قابل پیگیری و پیش‌بینی است. اگر اینطور نیست، می توانید به جای آن تخمک گذاری را دنبال کنید.

یا زمانی که تخمک آزاد می شود و راهی رحم می شود، جایی که به طور بالقوه می تواند بارور شود  .

 یک کیت پیش بینی تخمک گذاری در خانه می تواند به شما در ردیابی لقاح کمک کند.

اگر از این روش استفاده می شود، بهتر است «تقریباً 14 روز پس از تخمک گذاری مستند» آزمایش بارداری انجام دهید.

تست بارداری خانگی نی نی سایت

علائم نشان دهنده زمان انجام آزمایش است.

یک آزمایش خانگی معمولاً از ادرار شما برای جستجوی hCG در بدن شما استفاده می کند. طبق گفته اکثر سازندگان، تست‌های بارداری خانگی در صورتی که طبق دستورالعمل استفاده شوند، حدود 99 درصد موثر هستند.

این تقریباً همان میزان دقت تست‌های بارداری ادرار است که در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما انجام می‌شود.

نوشته های مرتبط

این آزمایشات در اکثر داروخانه ها یا خواربار فروشی ها موجود است و نیازی به نسخه ندارند. آنها بسته به برند می توانند زمان های مختلفی را صرف کنند. مهم است که دستورالعمل های مربوط به این آزمایش ها را قبل از انجام آنها بخوانید.

هنگامی که برای انجام تست بارداری در خانه می روید، معمولا یک تا چند قطره ادرار را روی یک نوار شیمیایی آماده می ریزید یا نوار را در جریان ادرار قرار می دهید.

این نوار به طور ویژه برای تشخیص hCG طراحی شده است. برای بسیاری از این آزمایش ها، hCG را می توان حدود 10 روز پس از لقاح در ادرار شما تشخیص داد. با این حال، مصرف آن پس از قاعدگی از دست رفته احتمال منفی کاذب را کاهش می دهد.

بزرگترین شاخص زمان انجام تست بارداری، عقب افتادن قاعدگی است. با این حال، این تنها نشانه نیست.  علائمی که نشان می دهد ممکن است زمان انجام آزمایش بارداری فرا رسیده باشد، عبارتند از:

 • از دست دادن یک دوره
 • پری سینه/درد
 • تکرر ادرار
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • خستگی
 • نفخ شکم

تست بارداری چه موقع از روز باید انجام شود

در هر زمانی از روز می توانید تست بارداری بدهید.  اما اگر احتمال دارد در اوایل بارداری هستید، آن را صبح‌ها زمانی که ادرار شما غلیظ‌تر است مصرف کنید تا آزمایش بتواند به راحتی هورمون HCG را تشخیص دهد.

البته در هر زمان از روز -حتی شب- نیز می‌توانید برای انجام آزمایش بارداری اقدام نمایید. اگر پریود شما دیر نشده باشد و یا بیش از حد مایعات مصرف کرده و ادرار رقیق شود، احتمال این که نتایج منفی کاذبی را دریافت کنید بیش‌تر است.

«بهترین زمان در چرخه برای انجام آزمایش، بعد از فقدان قاعدگی است». در صورتی که سطح HCG آنقدر پایین باشد که با آزمایش قابل اندازه گیری نباشد، این احتمال را کاهش می دهد که بارداری زودرس را از دست بدهید.

جواب تست بارداری خانگی

نتیجه ی مثبت کاذب تست بارداری 

علت های نتیجه ی مثبت کاذب تست بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

برخی بیماری ها باعث می شوند نتیجه ی آزمایش بارداری مثبت کاذب شود مانند:

·      عفونت مجاری ادراری

·      بیماری کلیوی که باعث ورود خون یا گلبول سفید در ادرار می شوند

·      کیست تخمدان

·      سرطان تخمدان

·      مشکلات هیپوفیز (بسیار نادر)

چه داروهایی باعث منفی شدن تست بارداری میشود نی نی سایت

برخی داروها باعث نتیجه ی مثبت کاذب در آزمایش بارداری می شوند.

حاملگی خارج رحمی (اگر هنگام انجام سونوگرافی هیچ نشانه ای از وجود جنین در رحم وجود نداشته باشد ولی سطح hCG افزایش می یابد، بارداری خارج رحمی می تواند علت آن باشد).

سقط جنین (بعد از سقط جنین، سطح hCG ممکن است تا ۶ هفته بالا بماند. اما سطح آن نسبت به بارداری بسیار پایین تر است و با گذشت زمان کاهش می یابد.)

مثبت شدن تست بارداری نی نی سایت

نتیجه  منفی کاذب تست بارداری

مقدار hCG در ادرار به اندازه ای نیست که توسط نوار تست بارداری تشخیص داده شود. به معنای دیگر، ادرار رقیق است.

 • از نوار تست بارداری به اشتباه استفاده کرده اید.
 • نتیجه ی نوار تست بارداری را اشتباه خوانده اید.
 • نتیجه را زود خوانده اید و به مدت کافی منتظر نمانده اید.
 • به هر دلیلی، نوار تست بارداری درست عمل نمی کند.

در موارد نادر، بارداری خارج رحمی می تواند باعث نتیجه ی منفی کاذب شود.

یکی دیگر از دلایل آزمایش منفی کاذب، بیماری حاملگی تروفوبلاستیک (GTD) است که با عنوان بارداری مولار نیز شناخته می شود.

چه عواملی باعث می شود که تست نتیجه ی منفی داشته باشد در حالی که شما واقعا باردار هستید؟ از علت های منفی کاذب آزمایش بارداری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آزمایش بارداری را خیلی زود انجام داده اید.

از یک نوار تست بارداری استفاده کرده اید که نسبت به hCG حساسیت کافی ندارد.چه زمانی باید تست بارداری انجام داد.

در صورت امکان از اولین ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید. این زمانی از روز است که سطح hCG شما متمرکزترین و به راحتی قابل تشخیص است. اگر در زمان دیگری از روز این کار را انجام می دهید، سعی کنید و مطمئن شوید که ادرار شما حداقل به مدت چهار ساعت در مثانه شما بوده است.

قبل از مصرف تست بارداری، مایعات بیش از حد ننوشید

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک