دارو برای سقط بارداری پوچ

دارو برای سقط بارداری پوچ : چه کسانی دچار بارداری پوچ می شوند : بارداری پوچ یا سقط از دست رفته (بارداری بدون جنین) زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده لانه گزینی می کند اما جنین رشد نمی کند.

 اگر تخمک دچار سوختگی شده اید، تست بارداری مثبت و احتمالاً علائم اولیه بارداری را خواهید داشت. برای تشخیص این عارضه از سونوگرافی واژینال استفاده می‌شود.

اگر نمی‌خواهید منتظر بمانید تا تخمک سوخته به خودی خود سقط شود – می‌توانید برای کمک به این روند دارو مصرف کنید یا جراحی کنید.

چه کسانی دچار بارداری پوچ می شوند

بارداری پوچ چیست؟

تخمک سوخته یا سقط از دست رفته (از نظر پزشکی حاملگی آنبریونیک نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در رحم کاشته شود و یک کیسه جنینی (بارداری) تشکیل شود، اما جنین رشد نمی کند. 

تخمک سوخته شایع ترین علت سقط جنین است که احتمالاً نیمی از سقط های جنین در سه ماهه اول بارداری را تشکیل می دهد.

تخمکی که دارای حاملگی آنفریونیک است ، نوعی سقط جنین خیلی زود است ، هنگامی که تخم بارور هرگز به جنین مبتلا نمی شود. از آنجا که این اتفاق در اوایل بارداری – تنها در طی چند هفته تخمک گذاری و لقاح رخ می دهد – بسیاری از خانمها حتی نمی دانند که این اتفاق افتاده است.

اما اگر برای چند روز یک تست بارداری مثبت بگیرید و بعداً یک آزمایش منفی بگیرید ، یا بعد از سونوگرافی دچار سقط جنین زودرس شوید ، همچنان طبیعی است که احساس سردرگمی و ناراحتی کنید. با این وجود بدانید که چرا این اتفاق می افتد و این که بر شانس تصور شما در آینده تأثیر نمی گذارد می تواند اطمینان بخش باشد.

در یک بارداری طبیعی ، اسپرم کمی بعد از تخمک گذاری تخمک را بارور می کند. در طی چند ساعت ، این تخم بارور شده شروع به تقسیم می کند ، ابتدا دو سلول تشکیل می دهد ، سپس چهار ، سپس هشت و غیره. حدود 10 روز بعد ، تعداد زیادی از سلولها در حال رشد جنینی هستند و در داخل کیسه حاملگی ، در رحم کاشته می شوند.

کاشت برای شروع رشد ، جفت را ترغیب می کند و سطح هورمون (از جمله آنهایی که در آزمایش بارداری خانگی تشخیص داده شده اند ) شروع به بزرگ شدن می کند. طی چند هفته آینده ، جنین رشد خود را ادامه می دهد و – تا هفته 6 بارداری ، یا حدود یک ماه پس از تخمک گذاری و لقاح ، می توان آن را به عنوان یک نمونه چند میلی متری در سونوگرافی مشاهده کرد.

در برخی موارد ، با این حال ، چیزی در طی این چند هفته اول متوقف می شود. یا تخمک بارور شده هرگز به جنین مبتلا نمی شود بلکه به هر حال داخل رحم می شود. یا چیزی باعث می شود که در اولین روزهای بعد از کاشت در رحم ، رشد جنین متوقف شود.

در هر دو صورت ، پزشكان در صورت مشاهده یك كیسه حاملگی خالی و جنین (یا قطب جنین – اولین علامت جنین) بر روی سونوگرافی تا حدود هفته 8 بارداری ، تخمك كمی را تشخیص می دهند . که البته گاهی قرص برای سقط جنین استفاده می شود.

علت بارداری پوچ چیست؟

ما اغلب نمی دانیم که چه چیزی باعث سوختگی تخمک و بارداری پوچ می شود، اما ممکن است به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در تخمک بارور شده باشد. مثلاً ممکن است کیفیت اسپرم یا تخمک مشکل داشته باشد یا اینکه تقسیم سلولی غیرطبیعی بوده باشد.

هیچ کاری انجام نداده اید یا انجام نداده اید که باعث سقط جنین شود، و بعید است که دوباره اتفاق بیفتد.چه کسانی دچار بارداری پوچ می شوند.

بیش از دو سوم آنها دارای کروموزوم غیر طبیعی هستند – ساختارهای موجود در کلیه سلولهای انسانی که حاوی ژنها هستند. در بسیاری از موارد ، تخمها یا جنین ها به جای 46 موردی که منظورمان از آن بود یا کروموزوم را از دست داده بودند ، دارای کروموزوم اضافی بودند.

این بدان معنی است که این تخمهای لقاح یافته متأسفانه مخلوط مناسبی از مواد ژنتیکی برای تبدیل شدن به جنین را ندارند و نمی توانند به پیشرفت خود ادامه دهند. در موارد دیگر ، جهش های ژنتیکی ، به جای تکرار یا حذف کامل کروموزوم ، احتمالاً مسئول بارداری های آنمبری هستند.

درنهایت ، برای یک تخمک معیوب  ،سقط جنین ، پایان بیولوژیکی یک بارداری است که کاملاً درست پیش نمی رود. این بدان معناست که هیچ کاری که شما یا شریک زندگی تان برای ایجاد آن انجام داده اید وجود ندارد ، و همچنین کاری برای انجام آن برای جلوگیری از وقوع آن وجود ندارد.

چه کسانی دچار بارداری پوچ می شوند

میزان هورمون hcg در بارداری پوچ

بارداری پوچ نوعی از دست دادن زودهنگام بارداری (از دست دادن بارداری قبل از هفته 12 بارداری) است. ما به طور قطع نمی دانیم که چه چیزی باعث سوختگی تخمک می شود، اما دلایل از دست دادن زودهنگام بارداری عبارتند از:

 • ناهنجاری های کروموزومی و ژنتیکی در تخمک بارور شده. محققان فکر می‌کنند که این احتمالاً شایع‌ترین علت سقط زودرس بارداری است.
 • چاقی
 • سن بالای مادر (بالای 35 سال)
 • مشکلات هورمونی و غدد درون ریز، مانند اختلالات تیروئید

علائم بارداری پوچ

هنوز آزمایشات مثبت بارداری را پشت سر می گذارند و علائمی مانند بیماری صبحگاهی ، سینه های متورم و نفخ را تجربه می کنند. اما زن و شوهر علائم کمتری می توانند به سمت تخم احتمالی احتمالی اشاره کنند:

با سقط ناپدید شده، همچنان در تست بارداری نتیجه مثبت می گیرید ، زیرا جفت شروع به رشد می کند و شروع به ترشح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) می کند، هورمونی که این آزمایش ها به دنبال آن هستند. احتمالاً برخی از علائم رایج بارداری مانند خستگی ، حالت تهوع و درد سینه را نیز خواهید داشت.دارو برای سقط بارداری پوچ

این علائم ممکن است تا زمانی که اولین سونوگرافی خود را انجام دهید ادامه داشته باشد – و تخمک سوخته تشخیص داده شود. یا ممکن است قبل از آن سطح هورمون شما شروع به کاهش کند. اگر چنین کنند، علائم بارداری شما ممکن است کاهش یابد. برخی از زنان علائم سقط جنین مانند لکه بینی یا خونریزی را خواهند داشت.

اندازه گيري فشار خون
در مراحل اوليه يک بارداري خارج رحمي ممکن است علايمي به غير از نشانه-هاي مخصوص بارداري نداشته باشد.
لکه هاي قهوه اي در اوايل دوره بارداري امکان پذير است اگرچه به اين معنا نيست که شما بارداری خارج رحمي داريد.
شما ممکن است در پايين شکم احساس درد داشته باشيد که فقط در يک طرف احساس مي شود بارداری لوله ای قطع شده ممکن است علايم شديدي مانند از دست رفتن هوشياري و يا ضعف و فشار شديد در مقعد و فشار خون پايين در منطقه شانه و يا درد ناگهاني شديد در پايين شکم داشته باشد.

تشخيص بارداري خارج رحمي ممکن است شامل تست خون اچ سي جي سونوگرافي معاينه لگن و يا ترکيبي از تمام اينها باشد.
به شکل تعجب برانگيزي تعيين اينکه آيا بارداري در لوله هاي فالوپي صورت گرفته يا خير دشوار است.

دارو برای سقط بارداری پوچ

بتا خون در بارداری پوچ

احتمال سقط جنین شما بسیار زیاد است – یعنی کیسه حاملگی و بافت حاملگی را خارج کنید – تا پایان سه ماهه اول بارداری. پروسه سقط جنین ممکن است هفته ها طول بکشد، اما زمانی که تشخیص را پیدا کردید، ممکن است متوجه شوید که انتظار سقط جنین خود به خود از نظر عاطفی یا از نظر جسمی ناراحت کننده است (اگر زیاد گرفتگی می کنید). سه گزینه برای مدیریت تخمک سوخته وجود دارد:

 • سقط جنین طبیعی ممکن است تصمیم بگیرید که اجازه دهید پیشرفت سقط خود به خود ادامه یابد. مراقب شما در طول این فرآیند شما را تحت نظر خواهد داشت. آنها سطوح hCG شما را (که باید در حال کاهش باشد) ردیابی می کنند و ممکن است سونوگرافی انجام دهند تا مطمئن شوند که تمام بافت از بین رفته است.
 • دارو . برای کمک به سرعت بخشیدن به روند سقط جنین، مراقب شما می تواند میزوپروستول (یک پروستاگلاندین ) را تجویز کند که آن را به صورت واژینال وارد می کنید. در عرض نیم تا ده ساعت پس از مصرف دارو، گرفتگی و خونریزی خواهید داشت. کل فرآیند یک یا دو روز طول می کشد.
 • جراحی . ممکن است تصمیم بگیرید که یک روش – کورتاژ ساکشن یا اتساع و کورتاژ (D&C) – برای برداشتن بافت انجام دهید، نه اینکه منتظر بمانید تا روند طی شود. اگر مشکلاتی دارید که انتظار سقط جنین را ناامن می کند، مانند خونریزی قابل توجه یا علائم عفونت، باید بافت را بردارید.

مراقب شما قرار ملاقات بعدی را چند هفته بعد از هر گزینه ای که انتخاب می کنید با شما تعیین می کند تا مطمئن شود هیچ نشانه ای از عفونت یا عوارض وجود ندارد. اگر در هر زمان خونریزی شدید واژینال داشتید (دو پد در ساعت برای حدود دو ساعت متوالی)، به اورژانس مراجعه کنید.

درمان حاملگی خارج رحم با متوتروکسات چیست ؟ درﻣﺎن ﺣﺎﻣﻠﮕﯽ ﺧﺎرج رﺣﻤﯽ، از ﺑﯿﻦ ﺑﺮدن ﺟﻨﯿﻦ اﺳﺖ. ﯾﮏ ﺗﺨﻢ بارورشده نمی‌تواند به‌درستی رﺷﺪ ﮐﻨﺪ ﻣﮕﺮ اﯾﻨﮑﻪ در رﺣﻢ ﺑﺎﺷﺪ.
اﺑﺘﺪا ﺷﺪت ﻋﻼﺋﻢ و ﻣﺮﺣﻠﻪی ﺣﺎﻣﻠﮕﯽ ﺧﺎرج رﺣﻤﯽ ﺗﺸﺨﯿﺺ داده‌شده ﺗﺎ ﻧﺤﻮه ﺑﺮداﺷﺘﻦ ﺟﻨﯿﻦ و ﺑﺎﻓﺖ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﻮد. گزینه‌های درﻣﺎن عبارت‌اند از :
۱. ﺗﺰرﯾﻖ ﻣﺘﻮﺗﺮﮐﺴﺎت: اﯾﻦ دارو ﺿﻤﻦ ﺣﻞ ﮐﺮدن ﺑﺎﻓﺖ ﺧﺎرج رﺣﻤﯽ، رﺷﺪ ﺳﻠﻮلﻫﺎ را ﻣﺘﻮﻗﻒ می‌کند. اﯾﻦ روش درﻣﺎﻧﯽ راﯾﺞ، ﻓﻘﻂ در ﻣﺮاﺣﻞ اوﻟﯿﻪ ﺣﺎﻣﻠﮕﯽ ﻣﻨﺎﺳﺐ اﺳﺖ.
۲. روش ﻻﭘﺎروﺳﮑﻮﭘﯽ: ﯾﮏ ﺑﺮش ﮐﻮﭼﮏ ایجادشده و ﯾﮏ ﻟﻮﻟﻪی دوربین‌دار ﻣﺤﻞ ﺣﺎﻣﻠﮕﯽ ﺧﺎرج رﺣﻤﯽ را پیداکرده و ﺑﺎﻓﺖ را ﺑﺎ آن ﺧﺎرج ﻣﯽﮐﻨﺪ.
ﺑﺴﺘﻪ به‌شدت آﺳﯿﺐ، ﻟﻮﻟﻪ ﻓﺎﻟﻮپ ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺗﺮﻣﯿﻢ ﯾﺎ ﺧﺎرج ﺷﻮد.
۳. ﺟﺮاﺣﯽ ﻓﻮری ﺷﮑﻢ: در ﺻﻮرت ﺷﺪﯾﺪ ﺑﻮدن ﻋﻼﺋﻢ ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺑﻪ ﺟﺮاﺣﯽ ﻧﯿﺎز ﺑﺎﺷﺪ. ﺧﻮﻧﺮﯾﺰی ﺷﺪﯾﺪ داﺧﻠﯽ می‌تواند ﺑﺎﻋﺚ ﻣﺮگ ﻣﺎدر ﺷﻮد و ﻟﻮﻟﻪ ﯾﺎ ﺑﺎﻓﺖ ﭘﺎره ﺷﺪه ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺮداﺷﺘﻪ ﺷﻮد.
برخي از بارداري هاي خارج رحمي به جراحي نياز دارند در حالي که ساير آنها به خودي خود اتمام مي يابند و برخي ديگر با داروهاي بازدارنده رشد سلول-هاي بارداري درمان ميشوند اگر مشخص گرديد که شما بارداري خارج رحمي داريد پزشک تان درماني را بر اساس شرايط برايتان تعيين ميکند.

سقط حاملگی پوچ چند روز طول میکشد

بله، برای تشخیص بارداری پوچ از سونوگرافی واژینال استفاده می شود. می توان از اوایل هفته هفتم استفاده کرد و کیسه حاملگی خالی (بدون جنین) را نشان می دهد. هیچ راه خوبی برای تمایز بین تخمک سوخته از بارداری طبیعی اما خیلی زود وجود ندارد. 

معیارهای سختگیرانه ای وجود دارد که برای انجام این تشخیص باید در سونوگرافی رعایت شود. در بسیاری از موارد، سونوگرافی 1-2 هفته بعد برای تایید تشخیص ضروری است.

سونوگرافی همچنین تایید می کند که شما حاملگی خارج رحمی ندارید ، به این معنی که تخمک در خارج از رحم کاشته شده است. (بارداری خارج از رحم ممکن است علائمی مشابه تخمک سوخته داشته باشد.)

در سقط بارداری پوچ چه چیزهایی دفع میشود

سقط جنین بخشی طبیعی از بارداری است و اغلب هیچ تاثیری در میزان باروری شما ندارد. بعد از اینکه بارداری پوچ تشخیص داده شد ، بسته به نحوه واکنش بدن به تخمک یا جنین متصل شده ، چند روش درمانی مختلف در دسترس است. 

برای برخی از خانمها ، ممکن است هیچ درمانی وجود نداشته باشد ، زیرا بدن تشخیص می دهد که هیچ تکاملی وجود ندارد و به طور طبیعی با سقط جنین خود بخود ، جنین را عبور می دهد. در این موارد سقط جنین مشابه یک دوره سنگین خواهد بود که می تواند برای فردی که اطلاع ندارد از تخمک  پوچ شده باشد کاملاً طبیعی باشد.

احتمال بارداری سالم بعد از بارداری پوچ

اگرچه احتمالاً در مورد احتمال سقط جنین دیگر نگران هستید، کارشناسان باروری یک از دست دادن زودهنگام بارداری را نشانه ای از وجود مشکلی در شما یا همسرتان نمی دانند. بیشتر پزشکان منتظر می‌مانند تا یک زن دو یا سه سقط متوالی داشته باشد تا آزمایش‌های خونی و ژنتیکی ویژه را برای یافتن اینکه چه مشکلی دارد درخواست کنند.

برخی از پزشکان توصیه می کنند پس از یک تخمک سوخته منتظر بمانید تا زمانی که پریود شوید، که احتمالاً چهار تا شش هفته پس از سقط جنین یا برداشتن بافت اتفاق می افتد. (باید از کنترل بارداری در حین صبر استفاده کنید، زیرا ممکن است دو هفته بعد از سقط جنین تخمک گذاری کنید.)

پس از آن، شما در روشنی هستید. یک مطالعه اسکاتلندی روی بیش از 30000 زن به این نتیجه رسید که زنانی که در عرض شش ماه پس از سقط جنین باردار می شوند، در واقع بهترین شانس برای داشتن یک بارداری سالم را دارند.

 این زنان نسبت به زنانی که 6 تا 12 ماه پس از سقط خود باردار شدند، سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم کمتری داشتند.

با این حال، در حالی که ممکن است از نظر فیزیکی برای باردار شدن مجدد آماده باشید، ممکن است از نظر احساسی آمادگی نداشته باشید. هر زنی به روش خودش با غم از دست دادن بارداری زودهنگام کنار می‌آید و برخی از خانم‌ها متوجه می‌شوند که ماه‌ها طول می‌کشد تا آنها به تلاش برای باردار شدن مجدد علاقه‌مند شوند.

برای جلوگیری از بارداری پوچ چه بخوریم

 • سبزیجات، حبوبات/لوبیا و میوه: مصرف سبزیجات و میوه ها قبل و در طول بارداری سهم مهمی در نتایج سلامتی زنان و فرزندانشان دارد.
 • غذاهای غلات (غلات): غذاهای سبوس دار منبع ارزشمند آهن و روی و فیبر هستند. بیشتر نان در استرالیا با اسید فولیک غنی شده و با نمک یددار تهیه می شود.
 • گوشت و مرغ بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، توفو، آجیل و دانه ها، و حبوبات/لوبیا:  گوشت قرمز بدون چربی و مرغ منابع خوبی از پروتئین، آهن و روی هستند. مصرف ماهی توسط مادر در دوران بارداری احتمالاً دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی برای زنان و فرزندان آنها است، اما ماهی باید جیوه کمی داشته باشد .
 • ( آجیل، دانه ها و حبوبات/لوبیا غذاهای مهمی برای افرادی هستند که الگوهای غذایی گیاهی یا وگان و وعده های غذایی بدون گوشت را انتخاب می کنند، زیرا می توانند منبع جایگزینی از مواد مغذی باشند. برای چندین ماده مغذی، از جمله آهن، کلسیم و ویتامین B 12 ، در صورت حذف غذاهای حیوانی، باید مراقب باشید که جایگزین‌های متنوعی نیز در نظر گرفته شود.
 • شیر، ماست و پنیر و/یا جایگزین های آنها:  شیر، ماست و پنیر یا جایگزین های آنها منابع خوبی از کلسیم هستند.
 • آب:  زنان باردار برای حمایت از گردش خون جنین، مایع آمنیوتیک و حجم خون بیشتر به آب بیشتری نیاز دارند – نیاز به مایعات 750 تا 1000 میلی لیتر در روز بالاتر از میزان مصرف تخمینی روزانه 2.1 لیتر است.
 • غذاهای حاوی چربی اشباع شده، نمک افزوده، قندهای افزوده شده: مصرف این غذاها باید به طور کلی و در دوران بارداری محدود شود. انرژی اضافی مورد نیاز بارداری باید از طریق وعده های غذایی اضافی از پنج گروه غذایی به جای غذاهای پر انرژی تامین شود.
 • الکل:  عدم مصرف الکل امن ترین گزینه در دوران بارداری است .

چیکار کنم بارداری پوچ سقط بشه

سقط بارداری پوچ با دارو

اگر در حالت معمولی و به صورت خود به خود سقط بارداری پوچ اتفاق نیافتد، ممکن است پزشک تشخیص دهد که سقط جنین با دارو انجام شود. به همین منظور پزشک برای سقط جنین و خاتمه دادن به بارداری پوچ داروی «میزوپروستول» را برای شما تجویز می‌کند. این دارو روند سقط بارداری پوچ را بسیار سریع می‌کند و از این طریق نیازی به منتظر ماندن برای سقط طبیعی جنین نیست.

نوشته های مرتبط

توجه داشته باشید که حدود ۳۰ دقیقه الی ۱۰ ساعت پس از مصرف این دارو، علائم سقط جنین شروع می‌شود و شما علائمی مانند خونریزی واژن، درد و گرفتگی شکم و لگن را تجربه خواهید کرد. معمولاً چهار الی شش هفته پس از سقط بارداری پوچ، باید دوباره به پزشک مراجعه کنید. به دلیل اینکه باید مجدداً سونوگرافی انجام دهید تا از سقط شدن جنین اطمینان حاصل شود. همچنین پزشک، رحم شما را معاینه کرده تا هیچ عارضه‌ای وجود نداشته باشد و اگر عفونتی وجود داشته باشد به وسیلهٔ دارو برطرف شود.

 سقط بارداری پوچ به روش طبیعی

اگر به توصیهٔ پزشک سقط بارداری پوچ به روش طبیعی برای شما بی خطر باشد، می‌توانید صبر کنید تا بدن به طور طبیعی بافت اضافی داخل رحم را تخلیه کند. در برخی افراد ممکن است روزها و حتی هفته‌ها طول بکشد تا سقط بارداری پوچ به طور طبیعی اتفاق بیافتد. پس از شروع فرآیند سقط، مانند سایر روش‌های سقط بارداری پوچ، علائمی مانند گرفتگی لگن، خونریزی واژینال و درد شکم را تجربه خواهید کرد.

سقط بارداری پوچ با کورتاژ

کورتاژ یک روش جراحی رایج برای برداشتن و خارج کردن محتویات درون رحم و سقط جنین است. این جراحی تحت بیهوشی عمومی یا تزریق آرامبخش انجام می‌شود. در این روش ابتدا پزشک دهانهٔ رحم را باز کرده تا خارج کردن بافت‌های درون آن به راحتی انجام شود.

 سپس به وسیلهٔ ابزارهای مخصوص پزشکی و وسیله‌ای به نام ساکشن شروع به کورتاژ محتویات داخل رحم می‌کند. کورتاژ به عملی گفته می‌شود که به کمک یک ساکشن، تمام بافت‌های داخل رحم به صورت تکه تکه در آمده و سپس از طریق ابزاری خاص شروع به تخلیهٔ این بافت‌ها می‌کند.

برای سقط بارداری پوچ چی بخورم

بخوانید

دارچین

مصرف دارچین سبب منقبض شدن ماهیچه های رحم می شود و سرانجام انقباض رحم به سقط جنین منجرمی گردد.

جعفری

جعفری از سبزی های پر مصرفی است که اگر به مقدار کم خورده شود برای خانم باردار مشکل ایجاد نمی کند . ویتامین سی موجود در جعفری سطح استروژن را بالا میبرد و جریان خون ورودی به اندام های تولید مثل را کاهش میدهد.

دانه کنجد

دانه کنجد سرشار از خواص مختلف برای سلامتی دارد و حاوی مقدار زیادی کلسیوم، آمینو اسید، پروتئین، آهن، ویتامین B، C، E است . انقباض ناگهانی رحم یکی دیگر از کار های دیگری که دانه های کنجد میتوانند انجام دهند، میباشد.

 پونه 

 پونه شامل ماده ای به نام پولگان است که موجب خونریزی و انقباض رحم میشود و مصرف زیاد آن به سقط جنین می انجامد.

بابونه

خانم های باردار در دوز های بسیار کم میتوانند از بابونه استفاده کنند اما استفاده زیاد از بابونه به علت دارا بودن ترکیبی در بابونه به نام “تاهونِی” باعث انقباض رحم میگردد و ممکن است سبب سقط جنین گردد.

آناناس 

 مصرف آناناس در مقادیر کم نمیتواند سبب سقط جنین در بارداری شود اما مصرف آناناس به مقدار خوردن یک کاسه آناناس تازه پس از بارداری به علت بالا بودن ویتامین سی و بروملاین در آن میتواند برای زنان باردار خطرناک باشد و باعث سقط جنین گردد.

کوهوش

مصرف دو نوع کوهوش آبی و کوهوش سیاه باهم به علت دارا بودن دارای موادی به نام اکسایتوسین و کولوساپونین میتواند باعث انقباض رحم شود.

پاپایا

پاپایای کال و نرسیده حاوی آنزیم هایی مانند پاپائین است که این آنزیم ها به عنوان پروستاگلاندین و اکسی توسین عمل می کنند که در واقع منجر به زایمان زودرس و سقط جنین می شود. این میوه می تواند باعث اختلالاتی در جنین شود.

مصرف پاپایا در مراحل اولیه بارداری باعث سقط جنین میشود.

گوجی بری

گوجی بری حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C است که خوردن آن در بارداری سبب سقط شدن جنین می شود. گوجی بری همچنین حاوی بتائین است که باعث انقباض رحم و منجر به سقط جنین می شود. مصرف گوجی بری به دلیل خواص بسیار زیادی که دارد در طول بارداری ممنوع نیست اما مصرف 10 گرم گوجی بری در طول دوران بارداری بی ضرر است و مصرف زیاد آن مضر می باشد.

ریشه آنجلیکا

استفاده از ریشه آنجلیکا در دوز بالا میتواند منجر به سقط جنین شود.

روغن گل مغربی

از روغن گل مغربی همچنین برای ریلکس کردن ماهیچه های رحم و آماده شدن جهت زایمان نیز استفاده می شود. استفاده از روغن گل مغربی در اطراف رحم باعث سقط جنین ناگهانی میشود.

زعفران

مصرف زعفران در ماه های اول بارداری برای خانم های باردار بسیار خطرناک است ومصرف 2 -1 گرم از ان سبب سقط جنین می شود؛ بنابر این اگر در مصرف زعفران تعادل را رعایت کنید و کمتر از مقدار ذکرشده از ان مصرف کنید، منجر به سقط جنین نخواهد شد.

زرشک

زرشک از گیاهانی است که دارای آلکالوئیدها و همچنین ترکیبات فنلی از قبیل آنتوسیانین هاستو وجود این ترکیبات در آن سبب انقباضات عضلانی صاف رحم شده و هر گیاهی که شانس انقباض عضلات مختلف بدن را افزایش دهد می تواند سقط جنین را هم تحریک کند.

گلپر

گلپر درمان کننده بیماری های گوارشی به خصوص نفخ و هضم کننده غذا و تقویت کننده معده است. در دوران بارداری به خصوص 3 ماهه اول مصرف بیش از 2 گرم گلپر در روز باعث سقط جنین می شود. اما مصرف مقدار کم این گیاه به سقط جنین منجر نمی شود.

تخم شوید

تخم شوید خواص فراوانی دارد و می تواند باعث کاهش چربی بدن و لاغری شود و ضد نفخ است. اما مصرف تخم شوید در بارداری به علت تحریک تولید هورمون های مؤثر در سیکل قاعدگی و افزایش انقباضات رحمی از خطرات سقط جنین در ماه اول بارداری محسوب می شود.

گل پامچال

برخی از خانم ها از روغن گل پامچال بدلیل خواص ضد عفونی کننده در دهانه رحم استفاده میکنند و بعضی هم آن را به صورت خوراکی مصرف میکنند. در صورتی که مصرف آن در دوران بارداری خطر سقط جنین را به همراه دارد.

چای بابونه 

استفاده از چای بابونه خواص زیادی برای سلامتی دارد اما مادران باردار باید از خوردن چای بابونه در دوران بارداری خودداری کنند زیرا نوشیدن چند فنجان چای بابونه که حداقل 4 دقیقه دم کشیده باشد، با خطر سقط جنین همراه خواهد بود.

سنبل ختایی

سنبل ختایی گیاهی دارویی است که استفاده بیش از حد ازآن منجر به تحریک قاعدگی ،شل کردن عضلات و کمک به افزایش انقباضات رحم می شود و باعث سقط جنین در ماه اول بارداری می گردد.

کرفس

استفاده از کرفس در سه ماهه نخست بارداری ممنوع است و خوردن خورش کرفس یا سالادی که حاوی کرفس باشد منجر به سقط جنین می شود. این ممنوعیت استفاده از کرفس باید در تمام دوران بارداری رعایت شود زیرا کرفس می تواند روی سیستم عصبی جنین آنها اثرات سوء بگذارد و باعث ناراحتی های عصبی مخصوصا حملات شبه صرع بعد از تولد نوزاد شود.

گل بنفشه و گل ختمی

مصرف گل بنفشه و گل ختمی موجب سقط جنین می شود. ختمی باز کننده انتهای عروق رحم و سقط کننده است و زنان باردار نباید از این گیاه و گل بنفشه استفاده کنند.

غوره، آب غوره، بابونه

این مواد قاعده آور هستند و باعث سقط جنین می ‎شوند و مصرفشان برای زنان باردار مفید نیست.

آویشن

آویشن دارای طبیعتی گرم و خشک است که از آن به عنوان ادویه برای طعم دار کردن انواع غذاها و بعضی خوراک هااستفاده می کنند. آویشن سقط کننده جنین در مادران باردار محسوب می شود بنابراین زنان باردار باید از مصرف آن خودداری کنند.

آلوئه ورا

آب آلوئه ورا  خون ریزی لگن را ایجاد میکند و حتی باعث سقط جنین شوند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک