چگونه با کیست تخمدان باردار شویم ( تخمدان پلی کیستیک )

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم : باردار شدن با کیست تخمدان

کیست تخمدان مانند کیسه های پر از مایع در تخمدان ها یا داخل آنها است. کیست به دلیل چرخه تخمک گذاری به طور طبیعی اتفاق می افتد. آنها بسیار شایع هستند و اکثر زنان در برخی از دوره های زندگی خود دچار کیست می شوند  .

 با این حال ، همه کیست های تخمدان یکسان نیستند ، در حالی که برخی از آنها بی خطر هستند ، یا شکسته می شوند و یا دوباره جذب می شوند ، در حالی که برخی دیگر می توانند توانایی بارداری را تحت تأثیر قرار دهند. این کیست ها تا زمانی که خیلی بزرگ نشوند ، معمولاً تاثیری در باروری ندارند. برای درک چگونگی بارداری با کیست تخمدان یا بارداری با کیست تخمدان ، اجازه دهید این مقاله را مرور کنیم.

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

برای افزایش احتمال بارداری با کیست تخمدان ، فرد باید از سلامتی و سبک زندگی سالم برخوردار باشد و باید از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کند. چندین شرایط سلامتی ممکن است با تأثیر بر قدرت باروری ، برنامه های تولد کودک را برهم بزند. یکی از این شرایط سلامتی ممکن است وجود کیست تخمدان باشد. کیست تخمدان می تواند با کاهش قدرت باروری همراه باشد ، اما به نوع کیست تخمدان بستگی دارد. همچنین بعد از برداشتن کیست احتمال موفقیت در بارداری افزایش می یابد. 

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

کیست تخمدان چگونه تشکیل می شود؟

هر ماه مغز با ترشح هورمونی که باعث تحریک رشد فولیکول می شود ، تخمدان را به ساخت تخمک تحریک می کند. هورمون محرک فولیکول (FSH) باعث بزرگ شدن جمع شدن مایعات در اطراف تخمک می شود. هنگامی که تخمک بالغ شد ، هورمون دوم توسط مغز آزاد می شود تا تخمدان تخمک را آزاد کند. بعد از بیرون آمدن تخمک (تخمک گذاری) ، کیست فولیکولار به کیستی تبدیل می شود که دارای یک رنگدانه زرد به نام لوتئین است. بنابراین ، در طول هر چرخه ماهانه ، یک کیست وجود دارد که به طور معمول در تخمدان وجود دارد.

برای دو هفته اول ، کیست فولیکولی در حال رشد حاوی تخمک بالغ است و برای دو هفته دوم ، جسم زرد هورمونی برای کمک به بارداری ایجاد می کند. در موارد نادر ، مایع درون غشای نازکی در داخل تخمدان جمع می شود و تخم مرغی در آن وجود ندارد و کیست تشکیل می دهد. اگر کیست بزرگتر از 5 سانتی متر شود ، باید طی یک یا دو ماه چکاپ کنید تا ببینید آیا رشد آن ادامه دارد یا خیر. اگر بزرگتر شود ، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن کیست باشد. حتی اگر این نوع کیست ها همیشه تأثیر منفی بر باروری ندارند.

تخمدان پلی کیستیک و پسردار شدن

در برخی موارد ، هنگامی که زنان از قرص های جلوگیری از بارداری یا داروهای هورمونی استفاده می کنند ، امکان بارداری ندارند. داروی پیشگیری از بارداری از تخمک گذاری جلوگیری کرده و از این رو بارداری را مهار می کند. پیشگیری از بارداری خوراکی برای آن دسته از خانمها تجویز می شود که در حال حاضر برنامه تنظیم خانواده را در نظر ندارند.

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

برخی کیست ها مانند کیست های عملکردی ، درموئید و سیستادنوم ها بر باروری زن یا عملکرد طبیعی تخمدان ها تأثیر نمی گذارند. کیست مانند آندومتریوم می تواند باعث ناباروری شود و از باردار شدن طبیعی خانم جلوگیری کند. شناخته شده است که زنانی که تخمدان هایشان به تولید کیست های کوچک زیاد ادامه می دهد ، به بیماری تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند. اینها کیست غیر عملکردی هستند و به خودی خود از بین نمی روند. ناباروری کیست تخمدان با ایجاد عدم تعادل هورمونی و محدود کردن بلوغ فولیکول از بارداری زن جلوگیری می کند.

کیست های فولیکولار و بارداری

کیست های عملکردی مانند کیست های فولیکولار یا کیست جسم زرد – رایج ترین نوع کیست تخمدان هستند و در چرخه قاعدگی طبیعی ایجاد می شوند. آنها به ناباروری کمک نمی کنند. در واقع عملکردهای لازم منجر به باروری در حال انجام است.

کیست شکلات و بارداری

کیست های شکلاتی در واقع زخم هایی هستند که حاوی خون قدیمی هستند. آنها به تخمدان ها متصل می شوند و ممکن است بر عملکرد تخمدان تأثیر منفی بگذارند. در برخی موارد ، این کیست ها می توانند از عملکرد تخمدان جلوگیری کرده و بر بارداری تأثیر بگذارند.

انواع کیست تخمدان

1) کیست هایی که در بارداری و بارداری تداخل ندارند

این کیست های تخمدان اگرچه ممکن است خونریزی کرده و درد ایجاد کنند اما تا زمانی که اندازه آنها به طور قابل توجهی افزایش پیدا نکند ، تاثیری در باروری فرد نخواهد داشت.

  • کیست های عملکردی تخمدان

کیست عملکردی یا کیست فولیکولی یا لوتئال است که در طول چرخه قاعدگی در سطح تخمدان ایجاد می شود. آنها معمولاً یک تخمک در حال رشد دارند. در حالت عادی ، کیسه کوچک می شود و پس از آزاد شدن تخمک ، حل می شود. در صورت آزاد نشدن تخمک یا در صورت بسته شدن مجدد کیسه ، ممکن است این کیسه با مایعات متورم شود. این کیست ها هیچ علائم و نشانه ای ندارند. آنها معمولاً بدون هیچ درمانی بعد از چند دوره قاعدگی حل می شوند. کیست های عملکردی باعث ناباروری نمی شوند و با یک کیست عملکردی به راحتی می توان بارداری را به دست آورد.

کیست تخمدان و بارداری همزمان

با این حال ، اگر کیست بیش از حد بزرگ شود ، می تواند پاره شود و خونریزی کند و پیچ خوردگی تخمدان نیز اتفاق بیفتد که می تواند باعث درد شدید شود. پیچ خوردگی تخمدان در موارد بزرگ شدن تخمدان اتفاق می افتد. بروز پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری 5-6 برابر می شود. اگر به موقع تشخیص داده نشود ، می تواند باعث مرگ جنین و حتی از بین رفتن بالقوه باروری در خانم شود. بنابراین ، یک کیست بزرگ باید کنترل شود تا از عواقب مرگبار جلوگیری شود. پارگی کیست می تواند باعث عفونت لگن شود ، که ممکن است باعث زخم شدن لوله های رحمی شود و بارداری را تحت تأثیر قرار دهد.

  • ادنوماتوز

آنها نوعی تومور خوش خیم هستند. اینها رشد در تخمدان هستند که از بافتهای سطح تخمدان ایجاد می شوند. اگرچه آنها به درمان نیاز دارند ، سیستادنومها بر باروری تأثیری ندارند.

  • کیست های درموئید

یک نوع عجیب از تومور ، به طور کلی بی ضرر در تخمدان یافت می شود که به طور معمول شامل انواع مختلفی از بافت است ، از جمله بافت عصبی ، مو ، دندان ، استخوان ، به جای مایع. کیست های درموئید باعث ناباروری نمی شوند.

  • کیست های هموراژیک
نوشته های مرتبط

کیست خونریزی دهنده یک کیست عملکردی است که با خونریزی در کیست ایجاد می شود. علائم آن شامل کیست شکم در یک طرف بدن است. آنها منجر به ناباروری نمی شوند و در آن اختلال ایجاد نمی کنند.

  • کیست های پارائوواریان

کیست های پاراوواریار کیست های پر از مایعات در آدنکس ، مجاور لوله رحمی و تخمدان هستند. نوعی کیست است که روی باروری تأثیری ندارد. با این حال ، اگر بزرگ شود ، ممکن است برای درمان این کیست ها به جراحی نیاز باشد.

2) کیست هایی که در باروری / بارداری تداخل می کنند

دو نوع کیست که بیشتر به باروری آسیب می رساند کیست تخمدان ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوم – ناشی از آندومتریوز است. این کیست ها به درمان نیاز دارند زیرا ممکن است باعث مشکلات باروری شوند.

آندومتریوز

آنها همچنین به عنوان کیست آندومتر شناخته می شوند ، این نوعی کیست است که وقتی بافت آندومتر ، به طور غیر طبیعی در تخمدان رشد می کند ، تشکیل می شود. آندومتر غشای مخاطی است که لایه داخلی دیواره رحم را می پوشاند. این حاملگی را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث درد مزمن در ناحیه لگن در طی دوره ها می شود. کیست های آندومتر غالباً مملو از خون تیره و قهوه ای مایل به قرمز است و ممکن است اندازه آنها متفاوت باشد. به آنها کیست شکلاتی نیز گفته می شود و باعث ناباروری می شود.

آندومتریوما

آندومتریوز 5-10 of از کل زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و همه آنها مشکلات باروری ندارند. یک زن مبتلا به آندومتریوما ممکن است هیچ مسئله یا دردی را تجربه نکند. این فقط در طی معاینه معمول زنان و زایمان از طریق سونوگرافی یا اشعه ایکس واژن کشف می شود. کیست آندومتریوما یا شکلات به صورت یک ضایعه کوچک روی تخمدان شروع می شود.

 ممکن است بسیار کوچک باقی بماند (اندازه فقط چند میلی متر) و جای نگرانی نیست. با این حال ، برخی از کیست ها بزرگ می شوند (بیش از 10 سانتی متر) یا با چرخه قاعدگی بسیار دردناک می شوند.

کیست های بزرگ بیشترین مشکل را برای باروری دارند. اگر آندومتریوم پاره شود ، محتوای آن می تواند به حفره لگن وارد شود. این می تواند باعث چسبیدن تخمدان ها به لوله های رحمی شود و انسداد باروری و درد ایجاد کند. آندومتریوما رابطه طبیعی توبو-تخمدان را مختل می کند. در موارد شدید ، آندومتریوم می تواند ذخیره تخمدان را تحت تأثیر قرار دهد ، به تخمدان آسیب برساند یا حتی نیاز به عمل اوفرکتومی (برداشت تخمدان آلوده و سالم نگه داشتن تخمدان دیگر) داشته باشد که باعث ناباروری زن می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS شایعترین کیست است که در زنی که قصد بارداری دارد مشکلاتی ایجاد می کند. به دلیل عدم تعادل هورمونی می توانند باعث بزرگ شدن تخمدان ها و ایجاد کیست های کوچک تخمدان شوند. بسیاری از کیست های کوچک در تخمدان همراه با قاعدگی نامنظم ، رشد بیش از حد مو ، آکنه ، مقاومت به انسولین و چاقی همه از علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک است. از این رو بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک با ایجاد مشکل در باروری ، ایجاد عدم تعادل هورمونی و محدود کردن بلوغ فولیکول ، مشکل ساز می شود.

 بارداری با تخمدان پلی کیستیک نی نی سایت

زنان مبتلا به PCOS می توانند برای باردار شدن تلاش کنند و بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض در دوران بارداری هستند. با این حال ، با مدیریت علائم ، بسیاری از زنان مبتلا به PCOS می توانند باردار شده و بچه ای سالم داشته باشند. در صورت مشاهده علائم مربوط به PCOS برای بیماران مهم است که به پزشک مراجعه کنند. این هنگامی که خانمی تصمیم به بارداری می گیرد خطر عوارض را کاهش می دهد. زنان PCOS به دلیل وجود مقادیر زیادی از هورمون مردانه آندروژن که از آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) جلوگیری می کند ، برای باردار شدن تلاش می کنند.

در حین بارداری با تخمدان پلی کیستیک ، موارد خاصی باید رعایت شود ، از جمله اینکه خانم باید وزن سالم ، تغذیه سالم ، ورزش منظم ، نظارت بر تخمک گذاری و برنامه ریزی رابطه جنسی را رعایت کند. پزشک ممکن است داروهای باروری تجویز کند ، اگر داروها موثر نباشند ، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن مقدار کمی از بافت تولید کننده هورمون مردانه اضافی در تخمدان پیشنهاد کند. در غیر این صورت ، عوارض دوران بارداری ممکن است مانند سقط جنین ، فشار خون بالا ناشی از بارداری ، دیابت بارداری و حتی زایمان زودرس افزایش یابد.

احتمال حاملگی با تخمدان پلی کیستیک چند درصد است ؟

الف) خوب ، همین سوال که “آیا می توانید با کیست تخمدان تخمک گذاری کنید؟” یک پاسخ ساده دارد که کیست هایی مانند تخمدان پلی کیستیک با تخمک گذاری نامنظم همراه هستند زیرا مشکلات تخمک گذاری حدود 25٪ از کل موارد ناباروری زنان را تشکیل می دهد.

الف) کیست تخمدان معمولاً بر توانایی بارداری زنان تأثیر نمی گذارد ، اما تنها شرایطی که کیست با مشکل در بارداری ارتباط دارد ، سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

س) چه مدت پس از برداشتن کیست تخمدان می توانید باردار شوید؟

الف) پزشکان به شما توصیه می کنند که قبل از از بین بردن رابطه جنسی ، از جمله سایر فعالیت های بدنی مانند ورزش ، صبر کنید تا برش کامل شما بهبود یابد. ممکن است بین 3-5 روز تا چند هفته طول بکشد.

س) آیا کیست می تواند مانع بارداری شما شود؟ چگونه با وجود کیست تخمدان باردار شویم

الف) کیست تخمدان معمولاً بر توانایی بارداری زنان تأثیر نمی گذارد. اگر قبلاً باردار بودید ، احتمال زیادی وجود دارد که بتوانید باردار باشید. فقط زنانی که به PCOS مبتلا هستند ، آندومتریوم را می توان با مشکل بارداری مرتبط دانست.

س) آیا کیست های تخمدان می توانند باعث ناباروری شوند؟ چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

الف) بیشتر کیست های تخمدان باعث ناباروری نمی شوند. کیست هایی که آلوده شده و باعث عفونت لگن می شوند ، گاهی اوقات به دلیل زخم شدن لوله رحمی منجر به ناباروری می شوند. با این حال ، این وضعیت بسیار نادر است. کیست تخمدان حاوی آندومتریوز می تواند با ناباروری همراه باشد.

س) آیا برداشتن کیست تخمدان بر باروری تأثیر دارد؟ چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

الف) بله! در بیشتر موارد ، درمان کیستی تخمدان بر ناباروری تأثیر می گذارد زیرا به تخمهای سالم آسیب می رساند.

س) آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟ چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

الف) به نوع کیست بستگی دارد. ناباروری معمولاً پس از آن انجام می شود که زن و شوهر حتی پس از 12 ماه نتوانند باردار شوند. کیست تخمدان که حاوی آندومتریوم و تخمدان پلی کیستیک است ممکن است با ناباروری همراه باشد.

الف) کیست های عملکردی معمولاً تاثیری در باروری ندارند ، مگر اینکه خیلی بزرگ باشند. با این حال ، همچنین باید توجه داشت که زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند ، می توانند چالش های باروری را نیز تجربه کنند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک