چگونه با کیست تخمدان باردار شویم ( تخمدان پلی کیستیک )

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم : باردار شدن با کیست تخمدان

کیست تخمدان مانند کیسه های پر از مایع در تخمدان ها یا داخل آنها است. کیست به دلیل چرخه تخمک گذاری به طور طبیعی اتفاق می افتد. آنها بسیار شایع هستند و اکثر زنان در برخی از دوره های زندگی خود دچار کیست می شوند  .

 با این حال ، همه کیست های تخمدان یکسان نیستند ، در حالی که برخی از آنها بی خطر هستند ، یا شکسته می شوند و یا دوباره جذب می شوند ، در حالی که برخی دیگر می توانند توانایی بارداری را تحت تأثیر قرار دهند. این کیست ها تا زمانی که خیلی بزرگ نشوند ، معمولاً تاثیری در باروری ندارند. برای درک چگونگی بارداری با کیست تخمدان یا بارداری با کیست تخمدان ، اجازه دهید این مقاله را مرور کنیم.

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

برای افزایش احتمال بارداری با کیست تخمدان ، فرد باید از سلامتی و سبک زندگی سالم برخوردار باشد و باید از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کند. چندین شرایط سلامتی ممکن است با تأثیر بر قدرت باروری ، برنامه های تولد کودک را برهم بزند. 

یکی از این شرایط سلامتی ممکن است وجود کیست تخمدان باشد. کیست تخمدان می تواند با کاهش قدرت باروری همراه باشد ، اما به نوع کیست تخمدان بستگی دارد. همچنین بعد از برداشتن کیست احتمال موفقیت در بارداری افزایش می یابد. 

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از شایع ترین علل ناباروری زنان است که بر میزان تقریبا 5 میلیون زن تأثیر می گذارد. اما شما می توانید با PCOS باردار شوید. تعدادی از درمان های موثر باروری موجود از Clomid به gonadotropins به IVF وجود دارد .

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

کیست تخمدان چگونه تشکیل می شود؟

هر ماه مغز با ترشح هورمونی که باعث تحریک رشد فولیکول می شود ، تخمدان را به ساخت تخمک تحریک می کند. هورمون محرک فولیکول (FSH) باعث بزرگ شدن جمع شدن مایعات در اطراف تخمک می شود. هنگامی که تخمک بالغ شد ، هورمون دوم توسط مغز آزاد می شود تا تخمدان تخمک را آزاد کند. 

بعد از بیرون آمدن تخمک (تخمک گذاری) ، کیست فولیکولار به کیستی تبدیل می شود که دارای یک رنگدانه زرد به نام لوتئین است. بنابراین ، در طول هر چرخه ماهانه ، یک کیست وجود دارد که به طور معمول در تخمدان وجود دارد.

برای دو هفته اول ، کیست فولیکولی در حال رشد حاوی تخمک بالغ است و برای دو هفته دوم ، جسم زرد هورمونی برای کمک به بارداری ایجاد می کند. در موارد نادر ، مایع درون غشای نازکی در داخل تخمدان جمع می شود و تخم مرغی در آن وجود ندارد و کیست تشکیل می دهد. اگر کیست بزرگتر از 5 سانتی متر شود ، باید طی یک یا دو ماه چکاپ کنید تا ببینید آیا رشد آن ادامه دارد یا خیر.

 اگر بزرگتر شود ، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن کیست باشد. حتی اگر این نوع کیست ها همیشه تأثیر منفی بر باروری ندارند.اگر خانمی قصد بارداری داشته باشد و کیست پاراوواری داشته باشد و اندازه آن نیز به اندازه کافی بزرگ باشد ، ممکن است پزشک برداشتن آن را به روش لاپاراسکوپی توصیه کند .

زیرا ممکن است بارداری با کیست پاراواریا دشوار باشد و این کیست ها از بدو تولد تحت تأثیر قرار نمی گیرند.زنانی که با داروهای باروری تحت درمان قرار می گیرند ، دچار سندرم افزایش بیش از حد تخمدان می شوند و در معرض خطر پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری بیشتر از کسانی هستند که باردار نمی شوند. پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری می تواند درد شدیدی ایجاد کند و باید آن را برطرف کرد ، در غیر این صورت باعث خونریزی یا نکروز می شود.

تخمدان پلی کیستیک و پسردار شدن

 • در این شرایط ممکن است تخمک گذاری به طور منظم در هر ماه رخ ندهد. همین امر باعث می شود ناباروری در میان این افراد بیشتر باشد.

افرادی که با سندرم تخمدان پلی کیستیک دست و پنجه نرم می کنند بدون استفاده از درمان های باروری هم می توانند بارور شوند. به همین خاطر اگر نمی خواهید بارور شوید باید از روش های کنترل بارداری استفاده کنید.

 • درمان های موجود به این افراد کمک می کند دوره های قاعدگی منظمی داشته باشند و تخمک گذاریشان تحریک شود.

در برخی موارد ، هنگامی که زنان از قرص های جلوگیری از بارداری یا داروهای هورمونی استفاده می کنند ، امکان بارداری ندارند. داروی پیشگیری از بارداری از تخمک گذاری جلوگیری کرده و از این رو بارداری را مهار می کند. پیشگیری از بارداری خوراکی برای آن دسته از خانمها تجویز می شود که در حال حاضر برنامه تنظیم خانواده را در نظر ندارند.

چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

برخی کیست ها مانند کیست های عملکردی ، درموئید و سیستادنوم ها بر باروری زن یا عملکرد طبیعی تخمدان ها تأثیر نمی گذارند. کیست مانند آندومتریوم می تواند باعث ناباروری شود و از باردار شدن طبیعی خانم جلوگیری کند. شناخته شده است که زنانی که تخمدان هایشان به تولید کیست های کوچک زیاد ادامه می دهد ، به بیماری تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند. اینها کیست غیر عملکردی هستند و به خودی خود از بین نمی روند. ناباروری کیست تخمدان با ایجاد عدم تعادل هورمونی و محدود کردن بلوغ فولیکول از بارداری زن جلوگیری می کند.

کیست های فولیکولار و بارداری

کیست های عملکردی مانند کیست های فولیکولار یا کیست جسم زرد – رایج ترین نوع کیست تخمدان هستند و در چرخه قاعدگی طبیعی ایجاد می شوند. آنها به ناباروری کمک نمی کنند. در واقع عملکردهای لازم منجر به باروری در حال انجام است.

کیست شکلات و بارداری

کیست های شکلاتی در واقع زخم هایی هستند که حاوی خون قدیمی هستند. آنها به تخمدان ها متصل می شوند و ممکن است بر عملکرد تخمدان تأثیر منفی بگذارند. در برخی موارد ، این کیست ها می توانند از عملکرد تخمدان جلوگیری کرده و بر بارداری تأثیر بگذارند.

انواع کیست تخمدان

1) کیست هایی که در بارداری و بارداری تداخل ندارند

این کیست های تخمدان اگرچه ممکن است خونریزی کرده و درد ایجاد کنند اما تا زمانی که اندازه آنها به طور قابل توجهی افزایش پیدا نکند ، تاثیری در باروری فرد نخواهد داشت.

 • کیست های عملکردی تخمدان

کیست عملکردی یا کیست فولیکولی یا لوتئال است که در طول چرخه قاعدگی در سطح تخمدان ایجاد می شود. آنها معمولاً یک تخمک در حال رشد دارند. در حالت عادی ، کیسه کوچک می شود و پس از آزاد شدن تخمک ، حل می شود. در صورت آزاد نشدن تخمک یا در صورت بسته شدن مجدد کیسه ، ممکن است این کیسه با مایعات متورم شود. این کیست ها هیچ علائم و نشانه ای ندارند. آنها معمولاً بدون هیچ درمانی بعد از چند دوره قاعدگی حل می شوند. کیست های عملکردی باعث ناباروری نمی شوند و با یک کیست عملکردی به راحتی می توان بارداری را به دست آورد.

کیست تخمدان و بارداری همزمان

با این حال ، اگر کیست بیش از حد بزرگ شود ، می تواند پاره شود و خونریزی کند و پیچ خوردگی تخمدان نیز اتفاق بیفتد که می تواند باعث درد شدید شود. پیچ خوردگی تخمدان در موارد بزرگ شدن تخمدان اتفاق می افتد. بروز پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری 5-6 برابر می شود.

 اگر به موقع تشخیص داده نشود ، می تواند باعث مرگ جنین و حتی از بین رفتن بالقوه باروری در خانم شود. بنابراین ، یک کیست بزرگ باید کنترل شود تا از عواقب مرگبار جلوگیری شود. پارگی کیست می تواند باعث عفونت لگن شود ، که ممکن است باعث زخم شدن لوله های رحمی شود و بارداری را تحت تأثیر قرار دهد.

 • ادنوماتوز

آنها نوعی تومور خوش خیم هستند. اینها رشد در تخمدان هستند که از بافتهای سطح تخمدان ایجاد می شوند. اگرچه آنها به درمان نیاز دارند ، سیستادنومها بر باروری تأثیری ندارند.

 • کیست های درموئید

یک نوع عجیب از تومور ، به طور کلی بی ضرر در تخمدان یافت می شود که به طور معمول شامل انواع مختلفی از بافت است ، از جمله بافت عصبی ، مو ، دندان ، استخوان ، به جای مایع. کیست های درموئید باعث ناباروری نمی شوند.

 • کیست های هموراژیک

کیست خونریزی دهنده یک کیست عملکردی است که با خونریزی در کیست ایجاد می شود. علائم آن شامل کیست شکم در یک طرف بدن است. آنها منجر به ناباروری نمی شوند و در آن اختلال ایجاد نمی کنند.

 • کیست های پارائوواریان

کیست های پاراوواریار کیست های پر از مایعات در آدنکس ، مجاور لوله رحمی و تخمدان هستند. نوعی کیست است که روی باروری تأثیری ندارد. با این حال ، اگر بزرگ شود ، ممکن است برای درمان این کیست ها به جراحی نیاز باشد.

2) کیست هایی که در باروری / بارداری تداخل می کنند

دو نوع کیست که بیشتر به باروری آسیب می رساند کیست تخمدان ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوم – ناشی از آندومتریوز است. این کیست ها به درمان نیاز دارند زیرا ممکن است باعث مشکلات باروری شوند.

آندومتریوز

آنها همچنین به عنوان کیست آندومتر شناخته می شوند ، این نوعی کیست است که وقتی بافت آندومتر ، به طور غیر طبیعی در تخمدان رشد می کند ، تشکیل می شود. آندومتر غشای مخاطی است که لایه داخلی دیواره رحم را می پوشاند. این حاملگی را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث درد مزمن در ناحیه لگن در طی دوره ها می شود. کیست های آندومتر غالباً مملو از خون تیره و قهوه ای مایل به قرمز است و ممکن است اندازه آنها متفاوت باشد. به آنها کیست شکلاتی نیز گفته می شود و باعث ناباروری می شود.

آندومتریوما

آندومتریوز 5-10 of از کل زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و همه آنها مشکلات باروری ندارند. یک زن مبتلا به آندومتریوما ممکن است هیچ مسئله یا دردی را تجربه نکند. این فقط در طی معاینه معمول زنان و زایمان از طریق سونوگرافی یا اشعه ایکس واژن کشف می شود. کیست آندومتریوما یا شکلات به صورت یک ضایعه کوچک روی تخمدان شروع می شود.

 ممکن است بسیار کوچک باقی بماند (اندازه فقط چند میلی متر) و جای نگرانی نیست. با این حال ، برخی از کیست ها بزرگ می شوند (بیش از 10 سانتی متر) یا با چرخه قاعدگی بسیار دردناک می شوند.

نوشته های مرتبط

کیست های بزرگ بیشترین مشکل را برای باروری دارند. اگر آندومتریوم پاره شود ، محتوای آن می تواند به حفره لگن وارد شود. این می تواند باعث چسبیدن تخمدان ها به لوله های رحمی شود و انسداد باروری و درد ایجاد کند. آندومتریوما رابطه طبیعی توبو-تخمدان را مختل می کند. در موارد شدید ، آندومتریوم می تواند ذخیره تخمدان را تحت تأثیر قرار دهد ، به تخمدان آسیب برساند یا حتی نیاز به عمل اوفرکتومی (برداشت تخمدان آلوده و سالم نگه داشتن تخمدان دیگر) داشته باشد که باعث ناباروری زن می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS شایعترین کیست است که در زنی که قصد بارداری دارد مشکلاتی ایجاد می کند. به دلیل عدم تعادل هورمونی می توانند باعث بزرگ شدن تخمدان ها و ایجاد کیست های کوچک تخمدان شوند. 

بسیاری از کیست های کوچک در تخمدان همراه با قاعدگی نامنظم ، رشد بیش از حد مو ، آکنه ، مقاومت به انسولین و چاقی همه از علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک است. از این رو بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک با ایجاد مشکل در باروری ، ایجاد عدم تعادل هورمونی و محدود کردن بلوغ فولیکول ، مشکل ساز می شود.

کیست های تخمدان کیسه ها یا کیسه های پر از مایع هستند که در سطح یک یا هر دو تخمدان زنان ایجاد می شوند.

در برخی از دوران زندگی، اکثر زنان حداقل یک کیست ایجاد می کنند. با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، مشخص شده است که اکثر زنان قبل از یائسگی و برخی از چهره ها بعد از یائسگی دچار کیست می شوند.

برخی از کیست های عملکردی نیز در طول چرخه قاعدگی ایجاد می شوند و جزء هیچ بیماری نیستند. آنها بدون هیچ دلیل ظاهری در تخمدان ها ایجاد می شوند، در حالی که کیست های پاتولوژیک، از طرف دیگر، می توانند خوش خیم یا سرطانی باشند.

در بسیاری از موارد، کیست های تخمدان خود به خود ظرف چند ماه ناپدید می شوند، اگرچه باعث ناراحتی می شوند اما ناپدید می شوند.

 بارداری با تخمدان پلی کیستیک نی نی سایت

آزمایش خون CA 125  اگر کیست شما تا حدی جامد باشد و در معرض خطر بالای سرطان تخمدان باشید ، ممکن است پزشک این آزمایش را انجام دهد. سطح خون پروتئینی به نام آنتی ژن سرطان 125 (CA 125) اغلب در زنان مبتلا به سرطان تخمدان افزایش می یابد . شرایط غیرسرطانی مانند آندومتریوز ، فیبروم رحم و بیماری التهابی لگن نیز می تواند باعث افزایش سطح CA 125 شود.

پزشک شما ممکن است بخواهد صبر کند و ببینید آیا کیست طی چند ماه از بین می رود یا خیر. این حالت معمولاً بهترین گزینه است درصورتی که علائمی نداشته باشید و کیست کوچک و پر از مایعات داشته باشید ، صرف نظر از سن شما. پزشک شما همچنین ممکن است سونوگرافی های لگن را در فواصل زمانی پیگیری توصیه کند تا ببینید آیا اندازه کیست تغییر می کند یا خیر.

زنان مبتلا به PCOS می توانند برای باردار شدن تلاش کنند و بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض در دوران بارداری هستند. با این حال ، با مدیریت علائم ، بسیاری از زنان مبتلا به PCOS می توانند باردار شده و بچه ای سالم داشته باشند. در صورت مشاهده علائم مربوط به PCOS برای بیماران مهم است که به پزشک مراجعه کنند. 

این هنگامی که خانمی تصمیم به بارداری می گیرد خطر عوارض را کاهش می دهد. زنان PCOS به دلیل وجود مقادیر زیادی از هورمون مردانه آندروژن که از آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) جلوگیری می کند ، برای باردار شدن تلاش می کنند.

در حین بارداری با تخمدان پلی کیستیک ، موارد خاصی باید رعایت شود ، از جمله اینکه خانم باید وزن سالم ، تغذیه سالم ، ورزش منظم ، نظارت بر تخمک گذاری و برنامه ریزی رابطه جنسی را رعایت کند. پزشک ممکن است داروهای باروری تجویز کند ، اگر داروها موثر نباشند ، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن مقدار کمی از بافت تولید کننده هورمون مردانه اضافی در تخمدان پیشنهاد کند. 

در غیر این صورت ، عوارض دوران بارداری ممکن است مانند سقط جنین ، فشار خون بالا ناشی از بارداری ، دیابت بارداری و حتی زایمان زودرس افزایش یابد.

احتمال حاملگی با تخمدان پلی کیستیک چند درصد است ؟

الف) خوب ، همین سوال که “آیا می توانید با کیست تخمدان تخمک گذاری کنید؟” یک پاسخ ساده دارد که کیست هایی مانند تخمدان پلی کیستیک با تخمک گذاری نامنظم همراه هستند زیرا مشکلات تخمک گذاری حدود 25٪ از کل موارد ناباروری زنان را تشکیل می دهد.

الف) کیست تخمدان معمولاً بر توانایی بارداری زنان تأثیر نمی گذارد ، اما تنها شرایطی که کیست با مشکل در بارداری ارتباط دارد ، سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

س) چه مدت پس از برداشتن کیست تخمدان می توانید باردار شوید؟

الف) پزشکان به شما توصیه می کنند که قبل از از بین بردن رابطه جنسی ، از جمله سایر فعالیت های بدنی مانند ورزش ، صبر کنید تا برش کامل شما بهبود یابد. ممکن است بین 3-5 روز تا چند هفته طول بکشد.

س) آیا کیست می تواند مانع بارداری شما شود؟ چگونه با وجود کیست تخمدان باردار شویم

الف) کیست تخمدان معمولاً بر توانایی بارداری زنان تأثیر نمی گذارد. اگر قبلاً باردار بودید ، احتمال زیادی وجود دارد که بتوانید باردار باشید. فقط زنانی که به PCOS مبتلا هستند ، آندومتریوم را می توان با مشکل بارداری مرتبط دانست.

س) آیا کیست های تخمدان می توانند باعث ناباروری شوند؟ چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

الف) بیشتر کیست های تخمدان باعث ناباروری نمی شوند. کیست هایی که آلوده شده و باعث عفونت لگن می شوند ، گاهی اوقات به دلیل زخم شدن لوله رحمی منجر به ناباروری می شوند. با این حال ، این وضعیت بسیار نادر است. کیست تخمدان حاوی آندومتریوز می تواند با ناباروری همراه باشد.

س) آیا برداشتن کیست تخمدان بر باروری تأثیر دارد؟ چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

الف) بله! در بیشتر موارد ، درمان کیستی تخمدان بر ناباروری تأثیر می گذارد زیرا به تخمهای سالم آسیب می رساند.

س) آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟ چگونه با کیست تخمدان باردار شویم

الف) به نوع کیست بستگی دارد. ناباروری معمولاً پس از آن انجام می شود که زن و شوهر حتی پس از 12 ماه نتوانند باردار شوند. کیست تخمدان که حاوی آندومتریوم و تخمدان پلی کیستیک است ممکن است با ناباروری همراه باشد.

الف) کیست های عملکردی معمولاً تاثیری در باروری ندارند ، مگر اینکه خیلی بزرگ باشند. با این حال ، همچنین باید توجه داشت که زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند ، می توانند چالش های باروری را نیز تجربه کنند.

کیست تخمدان کیسه های پر از مایع در تخمدان است. آنها شایع هستند و معمولاً در طی تخمک گذاری ایجاد می شوند.

بسیاری از زنان در هر سنی در دوره ای از زندگی خود دچار کیست تخمدان می شوند.

بیشتر کیست های تخمدان کوچک ، بی ضرر و بدون درمان برطرف می شوند.

در بعضی موارد ، کیست علائمی ایجاد می کند ، به خصوص اگر پاره شود یا بزرگتر شود و نیاز به مداخله پزشکی ، از جمله برداشتن کیست یا تخمدان دارد.

عوارض تخمدان پلی کیستیک در بارداری

برخی از زنانی که دچار کیست جسم زرد می شوند ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کنند:

 • درد لگن ، که ممکن است مبهم یا تیز باشد 
 • پری یا سنگینی شکم
 • نفخ
 • درد در ناحیه کمر و ران ها
 • رابطه جنسی دردناک
 • افزایش وزن غیر قابل توضیح
 • سیکل قاعدگی دردناک
 • حساسیت سینه
 • نیاز مکرر به ادرار کردن 
 • مشکل در تخلیه کامل مثانه و روده
 • خونریزی غیر طبیعی واژن

برخی از زنان ممکن است کیست ترکیده را تجربه کنند که می تواند منجر به درد شدید و احتمالاً خونریزی داخلی شود. کیست‌های جسم زرد بزرگ‌تر می‌توانند باعث چرخش تخمدان روی خود شوند (که به عنوان پیچ خوردگی تخمدان شناخته می‌شود) که می‌تواند به شدت بر جریان خون به تخمدان آسیب‌دیده تأثیر بگذارد.

گاهی اوقات، کیست جسم زرد ممکن است حتی پس از مراحل اولیه بارداری باقی بماند. در چنین مواردی، کیست پتانسیل ایجاد مشکلات جدی را دارد. یک متخصص زنان و زایمان به شما کمک می کند تا در صورت لزوم نظارت داشته باشید و بهترین گزینه درمانی را برای جلوگیری از هر گونه عارضه پیشنهاد می کند.

احتمال حاملگی با تخمدان پلی کیستیک چند درصده

کیست تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

در معاینه لگن کیست روی تخمدان شما دیده می شود.

بسته به اندازه کیست و مملو از مایعات ، جامد یا مخلوط ، پزشک ممکن است هر یک از آزمایشات زیر را برای تعیین نوع کیست توصیه کند.

 • تست بارداری در  صورت مثبت بودن ، ممکن است به شما نشان دهد که کیست جسم زرد دارید.
 • سونوگرافی لگن  پزشک شما ممکن است از تصاویر سونوگرافی برای تأیید وجود کیست ، کمک به تعیین محل آن و تشخیص جامد بودن ، پر شدن از مایع یا مخلوط بودن استفاده کند.
 • لاپاراسکوپی  با استفاده از لاپاراسکوپ (یک لوله باریک و بلند که یک دوربین با وضوح بالا به انتهای آن متصل است) که از طریق یک برش کوچک در شکم شما قرار داده می شود ، پزشک می تواند تخمدان های شما را ببیند و کیست تخمدان را خارج کند.
 • آزمایش خون CA 125  اگر کیست شما تا حدی جامد باشد و در معرض خطر بالای سرطان تخمدان باشید ، ممکن است پزشک این آزمایش را انجام دهد. سطح خون پروتئینی به نام آنتی ژن سرطان 125 (CA 125) اغلب در زنان مبتلا به سرطان تخمدان افزایش می یابد . شرایط غیرسرطانی مانند آندومتریوز ، فیبروم رحم و بیماری التهابی لگن نیز می تواند باعث افزایش سطح CA 125 شود.

کیست در زنانی که هنوز پریود هستند ، از بین می رود و یک کیست تخمدان ساده (پر از مایع) به احتمال زیاد خوش خیم است.

کیستی که پس از یائسگی ایجاد می شود ممکن است سرطانی باشد.) اگر خانمی قصد بارداری داشته باشد و کیست پاراوواری داشته باشد و اندازه آن نیز به اندازه کافی بزرگ باشد ، ممکن است پزشک برداشتن آن را به روش لاپاراسکوپی توصیه کند زیرا ممکن است بارداری با کیست پاراواریا دشوار باشد و این کیست ها از بدو تولد تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

کیست های عملکردی تخمدان اغلب طی 8 تا 12 هفته خود به خود از بین می روند.زنانی که با داروهای باروری تحت درمان قرار می گیرند ، دچار سندرم افزایش بیش از حد تخمدان می شوند و در معرض خطر پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری بیشتر از کسانی هستند که باردار نمی شوند.

 پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری می تواند درد شدیدی ایجاد کند و باید آن را برطرف کرد ، در غیر این صورت باعث خونریزی یا نکروز می شود.

توصیه های تغذیه ای مناسب برای تخمدان پلی کیستیک:

 • یک صبحانه بزرگتر و شام کوچکتر بخورید.
 • پروتئین و سبزیجات بیشتری را شامل شود.
 • وقتی کربوهیدرات  می خورید،  کربوهیدرات های پیچیده (مانند دانه های کامل و لوبیا) را بخورید.
 • اگر شیرینی یا مواد غذایی با کربوهیدرات مصرف  میکنید، آن را با چربی های سالم (آوکادو، روغن زیتون، آجیل) و یا پروتئین ترکیب کنید تا سرعت جذب شکر را کاهش دهید.
instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک