کدام روش ختنه بهتر است ( نی نی سایت )

کدام روش ختنه بهتر است : ختنه می تواند خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله HIV را کاهش دهد.

ختنه یک عمل جراحی برای از بین بردن پوست ختنه گاه آلت تناسلی است – چین جمع شده پوست که نوک آلت تناسلی مرد را می پوشاند.

ختنه نوزادان تازه متولد شده در ایالات متحده نسبتاً رایج است ، هرچند به نظر می رسد در حال کاهش است.

پسرها هنگام تولد، پوستی روی انتهای آلت ‌شان قرار گرفته که با انجام این عمل برداشته می‌شود. ختنه بیشتر در منطقه‌های مذهبی مرسوم بوده و به عنوان یکی از واجبات در اسلام است.

 اما در حال حاضر بیشتر کشورها این عمل را برای نوزدان انجام می‌دهند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سراسر جهان ، حدود 30 درصد از مردان ختنه می شوند.

کدام روش ختنه بهتر است

کدام روش ختنه بهتر است

ختنه با بی حسی موضعی انجام می شود. در واقع برای انجام این عمل در نوزادان تنها از بی‌حسی استفاده می‌شود و کودک کاملا هوشیار است. اما چنانچه این عمل در کودکان و بزرگسالان انجام گیرد.

 نمی‌توان تنها با استفاده از بی‌حسی جراحی را انجام داد. برای کودکان و بزرگسالان می‌بایست از بیهوشی استفاده کرد.
به‌طور کلی هرچه انجام ختنه به بزرگسالی موکول شود، روند بهبودی دردناک‌تر خواهد بود. در نهایت بهتر است در صورتی که شرایط مناسب باشد، در سنین نوزادی این عمل انجام گیرد.

 1. گامپ گومکو

از ابزار ویژه ای به نام کاوشگر برای جدا کردن جلوی پوست از آلت تناسلی استفاده می شود (معمولاً توسط غشای نازک به آنها ملحق می شوند). بعد یک وسیله زنگ دار روی سر آلت تناسلی مرد و زیر شاخک تعبیه شده است (برای اجازه دادن به این امر ممکن است برش ایجاد شود). سپس پوست ختنه گاه به طرف بالا و زنگ کشیده شده و گیره ای در اطراف آن محکم می شود تا جریان خون به ناحیه کاهش یابد. از پوست سر برای بریدن و برداشتن پوست ختنه گاه استفاده می شود.

2-گیره مگن

مجدداً پوست پیشانی با پروانه از سر آلت جدا می شود. سپس پوست ختنه گاه جلوی سر بیرون کشیده می شود و از طریق گیره فلزی به همراه شکاف داخل آن وارد می شود. این گیره در حالی نگه می دارد که پوست ختنه گاه با پوست سر بریده می شود و چند دقیقه پس از این کار باقی می ماند تا مطمئن شوید که خونریزی کنترل شده است.

3-روش Plastibell یا حلقه

این روش شبیه به تکنیک گیره گمکو است. پس از جداسازی با کاوشگر ، زنگ پلاستیکی در زیر پیشانی و بالای سر آلت قرار می گیرد. یک قطعه بخیه به طور مستقیم در اطراف پوست ختنه دیده می شود ، که خونرسانی به پوست ختنه گاه را قطع می کند. سپس می توان از پوست سر برای بریدن پوست پیشانی اضافی استفاده کرد ، اما حلقه پلاستیکی باقی مانده است. حدود 6 تا 12 روز بعد به خودی خود سقوط می کند.

کدام روش ختنه بهتر است

فواید ختنه نوزادان

 • شانس ابتلا به عفونت ادراری در اولین سال زندگی در یک نوزاد پسر ختنه شده حدود 1 در 1000 و در نوزادانی که ختنه نشده اند، 1 در 100 است.
 • ختنه خطر سرطان آلت تناسلی را که در مردان شایع هم نیست، کاهش می دهد.
 • خطر ابتلا به عفونت های قابل انتقال جنسی مانند ایدز کاهش می یابد و از عفونت پوست آلت پیشگیری می شود.
 • می توان از فیموزیس، بیماری ای که مردان ختنه نشده به آن مبتلا می شوند، پیشگیری کرد.
 • از سرطان دهانه رحم در همسر مردان پیشگیری می کند.
نوشته های مرتبط
عوارض ختنه

طبق گزارش کودکان ، عوارض نادر است و فقط در تعداد کمی از ختنه ها رخ می دهد.

بسته به روش کار ، آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

عوارض مرتبط با بیهوشی: بی حسی موضعی بسیار بی خطر است ، اما گاهی اوقات می تواند باعث کبودی ، خونریزی یا سوزش پوستی شود. به ندرت می تواند باعث ضربان قلب نامنظم ، مشکلات تنفسی ، یک واکنش آلرژیک و به ندرت مرگ شود.

 • خون ریزی
 • عفونت : بیشتر عفونتهای مربوط به ختنه خفیف بوده و به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است.
 • این احتمال بیشتر است که کودک اختلال خونریزی داشته باشد ، به همین دلیل مهم است که به پزشک اطلاع دهید تا از هرگونه سابقه خانوادگی در مورد خونریزی یا لخته شدن خون استفاده کند. به ندرت ، رگ خونی کوچک ممکن است در طی عمل پخته شود. در بیشتر موارد ، این خونریزی به خودی خود متوقف می شود ، اما گاهی اوقات بخیه لازم است.
 • فیموز ، یا آلت تناسلی محبوس شده ، که در آن پوست ختنه بیش از حد محکم است و نمی تواند از قسمت جلویی جمع شود
 • احتباس ادرار ، عدم توانایی تخلیه کامل مثانه 

مراقبت از زخم پس از انجام ختنه

پس از ختنه از گاز نرم روی زخم ایجاد شده استفاده می‌کنند. استفاده از این باندها جهت جلوگیری از برخورد آلت نوزاد با لباس استفاده می‌شود. پس از انجام عمل نیز باید مراقبت‌هایی تا زمان بهبودی انجام شود.

 • پس از هربار تعویض پوشک از گاز جدیدی استفاده کنید.
 • استفاده از پمادهایی که پزشک پس از عمل تجویز می‌کند پس از هر بار شستشو الزامی است.
 • پوشک فرزند خود را محکم نبندید؛ چراکه نباید به آلت کودک فشاری وارد شود.

پس از ختنه ، پزشکان پماد  را بر روی زخم اعمال کرده و آلت تناسلی کودک را در گازی می پوشانند تا از چسبیدن زخم به پوشک وی جلوگیری شود (مگر اینکه پزشکان از روش Plastibell استفاده کرده باشند ، که نیازی به پانسمان نیست). کودک شما معمولاً اندکی پس از انجام عمل جراحی برای شما آورده می شود.

خونریزی بسیار کمی بعد از ختنه وجود دارد ،. اگرچه ممکن است هنگام اولین بار پانسمان را کمی از خون لبه برش یا پوشک مشاهده کنید ، اما این به طور کلی به خودی خود متوقف می شود.

آلت تناسلی کودک شما ممکن است بعد از عمل چند روز دچار درد شود ، بنابراین هنگام استحمام او ملایم باشید. هرگز از محصولات حمام قابض و مخصوص استفاده نکنید. اکثر پزشکان توصیه می کنند منطقه را با آب گرم تمیز کنید. اگر مدفوع روی آلت تناسلی مرد شود ، می توان از آب صابونی برای پاک کردن آن به آرامی استفاده کرد.

اگر پانسمان بر روی برش وجود دارد ، هر وقت پوشک را برای دو یا دو روز تغییر دهید ، یک مورد جدید (پماد) بمالید. این می تواند به جلوگیری از ناراحتی از مالش و چسبیدن به پوشک کمک کند.

ختنه با لیزر بهتر است یا حلقه

ختنه با لیزر مانند همان روش جراحی سنتی یعنی برش می‌باشد با این تفاوت که برش پوست به جای چاقو با کاتر لیزری انجام می‌شود (بافت زیر پوست مجرای آلت تناسلی را با لیزر می سوزانند)
بنابراين  در اصل روش تفاوتی وجود ندارد بدین دلیل نه تنها ارجحيتي ندارد بلکه به علت هزينه بالا و  عارضه بیشتری كه به همراه دارد بنابراين اين روش توصيه نمي شود.

آکادمی اطفال آمریکا ، در گزارش 2012 اطفال ، مزایای ختنه نوزادان را بیشتر از آسیب های احتمالی می داند.

به طور خاص ، ختنه خطر ابتلا به اچ آی وی در مردان را از طریق رابطه جنسی واژینال کاهش می دهد (اما از رابطه جنسی مقعدی).

همچنین خطر ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی ، برخی از سویه های ویروس پاپیلومای انسانی را کاهش می دهد (HPV) ، سرطان آلت تناسلی و عفونتهای دستگاه ادراری (UTI) در دوران نوزادی.

هنگامی که پوست انتهایی برداشته می‌شود، آلت به ‌طور کامل در معرض دید قرار می‌گیرد که جهت رعایت بهداشت و تمیزی انجام می‌شود.کدام روش ختنه بهتر است

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک