آزمایشات ضروری دوران بارداری (هفته ۶ تا ۱۰)

لیست آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری

آزمایشات ضروری دوران بارداری

در بارداری، آزمایش خون، اسکن اولتراسوند، آزمایش ادرار و آزمایش GBS به شما پیشنهاد می شود. تست های بارداری به شناسایی نگرانی های سلامتی شما و کودکتان کمک می کند.

آزمایشات در بارداری انتخاب شماست. اگر در مورد آنها نگرانی دارید، از پزشک یا مامای خود برای اطلاعات بیشتر بخواهید. در طول بارداری، پزشک یا ماما ممکن است به شما توصیه کند که آزمایشاتی برای بررسی سلامت خود و سلامت و رشد کودکتان انجام دهید. اینها می تواند آزمایش اولتراسوند، خون، ادرار و سواب باشد.

پزشک یا مامای شما آزمایشات معمولی را توصیه می کند که به همه زنان باردار ارائه می شود . اگر عوامل خطر یا شرایط خاصی دارید، ممکن است آزمایش‌های اضافی به شما پیشنهاد شود.آزمایشات ضروری دوران بارداری

نتایج این آزمایشات به شما و پزشک یا ماما کمک می کند تا گزینه های خود را برای مراقبت از بارداری و زایمان برنامه ریزی کنید.آزمایشات ضروری دوران بارداری

پزشک یا ماما برای انجام آزمایشات در بارداری به اجازه شما نیاز دارد. اشکالی ندارد که از آنها اطلاعات بیشتری در مورد آزمایش ها بخواهید – برای چه هستند، چرا به آنها نیاز دارید، و اگر آنها را انجام دهید یا نداشته باشید چه اتفاقی می افتد.

 

آزمایشات ضروری دوران بارداری

آزمایشات ضروری دوران بارداری

در بارداری، می‌توانید  آزمایش‌های غربالگری و تشخیصی برای ناهنجاری‌های کروموزومی و سایر بیماری‌های نوزادتان را نیز انجام دهید. آزمایش‌های مربوط به ناهنجاری‌های کروموزومی و سایر شرایط متفاوت از آزمایش‌های معمول سلامت و رشد است که در این

مقاله توضیح داده شده است.

سونوگرافی در بارداری

شما احتمالاً حداقل 2 سونوگرافی در طول بارداری خود خواهید داشت.

پزشک یا مامای شما ممکن است شما را برای انجام این سونوگرافی به یک کلینیک خصوصی یا بخش بیمارستان دولتی بفرستد. نتایج برای پزشک یا ماما و احتمالاً برای شما نیز ارسال خواهد شد.

اسکن های معمول سونوگرافی بارداری

به شما اسکن های سونوگرافی معمول بارداری در موارد زیر پیشنهاد می شود:

 • سه ماهه اول در هفته 11-13
 • سه ماهه دوم در هفته 18-20 .
 • سونوگرافی غیر معمول بارداری

در اوایل بارداری، اگر خونریزی از واژن یا درد شکم دارید، پزشک یا ماما ممکن است سونوگرافی را توصیه کند. این علائم ممکن است – اما نه همیشه – نشانه  سقط جنین در اوایل بارداری باشد.

بعداً در بارداری، اگر شرایط پزشکی دارید، در بارداری های قبلی مشکل داشتید، در مورد تاریخ بارداری خود نامشخص بود، یا در انتظار دوقلو یا چند قلو هستید ، ممکن است سونوگرافی اضافی انجام دهید.

اکثر سونوگرافی ها نشان می دهد که نوزادان به خوبی رشد می کنند، اما گاهی اوقات سونوگرافی می تواند ناهنجاری های رشدی را تشخیص دهد. برخی از ناهنجاری ها جدی نیستند و نیازی به درمان زیادی ندارند. اما سایر ناهنجاری ها می توانند نشانه ای

از ناتوانی جدی باشند. اگر سونوگرافی شما ناهنجاری‌ها را نشان دهد، باید به این فکر کنید که چه احساسی خواهید داشت.

آزمایش خون در بارداری

پزشک یا مامای شما می خواهد آزمایش خون را در اوایل بارداری انجام دهد تا گروه خونی شما را پیدا کند و برخی عفونت ها و سایر نگرانی های سلامتی را بررسی کند.

اینها شامل ایمنی سرخجه شما  و اینکه آیا کم خونی ،  HIV ،  هپاتیت B ،  هپاتیت C یا  سیفلیس دارید، می باشد  . بسته به نتایج شما، متخصص سلامت شما را در مورد بهترین درمان برای شما در بارداری یا بلافاصله پس از زایمان مطلع می کند.

آزمایش خون گروه Rh

مهم است که خون خود را برای تعیین گروه خونی و  گروه Rh خود آزمایش کنید .

اگر Rh منفی هستید و کودک شما Rh مثبت است، ممکن است مشکلات سلامتی جدی برای کودک شما ایجاد کند. اما هیچ کس تا بعد از تولد نمی داند گروه خونی کودک شما چیست. بنابراین اگر Rh منفی دارید، یک تزریق ویژه به نام  Anti-D در قرار ملاقات

هفته 26-28 قبل از زایمان و قرار ملاقات هفته 34-36 به شما پیشنهاد می شود.

همچنین در صورت خونریزی در دوران بارداری، Anti-D به شما پیشنهاد می شود. این باعث کاهش خطر مشکلات سلامتی برای کودک شما می شود.

پس از تولد نوزاد، خون از بند ناف کودک شما جمع آوری می شود و نوع Rh آن بررسی می شود. اگر نوزادتان Rh مثبت باشد، یک تزریق آنتی دی دیگر به شما پیشنهاد می شود.

 

آزمایشات ضروری دوران بارداری

زمان اولین آزمایش بارداری

آزمایش خون دیابت بارداری

آزمایش خون برای دیابت بارداری معمولاً در هفته 24-28 بارداری انجام می شود. اگر در بارداری قبلی دیابت بارداری داشته اید  یا شانس بالایی برای ابتلا به این عارضه دارید، متخصص بهداشت احتمالاً به شما پیشنهاد می کند زودتر این آزمایش را انجام دهید.

این آزمایش معمولاً شامل  آزمایش تحمل گلوکز (GTT) است ، که در آن باید یک شب ناشتا باشید (نخورید و ننوشید). خون شما آزمایش می شود و سپس 75 گرم گلوکز در یک نوشیدنی شیرین می نوشید. شما دو بار دیگر آزمایش خون خود را می دهید – بعد از 1 ساعت و بعد از 2 ساعت.

اگر در آزمایش تحمل گلوکز سطح قند خون شما بالا باشد، دیابت بارداری برای شما تشخیص داده می شود.

اگر دیابت بارداری دارید، به این معنی است که بارداری پیچیده ای دارید  و نیاز به مراقبت و مدیریت بیشتری دارید. وقتی دیابت بارداری به خوبی مدیریت شود، اکثر زنان می توانند حاملگی و نوزادان سالمی داشته باشند. اگر دیابت به دقت مدیریت نشود، می تواند

مشکلات جدی برای شما و کودکتان ایجاد کند. ممکن است برای مدیریت دیابت خود به یک کلینیک تخصصی بارداری و مربی دیابت ارجاع داده شوید.

آزمایش ادرار در بارداری

برخی از عفونت های ادراری علائمی ندارند، بنابراین آزمایش ادرار در اولین جلسه قبل از زایمان برای بررسی اینکه آیا عفونت دارید یا خیر توصیه می شود.

ممکن است در زمان های دیگر در دوران بارداری نیز آزمایش ادرار به شما پیشنهاد شود.

این آزمایش معمولاً شامل ادرار کردن در یک شیشه کوچک است. گاهی می توانید این کار را در خانه انجام دهید و شیشه را با نمونه ادرار به اتاق مشاوره پزشک یا ماما ببرید. یا ممکن است فقط زمانی که در قرار ملاقات خود با پزشک یا ماما هستید این کار را انجام دهید. متخصص بهداشت شما دقیقاً به شما می گوید که چه کاری انجام دهید و نمونه را برای آزمایش ارسال می کند.

این آزمایش مهم است زیرا اگر عفونت ادراری درمان نشود، می تواند باعث  زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد در نوزاد شما شود.

آزمایش ادرار همچنین قند، خون و پروتئین موجود در ادرار شما را بررسی می کند. این موارد می تواند نشانه های دیگر نگرانی های پزشکی باشد.

تست استرپتوکوک گروه B (GBS).

استرپتوکوک های گروه B (GBS) نوعی باکتری هستند که اغلب در روده، واژن و مقعد زندگی می کنند. آنها معمولا برای شما مشکلی ایجاد نمی کنند. اما اگر باکتری در حین تولد به کودک شما منتقل شود، ممکن است باعث عفونت شود که ممکن است کودک شما را بسیار بیمار کند.

2 راه برای کاهش احتمال ابتلای نوزاد به عفونت GBS وجود دارد. بیمارستان ها یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مختلف یکی از این راه ها را توصیه می کنند. هر دو راه موثر است.

اولین راه، یک  روش غربالگری است به نام “سواب کم واژینال” در حدود 35-37 هفته. این شامل پاک کردن یک چوب مخصوص (به نام سواب) در داخل واژن و اطراف مقعد است. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید، معمولاً در حمام در اتاق مشاوره پزشک

یا ماما. پزشک یا مامای شما سواب را برای آزمایش GBS می فرستد.

اگر GBS دارید، در حین زایمان به شما  آنتی بیوتیک های داخل وریدی پیشنهاد می شود تا احتمال عفونت در کودک شما کاهش یابد.آزمایشات ضروری دوران بارداری

راه دیگر برای کاهش احتمال ابتلای نوزاد به عفونت GBS ارزیابی فاکتورهای خطر GBS بدون انجام سواب در بارداری است. در صورت داشتن عوامل خطر، در هنگام زایمان به شما آنتی بیوتیک داخل وریدی داده می شود. عوامل خطر شامل موارد زیر است:

 • نوزاد شما نارس است (کمتر از 37 هفته).
 • شما در گذشته نوزادی با عفونت GBS داشته اید.
 • بیش از 18 ساعت از شکستن آب شما می گذرد.
 • شما در زایمان درجه حرارت دارید.
 • GBS در آزمایش ادرار در دوران بارداری یافت می شود.

اگر فاکتورهای خطر برای GBS دارید یا نتیجه GBS مثبت داشتید، ماما یا پزشک گزینه های درمانی شما را قبل از شروع زایمان با شما در میان می گذارد.

آزمایشات روتین به شما و کودکتان کمک می کند. به همین دلیل حفظ تمام قرارهای قبل از زایمان بسیار مهم است. تست های غربالگری می توانند مشکلات احتمالی را زود تشخیص دهند.

 

آزمایشات ضروری دوران بارداری

لیست آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری

 

این آزمایشات معمولاً شامل:

پزشک شما به احتمال زیاد آزمایش خون را به عنوان بخشی از معاینه قبل از بارداری شما تجویز می کند. اگر مجبور هستید برای گرفتن خون به آزمایشگاه بروید، مهم است که از این کار صرفنظر نکنید.

آزمایش خون شما گروه خون و فاکتور Rh شما را مشخص می کند . این پروتئینی است که ممکن است روی گلبول های قرمز خون داشته باشید یا نداشته باشید.

اگر شما پروتئین (Rh منفی) ندارید اما همسرتان این پروتئین را دارد، کودک شما می‌تواند پروتئین Rh را از او به ارث ببرد. اگر شما منفی و نوزادتان مثبت است، اگر خون نوزاد با خون شما مخلوط شود، ممکن است مشکل داشته باشید.

در این صورت بدن شما می تواند آنتی بادی هایی علیه خون نوزاد بسازد. و آن آنتی‌بادی‌ها می‌توانند از جفت عبور کنند و سپس به سلول‌های خونی جنین در بارداری‌های آینده حمله کرده و از بین ببرند.

دانستن گروه خون و فاکتور Rh قبل از بارداری مفید است. اما اگر پزشک نتواند آن را تأیید کند، آن را در اولین معاینه قبل از تولد نیز بررسی می کند. اگر متوجه شوند شما و کودکتان فاکتورهای Rh متفاوتی دارید، می توانند برای محافظت از کودکتان به شما تزریق کنند.

آزمایش خون قبل از بارداری شما نیز موارد زیر را بررسی می کند:

 • کم خونی
  آنتی بادی علیه سرخجه (سرخک آلمانی)، آبله مرغان و هپاتیت B و C.
  بیماری های مقاربتی.
  اچ‌آی‌وی
  بسته به نتایج آزمایش خون شما، پزشک ممکن است واکسن یا درمان های دیگری را برای محافظت از شما و کودکتان توصیه تاریخچه و معاینه فیزیکی. در طول اولین یا دومین ویزیت قبل از تولد، به سوالات زیادی در مورد سلامتی و سابقه خانوادگی خود پاسخ خواهید داد . این اطلاعات به پزشک کمک می کند تا بداند آیا خطرات خاصی مانند یک اختلال ژنتیکی ارثی برای شما وجود دارد

یا خیر. شما همچنین یک معاینه فیزیکی خواهید داشت . پزشک تاریخ زایمان شما را بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی شما محاسبه می کند.

معاینه لگن و پاپ اسمیر. آزمایش قبل از تولد در سه ماهه اول با معاینه لگن و آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی سلامت سلول های دهانه رحم شروع می شود. این آزمایش سرطان دهانه رحم و برخی بیماری های مقاربتی (STD) را غربال می کند.

آزمایشات خون در یکی از اولین ویزیت‌ها، پزشک یا ماما گروه خونی و فاکتور Rh (رزوس) شما را شناسایی می‌کند، کم خونی را غربالگری می‌کند ، ایمنی در برابر سرخجه (سرخک آلمانی) را بررسی می‌کند و هپاتیت B ، سیفلیس ، و HIV و سایر بیماری‌های مقاربتی را آزمایش می‌کند. .

بسته به پیشینه نژادی، قومیتی یا خانوادگی، ممکن است آزمایش‌ها و مشاوره ژنتیکی برای ارزیابی خطرات بیماری‌هایی مانند تای ساکس، فیبروز کیستیک و کم‌خونی سلول داسی شکل (اگر این موارد در ویزیت قبل از بارداری انجام نشده باشد) به شما

پیشنهاد شود. آزمایش برخی از این بیماری ها را می توان با بزاق نیز انجام داد .

ممکن است از نظر قرار گرفتن در معرض بیماری هایی مانند توکسوپلاسموز و آبله مرغان (ویروسی که باعث آبله مرغان می شود) آزمایش شوید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بخواهد سطح hCG، هورمونی که از جفت ترشح می شود، و

پروژسترون، هورمونی که به حفظ آبله مرغان کمک می کند، بررسی کند. بارداری.

آزمایشات ادرار همچنین در همان ابتدا از شما نمونه ادرار خواسته می شود تا پزشک یا ماما بتواند علائم عفونت کلیه را جستجو کند و در صورت لزوم با اندازه گیری سطح hCG بارداری شما را تایید کند. (ممکن است به جای آن از آزمایش hCG خون برای تایید

بارداری استفاده شود.) نمونه های ادرار به طور منظم برای شناسایی گلوکز (نشانه دیابت ) و پروتئین جمع آوری می شود که می تواند پره اکلامپسی را نشان دهد ، یک بیماری ناشی از بارداری که با فشار خون بالا مشخص می شود . احتمال بروز این بیماری

پس از 20 هفته بیشتر است، اگرچه در صورت وجود بیماری مزمن کلیوی، پروتئین ممکن است زودتر وجود داشته باشد.

در اواخر سه ماهه اول به شما آزمایش ژنتیک پیشنهاد می شود . برخی از افراد احساس می‌کنند که این آزمایش‌ها ممکن است باعث ایجاد استرس بی مورد در آنها شود و ترجیح می‌دهند مطمئن شوند که جنین از نظر ژنتیکی پس از زایمان طبیعی است. دیگران

تمام آزمایشاتی را که می توانند انجام دهند می خواهند، زیرا متوجه می شوند که این آزمایش ها گاهی اوقات 100٪ دقیق نیستند. قبل از تصمیم گیری با پزشک خود یا با یک مشاور ژنتیک در مورد مزایا و معایب صحبت کنید. گزینه های مختلف آزمایش ژنتیکی

نوشته های مرتبط

وجود دارد که شامل آزمایش خون به تنهایی یا با سونوگرافی است که خطری برای جنین ندارد. اگر این تست‌های غیرتهاجمی غیرطبیعی باشند، ممکن است آزمایش‌های بیشتری انجام دهید.

یک آزمایش ژنتیکی ترم اول، ترکیبی از آزمایش خون با سونوگرافی برای غربالگری سندرم داون و تریزومی 18 است . ممکن است بین هفته های 11 تا 14 بارداری در دسترس باشد. نتایج آزمایش خونی که hCG و PAPP-A (پروتئین پلاسمای A مرتبط با بارداری) را

در خون مادر اندازه‌گیری می‌کند، با اندازه‌گیری اولتراسوند از پوست در پشت گردن جنین (به نام شفافیت نوکال) استفاده می‌شود. این روش ممکن است بتواند بسیاری از موارد سندرم داون و سایر شرایط ژنتیکی را شناسایی کند. با این حال، مانند تمام روش‌های

غربالگری، در صورت مثبت بودن نتایج، از یک روش تشخیصی تهاجمی‌تر مانند CVS استفاده می‌شود.

تست غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT). این آزمایش DNA جنین بدون سلول را می توان در اوایل هفته 10 بارداری انجام داد. این آزمایش از نمونه خون برای اندازه گیری مقدار نسبی DNA جنین آزاد در خون مادر استفاده می کند. تصور می‌شود که این آزمایش

می‌تواند 99 درصد از بارداری‌های سندرم داون را تشخیص دهد. همچنین برخی دیگر از ناهنجاری های کروموزومی را آزمایش می کند.

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS). اگر 35 سال یا بیشتر دارید، سابقه خانوادگی بیماری‌های خاصی دارید یا در آزمایش‌های ژنتیکی غیرتهاجمی نتیجه مثبتی داشته‌اید، این آزمایش تهاجمی معمولاً بین هفته‌های 10 تا 12 بارداری به شما پیشنهاد می‌شود.

CVS می تواند بسیاری از نقایص ژنتیکی مانند سندرم داون، کم خونی داسی شکل، فیبروز کیستیک، هموفیلی و دیستروفی عضلانی را تشخیص دهد . این روش شامل کشیدن یک کاتتر کوچک از طریق دهانه رحم یا وارد کردن یک سوزن در شکم برای گرفتن

نمونه بافت از جفت است. این روش 1 درصد خطر سقط جنین را به همراه داردو در رد کردن برخی از نقایص مادرزادی کروموزومی حدود 98٪ دقیق است. اما، بر خلاف آمنیوسنتز، در تشخیص اختلالات لوله عصبی، مانند اسپینا بیفیدا و آنسفالی، یا نقص دیواره

شکم کمکی نمی کند. نقایص لوله عصبی را می توان با آزمایش خون بین هفته های 15 تا 21 بارداری بررسی کرد.

مطمئن شوید که تمام گزینه های آزمایشی خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا با هم بتوانید در مورد بهترین گزینه برای شما تصمیم بگیرید.آزمایشات ضروری دوران بارداری

اگر در انتظار دوقلو هستید، بارداری پرخطر است. به همین دلیل، پزشک شما می خواهد شما و نوزادتان را از نزدیک تحت نظر داشته باشد. همه آزمایشات روتین را انجام خواهید داد، اما انتظار داشته باشید که برخی از آنها را زودتر و بیشتر انجام دهید.

آزمایشات هفته ۶ تا ۱۰ بارداری نی نی سایت

 

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که به یک متخصص پریناتولوژیست مراجعه کنید که به آن متخصص طب جنین مادر نیز گفته می شود. این پزشکان متخصص زنان و زایمان هستند که در بارداری های پرخطر تخصص دارند. آنها ممکن است با متخصص زنان و

زایمان شما همکاری کنند تا بارداری شما را مدیریت کنند و آزمایشات را سفارش دهن

ممکن است شما هنوز باردار نشده باشید ، اما اکنون کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا خود را تا حد امکان برای یک کودک در حال رشد سالم کنید . این را فهرست کارهای قبل از تصور خود در نظر بگیرید.

1. با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

درست است، پس از باردار شدن، آنها را به وفور خواهید دید، اما بهتر است قبل از موعد ویزیت را رزرو کنید، حتی اگر قبلا باردار بوده اید. اگر مشکلات سلامتی دارید که می تواند بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد یا بارداری را خطرناک تر کند، مهم است که

اکنون آن ها را تحت کنترل بگیرید.

پزشک شما می خواهد با گرفتن یک تاریخچه کامل پزشکی از شما و همسرتان، معاینه قبل از بارداری را شروع کند. آنها همچنین ممکن است بخواهند تعدادی آزمایش – مانند آزمایش خون و آزمایش پاپ اسمیر – انجام دهند تا مطمئن شوند که هیچ یک از شما

شرایط پزشکی ندارید که بر بارداری یا شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد. پزشک شما ممکن است برای بیماری هایی مانند:آزمایشات ضروری دوران بارداری

 • سرخجه یا مصونیت سرخک آلمانی
 • آبله مرغانایمنی
 • اچ‌آی‌وی
 • هپاتیت Bایمنی
 • تبخال
 • سایر بیماری های مقاربتی (مانند کلامیدیا ، سیفلیس و سوزاک )
 • مشکلات تیروئید (با آزمایش TSH)
 • سایر شرایط، مانند توکسوپلاسموز و پاروویروس B19 (که بیماری پنجم نیز نامیده می شود )

در نهایت، بسته به قومیت شما، پزشک ممکن است آزمایشات ژنتیکی را برای موارد زیر توصیه کند:

 • کم خونی داسی شکل
 • تالاسمی (شکل ارثی کم خونی)
 • بیماری های ژنتیکی رایج در جمعیت یهودی اشکنازی، مانند بیماری تای ساکس

اگر زمان آن رسیده است که واکسن های خود را به روز کنید ، مهم است که این کار را قبل از بارداری انجام دهید. چند واکسن خاص مانند MMR ( سرخک – اوریون – سرخجه)، واریسلا (ویروسی که باعث آبله مرغان می‌شود) یا واکسن‌های هپاتیت A خطر نقایص مادرزادی را افزایش می‌دهند.

کارشناسان توصیه می کنند که قبل از اقدام به بارداری، حداقل 28 روز پس از دریافت برخی از این واکسن ها صبر کنید.

در مورد واکسن هایی که اکنون نیاز دارید و بعداً به کدام واکسن نیاز خواهید داشت با پزشک خود صحبت کنید.

پزشکان در دوران بارداری واکسن هایی مانند واکسن Tdap برای سیاه سرفه می دهند تا کودک شما نیز از این محافظت بهره مند شود.آزمایشات ضروری دوران بارداری

 

آزمایشات و سونوگرافی های سه ماه سوم بارداری

 

آزمایش خون و ادرار: پزشک به بررسی ادرار شما از نظر پروتئین و قند و هرگونه علائم عفونت ادامه می‌دهد واز نظر علائم پره اکلامپسی ، عارضه‌ای که در هفته‌های آخر بارداری شایع‌تر است ، مراقبت می‌کند . ممکن است دوباره برای کم خونی آزمایش خون بدهید.

اندازه‌گیری‌های دیگر: وزن، فشار خون و اندازه‌گیری قد پایه (فاصله از استخوان شرمگاهی تا بالای رحم) نیز ادامه دارد. ضربان قلب کودک شما بلند و واضح است!

معاینات لگن: در چند هفته آخر بارداری، پزشک معاینه لگن را دوباره شروع می کند. این برای این است که ببینیم آیا دهانه رحم فرآیند بلوغ را برای تولد شروع کرده است یا خیر. رسیدن به نرم شدن، نازک شدن و باز شدن (اتساع) دهانه رحم است.

این تغییرات می توانند به آرامی یا سریع در طی هفته ها، روزها یا ساعت ها قبل از تولد اتفاق بیفتند. بنابراین غیرمعمول نیست که چند هفته قبل از موعد زایمان خود را چند سانتی متر گشاد کنید و سپس اتساع را متوقف کنید. این روند تا حدودی غیر قابل پیش بینی است.

توصیه شده

غربالگری استرپتوکوک گروه B : سواب واژینال و رکتوم در هفته 35 تا 37 بارداری برای شناسایی باکتری استرپتوکوک گروه B گرفته می شود. اگرچه استرپتوکوک گروه B می تواند در 30 درصد از زنان سالم وجود داشته باشد، اما علت اصلی عفونت های تهدید

کننده زندگی در نوزادان است و همچنین می تواند باعث ناتوانی ذهنی، اختلال بینایی و کاهش شنوایی شود . زنانی که آزمایش آنها مثبت است در حین زایمان با آنتی بیوتیک درمان می شوند تا از ابتلای نوزاد به عفونت در بدو تولد محافظت کنند. به عنوان یک

جایگزین، پزشک یا ماما ممکن است تصمیم بگیرد که برای استرپتوکوک آزمایش نکند، اما در صورت ایجاد عوامل خطر خاص، شما را در هنگام زایمان درمان کند.

پایش الکترونیکی قلب جنین : پایش الکترونیکی قلب جنین در دوران بارداری، زایمان و زایمان برای نظارت بر ضربان قلب جنین انجام می شود. ضربان قلب جنین می تواند نشان دهد که جنین خوب است یا مشکل دارد و می تواند هر زمانی بعد از 20 هفته انجام

شود.آزمایشات ضروری دوران بارداری

تست بدون استرس: در بسیاری از بارداری‌های پرخطر به صورت هفتگی انجام می‌شود، مانند مواردی که یک زن حامل بیش از یک جنین است یا دیابت یا فشار خون بالا دارد، این آزمایش شامل استفاده از مانیتور جنین که روی شکم مادر بسته شده است برای

اندازه‌گیری وضعیت نوزاد است. ضربان قلب در حین حرکت همچنین برای نظارت بر نوزادان عقب افتاده استفاده می شود.آزمایشات ضروری دوران بارداری

تست استرس انقباض : همچنین در حاملگی های پرخطر انجام می شود، مانیتور جنین ضربان قلب نوزاد را در پاسخ به انقباضات تحریک شده توسط اکسی توسین (پیتوسین) یا تحریک نوک پستان اندازه گیری می کند. پزشکان از این اندازه گیری ها برای پیش

بینی اینکه نوزاد چقدر با استرس زایمان کنار می آید، استفاده می کنند.

سونوگرافی: بیشتر زنان باردار فقط یک یا شاید دو سونوگرافی انجام می دهند. اگر دوقلو دارید، این آزمایش را بیشتر انجام خواهید داد، شاید تا زمان تولد، برای بررسی وضعیت و رشد نوزادانتان. در صورت نیاز، پزشکان می توانند تست های بدون استرس را با

سونوگرافی ترکیب کنند . این به پزشک شما اجازه می‌دهد تا حرکات تنفسی، حرکات بدن و تون ماهیچه‌ها و همچنین میزان مایع آمنیوتیک نوزاد را بررسی کند .

مشخصات بیوفیزیکی : فقط با یک سونوگرافی یا با ترکیبی از تست بدون استرس و سونوگرافی قابل انجام است .

اگر بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک یا بیماری سلول داسی شکل در خانواده شما یا همسرتان وجود دارد، ممکن است بخواهید به یک مشاور ژنتیک مراجعه کنید یا آزمایش های غربالگری قبل از بارداری را انجام دهید.

2. لثه های خود را چک کنید.

بین سلامت دهان و دندان و بارداری سالم ارتباط وجود دارد . بیماری لثه با تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد مرتبط است. بنابراین اکنون زمان مراجعه به دندانپزشک برای مقابله با هر مشکلی است.

3. سیگار و الکل را ترک کنید.

ممکن است قبلاً بدانید که تنباکو و الکل در دوران بارداری هرگز مشکلی ندارند. آنها برای رشد کودک مضر هستند و می توانند در بزرگتر شدن باعث مشکلات سلامتی برای آنها شوند.

اما حتی در حال حاضر، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می تواند باردار شدن را سخت تر کند و احتمال سقط جنین را افزایش دهد . با پزشک خود در مورد برنامه هایی صحبت کنید که می توانند به شما در ترک این عادت ها کمک کنند.

4. مصرف کافئین را کاهش دهید .

نوشیدن بیش از دو فنجان قهوه یا پنج قوطی نوشابه در روز (حدود 250 میلی گرم کافئین) می تواند باردار شدن را برای شما دشوارتر کند و احتمال سقط جنین را افزایش دهد.

اکنون روی آوردن به کافئین مزیت دیگری دارد: در هفته های اول بارداری مجبور نخواهید بود هوس کافئین را تحمل کنید.

5. هوشمندانه بخورید.

زمان بهتری برای حذف غذاهای ناسالم و تمام کالری های خالی آن وجود ندارد. مطمئن شوید که هر روز مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی دریافت می کنید.

یک رژیم غذایی سالم قبل از بارداری می تواند احتمال ابتلا به دیابت بارداری را کاهش دهد ، نوعی که زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد.

6. اسید فولیک مصرف کنید .

اسید فولیک که به طور طبیعی در سبزیجات سبز برگ و به طور مصنوعی در آرد و محصولات برنج غنی شده یافت می شود، نشان داده است که خطر برخی از نقص های مادرزادی را کاهش می دهد.

کارشناسان توصیه می کنند که علاوه بر رژیم غذایی مناسب، 3 ماه قبل از بارداری روزانه یک مولتی ویتامین همراه با اسید فولیک مصرف کنید و در تمام دوران بارداری ادامه دهید. اگر بارداری قبلی داشته اید که در آن جنین دارای نقص های مادرزادی مغز و نخاع

بوده است، احتمالاً پزشک شما دوز بالاتر 4 میلی گرم اسید فولیک در روز را توصیه می کند.

7. وزن اضافی را از بین ببرید.

اضافه وزن می تواند احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند دیابت بارداری و فشار خون بالا در دوران بارداری را افزایش دهد – وضعیتی به نام پره اکلامپسی .

به طور کلی کاهش وزن در دوران بارداری ایده خوبی نیست، بنابراین اگر می خواهید وزن کم کنید، همین حالا شروع کنید.

8. به داروهایی که مصرف می کنید فکر کنید.

مهم است که پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید – نسخه ای، بدون نسخه، حتی ویتامین ها و گیاهان دارویی را مطلع کنید. برخی از آنها می توانند بر کودک شما تأثیر بگذارند.

9. در مورد غذاهای دریایی حساس باشید.

احتمالاً شنیده اید که در دوران بارداری دوری از ماهی هایی که دارای جیوه بالایی هستند، هوشمندانه است. اما ممکن است تا یک سال طول بکشد تا بدن شما این عنصر را از خون پاک کند.

ماهی دو بار در هفته در بشقاب شما خوب است، اما انواعی که جیوه زیادی دارند مانند اره ماهی، کاشی ماهی، شاه ماهی خال مخالی و کوسه ماهی را از بین ببرید.

10. به باشگاه بروید.

ورزش نه تنها به شما کمک می کند تا به وزن مناسبی برسید ، بلکه شما را برای زایمان و زایمان نیز در فرم مناسب قرار می دهد . هنگامی که انتظار دارید، به دنبال کلاس های مخصوص دوران بارداری باشید که برای مادران آینده ایمن هستند.

11. به تغییراتی که بچه دار شدن به همراه خواهد داشت فکر کنید.

داشتن فرزند بر همه چیز در زندگی شما تأثیر می گذارد – شغل شما، امور مالی و روابط شما با همسر یا شریک زندگی تان، از جمله موارد دیگر. نه ماه می تواند زمان بسیار کوتاهی برای پی بردن به همه این مسائل باشد، بنابراین پزشک شما ممکن است

بتواند توصیه هایی را ارائه دهد که به شما در آماده شدن کمک می کند. در صورت وجود، پزشک ممکن است کلاس‌های پیش از بارداری را در یک بیمارستان محلی پیشنهاد دهد.آزمایشات ضروری دوران بارداری

 

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.