زایمان در اب چیست و چگونه انجام می شود؟

زایمان طبیعی در آب

امروزه گزینه های مختلفی برای زایمان وجود دارد که با توجه به وضعیت جسمانی مادر و جنین تعیین می شود .

 زایمان طبیعی در آب که در وان آب گرم انجام می شود ، از جمله روش هایی است که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته . تئوری این زایمان این است که از آن جایی که جنین نه ماه در کیسه آمنیوتیک سپری می کند ، به دنیا آمدن در محیطی مشابه این کیسه می تواند استرس کمتری را برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد .

 

مزایای زایمان در آب

ایا نگران به دنیا آمدن فرزند خود هستید؟ خبر خوبی برای شما داریم. شما در این موضوع تنها نیستید. بیشتر خانم ها بچه دار شدن را دوست دارند. اما زمانی که صحبت از زایمان به میان می اید موضوع کمی فرق می کند. داستان هایی که در مورد درد زایمان و به دنیا آمدن فرزند وجود دارد می تواند هر فردی را نگران کند.

اما به هر حال کودک باید به دنیا بیاید. درست است؟ معمولا بیشتر زنان باردار سزارین را انتخاب می کنند چون از درد زایمان می ترسند. سزارین نیز توانسته است جان میلیون ها کودک و مادر را نجات دهد. اما نمی توان از این حقیقت چشم پوشید که سزارین یک جراحی بزرگ است و ریکاوری آن چندین روز طول می کشد.

بنابراین چه به دنبال روش هایی برای اجتناب از سزارین باشید یا بخواهید بهترین روش را برای به دنیا آمدن کودک خود انتخاب کنید، این نکته ها برای زایمان طبیعی کمک می کند.

متخصصان زنان و زایمان معتقدند که کاهش استرس زایمان باعث کاهش عوارض جنین می شود و زایمان در آب ، یکی از راه های کاهش این استرس است .

فواید برای مادر : فواید برای مادر :

 • آب گرم تسکین دهنده و آرامش بخش است .
 • در مراحل بعدی زایمان ، نشان داده شده است که آب انرژی زن را افزایش می دهد .
 • اثر شناوری ، وزن بدن مادر را کاهش می دهد و امکان حرکت آزاد و موقعیت جدید را فراهم می کند .
 • شناور شدن ، انقباضات رحمی را موثرتر و گردش خون را بهبود می بخشد و در نتیجه باعث اکسیژن رسانی بهتر عضلات رحم ، درد کمتر برای مادر و اکسیژن بیشتر برای نوزاد می شود .
 • غوطه ور شدن در آب اغلب به کاهش فشار خون بالا ناشی از اضطراب کمک می کند .
 •  آب هورمون های مرتبط با استرس را کاهش می دهد و به بدن مادر اجازه می دهد تا اندورفین تولید کند که به عنوان مهار کننده درد عمل می کند .
 • آب باعث می شود که بروز و شدت پارگی و نیاز به اپیزیوتومی و بخیه ها کاسته شود .
 • همانطور که زن از نظر جسمی آرام می شود ، می تواند از نظر ذهنی با توانایی بیشتری برای تمرکز بر روند زایمان آماده شود .
 • از آنجایی که آب حس حریم خصوصی بیشتری را فراهم می کند ، می تواند اضطراب و ترس را کاهش دهد .

فواید برای نوزاد :

 • این نوع زایمان محیطی مشابه کیسه آمنیوتیک برای نوزاد فراهم می کند .
 • استرس هنگام تولد را کاهش می دهد و در نتیجه باعث افزایش اطمینان و احساس امنیت نوزاد می شود .

خطرات احتمالی زایمان در آب

با توجه به تحقیقات انجام شده در اروپا این تحقیقات نشان دهنده این است که میزان مرگ و میر مادر و نوزاد در زایمان در آب با زایمان به صورت معمولی برابر است. با وجود اینکه این روش، روشی مطمئن است اما این روش خطراتی هم ممکن است در رابطه با سلامت مادر و جنین به همراه داشته باشد که این خطرات عبارتند از :

 • خطر ورود آب به جریان خون مادر که به آن آمبولی آب می گویند .
 • تغییر دمای ناگهانی بدن نوزاد در اثر دمای آب .
 • کشیدگی و یا پاره شدن بند ناف
 • انتقال عفونت از مادر به نوزاد توسط آب
 • مصرف آب توسط نوزاد که البته احتمال بروز این مشکل بسیار نادر است زیرا تا زمانی که نوزادان در معرض قرار گرفتن در هوا و بریده شدن بند ناف قرار نگیرند اکسیژن را از طریق بند ناف دریافت می کنند . این اتفاق تنها در زمانی می افتد که نوزاد به دلیل استرس و یا پیچ خوردگی بند ناف دچار کمبود اکسیژن شود و به محض تولد از آب استنشاق کند .

زایمان در آب برای چه کسانی مناسب است؟

زایمان طبیعی ممکن است وحشتناک باشد اما واقعیت این است که موارد مثبت زیادی در این مورد وجود دارد. در ادامه برخی از مزایای زایمان طبیعی را بیان خواهیم کرد.
1. مدت زمان اندک بستری در بیمارستان:
درد زایمان می تواند زیاد و خسته کننده باشد اما وقتی به پایان رسید همه چیز تمام شده است. یکی از بزرگترین مزایای زایمان طبیعی این است که نیازی به بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان و ریکاوری چند روزه وجود ندارد.

این موضوع را باید متذکر شد که تمامی زنان باردار کاندید مناسبی برای انجام زایمان طبیعی در آب نمی باشند . این نوع زایمان دارای شرایط مخصوصی است :

 • مادر دوران بارداری سالم و بدون مشکلی را گذرانده باشد .
 • شرایط جنین ایده آل باشد و دارای ضربان قلب مناسب باشد .
 • شرایط جسمانی مادر مانند وضعیت لگنی باید مناسب این نوع زایمان باشد .
 • وزن جنین بالا نباشد .
 • نداشتن بیماری های زمینه ای مانند: دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی-عروقی
 • تبخال به راحتی در آب منتقل می شود ، بنابراین در صورت داشتن تبخال باید به پزشک خود اطلاع دهید .
 • اگر نوزاد بریچ باشد این نوع زایمان توصیه نمی شود . هرچند زایمان های در آبی نیز بوده اند که از پایین تنه کودک انجام شده اند .
 • خونریزی بیش از حد یا عفونت مادر
 • در صورت چند قلو بودن . اگرچه زایمان در آب در سراسر جهان با دوقلوها موفقیت آمیز بوده است ، اما تشخیص پزشک در این شرایط مهم است .
 • در صورت زایمان زودرس . اگر نوزاد نارس باشد (زایمان دو هفته یا بیشتر قبل از موعد مقرر صورت گیرد) ، زایمان در آب توصیه نمی شود .
 • در صورت مکونیوم شدید . مکونیوم خفیف تا متوسط ​​نسبتا طبیعی است . از آنجایی که مکونیوم در یک وان روی سطح شناور می شود ، پزشک شما مراقب آن است و بلافاصله آن را خارج می کند یا به شما کمک می کند تا از وان خارج شوید . 

انواع زایمان طبیعی در آب

معمولا این نوع زایمان به دو روش زیر صورت می پذیرد :

 1. مراحل زایمان در نوع اول به این گونه می باشد که مادر در آب قرار می گیرد و هنگامی که انقباضات رحمی به حدی بود که دهانه ی رحم کاملا باز شد ، روی تخت زایمان می رود و مرحله ی انتهایی زایمان و خروج جنین روی تخت و بیرون از آب انجام می شود .
 2. در این نوع زایمان تمامی مراحل در داخل آب صورت می گیرد . به گونه ای که مادر از ابتدای زایمان در داخل آب قرار می گیرد و تا باز شدن دهانه ی رحم و خروج جنین در آب باقی می ماند .

چگونه برای زایمان در آب آماده شوم؟

همانطور که در بخش های قبلی مقاله ذکر کردیم، سزارین یک عمل جراحی بزرگ است. بنابراین اگر بتوانید کودک خود را به صورت طبیعی به دنیا بیاورید می توانید از خطرات جراحی همچون خونریزی شدید، زخم، عفونت و واکنش به مواد بیهوشی و درد در امان باشید.
خانم هایی که زایمان طبیعی انجام می دهند در هنگام شیردهی نوزاد، راحت تر می توانند با شیردهی ارتباط برقرار کنند.

مادری که کاندید مناسب برای انجام زایمان طبیعی در آب می باشد ، نیاز است تا نکات و موارد مهمی به منظور کسب آمادگی بیشتر برای این نوع زایمان را فراگیرد .

به طور مثال : آگاهی یافتن از روند زایمان طبیعی و هم صحبتی با زنانی که تجربه ی این نوع زایمان را داشته اند می تواند مادر را از نظر روانی آماده کند .

همچنین انجام یک سری ورزش ها و تکنیک های تنفسی می تواند تاثیر مهمی در کاهش درد زایمان داشته باشد . متخصصان با ایجاد فضای روحی مناسب باعث می شوند تا مادر دچار استرس نشود و همکاری لازم برای داشتن یک زایمان موفقیت آمیز را داشته باشد .

نوشته های مرتبط

معمولا زنان قبل از آموزش از انجام زایمان در آب احساس نگرانی دارند ، به همین دلیل به خانمهایی که میخواهند از این روش به عنوان یک روش کمکی برای کم کردن به دردهای زایمانی استفاده کنند توصیه میشود حتما کلاسهای آموزشی را گذرانده و از مراکزی که کار زایمان در آب را انجام میدهند ، بازدید کنند .

در این کلاسها ، وان آب نیز با درجه حرارت بدن تنظیم شده و تمام پروسه زایمان زیر آب همراه با فیلمهای آموزشی ، مرور و تمرین میشود . زنان باید همراه با همسران یا همراهی که قرار است در زمان زایمان او را همراهی کند در این کلاسها حاضر شوند ؛

چرا که ممکن است در مراحل زایمان ، مشکلی پیش آید که در صورت عدم آشنایی همسر و همراه با این مشکلات و پروسه زایمان ، میتواند باعث ترس و وحشت همراه شده و این اضطراب و نگرانی به زنان در زمان زایمان منتقل شود .

مدت زمان زایمان در آب

این روند می تواند مدت زایمان طبیعی را تقریباً ۳-۴ ساعت کوتاه کند . با تأثیرات آرامش بخش آن ، روند زایمان راحت تر و سریعتر پیش می رود .

این روش می تواند روش مناسبی برای زایمان باشد ، به ویژه برای زنان بارداری که ترس از زایمان طبیعی و آستانه درد پایینی دارند .

حتما بخوانید » مشاوره پزشکی زنان

تماس پوست مادر با پوست نوزاد بهترین راه برای ایجاد پیوند بین آن ها است. در زایمان طبیعی، مادر نوزاد را راحت تر در آغوش می گیرد و سریع تر پیوند احساسی بین آن ها برقرار می شود.
ماهیچه ها در طول زایمان طبیعی جنین را به بیرون هل می دهند. این فشار باعث می شود مایعات نیز از ریه های جنین خارج شود. به همین دلیل نوزادی که به صورت طبیعی به دنیا می آید کمتر از مشکلات تنفسی رنج می برد.
آیا می دانستید زایمان طبیعی مزیتی برای سیستم ایمنی بدن نوزاد می باشد؟

جنین در هنگام زایمان طبیعی و حرکت در طول کانال تولد باکتری های خوبی جذب می کند که از سیستم ایمنی بدن او و سیستم گوارشی محافظت می کند.

چهار دلیل اصلی که نوزادان اولین نفس خود را زیر آب نمی کشند عبارتند از:

 

کمبود خفیف اکسیژن به نام هیپوکسی باعث تاخیر در تنفس می شود.

ریه های جنین از قبل پر از مایع هستند.

نوزادان یک رفلکس شیرجه دارند، هنگامی که در آب فرو می روند نفس خود را حبس می کنند.

هورمون پروستاگلاندین E2 توانایی تنفس نوزاد را بلافاصله پس از تولد محدود می کند.

کدام مادران می توانند در آب زایمان کنند؟ در حالی که آب می تواند تقریبا برای هر مادری که در حال زایمان است مفید باشد، برخی از زنان می توانند تحت شرایط خاص از زایمان در آب محروم شوند.

زایمان در آب برای همه بی خطر نیست. دلایل زیادی می تواند مانع از زایمان یک زن در آب شود، بنابراین در صورت تمایل او باید این گزینه را با پزشک خود در میان بگذارد. در اینجا برخی از شرایطی که یک زن برای زایمان در آب باید داشته باشد آورده شده است:

بچه سر به زیر داشته باشید

حداقل هفته 37 بارداری باشد.

هیچ خطر پزشکی مانند خونریزی بیش از حد واژینال، تب مادر، ضربان قلب غیر اطمینان بخش جنین، پره اکلامپسی یا مایع غلیظ مکونیوم (اولین حرکت روده نوزاد) نداشته باشید.

فقط یک بچه در رحم داشته باشید.

آیا زایمان در وان بی خطر است؟

 

تحقیقات می گوید بله. مطالعات متعدد نشان داده اند که زایمان در آب برای برخی مادران و نوزادان بی خطر و مفید است. ماندن طولانی مدت در آب گرم همراه با عدم وجود جاذبه در پرینه مادر، بافت ها را انعطاف پذیرتر می کند. این ممکن است در کاهش خطر

پارگی یا تروما کف لگن تاثیر داشته باشد.

آیا نوزاد می تواند غرق شود؟ پاسخ منفی است. توجه به این نکته مهم است که در زایمان در آب که با حضور ماماهای پرستار معتبر انجام می شود، نوزادان پس از تولد زیر آب نگهداری نمی شوند. آنها به آرامی توسط مادر یا ماما به سطح می آیند. بسیاری از

رفلکس های طبیعی مانع از تنفس کودک در زیر آب می شوند.

حرف آخر

در این مقاله به چگونگی انجام زایمان در آب و مزایا و معایب آن پرداختیم . همانطور که گفته شد زایمان در آب می تواند روشی ایمن و مطمئن و بسیار مفید باشد . اما با این حال خطراتی نیز ممکن است برای برخی افراد داشته باشد . برای برنامه ریزی داشتن این نوع زایمان و آگاهی از مناسب بودن آن برای شرایط شما متخصصان زنان و زایمان به شما کمک می کنند .

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.