احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است ؟

تمایل به باردار شدن دلیل رایجی برای توقف استفاده از کنترل کننده های بارداری است . اینکه بعد از قطع کنترل کننده چه مقدار زمان ببرد تا بدن شما برای باردار شدن آماده شود به نوع آن بستگی دارد .

باردار شدن بعد از قرص های ضد بارداری می تواند بلافاصله اتفاق بیفتد یا ممکن است مدتی طول بکشد . 

استفاده از قرص ضد بارداری از محبوب ترین روش های پیشگیری از بارداری در میان خانم ها است . همچنین می توان از این قرص ها برای درمان آکنه و فیبروم رحم نیز استفاده کرد . این قرص هورمونی در بدن ترشح می کند که مانع از بارور شدن تخمک می شود . قرص ضد بارداری انواع مختلفی دارد که میزان هورمون هر یک متغیر است .

این قرص زمانی بالاترین میزان تاثیر را دارد که هر روز در زمان مشخص مصرف شود . اما سوال اینجاست که احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است؟

پاسخ این سوال در نهایت به زمان چرخه قاعدگی بستگی دارد .

چه زمانی باید استفاده از کنترل بارداری را متوقف کنید ؟

تا زمانی که برای باردار شدن آماده نشده اید استفاده از قرص و یا هر راه دیگری را که برای جلوگیری از بارداری انجام می دهید را متوقف نکنید . بدن شما برای “پاکسازی” هورمون های ضد بارداری نیاز به زمان زیادی ندارد . 

در واقع ، این امکان برای شما وجود دارد که ظرف یک یا دو ماه پس از توقف اکثر انواع روش های جلوگیری ، باردار شوید . اگر می خواهید کنترل بارداری هورمونی را کنار بگذارید اما برای باردار شدن آماده نیستید ، از روش دیگری مانند کاندوم استفاده کنید تا زمانی که آماده شوید .

چه مدت طول می کشد تا باردار شویم ؟

اگر از روشی مانند کاندوم یا دیافراگم استفاده می کنید ، ممکن است به محض داشتن رابطه جنسی بدون آن باردار شوید .

از جمله داروهای جلوگیری از بارداری محبوب می توان به کاندوم و دیافراگم اشاره کرد . آنها یکی از رایج ترین گزینه های کنترل بارداری هستند که امروزه وجود دارد . همانطور که از نام آن پیداست ، داروهای ضد بارداری مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند . بسیاری از ما با کاندوم های خارجی که آلت تناسلی را می پوشانند آشنا هستیم ، اما کاندوم های داخلی که داخل واژن قرار می گیرند نیز در دسترس هستند .

اکثر زنان تا چند ماه پس از توقف روش های جلوگیری از بارداری که دارای هورمون هستند ، مانند قرص ها یا دستگاه داخل رحم ، می توانند باردار شوند . اما میزان سلامت شما که تحت تاثیر عواملی مانند سبک زندگی ، ژن و … است ، در مدت زمانی که طول می کشد نقش دارد . و برخی از انواع آن تاثیر بیشتری بر باروری نسبت به سایرین دارند . 

قرص های ضد بارداری :

اگر از قرص‌های ضدبارداری فقط پروژسترون استفاده می‌کنید ، امکان بارداری بعد از قطع وجود دارد . بسته به جایی که در سیکل قاعدگی خود هستید ، ممکن است بلافاصله پس از قطع مصرف این قرص باردار شوید . 

به این دلیل که این قرص‌ها به‌طور مداوم تخمک‌گذاری را متوقف نمی‌کنند ، در عوض ، پوشش داخلی رحم شما را نازک می کند . به محض اینکه مصرف قرص را متوقف می کنید ، پوشش داخلی دوباره شروع به ضخیم شدن می کند و باردار شدن را برای شما ممکن می سازد .

اما اگر از قرص های ترکیبی یعنی قرص هایی که دارای استروژن و پروژسترون هستند استفاده می کنید ممکن است بتوانید ظرف 1 تا 3 ماه پس از قطع قرص های ترکیبی باردار شوید ، اما اکثر زنان می توانند در عرض یک سال باردار شوند . 

دستگاه داخل رحمی (IUD) :

معمولا ممکن است  بلافاصله بعد از برداشتن IUD ، توسط پزشک باردار شوید . اما برای اکثر افراد، بارداری در عرض 6 ماه تا یک سال اتفاق می افتد .

کنترل بارداری تزریقی (Depo-Provera) :

برخلاف سایر انواع کنترل کننده های بارداری هورمونی ، ممکن است بعد از قطع این واکسن ها ، باردار شدن سخت تر باشد . احتمالا 10 ماه یا بیشتر طول بکشد تا دوباره تخمک گذاری کنید . برای برخی از زنان ، شروع مجدد پریودها تا 18 ماه طول می کشد . به همین دلیل است که متخصصان این روش را برای زنانی که امیدوارند در عرض یک سال پس از استفاده از روش های پیشگیری از بارداری بچه دار شوند ، توصیه نمی کنند .

آیا باردار شدن بلافاصله پس از استفاده از کنترل بارداری بی خطر است ؟

کارشناسان قبلاً فکر می کردند زنانی که بلافاصله پس از قطع کنترل بارداری باردار شوند ، بیشتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند ، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که باردار شدن بلافاصله بعد از قطع کنترل بی خطر است .

آیا پریود شدن بعد از قطع جلوگیری مهم است ؟

برخی از زنان پس از قطع کنترل بارداری هورمونی تا چند ماه پریود نمی شوند . این به این دلیل است که این روش پیشگیری از بارداری بر تعادل هورمونی شما تأثیر می گذارد و ممکن است کمی زمان ببرد تا بدن شما به حالت قبل از بارداری برگردد .

اما شما می توانید قبل از پریود شدن باردار شوید . در واقع ، اگر بلافاصله پس از قطع جلوگیری شروع به تخمک گذاری کردید و رابطه جنسی محافظت نشده داشتید ، ممکن است باردار شده باشید که این مسئله شما را از پریود شدن باز می دارد . اگر از زمان قطع کنترل بارداری پریود نشده اید و اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید ، بهتر است  آزمایش بارداری انجام دهید . 

انجام تخمک گذاری شما خیلی مهم تر از پریود شدنتان است . شما نمی توانید باردار شوید مگر اینکه یکی از تخمدان های شما تخمک آزاد کند .

تشخیص تخمک گذاری

مطمئن ترین راه برای تشخیص ، انجام آزمایش تخمک گذاری است . این روش ادرار شما را از نظر سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) آزمایش می کند ، که 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد .

بدن شما همچنین ممکن است علائمی نشان دهد که تخمک گذاری دارید یا به زودی تخمک گذاری خواهید کرد . 

برای مثال دمای بدن شما در حوالی زمان تخمک گذاری کمی افزایش می یابد و مخاطی که از دهانه رحم شما می آید ممکن است چسبناک تر شود یا بیشتر شبیه سفیده تخم مرغ خام باشد .

علائم معمول تخمک گذاری :

 • افزایش مخاط دهانه رحم، که ممکن است شفاف و لغزنده به نظر برسد .
 • درد لگن و شکم
 • افزایش میل جنسی
 • حساس شدن سینه ها
 • نفخ
 • لکه بینی یا خونریزی خفیف
 • تغییرات در خلق و خو

زمانی که به نظر می رسد بارداری صورت نمی گیرد

همیشه بهتر است قبل از شروع تلاش برای بارداری با پزشک خود این موضوع را در میان گذارید . با اینکه اکثر زنان در عرض یک سال پس از تلاش باردار می شوند ، عوامل مختلفی مانند سن ، سابقه سلامتی و وزن وجود دارد که می تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد . 

اگر زیر 35 سال دارید و بیش از یک سال از توقف استفاده از روش های پیشگیری از بارداری می گذرد و نمی توانید باردار شوید ، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید . 

اگر 35 سال یا بیشتر دارید ، پس از 6 ماه تلاش باید به پزشک مراجعه کنید . یک متخصص زنان و زایمان یا یک متخصص باروری می توانند شما را مورد معاینه قرار دهند و پیشنهاداتی ارائه دهند که ممکن است احتمال بارداری شما را افزایش دهد .

سایر عوامل موثر بر بارداری پس از کنترل بارداری

اینکه چه مدت پس از جلوگیری از بارداری می توانید باردار شوید به عوامل زیادی بستگی دارد :

 • سن عامل مهمی در تلاش برای باردار شدن است ، زیرا با افزایش سن، باروری کاهش می یابد .
 • سلامت کلی نیز مسئله ای است که باید آن را در نظر گرفت . چاقی یا سوء تغذیه می تواند باردار شدن را سخت تر کند ، همچنین برخی از شرایط پزشکی مانند اختلالات غده هیپوفیز ، یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اختلالات تیروئید ، و غیره می توانند باردار شدن را دشوارتر کنند .
 • تعداد اسپرم مرد نیز می تواند بر مدت زمان بارداری تاثیر بگذارد .
 • سلامت باروری نیز برای زوج هایی که می خواهند بلافاصله پس از کنترل بارداری باردار شوند ، فاکتور بسیار مهمی است . اندومتریوز، انسداد لوله فالوپ ، عفونت های لگنی و قاعدگی نامنظم نیز می توانند بر مدت زمان بارداری تاثیر بگذارند .
 • در نهایت ، داشتن رابطه جنسی در روزهای باروری شانس بارور شدن تخمک را افزایش می دهد .

دلایل مراجعه به پزشک

هنگامی که شما یک روش برای جلوگیری از بارداری را انتخاب می کنید ، مراجعه به پزشک برای معاینه و ارزیابی می تواند برای تعیین اینکه کدام یک از روش های کنترل بارداری برای شما مناسب است بسیار مفید باشد .

اگر بعد از قطع کنترل بارداری احساس یا علائم غیرمعمولی را تجربه کردید ، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید . علائمی که باید مراقب آنها بود شامل سرگیجه ، سردرد یا حالت تهوع است . داشتن برخی از علائم یا عوارض برای برخی از افراد امر نگران کننده ای نیست .

نوشته های مرتبط

چرخه تخمک گذاری یک زن پس از کنترل بارداری باید بلافاصله پس از قطع کنترل بارداری به حالت عادی بازگردد ، مگر اینکه یک واکسن باشد . همچنین می توانید از متخصص زنان و زایمان خود در مورد نحوه باردار شدن پس از کنترل بارداری بپرسید و آنها می توانند اطلاعاتی در مورد انتظارات ، نکات مفید و حتی ارزیابی به شما ارائه دهند .

اگرچه امکان باردار شدن بلافاصله پس از کنترل بارداری وجود دارد ، اما اکثر زوج ها بلافاصله باردار نمی شوند . با این حال ، 85 درصد از زوج ها پس از یک سال تلاش باردار می شوند . پس از یک سال ، ممکن است بخواهید به متخصص زنان و زایمان خود و یا یک متخصص باروری مراجعه کنید .

حرف آخر

امروزه به قدری علم در همه زمینه ها پیشرفت کرده است که توانسته نگرانی بابت بسیاری از موضوعات از جمله باروری را در افراد کم کند .

پس در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی ، آرامش خود را حفظ کرده و با پزشک متخصص مشورت کنید ، تا بهترین و مناسب ترین راه را برای شرایط شما پیشنهاد دهد .

اگر چه خانم هایی که سعی دارند باردار شوند اغلب انتظار دارند که باروری آنها بعد از کنار گذاشتن روش‌های کنترل بارداری کاهش یابد اما مطالعات نشان می‌دهند که احتمال باردار شدن آنها بعد از توقف روش‌های جلوگیری درست به مانند همان افرادی است که از آنها استفاده نکرده‌اند.

با این حال چه مدت طول می‌کشد که شما بعد از توقف کنترل بارداری حامله شوید. این مسئله به متدهای مختلف و سرعت بازگشت تخمک گذاری بستگی دارد.

درک تأثیرات روش‌های ضد بارداری بر روی سیستم تناسلی خانم‌ها می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا فرایند بارداری را کارآمدتر کرده و استرس و اضطراب کمتری داشته باشند.

ادامه‌ی مطلب را مطالعه نمایید تا تمام چیزهایی که لازم دارید درباره‌ی توقف روش‌های کنترل برای بارداری را بدانید یاد بگیرید از جمله‌ی آنها می‌توان به این مسئله اشاره کرد که چه مدت طول می‌کشد تا باروری شما بازگردد و بعد از توقف روش‌های جلوگیری شما چه زمانی می‌توانید باردار شوید.

اقدام بارداری بعد از قرص جلوگیری طبیعی

روش‌های ایجاد سد برای کنترل بارداری عبارتند از کاندوم‌های زنانه، مردانه، دیافراگم، کاپ‌های دهانه‌ی رحم و مواد کشنده‌ی اسپرم از انواع مختلف. آنها بلافاصله قبل از رابطه‌ی واژنی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

از آنجایی که این متدهای کنترل باروری با جلوگیری از ورود اسپرم به تخمک عمل می‌کنند آنها در چرخه‌ی قاعدگی زنان تداخل ایجاد نمی‌کنند و بدین ترتیب شانس بارداری خانم‌ها بعد از توقف کنترل بارداری از این نوع سریع است.

باردار شدن بعد از قطع قرص‌های ضد بارداری

قرص‌های ضد بارداری که ممکن است حاوی پروژسترون و یا پروژسترون به اضافه‌ی استروژن باشند عمدتاً با توقف تخمک گذاری عمل می‌کنند. بر اساس نوعشان آنها ممکن است پایداری مخاط دهانه‌ی رحم را تغییر دهند که نتواند اسپرم را هدایت کند و در نتیجه از قطور شدن پوشش رحم جلوگیری می‌کند تا بدین ترتیب از جایگذاری ممانعت به عمل آورد.

اولین قدم برای بارداری قطع مصرف قرص است. بدن هر فرد شرایط متفاوتی دارد برخی تا یک هفته پس از قطع مصرف قرص روند تخمک گذاری در بدن شان آغاز میگردد و برخی دیگر ماه ها زمان میبرد تا به این مرحله برسند. به طور معمول لزومی برای شروع اولین قاعدگی نیست.

همچنین نکات دیگری نیز در روند شروع قاعدگی موثر است که در بخش بعد به آنها اشاره ای خواهیم داشت. بانوانی که قبل از شروع مصرف قرص ضد حاملگی روند قاعدگی نامنظمی داشتند پس از مصرف و قطع قرص با تاخیر قاعدگی شان آغاز میگردد و نباید در این خصوص نگران باشند.

بارداری بعد از قرص‌های ضد بارداری ممکن است بلافاصله با احیاء و بازیابی تخمک گذاری آغاز شود که معمولاً در چرخه‌ی بارداری بعدی رخ می‌دهد. با این حال ممکن است سه ماه برای چرخه‌‌ها طول بکشد تا نظم سابق خود را بازیابند. اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

اگر شما از قرص‌های حاوی پروژستین که به مینی پیل یا قرص‌های شیردهی مشهورند، استفاده می‌کرده‌اید، احتمالا ظرف چند روز یا چند هفته بعد از قطع مصرف باردار خواهید شد. چراکه قرص‌های شیردهی برعکس قرص‌های حاوی استروژن، به طور مستمر باعث توقف تخمک گذاری نمی‌شوند.

در عوض، این قرص‌ها دیواره رحم را نازک می‌کنند. دیواره رحم به محض قطع مصرف قرص‌های شیردهی دوباره شروع به ضخیم شدن خواهد کرد و شما امکان بارداری خواهید داشت.

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است

بارداری بعد از برداشتن حلقه‌ی واژن

حلقه‌های واژن حاوی استروژن و پرژسترون هستند که از چرخه‌های تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند تا از بارداری ممانعت به عمل بیاورند. این هورمون‌ها از طریق بافت‌های تناسلی جذب می‌شوند و مشابه پچ‌ها و قرص‌ها هستند و از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند.

باردار شدن بعد از توقف استفاده از حلقه‌ی نووا و یا آنوورا و دیگر برند‌های حلقه‌ی واژن معمولاً ظرف اولین چرخه‌ی قاعدگی امکان پذیر است. تخمک گذاری بعد از برداشتن حلقه‌ی واژن کنترل بارداری ممکن است سه ماه طول بکشد تا به حالت عادی برگردد.

بارداری بعد از برداشتن ایمپلنت کنترل بارداری

ایمپلنت‌های جلوگیری از بارداری در بازو قرار می‌گیرند و پروژسترون را آزاد می‌سازند تا از بارداری جلوگیری به عمل آید. زمانی که در جای خود قرار بگیرند این ایمپلنت‌ها به مدت 3 تا 5 سال بر اساس برند باعث ایجاد ناباروری می‌شوند.

با این حال اگر زودتر برداشته شوند نکسپلانون، ایمپلانون و دیگر برندهای تأیید شده‌ی ایمپلنت بارداری می‌تواند ظرف 1 تا 3 ماه رخ دهد. علی رغم باور معمول هیچ اثر متأخری در ارتباط با استفاده‌‌ی دراز مدت از ایمپلنت وجود ندارد.

باردار شدن بعد از برداشتن IUD

IUD یا دستگاه درون رحمی در رحم قرار می‌گیرد. IUD ها به دونوع هستند: مسی و هورمونی که هر یک از طریق مکانیزم های عمل مختلف باعث جلوگیری از باروری می‌شوند. بر اساس برند IUD می‌تواند به مدت 3 تا 12 سال در جای خود قرار گیرد.

به دلیل استفاده‌ی دراز مدت از آنان بیشتر زنان انتظار دارند که بعد از توقف استفاده از IUD باروری آنها به تأخیر بیفتد با این حال مطالعات نشان دادند که احتمال باردار شدن درست بعد از برداشتن نیرنا مشابه پاراگارد و دیگر برندهای IUD معمولاً با اولین تخمک گذاری ظرف 4 تا 6 هفته رخ می‌دهد.  

آی یو دی یا دستگاه داخلی رحمی هم بلافاصله بعد از خارج شدن از رحم توسط پزشک، امکان بارداری را برای شما فراهم می‌کند. معمولا تخمک گذاری خانم‌ها یک ماه بعد از برداشتن IUD شروع می‌شود. بیشتر افراد، ظرف ۶ ماه تا یکسال بعد از برداشتن IUD باردار می‌شوند.

باردار شدن بعد از تزریقات مربوط به ضد بارداری

تزریقات مربوط به ضد بارداری حاوی پروژسترون هستند و به مدت 12 هفته با سرکوب تخمک گذاری از بارداری جلوگیری به عمل می‌آورند. تا به امروز دپوپروورا تنها تزریق کنترل بارداری تأیید شده در آمریکاست.

تزریق مواد ضد بارداری بیشترین تأخیر را بر روی باروری می‌گذارد.  بر خلاف سایر روش‌های هورمونی کنترل باروری، بعد از توقف تزریق این آمپول‌ها بارداری سخت‌تر خواهد بود. معمولا ۱۰ ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا سیکل تخمک گذاری آغاز شود.

برای بعضی خانم‌ها حتی بیش از ۱۸ ماه بعد از قطع تزریق آمپول‌های ضد بارداری باید بگذرد تا پریودشان آغاز شود.

به همین خاطر است که متخصصان به خانم‌هایی که می‌خواهند بعد از یک سال استفاده از روش‌های کنترل باروری، بچه‌دار شوند، این روش را توصیه نمی‌کنند. تخمک گذاری بعد از دپوپروورا بین 9 تا 12 ماه بعد رخ می‌دهد.

در برخی از موارد می‌تواند تا 2 سال برای زنان طول بکشد تا دوباره بارور شوند در واقع پزشکان توصیه می‌کنند که یک سال قبل از تلاش برای بارداری دیگر این تزریق را دریافت نکنند.

باردار شدن بعد از بستن لوله‌ها

بستن لوله‌ها عملی است برای بستن لوله‌های فالوپیان به منظور جلوگیری از بارداری. اگر چه این عمل اغلب یک کنترل بارداری دائمی محسوب می‌شوند برخی از زنان می‌توانند برگشت انعقاد لوله‌ها را به شکل موفقیت‌آمیزی انجام دهند.

موفقیت آنها از لحاظ بازیابی احتمال بارداری بعد از بسته شدن به سن و میزان آسیب لوله‌ها و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. اغلب زنان در چرخه‌ی قاعدگی بعدی باردار می شوند.

کیا بعد از قطع قرص ضد بارداری ماه اول حامله شدن

نتیجه‌گیری: اقدام بارداری بعد از قرص جلوگیری طبیعی

در زمان تلاش برای تعیین این که شما چه زمانی بعد از توقف روش‌های کنترل بارداری حامله می‌شوید چندین فاکتور بایستی روشن شوند. همانطور که در بالا اشاره شد هیچ اثر منفی در ارتباط با کنترل بارداری بر روی توانایی زنان برای باردار شدن وجود ندارد و افرادی که از بارداری جلوگیری کرده‌اند احتمال بارداری مشابه افرادی دارند که از این روش‌ها استفاده نکرده‌اند.

با این حال به خاطر داشتن این نکته حائز اهمیت است که توانایی زنان برای بارداری به بسیاری از فاکتورها و مهم‌تر از همه سن آنها و وضعیت ذخیره‌ی تخمدان، وزن، سلامت اسپرم شریک زندگی و فاکتورهای دیگر بستگی دارد.

در نتیجه بازیابی باروری بلافاصله بعد از توقف کنترل تضمین کننده‌‌ی این مسئله نیست که یک زوج در واقع سریعاً باردار شوند. مطالعات نشان داده که ممکن است یک سال طول بکشد که یک زوج کاملاً سالم در سن باروری باردار گردند. اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک