قوی ترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت

قوی ترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت

آنتی بیوتیک ها چیست؟

آنتی بیوتیک ها دسته مهمی از داروهای مورد استفاده برای مبارزه با عفونت های ناشی از باکتری هستند. متخصصان پزشکی از آنها برای درمان طیف وسیعی از عفونت‌ها مانند ذات‌الریه، گلودرد استرپتوکوکی، مننژیت، عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های پوستی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌کنند.

 

با این حال، همه عفونت ها توسط باکتری ایجاد نمی شوند. آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های ناشی از ویروس ها یا سایر ارگانیسم های عفونی غیر باکتریایی موثر نیستند.

 

بیشتر آنتی بیوتیک ها باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تجویز شوند، اما برخی از آنتی بیوتیک های اعمال شده روی پوست بدون نسخه در دسترس هستند.

 

آنتی بیوتیک ها چه می کنند؟

به عبارت ساده، آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که باکتری ها را از بین می برند. آنها برای درمان عفونت های باکتریایی انواع مختلف استفاده می شوند. در موارد معدودی، ممکن است برای کمک به پیشگیری از عفونت‌های آینده، مانند حین عمل یا برخی از انواع مراقبت‌های دندانی، از آنها استفاده شود.

 

کلاس های مختلف آنتی بیوتیک ها با استفاده از مکانیسم های مختلف باکتری ها را از بین می برند. به عنوان مثال، آنتی بیوتیک های گروه پنی سیلین از تشکیل ساختاری که معمولاً در برخی باکتری ها (دیواره سلولی) یافت می شود، جلوگیری می کند. مثال دیگر Cipro XR (سیپروفلوکساسین) است که باکتری ها را با جلوگیری از ساخت DNA از بین می برد.

 

برخی از افراد برای عفونت های کمتر جدی که می توانند در خانه درمان شوند، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند. آنتی بیوتیک ها همچنین بخش مهمی از درمان برای بسیاری از افراد بستری در بیمارستان است که ممکن است به دلیل عفونت به شدت بیمار شوند.

 

آنتی بیوتیک ها نسبتاً سریع شروع به کار می کنند، اما ممکن است یک یا دو روز طول بکشد تا علائم خود را بهبود ببخشید.

 

نمونه هایی از کاربردهای مهم آنتی بیوتیک ها عبارتند از:

 

عفونت های دستگاه ادراری

گلودرد استرپتوکوکی

عفونت های پوستی یا زخم

برخی از عفونت های مقاربتی (STIs)، مانند کلامیدیا

عفونت بافت های پوشاننده مغز ( مننژیت باکتریایی )

برخی از انواع ذات الریه

سپسیس ، یک پاسخ ایمنی شدید به عفونت باکتریایی در خون

با این حال، آنتی بیوتیک ها برای عفونت های ناشی از سایر ارگانیسم های عفونی مفید نیستند. برای مثال، بعید است که برای موارد زیر مفید باشند:4

 

سرماخوردگی معمولی ، همراه با عطسه و آبریزش بینی

اکثر سرماخوردگی های قفسه سینه ( برونشیت حاد )

آنفولانزای معده (گاستروانتریت ویروسی)

آنفولانزا همراه با تب، سرفه و بدن درد

سایر عفونت های ویروسی، به عنوان مثال، COVID-19

بسیاری از عفونت های گوش و عفونت های سینوسی نیازی به آنتی بیوتیک ندارند، اما برخی از آنها نیازی به آنتی بیوتیک دارند.

 

انواع قرص آنتی بیوتیک

اگرچه همه آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری ها عمل می کنند، اما همه آنتی بیوتیک ها یکسان نیستند. بسیاری از آنتی بیوتیک ها در برابر انواع خاصی از باکتری ها موثر هستند اما در برابر انواع دیگر موثر نیستند. بنابراین، برای نوع خاصی از عفونت، ممکن است یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نیاز به تجویز آنتی بیوتیک از یک کلاس خاص داشته باشد.

 

کلاس‌های آنتی‌بیوتیک‌ها نیز مهم هستند، زیرا ممکن است برخی از عوارض جانبی یا آلرژی‌ها برای همه یا بیشتر اعضای یک کلاس اعمال شود.5

 

برخی از رایج ترین کلاس های آنتی بیوتیک ها در زیر به اختصار توضیح داده شده اند. با این حال، حتی در این کلاس‌ها، متخصصان بهداشت اغلب بین زیرمجموعه‌هایی تمایز قائل می‌شوند که ممکن است تفاوت‌هایی در باکتری‌های خاصی داشته باشند که می‌توانند با موفقیت درمان کنند.

 

آنتی بیوتیک های بتالاکتام

پنی سیلین ها در این گروه قرار دارند. آنها اولین آنتی بیوتیک های توسعه یافته بودند و هنوز هم یکی از رایج ترین آنتی بیوتیک ها در سراسر جهان هستند. به عنوان مثال می توان به Bicillin-LA (پنی سیلین گرم بنزاتین)، Ampi (آمپی سیلین)، Amoxil (آموکسی سیلین) اشاره کرد.

 

یک دسته نزدیک به هم سفالوسپورین ها هستند که شامل بسیاری از آنتی بیوتیک های مختلف است که طیف وسیعی از عفونت ها را درمان می کند. نام ژنریک این داروها معمولا با “ceph” یا “cef” شروع می شود. برخی از نمونه های مهم عبارتند از Kefzol (سفازولین)، Keflex (سفالکسین)، Mefoxin (سفوکسیتین) و Rocephin (سفتریاکسون).

کارباپنم ها تا حدودی از نظر ساختاری با سفالوسپورین ها و پنی سیلین ها مرتبط هستند. آنها تمایل دارند در افراد بسیار بیمار که ممکن است به سایر آنتی بیوتیک ها مقاوم باشند استفاده شوند. یک مثال مهم Primaxin (ایمی پنم بسته بندی شده با سیستاتین، دارویی که از تخریب آن جلوگیری می کند) است.

 

آنتی‌بیوتیک‌های بتالاکتام گاهی با نوع دیگری از دارو به نام مهارکننده‌های بتالاکتاماز بسته‌بندی می‌شوند که باعث مؤثرتر شدن آن‌ها می‌شود. نمونه های مهم آگمنتین (آموکسی سیلین/کلاوولانات) و زوسین (پیپراسیلین/تازوباکتام) هستند.

 

آمینوگلیکوزیدها

آمینوگلیکوزیدها یک کلاس قدیمی از آنتی بیوتیک ها هستند که طیف وسیعی از باکتری ها را هدف قرار می دهند. آنها هنوز هم گاهی اوقات مفید هستند، اما دارای برخی سمیت هستند. آنها شامل جنتاک (جنتامایسین)، نئومایسین و استرپتومایسین هستند.9

 

سولفونامیدها

داروهای این کلاس که اغلب “سولفا” نامیده می شوند، معمولا با سایر عوامل آنتی بیوتیکی ترکیب می شوند تا اثربخشی بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال، Bactrim سولفامتوکسازول همراه با تری متوپریم است. این داروی بسیار مقرون به صرفه می تواند طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی را درمان کند.

 

کینولون ها

کینولون ها معمولاً در نام خود “فلوکساسین” دارند. آنها می توانند با طیف وسیعی از باکتری ها مبارزه کنند، اما در صورت در دسترس بودن، اغلب عوامل دیگر ترجیح داده می شوند، زیرا گاهی اوقات می توانند عوارض جانبی شدید داشته باشند. برخی از نمونه ها عبارتند از Cipro XR (سیپروفلوکساسین)، لواکین (لووفلوکساسین) و آویلوکس (موکسی فلوکساسین)

 

ماکرولیدها

ماکرولیدها معمولاً در انتهای نام عمومی خود “mycin” دارند. آنها آنتی بیوتیک های قدیمی هستند که می توانند برای درمان انواع مختلفی از عفونت ها استفاده شوند. زیتروماکس (آزیترومایسین)، کلاریسید (کلاریترومایسین) و اریتروسین (اریترومایسین) برخی از آنتی بیوتیک های این دسته هستند.

 

آنتی بیوتیک های نیترویمیدازول

برخی از داروها در این کلاس بر علیه برخی از باکتری ها و همچنین علیه برخی ارگانیسم های دیگر مانند تک یاخته ها عمل می کنند. فلاژیل (مترونیدازول) یکی از شناخته شده ترین داروهای این دسته است.

 

تتراسایکلین ها

تتراسایکلین‌ها دسته‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها هستند که دسته وسیعی از عفونت‌ها را درمان می‌کنند که برخی از آنها کمی غیرعادی‌تر هستند (مانند بیماری لژیونرها یا بیماری لایم ). برخی از نمونه‌های کلیدی عبارتند از: Panmycin (تتراسایکلین)، Vibramycin-D (داکسی سایکلین)، و Dynacin (مینوسیکلین).

 

لینکوزامیدها

پرمصرف ترین دارو در این دسته کلئوسین (کلیندامایسین) است. می توان از آن برای درمان برخی عفونت های بسیار جدی از جمله سپسیس استفاده کرد. همچنین گاهی اوقات برای کمک به جلوگیری از عفونت های بعدی، به عنوان مثال، در حین جراحی استفاده می شود.

 

اگزازولیدینون ها و لیپوگلیکوپپتیدها

نوشته های مرتبط

این دو تا از جدیدترین دسته آنتی بیوتیک ها هستند. آنها ممکن است برای درمان برخی از عفونت های پوستی خطرناک که در غیر این صورت به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند استفاده شوند. زیووکس (لینزولید) یک اگزازولیدینون مهم است و دالوانس

(دالباوانسین) نمونه ای از لیپوگلیکوپپتید است.

 

گلیکوپپتیدها

این آنتی بیوتیک ها ممکن است در عفونت های بسیار جدی مفید باشند، اما خطرات مسمومیت خاصی دارند. یک مثال مهم فیربانک (وانکومایسین) است.

قوی ترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت

آنتی بیوتیک چگونه داده می شود؟

آنتی بیوتیک ها به روش های مختلفی بسته بندی می شوند. معمولاً آنتی بیوتیک را به صورت قرص برای بلعیدن مصرف می کنید. آنتی بیوتیک ها برای کودکان نیز اغلب از طریق داروی مایع برای نوشیدن داده می شود. معمولاً آنتی بیوتیک را در طی چند روز

مصرف می کنید. آنتی بیوتیک های خوراکی معمولاً در یک دوره پنج، هفت یا ده روزه تجویز می شوند.

بسته به موقعیت، ممکن است به روش های مختلف تحویل نیاز باشد. برای عفونت روی پوست، ممکن است کرم آنتی بیوتیک را مستقیماً روی آن ناحیه بمالید. یا اگر عفونت چشمی داشتید، ممکن است یک قطره چشم آنتی بیوتیک تجویز کنید.

در برخی موارد، مهم است که آنتی بیوتیک را سریعتر عمیق تر وارد بدن کنید. به عنوان مثال، برای عفونت داخلی در یک مکان خاص، ممکن است نیاز به تزریق آنتی بیوتیک داشته باشید تا دارو به طور مستقیم به آن ناحیه برسد.

آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) زمانی که آنتی بیوتیک باید به سرعت در بدن پخش شود. آنها همچنین ممکن است برای برخی از انواع عفونت‌ها که آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی در آنها به خوبی کار نمی‌کنند، مانند عفونت مفاصل، مورد نیاز باشند.

عوارض جانبی بالقوه

آنتی بیوتیک ها فهرست طولانی از عوارض جانبی بالقوه دارند . برخی از آنها مخصوص نوعی آنتی بیوتیک هستند، مانند خطر کاهش شنوایی برای آمینوگلیکوزیدها.9برخی دیگر معمولاً عوارض جانبی بسیاری از انواع آنتی بیوتیک ها هستند.

برخی از شایع ترین عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها عبارتند از:

کهیر

اسهال

حالت تهوع و ناراحتی معده

عفونت های مخمری

عوارض جانبی معمولاً خفیف و قابل کنترل هستند. با این حال، عوارض جانبی جدی تری نیز ممکن است. این بسیار نادر است، اما برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک بسیار شدید و حتی تهدید کننده زندگی را به یک آنتی بیوتیک تجربه کنند.

 

یا اگر دارو را از طریق خط وریدی دریافت کنید ممکن است آسیب کبدی یا کلیوی یا عفونت جدی را تجربه کنید. همچنین ممکن است دچار عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک شوید که درمان آن سخت باشد. برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند شما را در معرض خطر عفونت باکتریایی به نام C difficile (C. diff) قرار دهند که می تواند در برخی افراد تهدید کننده زندگی باشد.

 

برخی از آنتی بیوتیک ها پتانسیل بیشتری برای عوارض جانبی شدید دارند. بعید است که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آنها را تجویز کند، مگر اینکه گزینه های بهتری برای درمان شما در دسترس نباشد.

هنگام مصرف آنتی بیوتیک باید عوامل زیادی را در نظر گرفت.

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها داروهای قدرتمند و گاهی نجات دهنده هستند. با این حال، همچنین مهم است که آنها استفاده نشوند مگر اینکه واقعاً مورد نیاز باشند. برای یک چیز، آنتی بیوتیک ها دارای عوارض جانبی هستند که گاهی اوقات می تواند قابل توجه باشد. بنابراین، منطقی است که در صورت لزوم از آنها استفاده نکنید.

جنبه دیگر تأثیر بر جامعه است. هرچه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بیشتر آنتی بیوتیک ها را تجویز کنند، باکتری های مقاوم به آن آنتی بیوتیک ها بیشتر می شوند ، به این معنی که آنتی بیوتیک ها دیگر برای از بین بردن آن باکتری ها عمل نمی کنند.16

این می تواند منجر به عفونت هایی شود که درمان آنها بسیار سخت است. محققان تخمین می زنند که سالانه 23000 مرگ در ایالات متحده به دلیل عفونت های باکتری های مقاوم است.16

بنابراین، اگر عفونتی دارید که احتمالاً ناشی از باکتری نیست، یا اگر نوعی عفونت باکتریایی دارید که باید به راحتی با آن مبارزه کنید، ممکن است آنتی بیوتیک مناسب نباشد.

مصرف آنتی بیوتیک طبق دستور

در همین راستا، همیشه باید آنتی بیوتیک ها را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. اگر احساس بهتری دارید و تصمیم به توقف کامل دوره آنتی بیوتیک خود دارید، ممکن است عفونت به طور کامل درمان نشود. شما همچنین خطر مقاومت باکتریایی را در جامعه خود افزایش می دهید.

همچنین هرگز نباید نسخه ناتمام آنتی بیوتیک شخص دیگری یا نسخه قدیمی که هرگز خودتان آن را تمام نکرده اید مصرف کنید. از آنجایی که همه عفونت ها باکتریایی نیستند و هر آنتی بیوتیکی در برابر همه باکتری ها موثر نیست، به هر حال بعید است که مفید باشد.

در برخی موارد، برای اطمینان از ایمن و موثر بودن آنتی بیوتیک، باید دستورالعمل های بیشتری را دنبال کنید. به عنوان مثال، هنگام مصرف انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها، نباید الکل بنوشید .17

انتی بیوتیک مناسب برای عفونت ویروسی

شرایط زمینه ای

پزشک شما بر اساس نوع عفونت و همچنین بر اساس شرایط پزشکی زمینه ای شما یک آنتی بیوتیک برای شما تجویز می کند. به عنوان مثال، اگر مشکلات کلیوی یا کبدی دارید ، ممکن است لازم باشد از برخی آنتی بیوتیک ها اجتناب کنید یا ممکن است نیاز به مصرف دوز متفاوت داشته باشید.

همچنین مطمئن شوید که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آلرژی هایی که به آنتی بیوتیک ها داشته اید اطلاع دهید. به عنوان مثال، اگر واکنش آلرژیک جدی به پنی سیلین داشتید، ممکن است مصرف پنی سیلین یا انواع خاصی از سفالوسپورین ها برای شما بی خطر نباشد.

چه زمانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید

هر زمان که آنتی بیوتیک مصرف می کنید، باید در مورد عوارض جانبی احتمالی از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا داروساز خود مطلع شوید. به این ترتیب می دانید چه عوارض جانبی خفیفی ممکن است انتظار داشته باشید و چه عوارض جانبی جدی تری باید به آن توجه کنید.قوی ترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت

. اگر عوارض جانبی شدید یا غیرقابل توضیحی مانند اسهال خونی، درد شدید شکمی، ضعف عضلانی، یا استفراغ کنترل نشده دارید، مصرف آنتی بیوتیک را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

یک بررسی سریع

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که با عفونت های باکتریایی مبارزه می کنند. متخصصان پزشکی از آنها برای درمان طیف وسیعی از عفونت‌ها مانند ذات‌الریه، گلودرد استرپتوکوکی، مننژیت، عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های پوستی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌کنند.

 

آنتی بیوتیک ها دارای کلاس های مختلفی هستند که برای انواع مختلف باکتری ها موثر هستند. بر اساس نوع عفونت و مشکلات پزشکی زمینه‌ای شما، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی آنتی‌بیوتیکی را تجویز می‌کند که برای شما بی‌خطر و مؤثر است. با این حال، آنها اغلب دارای عوارض جانبی هستند.

اگرچه آنتی بیوتیک ها در برابر انواع عفونت ها موثر نیستند. برای عفونت‌های ویروسی و برخی دیگر از انواع عفونت‌ها، آنها می‌توانند بیش از آنکه مفید باشند، ضرر داشته باشند.

سوالات متداول

چگونه می توان تشخیص داد که یک آنتی بیوتیک کار می کند؟

اگر برای عفونت آنتی بیوتیک مصرف می کنید، علائم شما باید ظرف چند روز یا بیشتر بهبود یابد. اگر اینطور نیست، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که تجویز می کند تماس بگیرید. ممکن است به آنتی بیوتیک دیگری یا نوع دیگری از مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشید.

آیا عفونت پس از مصرف آنتی بیوتیک عود می کند؟

که بستگی دارد. برای از بین بردن کامل باکتری ها باید نسخه کافی آنتی بیوتیک دریافت کنید. با این حال، در برخی موارد ممکن است آنتی بیوتیکی برای شما تجویز شود که در از بین بردن نوع خاصی از عفونت شما بی اثر باشد. همچنین ممکن است از نظر علائم خود، مانند گلودرد استرپتوکوکی، عفونت را درمان کنید، اما در تاریخ بعدی مجدداً عفونی شوید.

تفاوت بین داروهای آنتی بیوتیک و ضد ویروسی چیست؟

آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین می برند. ضد ویروس ها دسته دیگری از داروها هستند که با ویروس ها، یک نوع کاملاً متفاوت از میکروارگانیسم های عفونی، مبارزه می کنند. بنابراین آنتی بیوتیک ها برای برخی از انواع عفونت ها و ضد ویروس ها برای برخی دیگر مناسب هستند.قوی ترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.