علائم پرکاری تیروئید در زنان

برای پرکاری تیروئید چه بخوریم

علائم پرکاری تیروئید در زنان

پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. این وضعیت تیروئید بیش فعال نیز نامیده می شود. پرکاری تیروئید باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می شود. این می تواند علائم بسیاری مانند کاهش وزن، لرزش

دست و ضربان قلب سریع یا نامنظم ایجاد کند.

در اینجا چند درمان خانگی وجود دارد که در مشکلات تیروئید موثر است

 1. روغن نارگیل
 2. سرکه سیب
 3. زنجبیل
 4. ویتامین B
 5. ویتامین D
 6. بادام
 7. محصولات لبنی
 8. لوبیا
 9. مکمل های ید
 10. جلبک دریایی
 11. ورزش منظم

علت بوجود امدن تیروئید پرکار

 

غده تیروئید دو هورمون اصلی تولید می کند: تیروکسین (T-4) و تری یدوتیرونین (T-3). این هورمون ها روی هر سلول بدن تاثیر می گذارند. آنها از میزان استفاده بدن از چربی ها و کربوهیدرات ها حمایت می کنند. آنها به کنترل دمای بدن کمک می کنند. روی ضربان

قلب تاثیر دارند. و به کنترل میزان پروتئین بدن کمک می کنند.

پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید مقدار زیادی از آن هورمون های تیروئید را وارد جریان خون کند. شرایطی که می تواند منجر به پرکاری تیروئید شود عبارتند از:علائم پرکاری تیروئید در زنان

بیماری گریوز بیماری گریوز یک اختلال خود ایمنی است که باعث می شود سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله کند. این امر باعث می شود تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است.

ندول های تیروئید بیش فعال این وضعیت همچنین آدنوم سمی، گواتر چند ندولار سمی و بیماری پلامر نامیده می شود. این شکل از پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که آدنوم تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. آدنوم بخشی از غده است که از بقیه

غده جدا شده است. این توده های غیر سرطانی را تشکیل می دهد که می تواند تیروئید را بزرگتر از حد معمول کند.

تیروئیدیت این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید ملتهب می شود. در برخی موارد، به دلیل یک اختلال خود ایمنی است. در برخی دیگر، دلیل آن نامشخص است. این التهاب می تواند باعث شود هورمون تیروئید اضافی ذخیره شده در غده تیروئید به

جریان خون نشت کند و علائم پرکاری تیروئید را ایجاد کند.

غده تیروئید پروانه ای شکل اکثر فرآیندهای متابولیک بدن را کنترل می کند. تنظیم حرارت، عملکرد هورمونی و کنترل وزن تنها برخی از وظایف مهم این غده است.

کسانی که از مشکلات تیروئید رنج می برند می توانند به درمان های خانگی نگاه کنند تا به طور جامع تری با این مشکل برخورد کنند.

قبل از اینکه به درمان های خانگی بپردازیم، باید تفاوت های اساسی بین پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید را بر اساس علائم آنها پوشش دهیم:

کم کاری تیروئید پرکاری تیروئید

احساس خستگی  احساس خستگی

ریزش مو  ریزش مو

افزایش وزن      افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

مشکل خواب      مشکل خواب

حساسیت به سرما       حساسیت به گرما

یبوست      اسهال

کمتر عرق می کند      عرق کردن بیشتر

کاهش ضربان قلب     ضربان قلب سریع و نامنظم

ناخن های شکننده و به راحتی خرد می شوند ناخن های ضخیم و پوسته پوسته شده

افسردگی، به راحتی تحریک پذیر اضطراب

صورت پف کرده       چشمان باد کرده

دردهای مفصلی و عضلانی ضعف عضلانی

احساس کندی یا کندی

بر اساس این تفاوت‌ها ممکن است ایده‌ای در مورد نوع مشکل تیروئید داشته باشید، اما همیشه با پزشک خود مشورت کنید که آزمایش تیروئید را برای تشخیص واضح توصیه می‌کند.

علائم پرکاری تیروئید در زنان

علائم پرکاری تیروئید در زنان

 

تیروئید نوعی غده پروانه ای شکل است که در سمت جلوی گردن شما قرار دارد . این غده نقش مهمی در کنترل متابولیسم و ​​رشد بدن شما ایفا می کند و به طور مداوم جریان ثابتی از هورمون های تیروئید را در جریان خون آزاد می کند.

پرکاری تیروئید گاهی اوقات مانند سایر مشکلات سلامتی به نظر می رسد. که می تواند تشخیص را سخت کند. می تواند علائم زیادی ایجاد کند، از جمله:

 • کاهش وزن بدون تلاش.
 • ضربان قلب سریع، وضعیتی به نام تاکی کاردی.
 • ضربان قلب نامنظم که به آن آریتمی نیز می گویند.
 • تپش قلب که گاهی اوقات تپش قلب نامیده می شود.
 • افزایش گرسنگی.
 • عصبی بودن، اضطراب و تحریک پذیری.
 • لرزش، معمولاً یک لرزش کوچک در دست ها و انگشتان.
 • تعریق.
 • تغییرات در چرخه های قاعدگی.
 • افزایش حساسیت به گرما.
 • تغییر در الگوی روده، به خصوص حرکات مکرر روده.

بزرگ شدن غده تیروئید، که گاهی اوقات گواتر نامیده می شود، که ممکن است به صورت تورم در قاعده گردن ظاهر شود.

 • خستگی.
 • ضعف عضلانی.
 • مشکلات خواب
 • پوست گرم و مرطوب.
 • نازک شدن پوست.
 • موهای ظریف و شکننده.

افراد مسن بیشتر احتمال دارد که علائمی داشته باشند که به سختی متوجه آن شوند. این علائم ممکن است شامل ضربان قلب نامنظم، کاهش وزن، افسردگی و احساس ضعف یا خستگی در طول فعالیت های معمولی باشد.

پس از تشخیص پرکاری تیروئید، اکثر افراد برای نظارت بر وضعیت نیاز به ویزیت های پیگیری منظم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دارند.

پرکاری تیروئید می تواند ناشی از چندین بیماری باشد که بر غده تیروئید تأثیر می گذارد. تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در قاعده گردن است. تاثیر زیادی روی بدن دارد. هر قسمت از متابولیسم توسط هورمون هایی که غده تیروئید می سازد کنترل می شود.

علائم بیماری چشمی تیروئید عبارتند از:

 

 • چشم های برآمده.
 • احساس شن در چشم.
 • فشار یا درد در چشم.
 • پلک های پف کرده یا جمع شده.
 • چشم های قرمز یا ملتهب.
 • حساسیت به نور
 • دوبینی
 • مشکلات چشمی که درمان نمی شوند ممکن است باعث کاهش بینایی شوند.

تفسیر آزمایش تیروئید پرکار

 

پرکاری تیروئید با سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص داده می شود. بسته به نتایج آزمایش خون، ممکن است به آزمایش های دیگری نیز نیاز داشته باشید.

سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی. در طول معاینه، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • لرزش خفیف در انگشتان و دستان شما.
 • رفلکس های بیش فعال
 • نبض سریع یا نامنظم.
 • تغییر چشم
 • پوست گرم و مرطوب.

ارائه دهنده شما همچنین غده تیروئید شما را هنگام قورت دادن بررسی می کند تا ببیند بزرگتر از حد معمول، ناهموار یا حساس است.

آزمایشات خون آزمایش های خونی که هورمون های T-4 و T-3 و هورمون محرک تیروئید (TSH) را اندازه گیری می کند، می تواند تشخیص پرکاری تیروئید را تایید کند. سطح بالای T-4 و سطح پایین TSH در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید شایع است.

آزمایش خون به ویژه برای افراد مسن مهم است زیرا ممکن است علائم کلاسیک پرکاری تیروئید را نداشته باشند.

در صورت مصرف بیوتین، آزمایش خون تیروئید ممکن است نتایج نادرستی بدهد. بیوتین یک مکمل ویتامین B است که ممکن است در مولتی ویتامین ها نیز یافت شود. اگر بیوتین یا مولتی ویتامین همراه با بیوتین مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. برای

اطمینان از دقیق بودن آزمایش خون، ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف بیوتین را 3 تا 5 روز قبل از آزمایش متوقف کنید.

اگر نتایج آزمایش خون پرکاری تیروئید را نشان دهد، پزشک شما ممکن است یکی از آزمایش‌های زیر را پیشنهاد کند. آنها می توانند در یافتن دلیل پرکاری تیروئید شما کمک کنند.

اسکن ید رادیواکتیو و تست جذب. برای این آزمایش، دوز کوچکی از ید رادیواکتیو به نام ید رادیواکتیو مصرف می‌کنید تا ببینید چه مقدار از آن در غده تیروئید شما و کجا در غده جمع می‌شود.

اگر غده تیروئید شما مقدار زیادی ید رادیواکتیو دریافت کند، به این معنی است که غده تیروئید شما هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کند. محتمل ترین علت بیماری گریوز یا ندول های تیروئید بیش فعال است.

اگر غده تیروئید شما مقدار کمی ید رادیواکتیو دریافت کند، به این معنی است که هورمون های ذخیره شده در غده تیروئید به جریان خون نشت می کنند. در این صورت، به احتمال زیاد تیروئیدیت دارید.

سونوگرافی تیروئید. در این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تهیه تصاویری از تیروئید استفاده می شود. سونوگرافی ممکن است در یافتن ندول های تیروئید بهتر از سایر آزمایش ها باشد. این آزمایش در معرض اشعه قرار نمی گیرد، بنابراین می توان از آن

برای افرادی که باردار یا شیرده هستند یا افرادی که نمی توانند ید رادیواکتیو مصرف کنند استفاده

 

آیا پرکاری تیروئید خطرناک است؟

 

2 نوع مشکل تیروئید وجود دارد: پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید.  در این مقاله، درمان های خانگی برای بیماری های تیروئید مانند پرکاری تیروئید را خواهید یافت .

پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید چیست؟تفاوت پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید

پرکاری تیروئید وضعیتی است که در آن غده تیروئید شما هورمون های تیروکسین را به مقدار بسیار زیاد (بیش از مقدار مورد نیاز) تولید می کند.

این یک مورد تیروئید “بیش از حد فعال” است که متابولیسم بدن را تسریع می کند و در نتیجه باعث کاهش وزن، ضربان قلب نامنظم و غیره می شود. با این حال، همیشه می توانید داروهای خانگی تیروئید را در خانه امتحان کنید.

کم کاری تیروئید دقیقاً وضعیت معکوس است که در آن غده تیروئید شما تولید هورمون های تیروکسین و عرضه آنها به خون را متوقف می کند.  این یک مورد تیروئید “کم فعال” است که منجر به سرعت متابولیسم آهسته، ضعف، افزایش وزن، سیکل های قاعدگی

نامنظم، یبوست، بزرگ شدن غده تیروئید (بیماری گواتر )، ریزش مو و مشکلات آکنه در بدن می شود.

تیروئید یک بیماری شدید است و اگر از داروها و درمان های طبیعی درست پیروی کنید، احتمال کاهش آن در بدن وجود دارد.

قبل از شروع هر درمان خانگی تیروئید جدید، مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها برای هر فردی بی خطر نباشد.

اگر بدون تلاش وزن کم می‌کنید، یا اگر متوجه ضربان قلب سریع، تعریق غیرعادی، تورم در انتهای گردن یا سایر علائم پرکاری تیروئید شدید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. تمام علائمی را که متوجه شده اید، حتی اگر جزئی باشند، به پزشک خود بگویید.

عوامل خطر پرکاری تیروئید عبارتند از:

سابقه خانوادگی بیماری تیروئید، به ویژه بیماری گریوز.

سابقه شخصی برخی از بیماری های مزمن، از جمله کم خونی خطرناک و نارسایی اولیه آدرنال.

بارداری اخیر، که خطر ابتلا به تیروئیدیت را افزایش می دهد. این می تواند منجر به پرکاری تیروئید شود.

پرکاری تیروئید می تواند منجر به عوارض زیر شود.

مشکلات قلبی

برخی از جدی ترین عوارض پرکاری تیروئید شامل قلب می شود، از جمله:

اختلال ریتم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی که خطر سکته را افزایش می دهد.

نارسایی احتقانی قلب، وضعیتی که در آن قلب نمی تواند خون کافی برای رفع نیازهای بدن را به گردش درآورد

استخوان های شکننده

پرکاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به استخوان های ضعیف و شکننده شود. به این حالت پوکی استخوان می گویند. استحکام استخوان ها تا حدی به مقدار کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در آنها بستگی دارد. هورمون تیروئید بیش از حد باعث می

شود بدن نتواند کلسیم را به استخوان ها برساند.

مشکلات بینایی

برخی از افراد مبتلا به پرکاری تیروئید دچار مشکلی به نام بیماری چشمی تیروئید می شوند. در افرادی که سیگار می کشند بیشتر دیده می شود. این اختلال بر عضلات و سایر بافت های اطراف چشم تاثیر می گذارد.

پوست بی رنگ و متورم

در موارد نادر، افراد مبتلا به بیماری گریوز دچار درموپاتی گریوز می شوند. این باعث می شود که پوست تغییر رنگ دهد و اغلب روی ساق پا و پاها متورم شود.

بحران تیروتوکسیک

این وضعیت نادر طوفان تیروئید نیز نامیده می شود. پرکاری تیروئید خطر بحران تیروتوکسیک را افزایش می دهد. این علائم شدید، گاهی اوقات تهدید کننده زندگی ایجاد می کند. نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی دارد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب.
 • ضربان قلب سریع.
 • حالت تهوع.
 • استفراغ.
 • اسهال
 • کم آبی بدن
 • گیجی.

علائم پرکاری تیروئید در زنان

درمان قطعی پرکاری تیروئید در طب سنتی

 

این 13 بهترین درمان خانگی تیروئید را دنبال کنید داروهای خانگی برای درمان کم کاری تیروئید:علائم پرکاری تیروئید در زنان

1. رژیم غذایی بدون قند را شروع کنید

وقتی شکر یا انواع مختلف غذاهای فرآوری شده حاوی قند مصرف می کنید، این محصولات مانند یک سم آهسته در بدن شما عمل می کنند. این محصولات غذایی می توانند سرعت متابولیسم و ​​سطح انرژی را در دراز مدت کاهش دهند.

همچنین، قند منجر به مشکلات التهابی در بدن شما می شود که سرعت تبدیل هورمون های T4 به T3 (تری یدوتیرونین) را کاهش می دهد . این بیشتر باعث ایجاد علائم مختلف بیماری تیروئید در بدن شما می شود. بنابراین، بهتر است از قند در رژیم غذایی

خود پرهیز کنید و سطح انرژی خود را افزایش دهید.

2. افزایش مصرف مواد غذایی غنی از پروتئین و فیبر

پروتئین ها مکمل های مهمی هستند که انتقال هورمون های تیروئید را به هر بافتی در بدن انسان تسهیل می کنند. بنابراین، هنگامی که این مکمل ها را در وعده های غذایی خود مصرف می کنید، به عادی سازی عملکرد تیروئید شما کمک می کنند. انواع

مختلفی از منابع پروتئینی مانند آجیل، ماهی سالمون، مرغ، کینوا، حبوبات، حبوبات و غیره را می توان به وعده غذایی خود اضافه کرد.

همچنین، شما باید گندم غلات کامل و بذر کتان را که با اجزای فیبر غنی شده اند، مصرف کنید. این ماده غذایی فیبری عملکرد غدد درون ریز را صاف می کند و در نهایت به ترشح انسولین مورد نیاز (هورمون تیروئید) در خون کمک می کند.

3. مارچوبه (گیاه) را در اشکال مختلف غذایی بخورید

مارچوبه  گیاهی شگفت انگیز است که دارای آنتی اکسیدان های مختلف، ضد باکتری، ضد التهاب و خواص بیولوژیکی است. این گیاه منبعی غنی از ویتامین ها (A، B1، B2، C، E)، آهن، اسید فولیک، منیزیم و فسفر است.

به طور کلی، مارچوبه جوان در پیش غذا، سالاد، غذاهای مختلف سبزیجات یا پنیر استفاده می شود. داخل غذا با مرغ سرخ می شود. می توانید از آن ترشی هم درست کنید. در میان تمام داروهای طبیعی برای درمان تیروئید در خانه ، یکی از بهترین ها است.

نوشته های مرتبط

4. لوبیا را به رژیم غذایی متعادل خود اضافه کنید

حبوبات منبع برتر تغذیه، آنتی اکسیدان ها، کربوهیدرات های پیچیده، ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها هستند. این مکمل ها برای عملکرد مناسب غده تیروئید در بدن شما ضروری هستند.

از آنجایی که لوبیا نیروگاه اجزای فیبر است، مشکلات یبوست را که به عنوان یک عارضه جانبی در موارد کم کاری تیروئید رخ می دهد، کاهش می دهد.

5. ترجیح دهید بیشتر غذاهای حاوی سلنیوم بخورید

موسسه ملی بهداشت بیان می کند که سلنیوم یک عنصر کمیاب است و به طور طبیعی در تمام اشکال غذایی یا به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است.

این حاوی دو دوجین سلنوپروتئین است که نقش مهمی در عملکرد هورمون تیروئید، تولید مثل و غیره ایفا می کند. غذاهای حاوی سلنیوم عبارتند از ماهی تن، آجیل برزیلی، گوشت گاو علف خوار و بوقلمون.

تیروئیدیت هاشیموتو (یکی از علل شایع کم کاری تیروئید) به دلیل عرضه کمتر سلنیوم به بدن، قدرت ایمنی شما را کاهش می دهد. خوردن غذاهای حاوی سلنیوم می تواند سطح تیروکسین را در بدن متعادل کند.

6. مدیتیشن و یوگا را تمرین کنید

مطالعات تخصصی نشان می دهد که برخی از وضعیت های یوگا می تواند سرعت جریان خون به غده تیروئید را افزایش دهد. این ژست‌های یوگا شامل ایستادن روی شانه یا حالت‌های وارونه است که در آن پاها بالاتر از سطح قلب قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، یوگا و مدیتیشن بهترین درمان‌های خانگی تیروئید برای کاهش استرس و اضطراب هستند تا بدن و ذهن شما همیشه شاداب باشند.

7. روی داروهای گیاهی تمرکز کنید

آشواگاندا گیاهی است که در تمرینات آیورودا برای کاهش ناهنجاری های غده تیروئید، به ویژه در مرحله کم کاری تیروئید تحت بالینی استفاده می شود. جدا از این، می‌توانید چای مراقبت از تیروئید Namhya را امتحان کنید که ترکیبی عالی از تمام گیاهان آیورودا است.

حاوی ترکیبی از گیاهان گوتوکولا، شانخاپوشپی و آشواگاندا برای تغذیه هورمون های تیروئید برای عملکرد صاف آن است. گیاه گوتوکولا سطح هورمون تیروئید را متعادل می کند، مشکلات پوستی را درمان می کند و عملکرد مغز، کلیه و کبد شما را تقویت می کند.

شانخاپوشپی گروه آنزیمی را که مسئول تبدیل T4 به T3 (هورمون تیروئید) در بدن شما هستند، متعادل می کند.

8. برای کاهش استرس بدن از روغن های ضروری استفاده کنید

استفاده از روغن های ضروری در شرایط کم کاری تیروئید باعث کاهش استرس، خستگی، درد مفاصل، حالت تهوع و مشکلات اسیدیته در بدن می شود.  روغن نارگیل متعلق به دسته ای از اسیدهای چرب متوسط ​​است که دارای چربی اشباع شده است و در

عملکرد موثر غده تیروئید ثابت شده است.

علائم پرکاری تیروئید در زنان

برای پرکاری تیروئید چه بخوریم

 

غذاهای غنی از ید مصرف کنید

مانند سلنیوم، ید  نیز جزء مهمی است که برای تولید انسولین در بدن لازم است.علائم پرکاری تیروئید در زنان

بنابراین، شما باید نمک یددار و غذاهای حاوی ید مانند ماهی، تخم مرغ و جلبک دریایی بخورید تا سطح ید را در بدن خود حفظ کنید. افراد گیاهخوار اگر از کمبود ید در بدن خود رنج ببرند ممکن است دچار مشکل شوند.

مکمل های ویتامین B-12 را در غذا افزایش دهید

وقتی سطح هورمون تیروئید شما در بدن کاهش می یابد، می تواند منجر به کمبود ویتامین شود. بنابراین، مصرف مکمل های ویتامین B-12 ممکن است به شما در بهبود مشکل کم کاری تیروئید در بدن کمک کند.

غذاهای مختلف غنی شده با سطوح ویتامین B عبارتند از: نخود سبز، لوبیا، کنجد، مارچوبه، پنیر، شیر، تخم مرغ و ماهی تن. می توانید این مکمل ها را در سطوح توصیه شده مصرف کنید.

در صورت نیاز، پروبیوتیک ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید

افزودن پروبیوتیک‌ها به غذا، روده و معده شما را سالم نگه می‌دارد زیرا حاوی میکروارگانیسم‌های مفید هستند.

این مکمل ها شامل غذاها یا نوشیدنی های تخمیری، پنیر، ماست (بهترین پروبیوتیک) و کفیر است.

درمان خانگی تیروئید پرکار

 

در اینجا چند درمان خانگی وجود دارد که در مشکلات تیروئید موثر است

افرادی که از کم کاری تیروئید رنج می برند باید از مصرف بیش از حد سبزیجات چلیپایی (کلم، کلم بروکلی) و محصولات سویا خودداری کنند، این غذاها حاوی گواتروژن هستند که ممکن است در تولید هورمون تیروکسین اختلال ایجاد کند.

 1. روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​است که به عملکرد بهتر غده تیروئید کمک می کند. روغن نارگیل، به ویژه زمانی که به صورت گرم نشده مصرف شود، به کاهش وزن، افزایش متابولیسم و ​​متعادل کردن دمای بدن کمک می کند.

 

برخلاف انواع دیگر روغن ها، روغن نارگیل دارای محتوای بالایی از چربی اشباع شده (سالم) است. با ترکیب مناسب ورزش و یک رژیم غذایی متعادل، روغن نارگیل می تواند برای غدد تیروئید مفید باشد.

نکته دستور غذا: هر چند وقت یکبار از روغن نارگیل برای آشپزی معمولی خود استفاده کنید یا اگر طعم آن را دوست دارید به طور کامل به آن تغییر دهید.

 

 1. سرکه سیب

سرکه سیب به تولید متعادل و بیان هورمون ها کمک می کند. متابولیسم را بهبود می بخشد و به قلیایی شدن محیط بدن کمک می کند.

 

سرکه سیب به تنظیم چربی بدن، دفع سموم از بدن و جذب مواد مغذی کمک می کند. سرکه سیب را می‌توان همراه با عسل به آب اضافه کرد و می‌توان آن را هر روز صبح مصرف کرد ،

نکته دستور تهیه: آن را به آب گرم اضافه کنید تا آتونیک شود، یا آن را به چای گیاهی انتخابی خود اضافه کنید. برای گلودرد، سرکه سیب و عسل را در آب گرم امتحان کنید، ممکن است کمی تسکین دهد.

 

 1. زنجبیل

این یکی از ساده ترین درمان های خانگی برای تیروئید است زیرا به راحتی در دسترس است. زنجبیل سرشار از مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم و منیزیم است و به مبارزه با التهاب، یکی از دلایل اصلی مشکلات تیروئید، کمک می کند. خوردن چای زنجبیل ساده ترین کار است.

 

همچنین می توان از آن به عنوان اسانس استفاده کرد. اگر زنجبیل با روغن حامل (مثلاً روغن نارگیل) مخلوط شود، می توان آن را به بدن مالید. روغن زنجبیل را می توان از طریق پخش کننده اسانس نیز استفاده کرد.

نکته دستور غذا: مقدار کمی زنجبیل ورقه‌ای نازک را درون کاری و سرخ کردنی‌هایتان بریزید، یا آن را به مواد پخته شده مورد علاقه‌تان مانند کوکی‌ها و شیرینی‌ها اضافه کنید.

 

 1. ویتامین B

ویتامین ها به مبارزه با علل زمینه ای مشکلات تیروئید کمک می کنند. ویتامین های خانواده B برای عملکرد مناسب تیروئید ضروری هستند. ویتامین B12 به ویژه برای کمک به افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مفید است . گنجاندن تخم مرغ، گوشت، ماهی، حبوبات، شیر و آجیل در رژیم غذایی روزانه ممکن است به تامین پایدار ویتامین B کمک کند.

 

از آنجایی که رژیم غذایی ممکن است نتواند نیازهای روزانه را برآورده کند، مصرف مکمل ها کمک کننده خواهد بود.

نکته دستور غذا: اسموتی را از شیر بادام، کمی آب آناناس، موز برش داده شده و آناناس، یک قاشق غذاخوری دانه کتان درست کنید و لذت ببرید!

 

 1. ویتامین D

کمبود ویتامین D می تواند منجر به مشکلات تیروئید شود. از آنجایی که بدن تنها در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند آن را تولید کند، اطمینان حاصل کنید که روزانه حداقل 15 دقیقه نور خورشید دریافت می کنید. این همچنین منجر به جذب بهتر کلسیم و ایمنی خوب می شود.

بادام

اکثر آجیل ها به نوعی برای بدن مفید هستند. بادام برای بیان مناسب تیروئید مناسب است. آنها منبع خوبی از پروتئین، فیبر و مواد معدنی هستند.

 

بادام دارای سلنیوم است که یک ماده مغذی سالم برای تیروئید است. همچنین سرشار از منیزیم است که می تواند غده تیروئید را بسیار روان نگه دارد.

نکته دستور غذا: نصف مشت بادام را به عنوان میان وعده میل کنید (به عنوان میان وعده قبل یا بعد از تمرین هم عمل می کند!) یا آن را به کیک ها و اسموتی های خود اضافه کنید.

 1. محصولات لبنی

شیر، پنیر و ماست برای تیروئید بسیار مفید هستند زیرا سرشار از ید هستند، ماده معدنی که برای عملکرد مناسب تیروئید ضروری است. مصرف لبنیات همچنین به افزایش سطح ویتامین کمک می کند که به نوبه خود به مشکلات تیروئید کمک می کند.

نکته دستور غذا: ماست و سایر محصولات لبنی مانند پنیر خامه ای را امتحان کنید، اما اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید مراقب باشید.

 

 1. لوبیا

لوبیا نیروگاه تغذیه است. آنها سرشار از فیبر، پروتئین، مواد معدنی ضروری و ویتامین هستند. لوبیا سرشار از آنتی اکسیدان ها و کربوهیدرات های پیچیده است. از آنجایی که لوبیا همچنین دارای فیبر بسیار بالایی است، به یبوست کمک می کند که یکی از عوارض جانبی رایج کم کاری تیروئید است .

 

نکته دستور غذا: برای ترد بیشتر، دانه کتان را روی نان یا غلات صبحانه خود بپاشید.

 

 1. مکمل های ید

یکی دیگر از مواردی که در عملکرد نامناسب تیروئید موثر است، مصرف مکمل های ید است. این برای کسانی که گیاهخوار هستند اهمیت بیشتری پیدا می کند. این مکمل ها تعادل ید را در بدن باز می گرداند و به سلامت تیروئید کمک می کند.

 

 1. جلبک دریایی

جلبک دریایی نوعی جلبک بسیار بزرگ است که در آب های شور و مرداب ها رشد می کند، معمولاً حاوی غلظت های بالا تا بسیار زیاد ید است. ید یک ماده معدنی ضروری است که توسط غده هیپوفیز برای تشکیل هورمون های تیروئید مورد نیاز است.

برخی از غذاهای غنی از ویتامین D عبارتند از ماهی های چرب مانند سالمون و ماهی خال مخالی، محصولات لبنی، آب پرتقال و زرده تخم مرغ. اگر سطح ویتامین D در بدن بسیار پایین باشد، مکمل ها ضروری خواهند بود. با این حال، باید احتیاط کرد و در مورد مقدار مصرف با پزشک مشورت کرد زیرا ویتامین بیش از حد در بدن می تواند مضر باشد.

نکته دستور غذا: یک فیله ماهی قزل آلا را با لعاب عسل بپزید، با مارچوبه سرخ شده سرو کنید، یا یک ظرف جانبی از عدس برای یک غذای گرم درست کنید.

طب سوزنی درمانی باید استفاده شود:علائم پرکاری تیروئید در زنان

طب سوزنی  همچنین بهترین درمان برای درمان بیماری کم کاری تیروئید است. برای کاهش استرس، بهبود سفتی عضلات و مفاصل، افزایش گردش خون و کاهش میزان التهاب در بدن مفید است.

اگر متخصص طب سوزنی را برای درمان استخدام می‌کنید، آن‌ها را از وضعیت تیروئید خود آگاه کنید تا اقدامات مناسب را دریافت کنند.

سرکه سیب بنوشید

سرکه سیب به عنوان یکی از درمان های خانگی عالی برای بیماری تیروئید عمل می کند. این منجر به تولید متعادل هورمون های تیروئید می شود، سرعت متابولیسم را افزایش می دهد و به قلیایی شدن بدن کمک می کند.

این سموم را از بدن شما آزاد می کند، اسیدهای چرب را در بدن شما تحریک می کند و مواد مغذی لازم را در آن جذب می کند. می توانید سرکه سیب را در آب گرم به همراه عسل اضافه کنید تا صبح آن را مصرف کنید.

غذاهای ممنوع در پرکاری تیروئید

 

گواتروژن ها نوعی ترکیب هستند که مسئول توقف عملکرد طبیعی غده تیروئید هستند. این به طور معمول در غذاهای سویا مانند توفو و سبزیجاتی مانند کلم، کلم بروکلی، اسفناج، گل کلم و غیره یافت می شود. بسیاری از درمان های خانگی تیروئید متفاوتی

وجود دارد که برای قرن ها برای کمک به بهبود عملکرد تیروئید و حمایت از سلامت کلی استفاده می شود.

همچنین در میوه ها یا مغزها مانند توت فرنگی، هلو، ارزن، بادام زمینی، دانه کاج و غیره وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات تیروئیدی، این خوراکی ها را فقط به مقدار کافی مصرف کنید. همچنین کم کاری تیروئید یک مسئله جدی در زنان است که به

ندرت قابل درمان است.

کمبود ید بزرگترین مشکلی است که می تواند کم کاری تیروئید را بدتر کند. بنابراین، در صورت امکان از مکمل های ید در رژیم غذایی خود استفاده کنید.علائم پرکاری تیروئید در زنان

اگر مشکل تیروئید دارید که به موقع درمان نمی شود، ممکن است عوارض جدی برای سلامتی ایجاد شود. پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) می تواند منجر به تعدادی از مشکلات از جمله مشکلات چشمی، مانند برآمدگی چشم، تاری یا دوبینی دید یا حتی از

دست دادن بینایی در آینده شود.

جلبک دریایی نوعی جلبک بسیار بزرگ است که در آب های شور و مرداب ها رشد می کند، معمولاً حاوی غلظت های بالا تا بسیار زیاد ید است. ید یک ماده معدنی ضروری است که توسط غده هیپوفیز برای تشکیل هورمون های تیروئید مورد نیاز است.

با این حال، لطفاً توجه داشته باشید، هم برای جلبک دریایی و هم برای مکمل‌های ید – مقادیر بیش از حد ید ممکن است به عملکرد ضعیف تیروئید و گواتر منجر شود، لطفاً قبل از امتحان کردن هر یک از این‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این سایت فقط برای اهداف آموزشی است و به عنوان جایگزینی برای درمان پزشکی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته نشده است. به دلیل نیازهای فردی منحصر به فرد، خواننده باید با پزشک خود

مشورت کند تا مناسب بودن اطلاعات را برای وضعیت خواننده تعیین کند.

درمان قطعی تیروئید پرکار

 

چندین روش درمانی برای پرکاری تیروئید موجود است. داروهای ضد تیروئید و ید رادیویی را می توان برای کاهش میزان هورمون هایی که غده تیروئید می سازد استفاده کرد. گاهی اوقات، درمان پرکاری تیروئید شامل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده

تیروئید است. در برخی موارد، بسته به علت ایجاد آن، پرکاری تیروئید ممکن است بدون دارو یا درمان دیگر بهبود یابد.

درمان های مختلفی برای پرکاری تیروئید وجود دارد. بهترین روش برای شما بستگی به سن و سلامت شما دارد. علت اصلی پرکاری تیروئید و شدت آن نیز تفاوت هایی را ایجاد می کند. ترجیحات شخصی شما نیز باید در نظر گرفته شود، زیرا شما و ارائه دهنده

مراقبت های بهداشتی تان در مورد برنامه درمانی تصمیم می گیرید. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروی ضد تیروئید این داروها به آرامی علائم پرکاری تیروئید را با جلوگیری از تولید هورمون های بیش از حد غده تیروئید کاهش می دهند. داروهای ضد تیروئید شامل متیمازول و پروپیل تیوراسیل است. علائم معمولاً در عرض چند هفته تا چند ماه شروع به بهبود

می کنند.

درمان با داروهای ضد تیروئید معمولاً 12 تا 18 ماه طول می کشد. پس از آن، در صورت از بین رفتن علائم و اگر نتایج آزمایش خون نشان دهد که سطح هورمون تیروئید به محدوده استاندارد بازگشته است، ممکن است دوز به آرامی کاهش یابد یا متوقف شود. برای

برخی از افراد، داروهای ضد تیروئید پرکاری تیروئید را در بهبودی طولانی مدت قرار می دهد. اما افراد دیگر ممکن است متوجه شوند که پرکاری تیروئید پس از این درمان عود می کند.

اگرچه نادر است، اما آسیب جدی به کبد ممکن است با هر دو داروی ضد تیروئید رخ دهد. اما از آنجایی که پروپیل تیوراسیل موارد بیشتری از آسیب کبدی ایجاد کرده است، معمولاً تنها زمانی استفاده می شود که افراد نمی توانند متی مازول مصرف کنند. تعداد

کمی از افرادی که به این داروها حساسیت دارند ممکن است دچار بثورات پوستی، کهیر، تب یا درد مفاصل شوند. آنها همچنین می توانند خطر عفونت را افزایش دهند.

مسدود کننده های بتا. این داروها بر سطح هورمون تیروئید تأثیری ندارند. اما آنها می توانند علائم پرکاری تیروئید، مانند لرزش، ضربان قلب سریع و تپش قلب را کاهش دهند. گاهی اوقات، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آنها را برای کاهش علائم تجویز می

کنند تا زمانی که هورمون های تیروئید به سطح استاندارد نزدیک شوند. این داروها به طور کلی برای افرادی که آسم دارند توصیه نمی شود. عوارض جانبی ممکن است شامل خستگی و مشکلات جنسی باشد.

رادیو ید درمانی غده تیروئید ید رادیویی را جذب می کند. این درمان باعث کوچک شدن غده می شود. این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود. با این درمان، علائم معمولاً طی چند ماه کاهش می یابد. این درمان معمولاً باعث می شود که فعالیت تیروئید به

اندازه کافی کند شود تا غده تیروئید کم کار شود. آن وضعیت کم کاری تیروئید است. به همین دلیل، با گذشت زمان، ممکن است نیاز به مصرف دارو برای جایگزینی هورمون های تیروئید داشته باشید.

تیروئیدکتومی. این جراحی برای برداشتن بخشی از غده تیروئید یا تمام آن است. اغلب برای درمان پرکاری تیروئید استفاده نمی شود. اما ممکن است برای افرادی که باردار هستند گزینه ای باشد. همچنین ممکن است برای کسانی که نمی‌توانند داروهای ضد

تیروئید مصرف کنند و نمی‌خواهند یا نمی‌توانند درمان با ید رادیواکتیو مصرف کنند، انتخابی باشد.

خطرات این جراحی شامل آسیب به تارهای صوتی و غدد پاراتیروئید است. غدد پاراتیروئید چهار غده ریز در پشت تیروئید هستند. آنها به کنترل سطح کلسیم در خون کمک می کنند.علائم پرکاری تیروئید در زنان

افرادی که تیروئیدکتومی یا درمان با ید رادیویی انجام می‌دهند به درمان مادام‌العمر با داروی لووتیروکسین (لووکسیل، سینتروید، و غیره) نیاز دارند. بدن را با هورمون های تیروئید تامین می کند. اگر غدد پاراتیروئید در حین جراحی برداشته شوند، دارو نیز برای حفظ

کلسیم خون در محدوده سالم مورد نیاز است.

زنان 909 ارائه دهنده مشاوره و درمان در حوزه زنان و زایمان

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.