عوارض بارداری دوقلویی برای مادر و نوزاد

بارداری دوقلویی ريسکهايي براي مادر و فرزندان به همراه دارند برخي از مادرها اميدوارند دوقلو و يا حتي چندقلو داشته باشند و گام­هاي فعالي را در طي درمان باروري براي افزايش اين احتمال برميدارند. مادران ديگر  همه کارهاي ممکن را انجام ميدهند تا دوقلو باردار نشوند اما همچنان ممکن است اين اتفاق براي آنها بيافتد.

بارداری دوقلویی

بسیاری ازنشانه های  رایج حاملگی دوقلو شبیه نشانه های بارداری تک قلویی میباشد. تفاوت اصلی این است که معمولا تاثیر یا شدت علایم بارداری بیشتر است. هورمون بیشتری که ترشح میشود می تواند علائم را تشدید کند. بنابراین تکرر ادرار، خستگی، بیماری صبحگاهی و درد پستان در یک بارداری دو قلویی ممکن است دو برابر در یک حاملگی تک قلو باشد. بعضی از تحقیقات نشان داده  که مادران حامل دوقلوها اغلب بیماری صبحگاهی شدید داشته اند. افزایش سطح هورمون HCG و مولکول پروتئین آلفا فتوپروتئین بارداری دوقلویی شایع تر است.

بارداری دوقلویی

افزایش وزن سریع یکی دیگر از نشانه های  مشترک یک حاملگی دوقلویی است.البته، یکی از بهترین راه برای تشخیص حاملگی دوقلویی دیدن سونوگرافی و دو ضربان قلب و دو کیسه جنین میباشد.

درک خطرات بارداري دوقلو قبل از بارداري ميتواند به شما کمک کند تا تصميمات درستي در درمان باروري خود اتخاذ نماييد به عنوان نمونه اگر پزشک­تان گزينه انتقال چند جنين را در برابر درمان آي­وي­اف انتقال تنها يک جنين را ارائه ميدهد شما ممکن است تمايل داشته باشيد تنها انتقال يک جنين را انتخاب کنيد(اس­ا­ي­تي) اگر از خطرات آن آگاه باشيد.

( يا اگر پزشک­تان اس­اي­تي را توضيح ندهد شما ميتوانيد بپرسيد که آيا کانديداي خوبي براي آن هستيد يا خير اما بهتر است در هر صورت انتخاب­ها و گزينه­هاي خود را بدانيد).

درک خطرات بارداري دوقلو بعد از اينکه شما دوقلو باردار شديد هم حائز اهميت است به عنوان نمونه ميتوانيد علايم و نشانه­هاي زايمان زودرس را ياد بگيريد  بدايند که زايمان زودرس ميتواند براي دوقلوهاي شما خطرناک باشد.

تمام خطرات اجتناب­پذير و يا تحت کنترل شما نيستند با اين حال دانستن اينکه چه مسائلي را بايستي رعايت کنيد ميتواند به شما کمک کنند از غافلگيري بکاهيد و آگاهي شما را درباره علايم مشکل­زاي احتمالي افزايش ميدهد.

خطرات برای مادر در طی بارداری دوقلویی

بارداری دوقلو فقط براي نوزادان ريسکي و خطرناک نيست بلکه براي مادران نيز ميتواند مشکل­زا باشد. با اين حال بسياري از خطرات براي مادر براي نوزادان نيز وجود دارند زيرا ميتوانند به بارداري زودهنگام عوارض و در بدترين موارد مرگ جنين بيانجامد

برخي از اين خطرات بيشتر از اينکه يک خطر واقعي باشند ناراحتي و رنجش محسوب ميشوند در حالي که سايرين اگر مورد درمان و توجه قرار نگيرند ميتوانند براي زندگي تهديدکننده باشند.

بارداری دوقلویی

نوشته های مرتبط

1-فشار خون بالا در اثر بارداری افزايش فشار خون در زمان بارداري­ست 37 درصد از بارداري­هاي دوقلو شامل پي­آي­اچ ميشود که 3 تا 4 برابر ميزان بارداري تک نوزاد است در صورتي که درمان نشود ميتواند به زايمان زودرس  نوزادي که خوب رشد نيافته و يا تولد نوزاد مرده بيانجامد. همچنين ميتواند براي سلامت مادر نيز خطرناک باشد به ويژه اگر به پرياکلامسيا منتهي گردد.

2-پري اکلامپسيا شرايطي­ست که شامل فشار خون بالا و پروتئين در ادرار ميشود علايم عبارتند از تورم سردرد شديد افزايش وزن. احتمال آن در مادراني با چند نوزاد بيشتر است و اگر درمان نشود پرياکلامپسيا ميتواند به اکلامپسيا ختم شود که از ‌آن با عنوان توکسميا نيز ياد ميگردد. اکلامپسيا باعث ايجاد تشنج ميشود و ميتواند براي زندگي مادر و  نوزادان خطرناک باشد در حالي که داروهاي فشار خون و داروهاي ضدتشنج ميتوانند در موارد شديد وضعيت مادر را ثابت کنند تا نوزاد بتواند زمان بيشتري در رحم بماند تنها درمان براي پرياکلامپسيا زايمان نوزاد است.

3-ديابت بارداري شرايطي­ست که در ‌آن يک زن که قبل از بارداري به ديابت مبتلا نبوده در حفظ سطح قند خون خود با مشکل روبرو ميشود ديابت بارداري در حدود پنج درصد از بارداري­ها با يک جينن رخ ميدهد اما در زناني که دوقلو باردارند اين احتمال دوبرابر افزايش مييابد.

ديابت بارداری معمولا با رژيم غذايي و تغييرات در سطح زندگي درمان ميشود. زناني که چند قلو دارند احتمالا مشکلاتي خون­ريزي در قبل و بعد از زايمان تجربه ميکنند.

4-تهوع شديد صبحگاهي در زناني که دوقلو باردارند بيشتر است براي برخي اين بيشتر يک ناراحتي­ست تا خطر اما برخي ممکن است دچار هيپرمزيس گراويداروم(استفراغ شديد بارداري) شوند که يک حالت تهوع شديد صبحگاهي­ست که به کاهش 5 درصد وزن بدن براي مادر مي­انجامد و ممکن است به بستري شدن او در بيمارستان ختم شود مادراني که دوقلو باردارند احتمالا بيش از سايرين با مشکلات دستگاه گوارش مانند يبوست در زمان بارداري روبرو هستند .

5-اگر تهديد زايمان زودرس وجود داشه باشد بارداريهايي با چند نوزاد احتمالا به استراحت مطلق نياز دارند که ميتواند به افسردگي و اخراج از کار ختم شود.

اگر زايمان زودرس رخ دهد خانم ممکن است مجبور شود داروهايي را مصرف کند تا زايمان را به تعويق بياندازد تا اجازه دهند نوزادان زمان بيشتري را در رحم سپري کنند اين داروها ممکن است عوارض جانبي داشته باشند که برخي از‌ آنها خفيف و برخي جدي ميباشند.

6-احتمال سزارين با چندين جنين به دليل نمايش نامطلوب (مانند زماني که اولين کودک برعکس از سر به پايين نيست) و يا عوارض ديگر بالاتر است که به اين معناست که دوره نقاهت طولاني­تري براي مادر بعد از زايمان الزامي­ست و ريسک بالاتري از عوارض در زمان زايمان وجود دارد.

مادراني با چند نوزاد احتمالا بيشتر افسردگي پس از زايمان را تجربه ميکنند.

بارداري­هاي دوقلو ميزان بالاتري از سقط را دارند در برخي از موارد يکي از قل­ها ممکن است سقط شده و يا به عبارتي از بين برود و يکي از قلها باقي بماند اين به عنوان سندروم دوقلوي محوشونده شناخته ميشود.

دوقلوها با خطر ناهماهنگي و اختلاف در رشد درون رحم روبرو هستند که زماني  رخ ميدهد که يکي از قلها نسبت به ديگري به شکل قابل­توجهي رشد آهسته­تري داشته باشد در بارداري دوقلو همسان و يا بارداري­هايي که در ‌آن دوقلوها يک جفت دارند اين ميتواند نشانه سندروم انتقال قل به قل باشد (تي­تي­تي­اس) که در ‌آن يکي از قلها سهم بيشتري از جريان خون را از جفت دريافت ميکند.

. تي­تي­تي­اس در ده درصد از بارداري­هاي تک­جفتي يا منوکريانيک رخ ميدهد و اگر درمان نشود موارد شديد تي­تي­تي­اس ميتواند به نارسايي قلبي نوزاد و مرگ يک و يا هر دو نوزاد بيانجامد.

دوقلوها احتمالا وزن پايين­تري دارند حتي زماني که به موقع متولد ميشوند همچنين احتمال زردي در دوقلوها نيز بالاتر است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک