عوارض بارداری دوقلویی برای مادر و نوزاد

بارداری دوقلویی ريسکهايي براي مادر و فرزندان به همراه دارند برخي از مادرها اميدوارند دوقلو و يا حتي چندقلو داشته باشند و گام­هاي فعالي را در طي درمان باروري براي افزايش اين احتمال برميدارند. مادران ديگر  همه کارهاي ممکن را انجام ميدهند تا دوقلو باردار نشوند اما همچنان ممکن است اين اتفاق براي آنها بيافتد.

بارداری دوقلویی

بسیاری ازنشانه های  رایج حاملگی دوقلو شبیه نشانه های بارداری تک قلویی میباشد. تفاوت اصلی این است که معمولا تاثیر یا شدت علایم بارداری بیشتر است. هورمون بیشتری که ترشح میشود می تواند علائم را تشدید کند. بنابراین تکرر ادرار، خستگی، بیماری صبحگاهی و درد پستان در یک بارداری دو قلویی ممکن است دو برابر در یک حاملگی تک قلو باشد. بعضی از تحقیقات نشان داده  که مادران حامل دوقلوها اغلب بیماری صبحگاهی شدید داشته اند. افزایش سطح هورمون HCG و مولکول پروتئین آلفا فتوپروتئین بارداری دوقلویی شایع تر است.

بارداری دوقلویی

افزایش وزن سریع یکی دیگر از نشانه های  مشترک یک حاملگی دوقلویی است.البته، یکی از بهترین راه برای تشخیص حاملگی دوقلویی دیدن سونوگرافی و دو ضربان قلب و دو کیسه جنین میباشد.

درک خطرات بارداري دوقلو قبل از بارداري ميتواند به شما کمک کند تا تصميمات درستي در درمان باروري خود اتخاذ نماييد به عنوان نمونه اگر پزشک­تان گزينه انتقال چند جنين را در برابر درمان آي­وي­اف انتقال تنها يک جنين را ارائه ميدهد شما ممکن است تمايل داشته باشيد تنها انتقال يک جنين را انتخاب کنيد(اس­ا­ي­تي) اگر از خطرات آن آگاه باشيد.

( يا اگر پزشک­تان اس­اي­تي را توضيح ندهد شما ميتوانيد بپرسيد که آيا کانديداي خوبي براي آن هستيد يا خير اما بهتر است در هر صورت انتخاب­ها و گزينه­هاي خود را بدانيد).

درک خطرات بارداري دوقلو بعد از اينکه شما دوقلو باردار شديد هم حائز اهميت است به عنوان نمونه ميتوانيد علايم و نشانه­هاي زايمان زودرس را ياد بگيريد  بدايند که زايمان زودرس ميتواند براي دوقلوهاي شما خطرناک باشد.

تمام خطرات اجتناب­پذير و يا تحت کنترل شما نيستند با اين حال دانستن اينکه چه مسائلي را بايستي رعايت کنيد ميتواند به شما کمک کنند از غافلگيري بکاهيد و آگاهي شما را درباره علايم مشکل­زاي احتمالي افزايش ميدهد.

علائم بارداری دوقلو پسر در ماه اول

آیا چیزی به عنوان دو برابر باردار بودن وجود دارد؟ هنگامی که علائم بارداری را تجربه می کنید ، ممکن است از خود بپرسید که آیا علائم قوی تر به معنای چیزی است – آیا علائمی وجود دارد که دوقلو شده اید؟ آیا این همه خستگی و این حالت تهوع طبیعی است ، یا ممکن است معنای بیشتری داشته باشد؟

در حالی که تنها راه قطعی برای دانستن اینکه آیا شما دوقلو باردار هستید سونوگرافی است ، اما برخی علائم ممکن است حاکی از آن باشد که چیز کمی اضافی در داخل اتفاق می افتد.

انواع دوقلوها

 • همسان
 • برادرانه
 • نوع سوم
 • دوقلوهای بی نظیر
 • دوقلوهای برادر بی نظیر

بارداری هایی که دارای چندین جنین هستند ، اغلب در معرض خطر قرار می گیرند ، زیرا ممکن است احتمال بیشتری برای مشکلات مانند موارد زیر وجود داشته باشد:

جفت سرراهی. جفت کم است و دهانه رحم را می پوشاند.

قطع جفت. جفت از دیواره رحم جدا می شود.

جفت زرد. رگ های خونی و سایر قسمت های جفت در دیواره رحم خیلی عمیق رشد می کنند.

نارس بودن نوزاد قبل از هفته 37 بارداری متولد می شود.

وزن کم هنگام تولد. وزن هنگام تولد کمتر از 5 پوند ، 8 اونس است

دیابت بارداری. قند خون مادر در دوران بارداری بالا است.

فشار خون حاملگی یک مادر در دوران بارداری

خونریزی پس از زایمان. یک زن پس از زایمان خونریزی شدیدی دارد زیرا جفت بزرگ است و رحم بیش از حد کشیده شده است

بارداری دوقلویی :فکر میکنید که چند قلو باردارید؟شاید درست میگویید چون دوقلوزایی در حال افزایش است.اگر علائم حاملگی شما با این مشخصات احتمالی دو قلو باردار بودن  همخوانی داشته باشد میتوانید بفهمید:شاید شما همیشه به داشتن دو بچه برای دوست داشتن و بغل کردن پوست به پوست رویا پردازی کرده اید، یا شاید فکر دو بچه کولیک دار(درد شکم)، شما را ترسانده باشد.

شانسی که شما دوقلو باردار باشید  بیشتر از هر زمان دیگری است. حاملگی های دوقلو از سال 1980در حال  افزایش  است، در سال 2014 که نقطه اوج خود را داشت،در حدود 3 درصد از نوزادان متولد شده دو قلو بودند. بنابراین شاید شما دوقلو باردار هستید  از کجا  می دانید؟ علائم حاملگی دوقلو چیست؟ این چیزی است که ما در این پست به آن پرداخته ایم.

خطرات برای مادر در طی بارداری دوقلویی

بارداری دوقلو فقط براي نوزادان ريسکي و خطرناک نيست بلکه براي مادران نيز ميتواند مشکل­زا باشد. با اين حال بسياري از خطرات براي مادر براي نوزادان نيز وجود دارند زيرا ميتوانند به بارداري زودهنگام عوارض و در بدترين موارد مرگ جنين بيانجامد

برخي از اين خطرات بيشتر از اينکه يک خطر واقعي باشند ناراحتي و رنجش محسوب ميشوند در حالي که سايرين اگر مورد درمان و توجه قرار نگيرند ميتوانند براي زندگي تهديدکننده باشند.

بارداری دوقلویی

1-فشار خون بالا در اثر بارداری افزايش فشار خون در زمان بارداري­ست 37 درصد از بارداري­هاي دوقلو شامل پي­آي­اچ ميشود که 3 تا 4 برابر ميزان بارداري تک نوزاد است در صورتي که درمان نشود ميتواند به زايمان زودرس  نوزادي که خوب رشد نيافته و يا تولد نوزاد مرده بيانجامد. همچنين ميتواند براي سلامت مادر نيز خطرناک باشد به ويژه اگر به پرياکلامسيا منتهي گردد.

2-پري اکلامپسيا شرايطي­ست که شامل فشار خون بالا و پروتئين در ادرار ميشود علايم عبارتند از تورم سردرد شديد افزايش وزن. احتمال آن در مادراني با چند نوزاد بيشتر است و اگر درمان نشود پرياکلامپسيا ميتواند به اکلامپسيا ختم شود که از ‌آن با عنوان توکسميا نيز ياد ميگردد. اکلامپسيا باعث ايجاد تشنج ميشود و ميتواند براي زندگي مادر و  نوزادان خطرناک باشد در حالي که داروهاي فشار خون و داروهاي ضدتشنج ميتوانند در موارد شديد وضعيت مادر را ثابت کنند تا نوزاد بتواند زمان بيشتري در رحم بماند تنها درمان براي پرياکلامپسيا زايمان نوزاد است.

3-ديابت بارداري شرايطي­ست که در ‌آن يک زن که قبل از بارداري به ديابت مبتلا نبوده در حفظ سطح قند خون خود با مشکل روبرو ميشود ديابت بارداري در حدود پنج درصد از بارداري­ها با يک جينن رخ ميدهد اما در زناني که دوقلو باردارند اين احتمال دوبرابر افزايش مييابد.

ديابت بارداری معمولا با رژيم غذايي و تغييرات در سطح زندگي درمان ميشود. زناني که چند قلو دارند احتمالا مشکلاتي خون­ريزي در قبل و بعد از زايمان تجربه ميکنند.

4-تهوع شديد صبحگاهي در زناني که دوقلو باردارند بيشتر است براي برخي اين بيشتر يک ناراحتي­ست تا خطر اما برخي ممکن است دچار هيپرمزيس گراويداروم(استفراغ شديد بارداري) شوند که يک حالت تهوع شديد صبحگاهي­ست که به کاهش 5 درصد وزن بدن براي مادر مي­انجامد و ممکن است به بستري شدن او در بيمارستان ختم شود مادراني که دوقلو باردارند احتمالا بيش از سايرين با مشکلات دستگاه گوارش مانند يبوست در زمان بارداري روبرو هستند .

5-اگر تهديد زايمان زودرس وجود داشه باشد بارداريهايي با چند نوزاد احتمالا به استراحت مطلق نياز دارند که ميتواند به افسردگي و اخراج از کار ختم شود.

اگر زايمان زودرس رخ دهد خانم ممکن است مجبور شود داروهايي را مصرف کند تا زايمان را به تعويق بياندازد تا اجازه دهند نوزادان زمان بيشتري را در رحم سپري کنند اين داروها ممکن است عوارض جانبي داشته باشند که برخي از‌ آنها خفيف و برخي جدي ميباشند.

6-احتمال سزارين با چندين جنين به دليل نمايش نامطلوب (مانند زماني که اولين کودک برعکس از سر به پايين نيست) و يا عوارض ديگر بالاتر است که به اين معناست که دوره نقاهت طولاني­تري براي مادر بعد از زايمان الزامي­ست و ريسک بالاتري از عوارض در زمان زايمان وجود دارد.

مادراني با چند نوزاد احتمالا بيشتر افسردگي پس از زايمان را تجربه ميکنند.

بارداري­هاي دوقلو ميزان بالاتري از سقط را دارند در برخي از موارد يکي از قل­ها ممکن است سقط شده و يا به عبارتي از بين برود و يکي از قلها باقي بماند اين به عنوان سندروم دوقلوي محوشونده شناخته ميشود.

دوقلوها با خطر ناهماهنگي و اختلاف در رشد درون رحم روبرو هستند که زماني  رخ ميدهد که يکي از قلها نسبت به ديگري به شکل قابل­توجهي رشد آهسته­تري داشته باشد در بارداري دوقلو همسان و يا بارداري­هايي که در ‌آن دوقلوها يک جفت دارند اين ميتواند نشانه سندروم انتقال قل به قل باشد (تي­تي­تي­اس) که در ‌آن يکي از قلها سهم بيشتري از جريان خون را از جفت دريافت ميکند.

. تي­تي­تي­اس در ده درصد از بارداري­هاي تک­جفتي يا منوکريانيک رخ ميدهد و اگر درمان نشود موارد شديد تي­تي­تي­اس ميتواند به نارسايي قلبي نوزاد و مرگ يک و يا هر دو نوزاد بيانجامد.

دوقلوها احتمالا وزن پايين­تري دارند حتي زماني که به موقع متولد ميشوند همچنين احتمال زردي در دوقلوها نيز بالاتر است.

تشخیص دوقلو بودن جنین بدون سونوگرافی

AFP غیر نرمال:

آلفا فتوپروتئین (AFP) پروتئینی است که توسط کبد وکیسه  زرده ی  نوزاد در حال رشد در دوران بارداری تولید می شود. این پروتئین سپس به خون مادر منتقل می شود. در طول سه ماهه دوم، یک آزمایش میزان AFP را که جنین از کبدش خارج می سازد را  اندازه گیری می کند (به خون مادری). این تست برای نشان دادن  ناهنجاری های کروموزومی یا نقایص تولد مانند سندرم داون استفاده می شود.

هرچند، سطح بالایی از AFP می تواند به این معنی باشد که دو کودک آن را دفع می کنند! یک مطالعه نشان داد که در  زنان دارای دوقلو  میزان آزمایش AFP دو برابر بیشتر از زنانی است که  تک قلو  باردارند.

وجود چند ضربان قلب:

در ملاقات والیدینی تان، ماما یا پزشک می خواهند ضربان قلب را چک کنند،که از حدود هفته 10-12شروع میشود. گاهی اوقات ضربان قلب دوم می تواند شنیده شودوگاهی هم  شما می توانید دوقلوها باردار باشید  ولی هنوز قادر به شنیدن دو ضربان قلب با داپلر نیستید (حتی زمانی که به دنبال دوتا  میگردید!).

احتمالات دیگر بارداری دوقلو: 

علاوه بر نشانه های شایع اوایل  بارداری ، زنان باردار ممکن است علائم  دو قلو حامله بودن  زیر را داشته باشند:

سطح HCG

به طور کلی، حاملگی دوقلو باعث میشود تا بدن مادر   hCG بیشتری تولید کند،( هورمونی که بدن در دوران بارداری ترشح می کند.)

در مطالعات ،مادران با حاملگی دوقلو، hCG بیشتر با مدت زمان طولانی تری  را نسبت به بارداری تک قلو تولید می کنند.

با این حال، توجه داشته باشید که تولید hCG عمدتا از زنی به  زن دیگر  متفاوت است بنابراین سطح بالای hcg به عنوان یک اندازه گیری دقیق از اینکه مادر دوقلو باردار است ،نمیباشد. برخی از زنان با حاملگی تک قلو مقدار غیرعادی زیادی از هورمون hcg تولید می کنند و برخی از زنان دارای چندقلو، سطح غیرطبیعی کمی از hCG را تولید می کنند.

نوشته های مرتبط

از آنجایی که مادران زیادی در حاملگی های دوقلو سطح بالاتری از  hcg  را گزارش میدهند،علائم دیگر حاملگی در بارداری دوقلو افزایش میابد.اینجا چند نمونه از علائم بارداری چندقلو ذکر شده:

حالت تهوع صبحگاهی شدید: 

به علت افزایش زیاد در چندین هورمون بارداری، بیماری  تهوع صبحگاهی در حاملگی دوقلو میتواند بدتر باشد. در مطالعات، حاملگی های دوقلو ریسک فاکتور  مهمی برای نوع شدید بیماری تهوع صبحگاهی، hyperemesis gravidarum هستند. اما، همه مادران دوقلو باردار ، بیماری صبحگاهی را تجربه نمی کنند! برخی ممکن است چیزی احساس نکنند. هر مادر و  هرحاملگی متفاوت است.

اگر تهوع اتفاق بیفتد، در اینجا چیزی است که باید انجام دهید:

یک رژیم غذایی متعادل سالم داشته باشید: گاهی اوقات گفتن آن از انجام دادنش آسانتر است، اما ترکیبی از پروتئین، چربی و چندین  کربوهیدرات در هر وعده غذایی نه تنها شما و نوزاد را تغذیه می کند، بلکه به تنظیم قند خون کمک می کند (یکی از دلایل بیماری تهوع صبحگاهی است).

عدم تحمل غذا: 

همانند بیماری تهوع صبحگاهی، برخی از مادران با حاملگی دوقلو، نسبت به بعضی غذا ها تنفر پیدا میکنند . دوباره سرزنش کنید! در نوسانات هورمونی شما اینها را  تجربه می کنید:

مقصران معمول عبارتند از:

 • سبزیجات برگ سبز
 • ماهی / غذاهای دریایی
 • قهوه (هنگام بارداری، مطمئن باشید که 200 میلی گرم کافئین یا کمتر در روز مصرف کنید!)
 • گوشت

بعضی از شواهد نشان می دهد که تغییر در درک طعمها در دوران بارداری،  مقصر است.

تئوری دیگر پیشنهاد میکند  که تنفرات غذایی از کودک در حال رشد محافظت میکند ، اما همچنین اشاره می کند که احتمالا  تنفرات غذایی بسیار پیچیده تر از صرفا  این موضوع است.

در هر صورت، بهتر است که به آن تنفرات گوش دهید  و در حال حاضر از آن غذاها دور  بمانید. سعی کنید غذاهای سالم و با ادویه ی ملایم را که میتوانید تحمل کنید ،بخورید  مانند سوپ، موز، آووکادو، جو دو سر و محلول له شده ی میوه  ها و در مورد ان هم نگران نباشید. این تنفرات غذایی  معمولا ظرف چند هفته برطرف می شود و بعدا می توانید غذاهای مقوی دیگر را بخورید تا تقویت شوید.

خستگی: 

هر زن باردار خسته می شود اما بسیاری از مادران با حاملگی دوقلو احساس خستگی مفرط می کنند. افزایش شدید پروژسترون برای حمایت از بارداری دو نوزاد، همراه با میزان متابولیسم پایه بالاتر (سرعت استفاده ی بدن از انرژی) می تواند باعث خستگی شدید شود. علاوه بر این، سه ماهه اول مهم ترین  زمان برای توسعه سیستم های بنیادی کودک است (و شما این کار را برای دو بچه انجام می دهید!)

هنگامی که احساس می کنید کم آوردید ، در اینجا چیزی است که باید انجام دهید:

 • اگر کار میکنید، هنگام ناهار  یک خواب کوتاه بکنید.
 • هر شب زود رختخواب بروید(قبل ساعت 9 شب).
 • اگر قادر به خواب نیستید ، تنفس عمیق کشیدن را تمرین کنید.
 • یک رژیم سالم و یک بارداری خوب میتواند سطح انرژی را افزایش دهد.
 • بعضی از مادران دریافتند که  مواد غذایی با ویتامین B  بالا مانند تکه های مخمر  یا گرده زنبور عسل میتواند کمک کننده باشد.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. باور کنید یا نه، کم آبی یکی از  علل خستگی است.

و در نهایت، 20 دقیقه در روز راه بروید. در حالی که ممکن است شبیه  شکنجه به نظر برسد، این واقعا می تواند انرژی شما را افزایش دهد! (و این برای IQ نوزادان شما مفید است.)

حساس شدن پستان شدید: 

بارداری می تواند سینه هارا  فوق العاده دردناک و حساس کند. این یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری است که هنگامی که بارداری دوقلو است اغلب شدید است و سطح هورمون بافزایش میابد. سینه های شما در حال اضافه کاری هستند، زیرا آنها مجبور هستند از دو بچه حمایت کنند نه فقط یکی.

در اینجا چند نکته برای کاهش درد سینه های حساس شده وجود دارد:

 • از لباس های زیر  تنگ خلاص شوید و سینه بند  نرم و راحت ببندید.
 • برای جلوگیری از درد  در هنگام حرکت در رختخواب، یک سینه بند پنبه ای بپوشید.
 • از دویدن،پریدن یا تکان شدید دادن سینه ها  تا زمانی که حساسیت کاهش یابد،اجتناب کنید.
 • برای شریک زندگیتان محدودیت در مورد سینه های خود قرار دهید.

تکرر ادرار:

درست مثل یک بارداری تک، حمل دوقلوها می تواند باعث افزایش ادرار به علت افزایش سطح hCG شود. از آنجائیکه در حاملگی دوقلو  میزان هورمون hcg  سریعتر از بارداریهای تک بالا میرود، نیاز زیاد به دستشویی رفتن کاملا واضح است.

روش خانگی تشخیص بارداری دوقلو

شکم بزرگتر از حد معمول:

بسیاری از زنان با تعجب میپرسند “چه زمانی از نظر فیزیکی حاملگی دوقلو معلوم میشود؟” خب، این بستگی به عوامل زیادی دارد، اما به طور کلی قبل از زمان بارداری تک قلو !

ظاهر(شکم) بزرگتر داشتن  نسبت به  سن حاملگی پیش بینی شده ،میتواند علامت احتمالی حاملگی دوقلو باشد اما در نظر داشته باشید که بسیاری از زنان در بارداری بعدی خود  بسیار زودتر بزرگ شدن فیزیکی بدن را  نشان می دهند.اندازه گیری ارتفاع عمق رحم ممکن است یک شناسه قابل اعتماد برای دوقلویی باشد.

ماماها و پزشکان اندازه گیری  ارتفاع عمق رحم(ارتفاع رحم) را از حدود 12 هفته بارداری شروع می کنند تا ببینند که نوزاد به طور طبیعی رشد می کند. وقتی ارتفاع رحم بزرگتر از انتظار باشد، این می تواند به این معنی باشد که شما دوقلو دارید! (یا زمان آخرین پریود  را اشتباه تصور کرده اید.)

افزایش ضربان قلب در هنگام استراحت

همانطور که قبلا ذکر شد، در دوران بارداری، میزان متابولیسم پایه افزایش می یابد تا تغذیه برای نوزاد فراهم شود. همینطور، ضربان قلب در هنگام استراحت نیز می تواند افزایش یابد. ضربان قلب در هنگام استراحت حدود 70 ضربان در دقیقه است. در دوران بارداری تا 80 تا 100 ضربان  افزایش می یابد. در بارداری دوقلو، ضربان قلب می تواند حتی بالاترهم  باشد. بیش از 100 بار در دقیقه، ممکن است تشخیص اکی کاردیا داده شود. تاکی كاردی اغلب در دوران بارداری طبیعی است (بنابراین نیازی به نگرانی نیست)، اما باید توسط ماما یا پزشك مورد بررسی قرار گیرد.

در حالی که شما نمی توانید لزوما قلب خود را از سرعت رفتن متوقف کنید، ممکن است بهتر باشد تا کاهش استرس در زندگی خود داشته باشید.

دمدمی مزاجی:

هنگامی که این نوسانات هورمونی اتفاق می افتد، تغییرات خلق و خوی ممکن است خیلی بعید نباشد. و مانند سایر نشانه های زودرس بارداری دوقلو، دمدمی مزاجی به علت تغییرات بیولوژیکی بزرگ ممکن است نشانه ای از این باشد که  شما منتظر دو عدد شادی بزرگ هستید!

مراقبت های بارداری دوقلویی نی نی سایت

از کبد مراقبت کنید:

کبد مسئول پردازش هورمون ها و سایر سموم است و اغلب در سه ماهه اول بارداری بار زیادی تحمل  می کند. چای  خارمریم یا ریشه قاصدک بسیار عالی است،و همچنین مایعاتی که کمک به هضم میکنند مانند مواد غذایی تخمیر شده مانند سرکه سیب و آب لیمو هم همینطور.

هضم را تقویت کنید: درمانهای سنتی با  زنجبیل و نعناع وحشی برای ناراحتی معده و حالت تهوع مفید هستند. این جویدنی های زنجبیلی یا نعناعی یا چای آنها را امتحان کنید.

مراقب معده خالی باشید: به محض این که از خواب بیدارشدید، چیزی با پروتئین و کربوهیدرات های مخلوط بخورید. بعضی از مادران حتی کل بسته ی بیسکوییتهای تهیه شده از حبوبات (شبیه کورن فلکس)را کنار خود نگه می دارند. این می تواند تهوع ناشی از کم شدن صفرا  یا قند خون پایین را کاهش دهد.

اگر می خواهید با بسیاری از استراتژی های دیگر برای مبارزه با بیماری تهوع صبحگاهی بروید، از پست اختصاصی ما در درمان های تهوع صبحگاهی استفاده کنید.

در اینجا چند راه برای مقابله وجود دارد:

مایعات خود را  در روز زودتر بخورید و 1-2 ساعت قبل از خواب مایعات نخورید.

سعی کنید از نوشیدنی هایی که مدر هستند اجتناب کنید. این مایعات  می تواند شامل چای، آب گازدار و قهوه باشد. نوشیدنی های الکترولیتی آبرسان  مانند آب نارگیل، سوپ یا آب تصفیه شده ساده بنوشید.

مثانه را  با خم شدن به جلو کاملا خالی کنید. شما همچنین می توانید چند ثانیه در توالت صبر کنید تا مطمئن شوید که مثانه شما

برخی از راه های حفظ آرامش سیستم بدنتان  عبارتند از: 

اجازه ندهید بدن شما قند خونش پایین بیاید. وعده های غذایی متعادل و تنقلات در فواصل منظم بخورید.

تنفس عمیق تجسم و / یا مراقبه را تمرین کنید. شما حتی می توانید فقط در یک صندلی راحت نشسته و گوش به موزیکهایی بدهید!

اجتناب از محیط های استرس اور مانند کنسرت های سبک راک، ترافیک سپر به سپر، راه رفتن در خیابان های شلوغ و غیره

از چای گیاهی مانند بابونه یا اسطوخدوس استفاده کنید

روغن های مورد نیاز را در یک ظرف جدا کنید.

مانند  همیشه، با پزشک خود صحبت کنید که بهترین چیز برای شما چیست.

وقتی دمدمی مزاجی بارداری رخ می دهد، این کار را انجام دهید: 

احساسات خود را بنویسید. شما می توانید چیزهایی را که گاهی اوقات نمیتوانید بگویید را بنویسید. با قلم خود راحت باشید  و تمام احساسات خود را بدون قضاوت بیرون بریزید.

از یک شخص مورد اعتماد (شریک زندگی، اعضای خانواده یا دوستان خود) کمک بگیرید.

برای رسیدن به  یک دیدگاه بالاتر و پیوستن به صلح تمرین معنویت کنید. این کار ها میتواند شامل رفتن به کلیسا، پیوستن به مطالعه کتاب مقدس،انجام مدیتیشن یا تمرین یوگا، پیدا کردن راه هایی برای اتصال به روح خود ،باشد.

همچنین، در نظر داشته باشید که احساسات شدید به همان اندازه که به راحتی می آیند به راحتی هم میروند. (بنابراین نگران نباشید!)

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.