چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است {}

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است :  اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، عقب افتادن قاعدگی می تواند زمان هیجان انگیزی باشد. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که دیر پریود لزوماً به معنای باردار بودن شما نیست. عوامل متعددی وجود

دارد که می تواند به تاخیر در پریود کمک کند، از جمله استرس، مسافرت، و تغییر در برنامه ورزشی شما.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است .

پریودها ممکن است به دلایل مختلفی مانند تغییرات وزن، افزایش ورزش، هورمون ها و استرس دیر شود. همچنین تغییر زمان و جریان قاعدگی در چند سال اول چرخه قاعدگی بسیار رایج است، در حالی که بدن شما رشد می کند و در یک الگو قرار می گیرد.

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

دو هفته تاخیر در پریود

 

این احتمالاً همان چیزی است که باعث می شود دوره قاعدگی شما برای مهمانی دیر شود. ممکن است باردار باشید و خونریزی خفیفی داشته باشید که به نظر می رسد شبیه پریود باشد، اما شبیه پریود نیست.

خیلی چیزها می توانند باعث تاخیر یا نامنظم شدن پریود شما شوند. برخی از دلایل عبارتند از شرایط سلامتی، شیردهی و تغییرات وزن. کنترل هورمونی بارداری و مدیریت سلامت می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی شما کمک کند. اما اگر در چرخه قاعدگی خود بی نظمی دارید ، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

«متوسط چرخه 28 روز است – یعنی 28 روز بین اولین روز یک پریود و اولین روز قاعدگی بعدی – اما هر جایی بین 24 تا 31 روز طبیعی در نظر گرفته می شود.

با این حال، یک پریود بسیار نامنظم معمولاً نشانه‌ای است که چیز دیگری در بدن شما درست نیست.»

اگر عادت به داشتن یک چرخه طبیعی دارید، زمانی که ناگهان با 3 روز تاخیر و احتمال از دست دادن پریود خود را پیدا کنید، می تواند نگران کننده یا هیجان انگیز باشد. در حالی که دلایل بالقوه زیادی برای عقب افتادن قاعدگی وجود دارد، یک احتمال این است که

شما باردار هستید. اما چگونه می توان با اطمینان گفت؟

پاسخ: اگر از نظر جنسی فعال بوده اید و بیش از یک هفته از روزی که انتظار می رفت شروع قاعدگی شما گذشته است، احتمال اینکه باردار باشید بسیار زیاد است.

اگر سیکل قاعدگی نامنظم دارید، اخیراً کاهش وزن یا افزایش وزن قابل توجهی را تجربه کرده اید، یا مصرف قرص های ضد بارداری خود را متوقف کرده اید، عقب افتادن قاعدگی نیز می تواند نتیجه این باشد.

بسیاری از زنان باردار حدود دو هفته پس از لقاح دچار خونریزی می شوند و اگر حاملگی اتفاق افتاده باشد، آن را با یک دوره سبک اشتباه می گیرند. اما همچنین می تواند بسیار طبیعی باشد زیرا دوره های قاعدگی زنان می تواند در فواصل غیرقابل پیش بینی

ایجاد شود.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

اگر واقعاً احساس می‌کنید مشکلی وجود دارد، با مشاوره مامایی خود مشورت کنید که ممکن است آزمایش بارداری یا آزمایش خون زودهنگام را ارائه دهد تا مطمئن شوید.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

دیررس قاعدگی اغلب اولین علامت بارداری است، اما بسیاری از عوامل دیگر می توانند در تاخیر یا عقب افتادن قاعدگی نقش داشته باشند.

به طور کلی، تاخیر کوتاه در قاعدگی می تواند حتی در زنان با چرخه قاعدگی منظم رخ دهد و ممکن است هیچ اهمیت بالینی نداشته باشد.

در زنان غیر باردار، حتی زمانی که قاعدگی در یک ماه مشخص نمی‌شود، احتمال اینکه قاعدگی چیزی قابل توجه باشد، اندک است. استرس، محاسبات اشتباه، تغییر در روش‌های پیشگیری از بارداری، عفونت‌های دستگاه ادراری و سایر موقعیت‌های کمتر مرتبط

معمولاً شایع‌ترین علل هستند.

 

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

علت عقب افتادن پریود و درد کمر

 

با این حال، اگر قاعدگی برای سه ماه متوالی وجود نداشته باشد، به آن آمنوره می گویند. در چنین مواردی، زمانی که بارداری منتفی شود، برخی از شرایط پزشکی ممکن است باعث توقف قاعدگی شوند.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

یکی از رایج‌ترین نگرانی‌ها، دیر یا زود پریود شدن است، به‌ویژه زمانی که می‌دانید باردار نیستید. پریودها معمولاً هر 28 روز اتفاق می‌افتد. پریودهای نامنظم بسیار رایج است. ممکن است به دلیل مشکلات سلامتی باشند، اما چه زمانی باید باعث نگرانی شوند؟

 • بارداری.
 • استرس و اضطراب.
 • قطع مصرف قرص های ضد بارداری.
 • عفونت یا بیماری.
 • محاسبات اشتباه
 • تغییرات اخیر در وزن بدن.
 • چاقی.
 • لاغری بیش از حد یا اختلالات خوردن.
 • فشار بیش از حد از طریق فعالیت بدنی.
 • مشکلات تیروئید
 • شیر دادن.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
 • یائسگی
 • شروع اخیر چرخه قاعدگی.
 • آمنوره.

اگر پریود شما از بین رفته است، ارزیابی کنید که کدام یک از این موقعیت ها ممکن است برای شما اعمال شود.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

هر زن فعال از نظر جنسی که دیر پریود را تجربه می کند، ابتدا باید احتمال بارداری را در نظر بگیرد. بارداری باید فرضیه اولیه رد شود، حتی برای زنانی که از روش های پیشگیری از بارداری مانند کاندوم یا قرص های ضد بارداری استفاده می کنند.

قطع قاعدگی معمولاً اولین علامت بارداری است . با این حال، از آنجایی که حدود یک سوم زنان باردار در طول سه ماهه اول لکه بینی خفیف را تجربه می کنند، بسیاری ممکن است تصور کنند عادت ماهانه آنها طبق معمول فرا می رسد.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است

 

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

بنابراین، اگر قاعدگی شما چند روز به تعویق بیفتد و متعاقباً متوجه خونریزی واژینال متفاوت از جریان قاعدگی معمولی خود شوید، بارداری می تواند دلیل آن باشد.

قبل از مشکوک شدن به بارداری منتظر بروز علائمی مانند حالت تهوع، بزرگ شدن سینه، هوس غذایی، درد شکم یا افزایش تکرر ادرار نباشید. تاخیر در پریود معمولاً در حدود هفته های 3 یا 4 بارداری اتفاق می افتد، در حالی که سایر علائم بعد از هفته چهارم یا

پنجم ظاهر می شوند.

هیچ روش قابل اعتمادتری برای تایید یا رد بارداری در حال انجام به جز انجام تست بارداری وجود ندارد. آزمایش های فعلی می توانند حاملگی را تنها با یک روز تاخیر در قاعدگی تشخیص دهند.

با این حال، تست ها زمانی قابل اعتمادتر هستند که پس از یک هفته تاخیر انجام شوند. سطح hCG خون قابل اطمینان ترین نتایج را ارائه می دهد. با این حال، استفاده از تست های بارداری بدون نسخه آسان تر است و همچنین دقت بالایی را ارائه می دهد.

استرس و اضطراب

چرخه قاعدگی می تواند به طور قابل توجهی تحت تأثیر عواملی فراتر از سیستم تولید مثل باشد. عوامل عاطفی به تنهایی می توانند پریود شما را چند روز به تاخیر بیندازند.

استرس یا اضطراب بیش از حد می تواند بر تولید هورمونی که توسط هیپوتالاموس، بخشی از مغز تنظیم می شود، تأثیر منفی بگذارد. استرس حتی ممکن است از تخمک گذاری در یک چرخه خاص جلوگیری کند و منجر به عقب افتادن قاعدگی در آن ماه شود.

استرس موقعیت های رایج مختلفی را در بر می گیرد که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، مانند حجم کاری بیش از حد، مسائل حرفه ای، مالی یا خانوادگی، یک امتحان مهم پیش رو، دفاع از پایان نامه، مراقبت از کودک بیمار در خانه و موارد دیگر.

تغییرات ناگهانی در برنامه کاری، مانند نیاز مداوم به کار در طول شب، می تواند الگوی خواب را مختل کند و در چرخه طبیعی تخمک گذاری اختلال ایجاد کند.

اگر در حال حاضر برای بارداری برنامه ریزی نمی کنید و اتفاق غیرمنتظره ای در طول یکی از برخوردهای جنسی شما رخ می دهد، مانند شکستن کاندوم یا فراموش کردن مصرف صحیح کنترل بارداری، استرس ناشی از خطر بارداری نیز ممکن است به اندازه کافی

قابل توجه باشد که باعث تاخیر در پریود شود.

این فرآیند به طور بالقوه می تواند گلوله برفی داشته باشد، زیرا اضطراب منجر به یک دوره دیررس می شود که به نوبه خود باعث ایجاد استرس حتی بیشتر می شود. در چنین مواردی، اگر قاعدگی شما در حال حاضر 2 یا 3 روز تاخیر دارد، بهتر است هر چه زودتر

تست بارداری انجام دهید تا این چرخه نگرانی شکسته شود.

 

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

قطع مصرف قرص های ضد بارداری

 

زنانی که داروهای ضد بارداری خوراکی را طبق تجویز مصرف می کنند معمولاً عادت ماهانه منظمی دارند. با این حال، اگر تصمیم بگیرید که قرص را پس از چندین سال استفاده قطع کنید، چرخه طبیعی شما ممکن است مدتی طول بکشد تا ریتم طبیعی خود را

بازیابد.

آمنوره یا فقدان قاعدگی می تواند در برخی از زنانی که استفاده از روش های پیشگیری از بارداری را متوقف می کنند رخ دهد و باعث می شود که آنها ماه ها بدون تخمک گذاری بگذرند. مطمئن باشید، قاعدگی در نهایت بدون هیچ گونه خطر ناباروری از سر گرفته

می شود. صبر بسیار مهم است، زیرا چرخه تخمک گذاری به طور طبیعی طی 3 تا 6 ماه دوباره برقرار می شود.

 

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

چه عواملی باعث عقب افتادن پریود میشود

 

برخی از شایع ترین علت تاخیر در پریودی عبارتند از:

1. داروها

دکتر کارلسون می گوید: «استفاده از داروهای ضد بارداری مانند قرص های ضد بارداری می تواند باعث خونریزی نامنظم شود. سایر داروها و همچنین شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز دلایلی هستند.

هنگامی که فردی مصرف قرص های ضدبارداری را متوقف می کند یا دستگاه داخل رحمی یا IUD برداشته می شود، ممکن است در شروع مجدد چرخه قاعدگی منظم تاخیر ایجاد شود.

2. وزن کم یا زیاد بدن

دکتر کارلسون می گوید: «وزن کم یا زیاد می تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی و پرخوری عصبی ممکن است قاعدگی فرد را متوقف کند.

هر فردی ممکن است دچار اختلال خوردن باشد و چنین سوءتغذیه ای بر عملکردهای هورمونی چرخه های قاعدگی منظم تأثیر می گذارد. آنها ممکن است یا متوقف شوند یا به طور کلی متوقف شوند. وزن کم بدن به معنای ذخیره چربی کمتر و در نتیجه اختلال در تولید هورمون تولید مثل است.

حتی آنهایی که چربی بدنشان کم است و اختلال خوردن ندارند نیز می توانند تحت تأثیر چرخه قاعدگی نامنظم یا متوقف شوند.

دکتر کارلسون می‌گوید: «دوندگان متقاطع کشور یا افرادی که تمرینات باله سخت انجام می‌دهند ممکن است دچار کمبود چربی بدن باشند که می‌تواند باعث توقف قاعدگی در افراد شود».

3. استرس

همه ما تأثیر استرس بر سلامتی خود را دست کم می گیریم. دکتر کارلسون می گوید استرس فیزیکی و روانی می تواند باعث شود افراد تخمک گذاری را متوقف کنند و در نتیجه چرخه های قاعدگی نامنظم داشته باشند.

تحت استرس بودن برای روزها، هفته ها یا حتی ماه ها استرس مزمن یا طولانی مدت نامیده می شود. جدا از رفاه عاطفی شما، هیپوتالاموس نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. این قسمت از مغز پریود شما را تنظیم می کند و ممکن است به دلیل استرس مزمن پرت شود.

4. عدم تعادل هورمونی

دکتر کارلسون می گوید: “عدم تعادل هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، یا PCOS، مشکلات تیروئید و یائسگی زودرس، افرادی که قاعدگی را قبل از 40 سالگی متوقف می کنند، می توانند قاعدگی را غیرقابل پیش بینی یا متوقف کنند.”

PCOS باعث می شود که بدن هورمون مردانه تستوسترون بیشتری تولید کند. این منجر به رشد بیش از حد موهای ناخواسته در بدن می شود و می تواند بارداری را دشوار کند.

اگر تیروئید بیش از حد یا کم کار باشد، متابولیسم بدن و سطح هورمون تحت تأثیر قرار می گیرد که به طور بالقوه منجر به دیر یا عقب افتادن قاعدگی می شود.

دلایل کمتر رایج اما به همان اندازه جدی برای دیررس قاعدگی وجود دارد. دکتر کارلسون توضیح می‌دهد که چرخه‌های قاعدگی نیز می‌توانند به دلیل زخم‌های رحمی مختل یا متوقف شوند.

تاکید بر این نکته ضروری است که هر زنی که بیش از سه ماه قاعدگی را تجربه نمی کند باید با مشاور خود مشورت کند. آمنوره پس از پیشگیری از بارداری می تواند با همه اشکال پیشگیری از بارداری از جمله ایمپلنت، تزریق یا قرص رخ دهد.

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

5.عفونت یا بیماری

ناخوشی می تواند منجر به تاخیر در قاعدگی شود. لازم نیست این بیماری شدید باشد، مانند حمله قلبی، سل یا هپاتیت. عفونت‌های ویروسی رایج مانند آنفولانزا یا عفونت‌های کمتر شدید مانند سیستیت یا ورم لوزه‌ها می‌توانند برای اختلال در چرخه قاعدگی

کافی باشند و قاعدگی شما را چند روز به تاخیر بیندازند.

برخی از داروها همچنین می توانند بر چرخه هورمونی تأثیر بگذارند و منجر به قاعدگی نامنظم شوند. از جمله رایج ترین آنها عبارتند از:چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

 • داروهای ضد روان پریشی
 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای ضد افسردگی
 • شیمی درمانی
 • سرکوب کننده های ایمنی
 • داروهای ضد فشار خون

نکته: به طور کلی مصرف آنتی بیوتیک ها باعث تاخیر در قاعدگی نمی شود. معمولاً عفونتی که آنتی بیوتیک برای آن تجویز شده است در چرخه قاعدگی اختلال ایجاد می کند.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

6.محاسبات اشتباه

زنان با چرخه های قاعدگی نامنظم ممکن است در پیش بینی تاریخ دقیق قاعدگی بعدی خود با چالش هایی روبرو شوند. ممکن است فکر کنید قاعدگی شما دیر شده است در حالی که در واقع ممکن است 2 یا 3 روز بعد برسد.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است.

حتی زنانی که سیکل های منظم دارند، گهگاه بدون دلیل ظاهری، تاخیر جزئی در پریود خود را تجربه می کنند. رحم شما به تقویم ثابتی پایبند نیست و موظف نیست هر ماه مانند ساعت عمل کند.

7.تغییرات اخیر در وزن بدن

افزایش یا کاهش قابل توجه وزن در یک دوره کوتاه می تواند چرخه قاعدگی را مختل کند. سلول های چربی به تولید استروژن، هورمون زنانه مسئول بلوغ تخمک کمک می کنند. نوسانات ناگهانی چربی بدن می تواند بر سطح استروژن تأثیر بگذارد و به طور بالقوه بر

تخمک گذاری و زمان قاعدگی تأثیر بگذارد.

9.چاقی

این عامل تغییری از وضعیت فوق است. زنان دارای اضافه وزن دارای افزایش توده بافت چربی هستند که منجر به تولید بیش از حد استروژن می شود. در حالی که استروژن برای تخمک گذاری ضروری است، فراوانی بیش از حد آن می تواند آزاد شدن تخمک را مهار

کند و باعث پریودهای تخمک گذاری شود. بدون تخمک گذاری، زن قاعدگی نمی کند.

10.لاغری بیش از حد یا اختلالات خوردن

یکی دیگر از تغییرات علت قبلی، بافت چربی ناکافی است که می تواند با کاهش توانایی بدن زن برای تولید استروژن، بر چرخه تخمک گذاری تأثیر منفی بگذارد. زنانی که از بی‌اشتهایی رنج می‌برند یا رژیم‌های غذایی افراطی دارند معمولاً هر ماه تخمک‌گذاری

نمی‌کنند و نه تنها باعث تاخیر در قاعدگی می‌شوند، بلکه خطر آمنوره را نیز افزایش می‌دهند.

11.فعالیت بدنی بیش از حد

زنانی که در سطح حرفه ای ورزش یا ورزش بدنی شرکت می کنند، اغلب بی نظمی های قاعدگی را تجربه می کنند. این امر در مورد ورزشکاران سه گانه، دوندگان ماراتن، شناگران رقابتی، ژیمناستیک ها و سایر ورزشکاران حرفه ای به جای زنانی که به طور

منظم از سالن بدنسازی بازدید می کنند، صدق می کند. عواملی مانند مصرف کالری زیاد، استرس شدید تمرینی، و سطوح پایین چربی بدن در این تغییرات چرخه قاعدگی نقش دارند.

12.مشکلات تیروئید

تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) یا تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند چرخه قاعدگی را مختل کند. مشکلات کنترل نشده تیروئید به طور کلی منجر به آمنوره می شود. با این حال، حتی در موارد خفیف تر یا مواردی که با داروهای تیروئید درمان می شوند،

نوسانات جزئی در سطح هورمون تیروئید خون می تواند باعث چرخه های نامنظم و تاخیر در قاعدگی شود.

13.شیر دادن

پس از زایمان، مادران شیرده نباید انتظار داشته باشند که پریودشان تا چند ماه برگردد. تغذیه با شیر مادر باعث آمنوره گذرا می شود، زیرا هورمون های مسئول تولید شیر مانع از سرگیری تخمک گذاری می شوند. به طور معمول، قاعدگی زمانی از سر گرفته می

شود که فرآیند از شیر گرفتن شروع شود.

14.سندرم تخمدان پلی کیستیک

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب به دلیل تولید بیش از حد آندروژن (هورمون های مردانه) با قاعدگی نامنظم مواجه می شوند. تاخیر در قاعدگی و عدم قاعدگی در یک ماه مشخص شایع است. علاوه بر این، زنان مبتلا به این سندرم تمایل به اضافه

وزن دارند که به بی نظمی قاعدگی کمک می کند.

15.یائسگی

یائسگی به طور کلی بین سنین 45 تا 55 سالگی رخ می دهد. با این حال، برخی از زنان ممکن است قبل از 45 سالگی یائسگی را تجربه کنند. همچنین مواردی از یائسگی زودرس وجود دارد که قبل از 40 سالگی رخ می دهد.

نارسایی قریب الوقوع تخمدان اغلب با سیکل های قاعدگی نامنظم و عدم تخمک گذاری در ماه های خاص مشخص می شود. اگر بیش از 35 سال دارید و عادت ماهانه شما به طور فزاینده ای نامنظم می شود، با مامایی خود مشورت کنید.

16.شروع اخیر چرخه قاعدگی

برای خانم‌های جوانی که اخیراً قاعدگی (قاعدگی اول) را تجربه کرده‌اند، طبیعی است که چرخه قاعدگی در چند سال اول نامنظم باشد. تغییرات قاعدگی می تواند تا دو سال پس از شروع قاعدگی ادامه یابد، زیرا دستگاه تناسلی زنان بالغ می شود. در نتیجه،

تاخیر در قاعدگی در این مرحله شایع است.

آمنوره

علل مختلفی برای آمنوره وجود دارد، از جمله مشکلات رحم، تخمدان و حتی غدد مغزی که تولید هورمون های جنسی مانند هیپوفیز و هیپوتالاموس را کنترل می کنند.

آمنوره با تاخیر قاعدگی متفاوت است. اگر سه ماه یا بیشتر قاعدگی نداشته باشید، دیگر نمی توان آن را تاخیر در نظر گرفت. در حالی که برخی از علل آمنوره در این متن ذکر شده است، بسیاری دیگر نیز وجود دارد.

اگر باردار نیستید و قاعدگی شما متوقف شده است، با متخصص زنان خود مشورت کنید، زیرا یک بیماری زمینه ای ممکن است توانایی شما در تخمک گذاری را مهار کند.

 

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

 

آیا علائم اولیه بارداری حتی با 3 روز تاخیر وجود دارد؟

پاسخ: برخی از علائم اولیه بارداری وجود دارد که می تواند از 3 روز قبل از تخمک گذاری شروع شود. فقط به این دلیل که کمی احساس خستگی می کنید و دیر پریود می شوید، لزوماً به این معنی نیست که باردار هستید.

همچنین، دیر یا عقب افتادن قاعدگی می‌تواند در برخی سیکل‌ها شایع باشد، به‌خصوص اگر پریودهای نامنظم یا سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید.

برخی از علائم اولیه بارداری وجود دارد که باید مراقب آنها باشید زیرا در ادامه در وبلاگ خود در مورد آنها صحبت خواهیم کرد که می تواند به شما کمک کند حرکت بعدی خود را بهتر انجام دهید.

در اینجا برخی از علائم اولیه بارداری آورده شده است

 • تغییرات در خلق و خو یا سطح انرژی
 • گرفتگی یا لکه بینی
 • حساسیت سینه
 • حالت تهوع یا استفراغ / بیماری صبحگاهی
 • افزایش ادرار
 • نوسانات خلقی و علائم اولیه بارداری

برخی از زنان در هفته های اولیه بارداری اصلاً نوسانات خلقی یا علائم دیگری را تجربه نمی کنند. برخی دیگر علائمی دارند که بسیار شبیه به PMS (سندرم پیش از قاعدگی) است.

به دلایلی که در مورد لانه گزینی در بالا توضیح داده شد، برخی از زنان ممکن است در ابتدای مرحله لوتئال علائم بارداری را تجربه نکنند.

همه مثل هم نیستند

اگر می خواهید باردار شوید، مهم است که از علائم و نشانه های اوایل بارداری آگاه باشید و درک کنید که همه یکسان نیستند. آنچه ممکن است برای برخی از زنان علائم شدید باشد ممکن است مورد توجه شما قرار نگیرد.

همچنین به خاطر داشته باشید که همه علائمی را تجربه نمی کنند و برخی از افراد در مراحل مختلف بارداری علائم متفاوتی را تجربه می کنند. هیچ دو بارداری شبیه هم نیستند!

نوشته های مرتبط

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

چرخه قاعدگی – دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟

 

پاسخ: سیکل قاعدگی فرآیندی است که طی آن بدن شما برای رهاسازی تخمک و لقاح و لانه گزینی موفقیت آمیز تخمک و یا شروع سیکل بعدی در صورت عدم بارور شدن تخمک آماده می شود.

همچنین در صورت داشتن شرایط مختلف سلامتی، ممکن است پریودهای نامنظم را تجربه کنید. این شرایط ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اختلالات خوردن (از جمله بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری)
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • نارسایی اولیه تخمدان (POI)
 • دیابت کنترل نشده

بسته به شرایط سلامتی، ممکن است پریودهای نامنظم مانند عفونت اندام های تناسلی (مانند PID) یا عدم تعادل هورمونی (مانند PCOS) را تجربه کنید.

 

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

پریودم عقب افتاده ولی درد دارم

 

اغلب به عنوان “چرخه ماهانه” نامیده می شود، و اگرچه 28 روز طول چرخه قاعدگی متوسط ​​است، چرخه های منظم می تواند از حدود 24 روز تا 34 روز متغیر باشد. و برخی از زنان در صورت نامنظم تر بودن قاعدگی سیکل های بسیار طولانی تری را تجربه می

کنند. همچنین مهم است که بدانید اگرچه ممکن است سیکل های منظم داشته باشید، اما زمان تخمک گذاری شما ممکن است از سیکلی به چرخه دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل است که ردیابی چرخه ها با ابزار دقیقی مانند OvuSense بسیار مفید است .

در مورد پریودهای نامنظم چطور؟

 

پاسخ: پریودهای نامنظم چیست؟ اگر طول چرخه قاعدگی شما (فاصله بین شروع قاعدگی) بیشتر از خانم هایی با چرخه های منظم تغییر کند، دوره های نامنظم دارید.

دوره های شما ممکن است زودتر یا دیرتر بیاید، گاهی اوقات دوره های کوتاه و طولانی متناوب می شود و ممکن است در طول دوره های خود لکه بینی بیشتری را تجربه کنید. فراموش نکنید که الگوی چرخه شما به اندازه شما فردی است.

اگر چرخه های نامنظم دارید، OvuSense برای ردیابی تخمک گذاری شما ایده آل است زیرا می تواند تخمک گذاری را با استفاده از داده های چرخه فعلی شما پیش بینی کند – به این معنی که لازم نیست نگران این تنوع باشید.

PCOS چیست؟

پاسخ: سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که اغلب می‌تواند باعث چرخه‌های نامنظم شود، زیرا روشی که در آن هورمون‌هایی که به رشد و ترشح تخمک کمک می‌کنند و شروع قاعدگی آن‌طور که انتظار می‌رود عمل نمی‌کنند.

این وضعیت تقریباً در 10 درصد از زنان رخ می دهد، اما حدود نیمی از زنان مبتلا به PCOS تشخیص داده نمی شوند.

علائم بیرونی سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند رشد بیش از حد موهای صورت، آکنه، و/یا نازک شدن موهای سر با الگوی مردانه وجود دارد که همگی به دلیل افزایش سطح آندروژن ایجاد می شوند، اما بسیاری از زنان هیچ نشانه ظاهری آشکاری از PCOS نشان نمی دهند.

اگر برای باردار شدن مشکل دارید، غربالگری PCOS بسیار مهم است، زیرا کنترل PCOS در اوایل زندگی باروری شما واقعا می تواند به باردار شدن کمک کند، اما همچنین خطر ابتلا به مشکلاتی مانند دیابت و آپنه انسدادی خواب را کاهش می دهد.

تاخیر در چرخه قاعدگی می تواند به دلیل تغییرات هورمونی در بدن شما رخ دهد. برخی داروها همچنین می توانند تاریخ پریود شما را مختل کنند. برای دانستن علت تاخیر پریود خود باید با متخصص زنان مشورت کنید.

همچنین می تواند نشان دهنده سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا سایر مشکلات تولید مثل باشد.

چرخه قاعدگی: چه چیزی طبیعی است، چه چیزی نیست.

چرخه قاعدگی شما می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت شما بگوید. بدانید که چگونه چرخه قاعدگی خود را ردیابی کنید و در مورد بی نظمی ها چه کاری انجام دهید.

آیا می دانید آخرین دوره قاعدگی شما از چه زمانی شروع شده یا چه مدت طول کشیده است؟ اگر نه، ممکن است زمان آن رسیده است که توجه خود را شروع کنید.

پیگیری چرخه های قاعدگی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی برای شما عادی است. همچنین می‌توانید تخمک‌گذاری خود را ثبت کنید و تغییرات مهمی را پیدا کنید – مانند قاعدگی عقب افتاده یا خونریزی قاعدگی که معمولی نیست.

در حالی که بی نظمی در پریود شما معمولا جدی نیست، گاهی اوقات آنها به دلیل سایر مشکلات سلامتی ایجاد می شوند.

احتمال بارداری یک هفته بعد از پریود

 

دلایل زیادی برای عقب افتادن پریود وجود دارد که به دلایل بارداری نیست. یکی از شایع ترین علل دیررس قاعدگی، کنترل هورمونی بارداری است.

یکی از راه‌هایی که کنترل هورمونی از بارداری جلوگیری می‌کند، نازک کردن دیواره رحم است. این پوشش یا آندومتر جایی است که جنین در صورت باردار شدن خود را کاشت می کند. همچنین لایه ای است که در طول قاعدگی هر ماه از رحم شما می ریزد.

قرص‌های ضدبارداری حاوی هورمونی شبیه پروژسترون هستند که پوشش داخلی رحم را نازک‌تر می‌کند و باعث خونریزی‌های خفیف‌تر می‌شود.

آیا باید آزمایش بارداری بدهم؟

ما می دانیم که انتظار عذاب آور است اما ….. توصیه این است که تا 14 DPO (روز پس از تخمک گذاری) صبر کنید تا آزمایش تا حد امکان دقیق باشد. با این حال، اگر نگران هستید، لطفاً از متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشاوره بگیرید.

تست بارداری خانگی چگونه کار می کند؟

آزمایش بارداری با تشخیص وجود هورمون بارداری به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار شما کار می کند. hCG پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم توسط بدن تولید می شود.

اگر می خواهید باردار شوید، پیگیری چرخه خود و دریافت اطلاعات دقیق مفید است. ممکن است در زمانی که فکر می کردید متوجه نشوید که در حال تخمک گذاری هستید (بسیاری از ما در وسط ماه تخمک گذاری نمی کنیم!).

یک پریود چقدر می تواند دیر شود؟

عواملی که می توانند بر چرخه ماهانه شما تأثیر بگذارند عبارتند از تغییر وزن و استرس. قاعدگی با چند روز تاخیر معمولاً جای نگرانی نیست. اما اگر چند هفته تاخیر داشته باشد، ممکن است نشانه بارداری یا یک بیماری زمینه ای باشد.

اگر هیچ بیماری شناخته شده ای ندارید که بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد، بسته به چرخه معمول شما، قاعدگی شما باید طی 24 تا 38 روز از آخرین قاعدگی شما شروع شود.

اگر 7 روز از سررسید مورد انتظار خود گذشته باشید، دیر در نظر گرفته می شود. پس از 6 هفته، می توانید دیررس قاعدگی خود را به عنوان پریود از دست رفته در نظر بگیرید.

اگر عادت ماهانه شما یک یا دو روز دیرتر از معمول باشد، بعید است که دلیل فوری نگرانی باشد. تغییرات در قاعدگی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد.

چندین چیز می تواند پریود شما را به تعویق بیندازد، از تغییرات اساسی در شیوه زندگی گرفته تا بیماری های مزمن. در اینجا نگاهی به 10 علت احتمالی داریم.

۱- استرس دارید

سطوح بالای استرس می تواند منجر به قاعدگی نامنظم شود.

سیتم پاسخ به استرس بدن شما ریشه در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس دارد. در حالی که ممکن است دیگر از دست شکارچیان فرار نکنید، اما بدن شما همچنان سخت است که به گونه ای واکنش نشان دهد که انگار شما هستید.

وقتی سطح استرس شما به اوج می رسد، مغز به سیستم غدد درون ریزتان می گوید که بدن شما را با هورمون هایی پر کند که حالت جنگ یا گریز شما را روشن می کنند.

این هورمون ها عملکردهایی از جمله عملکردهای دستگاه تناسلی شما را که برای فرار از یک تهدید قریب الوقوع ضروری نیستند، سرکوب می کنند.

اگر استرس زیادی دارید، بدن شما می‌تواند در حالت جنگ یا گریز بماند، که می‌تواند باعث توقف موقت تخمک‌گذاری شود. این عدم تخمک گذاری به نوبه خود می تواند پریود شما را به تاخیر بیندازد.

2. وزن کم کرده یا اضافه کرده اید

تغییرات شدید در وزن بدن می تواند بر زمان پریود شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، افزایش یا کاهش شدید چربی بدن می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود که باعث می‌شود پریود شما دیر شود یا به طور کامل متوقف شود.

علاوه بر این، محدودیت شدید کالری بر بخشی از مغز شما تأثیر می گذارد که با سیستم غدد درون ریز شما «صحبت می کند» و دستورالعمل هایی را برای ایجاد هورمون های تولید مثل می دهد. وقتی این کانال ارتباطی مختل می شود، الگوهای هورمونی می توانند تغییر کنند.

3. شدت تمرین خود را افزایش داده اید

یک رژیم ورزشی شدید نیز می تواند باعث از دست رفتن یا نامنظم شدن قاعدگی شود. این بیشتر در کسانی دیده می شود که چندین ساعت در روز تمرین می کنند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که، چه عمداً یا ناخواسته، بیشتر از آنچه که دریافت می‌کنید، کالری می‌سوزانید.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

علت عقب افتادن پریود همراه با درد

 

وقتی کالری زیادی می سوزانید، بدن شما انرژی کافی برای کارکردن تمام سیستم هایش را ندارد. تمرینات شدیدتر می تواند ترشح هورمونی را افزایش دهد که می تواند بر قاعدگی شما تأثیر بگذارد.

معمولاً به محض اینکه شدت تمرین را کاهش دهید یا کالری دریافتی خود را افزایش دهید، پریودها به حالت عادی باز می گردند.

4. PCOS دارید

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مجموعه ای از علائم ناشی از عدم تعادل هورمون های تولید مثل است. بسیاری از افراد مبتلا به PCOS به طور منظم تخمک گذاری نمی کنند.

در نتیجه، دوره های شما ممکن است:

 • سبک تر یا سنگین تر از دوره های استاندارد باشد
 • در زمان های متناقض می رسند
 • به طور کلی ناپدید می شوند
 • سایر علائم PCOS می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • موهای زائد یا درشت صورت و بدن
 • آکنه روی صورت و بدن
 • نازک شدن مو
 • افزایش وزن یا مشکل کاهش وزن
 • لکه های تیره پوست، اغلب روی چین های گردن، کشاله ران و زیر سینه ها
 • برچسب های پوستی در زیر بغل یا گردن

بعد از گذشت چند روز از پریود احتمال بارداری هست؟

ناباروری

5. از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید

بسیاری از مردم این قرص را دوست دارند زیرا این قرص را منظم می کند. با این حال، گاهی اوقات می تواند اثر معکوس داشته باشد، به خصوص در ماه های اول استفاده.

به طور مشابه، زمانی که مصرف قرص را متوقف می کنید، ممکن است چند ماه طول بکشد تا چرخه شما به حالت عادی برگردد. همانطور که بدن شما به سطح هورمون اولیه خود باز می گردد، ممکن است برای چند ماه پریود خود را از دست بدهید.

اگر از روش‌های هورمونی کنترل بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD)، ایمپلنت یا واکسن استفاده می‌کنید، ممکن است به طور کامل پریود خود را متوقف کنید.

6. شما در دوران پیش از یائسگی هستید

قبل از یائسگی زمانی است که منتهی به گذار یائسگی شما می شود. معمولاً از اواسط تا اواخر دهه 40 شما شروع می شود. پیش از یائسگی می تواند چندین سال طول بکشد تا اینکه پریود شما به طور کامل متوقف شود.

برای بسیاری، عقب افتادن قاعدگی اولین علامت پیش از یائسگی است.

می توانید یک دوره 1 ماهه را رها کنید و برای 3 ماه آینده به مسیر خود بازگردید. یا، ممکن است 3 ماه متوالی پریود خود را رها کنید و متوجه شوید که به طور غیرمنتظره ای از راه می رسد، اغلب سبک تر یا سنگین تر از آنچه عادت کرده اید.

7. شما در یائسگی زودرس هستید

یائسگی زودرس، که به عنوان نارسایی زودرس تخمدان نیز شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که تخمدان های شما قبل از 40 سالگی از کار می افتند.

زمانی که تخمدان های شما آن طور که باید کار نمی کنند، تولید هورمون های متعدد از جمله استروژن را متوقف می کنند. همانطور که سطح استروژن شما به پایین ترین حد خود می رسد، علائم یائسگی را تجربه خواهید کرد.

پریودهای دیررس یا از دست رفته ممکن است نشانه اولیه باشد. شما همچنین ممکن است تجربه کنید:

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

 • گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • مشکل خواب
 • سایر علائم تخمک گذاری زودرس

نارسایی آرین عبارتند از:

 • خشکی واژن
 • مشکل باردار شدن
 • کاهش میل جنسی
 • اختلال خلقی یا تغییرات خلقی

8. بیماری تیروئید دارید

تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل در گردن شما است که هورمون هایی تولید می کند که به تنظیم بسیاری از فعالیت ها در بدن شما از جمله چرخه قاعدگی کمک می کند. چندین بیماری رایج تیروئید، از جمله کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید وجود دارد.

هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند و باعث بی نظمی شوند، اما پرکاری تیروئید به احتمال زیاد باعث دیر یا عقب افتادن قاعدگی می شود. گاهی ممکن است قاعدگی شما برای چند ماه ناپدید شود.

چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

سه روز از پریودم گذشته آیا باردارم

 

سایر علائم مشکل تیروئید عبارتند از:

 • تپش قلب
 • تغییرات اشتها
 • تغییرات وزن غیرقابل توضیح
 • عصبی بودن یا اضطراب
 • لرزش خفیف دست
 • خستگی
 • تغییر در موهای شما
 • مشکل خواب

9. شما یک بیماری مزمن دارید

برخی از مشکلات سلامت مزمن، به ویژه بیماری سلیاک و دیابت، گاهی اوقات با بی نظمی قاعدگی همراه است.

بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی است که بر سیستم گوارش شما تأثیر می گذارد. هنگامی که افراد مبتلا به بیماری سلیاک گلوتن مصرف می کنند، سیستم ایمنی بدن آنها با حمله به پوشش روده کوچک واکنش نشان می دهد.

هنگامی که روده کوچک آسیب می بیند، توانایی بدن برای جذب مواد مغذی از غذا را مختل می کند. این می تواند منجر به سوءتغذیه شود که بر تولید طبیعی هورمون تأثیر می گذارد و منجر به از دست رفتن قاعدگی ها و سایر بی نظمی های قاعدگی می شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز ممکن است در موارد نادر قاعدگی را تجربه کنند. این تنها زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون کنترل نشود.

دیر شدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است

 

10. آمنوره

آمنوره زمانی است که قاعدگی را برای 6 ماه یا بیشتر متوقف می کنید. در دوران بارداری طبیعی است، اما همچنین می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد، مانند:چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

مشکلاتی که بر سیستم هورمونی تأثیر می گذارد

یک تومور

شرایطی که با آن متولد شده اید، مانند سندرم کوشینگ

درمان آمنوره به علت آن بستگی دارد.

11. ممکن است باردار باشید

اگر احتمال بارداری وجود دارد و سیکل های شما معمولاً منظم است، ممکن است زمان انجام تست بارداری فرا رسیده باشد.

بهتر است این کار را حدود 1 هفته پس از شروع قاعدگی انجام دهید. انجام آزمایش خیلی زود می تواند منجر به منفی شدن آزمایش شود حتی اگر باردار هستید، زیرا برای آزمایش هورمون بارداری در ادرار خیلی زود است.

اگر عادت ماهانه شما معمولاً نامنظم است، پیدا کردن زمان مناسب برای انجام تست بارداری دشوارتر است. ممکن است بخواهید چند آزمایش را در طول چند هفته انجام دهید یا برای اطمینان با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

سایر علائم اولیه بارداری که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 • سینه های حساس و دردناک
 • سینه های متورم
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خستگی

سوالات متداول

آیا ممکن است پریودها 10 روز دیرتر شود؟

اگر قاعدگی شما هفت روز تاخیر داشته باشد، تاخیر در نظر گرفته می شود. اگر 6 هفته را بدون پریود سپری کرده باشید، به آن پریود از دست رفته گفته می شود. این می تواند و می تواند اتفاق بیفتد و دلایل احتمالی زیادی وجود دارد.

چه دوره ای بسیار دیر در نظر گرفته می شود؟

آنچه شما می توانید برای یک دوره بسیار دیر در نظر بگیرید تا حدی به چرخه شما بستگی دارد. چرخه های قاعدگی می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، معمولا از 24 تا 38 روز. اگر 6 هفته بدون پریود بمانید، پریود از دست رفته در نظر گرفته می شود.

چرا پریود من 10 روز تاخیر دارد اما باردار نیستم؟

بارداری تنها دلیل دیر یا عقب افتادن پریود نیست. عوامل دیگر عبارتند از ورزش بیش از حد، تغییرات وزن بدن و استرس. شاید باردار هستید اما برای تایید نتیجه خیلی زود آزمایش بارداری انجام داده اید. در صورت وجود، 21 روز پس از داشتن رابطه جنسی محافظت

نشده، دوباره آزمایش را امتحان کنید.

چه مدت بعد از قاعدگی عقب افتاده باید نگران باشم؟

الگوهای قاعدگی افراد بسیار متفاوت است. اگر قاعدگی را از دست می دهید و این برای شما غیرعادی است، ایده خوبی است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید. همچنین اگر پریود نشدید و تست بارداری منفی بود اما علائم دیگری دارید به پزشک مراجعه

کنید. این می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

اگر از زمان شروع آخرین قاعدگی در بازه زمانی معمول چرخه شما رخ نداده باشد، معمولاً قاعدگی شما دیر در نظر گرفته می شود.

بسیاری از چیزها می توانند باعث این اتفاق شوند، از تغییر شیوه زندگی معمول تا شرایط پزشکی زمینه ای. اگر عادت ماهانه شما مرتباً دیر می شود، برای تعیین علت، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قرار ملاقات بگذارید.چند روز تاخیر پریود نشانه بارداری است

درمان بستگی به علت اصلی آمنوره دارد. قرص های ضد بارداری ممکن است چرخه های قاعدگی شما را دوباره شروع کنند. مشکل تیروئید یا هیپوفیز ممکن است با دارو درمان شود. ممکن است برای برداشتن تومور هیپوفیز یا اصلاح یک ناهنجاری ساختاری، جراحی لازم باشد.

عوامل سبک زندگی ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشند. تعادل کار، تفریح ​​و استراحت مطلوب است. استرس را کاهش دهید و از پزشک، دوستان و/یا خانواده خود کمک بخواهید. قاعدگی های خود را ثبت کنید – تاریخ شروع، مدت زمان آن و علائم مرتبط.

هورمون درمانی: بسته به علت زمینه ای و عدم تعادل هورمونی، ممکن است هورمون درمانی تجویز شود. این می تواند شامل استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، درمان جایگزینی هورمونی (HRT) یا سایر داروها برای تنظیم سطوح هورمونی و القای

قاعدگی باشد.

پرداختن به شرایط زمینه‌ای: درمان بیماری‌های زمینه‌ای مانند PCOS، اختلالات تیروئید یا ناهنجاری‌های تولید مثلی، بسته به شرایط خاص متفاوت است. این ممکن است شامل اصلاح شیوه زندگی، داروها یا مداخلات جراحی باشد.

اصلاح سبک زندگی: در برخی موارد، تغییرات سبک زندگی مانند مدیریت استرس، دستیابی به وزن مناسب، پرداختن به ورزش بیش از حد، یا بهبود تغذیه ممکن است برای بازگرداندن قاعدگی منظم توصیه شود.

درمان باروری: اگر باروری نگران کننده باشد، ممکن است درمان های باروری خاص یا فناوری های کمک باروری در نظر گرفته شود.

یافتن علت اصلی آمنوره می تواند زمان و آزمایش قابل توجهی را ببرد. پزشک برای رد یا تایید بارداری، آزمایش‌های خون، که ممکن است شامل آزمایش بارداری باشد، تجویز می‌کند. تست های عملکرد تیروئید مشخص می کند که آیا غده تیروئید به درستی کار

می کند یا خیر. تست های عملکرد تخمدان تعیین می کند که آیا تخمک گذاری طبیعی انجام می شود یا خیر. آزمایش‌های هورمون مردانه ممکن است مورد نیاز باشد، به‌ویژه اگر موهای صورتتان افزایش یافته یا صدای عمیق‌تری دارید. آزمایش چالش هورمونی

ممکن است انجام شود که در آن داروهای هورمونی به مدت 7 تا 10 روز برای شروع خونریزی قاعدگی مصرف می شود. نتایج ممکن است کمبود استروژن را به عنوان علت آمنوره نشان دهد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.