عوارض قرص اورژانسی بر پریود ( اختلال قاعدگی )

عوارض قرص اورژانسی بر پریود : پیشگیری از بارداری اورژانسی یا ” قرص اورژانسی ” نوعی قرص ضد بارداری است که زنان صبح روز بعد پس از رابطه جنسی بدون محافظت ، هنگامی که به پارگی کاندوم مشکوک هستند یا قرص های ضد بارداری منظم را فراموش میکنند ، مصرف می شود. 

قرص اورژانسی در صورت عدم موفقیت در سایر روش های جلوگیری از بارداری ، راه حل SOS است. این عمل با انسداد هورمون های تقویت کننده بارداری یا به تأخیر انداختن چرخه تخمک گذاری کار می کند.

عوارض قرص اورژانسی بر پریود

عوارض قرص اورژانسی بر پریود

انواع قرص اورژانسی کدامند؟

مدت زمان بین مصرف قرص و مقاربت ، تأثیر پیشگیری از بارداری اضطراری را تعیین می کند. بسته به این مدت زمان ، انواع مختلفی از قرص اورژانسی وجود دارد.

 • لوونورژسترل یا قرص های جلوگیری از بارداری اضطراری یک مرحله ای ، این قرص ها حاوی هورمون لوونورژسترل هستند که می تواند با تأخیر در بلوغ تخمک ها یا دخالت در لقاح تخمک ها ، از بارداری جلوگیری کند. لوونورژسترل هنگامی که بلافاصله مصرف شود ، یعنی در طی 72 ساعت پس از برقراری رابطه محافظت نشده ، بسیار موثر است.
 • داروی غیر هورمونی که با جلوگیری از هورمون های مسئول بارداری کار می کند. در طی 120 ساعت از رابطه جنسی بدون محافظت می توان آن را مصرف کرد.
عوارض  قرص اورژانسی چیست؟

 قرص اورژانسی حتی اگر بی خطر باشد ، نباید به طور منظم مصرف شود یا جایگزین قرص های انقباضی یا قرص های جلوگیری از بارداری شود. قرص های اورژانسی بسیار قوی هستند و می توانند در چرخه طبیعی هورمونی بدن دخالت کنند.  

بنابراین ، استفاده منظم از آن می تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند:عوارض قرص اورژانسی بر پریود

این یکی از عوارض جانبی رایج مصرف قرص اورژانسی است.

 • حالت تهوع و سردرد: حالت تهوع ، سردرد ، استفراغ باعث کمبود آب بدن می شوند. 
 • درد شدید شکمی: این شایع ترین عارضه جانبی ناشی از بیرون آمدن قرص اورژانسی است. معده در لمس احساس لطافت و درد می کند و این امر منجر به یبوست و خستگی می شود.
 • تداخل با سایر داروها: داروهای صرع ، سل ، عفونت های قارچی بر عملکرد این قرص ها تأثیر می گذارند و بالعکس.
 • تداخل در چرخه قاعدگی: تغییراتی در چرخه قاعدگی در زنانی که قرص های اورژانسی مصرف می کنند مشاهده شده است.‍
عوارض قرص اورژانسی بر پریود

نامنظمی پریود بعد از قرص اورژانسی

خب بله! مطالعات دقیق نشان داده است که زنانی که از قرص اورژانسی استفاده می کنند یا 3 تا 4 روز زودتر یا دیرتر از تاریخ واقعی پریود می شوند. نه فقط این ، حدود 13-14٪ از زنان گرفتگی دردناک قاعدگی را تجربه می کنند. 

سازمان بهداشت جهانی لوونورژسترل را به عنوان استاندارد طلایی در پیشگیری از بارداریاعلام کرده است. این یک روش ایمن برای جلوگیری از بارداری اضطراری است ، اما تغییراتی در الگوی قاعدگی در زنانی که قرص مصرف می کنند مشاهده شده است.  

این تغییر در چرخه به دلیل تغییر هورمونی است که توسط قرص ایجاد می شود. در چه زمان یا در چه مرحله ای از تخمک گذاری قرص مصرف می شود ، تغییرات در چرخه ماهانه زنان را تعیین می کند.

‍‍ زمان پریود بعد از مصرف قرص اورژانسی

 • اگر قرص اورژانسی در یک نوبت در سه هفته اول چرخه قاعدگی ماهانه مصرف شود ، مشاهده شد که دوره ها خیلی زودتر از حد انتظار می آیند.
 • اگر قرص در هفته چهارم چرخه مصرف شود ، مشاهده شد که دوره ها در زمان معمول انجام می شود ، اما بیشتر از حد متوسط ​​طول می کشد.
 • اگر قرص اورژانسی (در یک زمان) در طی دو روز قبل یا بعد از تخمک گذاری مصرف شود ، هیچ تغییر قابل توجهی مشاهده نمیشود.
 • اگر قاعدگی بیش از یک هفته یا بیشتر به تأخیر افتاده است ، لطفاً یک آزمایش بارداری انجام دهید .‍

جایگزین چیست؟

جدا از قرص اورژانسی ، یک دستگاه داخل رحمی (IUD) نیز وجود دارد. قرار دادن IUD همچنین با جلوگیری از کاشت تخمک بارور شده به مدت 5 تا 7 روز پس از رابطه جنسی بدون محافظت ، از بارداری جلوگیری می کند.

نوشته های مرتبط

قرص اورژانسی ممکن است از بارداری ناخواسته جلوگیری کند ، اما همچنین می تواند برخی از عوارض جانبی مانند قاعدگی نامنظم ، خستگی ، سردرد ، درد شکم ، سرگیجه ، حالت تهوع و استفراغ را ایجاد کند. 

عوارض قرص اورژانسی در دراز مدت

عوارض جانبی ناخوشایند اصلی که قرص اورژانسی می تواند ایجاد کند عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ؛
 • سردرد
 • خستگی؛
 • خونریزی بین پریود ؛
 • حساسیت به پستان ؛
 • درد شکم ؛
 • اسهال
 • قاعدگی نامنظم ، زودتر یا دیرتر از حد معمول.

عوارض جانبی می تواند در هر دو نوبت از قرص لوونورژسترل با دوز یک میلی گرم یا در دو دوز لوونورژسترل ، هر قرص حاوی 75/0 میلی گرم باشد.

برخی از عوارض جانبی را می توان به شرح زیر درمان کرد ، یا حتی از آنها اجتناب کرد:

1-حالت تهوع و استفراغ

غذا باید به محض مصرف قرص خورده شود ، تا میل به استفراغ کاهش یابد. در صورت بروز حالت تهوع ، ممکن است دارویی خانگی تهیه و مصرف شود ، مانند چای زنجبیل یا گل میخک همراه با دارچین ، یا داروهای ضد استفراغ. 

2-سردرد و شکم درد

اگر این قرص باعث عوارض جانبی مانند سردرد یا درد شکم شود ، داروهای مسکن مانند پاراستامول یا دی پیرون توصیه می شود. 

3-حساسیت به پستان

برای تسکین درد پستان ، از کمپرس گرم استفاده کنید یا حمام گرم انجام دهید ، ناحیه پستان را ماساژ دهید. 

4-اسهال

در صورت اسهال ، مایعات زیادی بنوشید و از خوردن غذاهای چرب ، تخم مرغ ، شیر و الکل خودداری کنید و اولویت را به چای برگ سیاه ، بابونه بدهید.

آیا قرص اورژانسی از بارداری جلوگیری میکند

آره. اگرچه احتمال بارداری پس از مصرف قرص اورژانسی بسیار کم است ، اما هنوز هم امکان پذیر است ، به خصوص اگر: 

 • قرص لوونورژسترل در 72 ساعت اول بعد از رابطه جنسی بدون محافظت مصرف نمی شود ، یا قرص استات اولیپریستال در طی 120 ساعت مصرف نمی شود.
 • همراه با آنتی بیوتیک یا داروی دیگری که اثر قرص را کاهش می دهد ؛
 • استفراغ یا اسهال در طی 4 ساعت پس از مصرف قرص اتفاق می افتد.
 • تخمک گذاری قبلاً اتفاق افتاده است.
 • قرص اورژانسی چندین بار در همان ماه مصرف شده است.

اگر استفراغ یا اسهال در طی 4 ساعت پس از مصرف قرص اتفاق افتاد ، با پزشک یا داروساز مشورت کنید زیرا ممکن است مصرف دوز جدید قرص برای تأثیر مطلوب لازم باشد.

آیا قرص اورژانسی باعث سقط جنین میشود

خیر اصلا . قرص اورژانسی به نگهداری جنین نیز کمک میکند.

instagram banner
2 دیدگاه ها
 1. سعیده رحمانی می گوید

  سلام وقت تون بخیر من طی دو ماه پیش قرص اورژانسی مصرف کردم الان دوماه شوده که من چهار بار پریود شدم شاید بیشتر نمی‌دونم چیکار کنم تشکر از شما

 2. کوثر می گوید

  وقت بخیر
  آیا خونریزی بعد از یک هفته از مصرف قرص اورژانسی پریودی محسوب میشود؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک