چکاپ کامل زنان شامل چیست ؟(آزمایش زنان)

چکاپ کامل زنان شامل چیست : این یک ارزیابی کلی سلامت است که شما و پزشک شما را قادر می سازد تا مشکلات سلامتی فعلی و بالقوه را شناسایی کنید. این به شما این امکان را می دهد که یک برنامه بهداشتی مداوم مختص خودتان تهیه کنید :با انجام به موقع این معاینات سلامتی، سال نو خود را با یک یادداشت سالم تر شروع کنید. 

ازمایش کامل زنان

به عنوان یک زن، در طول زندگی خود به غربالگری ها و آزمایش های ویژه ای نیاز دارید تا از سلامت و تندرستی کلی خود محافظت کنید. پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت‌های پیشگیرانه و انجام معاینات برای شناسایی بیماری‌های پزشکی در مراحل اولیه بسیار مفید است. به گزارش zanan909، هر زن باید سالانه حداقل یک معاینه زن خوب انجام دهد تا سالم بماند.

چکاپ کامل زنان شامل چیست

زنان باید غربالگری پزشکی سالانه خود را بین سنین 13 تا 15 سالگی یا زمانی که از نظر جنسی فعال می شوند آغاز کنند. با این حال، اگر شروع به تجربه هر گونه علائم زنانگی کردید، باید زودتر برای معاینه برنامه ریزی کنید. این علائم می‌تواند سیکل‌های قاعدگی نامنظم، تورم، خونریزی غیرطبیعی واژن، درد شدید واژن، حساسیت، خارش، زخم‌ها، توده‌ها یا هرگونه تغییر غیرعادی در سینه باشد.

این چک همچنین شامل یک معاینه پزشکی با بررسی موارد زیر است:

  • فشار خون
  • آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول و قند خون
  • بررسی قد ، وزن ، چشم و گوش.
  • بررسی سینه
  • آزمایش پاپ اسمیر و معاینه زنان
  • ضایعات پوستی و بررسی خال.
  • آزمایش تراکم استخوان ، بسته به سن شما (برای پوکی استخوان).

همچنین فرصتی برای شما و پزشک شما برای برنامه ریزی برای:
ورزش ، کاهش وزن ، تغذیه سالم و مدیریت استرس وجود خواهد داشت.


آزمایشات غربالگری برای تشخیص بیماریهای پنهان در افراد سالم طراحی شده است. کدامیک از آنها باید مشخص باشد – متخصصان اغلب در مورد شروع آزمایش غربالگری ، تعداد دفعات انجام و زمان توقف اختلاف نظر دارند.

به خاطر داشته باشید که مزایا و خطرات آزمایشات و روشهای غربالگری با افزایش سن تغییر می کند. پزشک شما می تواند توصیه های زیر را بر اساس اهداف مراقبت ، سابقه سلامت شخصی و خانوادگی ، سن و امید به زندگی تنظیم کند.

بهترین زمان برای چکاپ زنان

معاینه پزشکی زن خوب مانند هر قرار ملاقات با پزشک دیگری شروع می شود. شما باید مدارک را پر کنید و به سوالات مربوط به سابقه خانوادگی، داروهای فعلی، سابقه جنسی، اطلاعات عمومی جمعیت شناختی و چرخه قاعدگی پاسخ دهید.

پس از معاینه اولیه، یک لباس پانسمان به شما داده می‌شود و تنها می‌مانید تا در اتاق معاینه لباس‌هایتان را در بیاورید. بنابراین بی شباهت به سایر نوبت ها نیست که پزشک معاینه لازم را انجام می دهد.

مهمتر از همه، معاینه پزشکی زن خوب بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه زنان است، صرف نظر از سن. این شامل بیش از بررسی اندام های تناسلی و سلامت جسمی شماست. این برنامه برای تعیین پایه ای برای سلامت عمومی شما طراحی شده است، در حالی که غربالگری خطرات پزشکی را که به طور خاص بر زنان تأثیر می گذارد، ارائه می دهد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، 38 درصد از زنان از یک یا چند بیماری مزمن رنج می برند.

همیشه باید از پزشک خود بخواهید که روند معاینه را توضیح دهد، اما در صورتی که در پرسیدن از متخصص مراقبت های بهداشتی خود مردد هستید، در اینجا یک مرور کلی از آنچه در معاینه سلامت زنان انجام می شود وجود دارد تا شما را از قبل آماده کند و در طول قرار ملاقات راحت شما را حفظ کند.

آنچه در طول این معاینات پزشکی اتفاق می افتد کاملاً به مرحله زندگی، سابقه جنسی و سایر نگرانی های پزشکی بستگی دارد. تست پزشکی سلامت زنان شامل یک معاینه فیزیکی کامل، غربالگری بالینی سینه و لگن، آزمایش خون، واکسیناسیون و مشاوره است که به شما امکان می دهد تصمیمات آگاهانه ای در مورد مراقبت های بهداشتی بگیرید.

چک لیست غربالگری سلامتی که هر زن برای سال جدید نیاز دارد.

تستتوصیه
فشار خوناگر در محدوده سالم (زیر 120/80) حداقل هر دو سال یکبار فشار خون خود را فشار دهید یا اگر بالاتر از حد نرمال (بین 120/80 تا 139/89) سالی یک بار فشار خون خود را فشار دهید.
تراکم استخواناین آزمایش را حداقل یکبار در 65 سالگی یا بعد از آن انجام دهید. اگر کمتر از 65 سال سن دارید و در مورد آزمایش مجدد با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید.
سرطان پستانماموگرافی هر دو سال یکبار برای زنان 50-74 ساله. اگر 75 سال یا بیشتر دارید ، از پزشک یا پرستار خود بپرسید که آیا نیاز به ادامه ماموگرافی دارید یا خیر.
سرطان دهانه رحمبرای زنان 21 تا 65 ساله که دارای دهانه رحم هستند هر سه سال یک بار آزمایش پاپ توصیه می شود. در سن 30 سالگی آزمایش پاپ و آزمایش HPV هر 5 سال یکبار یک گزینه است. اگر سن شما 65 سال یا بیشتر است ، از پزشک یا پرستار خود بخواهید که آیا لازم است آزمایش پاپ تست را ادامه دهید یا خیر.
سرطان روده بزرگبرای زنان 50-75 سال توصیه می شود. با پزشک خود در مورد اینکه کدام آزمایش غربالگری ، (آزمایش خون مخفی مدفوع ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی) یا ترکیبی از آزمایش ها ، برای شما مناسب است و اینکه هر چند وقت یکبار به آن نیاز دارید یا خیر و آیا باید این آزمایش ها را بعد از 75 سالگی ادامه دهید ، با پزشک خود مشورت کنید.
غربالگری دیابتاگر فشار خون شما بالاتر از 135/80 است یا از داروهای فشار خون بالا استفاده می کنید برای دیابت آزمایش دهید.
HIV/AIDSحداقل یکبار پس از 20 سالگی یا زودتر در صورتی که در معرض خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی هستید ، آزمایش HIV/AIDS را انجام دهید. آزمایش بیشتر را با پزشک خود در میان بگذارید.
مشخصات چربی (کلسترول تام ، LDL ، HDL و تری گلیسیرید)از سن 20 سالگی ، زنانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند ، باید به طور منظم آزمایش کلسترول انجام دهند.
سرطان ریهاگر سالانه معادل یک بسته را به مدت 30 سال سیگار کشیده اید و در 15 سال گذشته سیگار کشیده اید یا ترک کرده اید ، آزمایش سالانه با توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین بین سنین 55 تا 80 سال انجام دهید.
عفونت های مقاربتی (کلامیدیا ، سوزاک ، سفلیس)در صورت فعالیت جنسی یا بارداری ، سالانه تا 24 سالگی آزمایش کلامیدیا انجام دهید. پس از 25 سالگی ، در صورت افزایش خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی ، آزمایش کلامیدیا و سایر بیماری های مقاربتی را انجام دهید.

چکاپ کامل زنان شامل چیست

چکاپ کامل زنان شامل چیست

چهار مؤلفه اصلی:

متخصص زنان یا مامای بهداشتی شما یک معاینه فیزیکی، یک معاینه پستان و لگن و یک آزمایش پاپ اسمیر – چهار عنصر اصلی معاینه سلامتی زنان – انجام می دهد.

معاینه بدنی

همانطور که از نام آن پیداست، یک معاینه فیزیکی تقریباً شبیه کاری است که یک پزشک عمومی در طول یک دوره فیزیکی سالانه انجام می دهد. با این حال، انجام این کار همراه با امتحان زن خوب به جای گرفتن یک قرار جداگانه، بسیار راحت‌تر است.

متخصص پزشکی شما سابقه پزشکی شما را بررسی می کند، در مورد مسائل فعلی مراقبت های بهداشتی سوال می کند و علائم حیاتی مانند ضربان قلب، رفلکس ها و موارد دیگر را بررسی می کند.

یک معاینه سلامتی زنان ممکن است شامل تجزیه و تحلیل ادرار شما برای بررسی عفونت کلیه یا بارداری باشد. در مواقع دیگر، آزمایشگاه آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون شما می گیرد.

معاینه پستان

پزشک غربالگری دستی سینه را انجام می دهد و وجود توده یا گره در سینه شما را بررسی می کند. از شما خواسته می شود که یک دست خود را پشت سر خود ببرید و به پزشک اجازه دهید هر سینه را به راحتی معاینه کند.

خود معاینه باید بدون درد باشد زیرا پزشک مراقبت های اولیه شما به طور معمول هر سینه را در یک حرکت دایره ای کوچک ماساژ می دهد تا کیست های احتمالی را پیدا کند.

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید یا اگر توده یا توده ای پیدا کرده باشد، ممکن است پزشک شما ماموگرافی را توصیه کند. در حالی که همه توده ها سرطانی نیستند، تشخیص زودهنگام آنها می تواند خطر را کاهش دهد و در عین حال به پزشک شما اجازه می دهد سایر علائم را تحت نظر داشته باشد.

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم

یک پزشک زن ناشناس در حالی که بیمار روی تخت دراز کشیده است در حال گرفتن نمونه برای آزمایش پاپ اسمیر است.

پاپ اسمیر زمانی انجام می شود که زن حدود 21 سال سن دارد و غربالگری مناسب به تشخیص علائم اولیه سرطان دهانه رحم کمک می کند. پاپ اسمیر باید هر سه سال یکبار تا سن 29 سالگی تکرار شود، البته به شرطی که هیچ گونه ناهنجاری پیدا نشود. اما اگر 21 سال یا بالاتر هستید یا از نظر جنسی فعال هستید، باید یک سال در میان آزمایش پاپ اسمیر بدهید.

در طی تست پاپ اسمیر، پزشک از یک برس، کاردک یا سواب برای خراش دادن آرام سلول های بافتی از سطح دهانه رحم در حالی که اسپکولوم در جای خود قرار دارد استفاده می کند. ممکن است کمی احساس نیشگون گرفتن یا فشار داشته باشید. غیر از این، کاملاً بدون درد و سریع است. این نمونه برای ارزیابی به آزمایشگاه فرستاده می شود و نتایج چند روز طول می کشد.

نوشته های مرتبط

معاینه لگن

معاینه لگنی مخوف اشکال اولیه را تشخیص می دهد

سرطان، بیماری های مقاربتی (STDs) و سایر علل التهاب.

در طول غربالگری لگن، پزشک از شما می‌خواهد که دراز بکشید و پاهایتان را روی تکیه‌گاه‌های ساق بلند کنید. در اینجا، متخصص زنان محیط اطراف واژن را از نظر تحریک، ترشح، قرمزی یا هر نشانه ای از سایر شرایط پزشکی بررسی می کند. علاوه بر این، اندازه و موقعیت رحم، دهانه رحم، واژن و تخمدان ها نیز با وارد کردن انگشتان به داخل واژن بررسی می شود. در همان زمان، دست دیگر روی شکم شما فشار می آورد.

پیشگیری کلیدی است: زنان می توانند مشکلات سلامتی متعددی را پشت سر بگذارند. در اینجا یک چک لیست بهداشت مراقبت های پیشگیرانه برای تشخیص به موقع مشکلات وجود دارد.

غربالگری مشکلات سلامتی را زودتر جلب می کند

آزمایشات غربالگری سلامت برای هر زنی مهم است. آنها می توانند مشکلات مربوط به تراکم مواد معدنی استخوان مانند پوکی استخوان ، سرطان ، بیماری های قلبی و سایر شرایط را در اولین مراحل که می توانند به طور موثر درمان شوند ، تشخیص دهند. معاینه می تواند ناهنجاری ها را قبل از ظاهر شدن علائم تشخیص دهد.

 انواع آزمایشاتی که یک زن نیاز دارد بستگی به سن ، سابقه سلامتی شخصی و خانوادگی و عوامل خطر خاص دارد. آزمایشات خاصی برای هر زنی توصیه می شود در حالی که آزمایش های دیگر بسته به عوامل خطر اضافی انجام می شود.

غربالگری سرطان دهانه رحم و STI

آزمایش چکاپ کامل زنان

سرطان دهانه رحم شایع ترین نوع سرطانی است که زنان  به آن مبتلا می شوند و بعد از سرطان سینه در سراسر جهان رتبه دوم را دارد. با افزایش شیوع سرطان دهانه رحم، زنان باید در مبارزه با این قاتل خاموش مشارکت بیشتری داشته باشند. غربالگری سرطان دهانه رحم با پاپ اسمیر باید از سن 21 سالگی شروع شود.

زنان همچنین باید بر اساس عوامل خطر فردی و توصیه های سنی برای بیماری های مقاربتی (STDs) آزمایش شوند. زنان به ویژه در معرض اثرات نامطلوب بیماری های مقاربتی مانند ناباروری ، بیماری های قلبی، آسیب مغزی و افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان هستند.

 زنان همچنین ناقلان بی صدا برای برخی از عفونت ها مانند کلامیدیا هستند و ممکن است تا زمانی که وضعیت آنها بسیار شدید نباشد، ندانند که آلوده هستند. 

غربالگری بیماری های مقاربتی مانند تبخال، کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس، هپاتیت B و C، HPV و HIV/AIDS با توجه به زمانی که در آن زندگی می کنیم بسیار مهم است. چکاپ کامل زنان شامل چیست

غربالگری سرطان سینه

سرطان سینه 16 درصد از سرطان های مبتلا به زنان و 7 درصد از کل مرگ و میر ناشی از سرطان را تشکیل می دهد. با وجود تمام آگاهی هایی که در مورد این بیماری وجود دارد، بسیاری از زنان خود را برای آن غربالگری نمی کنند. 

خودآزمایی سینه نقطه شروع خوبی است و هر زن بالای 25 سال باید به طور مرتب خود معاینه شود. با این حال، این احتمال وجود دارد که خودآزمایی ممکن است توده های کوچکتری را از دست بدهد. ماموگرافی بهترین راه برای غربالگری سرطان سینه است.

جهت مشاوره ترمیم پرده بکارت اینجا کلیک کنید .

درمان عدم تعادل هورمونی زنان

فقدان استروژن در طول قاعدگی ممکن است باعث مغز مه‌آلود شود.

مغز مه‌آلود  مشکل رایجی است هر چند یک اصطلاح پزشکی واقعی نیست. این یکی از علایمی است که معمولاً همراه با علل بالقوه‌ی زیادی گزارش شده است. زنان در مرحله‌ی یائسگی و بعد از یائسگی شکایت‌های زیادی از حافظه و مشکل تمرکز دارند تا زنان قبل از یائسگی. کاهش سطح استروژن ممکن است مشکل‌زا باشد ولی سایر فاکتورها می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.

عدم تعادل هورمونی و خستگی؟

کم‌کاری تیروئید دلیل شایع خستگی است.

خستگی نشانه ی شایعی است که ممکن است دلایل بالقوه‌ی زیادی داشته باشد. همان‌طورکه پروستروژن خیلی کم می‌تواند موجب مشکلات خواب شود، پروستروژن خیلی زیاد هم می‌تواند شما را خسته‌تر کند. یکی دیگر از اختلالات هورمونی رایجی که دلیل خستگی است کاهش سطوح هورمون تیروئید است (کم‌کاری تیروئید). این وضعیت به راحتی با آزمایش خون تشخیص داده می شود.

اخلاقتان را مدیریت کنید

برخی از زنان نوسانات اخلاقی را به همراه چرخه‌ی قاعدگی خودشان تجربه می‌کنند.درمان عدم تعادل هورمونی زنان

عدم تعادل هورمونی ممکن است عامل برخی از موارد اختلال خلقی باشد. بسیاری از زنان خشم، تحریک‌پذیری، تغییرات خلقی، افسردگی و اضطراب را در طول دوره‌ی خودشان تجربه می‌کنند. این‌ها می‌توانند همراه با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باشند. اختلال کسالت قبل از قاعدگی (PMDD) فرم شدیدتری از PMS است.

تأثیرات آن روی اشتها و وزن چیست؟

افت استروژن باعث کاهش لپتین می‌شود که اشتها و میل به غذای ناسالم را افزایش می‌دهد.استروژن-پروژسترون

وقتی استروژن کاهش پیدا می‌کند، گرسنگی افزایش می‌یابد.

کاهش سطوح استروژن در طول چرخه‌ی ماهانه‌ی یک زن ممکن است تغییرات خلقی را در برخی از زنان تحریک کند. برخی از خانم‌ها ممکن است به دنبال غذاهای راحتی باشند که پر چرب، پر کالری، پر از قند یا نمک هستند تا احساس بهتری پیدا کنند. متأسفانه، خوردن این غذاها نتیجه‌ی معکوس می‌دهد و زنان احساس بدی پیدا می‌کنند. سدیم احتباس آب و نفخ را افزایش می‌دهد.

افت سطوح استروژن می‌تواند سردرد را تحریک کند.

چیزهای مختلفی سردرد را تحریک می‌کنند اما کاهش سطوح استروژن دلیل رایج آن در زنان است. اگر سردردها به طور مداوم در یک زمان از ماه، قبل یا در طی دوره اتفاق می‌افتند، کاهش استروژن ممکن است آن را تحریک کرده باشد. اگر سردردهای هورمونی خیلی بد باشند، پزشک ممکن است قرص‌های ضدبارداری را تجویز کند تا سطح استروژن را در سرتاسر چرخه پایدارتر نگهدارد.

داروهای ضد درد بدون نسخه را برای تسکین سردرد امتحان کنید. اگر به چیز قوی‌تری نیاز دارید، پزشک ممکن است تریپتان یا سایر داروها را برای درمان و پیشگیری از سردردها تجویز کند. درست غذا بخورید، ورزش کنید، از استرس دور باشید و خواب مناسب داشته باشید که به شما کمک خواهند کرد علایم PMS و سردردها را به حداقل برسانید.چکاپ کامل زنان شامل چیست

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک