چکاپ کامل زنان شامل چیست ؟(آزمایش زنان)

چکاپ کامل زنان شامل چیست : این یک ارزیابی کلی سلامت است که شما و پزشک شما را قادر می سازد تا مشکلات سلامتی فعلی و بالقوه را شناسایی کنید. این به شما این امکان را می دهد که یک برنامه بهداشتی مداوم مختص خودتان تهیه کنید :

ازمایش کامل زنان

این چک همچنین شامل یک معاینه پزشکی با بررسی موارد زیر است:

  • فشار خون
  • آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول و قند خون
  • بررسی قد ، وزن ، چشم و گوش.
  • بررسی سینه
  • آزمایش پاپ اسمیر و معاینه زنان
  • ضایعات پوستی و بررسی خال.
  • آزمایش تراکم استخوان ، بسته به سن شما (برای پوکی استخوان).

همچنین فرصتی برای شما و پزشک شما برای برنامه ریزی برای:
ورزش ، کاهش وزن ، تغذیه سالم و مدیریت استرس وجود خواهد داشت.


آزمایشات غربالگری برای تشخیص بیماریهای پنهان در افراد سالم طراحی شده است. کدامیک از آنها باید مشخص باشد – متخصصان اغلب در مورد شروع آزمایش غربالگری ، تعداد دفعات انجام و زمان توقف اختلاف نظر دارند.

به خاطر داشته باشید که مزایا و خطرات آزمایشات و روشهای غربالگری با افزایش سن تغییر می کند. پزشک شما می تواند توصیه های زیر را بر اساس اهداف مراقبت ، سابقه سلامت شخصی و خانوادگی ، سن و امید به زندگی تنظیم کند.

بهترین زمان برای چکاپ زنان

تستتوصیه
فشار خوناگر در محدوده سالم (زیر 120/80) حداقل هر دو سال یکبار فشار خون خود را فشار دهید یا اگر بالاتر از حد نرمال (بین 120/80 تا 139/89) سالی یک بار فشار خون خود را فشار دهید.
تراکم استخواناین آزمایش را حداقل یکبار در 65 سالگی یا بعد از آن انجام دهید. اگر کمتر از 65 سال سن دارید و در مورد آزمایش مجدد با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید.
سرطان پستانماموگرافی هر دو سال یکبار برای زنان 50-74 ساله. اگر 75 سال یا بیشتر دارید ، از پزشک یا پرستار خود بپرسید که آیا نیاز به ادامه ماموگرافی دارید یا خیر.
سرطان دهانه رحمبرای زنان 21 تا 65 ساله که دارای دهانه رحم هستند هر سه سال یک بار آزمایش پاپ توصیه می شود. در سن 30 سالگی آزمایش پاپ و آزمایش HPV هر 5 سال یکبار یک گزینه است. اگر سن شما 65 سال یا بیشتر است ، از پزشک یا پرستار خود بخواهید که آیا لازم است آزمایش پاپ تست را ادامه دهید یا خیر.
سرطان روده بزرگبرای زنان 50-75 سال توصیه می شود. با پزشک خود در مورد اینکه کدام آزمایش غربالگری ، (آزمایش خون مخفی مدفوع ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی) یا ترکیبی از آزمایش ها ، برای شما مناسب است و اینکه هر چند وقت یکبار به آن نیاز دارید یا خیر و آیا باید این آزمایش ها را بعد از 75 سالگی ادامه دهید ، با پزشک خود مشورت کنید.
غربالگری دیابتاگر فشار خون شما بالاتر از 135/80 است یا از داروهای فشار خون بالا استفاده می کنید برای دیابت آزمایش دهید.
HIV/AIDSحداقل یکبار پس از 20 سالگی یا زودتر در صورتی که در معرض خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی هستید ، آزمایش HIV/AIDS را انجام دهید. آزمایش بیشتر را با پزشک خود در میان بگذارید.
مشخصات چربی (کلسترول تام ، LDL ، HDL و تری گلیسیرید)از سن 20 سالگی ، زنانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند ، باید به طور منظم آزمایش کلسترول انجام دهند.
سرطان ریهاگر سالانه معادل یک بسته را به مدت 30 سال سیگار کشیده اید و در 15 سال گذشته سیگار کشیده اید یا ترک کرده اید ، آزمایش سالانه با توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین بین سنین 55 تا 80 سال انجام دهید.
عفونت های مقاربتی (کلامیدیا ، سوزاک ، سفلیس)در صورت فعالیت جنسی یا بارداری ، سالانه تا 24 سالگی آزمایش کلامیدیا انجام دهید. پس از 25 سالگی ، در صورت افزایش خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی ، آزمایش کلامیدیا و سایر بیماری های مقاربتی را انجام دهید.

چکاپ کامل زنان شامل چیست

پیشگیری کلیدی است

غربالگری مشکلات سلامتی را زودتر جلب می کند

آزمایشات غربالگری سلامت برای هر زنی مهم است. آنها می توانند مشکلات مربوط به تراکم مواد معدنی استخوان مانند پوکی استخوان ، سرطان ، بیماری های قلبی و سایر شرایط را در اولین مراحل که می توانند به طور موثر درمان شوند ، تشخیص دهند. معاینه می تواند ناهنجاری ها را قبل از ظاهر شدن علائم تشخیص دهد.

 انواع آزمایشاتی که یک زن نیاز دارد بستگی به سن ، سابقه سلامتی شخصی و خانوادگی و عوامل خطر خاص دارد. آزمایشات خاصی برای هر زنی توصیه می شود در حالی که آزمایش های دیگر بسته به عوامل خطر اضافی انجام می شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.