روش طبیعی برا ی کاهش و سرکوب اشتها

کاهش اشتها:سرکوب کننده اشتها یک ماده غذایی ، مکمل یا روش دیگری است که فرد را از احساس گرسنگی باز می دارد. برخی از روشها برای سرکوب اشتها نسبت به سایرین مؤثرتر است.

در حالی که هیچ قرص لاغری یا «راه‌اندازی» مخفی وجود ندارد که به کاهش وزن مؤثر یا ایمن کمک کند، می‌توانید داروهای سرکوب‌کننده اشتها طبیعی را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید تا به شما کمک کند کمتر احساس گرسنگی کنید، که می‌تواند به شما کمک کند کالری کمتری در هنگام غذا مصرف کنید.

از مکمل‌ها گرفته تا رژیم‌های جادویی ، صنعت کاهش وزن مملو از محصولات و برنامه‌هایی است که به شما کمک می‌کنند به راحتی و سرعت به وزن هدف خود برسید. اما مراقب این وعده‌ها باشید، زیرا حقیقت این است که در بیشتر موارد، کاهش وزن شامل سوزاندن کالری بیش‌تری از آنچه دریافت می‌کنید (که کمبود کالری نیز نامیده می‌شود ) از طریق ترکیبی از تغذیه سالم و فعالیت بدنی است.

بنابراین،

در اینجا 30 داروی سرکوب کننده اشتها وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید.

1.حفظ تعادل در سطح قند خون:
حفظ سطح گلوکوز خون نکته ای کلیدی در مدیریت گرسنگی و اجتناب از اثرات جانبی گرسنگی شدید مثل سردرد، افزایش وزن و تغییر و نوسانات اخلاقی می باشد.
در اینجا 10 راز به شما ارایه می شود تا بطور طبیعی از حفظ سطح قند خون خود در طول روز لذت ببرید.
2. ریختن دارچین به روی غذا :کاهش اشتها
بهتر از طعم قهوه دارچینی لذت ببرید و یا دارچین را روی تکه های سیب بریزید و یا با اسموتی سبز خود مخلوط کنید. سعی کنید در طول روز از طعم دارچین لذت ببرید تا اشتهای خود را در کنترل داشته باشید. این ادویه خوشمزه بدون دلیل کافی به عنوان “نوار معدوی” نامگذاری نشده است. در سال 2007، محققان از شرکت کنندگان در خواست کردند که به منظور بررسی تاثیر دارچین روی اشتها روزانه 6 گرم دارچین به پودینگ برنج خود اضافه کنند.

آنها دریافتند که دارچین سبب کندشدن روند جذب کربوهیدرات از روده کوچک می شود. این فرایند موجب می شود که در افراد مصرف کننده دارچین احساس سیری طولانی باشد نسبت به کسانی که پودینگ برنج بدون دارچین مصرف می کردند. اگرچه که غذاهای فصلی و ادویه باعث طعم و مزه بهتر می شود و غذاهایی که طعم بهتری دارند حس رضایتی بیشتری نسبت به غذاهایی که فاقد مزه هستند در ما ایجاد میکنند. همین غذاهای پر ادویه می توانند به کنترل و جلوگیری از غذاخوردن زیاد موجب شوند.
3. اضافه کردن کمی فلفل هندی (cayenne pepper) به غذا:کاهش اشتها
فلفل هندی بدلیل توانایی اش در ازبین بردن درد مشهور می باشد. این توانایی بدلیل حضور ماده ای بنام capsaicin در آن می باشد. capsaicin همچنین از جمله دلایل اصلی در تاثیر کاهش دهندگی اشتهای فلفل قرمز بوده و به همین دلیل است که بسیاری از افراد مشهور از فلفل هندی در تونیک ها و نوشیدنی های سم زدای کاهش وزن استفاده می کنند.

کاهش اشتها

4.مسواک زدن
مسواک زدن نه تنها حواس شمارا از گرسنگی پرت می کند بلکه باعث می شود شما در مورد گاز زدن به یک اسنک شکری با دندان های تمییز و مرواید وار خود مجددا تصمیم گیری کنید.
اگر شما از یک خمیر دندان با طعم نعناع استفاده کنید قادر به کنترل بیشتر اشتهای خود خواهید بود. بررسی های محققین روی تاثیر نعناع در کنترل سطح گرسنگی نشان داد که تنها بو کردن نعناع در شرکت کنندگان بطور معنی داری میزان مصرف کالری کل، کالری ناشی از قندهای اشباع و چربی و قند کل را کاهش می دهد.

در این افراد سطح گرسنگی و میزان مصرف غذا به طور معنی داری نسبت که افرادی که بوی نعناع را استمشاق نکرده بودند، کمتر بود.
شما می توانید استفاده از خمیردندان های رایج ناسالم را با ایجاد خمیر طبیعی خودتان اصلاح کنید بطوری که مقداری اسانس یا عصاره نعناع به خمیر دندانتان اضافه کنید.

کاهش اشتها
5. نوشیدن چای سبز :کاهش اشتها
چای سبز یک داروی نیرو بخش باورنکردی با فواید سلامتی بسیار می باشد. از طرفی این نوشیدنی می تواند نقش فوق العاده ای در جلوگیری از پرخوری شما داشته باشد. مطالعات نشان داده است که چای سبز به طور طبیعی سبب افزایش متابولیسم بدن شده و پلی فنول های آنتی اکسیدانی درون آن به کنترل سطح قند خون کمک کرده و حساسیت انسولین را افزایش می دهد.

همچین این پلی فنول های دارای تاثیرات ضد افسردگی بوده بطوری که به کنترل عصبانیت و افسردگی کمک کرده و مانع از خوردن های احساساتی می شود. اگر شما هنوز تحت تاثیر اثرات چای سبز روی کاهش وزن و اشتها قرار نگرفته اید بهتر است به این نکته توجه کنید که چای سبز سبب افزایش رهاسازی Cholecystokinin (CCK) می شود.

این هورمون گوارشی به مغز می گوید که شکم پر و فرد سیر است. لوبیا و اجیل از دیگر مواد غذایی هستند که سبب رهاسازی هورمون CCK می شوند.
6. استفاده از ظرف های آبی
بطور جالب و شگفت انگیزی کاربد رنگ آبی در ظروف سفره سبب از بین رفتن اشتها می شود. مطالعات صورت گرفته در سال 2011 نشان می دهد که افرادی که از غذاهای درون ظروف آبی تغذیه می کردند نسبت به افرادی که از غذاهای درون دیگر ظروف رنگی تغذیه می کردند، تمایل کمتری به خوردن داشتند.

بهتر است به هیچ عنوان از ظروف قرمز، نارنجی و زرد استفاده نکنید زیرا این رنگ ها بشدت میزان اشتها را افزایش می دهند.
7. غذای خود را با سوپ یا سالاد شروع کنید
خوردن سالاد و یا یه کاسه سوپ قبل از نهار یا شام می توان به کاهش اشتهای شما کمک کرده و موجب شود شما میزان کمتری از وعده غذایی اصلی را مصرف کنید. مطالعات نشان دهنده افزایش 50% کاهش وزن در افرادی است که دو وعده سوپ بصورت روزانه مصرف می کنند نسبت به افرادی که همین میزان کالری را از یک ساندویج اسنک دریافت می کنند.
8. رفتن به موقع به رختخواب
خواب یک موضوع حیاتی در شارژ دوباره ما بوده و به بدن امکان احیا می دهد. خواب همچنین برای ریست و بازسازی هورمون های گرسنگی ضروری می باشد. کمبود خواب سبب کاهش سطح لپتین (هورمون کاهش دهنده اشتها) شده در حالی که سطح هورمون گرلین (هورمون افزایش دهنده اشتها) را افزایش می دهد.

مطالعات نشان می دهد که افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند گرسنه تر بوده و تمایل بیشتری به مصرف غذاهای شیرین و نمکی دارند. اگه شما با خوابیدن در شب مشکل دارید این معجون های خواب طبیعی می تواند به شما کمک کند

9. بو کردن غذا
شما برای رسیدن به احساس سیری همواره نیاز به خوردن غذا ندارید. چندین مطالعه صورت گرفته نشان می دهد که تنها بوییدن غذا می تواند مغز را گول زده به طوری که با خاموش کردن سیگنال های گرسنگی موجب برطرف شدن احساس گرسنگی شود.

نوشته های مرتبط

روغن زیتون خالص، سیب، موز، سیر، رازیانه و گریپورت از جمله غذاهای تست شده ای هستند که بوییدن آنها موجب احساس سیری می شود.
10.پخش کردن بوی اسانس
نه تنها بو کردن غذا موجب کاهش اشتها می شود استمشاق برخی از اسانس ها هم می تواند موجب احساس سیری شود. نکته کلیدی در این مورد تغییر و تنوع در پخش بوی اسانس هاست تا مانع از کاهش اثرات استنشاقی آن شود. تنوع در استفاده از روغن های مثل نعناع فلفلی، گریمفورت، نعناع هندی، ترنج و لیمو می توان در از بین بردن احساس گرسنگی بسیار مفید واقع شود.

پیشنهاد ما به شما نصب یک گردنبند پخش کننده بو است به شرطی که به طور منظم از پدهای حاوی اسانس های مختلف استفاده نمایید تا اثر دهی بالای این روش را تجربه کنید. حتی شما می توانید اسانس ها رو روی کمربند خود استفاده نمایید. برای توضیحات بیشتر می توانید به راهنمایی استفاده از اسانس های گیاهی در جهت کاهش وزن مراجعه کنید.

11.ورزش
برخلاف تصور عمومی که ورزش و کار بیرون سبب افزایش اشتها می شود، برخی مطالعات نتایج متفاوتی نشان می دهند. تحقیقات صورت گرفته طی سال 2012 از 18 زن با وزن نرمال و 17 زن فربه در خواست شد که به مدت 45 دقیقه هر روز صبح با سرعت روی تردمیل بسرعت راه بروند.

سپس به آنها تصویر غذا نشان داده می شد در حالی که فعالیت مغزی آنها بررسی و ثبت می شد. همچنین از آنها خواسته شد تمام چیزی که در طول روز می خورند را یاداشت کنند. نتایج این بررسی نشان داد که ورزش صبحگاهی تمایل آنها به غذا را کاهش داده و سبب کاهش میزان فعالیت مغز و کاهش میزان رژیم غذایی روزانه می شود.
اگرچه تحقیقات مشابه ای که در سال 2011 صورت گرفت نشان داد که تمرین ثابت و مداوم موجب کاهش اشتها در زنانی با وزن متعادل شده ولی زنان غیر متحرک را گرسنه تر می کند. در هر صورت بهتر است که هر روز ورزش کنید تا به وزن مناسب برسید تا بتوانید اثرات ورزش را در کاهش میزان مصرف غذا را مشاهده کنید.
12. مدیریت استرس
همه ما می دانیم که استرس و عصبانیت می تواند منجر به پرخورس عصبی شده و مصرف مشروبات الکلی در بسیاری از افراد می شود. در اینجا دانشمندان علت اصلی این فرایند را توضیح می دهند. استرس مزمن منجر به افزایش سطح گریلین (هورمون تحریک کننده اشتها) در بدن می شود.

این هورمون سبب کاهش افسردگی و عصبانیت در کوتاه مدت می شود. در طول مدتی که بدن ما سعی در آرام کردن ما و بهبود خلق و خوی ماست متاسفانه یکی از اثرات جانبی این تلاش، ایجاد حس گرسنگی بیشتر در ما می باشد.

پس بهترین راه این است که استرس خود را کاهش دهیم تا بطور طبیعی کمتر احساس گرسنگی کنیم و در کنار آن از روش هایی مثل ورزش، ماساژ، مدیتیشن، هیدروتراپی واستمشاق اسانس های گیاهی استفاده کنیم.
13. پرهیز از شیرین کننده های مصنوعی و کالری های پوچ
منظور از کالری های پوچ، غذاهایی که دارای کالری بوده ولی فاقد مواد مغذی می باشند که از آن جمله می توان به چیپس، لیموناد، موفین (نوعی کلوچه) و بسیاری از غذاهای فراوری شده اشاره کرد. بدلیل آنکه این غذاها در طبیعت وجود ندارند بدن ما انتظار ویتامین و مواد معدنی دارد در حالی که با نفوذ شدید قند و کالری مواجه می شود.

و چون قادر به جذب ویتامین و مواد معدنی از این غذاها نمی باشد بنابراین از مواد معدنی ذخیره شده برای سوختن این کالری ها استفاده می کند و بدن با نوعی کمبود مواد معدنی مواجه می شود. بنابراین بدن نیاز به خوردن غذای بیشتر پیدا می کند تا بتواند این کمبود مواد معدنی را جبران کند.

شیرین کننده های مصنوعی مثل Splenda و Nutrisweet که در نوشابه ها یافت می شود بدلیل ایجاد موجی از مواد مغذی بعد از مصرف سبب افزایش اشتها می شوند.
14. هر روز یک سیب بخورید
سیب حاوی نوعی فیبر محلول بنام پکتین می باشد که مقداری از شکر و کالری درون جریان خون را جذب می کند و سبب افزایش تعادل سطح قند خون می باشد. باتوجه به گفته های دکتر اوز، بعد خوردن سیب شما تا یک الی دو ساعت احساس سیری می کنید.

می توان از سیب به عنوان یک اسنک کامل میان وعده صبح استفاده کرد.

کاهش اشتها

15.شکلات تلخ بخورید
اگر شما می خواهیم از داشتن دندان های خوب لذت ببرید بهتر است یک تکه شکلات تلخ با کیفیت بخورید که حاوی 70% کاکائو باشد. در مطالعه ای که روی شکلات سفید و تلخ صورت گرفت نتایج نشان داد که شرکت کنندگانی که شکلات تلخ می خورند نسبت به افرادی که از شکلات سفید استفاده می کردند سطح قند خون پایدارتری داشتند.

همچنین مطالعه دیگر نشان داد که افرادی که چند ساعت قبل خوردن پیتزا شکلات تلخ می خورند نسبت به افرادی که شکلات سفید مصرف می کنند 15% کمتر غذا می خورند.
16. با روغن نارگیل غذا بخورید
روغن های گرمسیری دارای کاربردهای زیادی هستند از آنها در خانه، محصولات زیبایی و آشپزخانه استفاده می شود. روغن نارگیل دارای خواص بسیاری است که از مهمترین آنها می توان به حضور درصد بالایی از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط بجای اسیدهای چرب با زنجیره طولانی اشاره کرد.

دانشمندان اثبات کردند که MFC AS (اسیدهای چرب با زنجیره متوسط) در کبد اکسیده می شوند و بجای ذخیره شدن به صورت چربی، بیشتر به عنوان سوخت استفاده می شوند برخلاف LCF As ها (اسیدهای چرب با زنجیرهای بلند) بیشتر بصورت چربی ذخیره می شوند.

پس بهتر روغن پخت و پز روزانتون رو عوض کنید و با استفاده از روغن نارگیل از کم شدن اشتهای خود لذت ببرید. در حقیقت این روغن از 6 طریق می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند

17.استفاده روزانه از سرکه سیب
سرکه سیب بدلیل خواص فراوان در پزشکی کاربرد های فراوانی دارد. این ماده همچنین بدلیل ایجاد تعادل در سطح قند خون به عنوان یک کاهش دهنده اشتها شناخته می شود. در مطالعه صورت گرفته در سال 2005، به شرکت کنندگان مقادیر مختلفی از سرکه سیب به همراه نان سفید (یک کربوهیدرات ساده برای ایجاد اوج وفروج در قند خون) خورانده شد.

آزمایش خون افراد شرکت کننده نشان داد که افزایش مصرف سرکه موجب کاهش سطح گلوگوز و انسولین خون می شود. همچنین افرادی که از سرکه سیب استفاده می کردند به مدت طولانی تر نسبت به سایر افراد احساس سیری داشتند. پیشنهاد ما به شما استفاده از این 5 خوراکی خوشمزه حاوی ACV تا بتوانید گرسنگی خود را از بین ببرید.
18. روز خود را با قهوه شروع کنید
اگر شما این 12 دلیل علمی ثابت شده برای نوشیدن روزانه قهوه را بخوانید متوجه خواهید شد که کافئینن سبب افزایش شدید متابولیسم بدن می شود. این نوشیدنی علاوه بر انرژی بخش بودن اثرات کاهش دهنده اشتها دارد. مطالعات نشان می دهد که نوشیدن روزانه یک فنجان قهوه در کوتاه مدت تمایل شما به غذا خوردن را کاهش می دهد.
19. آب بنوشید
بسیاری از متخصصین تغذیه توصیه می کنند که در هنگام گرسنگی یک یا دولیوان آب بنوشید. به این دلیل که بدن ما در صورت دهیدراته شدن احساس گرسنگی می کند. نتایح مطالعات صورت گرفته از این توصیه حمایت می کند.

در سال 2012 محققان به این نتیجه رسیدند که کسانی که در طول 12 هفته، قبل از وعده غذایی خود نیم لیتر آب می خورند نسبت به افرادی که آب نمی خورند، به میزان 44% کمتر افزایش وزن پیدا می کنند. محققان بر این باورند که آب موجب افزایش احساس سیری در افراد شده و مانع از خوردن بیش از حد نیاز در آنها می شود.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.