درمان خانگی یبوست در بارداری

درمان خانگی یبوست در بارداری :یبوست در دوران بارداری ناخوشایند اما شایع است.

تبریک می گویم، شما باردار هستید! شما همچنین احتمالا حالت تهوع، خسته و بداخلاق دارید. و شاید یبوست. متأسفانه، با لذت مادر شدن زودهنگام، عوارض جانبی جدی ناخوشایندی به همراه دارد. آن نوزاد نوجوان در حال حاضر نشان خود را در زندگی شما می گذارد، چه خوب و چه بد!

یبوست در دوران بارداری اغلب در مورد یبوست صحبت نمی شود، با وجود این واقعیت که 33 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است این مکالمه کافی شاپ نباشد (مگر اینکه یک متخصص تغذیه باشید)، اما حقیقت دارد. این رایج است و نباید شرم آور باشد! وقتی صحبت از سلامت دستگاه گوارش به میان می آید، یبوست چیزی است که می توانید و باید برای آن کاری انجام دهید.

درمان خانگی یبوست در بارداری

یبوست در اوایل بارداری و جنسیت جنین

یبوست در بارداری از چه زمانی شروع می شود؟

هنگامی که سطح هورمون در بدن برای حمایت از بارداری شما افزایش می یابد، ممکن است احساس یبوست کنید. تغییرات ممکن است در اوایل ماه دوم یا سوم سه ماهه اول شما اتفاق بیفتد.

یبوست در بارداری چقدر شایع است؟

حدود 16 تا 39 درصد از افراد در دوره ای از بارداری دچار یبوست می شوند. به احتمال زیاد در سه ماهه سوم بارداری، زمانی که جنین سنگین ترین است و بیشترین فشار را به روده شما وارد می کند، دچار یبوست می شوید. یبوست ممکن است در هر سه سه ماهه بارداری اتفاق بیفتد. گاهی اوقات، تا سه ماه پس از تولد نوزاد همچنان یبوست دارید.

علت یبوست در بارداری چیست؟

تغییرات هورمونی در بدن شما در دوران بارداری و عادات روزانه شما می تواند احتمال ابتلا به یبوست را افزایش دهد. علل یبوست در بارداری عبارتند از:

پروژسترون: بدن شما در دوران بارداری هورمون پروژسترون بیشتری تولید می کند. پروژسترون روده‌ها یا روده‌های شما را شل می‌کند، به طوری که برای فشار دادن مواد زائد از بدن شما به سختی کار نمی‌کنند. کندی به بدن شما زمان بیشتری برای جذب مواد مغذی و آب از غذایی که می خورید می دهد. هر چه مدت زمان بیشتری غذا در روده شما باقی بماند، روده بزرگ (کولون) زمان بیشتری برای جذب رطوبت از آن دارد. وقتی می‌خواهید مدفوع کنید، زباله‌ها خشک می‌شوند و به سختی قابل دفع می‌شوند.

جنین: رشد جنین رحم شما را سنگین تر می کند. این وزن اضافی می تواند فشار بیشتری بر روده شما وارد کند و خروج مواد زائد از بدن را دشوارتر کند.

آهن حاصل از ویتامین دوران بارداری: آهنی که از ویتامین دوران بارداری خود دریافت می کنید به بدن شما کمک می کند تا خون مورد نیاز برای گردش اکسیژن در بدن شما و جنین را بسازد. اگرچه آهن بیش از حد می تواند تجزیه غذا را برای باکتری های موجود در روده دشوارتر کند. ننوشیدن آب کافی برای نرم کردن مواد زائد گیر کرده در روده، مشکل را بدتر می کند. ضایعات می توانند جمع شوند و باعث یبوست شوند.

سبک زندگی: رژیم غذایی شما، مقدار مایعاتی که در روز می نوشید، و میزان ورزش شما همگی در ایجاد یبوست نقش دارند. اکثر افرادی که باردار هستند فیبر کافی نمی خورند، آب کافی نمی نوشند یا ورزش کافی برای کمک به سیستم گوارشی خود برای دفع مواد زائد از بدن ندارند.

درمان خانگی یبوست در بارداری

یبوست در بارداری نشانه چیست

علائم یبوست چیست؟

رها کردن مدفوع رضایت بخش است. احساس یبوست دقیقا برعکس است. شما می توانید بگویید که یبوست دارید:

شما فقط می توانید چند بار در هفته مدفوع کنید.

شما فشار می آورید تا مدفوع کنید و شکم شما متورم و گاز گرفته است.

هنگامی که مدفوع می کنید، مدفوع شما کلوخه و سفت است. آنها آنقدر خشک هستند که عبور از آنها دردناک است.

گاهی اوقات یبوست منجر به هموروئید و شقاق مقعدی یا بدتر شدن آن می شود. مانند یبوست، هر دو بیماری در دوران بارداری شایع هستند.

آیا یبوست نشانه بارداری است؟

ممکن است در دوران بارداری احساس یبوست کنید، اما یبوست بودن به این معنی نیست که باردار هستید. راه های بهتری برای تشخیص بارداری وجود دارد، مانند انجام تست بارداری.

یبوست در دوران بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

ممکن است پزشک از شما بپرسد که چقدر مدفوع می کنید و مدفوع شما چگونه است. سؤالات دیگر در مورد عادات روزانه شما می تواند به ارائه دهنده شما کمک کند تا بفهمد چه چیزی احتمالاً باعث یبوست شما می شود یا آن را بدتر می کند. ارائه دهنده شما ممکن است بپرسد:

رژیم غذایی شما چگونه است و هر روز چقدر الکل می نوشید.

اگر ورزش می کنید یا فعالیت بدنی کافی دارید.

چه داروها یا مکمل هایی مصرف می کنید.

درمان خانگی یبوست در بارداری

درمان پزشکی برای بواسیر حاملگی

قبل از انجام اقدامات درمان خانگی این مشکل، ممکن است بخواهید با پزشک ملاقاتی ترتیب دهید. این کار باعث میشود که در تشخیص و درمان بیماری خود حین بارداری دقت کنید. در دوران بارداری، قبل از مصرف هر نوع دارویی، از جمله موادی که به پوست شما اعمال می‌شود، حتما با پزشک خود صحبت کنید. پزشک به شما میگوید که مواد مصرفی چه تاثیراتی بر بدن شما و روی جنین خواهد گذاشت.
ممکن است پزشک برای شما یک ملین و یا یک نرم کننده مدفوع؛ برای رفع یبوست توصیه کند. بعضی از درمان های خوراکی تجویز شده مانند هیدروزمایین برای درمان هموروئید در دسترس هستند، اما ممکن است برای بارداری یا شیردهی بی خطر نباشند.

چگونه یبوست دوران بارداری را برطرف می کنید؟

شما نمی توانید جلوی هورمون های بارداری را بگیرید که مدفوع را برای شما سخت تر کنند، اما می توانید تغییرات دیگری ایجاد کنید که می تواند کمک کند.

هر روز 25 تا 30 گرم غذاهای غنی از فیبر بخورید: نادیده گرفتن توصیه های بهداشتی که خیلی ساده به نظر می رسند، آسان است، مانند “فقط درست غذا بخور”. اما فیبر واقعا می تواند کمک کند. فیبر مدفوع شما را نرم می کند تا راحت تر شود.

یبوست در دوران بارداری اصول اولیه

1. قبل از زایمان خود را تغییر دهید

نوشته های مرتبط

ویتامین های دوران بارداری

ویتامین های دوران بارداری حاوی آهن هستند که می تواند باعث یبوست شود. مکمل‌های آهن به اشکال مختلف وجود دارند (مثلاً سولفات آهن در مقابل آهن کلات)، و انواع خاصی ممکن است بیشتر از سایرین باعث ایجاد یبوست شوند. با پزشک خود در مورد مکملی که مصرف می کنید صحبت کنید و ببینید آیا او مکمل دیگری را توصیه می کند یا خیر. تعویض ویتامین دوران بارداری خود با ویتامینی با فرم قابل جذب تر آهن ممکن است برای شما معجزه کند!

2. مایعات بیشتری بنوشید

لیوان آب – بیشتر بنوشید!

میدونم میدونم. همه ما این را شنیده ایم و خسته کننده است. اما، نوشیدن حداقل 80 اونس (10 فنجان) مایعات بدون کافئین در روز، بدن شما (و کودک شما!) را هیدراته نگه می دارد. و لزومی ندارد که آب ساده باشد – آب گازدار شیرین نشده، چای بدون کافئین و آب های طعم دار به همین خوبی کار می کنند. چیزی را انتخاب کنید که واقعا از نوشیدن آن لذت می برید! آب گازدار با طعم آهک یکی از موارد مورد علاقه من است.درمان خانگی یبوست در بارداری

3. فیبر بیشتری بخورید و آن را متعادل نگه دارید

میوه ها و سبزیجات- فیبر بیشتری بخورید!

25 تا 35 گرم فیبر در روز برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش و حرکت ایده آل است. اما مراقب باشید: اگر با حالت تهوع یا استفراغ مواجه هستید، با احتیاط عمل کنید زیرا غذاهای پر فیبر می توانند این وضعیت را بدتر کنند. بگذارید شکم شما راهنمای شما باشد!

آیا بواسیر در بارداری خطرناک است

همچنین، حتما فیبر محلول* و نامحلول را در رژیم غذایی خود بگنجانید. به عنوان مثال، تمام 25 گرم فیبر را به تنهایی از غلات سبوس دار دریافت نکنید – احتمالاً یبوست خود را بدتر می کنید. اطمینان حاصل کنید که فیبر خود را از انواع غذاها دریافت می کنید تا تعادل گوارشی خوبی داشته باشید. در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • فیبر محلول
 • جو دوسر
 • پرتقال ها
 • دانه کتان
 • دانههای چیا
 • لوبیا
 • فیبر نامحلول
 • سبوس گندم (در نان یا غلات کامل گندم یافت می شود)
 • سبزیجات
 • فلفل دلمه ای
 • نخود فرنگی
 • سیب

*توجه: فیبر نامحلول توسط سیستم گوارش شما تجزیه نمی شود (فکر کنید که به “پاکسازی اشیا” کمک می کند)، در حالی که فیبر محلول آب را به روده شما می کشد که به نرم نگه داشتن مدفوع کمک می کند.

4. ورزش کنید

می دانم، همه ما این یکی را هم شنیده ایم. اما حقیقت دارد. ورزش نکردن می تواند یبوست را بدتر کند. من درک می کنم که وقتی احساس خستگی و تهوع می کنید (آنجا بوده اید) حرکت کردن چقدر سخت است. اما اگر از یبوست رنج می برید، یک پیاده روی کوتاه چند بار در روز می تواند تفاوت ایجاد کند. و رفتن به خواربارفروشی کاملاً مهم است! 🙂 به سلامت دستگاه گوارش خود به عنوان دلیل دیگری برای ادامه بهترین حرکت در طول بارداری فکر کنید.

5. بر روی کف لگن خود تمرکز کنید

تشک یوگا – روی کف لگن خود تمرکز کنید.درمان خانگی یبوست در بارداری

همه چیز درباره بواسیر بارداری

به طور دو نوع هموروئید وجود دارد:

 • داخلی
 • خارجی

علائم شما ممکن است بسته به نوع هموروئیدی که دارید متفاوت باشد.

علائم بواسیر در دوران بارداری

 • خونریزی (پس از آنکه حرکات روده انجام می‌شود و روی توالت قرار می‌گیرید متوجه خونریزی می‌شوید)
 • حرکات روده دردناک
 • وجود یک ناحیه برآمده و متورم شده در اطراف مقعد شما
 • خارش
 • سوزش
 • ورم

به طور کلی در دوران بارداری، علایم ظاهر شده مربوط به هموروئید خارجی می‌باشد. و معمولا علایمی از وجود نوع داخلی این بیماری وجود ندارد. همچنین ممکن است یک لخته خونی بزرگ در موضع ببینید که التهاب آور، دردناک و سفت خواهد بود. در حین انجام حرکت روده ممکن است یک هموروئید داخلی ایجاد شود. اگر این اتفاق افتاد، ممکن است خونریزی و ناراحتی زیادی برای شخص ایجاد شود.

دقیقا چه چیزی باعث ایجاد هموروئید در دوران بارداری می‌شود؟

حدود ۵۰ درصد از زنان طی دوره بارداری این عارضه ناخوشایند را تجربه می‌کنند.
برخی از علل شایع ایجاد این وضعیت عبارتند از:

 • افزایش حجم خون، که منجر به کش آمدن و بزرگ شدن عروق خونی می‌شود.
 • فشار وارد شده بر وریدهای اطراف مقعد تحت تاثیر حرکات جنین و بزرگ شدن رحم
 • ایجاد تغییر در سطح هورمون ها
 • یبوست

در دوران بارداری بیشتر از هر بخشی از زندگی خود دچار یبوست خواهید شد. تحقیقات انجام شده بر روی ۲۸۰ زن باردار نشان داد که حدود ۴۵.۷ درصد از آنان به یبوست مبتلا می‌شدند.

آیا هموروئید پس از بارداری التیام پیدا می کند؟

وضعیت شما ممکن است پس از حاملگی و زایمان به طور کامل از بین رود. زیرا میزان هورمون، حجم خون و فشار داخل شکمی بعد از زایمان کاهش می‌یابد. شایع‌ترین زمان دچار شدن به این بیماری طی دوران بارداری، در طول سه ماهه سوم بارداری و پس از آن خواهد بود.

درمان هموروئید بارداری چیست؟

روش های زیادی برای برای مدیریت علایم این بیماری وجود دارد که عموما در خانه نیز قابل اجرا و مداخله هستند

 • استفاده از دستمال مرطوب به جای دستمال های خشک کاغذی در توالت
 • قرار گرفتن در وان حمام حاوی نمک اپسوم
 • قرار دادن کمپرس یخ روی مقعد برای جلوگیری از تورم
 • تحرک زیاد داشتن و اجتناب از یکجا نشینی
 • نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن غذاهای پر فیبر برای کمک نرم شدن مدفوع.
 • انجام تمرینات موسوم به کگل (Kegel) برای تقویت عضلات داخل لگن و باسن.

چگونه می‌توانید در دوران بارداری از هموروئید جلوگیری کنید؟

شما می‌توانید برای کاهش هموروئید یا جلوگیری از گسترش آن‌ روش های مختلی در پیش بگیرد.

 • خوردن رژیم غذایی سرشار از فیبر مانند سبزیجات و میوه‌ها
 • نوشیدن مقدار زیادی آب برای کمک به تسهیل و تسریع در خروج مدفوع
 • هنگام خروج مدفوع از مقعد زور نزنید
 • برای یک مدت طولانی روی توالت ننشینید
 • به محض اینکه متوجه شدید نیاز به دستشویی رفتن دارید فوری به توالت بروید. با تاخیر به دستشویی نروید.
 • برای یک مدت طولانی در یک جا ننشینید. حتما تحرک داشته باشید.

برای کاهش علایم و یا فروکش کردن این بیماری درمان های خانگی زیاد وجود دارد. اما شاید مهمترین راه برای مدیریت هموروئید بارداری، تغییرات شیوه زندگی در دوران بارداری باشد.
باید توجه داشته باشید که این وضعیت خود به خود بهبود پیدا نمی‌کند. درست است که پس از بارداری علایم ممکن است از بین برود. اما اگر طی حاملگی این شرایط کنترل نشود ممکن است علایم بدتر شوند و پس از آن نیز با این شرایط مواجه باشید. عوارض بواسیر بارداری در صورت درمان نشدن شامل خونریزی های متوالی و افزایش درد شدید خواهند بود.
برای تشخیص و درمان بواسیر حاملگی، ممکن است لازم باشد که با پزشک خود تماس بگیرید. از آنجا که علت خونریزی از مقعد تنها محدود به بواسیر نمی‌شود برای ارزیابی بهتر و دقیق‌تر لازم است به پزشک مراجعه کنید.

سایر درمان های پزشکی برای هموروئید در بارداری شامل موارد زیر است

 • Rubber band ligation: یک حلقه لاستیکی مخصوص در پایه عروق واریسی و بزرگ شده می‌بندند. این باند جریان خون به هموروئید را متوقف می‌کند و در نهایت عروق بزرگ شده خشک شده و می‌افتند. روند خشکاندن عروق هموروئیدی معمولا ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد.
 • Sclerotherapy: اسکلروتراپی یک راه حل شیمیایی برای درمان است. در ماده شیمیایی به طور مستقیم به هموروئید تزریق می‌شود. این تزریق باعث می‌شود که سایز بواسیر کوچک شود. هرچند که پس از این درمان باز هم ممکن است عروق هموروئیدی شوند.
 • Hemorrhoidectomy: هموروئیدکتومی یک روش جراحی برای حذف هموروئید است. انجام عمل جراحی این چنینی با خطرات متعددی از جمله بیهوشی عمومی، خطر صدمه به عضلات مقعد، درد بیشتر و زمان بهبودی بیشتر همراه است. در نتیجه، این درمان فقط برای هموروئیدشدید توصیه می‌شود.
 • Stapledhemorrhoidopexy: در روش استاپلدهموروئیدوپکسی، بافت هموروئید به داخل کانال مقعد بازمیگردد و به کمک وسیله ای به نام استاپلر به عضله مقعد متصل میشود.
instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک