انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن (درمان خانگی)

انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن : کیست بارتولن جیب بسته ای از مایع ، هوا یا بافت نیمه جامد پر از چرک است که می تواند نزدیک دهانه واژن ایجاد شود. اندازه آنها از کوچکی یک نخود فرنگی تا بزرگی یک پرتقال است. کیست های بارتولین بدون علامت نیازی به درمان بیشتر ندارند. کیست های بارتولین یا آبسه هایی که به طور خود به خود تخلیه می شوند ، می توانند به طور محافظه کارانه و با استفاده از حمام های sitz و مسکن ها کنترل شوند.

انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن : عمدتا چهار نوع کیست واژن وجود دارد

 • کیست های انسداد واژن متداول ترین نوع کیست های واژن هستند و معمولاً بسیار کوچک هستند و در قسمت پایین پشت دیواره واژن قرار دارند.
 • کیست های بارتولین کیست های مملو از مایعات هستند که در یکی از غدد بارتولین واقع شده در نزدیکی دهانه واژن بر روی لب های واژن یا لب ها ایجاد می شوند.
 • کیست های مجاری گارتنر در هنگام بارداری یک زن ایجاد می شود و پس از زایمان کودک از بین نمی روند ، مایعات می تواند به داخل غده برگردد و کیست ایجاد کند.
 • کیست های مولرین معمولاً هنگامی که یک ساختار در هنگام تشکیل یک کودک باقی می ماند ، ایجاد می شوند.
انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن
علت کیست بارتولن

به طور کلی ، کیست ها در صورت انسداد غده ایجاد می شوند. این باعث می شود مایعی که به طور معمول باید توسط مجاری این غدد تخلیه شود به داخل غده برگردد و باعث بزرگ شدن شود ، یعنی کیست.

با این حال ، علت ایجاد این بزرگی به نوع خاص کیست بستگی دارد.

کیست های انسداد واژن معمولاً در اثر حوادث آسیب زا رخ می دهند که بر دیواره واژن تأثیر می گذارد ، مانند مواردی که پس از جراحی اپیزیوتومی دیده می شود (یک روش جراحی که به بزرگ شدن واژن داخل رحم کمک می کند تا به زایمان کمک کند).

کیست های بارتولین معمولاً پس از عفونت (معمولاً یک STI مانند کلامیدیا یا عفونت سوزاک) ایجاد می شوند و می توانند دردناک باشند.

کیست بارتولن به ندرت سرطانی است و در بیشتر موارد هیچ گونه ناراحتی ایجاد نمی کند. گاهی ممکن است مورد توجه قرار نگیرد اما بیشتر در طی معاینه معمول لگن کشف می شود.

درمان در بیشتر موارد غیرضروری است. اما اگر به دلیل بزرگی کیست احساس ناراحتی یا درد غیرمعمولی داشته باشید ، به درمان فوری نیاز خواهید داشت.

علائم رایج کیست بارتولن شامل برآمدگی توده کوچکی از دیواره واژن ، درد ولو یا دیس پارنی (درد یا ناراحتی در حین مقاربت) است.

برای خلاص شدن از شر کیست بارتولن بدون جراحی ، بسیاری از روش های درمانی طبیعی و موثر وجود دارد.

در اینجا 10 روش درمان خانگی کیست بارتولن و درمان های خانگی طبیعی وجود دارد که در واقع کارساز هستند.

کیست بارتولن به دلیل مواردی مانند عفونت ، مخاط ضخیم یا تورم ایجاد می شود که می تواند مجرای غده بارتولن را مسدود کرده و باعث ایجاد کیست شود ، اما کیست بارتولین عفونت نیست.

کیست بعد از رابطه جنسی بزرگتر می شود. این به دو دلیل اصلی برمی گردد. یکی به این دلیل است که غده در حین رابطه جنسی مایعات بیشتری ایجاد می کند. و دیگری موقعیت تشریحی غدد بارتولن است. بارتولین به طور دو طرفه در هر طرف دهانه واژن قرار دارد و از طریق مجاری تخلیه شده در دهلیز تقریباً در موقعیت ساعت 4 درجه در سمت راست و موقعیت ساعت 8 درجه در سمت چپ تخلیه می شود. 

انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن

این نزدیکی به دهانه واژن ، آن را مستعد تماس اصطکاکی در هنگام رابطه جنسی می کند و این باعث افزایش کیست ها می شود.

بیشتر کیست های غده بارتولن بدون درمان از بین می روند ، اما اگر آلوده باشد ، ممکن است باز شود و پس از 3 تا 4 روز به خودی خود بهبود می یابد ، اما اگر کیست دردناک باشد ، ممکن است لازم باشد پزشک آن را تخلیه کند. معمولاً این کار ایجاد یک برش روی کیست است ، روشی به نام Marsupialization یا ممکن است پزشک از کاتتر مخصوصی به نام کاتتر WORD برای تخلیه آن استفاده کند.

برای درمان عفونت نیز ممکن است لازم باشد آنتی بیوتیک مصرف کنید . انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن

علائم کیست بارتولن

اگر کیست بارتولن کوچک و بدون عفونت باشد ، ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنید ، مگر اینکه رشد کند و آلوده شود ، باید مراقب برخی از این علائم ذکر شده در زیر باشید.

 • یک توده دردناک حساس در نزدیکی ناحیه واژن
 • دیسپارونیا (درد در هنگام رابطه جنسی)
 • تب و لرز
 • ناراحتی هنگام راه رفتن یا نشستن

علائم ترکیدن کیست بارتولن

شما می توانید کیست بارتولن را در خانه با خیساندن در یک وان پر از چند اینچ آب گرم چند بار در روز به مدت سه یا چهار روز تخلیه کنید ، ممکن است به یک کیست کوچک و آلوده کمک کند تا به خودی خود پاره شود و تخلیه شود ، اما ممکن است برای تخلیه نیاز به جراحی داشته باشید کیستی بزرگ یا آلوده است.

اگر بعد از چند روز به طور طبیعی تخلیه نشود و با وان حمام برطرف نشود ، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید و در مورد امکان تخلیه جراحی صحبت کنید.

درمان گیاهی کیست بارتولن نی نی سایت

1. حمام سیتز بگیرید

استحمام سیتز روشی موثر در کاهش ناراحتی های همراه کیست بارتولن است.

همچنین با کاهش تخلیه کیست به کاهش تحریک واژن کمک کرده و باعث ترمیم می شود.

علاوه بر این ، یک وان حمام به سالم سازی منطقه کمک می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد از این رو یک درمان خانگی کیست بارتولن است.

 • یک وان را با آب گرم پر کنید.
 • 1 تا 2 قاشق چای خوری نمک اپسوم را به آب اضافه کنید.
 • ناحیه تناسلی خود را حدود 15 دقیقه به طور متناوب فرو ببرید تا آب گرمای خود را از دست بدهد.
 • بعد از آن ناحیه تناسلی خود را با حوله تمیز به آرامی پاک کنید.
 • به مدت یک هفته روزانه حدود دو یا سه بار حمام بنشینید.

2. کمپرس گرم را امتحان کنید

کمپرس گرم یکی از درمان های خانگی کیست بارتولن است که تخلیه را تشویق می کند ، که به نوبه خود به روند بهبود کمک می کند.

همچنین به از بین بردن باکتری ها کمک می کند و در نتیجه خطر عفونت و التهاب را کاهش می دهد.

 • یک دستشویی یا یک حوله تمیز را در آب داغ فرو برده و آب اضافی آن را فشرده کنید.
 • چند دقیقه پارچه گرم را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 • این روند را 3 یا 4 بار در روز تکرار کنید تا مایع شروع به تخلیه کیست کند.

3. زردچوبه برای کیست بارتولن

زردچوبه همچنین یکی از درمان های خانگی کیست بارتولن است.

ترکیب فعال موجود در زردچوبه که کورکومین نامیده می شود به عنوان یک ماده ضد التهابی عمل می کند که به تسکین درد و التهاب کمک می کند.

علاوه بر این ، زردچوبه یک ضد عفونی کننده طبیعی است ، به این معنی که می تواند به پیشگیری و درمان بیشتر انواع عفونت ها کمک کند.

 • با مخلوط کردن 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه و کمی روغن نارگیل با هم یک خمیر درست کنید.
 • خمیر را به آرامی روی کیست بمالید و اجازه دهید چند ساعت بماند.
 • آن را با آب ولرم بشویید و این کار را تکرار کنید تا کیست تخلیه شود.
 • به طور متناوب ، یک لیوان شیر داغ با 1 قاشق چای خوری پودر زردچوبه که در آن مخلوط شده است بنوشید. این به بهبود کمک می کند و همچنین درد را کنترل می کند.

توجه: ضمن استفاده از خمیر زردچوبه ، مراقب باشید زیرا باعث ایجاد لکه ای مایل به زرد روی پارچه و پوست می شود. *

4. درمان خانگی کیست بارتولن با سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از درمان های موثر و آسان برای کیست بارتولن است . به دلیل خاصیت اسیدی بودن ، می تواند به کاهش اندازه و تورم کیست بارتولن کمک کند.

همچنین به حفظ سطح pH واژن کمک می کند ، خطر عفونت را بیشتر کاهش می دهد و حتی از ایجاد کیست بیشتر جلوگیری می کند.

 • مخلوطی از 2 قاشق چای خوری سرکه سیب آلی ، خام و فیلتر نشده با ½ فنجان آب گرم درست کنید. یک گلوله از پنبه را در این مخلوط خیس کنید و حدود یک دقیقه مستقیم روی کیست قرار دهید. این روند را 3 تا 4 بار در روز و به مدت چند روز تکرار کنید.
 • گزینه دیگر ، 1 فنجان سرکه سیب خام ، فیلتر نشده ، را در وان پر از آب گرم بریزید. قسمت پایین بدن خود را حدود 15 دقیقه در آب فرو کنید. برای تسکین سریع این کار را روزانه 2 یا 3 بار تکرار کنید.
 • یا ، یک قاشق چای خوری سرکه سیب خام و فیلتر نشده را در یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و دو بار در روز بنوشید تا از درون بهبود یابد.
نوشته های مرتبط

5. استفاده از آلوئه ورا

از جمله بهترین داروهای خانگی کیست بارتولن ، آلوئه ورا است.

این ماده دارای خواص درمانی و ضد التهابی است که به روند بهبود کمک می کند و التهاب را کاهش می دهد.

 • از برگ گیاه آلوئه یک ژل آلوئه ورا تازه بگیرید و آن را مستقیماً به ناحیه کیست بمالید.
 • بگذارید حدود 15 تا 20 دقیقه بماند و پس از آن با آب ولرم بشویید. این روش درمانی را 3 یا 4 بار در روز تکرار کنید.
 • گزینه دیگر ، 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با قاشق چای خوری پودر زردچوبه مخلوط کنید. آن را به شدت هم بزنید تا زمانی که مخلوط به صورت خمیر در آید.
 • به آرامی این خمیر را روی کیست قرار دهید. قبل از شستشو با آب ولرم بگذارید حدود 30 دقیقه روی آن بماند. این درمان خانگی را یک بار در روز انجام دهید.

6. استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای می تواند تمام نیاز شما برای خلاص شدن از کیست بارتولن باشد. به ویژه ، واقعاً می تواند به درد و التهاب مرتبط با کیست بارتولن کمک کند.

روغن درخت چای همچنین یک درمان خانگی قوی برای کیست های بارتولن است .

علاوه بر این ، روغن درخت چای همچنین به خلاص شدن از شر باکتری های مضر در ناحیه واژن کمک می کند و بنابراین خطر عفونت واژن را کاهش می دهد.

در واقع ، بسیار موثر است زیرا در طی 1 یا 2 روز به تخلیه کیست کمک می کند.

 • مخلوطی از 2 یا 3 قطره از روغن  درخت چای را با 2 قاشق چای خوری روغن نارگیل درست کنید.
 • یک پنبه را در این مخلوط خیس کنید و به آرامی روی کیست قرار دهید.
 • بگذارید حدود 20 دقیقه بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید. این روش درمانی را یک یا دو بار در روز یا در صورت نیاز تکرار کنید.
 • همچنین می توانید 3 تا 5 قطره روغن درخت چای به یک فنجان آب اضافه کنید. از این محلول برای شستشوی ناحیه آسیب دیده چند بار در روز استفاده کنید تا زمانی که شاهد بهبودی باشید.

روغن درخت چای یک درمان خانگی قوی برای درمان کیست بارتولن است . 

7. سیر برای درمان کیست بارتولن

سیر یک ادویه بسیار پرطرفدار است و ثابت شده است که یکی از موثرترین داروهای خانگی کیست بارتولن است که دلیل اصلی آن خاصیت آنتی بیوتیکی قوی آن است.

این ماده خواصی دارد که باکتریهای اطراف کیست را از بین می برد و در نتیجه خطر عفونت را کاهش می دهد.

علاوه بر این ، سیر ، هنگام بلع ، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا به مبارزه با عفونت ها کمک کرده و باعث بهبودی شود.

 • یک حبه سیر خرد شده را به مدت 2 دقیقه روی ناحیه کیست بمالید.
 • آن را با آب ولرم بشویید. برای کاهش اثر سوزش سیر می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید. این روش درمانی را حداقل دو بار در روز تکرار کنید.
 • روش دیگر ، شما می توانید 1 حبه سیر خرد شده 2 یا 3 بار در روز بخورید ، آن را با یک لیوان آب بخورید تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود.

8-  ماست

ماست ماده خوبی است که می توانید برای درمان کیست بارتولن استفاده کنید .

ماست یونانی سرشار از باکتری لاکتوباسیلوس به بازگرداندن PH طبیعی واژن کمک می کند.

این کمک می کند تا فعالیت میکروارگانیسم های عفونی که می توانند باعث عفونت شوند ، متوقف شود ، که می تواند وضعیت را بدتر کرده و روند بهبود را به تأخیر بیندازد.

ماست همچنین بوی واژن را کاهش می دهد.

 • یک پنبه را به ماست ساده آغشته کرده و به آرامی روی ناحیه کیست قرار دهید. بگذارید چند ساعت بماند ، سپس محل را کاملا با آب ولرم بشویید. این کار را روزانه دو یا سه بار انجام دهید.
 • گزینه دیگر ، شما می توانید روزانه 1 تا 2 فنجان ماست بخورید

9. آسپرین برای درمان کیست بارتولن

از آسپرین می توان برای درمان کیست بارتولن استفاده کرد.

به دلیل خواص ضد التهابی ، به مقابله با درد و التهاب کمک می کند و همچنین خطر عفونت را کاهش می دهد.

 • چند قرص آسپرین را به صورت پودر خرد کنید.
 • کمی آب اضافه کنید تا به صورت خمیر در بیاید. همچنین می توانید از روغن کرچک به جای آب استفاده کنید (این به کاهش التهاب و روند بهبود کمک می کند).
 • این خمیر را به آرامی به ناحیه کیست بمالید و بگذارید حدود 5 دقیقه بماند.
 • آن را با آب ولرم بشویید.

این درمان خانگی کیست بارتولن را 1 یا 2 بار در روز تکرار کنید تا نتایج واقعی را ببینید.

جلوگیری از کیست بارتولن
 • اگر کیست بارتولن توسعه یابد، درمان سریع شامل نشستن در لگن یا وان آب گرم است و ممکن است مانع توسعه آبسه شود.
 • شیوه های مناسب رابطه جنسی می تواند بیماری های منتقله از راه جنسی را کاهش دهد و بنابراین از تشکیل آبسه های ناشی از آن جلوگیری می کند.

آیا استرس می تواند باعث ایجاد کیست بارتولن شود؟

مشخص نیست که آیا کیست بارتولن می تواند ناشی از استرس باشد. دلیل انسداد مجاری بارتولن و ایجاد کیست مشخص نیست ، زیرا غدد بارتولن از بلوغ شروع به کار می کنند و پس از یائسگی کوچک می شوند. انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن

آیا کیست بارتولن یک بیماری مقاربتی است؟

نه ، کیست بارتولن STD نیست اما می تواند توسط باکتری هایی ایجاد شود که باعث بیماری های مقاربتی (STD) می شوند. با این حال ، کیست های بارتولن آلوده اغلب به دلیل عفونت های مقاربتی ایجاد می شوند.

انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن

برای کمک به درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز میشود. درمان با آنتی بیوتیک ممکن است برای زنان سالم با آبسه های بدون عارضه ضروری نباشد اما اگر آلوده و دردناک شود ، دارو و آنتی بیوتیک تجویز می شود. . انتخاب های آنتی بیوتیکی شامل تریمتوپریم-سولفامتوکسازول به تنهایی ، آموکسی سیلین-کلاولانات به علاوه کلیندامایسین یا سفیکسیم به همراه کلیندامایسین است.

سایر روشهای معمول کمتر شامل فرسایش نیترات نقره ،   تبخیر لیزر دی اکسیدکربن ،  قرارگیری حلقه ژاکوبی  و برداشتن غده بارتولین به عنوان آخرین چاره در صورت عدم موفقیت سایر روشها است.

اگر کیست بارتولن درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر کیست درمان نشود ، می تواند آلوده شود و منجر به آبسه بارتولن شود. آبسه بارتولن می تواند درد قابل توجهی ایجاد کند و قطر آن معمولاً بیش از یک اینچ است. در مورد آبسه بارتولن ، بیشتر افراد بهبود می یابند در حالی که در برخی موارد ممکن است دوباره عفونی شود.

عوارض ترکیدن کیست بارتولن

ترکیدن کیست بارتولن عوارض خاصی ندارد. البته باید مراقبت های کافی از نظر بهداشتی انجام شود تا عفونت ایجاد نگردد. توصیه می شود کیست عفونی توسط پزشک تخلیه شود تا از عوارضی مثل عود مجدد کیست و آبسه آن جلوگیری گردد. در صورتی که درد زیادی داشته باشید می توانید از مسکن استفاده کنید.

آیا کیست های بارتولن بو می دهند؟

کیست های بارتولن در مجاری که قرار دارند دردناک می شوند. این ناحیه می تواند قرمز و متورم شود. چرک می تواند از ناحیه شروع به ترشح کند که می تواند بوی بدی را ایجاد کند.

 تفاوت کیست بارتولن با آبسه چیست؟

کیست بارتولین کوچک است و به احتمال زیاد هیچ علائمی از خود نشان نمی دهد در حالی که آبسه می تواند بزرگ شود و باعث ناراحتی هنگام راه رفتن ، نشستن یا داشتن رابطه جنسی شود.

انتی بیوتیک برای درمان کیست بارتولن : ایا می توانم کیست بارتولن را با سوزن تخلیه کنم ؟

بله ، از سوزن و سرنگ اغلب برای تخلیه کیست استفاده می شود. با این حال ، این کار را نباید خودتان در خانه انجام دهید بلکه باید توسط خدمات پزشکی انجام شود. بیماران به طور معمول هیچ گونه ناراحتی در طول عمل تجربه نمی کنند. 

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک