سرطان رحم:تشخیص

سرطان رحم رشد غیر طبیعی (بدخیم)  سلول های رحمی ست. علت دقیق سرطان رحم شناخته شده نیست،  تومور سرطانی که در لایه داخلی رحم رشد می کند ، سرطان رحم گویند .سرطان آندومتر شامل رشد سلول های غیرطبیعی و سرطانی در دیواره داخلی آندومتر می گویند. سن شیوع بین50-55 سالگی شایع است .چاقی و نداشتن فرزند از عوامل خطرند .سرطان رحم شایعترین سرطان دستگاه تولید مثل زنانه در امریکا می باشد و هر ساله حدود 5000 مورد جدید تشخیص داده می شود . ا

اغلب در بافت آندومتر- لایه داخلی رحم -رشد می نمایند به ندرت سرطان در دیواره عضلانی رحم ایجاد می شود .
عوامل خطر سرطان رحم عبارتند از :
رشد بیش از حد آندومتر (هیپرپلازی)، چاقی، زنانی که تا به حال هرگز باردار نشده اند، شروع قاعدگی  قبل از سن 12 سالگی، یائسگی بعد از 55 سالگی، درمان با استروژن، تاموکسیفن، اشعه x ، سابقه خانوادگی سرطان رحم و سندرم لینچ ،،،

سرطان رحم

علت سرطان رحم

علت سرطان رحم نا مشخص است . این بیماری بیشتر در سنین 65- 55 سال شایع است و بیشتر در افرادی که افزایش هورمون استروژن دارند یا قبلاً داشته اند دیده می شود . افزایش هورمون استروژن ممکن است موجب افزایش وزن و چاقی و بیماریهای خاصی نظیر سندرم تخمدان پلی کیستیک شود . این سرطان بیشتر در خانمهایی که یائسگی دیررس داشته اند ( پس از 52 سالگی ) یا هرگز فرزندی نداشته دیده می شود .

علائم و نشانه های سرطان رحم :

علائم سرطان رحم متفاوت و متنوع است و بستگی به این دارد که آیا سرطان قبل یا بعد از یائسگی ایجاد شده باشد . این علائم عبارتند از :در خانمها قبل از یائسگی، پریود شدیدتر از حد طبیعی است یا خونریزی بین دو پریود وجود دارد و یا پس از مقاربت خونریزی ایجاد می شود .در خانمها بعد از یائسگی ، خونریزی واژینال که ممکن است از لکه بینی تا خونریزی شدید متغیر باشد ، دیده می شود .

در صورت عدم درمان ، سرطان رحم ممکن است به لوله های رحم و تخمدانها و سایر اعضاء مانند ریه ها و گاهی کبد منشتر شده و گسترش یابد . شایع ترین علامت سرطان رحم خونریزی غیر طبیعی واژن است. ممکن است به عنوان یک جریان خون آرام آبکی که به تدریج خونریزی بیشتر می شود. پس از یائسگی، هرگونه خونریزی واژینال  غیرعادی است.

علائم شایع سرطان رحم 

خونریزی غیر طبیعی واژینال، لکه بینی، همراه با درد  ،دشواری در هنگام تخلیه ادرار با درد  bladderPain ،درد در نزدیکی  در ناحیه لگن ،ترشح غیر معمول  ،از دست دادن وزن

این علائم ممکن است توسط سرطان رحم یا سایر مشکلات بهداشتی ایجاد  شود.

تشخیص سرطان رحم

معمولا با تست بیوپسی .سونوگرافی، تشخیص داده میشود.

سرطان رحم

در صورتیکه پزشک با توجه به علائم ، مشکوک به سرطان رحم شد ، معاینه لگنی صورت می گیرد . در طی معاینه یک نمونه کوچک از بافت آندومتر جهت بررسی وجود سلولهای سرطانی برداشته می شود . پزشک همچنین ممکن است سونوگرافی انجام دهد . با وارد کردن یک میله ( prob ) به داخل واژن ضخامت لایه داخلی رحم را اندازه می گیرد .

نوشته های مرتبط

ضخامت بیشتر از حد نرمال لایه داخلی رحم می تواند دلیل وجود یک سرطان رحم باشد . در صورتیکه این آزمایشات قطعی نباشد ، ممکن است هیستروسکوپی نیاز باشد که این عمل یک تکه بزرگ از بافت رحم برداشته می شود . نمونه هایی از آندومتر جهت بررسی سلولهای سرطانی تحت بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند . در طی هیستروسکوپی پزشک قادر خواهد بود به طور مستقیم هر گونه ناهنجاری مشهود آندومتر را بررسی نماید .

در صورتیکه سرطان  تشخیص داده شد، آزمایشاتی انجام خواهد شد تا در صورت انتشار ، سرطان مشخص گردد . برای مثال ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه یا MRI قفسه سینه جهت بررسی ریه ها انجام شود . ممکن است آزمایشات خون به منظور بررسی و ارزیابی عملکرد کبد انجام شود .
تومورهای خوش خیم :(مانند یک فیبروئید، پولیپ و یا اندومتریوز):معمولا تهدیدی برای زندگی نیست ومی تواند درمان شود و یا حذف و معمولا دوباره رشدو به بافت های مجاور خود حمله نمی کندو به دیگر قسمت های بدن گسترش  نمی کنند.
تومورهای بدخیم:ممکن است تهدیدی برای زندگی باشند ومعمولا  رشد می کنند  وباعث حمله و آسیب به بافتهای مجاور و ارگان ها (مانند واژن)و به سایر نقاط بدن گسترش می یابند.
سلول های سرطانی می توانند با جدا شدن از تومور رحمی پخش شوند. آنها می توانند از طریق عروق لنفاوی به غدد لنفاوی مجاور سفر کنند. همچنین، سلولهای سرطانی می توانند از طریق رگ های خونی به ریه، کبد، استخوان، مغز گسترش یابند . پس از گسترش سلول های سرطانی ممکن است به بافت های دیگر وصل شوند و ممکن است این بافتها آسیب برسانند.

درمان سرطان رحم

درمان بستگی به مرحله ای دارد که سرطان در آن مرحله تشخیص داده می شود و نیز به این بستگی دارد که آیا سرطان به سایر قسمتها گسترش پیدا کرده یا خیر/در اغلب خانمها ، تومور توسط هیسترکتومی قابل درمان می باشد . در این عمل تومور به همراه رحم از طریق جراحی برداشته می شود . معمولاً تخمدانها و لوله های رحمی نیز همزمان با این عمل برداشته می شوند .

علاوه بر این نمونه های از غدد لنفاوی نزدیک لگن برداشته و مورد بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند تا در صورت انتشار متاستاز تومور سرطانی ، درمانهای بعدی در صورت نیاز انجام شود . ممکن است پس از جراحی رادیوتراپی به منظور از بین بردن سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی فرد باید شیمی درمانی شود و هورمون پروژسترون تجویز شود . زیرا باعث کند شدن رشد سلولهای سرطانی می گردد .

پس از درمان به طور مرتب فرد مبتلا مورد آزمایشاتی جهت بررسی علائم از نظر تغییرات در نمونه های سلولی برداشته شده از قسمت بالای واژن ( قله واژن ) قرار خواهد گرفت .
گزینه های درمانی برای افراد مبتلا به سرطان رحم جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی هستند .درمان شایع ترین درمان  زنان مبتلا جراحی  است.معمولا جراح رحم، گردن رحم و بافت های مجاور را  تخلیه می کند. درمان با رادیوتراپی، هورمون درمانی و شیمی درمانی: اشعه ایکس، و / یا CT یا MRI  میباشد.

درمان بستگی به مرحله سرطان، مرحله IV به عنوان گسترده ترین و معمولا به نوع تهاجمی ترین نوع سرطان که درمان معمولا شامل برداشتن رحم، تخمدان، لوله های فالوپ ، و بخشی از این درمان vagina.Radiation ممکن است با تابش های خارجی و یا پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی) باشد .Chemotherapy (شیمی درمانی) معمولا نیاز به تجویز وریدی مواد مخدر برای درمان سرطان نیاز است.
مدت زمان لازم پس از عمل جراحی به درمان برای هر زن متفاوت است. بعد از هیسترکتومی، بیشتر زنان بعد از یک روز  به خانه برمیگردند، اما برخی از زنان در همان روز  بیمارستان را ترک میکنند. شما احتمالا به فعالیت های عادی خود در 4 تا 8 هفته بعد از عمل جراحی باز میگردید.

شما ممکن است تهوع و استفراغ داشته باشید یا  برخی از زنان پس از عمل جراحی یبوست و یا از دست دادن کنترل مثانه دارند که این اثرات معمولا موقتی هستند.همچنین، شما ممکن است گرگرفتگی، خشکی واژن، و عرق شبانه داشته باشید. این علائم با از دست دادن ناگهانی هورمون های زنانه ایجاد می شود.

هورمون درمانی برای تومورهای رحمی

برخی از هورمون ها می تواند باعث سرطان های خاص رحم شود.هورمون درمانی ممکن است برای زنان مبتلا به سرطان پیشرفته رحم استفاده  شود. همچنین، برخی از زنان مبتلا به سرطان رحم  که می خواهند  باردار شوند هورمون درمانی به جای جراحی انتخاب میشود.

شایع ترین داروی مورد استفاده برای هورمون درمانی قرص پروژسترون است. عوارض جانبی احتمالی شامل افزایش وزن، تورم و حساسیت به لمس پستان هاست.

هورمون هایی که ممکن است برای درمان سرطان رحم استفاده میشوند:

  • مهار کننده های اروماتاز
    پروژستین
    تاموکسیفن

درمان خانگی سرطان رحم

برای تهودر طول درمان برای سرطان ، عادات سالم خوردن و داشتن  یک رژیم غذایی متعادل و خواب کافی و ورزش می تواند کمک به کنترل علائم کند.ع یا استفراغ، از  زنجبیل و یا  چای نعناع ، آدامس، یا در صورت داشتن  اسهال  مقدار زیادی  آب در رژیم غذایی خود داشته باشید.اگر شما مشکل خواب دارید، سعی کنیدیک خواب منظم و کافی داشته باشید. ریزش مو ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. اما با استفاده از شامپو ملایم و اجتناب از محصولات شوینده کمک میکند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.