کم | پر کاری تیروئید در بارداری :درمان ، رژیم غذایی

کم پر کاری تیروئید بارداری درمان : این که خانم ها احساس خستگی، تغییرات در خلق و خو و سایر نشانه ها در ماه های پس از زایمان داشته باشند طبیعی است.

ولی در برخی خانم ها این نشانه ها می توانند مشکل ساز بوده و نشان گر حالتی به اسم التهاب تیروئید  پس از زایمان باشند (PPT) که در واقع التهاب تیروئید در اولین سال پس از زایمان یا سقط است. این به عنوان یک حالت از بیماری هاشیموتو در نظر گرفته شده که یک بیماری خود ایمنی التهاب تیروئید است.

کم پر کاری تیروئید بارداری درمان

انواع مختلفی از التهاب های تیروئید پس از زایمان وجود دارند که عبارتند از

برای کم کاری تیروئید در بارداری چه بخوریم

کلاسیک: شما یک دوره از تیروتوکسیکوز موقت را تجربه خواهید نمود، شرایطی که در آن شما مقادیر زیادی هورمون های تیروئیدی را در خون خواهید داشت و پس از آن یک دوره از کم کاری تیروئید که به حالت فعالیت نرمال تیروئید در سال اول می رسید. این در 25 درصد خانم های مبتلا به PPT رخ می دهد.

سمیت ایزوله شده: در این حالت شما یک دوره از پرکاری را تجربه می کنید ولی کمکاری نه و پرکاری هم خودش به مرور خوب می شود. این معمولا بین 2 تا 6 ماه پس از تولد ایجاد می شود و در 25 درصد خانم های مبتلا به PPT رخ می دهد.

کم کاری تیروئید ایزوله شده: در نصفه دیگر بیماران TTP یک تیروئید تکامل نیافته بین سه تا 12 ماهگی پس از تولد نوزاد ایجاد داشت. هرچند این در بیشتر موارد خوب می شود ولی حدود 15 درصد خانم ها مبتلا به کم کاری تیرویدی پایدار می مانند.

ریسک فاکتور های کم پر کاری تیروئید بارداری درمان

 • این شرایط تا حدودی رایج است و حدود 7 تا 8 درصد خانم های حامله به آن مبتلا می شوند. فاکتور های خاصی ممکن است تعیین کننده این باشند که چه کسانی به التهاب تیروئید پس از زایمان دچار می شوند. این فاکتور ها عبارتند از:
 • یک سابقه فامیلی از اختلال در تیروئید
 • سابقه بروز PPT: شما حدود 70 درصد احتمال مبتلا شدن به آن در حاملگی بعدی را خواهید داشت).
 • حضور آنتی بادی های ضد تیروئیدی در ابتدای حاملگی
 • تغییرات سیستم ایمنی در حین بارداری می تواند التهاب تیروئید را تشدید کند.
 • حدود 50 درصد خانم ها با آنتی بادی های ضد تیروئید مبتلا به التهاب تیروئیدی پس از زایمان می شوند.
 • زمانی که هورون های هیپوفیز مثبت باشند
 • دیابت تیپ یک: حدود 25 درصد افراد مبتلا به دیابت تیپ یک مبتلا به التهاب تیروئید پس از زایمان می شوند
 • لوپوس
 • هپاتیت ویروسی مزمن

روند بیماری تیروئید پس از زایمان

روند عادی بیماری التهاب تیروئید شامل وقوع هایپو تیروئیدیسم ملایم در بین ماه های دو تا شش ماهگی پس از تولد نوزاد است. با طبیعی شدن تیروئید سپس کم کاری تیروئید به مرور خوب می شود.

تظاهر شایع بعدی پرکاری تیروئید ملایم است که در بین ماه های یک تا چهار پس از زایمان ایجاد می شود و پس از آن تیروئید طبیعی می شود. تظاهر سوم به صورت یک پرکاری تیروئید مشخص می شود که سپس به یک کم کاری تیروئید خفیف تبدیل می شود که چند هفته تا چند ماه طول کشیده و در نهایت فعالیت تیروئید طبیعی می شود.

در حالی که برخی موارد التهاب تیروئیدی به مرور زمان خوب می شوند خطر زیادی هم وجود دارد که این شرایط فرد ادامه پیدا کند.

تخمین زده می شود که حدود نیمی از خانم هایی که مبتلا به التهاب تیروئید پس از زایمان هستند در ادامه حدود 4 یا هشت سال بعد مبتلا به کم کاری تیروئیدی پایدار، گواتر (بزرگ شدن تیروئید) یا هر دو حالت شوند. این به آن معنی است که شما باید سطوح TSH را به صورت سالانه چک کنید.

علائم کم پر کاری تیروئید بارداری درمان

تعدادی از علائم التهاب تیروئید پس از زایمان هستند که ممکن است هم در پرکاری تیروئید و هم در کم کاری تیروئید وجود داشته باشد و این علائم شامل ایم موارد می شوند:

 • کاهش میزان شیر در خانم های شیرده
 • از دست دادن مو ها
 • خستگی
 • گواتری که بدون درد است
 • افسردگی، اضطراب و عدم ثبات خلق و خو

علائم فاز پرکاری در تیروئید در التهاب تیروئیدی پس از زایمان معمولا مدل خفیف همان علائم کلی پرکاری تیروئید هستند که شامل اضطراب، ضعف عضلانی، ضربان قلب، حساس شدن، اسهال، لرزش و از دست دادن وزن می شوند.

به طریق مشابه علائم فاز کم کمکاری هم مشابه همان علائم کلی کم کاری هستند و این علائم شامل ورق ورق شدن پوست، خشکی پوست، افزایش وزن (یا عدم توانایی در کاهش وزن)، یبوست، دمای پایین چشم، پف کردن چشم ها، صورت و دست.

تشخیص کم پر کاری تیروئید بارداری درمان

پزشک شما به طور معمول تست های خونی زیادی برای تشخیص بیماری شما انجام می دهد تا بتواند التهاب تیروئیدی پس از زایمان را تشخیص دهد. در فاز پرکاری تیروئیدی تست های شما معمولا یک وضعیت کاهش هورمون های تحریک کننده تیروئیدی (TSH) و یک افزایش در تیروکسین (T3) و تیروتایرتین (T4) را از خود نشان می دهد و گاهی هم نرمال است. در وضعیت کم کاری تیروئید بر عکس حالت قبلی ایجاد می شود.

سطوح آنتی بادی تیروئید پروکسیداز (TPO) معمولا در بسیاری از زنان مبتلا به التهاب تیروئید پس از زایمان افزایش می یابد ولی بیشتر در از کم کاری تیروئیدی افزایش دارد. در برخی موارد التهاب تیروئید پس از زایمان یک اولترسوند انجام می شود تا افزایش ابعاد تیروئید مشخص شود.

لازم است که اشاره کنیم همراه با التهاب تیروئید پس از زایمان نوزاد شما ممکن است بیماری خود ایمن گریوز (که منجر به پرکاری تیروئید می شود) ایجاد شود.

نوشته های مرتبط

در حالی که التهاب تیروئیدی پس از زایمان دلیل شایع تری برای پرکاری تیروئید به شمار می رود پزشک شما باید اطمینان حاصل کند که تشخیص بیماری گریوز را از قلم نینداخته باشد.

برخی فاکتور هایی که می تواند افتراق دهنده بیماری گریوز باشد عبارتند از علائم شدید تر، مثلا بزرگتر شدن غده تیروئید و علائم مربوط به چشم می شود که به آن افتالموپاتی چشمی گریوز گفته می شود.

در برخی موارد هم از ید رادیواکتیو برای افتراق بین گریوز و التهاب تیروئیدی پس از زایمان استفاده می شود. توجه داشته باشید که شما اگر شیرده هستید نباید این تست را انجام دهید مگر اینکه به مدت چند روز شیردهی خود را متوقف کنید.

درمان پرکاری تیروئید:بعد زایمان

دارو های ضد تیروئیدی برای زمان پرکاری تیروئید در التهاب پس از زایمان پیشنهاد نمی شوند. اگر شما نشانه هایی داشته باشید ممکن است لازم باشد بتابلاکر هایی مانند پراپونولول تجوی کنند که علائم را تسکین بدهد.

بین بتابلاکر ها م پروپرانول به علت اینکه تاثیر زیادی روی شیر دهی ندارد ارجح است. انجمن تیروئید آمریکا پیشنهاد می کند که زمانی که فاز پرکاری تیروئید شما فروکش نمود پس از چار تا شش هفته مجددا باید سطوح TSH را بررسی کنید تا ببینید فاز کم کاری تیروئید شاید ایجاد شده باشد که در 75 درصد موارد رخ می دهد.

درمان کم پر کاری تیروئید بارداری درمان

اگر شما فاز کمکاری را به پایین ببرید برنامه درمانی شما شامل این موارد می شود:

Synthroid (لوو تیروکسین): اگر شما علائم شدید کم کاری را داشته باشید، شیرده باشید و قصد باردار شدن هم داشته باشید، احتمالا پزشک شما برای شما لووتیروکسین را آغاز می کند. شما همچنین ممکن است باز هم بر روی دارو قرار بگیرید اگر هم علائمی نداشته باشید ولی TSH شما بالای 10 mIU/L باشد.

در زمان هایی که شما علائم خفیف کم کاری تیروئید را دارید پزشک شما ممکن است شما را بسته به شرایط شما و اینکه آیا شیرده هستید یا خیر بر روی لوو تیروکسین قرار دهد.

نظات مستقیم: اگر شما علائم کمکاری ندارید و مقدار TSH شما بالای 10 mIU/L نیست احتمالا شما به درمان نیاز نخواهی داشت اما لازم است تا سطوح TSH شما هر 4 تا 8 ساعت چک شود تا زمانی که فعالیت تیروئیدی شما وارد حالت طبیعی شود.

لووتیروکسین معمولا یک سال تجویز شده سپس به صورت ملایم دوزش کم می شود و در حین حال مقادیر TSH مرتب  چک می شود تا مطمئن شوید مبتلا به کم کم کاری تیروئید نشده اید. استثنا های این حالت عبارتند از زمانی که شما حامله شده اید یا می خواهید که حامله شوید.

در این زمان ها پزشک شما شما را تا مدتی بعد بر روی دارو هایتان قرار می دهد.

اگر شما در هنگام شیردهی تحت درمان کم کاری تیروئید قرار گرفته اید می توانید با خیال راحت به درمان جایگزینی تیروئید خود ادامه دهید بدون آن که نوزاد شما تهدید شود.

تحقیقات نشان می دهدکه میزان هورمون های تیروئیدی که وارد شیر زنان می شود کمتر از یک درصد میزان نیاز روزانه نوزاد شماست بنابراین دارو ها تاثیر کمی بر روی نوزاد شما خواهند داشت.

موضوع استفاده از دارو های ضد تیروئیدی برای پرکاری تیروئید در زمانی که شیر ده هستید بحث بر انگیز تر از مورد قبلی است و شاید لازم باشد در مورد مزایا و معایب آن بیشتر تحقیق کنید.

ATA می گوید از آنجا که مقادیر کم پروپیل تورازیل (PTU) و متی مازول (MMI) در شیر یافت می شود پزشک شما باید شما را بر روی پایین ترین دوز موثر ممکن قرار دهد.

متخصصین پیشنهاد می کنند که بیشترین دوز مجاز روزانه در هنگام شیر دهی باید 20 میلی گرم متی مازول (MMI) و 450 میلی گرم پروپیل تیوراسیل باشد.

در خانم ها

نکات غیر طبیعی سیکل قاعدگی: کم کاری تیروئید در بسیاری از بانوان مرتبط با عدم سیکل های قاعدگی و یا کم شدن قاعدگی ها بوده است که فاصله بین قاعدگی ها به بیش از 35 روز می رسد. در مقابل پرکاری تیروئید منجر به هایپو منوره (دوره های کوتاه با خونریزی کوتاه) و پلی منوره می شود که در آن خونریزی مداوم در دوره های کمتر از 21 روز رخ می دهد.

اختلال در تخم دان (anovulatory) یعنی که تخمک از تخم دان ها رها نمی شود.

سندرم پلی سیستیک تخم دان (POS): این مشکل ده درصد زن های حامله راتحت تاثیر قرار داده و منجر به نازایی تخم دانی می شود. این اختلال همراه با مقادیر بالای اندروژن خواهد بود که متقابل منجر به دوره های سنگین خونریزی یا بدون قاعدگی می شود.

کوتاه شدن فاز لوتئال: این دوره بین تخمک گذاری و قاعدگی است که زمانی که خیلی کوتاه شود ممکن است تخمک پیش از بارور شدن از دست برود.

کم پر کاری تیروئید بارداری درمان
رژیم غذایی کم کاری تیروئید در بارداری چیست؟

1/ ماهی سالمون :سالمون با داشتن 570 IU ویتامین D در هر 85 گرم از بهترین منابع این ویتامین است. از ماهی خوشتان نمی آید؟ ویتامین D را در آب پرتقال و شیر غنی شده و تخم مرغ نیز پیدا کنید.
2/آجیل برزیلی :تنها دو عدد در روز کافی است. همین مقدار دوز، نیاز به سلنیوم در یک روز را تامین می کند. سلنیوم ماده معدنی است که به صورت بسیار متمرکز در غده تیروئید وجود دارد و نقش بسیار مهمی در تولید هورمون تیروئید ایفا می کند. همچنین این ماده معدنی سبب تقویت قدرت آنتی اکسیدان ها می شود.
3/لوبیا سفید :خانم ها در سنین 19 تا 50 سالگی روزانه به 18 میلی گرم آهن نیاز دارند در حالی که مردان و زنان از سن 50 به بالا روزانه 8 میلی گرم آهن نیاز دارند. دو نکته بسیار مهم است اول اینکه جذب آهن برای بدن دشوار است اما جذب غذاهای سرشار از آهن با اضافه کردن ویتامین C در کنارشان تقویت کننده است. برای مثال می توانید لوبیا سفید را در کنار لیمو ترش میل کنید و دوم آهن سبب می شود تاثیر داروهای هورمون کاهش بیابد. بنابراین مطمئن شوید داروهای تیروئید خود را چهار ساعت قبل یا بعد از یک غذای سرشار از آهن استفاده می کنید.
4/ید در صورت شک به کم کاری تیروئید از منابع غذایی ید دار مانند ( نمک ید دار، ماست، ماهی های های آب شور و محصولات لبنی مانند ( شیر و پنیر ) مصرف کنید. فرد بزرگسال روزانه به 150 میکروگرم ید در روز نیاز دارد. یک فنجان ماست 87/2 میکروگرم ید به بدن می رساند.  

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک