6 راه برای سفید کردن طبیعی دندان

هنگام لبخند زدن یا خندیدن اولین چیزی که در صورت ما به چشم می‌آید، رنگ دندان‌هایمان است. با داشتن دندان‌های سفید قطعا لبخند زیباتری داریم و تا حد قابل توجهی به جذابیت ما اضافه می‌شود. بهداشت دهان و دندان و تمیزی دندان ها برای بسیاری از افراد از معیارهای زیبایی است. همچنین با دندان‌های تمیز هنگام صحبت کردن تاثیر گذارتر خواهیم بود.

اما متاسفانه سفیدی رنگ دندان‌ها به صورت طبیعی با افزایش سن به سمت تغییر رنگ می‌روند و یا عوامل دیگری مثل رنگ موجود در برخی از مواد غذایی و آشامیدنی، باعث کدری و زرد شدن رنگ دندان‌ها می‌شود. امروزه تقاضای افراد برای سفید کردن دندان از طریق راه‌های مختلف از بلیچینگ و لمینت دندان گرفته تا راهکارهای خانگی، بسیار زیاد شده‌ است؛ که برخی از این راهکار ها کم آسیب و برخی باعث آسیب زیادی به دندان ها می شود. در این مقاله به 6 راهکار آسان برای سفید کردن طبیعی دندان می‌ پردازیم. با ما همراه باشید.

1- مسواک با جوش شیرین

سفید کردن طبیعی دندان

در فرمولاسیون بسیاری از خمیر دندان‌ها از جوش شیرین به دلیل خاصیت سفید کنندگی اش استفاده می‌شود.  اگر به ترکیبات خمیر دندان خود نگاه کنید احتمالاً نام بی‌کربنات سدیم را در میان موارد دیگر خواهید یافت، بنابراین جوش شیرین در ترکیب با یک سری مواد مشخص می‌تواند در سفید شدن دندان‌های زرد موثر باشد. جوش شیرین با ایجاد محیط قلیایی در دهان مانع رشد باکتری‌ها می‌شود. هم چنین جوش شیرین دارای خاصیت سایندگی است که در از بین رفتن لکه‌های روی دندان‌ها بسیار موثر است.

برای استفاده از جوش شیرین برای سفیدی دندان کافی است 1 قاشق چایخوری را با 2 قاشق چایخوری آب مخلوط کنید، سپس خمیر به دست آمده را به دندان‌ها با مسواکی نرم به مدت 2 دقیقه بزنید. فراموش نکنید که این ترکیب در طولانی مدت اثر خود را می‌گذارد.

2- پوست موز

سفید کردن طبیعی دندان

شاید عجیب به نظر برسد اما قطعا از میان راهکار های پیشنهاد شده، در دسترس ترین و راحت ترین راه برای سفید کردن دندان، استفاده پوست موز است. قسمت داخلی پوست موز دارای مقادیر قابل توجهی منیزیم، پتاسیم، منگنز و دیگر مواد معدنی است.

این مواد جذب مینای دندان شده و باعث سفید شدن دندان‌ها و کاهش کدری آنها می‌شود. برای این کار کافی است ابتدا دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و سپس پوست یک موز رسیده را به مدت 3 دقیقه روی دندان‌ها بمالید و بعد دندان‌ها را بشویید و تا ساعاتی بعد چیزی میل نکنید. اگر به مدت 2 هفته شب‌ ها قبل از خواب این روش را امتحان کنید، شاهد تغییرات چشم گیری در رنگ دندان‌هایتان می‌شوید. گفتنی است پوست موز تیره شده در این روش کارساز نیست و حتما باید موز رسیده و سالم باشد.

3- زردچوبه

سفید کردن طبیعی دندان

تا قبل از امتحان کردن این روش مطمئنا دچار شک و تردید می‌شوید زیرا رنگ زردچوبه می‌تواند لباس سفید تمیز را به زرد بد رنگ تبدیل کند و حالا نمی دانید روی دندان های شما چه اثری می‌گذارد اما استفاده از زردچوبه از دوران گذشته برای سفید کردن دندان ها یک داروی قدیمی و خانگی بوده و به طور گسترده در چین، ویتنام و هند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین زردچوبه دارای خاصیت ضد التهاب و ضد باکتری است، بنابراین میکروب‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ هایی که باعث ایجاد مشکلات لثه و دندان می‌ شود را، از بین می‌برد.

برای استفاده از این راهکار کافی است پودر زردچوبه را با مقداری آب مخلوط کنید تا شکل خمیری پیدا کند. مسواک را به خمیر آغشته کنید و به دندان‌ها بزنید. پس از انجام این کار دندان‌ها را شست‌وشو ندهید و برای مدت 10 الی 15 دقیقه صبر کنید و سپس دندان‌ها را خوب آبکشی کنید.

اگر قسمتی از خمیر باقی بماند باعث زردی رنگ دندان می‌شود اما اگر کامل دندان‌ها را بشورید تفاوت قبل و بعد آن را کاملا متوجه می‌شوید.

نوشته های مرتبط

4- پراکسید هیدروژن

سفید کردن طبیعی دندان

پراکسید هیدروژن یک ماده شیمیایی و سفید کننده طبیعی است که از آن علاوه بر سفیده کردن دندان‌ها به عنوان ضدعفونی کننده دهان و دندان، تسکین گلو درد، بهبودی زخم‌های کوچک داخل دهان و یا کاهش درد و التهاب لثه ها استفاده می‌شود. برای استفاده از پراکسید هیدروژن برای سفیدی دندان کافی است مقدار مساوی پراکسید هیدروژن را با آب را با نسبت 1/2 در لیوان مخلوط کنید.

این مخلوط را حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه در اطراف دهان خود قرقره کنید. فراموش نکنید استفاده بیش از اندازه از این پراکسید هیدروژن به دندان‌های شما آسیب می‌رساند و تنها با قرقره کردن این محلول یک بار در هفته پس از مدتی نتیجه را مشاهده می‌کنید. پراکسید هیدروژن در صورت استفاده بیش از حد یا در غلظت های خیلی زیاد می تواند باعث آسیب قابل توجهی به مینای محافظ دندان شود.

5- ذغال فعال

سفید کردن طبیعی دندان

زغال فعال نوعی پودر سیاه‌ رنگ با دانه‌های ریز است که از سوزاندن پوست نارگیل، زیتون، از سوختن آهسته و تدریجی چوب و زغال‌ سنگ نارس تهیه می‌شود. این پودر تخلخل بالایی دارد و برخلاف سایر مواد جاذب که به آب می‌چسبند، زغال فعال به سموم و جرم‌ها متصل می‌شوند و آن‌ها را در خود حل می‌کنند. استفاده از ذغال فعال به صورت خام مناسب نیست البته اینکار مانعی ندارد اما بلع مقدار زیاد آن میتواند خطر ساز باشد.

به همین علت استفاده از خمیردندان‌های ذغالی بجای استفاده از ذغال فعال خام پیشنهاد می‌شود. گفتنی است برخی از دندان پزشکان معتقدند استفاده از خمیردندان ذغالی به عنوان خمیردندان روزمره باعث فرسایش دندان‌ها و از بین رفتن مینای دندان می‌شود؛ پس در مصرف خمیردندان ذغالی دقت کرده و زیاده روی نکنید.

6- مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به صورت مرتب

سفید کردن طبیعی دندان

قدرت مسواک زدن به صورت مرتب را دست کم نگیرید. در واقع موثرترین راه برای داشتن دندان‌های سفید، این است که حداقل 30 دقیقه بعد از صرف وعده‌های غذایی یا خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگ دار و اسیدی مثل نوشابه، قهوه، پفک و… دندان‌هایتان را با خمیر دندان مناسب مسواک بزنید.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم باعث کاهش باکتری‌های موجود در دهان و مانع تجمع پلاک‌ ها روی دندان می‌شود. در واقع خمیر دندان لکه‌های روی دندان را از بین می‌برد و کشیدن نخ دندان باکتری‌های ایجاد کننده پلاک را از بین می‌برد. پس تمیز کردن منظم دندان‌ها باعث سفید ماندن آنها می‌شود. مسواک زدن و نخ دندان را به صورت روتین در برنامه روزمره خود جا دهید و بعد شاهد معجزه سفید شدن دندان هایتان باشید.6 راه برای سفید کردن طبیعی دندان

حرف آخر

در این مقاله به 6 راهکار برای سفید شدن طبیعی دندان ها پرداختیم. راهکارهای ارائه شده در این مطلب زمان‌بر هستند و یک شبه جواب نمی‌دهند. این 6 راهکار خانگی نیاز به صبر، حوصله و استمرار دارند. اگر دنبال راهکارهای سریع تر برای تغییر رنگ دندان هایتان هستید با مراجعه به دندان پزشک و بهره گیری از راهکارهای غیر خانگی در مدت زمان کوتاه‌تری دندان هایتان را سفید کنید؛

اما راهکارهای خانگی کم خطر تر هستند و ریسک آسیب به دندان‌هایتان را تا مقدار زیادی کاهش می‌دهند. برای مثال استفاده از درمان لیزری، بلیچینگ، لمینت، کامپوزیت و… از راهکارهای رایج است که در برخی موارد در طولانی مدت باعث آسیب به دندان می‌شود.

در صورتی که از راهکارهای ارائه شده برای سفید کردن دندان هایتان استفاده کردید و یا همچنین اگر از راهکارهای خانگی دیگری استفاده کرده‌اید و نتیجه گرفته اید در قسمت نظرات برایمان بنویسید. از اینکه تا انتهای مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم.6 راه برای سفید کردن طبیعی دندان

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک