واژن :انواع واژن مشخصات یک واژن خوب

واژن حقیقت یا افسانه؟تصورات غلط زیادی در مورد نحوه کار واژن و نحوه مراقبت از آن وجود دارد. برخی از مردم فکر می کنند که واژن یک فضای بدون انتها است یا فقط زمانی بو دارد که مشکلی داشته باشد (که هر دو تصور غلط است).

واژن

 1. طول کانال واژینال چقدر است؟

آنقدر زیاد نیست. به طور متوسط، کانال واژن سه تا شش اینچ است. اگر از نظر بصری بگوییم، به سختی به اندازه طول یک دست می شود. اما شکل واژن در شرایط خاص تغییر می کند، مثلاً طی رابطه جنسی یا زایمان.

واژن

 1. آیا هنگامی که تحریک می شوید، طول واژن بیشتر می شود؟

وقتی که در حال سکس هستید، کانال واژن شما می تواند بلندتر شود تا جا باز کند. تحریک جنسی گردن رحم و رحم را مجبور می کند تا بالا بروند و از سر راه کنار بروند که به دو سوم بالایی واژن اجازه می دهد تا درازتر شود.

اما اگر حس کنید ک آلت جنسی یا اسباب بازی جنسی به گردن رحم برخورد می کند، می تواند به این معنی باشد که بدن شما به قدر کافی تحریک نشده است تا کاملاً جا باز کند. قطعاً، این تنها دلیل نیست –  اگر نفوذ آلت بسیار عمیق باشد، یا اگر آلت یا اسباب بازی از سایز نرمال بزرگتر باشند،گردن رحم ممکن است لمس شود. این مقدار هنگام راست شدن، حدود 5 اینچ است.

انواع شکل واژن نی نی سایت

 1. واژن چگونه برای زایمان متسع می شود؟

کانال واژن و دهانه واژن تا حدود زیادی باز می شود تا به بچه بتواند عبور کند. برخی از زنان که زایمان می کنند ممکن است متوجه تغییر در واژنشان شوند مثل احساس شل شدن یا خشک شدن یا نسبت به قبل پهن تر به نظر می رسد. همچنین ممکن است احساس درد یا زخم داشته باشند. این کاملاً نرمال است.

واژن طی چند روز بعد از زایمان تنگ تر می شود و تا حدودی طی 6 ماه بعد از زایمان به همان شکل قبل از تولد بر می گردد. هرچند ظاهر واژن دقیقاً مثل قبل نمی شود، ولی تا حدود زیادی بهبود می یابد.

واژن

 1. پس واژن نمی تواند همیشه متسع شود؟

نه، هرگز. این یک تصور کاملاً غلط در مورد واژن است – اتساع دائمی آنها غیرممکن است. واژن الاستیک است بنابراین می تواند کش بیاید و دوباره برگردد مثل یک کش لاستیکی.

اگر حس می کنید که واژنتان طی زمان شل شده است، می تواند به علت دو سناریو باشد. اگر کشسانی واژن ضعیف شود، ممکن است نتواند به طور کامل جمع شود. این می تواند در زنانی رخ دهد که چندین زایمان داشته اند. صرف نظر از زایمان، افزایش سن نیز عضلات واژن را ضعیف می کند.

انواع واژن مشخصات یک واژن

 1. آیا من باید تمرینات کیگل را انجام بدهم؟

طی زمان، عضلات کف لگن ممکن است به علت زایمان، جراحی، پیر شدن، فشار ناشی از یبوست یا سرفه و افزایش وزن ضعیف شوند.

تمرینات کیگل می تواند به قدرت عضلات کف لگن کمک کند که از مثانه، رحم، رکتوم و روده کوچک حمایت می کنند.

همچنین آنها از بی اختیاری ادراری یا مدفوع جلوگیری می کنند.

 1. آیا کلیتوریس هم بزرگتر می شود؟

بله! هنگامی که تحریک می شوید، کلیتوریس متورم می شود و دوباره جمع می شود یعنی زیر کلاهکش قایم می شود. اندازه کلیتوریس مثل آلت تناسلی مرد هنگام تحریک جنسی خیلی تغییر نمی کند اما قطعاً اندازه آن زیاد می شود.

 1. آیا اندام های تمام زنان مثل هم است؟
نوشته های مرتبط

خیر، هرگز. واژن، لبیا، کلیتوریس و تمام بخش های اندام تناسلی شما منحصر به فرد هستند. لب های واژن ممکن است غیرمتقارن باشد، یا کلیتوریس ممکن است کوچک باشد. پوست این منطقه می تواند حتی روشن تر یا تیره تر از پوست کلی بدن باشد.

هرچند ممکن است شکل و سایز متوسط داشته باشند اما اندام های تناسلی هرکس واقعاً متفاوت است.

همه چیز درباره دستگاه تناسلی زنان
 1. چرا پوست آن پایین تیره از قسمت های دیگر بدن است؟

کاملاً طبیعی است که رنگ پوست اندام های تناسلی نسبت به نواحی دیگر متفاوت باشد. برای مثال، برخی زنان لبیای قهوه ای یا مایل به قرمز دارند در حالیکه برای دیگران ممکن است صورتی یا بنفش رنگ باشد.

واژن

همچنین اندام های تناسلی هنگام تحریک ممکن است تیره تر شوند. جریان خون به این ناحیه باعث تورم و تغییر رنگ کلیتوریس و لبیای داخلی (لبیای مینور) می شود.

اما، در نظر داشته باشید که اگر واژن شما همیشه به رنگ بنفش است، ممکن است دچار عفونت قارچی یا تحریک مزمن مهبل که با عنوان لیکن ساده[1] شناخته می شود، شوید. اگر در مورد رنگ واژن خود نگران هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

 1. آیا موی ناحیه شرمگاهی (پوبیس) واقعاً لازم است؟

اینکه موی ناحیه پوبیس داشته باشید یا نه کاملاً شخصی است ولی در حقیقت برای سلامت واژن ضروری نیست.

اما حذف موهای زائد بسته به روش آن خطراتی دارد. برای مثال، ممکن است علائمی مثل سوزش ناشی از تیغ، بریدگی یا خارش در صورت عدم حذف کامل مو را تجربه کنید.

 1. آیا من برای تمیز نگه داشتن باید دوش بگیرم؟

علی رغم اینکه دوش گرفتن یک روش اثبات شده است، پزشکان توصیه می کنند که دوش نگیرید. واژن به طور طبیعی خودش را تمیز میکند پس نیازی به استفاده از ابزار اضافه نیست.

گرفتن دوش می تواند میکروب های سالم و طبیعی واژن را از بین ببرد و به طور موقت اسیدیته طبیعی را تغییر دهد و زمینه را برای رشد باکتری های مضر فراهم کند. ای یعنی واژن به عفونت های واژنی و عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) حساس می شود.

دستگاه تناسلی زنان با هم فرق دارد

 1. آیا واژن در ماه های مختلف، بوهای مختلفی دارد؟

کاملاً قابل درک است که ممکن است در صورت بو دادن واژن، پریشان شوید. اما حقیقت این است که واژن به طور طبیعی دارای بو است.

برای مثال، ممکن است بعد از تغییر رژیمتان متوجه تغییر بو شوید –سیر، تن ماهی و مکمل های رژیمی می توانند تأثیر بگذارند. همچنین طبیعی است که طی قاعدگی شدت و بوی واژن تغییر کند. اما اگر بوی ناخوشایند و دائمی دارد یا اگر ترشحات غلیظ یا سبزرنگ نیز دارد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار عفونت یا عدم تعادل باکتریایی شده باشید. پزشک شما با تجویز دارو شرایط و بوی بد را درمان می کند.

سخن پایانی

عمق، رنگ پوست و بوی واژن برای همه یکسان نیست. اما اگر در مورد واژن خود نگران هستید، مثلاً در مورد تغییر رنگ یا بوی ناخوشایند با دکترتان مشورت کنید. آنها به شما اطمینان می دهند که همه چیز نرمال است یا در صورت وجود مشکل یک برنامه درمانی را آغاز می کنند.

به هر حال، مهم است که به یاد داشته باشید که واژن هر کس متفاوت است.

واژنها می توانند به طور طبیعی پس از زایمان تغییر کنند و طبیعی است که بعد از زایمان احساس خشکی ، زخم یا پهن شدن کنید. در هنگام زایمان ، نوزادان از طریق دهانه رحم عبور می کنند و از طریق واژنبه دنیا می آیند. دهانه واژن کشیده می شود تا کودک بتواند از آن عبور کند. بعد از زایمان طبیعی ، احساس خشکی یا شلی واژن از حالت عادی طبیعی است. رابطه جنسی نیز ممکن است برای مدتی کمی دردناک باشد.

پس از زایمان طبیعی ، واژن کاملاً به حالت قبلی خود بر نمی گردد. اگرچه این نباید مشکلی ایجاد کند. اگر در این مورد نگرانی دارید ، می توانید با پزشک خود صحبت کنید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک