انواع واژن و مشخصات یک واژن خوب

انواع واژن و مشخصات یک واژن خوب : واژن حقیقت یا افسانه؟تصورات غلط زیادی در مورد نحوه کار واژن و نحوه مراقبت از آن وجود دارد. برخی از مردم فکر می کنند که واژن یک فضای بدون انتها است یا فقط زمانی بو دارد که مشکلی داشته باشد (که هر دو تصور غلط است).

21 واقعیت واژن که هر فردی باید بداند

برای شروع، واژن و فرج مترادف نیستند.

واژن سالم یک واژن شاد است، و حفظ سلامت فرج و واژن راحت‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید – یعنی تا زمانی که بدانید در آنجا چه می‌گذرد. از ظاهر، بوی و عملکرد آن، چند نکته ضروری در مورد واژن وجود دارد که هر فردی (چه واژن داشته باشد یا نداشته باشد) باید بداند، به خصوص اگر خیلی خجالتی بوده اید که بپرسید یا نپرسید. نمی دانم کجا برای اطلاعات جستجو کنم. به عنوان مثال، “واژن” یک اصطلاح فراگیر برای همه چیز بین پاهای شما نیست، علیرغم آنچه ممکن است به شما گفته شده باشد.

در عوض، واژن یک اندام عضلانی و توخالی است که از دهانه واژن تا رحم امتداد دارد. از آنجا که واژن دارای دیواره های عضلانی است، واژن می تواند منبسط و منقبض شود و به آن اجازه می دهد هر چیزی از تامپون گرفته تا انگشت، آلت تناسلی و نوزاد را در خود جای دهد . دیواره های واژن با غشاهای مخاطی پوشانده شده است که آن را محافظت و مرطوب نگه می دارد و برخلاف تصور رایج، واژن ها عمدتاً قادر به مراقبت از خود هستند. آنها برای حفظ میکروبیوم ظریف خود به کمک زیادی نیاز ندارند، اما هنوز چند واقعیت اساسی در مورد واژن وجود دارد که باید به طور عمومی شناخته شود.

مطمئن نیستید که بعد از زایمان چه اتفاقی برای اندازه واژن خود می افتد؟ کنجکاو هستید بدانید در حین مقاربت چه اتفاقی برای واژن شما می افتد ؟ آیا نگران این هستید که یائسگی به معنای پایان زندگی جنسی شما باشد؟ برای یافتن حقایق شگفت انگیزی که ممکن است درباره واژن ندانید، ادامه مطلب را بخوانید.

1. شما واقعا نمی توانید چیزی را در واژن خود، مانند تامپون، «از دست بدهید».

همه این افسانه را شنیده اند که ممکن است چیزهایی در آنجا گم شوند. پرستار پرستار و معاون مدیر ائتلاف برای گسترش دسترسی به پیشگیری از بارداری، لیزا استرن ، RN، MSN، MA، به روز زن می گوید: “واژن در انتهای داخلی توسط دهانه رحم و بافت خود واژن محدود شده است. ” به عبارت دیگر، واژن شما به ناحیه دیگری از بدن شما متصل نیست، بنابراین نگران گم شدن چیزی نباشید.

 

با این حال، استرنز می‌گوید که گاهی اوقات یک تامپون می‌تواند در عمق واژن قرار بگیرد، مثلاً اگر در حین مقاربت به طور تصادفی در جای خود باقی بماند. او می‌گوید: «اگر این اتفاق بیفتد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما باید بتواند آن را به راحتی با اسپکولوم و فورسپس خارج کند.

2. درست مانند صورت شما، واژن شما نیز با افزایش سن چروک می شود.

بله، ظاهر اندام خصوصی شما ممکن است با افزایش سن تغییر کند. لیسا رانکین ، پزشک متخصص زنان و نویسنده کتاب What’s Up Down?: سوالاتی که فقط می خواهید بپرسید، ممکن است با کاهش سطح استروژن، لابیاها کمتر چاق شوند، لایه های چربی در لابیاها کوچک می شوند و کلاژن کمتر می تواند منجر به افتادگی بیشتر شود. پزشک زنان شما اگر بهترین دوست شما بود ، به روز زن می گوید . “پوست فرج ممکن است تیره یا روشن شود و کلیتوریس کوچک شود. در هر صورت طبیعی است.”

اگر رنگ یا ظاهر فرج شما در طول زمان تغییر کند، آیا باید نگران باشید؟ نه – این کاملا طبیعی است. رانکین می‌افزاید: «این تغییرات که اغلب به کاهش سطح استروژن مربوط می‌شود، تأثیری بر میزان لذت بخش‌های شما نمی‌گذارد.»

 

3. واژن و فرج شما یکی نیستند.

بسیاری از مردم از اصطلاح “واژن” در مورد تمام قسمت های اندام تناسلی زنان، از جمله اجزای داخلی و خارجی استفاده می کنند، اما در واقع این درست نیست. دکتر آنجلا جونز ، OB/GYN، به روز زن می گوید : “واژن ها واژن هستند . ” “آنها فرج نیستند. بسیاری از مردم از آناتومی اولیه خود آگاه نیستند و تمایل دارند از اصطلاحات مترادف استفاده کنند.”

همانطور که دکتر مری جین مینکین ، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان ییل-نیو هاون و استاد بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل، به روز زن توضیح می دهد، واژن مانند یک “لوله” است که از دهانه رحم تا پرده بکارت شما امتداد می یابد. هر چیزی که می توانید ببینید – از جمله کلیتوریس، مجرای ادرار، لابیا و پوبیس – بخشی از فرج است.

 

4. هیچ دو فرج شبیه هم نیستند.

مانند دانه های برف، هیچ دو فرج شبیه هم نیستند، و اگرچه بسیاری از مردم نگران هستند که فرج آنها “عادی” به نظر نمی رسد، اما واقعا چنین چیزی وجود ندارد. لب های بزرگ (لب های بیرونی) و لب های کوچک (لب های داخلی) در همه انواع بدن متفاوت به نظر می رسند و رنگ نرمال لابیا از صورتی تا قرمز تا قهوه ای تا ارغوانی متغیر است.

 

همانطور که دکتر جونز توضیح می دهد، “هیچ واژنی یکسان نیست و واژن ها خاص هستند، زیرا هیچ اندام دیگری وجود ندارد که کاری را که انجام می دهد انجام دهد.” بنابراین، مگر اینکه متوجه یک نقطه خاص در لابیای خود شوید که رنگ آن متفاوت از پوست اطراف باشد، مانند خال یا برآمدگی متورم، احتمالاً فرج شما کاملاً طبیعی است – حتی خاص!

 

5. مقداری ترشحات واژن طبیعی است.

طبق گفته Janelle King ، MPH، BSN، RN، داشتن ترشحات شفاف، سفید و با بوی ملایم (اغلب) کاملا طبیعی است. با این حال، مقدار و قوام ترشح از فردی به فرد دیگر متفاوت است. کینگ به روز زن می گوید: “رنگ و ضخامت ترشحات شما نیز در طول چرخه قاعدگی متفاوت خواهد بود – بیشتر در نزدیکی تخمک گذاری و هفته قبل از قاعدگی قابل توجه است. ”

 

اما همه ترشحات طبیعی نیستند ، بنابراین حتماً چشمان خود را برای هر گونه تغییری نگه دارید. کینگ می‌گوید: «اگر ترشحات شما زرد/سبز، خاکستری است، بوی بدی دارد، یا علائم آزاردهنده‌ای مانند خارش یا سوزش را تجربه می‌کنید، باید برای آزمایش با پزشک خود تماس بگیرید.»

 

6. واژن شما خودش را تمیز می کند.

دوستان از صابون و پاک کننده های خشن فاصله بگیرید، زیرا واژن شما به تنهایی خود را تمیز نگه می دارد. استرن توضیح می دهد: “واژن توسط غدد مختلفی پوشانده شده است که مایعات مورد نیاز برای روان کردن و پاکسازی ناحیه واژن را تولید می کنند.” اکثریت قریب به اتفاق عفونت‌های واژن که من در مطب خود می‌بینم، خود القا می‌شوند – عموماً توسط کسانی که فکر می‌کنند با شستن واژن خود با آب و صابون، یا بدتر از آن با دوش، کار خوبی انجام می‌دهند.»

 

همانطور که دکتر جونز می گوید، “واژن ها مانند اجاق های خود تمیز شونده هستند، و حدس بزنید چیست؟ آنها قرار است بوی واژن بدهند، نه یک دسته گل رز.” به جای دور ریختن بیوم پیچیده خود با محصولاتی با رایحه گل، اعتماد کنید که واژن شما به تنهایی کار را انجام می دهد. و صحبت از آن …

7. استفاده از محصولات حمام بر روی واژن در واقع می تواند مضر باشد.

محصولات حمام، به‌ویژه آنهایی که دارای رنگ‌های شیمیایی یا معطر هستند، می‌توانند واژن را تحریک کنند و روان‌کننده‌های مفید و فلور (باکتری‌ها و مخمرها) را که طبیعی و طبیعی هستند، از بین ببرند. هنگامی که این ترکیبات مفید شسته می شوند، باکتری های بی هوازی و مخمرها تکثیر می شوند و می توانند علائمی مانند ترشح، بو و خارش ایجاد کنند. آیا تا به حال عفونت قارچی داشته اید ؟ آره خیلی جالب نیست

 

دکتر مینکین می‌گوید: «به طور کلی، هرچه کمتر به آن عمل کنید، بهتر است. در حالی که کمی صابون ملایم و ضد حساسیت روی ناحیه لابیا مشکلی ندارد، اما مطمئن باشید که بدن شما کار خوبی برای تمیز نگه داشتن داخل آن انجام می دهد.

 

8. داشتن واژن اسیدی چیز خوبی است.

به گفته کینگ، پس از روده‌ها، واژن شما بیش از هر جای دیگری در بدن شما حاوی باکتری است. او می‌گوید: «باکتری‌های «خوب» در واژن شما به تعادل pH کمک می‌کنند.» او اشاره می‌کند که محدوده سالم pH واژن شما بین 3.8 تا 4.5 است.

 

با این حال، زمانی که PH واژن شما پایین می‌آید، می‌تواند منجر به خارش، سوزش، بوی نامطبوع یا ترشحات غیرعادی شود، به همین دلیل مهم است که هیچ ناحیه‌ای غیر از بیرونی‌ترین لابیای خود را که موهای ناحیه تناسلی شما رشد می‌کند، نشویید. اگر نیاز به بازگرداندن سطح pH واژن خود دارید، دکتر مینکین استفاده از پروبیوتیک های RepHresh را توصیه می کند .

9. آنچه می خورید می تواند بر واژن شما تأثیر بگذارد.

راه دیگر برای حفظ تعادل pH واژن در محدوده سالم: خوردن غذاهای مرتبط با سلامت واژن، مانند ماست. مطالعه منتشر شده در Archives of Gynecology and Obstetrics به شرکت کنندگان حامله مبتلا به عفونت های مخمری عسل و ماست داد و آنها دریافتند که این مخلوط اثرات مشابهی با داروهای ضد قارچ در درمان عفونت های قارچی دارد.

 

10. واژن شما در هنگام تحریک بزرگ می شود.

واژن اگر سازگار نباشد چیزی نیست. به گفته Rankin، طول متوسط ​​واژن سه تا چهار اینچ است، اما اندازه آن می تواند دو برابر شود. پس از برانگیختگی، قسمت بالایی واژن کشیده می‌شود و دهانه رحم و رحم را کمی عمیق‌تر به داخل بدن فشار می‌دهد تا جایی برای نفوذ ایجاد شود. توانایی طبیعی بدن شما برای خود روانکاری کمک می کند تا رابطه جنسی نفوذی واژینال کمتر ناراحت کننده و لذت بخش تر شود.

 

11. لابیای شما نیز ممکن است در هنگام برانگیختگی تغییر رنگ دهد.

رنگ فرج شما ممکن است به رنگ بقیه پوست شما نباشد – برای بسیاری، رنگ آن تیره تر است. و به گفته دکتر مینکین، رنگ لابیای شما می تواند به طور موقت در هنگام برانگیختگی حتی تیره تر شود زیرا خون به آن ناحیه می رود.

 

12. برخی از واژن ها با ارگاسم انزال می کنند.

درست مانند آلت تناسلی، برخی از واژن ها انزال می کنند. انزال زنانه زمانی اتفاق می‌افتد که مایع (اما نه لزوماً ادرار) از مجرای ادرار در هنگام برانگیختگی یا ارگاسم خارج می‌شود ، و معمولاً به عنوان آب‌پاشی شناخته می‌شود (اگرچه برخی تحقیقات نشان می‌دهند که انزال و دمیدن دو چیز متفاوت هستند). رانکین می گوید غیر معمول. “به نظر می رسد این یک مهارت آموخته شده است و بیشتر با بالا رفتن سن افراد و یادگیری نحوه عملکرد بدنشان اتفاق می افتد.”

خب چطور اتفاق افتاد؟ رانکین توضیح می دهد: “غده هایی در اطراف مجرای ادرار – لوله بین مثانه و دنیای بیرون – وجود دارند که احتمالاً مایع ترشح می کنند، به ویژه هنگامی که دیواره قدامی واژن تحریک می شود.” البته این هم درست است که بسیاری از ارگاسم ها بدون انزال اتفاق می افتد و گاهی انزال بدون ارگاسم کامل اتفاق می افتد.

13. همه نمی توانند به تنهایی از طریق دخول واژینال به ارگاسم برسند.

طبق یک مطالعه در سال 2017 در مجله جنسیت و درمان زناشویی ، تقریباً 40 درصد از شرکت کنندگان برای رسیدن به ارگاسم به تحریک کلیتورال نیاز داشتند، که به این معنی است که نفوذ واژن به تنهایی ممکن است به شما اجازه ندهد که به O بزرگ برسید. برخی از کارشناسان حتی فکر می کنند که نقطه G که از دیرباز اعتقاد بر این بود که کلید رسیدن به ارگاسم واژن است) یک افسانه است.

اصطلاح “نقطه G” برای اولین بار در اوایل دهه 80 توسط بورلی ویپل، دکترای جنسی، و محققانش ابداع شد که نقطه G را به عنوان “لوبیای کوچک” توصیف کردند که به عنوان یک منطقه اروژن قوی عمل می کند. با این حال، در سال 2012، دکتر آمیچای کیلچفسکی اورولوژیست و همکارانش 29 مطالعه را – از جمله بررسی‌ها، نمونه‌برداری از بافت واژن، مطالعات عصبی و سونوگرافی – بررسی کردند و هیچ مدرک قطعی از وجود نقطه G پیدا نکردند .

14. کلیتوریس شباهت های زیادی با آلت تناسلی دارد.

آن ناحیه اروژن لوبیایی شکل در راس لابیا مینور شما بسیار قدرتمندتر از آن چیزی است که فکر می کنید. کلیتوریس دارای 8000 پایانه عصبی است که دو برابر آلت تناسلی است. و اگرچه اکثر کلیتوریس – حدود چهار پنجم آن – از بیرون دیده نمی شود، اما با استفاده از آلت تناسلی شل تقریباً برابر است (حدود سه و نیم اینچ) قسمت های داخلی کلیتوریس

15. واژن شما ممکن است پس از زایمان به شدت تغییر کند.

واژن بعد از زایمان ممکن است از بیرون متفاوت به نظر نرسد، اما تقریباً مطمئناً احساس متفاوتی خواهد داشت. رانکین می‌گوید: «به‌عنوان یک متخصص زنان، تقریباً همیشه می‌توانم بگویم که آیا کسی از طریق واژینال زایمان کرده است یا نه. “من برای کسی که دو بچه داشته است نسبت به کسی که هرگز زایمان نکرده است به یک اسپکولوم بزرگتر نیاز دارم. اما از بیرون نمی توان تشخیص داد مگر اینکه فرد در حین زایمان پاره شده باشد، در این صورت ممکن است جای زخم ضعیفی روی بدنش ایجاد شود. محل پارگی یا اپیزیوتومی.”

16. پس از زایمان، واژن شما نیاز به تنفس دارد.

فرقی نمی کند که زایمان طبیعی داشته باشید یا سزارین – پزشکان همچنان توصیه می کنند که از دخول به مدت چهار تا شش هفته پس از زایمان خودداری کنید، زیرا واژن برای بهبودی به این زمان نیاز دارد. همچنین اگر پارگی پرینه یا اپیزیوتومی دارید، ممکن است نیاز به صبر بیشتری داشته باشید (زیرا بله، این اتفاق می افتد).

17. کگل فقط برای کسانی نیست که زایمان کرده اند.

کگل برای افزایش قدرت عضلات کف لگن استفاده می شود و به گفته دکتر مینکین، تمرینات کگل می تواند برای هر کسی که واژن دارد مفید باشد. به هر حال، عضلات کف لگن شما به حمایت از همه اندام های لگنی شما، از جمله مثانه، رحم، روده، راست روده و البته واژن کمک می کنند. بهترین بخش: شما می توانید آنها را در هر مکان و هر زمان انجام دهید. به منظور انجام کگل، به سادگی عضلاتی را که برای شروع و توقف جریان ادرار استفاده می کنید، فشار دهید.

18. محصول دوره “درست” وجود ندارد.

محصولات قاعدگی که در طول ماه استفاده می کنید باید فقط به چیزی بستگی داشته باشد که شما را راحت تر می کند. و در حالی که بحث معمولاً به پد در مقابل تامپون خلاصه می شود، کینگ اشاره می کند که گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

او می‌گوید: «در طول زندگی‌تان بین 5 تا 15 هزار پد یا تامپون استفاده می‌کنید و متأسفانه بیشتر آنها به عنوان زباله‌های پلاستیکی در محل دفن زباله‌ها قرار می‌گیرند». اگر به دنبال محصولی پایدارتر هستید، کینگ پیشنهاد می‌کند از پدهای پارچه‌ای قابل استفاده مجدد، فنجان‌های قاعدگی یا لباس‌های زیر قاعدگی به جای پدها و تامپون‌ها استفاده کنید.

19. با افزایش سن، خشکی واژن را بیشتر تجربه می کنید.

سطح استروژن شما به طور طبیعی در طول یائسگی شروع به کاهش می‌کند ، که می‌تواند باعث نازک‌تر شدن، خشک‌تر شدن و تحریک راحت‌تر بافت واژن شود. برای کسانی که آتروفی واژن را تجربه می کنند ، رابطه جنسی می تواند به دلیل کاهش روانکاری، ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد. اما نترسید: طیف وسیعی از گزینه های درمانی از جمله مرطوب کننده های واژن، کرم های استروژن و روان کننده های شخصی وجود دارد.

کینگ توصیه می کند: “اگر روان کننده شخصی را انتخاب می کنید، بهتر است از نوعی استفاده کنید که با محدوده سالم pH واژن شما سازگار باشد.” از روان کننده هایی که رنگی یا طعم دار هستند دوری کنید، زیرا می تواند باعث تحریک یا عفونت شود.

20. انجام غربالگری سرطان دهانه رحم ضروری است.

غربالگری سرطان برای یافتن سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم شما استفاده می شود و در سال 2020، انجمن سرطان آمریکا (ACS) دستورالعمل های خود را برای غربالگری سرطان دهانه رحم به روز کرد . طبق جدیدترین دستورالعمل های آنها، اکنون آزمایش HPV به تنهایی به عنوان روش ترجیحی غربالگری سرطان دهانه رحم برای همه افراد دارای دهانه رحم در سنین 25 تا 65 سال استفاده می شود و از سن 25 سالگی، باید هر پنج سال یک بار آزمایش HPV انجام شود. . همچنین انجام آزمایش مشترک HPV/Pap هر پنج سال یا آزمایش پاپ اسمیر هر سه سال یک بار قابل قبول است.

چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ تست پاپ به دنبال سلول‌های غیرطبیعی است که می‌توانند منجر به سرطان در دهانه رحم شوند، در حالی که تست HPV به دنبال ویروس پاپیلومای انسانی است، ویروسی که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود. تست های HPV روش جدیدتری برای غربالگری سرطان دهانه رحم هستند و مطالعات نشان داده اند که تست های HPV دقیق تر و قابل اعتمادتر از تست پاپ هستند – از طریق هر دو تست می توان پیش سازهای سرطان دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سرطان پیدا کرد.

21. نه همه زنان واژن دارند و نه همه افرادی که واژن دارند زن هستند.

به یاد داشته باشید: دستگاه تناسلی برابر با جنسیت نیست، و اگر چنین فرض کنیم می تواند مضر باشد. بسیاری از افرادی که خود را به عنوان زن معرفی می کنند با واژن متولد نشده اند و بسیاری از افرادی که خود را به عنوان مرد یا غیر باینری معرفی می کنند واژن دارند.

واژن

 1. طول کانال واژینال چقدر است؟

آنقدر زیاد نیست. به طور متوسط، کانال واژن سه تا شش اینچ است. اگر از نظر بصری بگوییم، به سختی به اندازه طول یک دست می شود. اما شکل واژن در شرایط خاص تغییر می کند، مثلاً طی رابطه جنسی یا زایمان.

واژن

 1. آیا هنگامی که تحریک می شوید، طول واژن بیشتر می شود؟

وقتی که در حال سکس هستید، کانال واژن شما می تواند بلندتر شود تا جا باز کند. تحریک جنسی گردن رحم و رحم را مجبور می کند تا بالا بروند و از سر راه کنار بروند که به دو سوم بالایی واژن اجازه می دهد تا درازتر شود.

اما اگر حس کنید ک آلت جنسی یا اسباب بازی جنسی به گردن رحم برخورد می کند، می تواند به این معنی باشد که بدن شما به قدر کافی تحریک نشده است تا کاملاً جا باز کند. قطعاً، این تنها دلیل نیست –  اگر نفوذ آلت بسیار عمیق باشد، یا اگر آلت یا اسباب بازی از سایز نرمال بزرگتر باشند،گردن رحم ممکن است لمس شود. این مقدار هنگام راست شدن، حدود 5 اینچ است.

انواع شکل واژن نی نی سایت

با توجه به اینکه بحث در مورد واژن دیگر یک موضوع تابو نیست، باور نکردنی است که اکثر زنان واقعاً چقدر کمی از واژن خود، از آناتومی، تغییرات ماهانه، بهداشت و احساسات مختلف تجربه می کنند. بنابراین، به منظور آموزش زنان، ما چند مورد را که ممکن است شما را در مورد شما شگفت زده کند یا نه، خلاصه کرده ایم.

ما باید از اصطلاح “فرج” به جای واژن استفاده کنیم

از نظر فنی، واژن در واقع کانال کشسان و عضلانی است که فرج را به دهانه رحم و رحم متصل می کند. ولووا اصطلاح صحیحی است که هنگام اشاره به اندام های جنسی خارجی زنانه استفاده می شود. این شامل شرمگاه، دهانه مجرای ادرار، کلیتوریس، لابیا مینور و لابیا بزرگ و دهانه واژن می شود.

اندام تناسلی خارجی زن

همانطور که در نمودار می بینید، ساختار خارجی فرج شامل لب های بزرگ است که لب های بیرونی واژن، لب های کوچک، لب های داخلی و کلیتوریس هستند، منطقه ای بسیار حساس و اروژنی که حاوی عصب بیشتری است . انتها بیش از هر قسمت دیگری از بدن یک زن.

واژن در زاویه 130 درجه قرار گرفته است

مجرای واژن در بدن شما زاویه دارد، به همین دلیل است که گاهی اوقات هنگام رابطه جنسی یا قرار دادن تامپون ممکن است احساس کنید که در حال برخورد به دیوار هستید.

شما از واژن خود ادرار نمی کنید

این ممکن است شما را شگفت زده کند، اما در واقع سه سوراخ وجود دارد و نه فقط دو . در حالی که مردان از آلت تناسلی خود ادرار می کنند، زنان از مجرای ادرار (ساختار لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می برد) ادرار می کنند. از جلو به عقب اولین سوراخ مجرای ادرار و سپس واژن است که بالای مقعد است.

ملت رنگین کمان فرج

در حالی که ستاره های پورن ممکن است تصویری به ظاهر متفاوت را به تصویر بکشند، فرج هر زنی در واقع متفاوت به نظر می رسد . برخی از لب‌های بزرگ (لب‌های بیرونی) به داخل جمع می‌شوند و برخی آویزان می‌شوند، برخی متقارن و برخی دیگر نامتقارن هستند. شما هم لب های بیرونی بلند و هم کوتاه دارید.

لابیا مینورها نیز از نظر ظاهر و اندازه متفاوت هستند و باید به خاطر داشت که هنگام مقایسه خود با ستاره های پورن، بسیاری از آنها تحت عمل لابیاپلاستی قرار گرفته اند تا ظاهر لابیا مینور را از نظر زیبایی تغییر دهند.

رنگ آناتومی فرج نیز از فردی به فرد دیگر کاملاً متفاوت است و از صورتی روشن تا قهوه ای تیره متغیر است.

 1. واژن چگونه برای زایمان متسع می شود؟

کانال واژن و دهانه واژن تا حدود زیادی باز می شود تا به بچه بتواند عبور کند. برخی از زنان که زایمان می کنند ممکن است متوجه تغییر در واژنشان شوند مثل احساس شل شدن یا خشک شدن یا نسبت به قبل پهن تر به نظر می رسد. همچنین ممکن است احساس درد یا زخم داشته باشند. این کاملاً نرمال است.

واژن طی چند روز بعد از زایمان تنگ تر می شود و تا حدودی طی 6 ماه بعد از زایمان به همان شکل قبل از تولد بر می گردد. هرچند ظاهر واژن دقیقاً مثل قبل نمی شود، ولی تا حدود زیادی بهبود می یابد.

واژن

 1. پس واژن نمی تواند همیشه متسع شود؟

نه، هرگز. این یک تصور کاملاً غلط در مورد واژن است – اتساع دائمی آنها غیرممکن است. واژن الاستیک است بنابراین می تواند کش بیاید و دوباره برگردد مثل یک کش لاستیکی.

اگر حس می کنید که واژنتان طی زمان شل شده است، می تواند به علت دو سناریو باشد. اگر کشسانی واژن ضعیف شود، ممکن است نتواند به طور کامل جمع شود. این می تواند در زنانی رخ دهد که چندین زایمان داشته اند. صرف نظر از زایمان، افزایش سن نیز عضلات واژن را ضعیف می کند.

انواع واژن مشخصات یک واژن

هدف از موهای ناحیه تناسلی

بله، باور کنید یا نه، موهای ناحیه تناسلی کار دارد. نقش یک سد محافظ برای بافت های تناسلی و دهانه واژن را بر عهده می گیرد. همچنین به عنوان یک مانع در برابر عفونت عمل می کند. شما را وادار می کند دو بار در مورد آن واکس برزیلی فکر کنید، اینطور نیست؟

شباهت بین آلت تناسلی و کلیتوریس

این دو ساختار بیشتر از آنچه که فکر می کنید شبیه هستند. دقیقاً مانند آلت تناسلی، کلیتوریس دارای فرنولوم (چین و برآمدگی کوچک پوست است که حرکت را پشتیبانی می‌کند) و یک پیش‌پوست (یا “کلیتورال هود” چین پوستی است که آن را می‌پوشاند). کلاه کلیتورال از همان نوع بافت هایی تشکیل شده است که پوست ختنه گاه را در مردان تشکیل می دهند. مانند آلت تناسلی، کلیتوریس دارای بافت های نعوظی است که در هنگام برانگیختگی فعال می شوند.

 1. آیا من باید تمرینات کیگل را انجام بدهم؟

طی زمان، عضلات کف لگن ممکن است به علت زایمان، جراحی، پیر شدن، فشار ناشی از یبوست یا سرفه و افزایش وزن ضعیف شوند.

تمرینات کیگل می تواند به قدرت عضلات کف لگن کمک کند که از مثانه، رحم، رکتوم و روده کوچک حمایت می کنند.

همچنین آنها از بی اختیاری ادراری یا مدفوع جلوگیری می کنند.

 1. آیا کلیتوریس هم بزرگتر می شود؟
نوشته های مرتبط

بله! هنگامی که تحریک می شوید، کلیتوریس متورم می شود و دوباره جمع می شود یعنی زیر کلاهکش قایم می شود. اندازه کلیتوریس مثل آلت تناسلی مرد هنگام تحریک جنسی خیلی تغییر نمی کند اما قطعاً اندازه آن زیاد می شود.

 1. آیا اندام های تمام زنان مثل هم است؟

خیر، هرگز. واژن، لبیا، کلیتوریس و تمام بخش های اندام تناسلی شما منحصر به فرد هستند. لب های واژن ممکن است غیرمتقارن باشد، یا کلیتوریس ممکن است کوچک باشد. پوست این منطقه می تواند حتی روشن تر یا تیره تر از پوست کلی بدن باشد.

هرچند ممکن است شکل و سایز متوسط داشته باشند اما اندام های تناسلی هرکس واقعاً متفاوت است.

همه چیز درباره دستگاه تناسلی زنان
 1. چرا پوست آن پایین تیره از قسمت های دیگر بدن است؟

کاملاً طبیعی است که رنگ پوست اندام های تناسلی نسبت به نواحی دیگر متفاوت باشد. برای مثال، برخی زنان لبیای قهوه ای یا مایل به قرمز دارند در حالیکه برای دیگران ممکن است صورتی یا بنفش رنگ باشد.

واژن

همچنین اندام های تناسلی هنگام تحریک ممکن است تیره تر شوند. جریان خون به این ناحیه باعث تورم و تغییر رنگ کلیتوریس و لبیای داخلی (لبیای مینور) می شود.

اما، در نظر داشته باشید که اگر واژن شما همیشه به رنگ بنفش است، ممکن است دچار عفونت قارچی یا تحریک مزمن مهبل که با عنوان لیکن ساده[1] شناخته می شود، شوید. اگر در مورد رنگ واژن خود نگران هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

چگونه می توانم خودآزمایی واژینال را انجام دهم؟

شما می توانید این کار را در هر زمانی انجام دهید، اما بهترین کار زمانی است که بین پریود هستید. حداقل 24 ساعت قبل از انجام معاینه از هیچ کرم واژینال یا دوش استفاده نکنید.

در اینجا مواردی وجود دارد که به شما کمک می کند:

یک آینه دستی

یک چراغ قوه یا چراغ کوچک دیگر

یک نمودار دقیق از اندام تناسلی با تمام قسمت های برچسب گذاری شده (بنابراین شما متوجه خواهید شد که به چه چیزی نگاه می کنید)

بالش و حوله

مربوط

مطمئن شوید که دست‌هایتان تمیز است یا دستکش استریل می‌پوشید. حواستان به ناخن هایتان باشد.

لباس های خود را از کمر به پایین درآورید. روی تخت خود بنشینید یا روی یک حوله روی زمین در کنار دیوار بنشینید و پشت خود را با بالش نگه دارید. پاهای خود را به سمت باسن بکشید و پاهای خود را باز کنید.

عضلات لگن خود را شل کنید. سپس قسمت های فرج را بررسی کنید: کلیتوریس و لابیای خارجی و داخلی. به رنگ و اندازه هر قسمت توجه کنید، بنابراین اگر چیزی تغییر کرد به راحتی متوجه آن خواهید شد. ممکن است لازم باشد کاپوت کلیتوریس را کمی به عقب بکشید. همچنین ممکن است مجبور شوید موهای ناحیه تناسلی خود را از هم جدا کنید تا دید واضحی از ناحیه داشته باشید.

برای انجام یک خودآزمایی کامل تر، به آرامی لابیاها را از هم جدا کنید و آینه و نور را زاویه دهید تا بتوانید داخل واژن را ببینید. رنگ دیوارها باید صورتی باشد.

اگر راحت هستید، انگشت خود را داخل واژن قرار دهید و در امتداد دیواره واژن احساس کنید. ممکن است متوجه شوید که کمی شبیه سقف دهان شما است. اگر کمی جلوتر فشار دهید، ممکن است دهانه رحم خود را احساس کنید. مثل نوک بینی شماست.

اگر با این کاوش زیاد راحت نیستید، اشکالی ندارد. می توانید یک بازرسی بصری ساده انجام دهید. فقط مطمئن شوید که برای معاینات منظم لگن خود به متخصص زنان مراجعه کنید. هر چند وقت یک‌بار معاینه لگنی ممکن است به سن، سابقه سلامتی و عوامل دیگر بستگی داشته باشد. از پزشک خود بپرسید که چه چیزی برای شما مناسب است.

با افزایش سن زنان، روان‌کاری طبیعی خشک می‌شود و ممکن است نیاز به استفاده از درمان‌های موضعی استروژن یا استفاده از روان‌کننده‌های واژینال تولیدی باشد.

اگر با واژن بسیار خشک سر و کار دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید و به دنبال راه حل باشید.

گوز واژن یک چیز واقعی است

گوزهای واژن که در غیر این صورت به عنوان «کویفینگ» شناخته می‌شوند، در اکثر زنان در مقطعی از زندگیشان اتفاق می‌افتد، به ویژه در حین ورزش و مقاربت که هوا را در واژن به دام می‌اندازد.

شرم از رابطه جنسی دردناک

توجه به این نکته ضروری است که رابطه جنسی به هیچ وجه نباید دردناک باشد . حتی در دنیای آینده نگر امروزی، بسیاری از زنان هنوز از صحبت در مورد آن خجالت می کشند و خجالت می کشند. اگر در حین رابطه جنسی هر نوع درد را تجربه کردید، به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید ، اغلب علت به راحتی برطرف می شود.

هنگام استفاده از کاندوم، ابتلا به STD همچنان امکان پذیر است

حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید، همچنان می توانید به برخی از بیماری های مقاربتی (بیماری های مقاربتی) مبتلا شوید. بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال ، HPV، شپش شرمگاهی و مولوسکوم کونتاژیوزوم  هنوز قابل انتقال هستند، زیرا فرج همچنان می‌تواند با پوست آلوده کیسه بیضه (یا برعکس) تماس پیدا کند و در نتیجه عفونت را منتقل کند.

ارگاسم به درد پریود کمک می کند

گفته می شود که داشتن ارگاسم می تواند به تسکین دردهای قاعدگی کمک کند. این به دلیل افزایش جریان خون است که هنگام اوج گیری اتفاق می افتد. علاوه بر این، زمانی که به ارگاسم می‌رسید، ماهیچه‌های رحم منقبض می‌شوند و مواد شیمیایی در مغز ترشح می‌کنند که یک مسکن طبیعی برای دردهای قاعدگی ایجاد می‌کنند.

توپ های صورتی یک چیز واقعی هستند

زنان نسخه خاص خود را از این بیماری دارند که به آن «توپ‌های آبی» گفته می‌شود که معمولاً با مردانی مرتبط است که در آلت تناسلی و/یا بیضه‌ها به دلیل ناامیدی جنسی احساس ناراحتی می‌کنند و همچنین می‌توانند درجه‌ای از ناراحتی را در نتیجه ناامیدی جنسی تجربه کنند .

ترشحات واژن تغییر می کند

کیفیت و کمیت ترشحات واژن می تواند به دلیل مراحل مختلف چرخه قاعدگی شما متفاوت باشد . زمانی که چرخه شما شروع می شود، معمولاً به رنگ سفید با رنگ کرمی شروع می شود. با نزدیک شدن به تخمک گذاری، مقدار ترشحات همراه با احساس رطوبت و شفافیت افزایش می یابد. هنگامی که تخمک گذاری شروع می شود، ترشحات کمی غلیظ تر می شوند و بافتی تیره تر (مشابه سفیده تخم مرغ) دارند.

واژن همه چیز در مورد تعادل pH است

برای اینکه اسپرم زنده بماند و در داخل واژن شنا کند، واژن یک محیط اسیدی با تعادل pH 4.5 حفظ می کند .

بارداری و زایمان واژن شما را تغییر می دهد

بارداری و زایمان طبیعی  واژن شما را به طرق مختلف تغییر می دهد:

در دوران بارداری سطوح بالایی از هورمون استروژن وجود دارد و واژن شما را به خوبی روان نگه می دارد. پس از زایمان این کاهش می یابد و باعث کوچک شدن و نازک شدن بافت های واژن می شود که اغلب منجر به احساس خشکی می شود.

بلافاصله پس از زایمان طبیعی، واژن و پرینه شما (ناحیه بین واژن و مقعد) ممکن است به طور استثنایی حساس و حتی دردناک باشد.

اگر در حین زایمان پاره شده باشید یا اپیزیوتومی (برش جراحی پرینه و دیواره خلفی واژن) داشته باشید، ممکن است با بافت اسکار باقی بمانید که می تواند باعث درد در حین رابطه جنسی شود.

اندازه و شکل واژن شما ممکن است تغییر کند و ممکن است متوجه شوید که واژن شما پهن تر از قبل شده است.

تون عضلات کف لگن ممکن است تغییر کند و این می تواند بر قدرت ارگاسم تأثیر بگذارد (اگرچه تمرینات کگل می تواند به بازگرداندن تون ماهیچه به حالت قبلی کمک کند)

پس از زایمان به واژن خود استراحت دهید

چه سزارین کرده باشید و چه زایمان طبیعی، اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل چهار تا شش هفته قبل از انجام هرگونه دخول واژینال استراحت کنید تا واژن بتواند به خوبی بهبود یابد.

توصیه می شود خانم ها بعد از زایمان ورزش های کگل را انجام دهند تا دوباره عضلات واژن تقویت شوند . انجام کگل آسان است و تقریباً در هر مکانی و در هر زمان می توان آن را انجام داد.

با اطمینان از اینکه در حال تقویت عضلات مناسب هستید شروع کنید. ابتدا وانمود کنید که با نگه داشتن گاز از دفع یا ادرار کردن خود جلوگیری می کنید یا اگر به توالت می روید، از نظر فیزیکی سعی کنید جریان ادرار خود را در میانه راه متوقف کنید. آن انقباض را در کف لگن خود احساس می کنید؟ خوب

 1. آیا موی ناحیه شرمگاهی (پوبیس) واقعاً لازم است؟

اینکه موی ناحیه پوبیس داشته باشید یا نه کاملاً شخصی است ولی در حقیقت برای سلامت واژن ضروری نیست.

اما حذف موهای زائد بسته به روش آن خطراتی دارد. برای مثال، ممکن است علائمی مثل سوزش ناشی از تیغ، بریدگی یا خارش در صورت عدم حذف کامل مو را تجربه کنید.انواع واژن و مشخصات یک واژن خوب

 1. آیا من برای تمیز نگه داشتن باید دوش بگیرم؟

علی رغم اینکه دوش گرفتن یک روش اثبات شده است، پزشکان توصیه می کنند که دوش نگیرید. واژن به طور طبیعی خودش را تمیز میکند پس نیازی به استفاده از ابزار اضافه نیست.

گرفتن دوش می تواند میکروب های سالم و طبیعی واژن را از بین ببرد و به طور موقت اسیدیته طبیعی را تغییر دهد و زمینه را برای رشد باکتری های مضر فراهم کند. ای یعنی واژن به عفونت های واژنی و عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) حساس می شود.

انواع واژن و مشخصات یک واژن خوب

دستگاه تناسلی زنان با هم فرق دارد

 

واژن ها همه بوی متفاوتی دارند

عوامل مختلفی وجود دارد که در بوی مناطق پایین شما تأثیر می گذارد.

هر زن به دلیل انتخاب پارچه در مورد لباس زیر، سطح بهداشت، رژیم غذایی، ترشح غدد و ترکیب منحصر به فرد باکتری های داخلی بوی متفاوتی دارد.

 1. آیا واژن در ماه های مختلف، بوهای مختلفی دارد؟

کاملاً قابل درک است که ممکن است در صورت بو دادن واژن، پریشان شوید. اما حقیقت این است که واژن به طور طبیعی دارای بو است.

برای مثال، ممکن است بعد از تغییر رژیمتان متوجه تغییر بو شوید –سیر، تن ماهی و مکمل های رژیمی می توانند تأثیر بگذارند. همچنین طبیعی است که طی قاعدگی شدت و بوی واژن تغییر کند. اما اگر بوی ناخوشایند و دائمی دارد یا اگر ترشحات غلیظ یا

سبزرنگ نیز دارد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار عفونت یا عدم تعادل باکتریایی شده باشید. پزشک شما با تجویز دارو شرایط و بوی بد را درمان می کند.

سخن پایانی

عمق، رنگ پوست و بوی واژن برای همه یکسان نیست. اما اگر در مورد واژن خود نگران هستید، مثلاً در مورد تغییر رنگ یا بوی ناخوشایند با دکترتان مشورت کنید. آنها به شما اطمینان می دهند که همه چیز نرمال است یا در صورت وجود مشکل یک برنامه درمانی را آغاز می کنند.

به هر حال، مهم است که به یاد داشته باشید که واژن هر کس متفاوت است.

واژنها می توانند به طور طبیعی پس از زایمان تغییر کنند و طبیعی است که بعد از زایمان احساس خشکی ، زخم یا پهن شدن کنید. در هنگام زایمان ، نوزادان از طریق دهانه رحم عبور می کنند و از طریق واژنبه دنیا می آیند. دهانه واژن کشیده می شود تا کودک

بتواند از آن عبور کند. بعد از زایمان طبیعی ، احساس خشکی یا شلی واژن از حالت عادی طبیعی است. رابطه جنسی نیز ممکن است برای مدتی کمی دردناک باشد.

پس از زایمان طبیعی ، واژن کاملاً به حالت قبلی خود بر نمی گردد. اگرچه این نباید مشکلی ایجاد کند. اگر در این مورد نگرانی دارید ، می توانید با پزشک خود صحبت کنید.برای این کار می توانید با مشاور پزشکی زنان در تهران در تماس باشید.

علت سیاهی لبه های داخلی واژن

 

شما می توانید برای محافظت از سلامت واژن و سلامت کلی خود اقداماتی انجام دهید. مثلا:

از نظر جنسی مسئولیت پذیر باشید از کاندوم استفاده کنید یا با شریکی که عاری از عفونت های مقاربتی است، رابطه تک همسری داشته باشید. اگر شما ما

اسباب بازی های جنسی، آنها را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید.

واکسن بزنید واکسیناسیون می تواند از شما در برابر HPV، ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم، و همچنین هپاتیت B – یک عفونت جدی کبدی که می تواند از طریق تماس جنسی پخش شود، محافظت کند.

تمرینات کگل را انجام دهید. در صورت افتادگی، نشت ادرار یا ضعف کف لگن، تمرینات کگل می تواند به تقویت عضلات کف لگن شما کمک کند.

داروهای خود را بشناسید در مورد مصرف دارو و عوارض جانبی احتمالی واژن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

مقدار الکلی که می نوشید را محدود کنید و سیگار نکشید. سوء مصرف مزمن الکل می تواند عملکرد جنسی را مختل کند. نیکوتین ممکن است بر تحریک جنسی تأثیر بگذارد. سوء استفاده از مواد همچنین ممکن است باعث سلامت جسمی و روانی ضعیف شود که می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

در حالی که نمی توان از همه مشکلات واژن پیشگیری کرد، معاینات منظم می تواند اطمینان حاصل کند که مشکلاتی که بر واژن تأثیر می گذارد در اسرع وقت تشخیص داده می شوند. اجازه ندهید خجالت شما را از صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد نگرانی هایی که در مورد سلامت واژن دارید باز دارد.

تا زمانی که معاینه معمولی واژینال/پاپ اسمیر را انجام می دهید، نیازی به انجام خودآزمایی واژینال نیست. با این حال، اگر معاینه منظم خود را از دست دادید، ممکن است بخواهید تغییرات غیرعادی را بررسی کنید. اگر مشکلی پیدا کردید، می توانید درمان را زودتر شروع کنید و به احتمال زیاد نتیجه بهتری خواهید داشت.انواع واژن و مشخصات یک واژن خوب

واژن رحم را به دنیای خارج متصل می کند. فرج و لابیا ورودی را تشکیل می دهند و دهانه رحم به داخل واژن بیرون زده و انتهای داخلی را تشکیل می دهد.

بسیاری از افراد از عمل ترمیم پرده بکارت  و عمل های زیبایی واژن بهره می گیرند.

خودآزمایی به اندازه معاینه لگنی که توسط متخصص زنان انجام می شود عمیق نیست. هنوز باید معاینات معمول لگن داشته باشید. کیست تخمدان، بیماری های مقاربتی (STDs)، فیبروم رحم، سرطان در مراحل اولیه و سایر علائم مشکلات سلامتی را بررسی می کند.

اما خودآزمایی ممکن است به شما در یافتن علائم STD یا تغییراتی در فرج (قسمت بیرونی اندام تناسلی) کمک کند که می‌تواند نشانه‌ای از سایر مشکلات سلامتی باشد. لکه ها، زخم ها یا برجستگی ها می توانند نشانه های اولیه سرطان فرج باشند و باید

توسط پزشک بررسی شوند.

خودآزمایی بیشتر می تواند به شما در تشخیص تغییرات دیواره واژن و احتمالاً دهانه رحم کمک کند.انواع واژن و مشخصات یک واژن خوب

برخی از افراد پس از رابطه جنسی، به دلیل باکتری هایی که از رابطه جنسی واژن، مقعدی یا دهانی منتشر می شود، به عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) مبتلا می شوند . اما با ادرار کردن پس از مقاربت، این میکروب‌ها را از مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار در آن

از بدن شما خارج می‌شود) بیرون می‌آورید و احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهید.انواع واژن و مشخصات یک واژن خوب

تعداد کمی از زنان از دخول واژینال به ارگاسم می رسند

بیشتر زنان از طریق دخول واژینال به اوج نمی رسند و برای رسیدن به ارگاسم به تحریک کلیتورال نیاز دارند . این را می توان از طریق خودارضایی، تحریک دستی یا کافه ای توسط شریک جنسی به دست آورد.

انزال زنانه

اکثر زنان در حین ارگاسم انزال نمی‌کنند، اما اگر این کار را انجام دهید، طبیعی است. انزال زنان می تواند در نتیجه دو پدیده متفاوت رخ دهد که اکثر آنها از آن آگاه نیستند.

اگر انزال به مقدار کم با ظاهری شیری یا کدر تولید شود، به احتمال زیاد از غدد پیشابراه واقع در داخل مجرای ادرار خارج می شود. اگر مایع شفاف تر و بیشتر از یک فنجان باشد، معمولاً ادرار رقیق شده با موادی از پروستات زنانه است. در هر صورت، برای زنانی که

این پدیده را تجربه می کنند، احساس ارگاسم است و با ادرار کردن متفاوت است.

روغن کاری در حین مقاربت مهم است

روغن کاری کافی واژن از پارگی دردناک جنسی و بافت جلوگیری می کند. روانکاری واژن تحت تاثیر سطح استروژن در بدن است. مواردی مانند کنترل بارداری، یائسگی  و شیردهی می توانند سطح استروژن را تغییر دهند.

هرچه سطح استروژن شما کمتر باشد، روان کردن طبیعی واژن برایتان دشوارتر است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.