حاملگی مجدد بعد از زایمان چقدر طول می کشد؟

بارداری مجدد پس از زایمان ، امری امکان پذیر است و همه ما تعداد زیادی از مادران را دیده ایم که فرزندان به اصطلاح شیر به شیر به دنیا آورده اند .

اما چه مدت بعد زایمان می شود باردار شد؟ اگر برای کاهش فاصله سنی بین فرزندان ، تصمیم به بارداری مجدد پس از بچه دار شدن داشته باشیم مشکلی برای ما و جنین پیش می آید .

در این مقاله همه چیز را در مورد بارداری مجدد پس از بچه دار شدن شرح خواهیم داد .

چه مدت بعد از زایمان می توانید باردار شوید؟

توانایی باردار شدن پس از زایمان با زمانی که بدن شما به طور طبیعی شروع به تخمک گذاری مجدد می کند تعیین می شود . این موضوع در افراد مختلف ، متفاوت است .زنان می توانند به محض سه هفته پس از بچه دار شدن دوباره تخمک گذاری را شروع کنند . حتی ممکن است قبل از شروع اولین سیکل قاعدگی در دوره پس از زایمان باردار شوید . با در نظر گرفتن این موضوع ، مهم است که در اولین معاینه با پزشک خود در مورد گزینه های کنترل بارداری صحبت کنید . همچنین عوامل دیگری نیز وجود دارند که در مدت زمان بارداری پس از زایمان نقش دارند که عبارتند از :

شیردهی :

اگر به کودک خود شیر می دهید ، این موضوع می تواند بازگشت چرخه قاعدگی شما را کند کند . مدت زمان این تأخیر در افراد متفاوت است و به شدت به برنامه شیردهی شما بستگی دارد . عواملی مانند مدت زمان شیردهی نوزاد ، تعداد دفعات شیردهی شما در طول یک روز عادی و برنامه خواب نوزاد ، همگی در این امر نقش دارند . اگر تغییراتی در برنامه شیردهی شما ایجاد شود ، این احتمال وجود دارد که چرخه قاعدگی شما بازگردد .

چرا دانستن این اطلاعات مهم است؟

 برای برخی از زنان رایج است که پس از بارداری از شیردهی به عنوان یک شکل طبیعی پیشگیری از بارداری استفاده کنند . در حالی که این موضوع مهم است که به طور منظم با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید و بیش از هشت یا نه هفته به این روش اعتماد نکنید .

داشتن رابطه جنسی :

شکی نیست که تصمیم گیری در مورد زمان داشتن رابطه جنسی پس از زایمان یک انتخاب کاملا شخصی است . معمولاً توصیه می شود قبل از شروع مجدد فعالیت جنسی ، چند هفته پس از بچه دار شدن صبر کنید . شما باید در شروع دوره پس از زایمان به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد . در مراحل اولیه روند بهبودی ، معمولاً رابطه جنسی ناراحت کننده یا دردناک است . حتی اگر دوباره تخمک گذاری را شروع کرده اید ، در صورت احساس درد ، خود را برای داشتن رابطه جنسی تحت فشار قرار ندهید . به این فکر کنید که بدن شما به شما می گوید که به زمان بیشتری برای تنظیم نیاز دارد .

زمان مناسب برای بارداری مجدد چه زمانی است؟

بر اساس مطالعات اخیر مادران باید حداقل یک سال کامل صبر کنند تا دوباره باردار شوند . دلیل اصلی این توصیه این است که فاصله‌های کوتاه‌تر بین بارداری‌ها خطرات بیشتری برای سلامتی شما و کودکتان دارد . برنامه ریزی برای این مسئله می تواند سخت باشد ، اما بهتر است یک دوره انتظار 12 ماهه را به عنوان یک دستورالعمل تعیین شده تمرین کنید .

اگر به فکر بارداری مجدد هستید ، مهم است که از خطرات ناشی از بارداری زودهنگام در دوره پس از زایمان خود آگاه باشید . خطرات حاملگی شش ماه یا کمتر پس از زایمان عبارتند از :

  • زایمان زودرس
  • محدودیت های رشد
  • وزن کم هنگام تولد
  • اختلالات مادرزادی
  • کم خونی مادر
  • رشد ناقص جنین
  • افزایش احتمال پارگی کیسه آب
  • آسیب شدید به رحم مادر
  • آسیب به ستون فقرات مادر
  • خطر آسیب شدید به دندان‏ها و استخوان‏های مادر

چند ماه بعد از زایمان طبیعی می‌شود باردار شد؟

باردار شدن خیلی زود پس از زایمان ، خطر عواقب نامطلوبی را برای مادر و نوزاد افزایش می‎دهد . طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) بهترین زمان ۲۴ ماه بعد از زایمان قبلی است . البته بعضی پزشکان در مورد ۱۸ ماه نیز مطمئن هستند .

خانم‏هایی که تجربه سقط مکرر، مرده ‏زایی، خونریزی بیش ‏ازحد یا جراحی رحم یا تخمدان بعد از زایمان را دارند باید حتی بیشتر از ۲۴ ماه صبر کنند .

در مواردی‏ که مادر از نظر سلامت بدن مشکلی ندارد ولی به دلیل افزایش سن باید برای بارداری بعدی سریع ‏تر اقدام کند ، بارداری بعد از گذشت ۷ ماه از زایمان طبیعی غیر ممکن نیست . البته باید روند شیردهی را متوقف کند تا سطح هورمون پرولاکتین کاهش پیدا کند .

نوشته های مرتبط

چند ماه بعد از سزارین می‌شود باردار شد؟

یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۰ نشان داد که خطر پارگی رحم در مورد بارداری زود هنگام بعد از سزارین حدود ۵ درصد است و اگر مادر بتواند بعد از ۲۴ ماهگی نوزاد باردار شود احتمال این خطر به حدود ۱ درصد می‎‌رسد .

به ‎همین‎ دلیل است که پزشکان توصیه می‎کنند باید حداقل ۶ ماه صبر کرد و بهترین حالت آن ۱۸ تا ۲۴ ماه بعد از زایمان سزارین است .

آیا امکان پیشگیری از عوارض بارداری زودرس بعد از زایمان وجود دارد؟

زنان گزینه‌های زیادی برای جلوگیری از بارداری دارند، از جمله کاندوم و داروهای ضد بارداری هورمونی که استفاده از آن‎ها در دوران شیردهی بی‎خطر است. در بسیاری از موارد، روش آمنوره شیردهی در ۶ ماه اول پس از زایمان برای پیشگیری از بارداری موثر خواهد بود .

اما بهترین راه آن استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری و مراجعه منظم به پزشک متخصص برای بررسی زمان دقیق تخمک‌گذاری بعد از زایمان است .

انواع راه‎های درمان عوارض بارداری زودرس یا ناخواسته بعد از زایمان

در مواردیی که اصلا امکان نگه داشتن جنین نباشد ، پزشک دستور سقط می‌دهد . البته گاهی تزریق داروهای هورمونی مثل پروژسترون پاسخگو است و مادر می‌تواند به کمک آن‌ها تا ۷ ماهگی جنین را نگه دارد و بعد زایمان زودرس انجام دهد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

جالب است بدانید که بارداری با فاصله بیش از پنج سال نیز خطراتی را به همراه دارد . اگر به دلایلی قبل از شش ماهگی نوزاد خود باردار شدید حتما به پزشک اطلاع دهید زیرا برای مراقبت بیشتر از شما و کودک و به حداقل رساندن خطرات در صورت امکان ، به مراقبت‎ های ویژه‎ای تحت نظر پزشک نیاز دارید .

 بهترین روش برای جلوگیری از بارداری پس از زایمان کدام است؟

اصلا نمی توان گفت بهترین روش جلوگیری از بارداری پس از زایمان کدام است ولی معمولا زنانی که زایمان می کنند در ۶ ماه اول می توانند از روش های جلوگیری مثل IUD و قرص های پروژسترونی استفاده کنند ، ولی قرص های ترکیبی و قرص هایی که در بازار وجود دارد به دلیل داشتن هورمون استروژن که باعث کاهش کیفیت و کمیت شیر می شود ، مناسب نیستند .

قرص پروژسترونی حتما باید سر ساعت مصرف شود و اگر به فاصله ۳ ساعت تاخیر داشته باشیم باید همراه آن از روش دیگری برای جلو گیری از بارداری استفاده شود . گذاشتن آی یودی هم اگر خانمی عفونت نداشته باشد بعد از ۶هفته مشکلی ایجاد نمی کند .

  »» بیشتر بخوانید : عمل باکرگی مجدد

اگر بعد از زایمان پریود نشده باشیم احتمال بارداری هست؟

در برخی بانوان ، امکان بازگشت تخمک گذاری قبل از قاعدگی وجود دارد . به همین دلیل ، در صورت جلوگیری از بارداری ، ممکن است علائم تخمک گذاری هم بروز نکند . به این ترتیب امکان بارداری ، حتی قبل از بازگشت قاعدگی وجود دارد .

حرف آخر

به طور کلی شروع تخمک گذاری در بیشتر بانوان بلافاصله بعد از زایمان ، نخواهد بود . بازگشت چرخه قاعدگی نیز در افراد مختلف متفاوت است . هر خانمی شرایط قاعدگی و تخمک گذاری خاص خود را دارد و عواملی مانند وزن ، استرس ، سیگار ، شیردهی ، رژیم غذایی و روش های پیشگیری از بارداری بر بازگشت باروری موثر هستند .

اگر قصد بارداری مجدد پس از بچه دار شدن را نداشته و تصمیم به پیشگیری از بارداری دارید ، باید با پزشک خود در مورد گزینه های تنظیم خانواده صحبت کنید ، به خصوص اگر در دوران شیردهی هستید و نمی دانید چرخه قاعدگی شما چه موقع باز می گردد .

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.