ترشح سفید در دختر نشانه چیست ??

ترشحات واژن چیست؟

ترشحات واژن به ترشحات مایع از واژن اطلاق می شود که بسته به ویژگی های آنها می تواند کاملا طبیعی باشد یا نشان دهنده یک مشکل زنانه باشد.ترشح سفید در دختر نشانه چیست

 

ترشحات طبیعی واژن توسط غدد داخل کانال واژن تولید می شود و نقش مهمی در حفظ سلامت زنان دارد. آنها به از بین بردن سلول های مرده و باکتری ها از سیستم تولید مثل کمک می کنند، واژن را تمیز نگه می دارند و از عفونت ها جلوگیری می کنند.

 

به طور کلی، ترشحات شفاف بدون علائم همراه، خوش خیم هستند و نیازی به درمان ندارند. از سوی دیگر، اگر ترشحات مایل به سبز یا زرد، بوی بد و همراه با درد یا خارش باشد، احتمالاً نشانه عفونت زنانه است.

 

در این مقاله، علل اولیه ترشحات واژن را بررسی می کنیم و علائم و نشانه هایی را که ممکن است نشان دهنده واژینیت یا کولپیت (التهاب واژن) باشند، توضیح می دهیم.

 

آشنایی با ترشحات طبیعی واژن

قبل از بحث در مورد ترشحات فیزیولوژیکی واژینال، یعنی ترشحات طبیعی واژن که به بیماری‌ها مربوط نمی‌شود، باید کمی به بررسی آناتومی زنانه زنان بپردازیم.

 

اشتباه گرفتن واژن با فرج بسیار رایج است. وقتی به اندام تناسلی خارجی زن نگاه می کنیم، آنچه می بینیم فرج است. از واژن، ما فقط می‌توانیم دهانه خارجی آن را مشاهده کنیم، زیرا همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، خود واژن کانالی است که به داخل بدن می‌رود و به دهانه رحم ختم می‌شود.

 

آناتومی زنان و زایمان.

ترشحات طبیعی معمولاً از واژن و دهانه رحم سرچشمه می گیرند و تنها زمانی که از دهانه خارجی واژن خارج می شوند قابل توجه می شوند.

 

همه زنان در سنین باروری می توانند ترشحات طبیعی واژن را تجربه کنند که به آن ترشحات فیزیولوژیک واژن می گویند . این ترشحات از ترکیبی از سلول های مرده واژن، باکتری های طبیعی از فلور واژن و ترشحات مخاطی تشکیل شده است. معمولا حجم روزانه 1 تا 4 میلی لیتر دارد. این برای مرطوب نگه داشتن واژن، روغن کاری و تمیز نگه داشتن آن عمل می کند و عفونت را دشوارتر می کند.

 

ترشحات فیزیولوژیکی واژن توسط استروژن تحریک می‌شود و ممکن است در دوره‌های تحریک هورمونی شدید، مانند دوران بارداری، استفاده از داروهای ضد بارداری مبتنی بر استروژن، اواسط چرخه قاعدگی، نزدیک به تخمک‌گذاری یا چند روز قبل از قاعدگی، حجم آن افزایش یابد.

 

ترشحات طبیعی واژن به طور کلی دارای ویژگی های زیر است:

 

می تواند غلیظ، آبکی یا الاستیک باشد.

رنگ آن سفید، شیری یا شفاف است.

بوی بسیار ملایمی دارد یا اصلا بویی ندارد.

علائم یا علائم تحریک مانند درد، سوزش، قرمزی یا خارش در واژن یا فرج ایجاد نمی کند.

این آخرین ویژگی یکی از مهمترین سرنخ ها برای شناسایی ترشحات فیزیولوژیکی است. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که تحریک خفیف فرج ممکن است در برخی از زنان با ترشحات فیزیولوژیکی رخ دهد.

 

ترشح سفید در دختر نشانه چیست

ترشح سفید در دختر نشانه چیست

ویژگی‌های ترشحات فیزیولوژیکی واژن در طول چرخه قاعدگی تغییر می‌کند و می‌تواند به عنوان راهنمای زنانی باشد که می‌خواهند روز تخمک‌گذاری خود را شناسایی کنند.

این ترشحات سبک که از دهانه رحم منشا می گیرد، مخاط دهانه رحم نامیده می شود. قوام و ظاهر مخاط دهانه رحم در طول چرخه قاعدگی معمولاً از این الگو پیروی می کند:

در طول قاعدگی، جریان خون مخاط را می پوشاند و آن را نامحسوس می کند.

بلافاصله پس از پایان قاعدگی، زنان معمولاً 3 تا 4 روز “خشک” بدون مخاط یا ترشح دارند.

پس از این دوره خشک کوتاه، زمانی که تخمک شروع به بالغ شدن می کند، تولید مخاط دهانه رحم شروع می شود. در این مرحله، مخاط به طور معمول شفاف، کمی زرد، سفید یا کدر است و قوام چسبناکی دارد.

درست قبل و در حین تخمک گذاری، حجم مخاط افزایش می یابد و ترشحات واژن بیشتر قابل توجه می شود. ترشح معمولاً شفاف، مایع، لغزنده و الاستیک است و شبیه سفیده تخم مرغ است.

پس از تخمک گذاری، کاهش قابل توجهی در حجم مخاط وجود دارد. در ابتدا، قبل از ناپدید شدن، یک بار دیگر یک بافت ابری و چسبناک به خود می گیرد و باعث می شود زن چندین روز خشک داشته باشد. این مرحله تقریباً 11 تا 14 روز طول می کشد، تا زمانی که چرخه قاعدگی جدید شروع شود.

مخاط دهانه رحم

ترشحات غیر طبیعی واژن

Leucorrhea یا ترشحات پاتولوژیک واژن ، ترشحاتی است که با برخی از بیماری های زنان همراه است. این نوع ترشح می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شایع ترین واژینیت است که کولپیت نیز نامیده می شود، که عفونت واژن است که معمولاً توسط باکتری ها یا قارچ ها ایجاد می شود.

لوکوره همچنین می تواند ناشی از آتروفی پوشش واژن پس از یائسگی، حساسیت به برخی مواد مانند اسپرم کش ها یا وجود جسم خارجی در واژن باشد.

به طور خلاصه به علل اصلی واژینیت و ترشحات واژن می پردازیم. جزئیات بیشتر را می توان در متون خاص برای هر شرایطی که در زیر توضیح داده شده است یافت.

کاندیدیازیس

کاندیدا قارچی است که بخشی از فلور طبیعی واژن، پوست و روده است. کاندیدا به طور معمول روی پوست ما زندگی می کند و معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، هر زمان که شرایط طبیعی بدن ما مختل شود، مانند استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، استرس، بیماری هایی مانند دیابت، سرکوب سیستم ایمنی، تروما و غیره، کاندیدا می تواند شروع به رشد بیش از حد کرده و علائم ایجاد کند.

کاندیدیاز واژینال معمولاً به صورت خارش یا سوزش در فرج، درد هنگام ادرار کردن، درد در هنگام مقاربت و ترشحات واژن ظاهر می شود.

ترشحات واژن ناشی از کاندیدیازیس معمولاً دارای ویژگی های زیر است:

ترشح غلیظ

بوی تند ندارد.

ممکن است فراوان باشد.

مایل به سفید است که اغلب با پنیر کوتیج مقایسه می شود.

خارش واژن.

باعث درد یا سوزش، به ویژه در هنگام رابطه جنسی یا ادرار می شود.

ترشحات پنیر دلمه: کاندیدیازیس

دهانه رحم دارای ترشحات سفید رنگ، با نواحی شبیه پنیر – کاندیدیازیس

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا دو عفونت مقاربتی (STI) هستند که به ترتیب توسط باکتری های نایسریا گونوره و کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شوند.

هر دوی این عفونت ها باعث سرویسیت (عفونت دهانه رحم) می شوند. آنها می توانند با ترشحات واژن همراه باشند که معمولاً ظاهری مخاطی چرکی (زرد ابری) دارند. سایر علائم همراه عبارتند از درد هنگام ادرار کردن، درد در حین مقاربت، معمولاً همراه با خونریزی پس از مقاربت، و تحریک فرج.

ترشحات سفید روی شورت

 

خصوصیات اصلی ترشحات واژن ناشی از سوزاک یا کلامیدیا عبارتند از:

 

ترشحات ممکن است زرد مایل به سبز یا حتی چرکی باشد.

معمولاً غلیظ و چرک مانند است.

اگرچه همه زنان متوجه بوی خاصی نمی شوند، اما ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد.

مقدار ترشح می تواند متفاوت باشد و گاهی اوقات بسیار زیاد است.

سوزاک همچنین می تواند باعث درد یا سوزش هنگام ادرار، درد لگن و خونریزی خارج از پریود شود.

ترشحات ناشی از کلامیدیا اغلب شبیه سوزاک است، اما معمولا خفیف تر است.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک بیماری مقاربتی است که توسط تک یاخته ای به نام  تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود .

 

همه افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائمی را تجربه نمی کنند. هنگامی که علائم ظاهر می شود، معمولا واژینیت است. این ترشحات با ترشحات رقیق، زرد متمایل به سبز و بدبو همراه با سایر علائم کلاسیک ولوواژینیت، مانند درد هنگام ادرار، تحریک فرج، و خونریزی یا درد در هنگام مقاربت ظاهر می شود.

 

تریکوموناس واژینالیس  می تواند برای مدت طولانی قبل از ایجاد واژینیت بدون علامت باقی بماند و تشخیص دقیق زمان وقوع آلودگی را دشوار می کند.

 

بدون درمان، عفونت می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد و به یک عامل خطر برای ناباروری و سرطان دهانه رحم تبدیل شود.

خصوصیات اصلی ترشحات واژن ناشی از تریکومونیازیس عبارتند از:

رنگ ترشحات می تواند از زرد، سبز، خاکستری یا سفید متفاوت باشد.

معمولاً قوام نازک و کف آلودی دارد.

ممکن است بوی قوی و ناخوشایندی داشته باشد که اغلب به عنوان “ماهی” توصیف می شود.

مقدار ترشحات می تواند متفاوت باشد اما معمولا بیشتر از ترشحات طبیعی واژن است.

تریکومونیازیس همچنین می تواند باعث خارش، سوزش، قرمزی در ناحیه تناسلی، درد یا سوزش هنگام ادرار و درد در هنگام مقاربت شود.

علائم ممکن است در طول قاعدگی بدتر شود.

ترشحات زرد رنگ و کف آلود واژن ناشی از تریکومونیازیس

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی شایع ترین علت ترشحات غیر طبیعی واژن است. این یک عفونت ناشی از تغییر در فلور طبیعی واژن است که منجر به کاهش تعداد لاکتوباسیل ها (باکتری های “خوب”) و رشد بیش از حد باکتری های هوازی (باکتری های “بد”) مانند

Gardnerella vaginalis ،  Mycoplasma hominis ، Prevotella می شود. پورفیروموناس ، باکتریوئید ، پپتوسترپتوکوک ، فوزوباکتریوم و  اتوپوبیوم واژن .

 

نوشته های مرتبط

ارتباط واژینوز باکتریایی با گاردنرلا واژینالیس بسیار رایج است . با این حال، این بیماری ناشی از رشد چندین باکتری است، نه فقط گاردنرلا .

اصطلاح واژینوز به جای واژینیت استفاده می شود زیرا التهاب واژن کم است یا وجود ندارد و فقط رشد باکتری است.

علامت معمولی واژینوز، ترشحات رقیق و خاکستری رنگ واژن با بوی بسیار قوی، پوسیده و ماهی اس

ت. سایر علائم التهاب ولوواژینال، مانند درد هنگام ادرار، خارش ناحیه فرج و درد در هنگام مقاربت، بسیار کمتر شایع هستند و معمولا وجود ندارند.

یکی از سرنخ های تشخیصی افزایش قابل توجه PH واژن به دلیل تکثیر باکتری ها و کاهش تعداد لاکتوباسیل ها است .

ترشحات سفید برفکی نشانه چیست

 

خصوصیات اصلی ترشحات واژن ناشی از واژینوز باکتریایی عبارتند از:

ترشحات می تواند سفید، خاکستری یا کمی مایل به زرد باشد.

معمولاً قوام رقیق و آبکی دارد.

ممکن است بوی قوی و ناخوشایندی داشته باشد که اغلب به عنوان “ماهی پوسیده” توصیف می شود، که ممکن است پس از مقاربت بیشتر قابل توجه باشد.

مقدار ترشح ممکن است متفاوت باشد اما اغلب بیشتر از ترشحات طبیعی واژن است.

واژینوز باکتریایی معمولاً باعث خارش، درد یا قرمزی در ناحیه تناسلی نمی شود، اگرچه برخی از زنان ممکن است تحریک خفیفی را تجربه کنند.

آتروفی واژن

آتروفی واژن معمولا پس از یائسگی رخ می دهد. استروژن ترشحات فیزیولوژیک را تحریک می کند و کمبود استروژن باعث خشکی، نازک شدن و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوشش واژن می شود. این آتروفی واژن می تواند منجر به التهاب همراه با ترشح، ادرار دردناک و ناراحتی در حین مقاربت شود.

 

آتروفی واژن بخشی از سندرم دستگاه تناسلی ادراری یائسگی است، اما همچنین می تواند در دوران شیردهی یا در زنانی که تحت درمان هایی قرار گرفته اند که سطح استروژن را کاهش می دهد، مانند برخی جراحی ها یا هورمون درمانی برای سرطان رخ دهد.

برخی از ویژگی های ترشحات واژن ناشی از آتروفی واژن عبارتند از:

ترشحات ممکن است شفاف، بی رنگ یا کمی مایل به سفید باشد.

معمولاً قوام رقیق و آبکی دارد.

معمولا بوی تند یا نامطبوع ندارد.

مقدار ترشحات می تواند متفاوت باشد، اما معمولا کمتر از ترشحات طبیعی واژن است زیرا آتروفی واژن نیز می تواند باعث خشکی واژن شود.

علائم آتروفی واژن ممکن است شامل خشکی، خارش، سوزش، درد یا ناراحتی در ناحیه تناسلی، درد یا سوزش هنگام ادرار کردن و درد در حین مقاربت باشد.

آلرژی

ترشحات واژن ناشی از آلرژی به مواد شیمیایی یا مواد می تواند بسته به فرد و ماده ای که فرد به آن حساسیت دارد متفاوت باشد.

این آلرژی ها می تواند توسط محصولاتی مانند صابون، دستمال مرطوب، روان کننده ها، اسپرم کش ها، لاتکس کاندوم، عطرها، پدها یا تامپون ها و غیره ایجاد شود. واکنش آلرژیک در واژن می تواند باعث ترشحات واژن شود.

ویژگی های اصلی ترشحات واژن ناشی از آلرژی عبارتند از:

علت خارج شدن آب زیاد از رحم

 

ترشحات ممکن است شفاف، بی رنگ یا کمی مایل به سفید باشد.

اغلب دارای قوام آبکی یا مخاطی است.

معمولا بوی تند یا نامطبوع ندارد.

مقدار ترشحات ممکن است متفاوت باشد اما معمولا کمتر از ترشحات طبیعی واژن است.ترشح سفید در دختر نشانه چیست

آلرژی می تواند علائمی مانند خارش، قرمزی، تورم، سوزش و درد در ناحیه تناسلی ایجاد کند. این علائم ممکن است بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن شدیدتر شوند.

علل کمتر رایج

علل ذکر شده در بالا شایع ترین هستند، اما آنها تنها نیستند. اگر خانمی دارای ترشحات مداوم واژن است که فیزیولوژیک به نظر نمی رسد و هیچ یک از علل شایع آن مشخص نشده است، متخصص زنان باید فرضیه های زیر را نیز در نظر بگیرد:

عفونت HPV

تب خال ناحیه تناسلی.

سرطان دهانه رحم.

آلرژی به مایع منی (علت نادر).

ولوواژینیت ناشی از باکتری استرپتوکوک .

یک جسم خارجی در واژن (به عنوان مثال، یک پد جاذب یا یک کاندوم “گم شده”).

عفونت کرم سوزنی

بیماری التهابی لگن.

ترشحات واژن با توجه به رنگ آن

ترشحات قهوه ای واژن

هر وضعیتی که باعث خونریزی واژینال یا رحم شود می تواند باعث ترشح قهوه ای رنگ شود. علل اصلی عبارتند از:ترشح سفید در دختر نشانه چیست

بقایای قاعدگی مخلوط با ترشحات فیزیولوژیک.

ترومای واژن یا رحم.

عفونت ها

اجسام خارجی در واژن.

تومورهای زنانه.

خونریزی رحمی ناشی از لانه گزینی جنین در رحم در روزهای اول بارداری.

آتروفی واژن.

حاملگی خارج رحمی.

ترشحات واژن مایل به زرد یا سبز.

ترشحات واژن مایل به سبز مایل به زرد معمولاً نشان دهنده عفونت زنانه است، به خصوص اگر همراه با بوی واژن، سوزش یا خارش باشد. علل اصلی عبارتند از:ترشح سفید در دختر نشانه چیست

ترشحات آبکی واژن نشانه چیست

 

تریکومونیازیس.

سوزاک.

کلامیدیا

ترشحات فیزیولوژیکی به طور معمول سفید و شفاف است. با این حال، زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد، پس از تماس با شورت می تواند کمی مایل به زرد شود. بنابراین، اگر خانم علامتی نداشته باشد و ترشحات آن بو نداشته باشد، زردی بودن آن لزوماً نشان دهنده عفونت مداوم نیست. در صورت شک، بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید تا بتواند ترشحات را ارزیابی کند.

 

ترشحات سفید یا خاکستری

ترشحات سفید یا خاکستری معمولاً طبیعی است، به خصوص اگر رقیق باشد، در مقادیر کم و نزدیک به دوره تخمک گذاری رخ دهد. با این حال، اگر ترشحات غلیظ، خمیری، شیری یا کدر باشد، عفونت باید بررسی شود، به خصوص اگر با علائم تحریک‌کننده مانند خارش، درد واژن یا بوی بد همراه باشد. علل اصلی عبارتند از:

 

کاندیدیازیس

واژینوز باکتریال.

ترشحات بدبو

ترشحات بدبو نوعی عفونت زنانه است. علل اصلی عبارتند از:

واژینوز باکتریایی (بوی بسیار قوی).

تریکومونیازیس.

تشخیص

برای تشخیص صحیح انواع ترشحات واژن، مشاوره با متخصص زنان ضروری است.ترشح سفید در دختر نشانه چیست

معاینه زنان می تواند مشخص کند که آیا واژینیت، سرویکسیت یا ترشحات بدون علائم التهاب وجود دارد یا خیر. همچنین می توان از ترشحات برای آزمایش pH واژن، معاینه میکروسکوپی و کشت نمونه برداری کرد.

درمان ترشحات واژن به علت آن بستگی دارد. از ضد قارچ ها یا آنتی بیوتیک ها برای عفونت ها تا کرم های استروژن برای واژینیت آتروفیک متغیر است. هیچ درمان واحدی وجود ندارد که برای همه انواع ترشحات موثر باشد.

اگر ترشحات واژن دارید به متخصص مامایی مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود و درمان مناسب شروع شود.ترشح سفید در دختر نشانه چیست

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور