اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم ?

علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم : پدر و مادر شدن یک تجربه هیجان انگیز و تغییر دهنده زندگی است اما می تواند گیج کننده هم باشد. برای مادران شیرده، اگر علائم بارداری را در حین شیردهی مشاهده کنند، می تواند بسیار گیج کننده باشد.

بسیاری از زنان مطمئن نیستند که آیا این نشانه بارداری دیگری است یا فقط اتفاقی است که در دوران شیردهی رخ می دهد.

اگر بعد از بارداری پریود نشدید، زمان نگرانی یک سوال کاملا درست است. ممکن است از خود بپرسید که چه چیزی طبیعی است، چه زمانی باید اولین قاعدگی خود را بعد از زایمان انتظار داشته باشید و چه انتظاری دارید. بسیاری از زنان در مورد اولین سیکل

قاعدگی سوالاتی دارند، بنابراین ما راهنمای مختصری در مورد دوره های بعد از بارداری داریم.

پریود نشدن در دوران شیردهی انحصاری طبیعی است. هنگامی که آنها برمی گردند، ممکن است قاعدگی برای چندین ماه نامنظم باشد.

پریود نشدن در دوران شیردهی بی خطر است. پریود نشدن در این دوران مزایای سلامتی متعددی دارد.

زمانی که کودک غذاهای جامد می خورد، 4 تا 6 ساعت بدون شیردهی می گذرد، به طور معمول با شیر خشک مکمل می خورید، یا کودک خود را از شیر می گیرید، پریودهای شما باید برگردد.

در نظر گرفتن روش های پیشگیری از بارداری ضروری است زیرا شیردهی به تنهایی فقط برای مدت کوتاهی محافظت می کند.

ادامه شیردهی پس از بازگشت قاعدگی طبیعی است. گاهی اوقات شیر ​​مادر در این زمان کاهش می یابد و ممکن است شیردهی را راحت تر کند.

همچنین مهم است که در دوران شیردهی، پیشگیری از بارداری را در نظر بگیرید، حتی اگر پریودهای شما شروع نشده باشد.

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

بارداری بدون علامت در شیردهی

 

اگر فردی علائم بارداری را نداشته باشد یا متوجه آن نشود، فکر کند که علت دیگری است، یا تجربه انکار بارداری را داشته باشد، بارداری پنهان ممکن است رخ دهد. برخی از عوامل مانند شرایط پزشکی، رشد یا سلامت روان، و همچنین شرایط خاص زندگی

می‌توانند خطر ابتلا به بارداری مرموز را افزایش دهند.

در این مقاله، علائم رایج بارداری که ممکن است در دوران شیردهی رخ دهد و چگونگی تشخیص اینکه آیا باردار هستید یا خیر را بررسی خواهیم کرد.

اگر به طور مداوم شیر مادر را انتخاب کنید، ممکن است متوجه شوید که عادت ماهانه شما بلافاصله بر نمی گردد. این به نام آمنوره شیردهی شناخته می شود.

اساساً آمنوره شیردهی پس از زایمان اتفاق می افتد و زمان باردار شدن مجدد فرد را افزایش می دهد. به همین دلیل، برخی افراد از آن به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده می کنند.

استفاده از روش آمنوره شیردهی (LAM) موقتی است. اگر کسی بخواهد از LAM به عنوان پیشگیری از بارداری استفاده کند، باید سه شرط برای اطمینان از ایمن و موثر بودن LAM رعایت شود:

 • آمنوره بعد از زایمان
 • شیردهی تمام وقت یا تقریبا تمام وقت (حداکثر 4-6 ساعت بین شیردهی ها)
 • شیردهی به مدت 6 ماه پس از زایمان

با این حال، اگر از LAM استفاده نمی کنید و پریود شما پس از زایمان از سر گرفته نشده است ، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا مشخص شود چه چیزی ممکن است باعث تاخیر در پریود شما شود.

بی بی چک منفی و پریود نشدن در دوران شیردهی

 

اگر منتظر بچه دار شدن هستید و به شیر دادن به فرزند بزرگتر خود ادامه می دهید، ممکن است سوالات زیادی در ذهن شما نقش داشته باشد. مادران می توانند در دوران بارداری شیر بدهند. برخی از آنها پس از تولد نوزاد جدید و بزرگتر خود را شیر می دهند.

این به عنوان “پرستاری پشت سر هم” شناخته می شود.

تغذیه با شیر مادر در دوران بارداری یک رابطه خاص و منحصر به فرد است و ممکن است دائماً برای در نظر گرفتن نیازهای در حال تغییر شما و فرزند بزرگتر شما تکامل یابد. تغذیه با شیر مادر می تواند به شما کمک کند تا نیازهای کودک خود را راحت تر برآورده کنید،

به خصوص اگر او خسته یا ناخوش باشد، و همچنان فواید مهم تغذیه ای و ایمنی را به او می دهد. با این حال، شیردهی در دوران بارداری اغلب می تواند احساسات شدیدی را برانگیزد.

تحقیقات به ما می گوید که معمولاً هیچ دلیلی وجود ندارد که مادر در دوران بارداری شیر ندهد. اگرچه تغذیه با شیر مادر ممکن است به پیشرفت آهسته زایمان کمک کند، مقدار اکسی توسینی که به طور معمول آزاد می شود معمولاً برای باز شدن دهانه رحم

قبل از آماده شدن کافی نیست. اکسی توسین در طول رابطه جنسی نیز ترشح می شود که به طور کلی در دوران بارداری بی خطر است. اگر منتظر چند قلو هستید یا در معرض خطر سقط جنین یا زایمان زودرس هستید، ممکن است به شما توصیه شود که

شیردهی را متوقف کنید. شما می توانید این موضوع را با یک مراقب دوستدار شیردهی در میان بگذارید.

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

 

این مهم است که بدانید هنگام تعیین اینکه آیا این علائم به دلیل بارداری هستند یا چیز دیگری به دنبال چه چیزی باشید. این امر مخصوصاً اگر هنوز از زایمان قبلی شیر می‌دهید و هنوز به چرخه قاعدگی طبیعی خود بازنگشته‌اید، صادق است.

هنگامی که در حال تلاش برای بچه دار شدن هستیم، بسیاری از زنانی که من می شناسم دوست دارند علائم اولیه احتمالی بارداری را مورد وسواس قرار دهند.

من اخیراً پستی در مورد  باردار شدن در دوران شیردهی نوشتم ، بنابراین فهرستی از علائم احتمالی بارداری در دوران شیردهی را تهیه کردم.

سؤال دیگری که اخیراً اغلب دریافت کرده ام این است که “از کجا فهمیدید که در دوران شیردهی باردار هستید؟”

من همچنین از زنانی شنیده ام که هنوز پریود نشده اند اما هنوز می خواهند باردار شوند یا اینکه آیا ممکن است باردار شوند.

در حالی که تشخیص اینکه آیا باردار هستید مشکل است، اما اگر عادت ماهانه شما برنگشته باشد، بارداری ممکن است رخ دهد من دو بار در دوران شیردهی باردار شدم و برخی از این علائم بارداری را در دوران شیردهی تجربه کردم.

برای هموطنان وسواسی من در آنجا یا هر کسی که در مورد علائم اولیه بارداری متعجب است، این برای شماست.

وقتی شیر می دهید، ممکن است برای مدتی پریود نشوید. (اگر دوست دارید ادامه دهید و آن را به لیست فواید اضافه کنید.) این به این دلیل است که در هنگام شیردهی، بدن شما هورمونی به نام پرولاکتین تولید می کند که به سرکوب تخمک گذاری کمک می کند.

دلیل تاخیر در پریود در دوران شیردهی

 

معمولا بعد از زایمان، چرخه قاعدگی خانم ها تغییر می کند. در زنان غیر شیرده معمولاً قاعدگی زودتر است و اولین قاعدگی حدود 6 هفته پس از زایمان در حدود 40 درصد است، بیشتر زنان پس از زایمان 24 هفته بعد دوباره پریود خواهند شد. با این حال، هنوز

مواردی از قاعدگی و سپس آمنوره چند ماه بعد وجود دارد.

برای مادران شیرده، قاعدگی دیرتر ظاهر می شود، زیرا پرولاکتین موجود در شیر مادر، فعالیت سیستم هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان را تغییر می دهد و چرخه قاعدگی را به تاخیر می اندازد. زمان بازگشت قاعدگی برای خانم ها بعد از بچه دار شدن کاملا

نامنظم و متفاوت است.

 • هورمون پرولاکتین
 • هورمون پرولاکتین که قوی تر است

برخی افراد پریود نشدن را به عنوان نشانه ای از اینکه نمی توانند باردار شوند، می دانند. و در حقیقت، بله، شیردهی ممکن است شما را برای مدتی از تخمک گذاری باز دارد. بنابراین، در دوران شیردهی می توان باروری شما را کاهش داد.

مشکل اینجاست: نمی توان گفت چه زمانی باروری شما دوباره به حالت اول باز می گردد. زیرا مدت زمانی که بدن شما بدون تخمک گذاری طول می کشد به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند تعداد دفعات شیردهی، میزان شیر مادر، سن شما و موارد دیگر.

به عبارت دیگر، اگر به طور انحصاری شیر می دهید، احتمالاً کمترین احتمال تخمک گذاری را دارید. اما اگر شیر را پمپاژ کنید، با شیر خشک یا غذاهای جامد مصرف کنید، این شانس افزایش می یابد. اما در هیچ سناریویی نمی توانید درباره زمان بازگشت باروری خود

کاملاً مثبت باشید. (و اگر تعجب می کنید، آن نوارهای تخمک گذاری که ممکن است قبلاً روی آنها تکیه کرده اید، در دوران پس از زایمان چندان دقیق نیستند.)

اگر در حین شیردهی دوره های نامنظم مانند لکه بینی مداوم، خونریزی شدیدتر از معمول یا سیکل های طولانی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است دلایل دیگری به غیر از شیردهی وجود داشته باشد. پزشک شما باید معاینه کاملی

انجام دهد و ممکن است نیاز به انجام آزمایشاتی برای رد علل دیگر داشته باشد.

اگر پریودتان برگشت، به این معنی است که شما دوباره بارور شده اید و ممکن است باردار شوید، حتی در دوران شیردهی. در دوران شیردهی با

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

 

10 علامت بارداری در دوران شیردهی

 

علائم و نشانه های بارداری در دوران شیردهی:

1. افزایش سایز سینه

2. تغییر در اشتها

3. حالت تهوع و استفراغ

4. خستگی

5. سینه درد

6. افزایش حساسیت به بوها

7. نوسانات خلقی

8. افزایش ترشحات واژن

9. تکرر ادرار

10. گرفتگی یا درد شکم

11. کمردرد

12. هوس و بیزاری از غذا

13. تقویت حس بویایی

14. نفخ

15. سردرد

16. سرگیجه

من در مورد این علائم که تجربه شخصی با آنها را دارم در ادامه بیشتر توضیح می دهم، بنابراین به خواندن ادامه دهید.

آشنایی با چرخه قاعدگی

 

چرخه قاعدگی برای سلامت باروری حیاتی است و می تواند نشان دهنده سلامت زنان باشد. تغییرات طبیعی منظم در دستگاه تناسلی زنان رخ می دهد و آن را برای بارداری آماده می کند.

در طول هر چرخه قاعدگی، هورمون هایی که باعث ضخیم شدن پوشش داخلی رحم برای آمادگی برای بارداری احتمالی می شوند، ترشح می شوند. این هورمون ها همچنین باعث آزاد شدن تخمک از یکی از تخمدان ها می شوند که سپس از لوله فالوپ به

سمت رحم حرکت می کند.

اگر تخمک بارور نشود، در نهایت همراه با غشای ضخیم شده رحم در طول قاعدگی ریخته می شود.

شیردهی می تواند چرخه قاعدگی زنان را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. برای برخی از زنان، تغذیه با شیر مادر تخمک گذاری را سرکوب می کند و از قاعدگی به طور کامل در زمانی که آنها به طور انحصاری شیر می دهند جلوگیری می کند.

دوره های قاعدگی زنان دیگر ممکن است در هنگام شیر دادن به نوزادشان نامنظم یا غیرقابل پیش بینی شود.

درک اینکه چگونه تغذیه با شیر مادر بر بدن شما تأثیر می گذارد می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد اهداف سلامت باروری و تنظیم خانواده کمک کند.

هر سیکل قاعدگی بین 21 تا 35 روز طول می کشد. تقریباً در نیمه‌ی این چرخه، یک تخمک آزاد می‌کنید. به   این میگن تخمک گذاری آن تخمک از تخمدان شما خارج می شود و شروع به حرکت در لوله فالوپ به سمت رحم شما می کند. اگر در طول مسیر توسط

اسپرم بارور شود، به دیواره رحم شما می چسبد و شروع به تبدیل شدن به جنین می کند. اگر تخمک بارور نشود، رحم شما پوششی را که در رحم شما جمع شده است می ریزد. اون موقع پریود میشی

چرا این مهم است؟ این مهم است زیرا به این معنی است که شما قبل از شروع قاعدگی   بارور هستید .

اگر در حین تخمک گذاری، مقاربت واژینال محافظت نشده داشته باشید، می توانید باردار شوید. و چون قبل از خونریزی تخمک گذاری می کنید، می توانید حتی قبل از اولین دوره پس از زایمان خود باردار شوید.» دکتر فریمن توضیح می دهد.

خط آخر: اگر مقاربت واژینال دارید، می توانید باردار شوید. حتی اگر در حال شیردهی هستید.

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

علائم اولیه بارداری در دوران شیردهی

 

من می دانم که شنیدن این موضوع کسل کننده است، اما بیشتر علائم معمولی که  معمولاً در دوران بارداری تجربه می کنیم، در دوران شیردهی  و بارداری نیز رخ می دهد.

یکی از تفاوت های قابل توجه عدم وجود یا وجود پریود به عنوان علامت بارداری است.

از آنجایی که ممکن است (اما غیرمعمول) قبل از بازگشت پریود در دوران شیردهی باردار شوید، نمی توانید روی این نشانه حساب کنید.

چرخه های ما ممکن است خاموش یا بسیار متفاوت از آنچه در دوران شیردهی به آن عادت کرده ایم باشد. وقتی اولین نوزادم حدود یک ساله بود، تصمیم گرفتم دوباره تلاش کنم و باردار شوم. با این حال، پیش‌بینی تخمک‌گذاری از بار اول چالش‌برانگیزتر بود.

زمانی که او حدود 9 ماهه بود پریود من برگشته بود، اما هنوز تنظیم نشده بود. یک ماه سیکل من مختصر و ماه بعد طولانی می شود. من واقعا فکر می کردم تا زمانی که اوضاع عادی نشود نمی توانم دوباره باردار شوم، اما این کار را انجام دادم.

در اینجا برخی از شایع ترین علائم بارداری که در دوران شیردهی رخ می دهند، آورده شده است

خستگی

برای من شخصاً، یکی از اولین نشانه هایی که در بار دوم باردارم (و هنوز در دوران شیردهی) متوجه شدم، خستگی مفرط هنگام انجام فعالیت های روزمره بود.

یادم می آید که با شوهر و دخترم به پیاده روی رفتیم و احساس کردم به سختی می توانم به خانه برسم. خیلی باد کرده بودم و نفسم بند آمده بود.

یادم نمی آید اولین بار که باردار شدم تا کمی بعد در سه ماهه اول چنین احساسی داشته باشم.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

عوارض جسمی و روحی بارداری می تواند وحشیانه باشد، به خصوص برای مادران شیرده. علائم رایجی که در این دوران تجربه می شود شامل خستگی و نوسانات خلقی است که می تواند برای مادر و نوزاد سخت باشد.

خستگی اغلب یکی از اولین علائمی است که یک زن باردار تجربه می کند، زیرا هورمون ها افزایش می یابد و بدن نیاز به استراحت بیشتری دارد.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

تشنگی شدید یا مفرط

من همیشه در هنگام شیردهی بیشتر تشنه هستم مخصوصاً در دوران بارداری. من از سایر دوستان شیرده و باردار شنیده ام که این شایع است.

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

علائم قطعی بارداری در دوران شیردهی

 

درد سینه یا نوک سینه

در حالی که این می تواند یکی از  علائم اولیه بارداری باشد، چه در دوران شیردهی  یا نه، مطمئناً برای من در هنگام شیردهی بیشتر قابل توجه است.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

این احتمالاً یکی از علائم اولیه بارداری و یکی از علائم رایج است. در حالی که این علامت حتی زمانی که شیر نمی‌دهم نیز رخ می‌دهد، از زمانی که شیر می‌دادم از درد بسیار بیشتر آگاه بودم.

گرفتگی و خونریزی خفیف یا لکه بینی

من هر دو باری که باردار بودم دچار گرفتگی عضلات شدم. شاید لانه گزینی باشد، اما به نظر می رسد عادت ماهانه شما نزدیک است، و این یک علامت گسترده در اوایل بارداری است.

خونریزی لانه گزینی یکی دیگر از علائم بارداری است. تشخیص اینکه آیا این لکه بینی در حال آماده شدن پریود شماست یا خونریزی لانه گزینی مشکل است.

حالت تهوع الف

حالت تهوع می تواند نشانه اولیه بارداری باشد، اگرچه معمولا دیرتر ظاهر می شود. من هر دو بار آن را داشتم، اما در دوران شیردهی خیلی بدتر بود.

شیردهی احتمالاً ربطی به آن نداشت، اما فکر کردم آن را اینجا اضافه کنم زیرا در هر صورت این یک علامت بارداری است.

کاهش عرضه شیر

این معمولاً فقط نزدیک به سه ماهه دوم رخ می دهد. با این حال، این می تواند نشانه اولیه بارداری باشد و معمولا در زمان بارداری و شیردهی اتفاق می افتد.

از آنجایی که افت  شیر ​​مخصوص مادران شیرده است ، قطعاً این نشانه بارداری در دوران شیردهی است.

اگر شیر شما   به طور غیرمنتظره ای کاهش یافت و فکر می کنید احتمال بارداری وجود دارد، لطفا آزمایش دهید

من داستان های حکایتی شنیده ام که این اولین علامت بارداری است، زمانی که پریود مادر برنگشته است و علائم بارداری دیگری وجود ندارد.

کاهش  عرضه شیر اولین نشانه بارداری برای برخی از  زنان شیرده است.

تغییر در طعم شیر

این نیز معمولاً به سه ماهه دوم نزدیک تر است، اما طعم شیر شما احتمالاً تغییر خواهد کرد.

وقتی این اتفاق افتاد دخترم به من اطلاع داد زیرا متأسفانه دیگر آن را دوست نداشت و ناگهان خودش را از شیر گرفت.

گرسنگی

هنگامی که باردار هستید، کالری مورد نیاز شما اندکی افزایش می یابد، و باید در حال حاضر کمی از شیردهی فاصله داشته باشد.

تست بارداری در دوران شیردهی

تست بارداری مثبت

مثبت بودن تست بارداری یکی دیگر از علائم شایع بارداری در دوران شیردهی است.

تست های بارداری با تشخیص وجود گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار زن کار می کنند. این هورمون زمانی تولید می شود که تخمک بارور شده در رحم کاشته می شود و جفت شروع به تشکیل می کند.

در حالی که ممکن است یک زن بدون باردار شدن، تهوع صبحگاهی و سایر علائم مشابه را تجربه کند، یک تست بارداری مثبت به طور کلی قابل اعتمادترین شاخصی است که او باردار شده است.

آزمایش خون سطوح پایین تر hCG را نسبت به آزمایش ادرار خانگی تشخیص می دهد و می تواند نتایج دقیق تری ارائه دهد.

تنها راه تشخیص این است که آزمایش ادرار یا خون بارداری انجام دهید.

با آزمایش ادرار خانگی شروع کنید و برای تایید آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید.

روش دیگر برای بررسی بارداری سونوگرافی است که معمولا کمی دیرتر پس از آزمایش خون انجام می شود.

از سونوگرافی می توان برای بررسی ضربان قلب جنین استفاده کرد.

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

سوالات متداول

خطرات مرتبط با شیردهی در دوران بارداری چیست؟

 

شیردهی در دوران بارداری خطرات خاصی را به همراه دارد.

این می تواند منجر به کاهش تولید شیر مادر برای نوزاد و کمبودهای تغذیه ای احتمالی برای مادر و کودک شود.

علاوه بر این، شناسایی علائم و نشانه های بارداری را چالش برانگیزتر می کند و به طور بالقوه منجر به تشخیص تاخیری می شود.

زنانی که در دوران شیردهی هستند و مشکوک به بارداری هستند باید نگرانی های خود را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارند.

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

آیا امکان احساس حرکت جنین در دوران شیردهی وجود دارد؟

امکان احساس حرکت جنین در دوران شیردهی وجود دارد.

این احساس ممکن است در هنگام شیردهی به دلیل افزایش اکسی توسین و پرولاکتین که به عنوان شل کننده رحم عمل می کنند و تولید شیر را تحریک می کنند، شدیدتر باشد.

همه خانم ها این احساس را تجربه نمی کنند، بنابراین اگر مطمئن نیستید که جنین شما حرکت می کند یا چیز دیگری، بهتر است برای مشاوره با پزشک خود مشورت کنید.

علائم احتمالی (شاخص های ضعیف بارداری)

علائم احتمالی بارداری کمترین نشانه را دارند. آنها عمدتاً ذهنی هستند (فقط مادر می تواند نشانه را احساس کند و هیچ کس دیگری نمی تواند آن را ببیند) و چیزهای دیگری ممکن است باعث آنها شوند. آنها عبارتند از:

 • تغییرات در سینه
 • تغییرات در تولید شیر
 • سایر علائم فیزیکی
 • علائم احتمالی (احتمال متوسط ​​باردار شدن)

علائم احتمالی حاملگی را می توان توسط شخص دیگری غیر از مادر مشاهده کرد. اینها نسبت به علائم احتمالی قابل اعتمادتر هستند، اما در آشکارسازی حاملگی کاملاً دقیق نیستند. این شامل:

آیا شیردهی مانع بارداری میشود

 

 • انقباضات براکستون هیکس
 • علامت چادویک
 • علامت گودل
 • علامت هگر
 • رای گیری
 • تست های آزمایشگاهی
 • علائم مثبت (بارداری تایید شده)

علائم مثبت آنهایی هستند که باردار بودن زن را تضمین می کنند. اگر این علائم را دارید، صد در صد تضمینی وجود دارد که باردار هستید. تاکنون تنها سه علامت مثبت توسط متخصصان پزشکی تشخیص داده شده است.

 • ضربان قلب جنین جدا از ضربان قلب مادر
 • دیدن جنین از طریق سونوگرافی
 • حرکت جنین که توسط معاینه کننده احساس می شود

اگر کودک شیرده شما بزرگتر از یک نوزاد است، احتمال تخمک گذاری شما بیشتر است و بنابراین باردار شدن راحت تر است.

اگر کودک شیرده شما بزرگتر از یک نوزاد است، احتمال تخمک گذاری شما بیشتر است و بنابراین باردار شدن راحت تر است.

آیا محدودیت های غذایی برای مادران شیرده باردار وجود دارد؟

 

در حالی که مادران باردار شیرده ممکن است برخی از محدودیت های رژیم غذایی را تجربه کنند، لازم است به یاد داشته باشید که هر بارداری متفاوت است.

بسته به وضعیت سلامتی فرد و مرحله بارداری، پزشک ممکن است از مصرف برخی غذاها یا نوشیدنی ها اجتناب کند.

به طور کلی، زنان باردار باید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشند و مصرف کافئین، الکل و شکر را محدود کنند.

همچنین برای مادران ضروری است که از دریافت مواد مغذی کافی برای حمایت از خود و جنین در حال رشد خود اطمینان حاصل کنند.

 

آیا بعد از مثبت شدن تست بارداری باید به شیردهی ادامه داد؟

 

به طور کلی، ادامه شیردهی در دوران بارداری تا زمانی که سالم هستید و کودک شما به خوبی رشد می کند بی خطر است. با این حال، برخی تغییرات در شیر شما ممکن است به دلیل هورمون‌های آزاد شده در دوران بارداری رخ دهد و بسته به سن کودک، ممکن است نیاز به مکمل داشته باشید.

زمانی که من دوباره باردار شدم، نوزادان من بیش از یک سال سن داشتند، بنابراین این موضوع نگران کننده نبود.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که اگر در دوران بارداری دچار تهوع شدید صبحگاهی یا سایر نگرانی‌های سلامتی می‌شوید، بهتر است قبل از تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا شیردهی در دوران بارداری برای شما مناسب است، با پزشک خود صحبت کنید.

 

آیا خطر سقط جنین در دوران شیردهی و بارداری افزایش می یابد؟

 

در گذشته، برخی از پزشکان معتقد بودند که سقط جنین خطر شیردهی در دوران بارداری است . همه چیز در سال های اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده است، بنابراین توصیه می کنم فقط با یک پزشک معتمد در مورد این موضوع صحبت کنید.

اگر در مورد خطرات شیردهی در دوران بارداری نگران هستید، لطفاً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید، زیرا آنها می توانند بر اساس وضعیت شما توصیه های شخصی ارائه دهند.

آیا می توانید در دوران شیردهی باردار شوید

نتیجه

جستجوی این علائم و نشانه ها سرگرم کننده است، اما هر یک از آنها حتی اگر باردار نباشید ممکن است رخ دهد.

زمانی که پریود ما برای اولین بار پس از زایمان آماده بازگشت می شود، ممکن است علائم عجیب و غریب مرتبطی وجود داشته باشد.

چند ماه طول کشید تا پریودم بعد از هر کدام از بچه هایم هم منظم شود.

اگر امیدوارید در دوران شیردهی باردار شوید، توصیه می کنم از تست های تخمک گذاری استفاده کنید تا تخمک گذاری را بهتر کاهش دهید.

تا آنجا که نمی‌دانم باردار هستید یا علائم آن چیست، می‌دانم وقتی در انتظار دو هفته‌ای هستید و هنوز نمی‌توانید آزمایش دهید، سخت است.

اگر پریود شما برنگشته باشد، ممکن است گیج‌کننده‌تر باشد، اما فکر می‌کنید احتمال بارداری در دوران شیردهی وجود دارد.

حتی در  دوران شیردهی و بدون بازگشت پریود، امکان بارداری وجود دارد ، هرچند نه آنطور که انتظار می رود.

برخی از این علائم اولیه را می توان قبل از زمان آزمایش متوجه شد، بنابراین امیدواریم این لیست به شما کمک کند.

در غیر این صورت، اگر فکر می کنید ممکن است باردار و شیرده باشید، تنها یک راه برای تشخیص وجود دارد. برو بیرون و برای خودت امتحان بده!

اگر در دوران شیردهی باردار بوده اید، لطفاً به من بگویید اولین علائم شما برای شما چه بوده است؟اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

آیا در دوران شیردهی اقدام به بارداری می کنید؟

 

من الان دوبار در دوران شیردهی باردار شدم. این حاملگی ها منجر به تولد  نوزاد دوم و سوم من شد .

تصمیم گرفتم در این پست بیشتر در مورد تلاش برای باردار شدن در دوران شیردهی بنویسم ، پس اگر تمایل دارید آن را بررسی کنید!اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

بسیاری از والدین جدید نگران این هستند که چگونه بارداری و شیردهی یا شیردهی ممکن است با هم کار کنند. در اینجا به برخی از سوالات متداول در مورد شیردهی در دوران بارداری پاسخ داده شده است.

 

آیا شیردهی باعث سقط جنین می شود؟

 

برخی افراد بر این باورند که ادامه شیردهی در دوران بارداری می تواند خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهد. سی جی بلنرهاست، مامای هالیفاکس، می گوید که این یک افسانه است، زیرا شیردهی باعث ترشح اکسی توسین می شود، همان

هورمونی که به ایجاد انقباضات در طول زایمان کمک می کند. اما هیچ مدرک قانونی وجود ندارد که این می تواند مضر باشد.

آنیتا آرورا، مشاور بین‌المللی شیردهی مستقر در اوکویل، می‌گوید: «مطالعات نشان داده‌اند که رحم تا هفته‌های آخر بارداری طبیعی به اکسی‌توسین پاسخگو یا حساس نیست. درست مانند داشتن رابطه جنسی، نوزاد متولد نشده شما را در معرض خطر قرار

نمی دهد (به جز در شرایط غیرعادی)، همچنین ادامه شیر دادن به فرزند بزرگتر شما را نیز در معرض خطر قرار نمی دهد.

اگر هدف شما این نیست که فوراً بچه دیگری داشته باشید، دکتر فریمن پیشنهاد می‌کند حتی قبل از زایمان با پزشک خود درباره پیشگیری از بارداری صحبت کنید. آنها می توانند به شما در درک گزینه های خود کمک کنند.

او گزینه های پیشگیری از بارداری را برای افرادی که شیر می دهند به اشتراک می گذارد:

نوشته های مرتبط

کنترل بارداری هورمونی

در هنگام شیردهی، روش های پیشگیری از بارداری که شامل استروژن نیستند، ترجیح داده می شوند، به خصوص در ابتدا. این به این دلیل است که استروژن با کاهش عرضه شیر مرتبط است.

چندین گزینه برای کنترل بارداری فقط با پروژسترون وجود دارد که می توان بلافاصله پس از زایمان – حتی قبل از ترک بیمارستان – شروع کرد. آنها عبارتند از:

دستگاه های هورمونی داخل رحمی (IUD)، از جمله مارک هایی مانند Mirena® و ParaGard® .

دستگاه کنترل بارداری کاشته شده ( Nexplanon® ).

قرص‌های ضدبارداری فقط حاوی پروژسترون، که اغلب « مینی‌پیل » نامیده می‌شوند. برخی از ارائه دهندگان یک قرص یا دستگاه ترکیبی استروژن و پروژسترون (مانند پچ یا حلقه واژینال) را پس از اینکه شیر شما به خوبی ثابت شد، تجویز می کنند، در صورتی که برای شما بهتر عمل کند.

وقتی صحبت از انتخاب یک روش هورمونی کنترل بارداری بعد از زایمان به میان می آید، دکتر فریمن می گوید که گزینه های پیشگیری از بارداری برگشت پذیر طولانی اثر، انتخاب های خوبی برای اکثر افراد هستند.

او توضیح می‌دهد: «آی‌یو‌دی‌های هورمونی و ایمپلنت‌ها برخی از مؤثرترین روش‌های کنترل بارداری هستند – چه در دوران شیردهی یا نه. آنها رویکردهای «آن را تنظیم و فراموش کن» هستند. لازم نیست هر روز به خوردن یک قرص فکر کنید یا برای یک واکسن قرار ملاقات بگذارید. و می توانند چندین سال دوام بیاورند.»

بسته به نام تجاری، آی یو دی های هورمونی برای استفاده از سه تا هشت سال تایید شده است. و اگر تصمیم دارید قبل از اینکه آی یو دی یا ایمپلنت شما آماده برداشته شود، خانواده خود را بزرگ کنید، می توانید زودتر آن را خارج کنید.

روش های غیر هورمونی پیشگیری از بارداری

برخی از افراد ترجیح می دهند از پیشگیری از بارداری هورمونی اجتناب کنند. یا ممکن است شرایط سلامتی داشته باشند که استفاده از گزینه های هورمونی کنترل بارداری را خطرناک می کند.

کنترل بارداری غیر هورمونی همچنان می تواند برای جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی ایمن و موثر باشد. که شامل گزینه هایی مانند:

IUD مسی ( ParaGard®).

کاندوم (با یا بدون اسپرم کش). همچنین به یاد داشته باشید که کاندوم تنها راه قابل اعتماد برای جلوگیری از عفونت های مقاربتی (STIs) است.

روش های مانع، مانند دیافراگم یا کلاه دهانه رحم با اسپرم کش ها. اگر قصد دارید از دستگاهی استفاده کنید که قبل از زایمان برای آن نصب شده‌اید، ابتدا با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید. ممکن است بعد از زایمان نیاز به تعویض بدن داشته باشید.

بستن لوله های رحمی

اگر می‌دانید که نمی‌خواهید دوباره باردار شوید، ممکن است در مورد بستن لوله‌ها با یک پزشک صحبت کنید (که به آن «بستن لوله‌ها» نیز گفته می‌شود). این یک شکل دائمی و جراحی کنترل بارداری است.

در طول این روش، لوله های فالوپ شما بریده، مسدود یا بسته می شوند تا از بارور شدن تخمک ها توسط اسپرم جلوگیری شود.

خط پایین

وقتی زایمان می کنید، برنامه ریزی برای بارداری بعدی ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. اما در نظر گرفتن مهم است. زیرا مهم نیست

که در گذشته چه شنیده اید، شیردهی مطمئن ترین روش پیشگیری از بارداری  نیست .

 

شیردهی هنگام بارداری چگونه تغییر می کند

 

آرورا می‌گوید: وقتی کودک شما برای شیر خوردن می‌چسبد، و در طول شیر خوردن، ممکن است متوجه شوید که نوک سینه‌هایتان حساس‌تر از حد معمول است. همچنین ممکن است نسبت به قبل از بارداری شیر مادر کمتری تولید کنید، و در حدود ماه چهارم یا

پنجم، شروع به تولید آغوز خواهید کرد، شیری که غلیظ تر و از نظر طعم متفاوت از شیر مادر بالغ است. آرورا می‌گوید: «کودک شما ممکن است وقتی متوجه این تغییر شود، عصبانی شود.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

اگر باردار شوید بهتر است از شیر بگیرید؟

 

در بیشتر موارد، دلیلی برای از شیر گرفتن صرفاً به دلیل بارداری وجود ندارد. می گوید: «تا زمانی که والدین و نوزاد با تغییراتی که رحم در حال رشد ایجاد می کند کنار بیایند و بخواهند به تغذیه ادامه دهند، می توانند و باید. با این حال، مهم است که وضعیت فردی

خود را در نظر بگیرید، مانند سن کودک شیرده شما. از آنجایی که پسر مک کورمیک بسیار جوان بود، هنوز برای تغذیه کاملاً به شیر مادرش وابسته بود. آرورا می گوید: «اگر کودک شما زیر یک سال است و هنوز برای منبع غذایی اصلی خود شیر می دهد، با یک

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا مطمئن شوید که نیازهای فرزندتان برآورده شده است.

با حمایت پزشک خانواده‌شان، پسر مک کورمیک به رشد سینه‌اش ادامه داد. او می‌گوید: «او به هیچ وجه سرعت تغذیه‌اش را کم نکرد و در تمام دوران بارداری نوزادی فوق‌العاده چاق بود. اگرچه او تهوع صبحگاهی را تجربه کرد، که عامل مهم دیگری است که باید

در تصمیم گیری برای ادامه یا عدم ادامه شیردهی در نظر گرفت. دریافت مایعات، کالری و استراحت کافی در دوران بارداری بسیار مهم است، بنابراین اگر هنوز شیر می‌دهید و حالت تهوع صبحگاهی دارید، پزشک یا ماما را در جریان بگذارید. توجه داشته باشید که

حتی اگر تصمیم به ادامه شیردهی دارید، ممکن است کودک شما برنامه متفاوتی داشته باشد. اگر از تغییرات کمیت و قوام شیر شما هیجان زده نشوند، برخی از شیرده ها از شیر خود جدا می شوند.

اگه بخوام از شیر بگیرم چی؟

اگر دیگر آن را احساس نمی کنید، احساس گناه را رها کنید و از شیر بگیرید. می‌گوید: «برای برخی که شیردهی یا شیردهی دارند، بارداری جدید می‌تواند زمان مناسبی برای از شیر گرفتن یا کاهش شیردهی باشد. “این رابطه بین دو نفر است و هر دو باید

مرزهایی داشته باشند.” آرورا می گوید تغییر از پرستاری به نوازش می تواند به حفظ دلبستگی و یک به یک کمک کند، اگرچه ممکن است برای شما دشوار باشد. او می‌گوید: «احساس ناراحتی در مورد از شیر گرفتن، حتی زمانی که تصمیم می‌گیرید، خوب و

طبیعی است.

هنگام تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

اگر در طول دوران بارداری به شیر دادن به کودک خود ادامه دهید، این فرصت را خواهید داشت که پس از زایمان، شیردهی پشت سر هم را امتحان کنید. شیر دادن به فرزند بزرگتر شما نه تنها می تواند صمیمیت خود را حفظ کند، بلکه یک راه عالی برای نشستن و

استراحت در زمانی که نوزادی فعال دارید یا نیاز به تنظیم مجدد یک کودک نوپا عصبانی دارید. شیردهی پشت سر هم می تواند به به حداقل رساندن گرفتگی و افزایش عرضه شما کمک کند، و تحقیقات نشان می دهد که تا زمانی که کودک شما به شیر دادن

ادامه می دهد، مزایای تغذیه ای و تقویت کننده سیستم ایمنی شیر مادر به جادوی خود ادامه می دهد.

برای مثال، مک کورمیک از تصمیم خود برای شیر دادن به نوزادش در طول بارداری خوشحال است: “خیلی خوشحالم که مجبور نشدم این پیوند خاص با پسرم را کنار بگذارم.”

هیلتز می‌گوید: «بار دوم، یک سوتین ورزشی برای پوشیدن در حین زایمان آوردم تا فقط در آن لباس بیمارستانی شلخته نباشم و از همه جا بیرون بیایم. من امیدوار بودم که دقیقاً همان اعضای خانواده را در اتاق زایمان با خود داشته باشم – آنها واقعاً به ایجاد یک

تجربه بسیار آرام کمک کردند – اما هیچ یک از آنها موفق نشدند زیرا زایمان بسیار سریع بود.

بارداری ناخواسته در دوران شیردهی نی نی سایت

 

01 مراقب مناسب را پیدا کنید

اگر با پزشک یا مامای خود سروکله نمی‌زنید، اکنون زمان آن است که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی دیگری را پیدا کنید، کسی که با او ارتباط بهتری دارید. میشل بوچمن، یک مامای ثبت‌شده در خلیج برنت‌وود، بریتیش کلمبیا، می‌گوید: «مراقبی را پیدا کنید که

به او اعتماد دارید و با او ارتباط برقرار کنید». یکی از مهم ترین آمادگی ها برای زایمان، محدود کردن ترس و اضطراب در مورد روند زایمان است. مراقبین مورد اعتماد، که به خوبی آگاه و انعطاف پذیر هستند، کمک خواهند کرد.» شما می خواهید فردی را انتخاب کنید

که بتوانید با او صمیمانه صحبت کنید – و کسی که از روز اول ارتباط خوبی داشته باشد.

جسیکا آستین، یک دولا در ونکوور، می‌گوید: «اولین باری که درباره انتخاب‌ها و گزینه‌هایی که در اختیار دارید گپ خوبی می‌زنید، نباید در هنگام زایمان باشد. «با صحبت‌های خوب قبل از تولد، به نحوه پاسخ و برقراری ارتباط مهمانداران عادت می‌کنید، بنابراین بعداً

شما را شگفت‌زده نخواهد کرد.» آستین اضافه می کند که پزشک یا مامای شما باید از انتخاب ها و فلسفه تولد شما حمایت کند. هیلتز می‌گوید پزشک متخصص زنان و زایمان او به زیبایی با شخصیت او تناسب داشت: «او بسیار آرام بود و چیزی به ما فشار

نمی‌آورد».

02 خوب غذا بخورید

آستین می‌گوید: «تغذیه یکی از بهترین راه‌هایی است که یک زن می‌تواند خود را برای زایمانی آرام و سالم آماده کند». خوردن پروتئین کافی، سبزیجات برگ‌دار و کاهش قند می‌تواند برای به حداقل رساندن خطرات مربوط به بارداری و به حداکثر رساندن سلامت

کمک کند. در مطالعه‌ای که در مجله زنان و زایمان منتشر شد، محققان دریافتند زنانی که در چهار هفته آخر بارداری خود در روز شش خرما می‌خورند، زمانی که به بیمارستان می‌روند، گشادتر شده و کمتر به اکسی‌توسین (پیتوسین) یا پروستین نیاز دارند. برای

شروع و پیشرفت کار، و به طور کلی زایمان کوتاه تری داشت. (سلام، امتحان کردن ضرری ندارد – خرما دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است، به علاوه آنها شما را منظم نگه می دارند، که اگر در دوران بارداری از یبوست رنج می برید مفید خواهد بود.)

03 تناسب اندام را حفظ کنید

فعال ماندن در دوران بارداری می تواند به شما کمک کند تا ZZZ های خود را بگیرید، از وزن زیاد شما جلوگیری کند، استقامت شما را افزایش دهد و خلق و خوی شما را تقویت کند. برای افرادی که قبل از باردار شدن از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار نبودند، اکثر

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همچنان فعالیت متوسط (پیاده روی، شنا یا یوگا) را در اکثر روزهای هفته ممنوع می کنند. آستین می گوید: «یوگای قبل از تولد برای به حداقل رساندن تنش در لگن و کمر بسیار عالی است و فرصتی برای تمرین استفاده از

ذهن و نفس برای راحت ماندن در هنگام تولد است.

04 یک برنامه زایمان را در نظر بگیرید

یک برنامه زایمان واقعا می تواند به شما کمک کند تا برای روز بزرگ آمادگی بهتری داشته باشید. آیا می خواهید همسرتان بند ناف را قطع کند؟ آیا قصد دارید بدون اپیدورال بروید؟ این فرصتی است برای شما که اجازه دهید مراقبت خود را ارائه دهیدبدونید سرتون

کجاست آستین می‌گوید: «داشتن این وضوح می‌تواند به تصمیم‌گیری‌هایی که در طول تولد شما باید گرفته شود، کمک می‌کند تا کمتر دلخراش شوند. بوچمن اضافه می کند که وقتی خانواده ها برنامه های زایمان را ارائه می دهند، اغلب تمرینی برای کاهش

اضطراب است. گاهی اوقات موضوعاتی را که هنوز مورد بحث قرار نگرفته اند روشن می کند.» با این حال، اگر به این ایده علاقه ندارید، از آن بگذرید. هیلتز می‌گوید: «پزشک ما به ما گفت که از ساختن آن خودداری کنیم، زیرا همه چیز طبق برنامه اتفاق نمی‌افتد.

من از آن دسته افرادی هستم که اگر برنامه‌ای می‌کشیدم و به آن پایبند نبودم، در درازمدت باعث اضطراب بیشتر من می‌شد.»

05 در کلاس های دوران بارداری شرکت کنید

اکنون ثبت‌نام کنید—کلاس‌های دوران بارداری هنوز استاندارد طلایی هستند، وقتی صحبت از آموزش و آگاهی در مورد زایمان و زایمان می‌شود، که می‌تواند کل فرآیند را به تجربه‌ای بسیار بهتر تبدیل کند. همچنین می تواند به شما این فرصت را بدهد که با خانواده

های دیگری که در همان مرحله شما هستند ملاقات کنید. بوخمن می‌گوید: «من از این واقعیت خوشم می‌آید که در طول این کلاس‌ها، اغلب سؤالاتی پیش می‌آید که شاید خانواده‌های من به آن فکر نکرده باشند.

06 موبایل بمانید

چه در حال زایمان در منزل باشید و چه در اتاق زایمان بیمارستان، فکر نکنید که مجبور نیستید تمام مدت دراز بکشید. آستین می‌گوید: «فقط به این دلیل که تخت در مرکز اتاق است، به این معنا نیست که بهترین یا تنها مکان برای گذراندن تمام دوران تولد است.

بیرون ماندن از رختخواب و استفاده از دوش، حمام یا توپ تولد برای راحتی می تواند واقعا مفید باشد. اما در مقابل تخت مقاومت نکنید: آستین همچنین خاطرنشان می‌کند که وضعیت‌های آرام، مانند دراز کشیدن به پهلو، مانند ماساژ و سایر تکنیک‌های راحتی

دستی، می‌تواند بسیار مفید باشد.

07آماده شدن برای زایمان آرام با ماساژ

ماساژ می تواند ابزار قدرتمندی در حین زایمان و زایمان باشد. دستکاری بافت های نرم با انواع مختلف حرکت و فشار می تواند دردهای عضلانی را تسکین دهد، گردش خون را بهبود بخشد، تورم را کاهش دهد، عضلات را شل کند، انعطاف پذیری را بهبود بخشد و

حالت تهوع را کاهش دهد.

تصور می شود که این امر از طریق دو مکانیسم کلیدی به دست آید. تئوری اول، تئوری کنترل درد، نشان می‌دهد که ورودی حسی غیردردناک کانال‌های عصبی را به روی احساسات دردناک تجربه شده در حین زایمان می‌بندد و میزان دردی که مغز درک می‌کند را

کاهش می‌دهد. مکانیسم دوم، کنترل بازدارنده مضر منتشر، به این ایده مربوط می شود که ماساژ شدید که خود باعث درد می شود می تواند مغز را تحریک کند تا اندورفین، مسکن های طبیعی درد ما را آزاد کند، که همچنان درد را در طول زایمان کاهش می

دهد.

قطع شیردهی در دوران بارداری

تجسم برای غلبه بر درد و اضطراب

یک استراتژی موثر برای مدیریت درد و اضطراب در حین زایمان کاملاً در ذهن شما وجود دارد و به آن تجسم می گویند. تجسم شامل تصور کردن خود در یک محیط آرام است. پیاده روی در ساحل هنگام غروب آفتاب یا نشستن در یک باغ در یک بعد از ظهر آفتابی

سناریوهای رایجی هستند که می توانند آرامش بخش باشند، اما تحقیقات نشان می دهد که ممکن است برای دوباره سازی یک تجربه شخصی موثرتر باشد. این تکنیک باعث آرامش می شود و می تواند به کاهش درد کمک کند.اگر در دوران شیردهی باردار

شویم چه کنیم

مادران باردار همچنین می توانند از تجسم برای دیدن آنچه در داخل بدنشان می گذرد استفاده کنند و تولدی بدون عارضه را تصور کنند. در حالی که ممکن است رویداد آنطور که شما می بینید اتفاق نیفتد، انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا درک عمیق

تری از روند به دست آورید و اضطراب خود را در این فرآیند کاهش دهید.

برای افزایش راحتی و مقابله: نفس بکش!

خیلی ساده به نظر می رسد، اما نفس کشیدن آگاهانه می تواند در حین زایمان و زایمان، بازی را تغییر دهد. در عمل، ادامه دادن این کار آنطور که به نظر می رسد آسان نیست، اما از طریق تنفس عمدی و کنترل شده، می توانید به طور فعال درد را مدیریت کنید و

حس کلی آرامش خود را تقویت کنید. نفس های عمیق و موزون یک نقطه کانونی را در طول انقباضات ایجاد می کند و به شما امکان می دهد در مرکز و آرام بمانید. این تکنیک استفاده صحیح از اکسیژن، کاهش تنش عضلانی و ایجاد حالت آرامش را ترویج می کند.

در مرحله هل دادن، بازدم عمدی به حفظ انرژی و هدایت موثر تلاش ها کمک می کند. با اولویت دادن به تنفس آگاهانه در هر مرحله از زایمان، می توانید از قدرت آن برای حضور، حفظ خونسردی و احساس اطمینان در نقش خود استفاده کنید.

بررسی گزینه های دارویی

عوارض پریود نشدن در دوران شیردهی

وقتی نوبت به این سفر مهم اما استرس‌زا می‌رسد، دارو می‌تواند از درد حمایت کرده و آن را تسکین دهد. اگر به کمک دارویی تمایل دارید، کمی در گزینه های موجود جستجو کنید. داروهایی که می توانند زایمان و زایمان را تسهیل کنند عبارتند از:

 • اپیدورال
 • گاز خنده
 • داروهای IV
 • بی حس کننده های موضعی
 • بلوک های ستون فقرات

مواد افیونی

این گزینه ها می توانند به مدیریت ناراحتی کمک کنند و تجربه زایمان راحت تری را ارائه دهند.

آیا یک مادر شیرده می تواند باردار شود؟

 

این یک زمان خاص در زندگی شماست: کوچولوی شما از راه رسیده است و شما در حال پرستاری هستید. آیا امکان بارداری در دوران شیردهی وجود دارد – حتی اگر از زمان زایمان پریود نشده باشید؟ آیا شیردهی یک روش پیشگیری از بارداری محسوب نمی

شود؟ این مقاله به این سوالات پاسخ می دهد.

بله، امکان بارداری در دوران شیردهی وجود دارد!

آیا با این مفهوم آشنا هستید که شیردهی نه تنها برای کودک مفید است، بلکه به عنوان یک پیشگیری از بارداری نیز عمل می کند؟ این کاملاً درست نیست – یک زن قطعاً می تواند در دوران شیردهی باردار شود. به این دلیل:

1. تأثیر شیردهی بر سطوح هورمونی

تولید شیر مادر اولین تخمک گذاری پس از زایمان را به تاخیر می اندازد. این به دلیل تغییر سطح هورمون است. در حالی که هورمون پرولاکتین مسئول تولید شیر است، احتمال تخمک گذاری را نیز کاهش می دهد.

هر چه بیشتر و مرتب به نوزاد خود شیر بدهید، پرولاکتین بیشتری ترشح می شود. شیردهی شش تا ده بار در روز احتمال بارداری جدید را در شش ماه اول پس از زایمان بسیار کم می کند.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

2. چرا با وجود شیردهی امکان بارداری وجود دارد؟

 

قانون شش ماهه بی‌خطا نیست. در حالی که سطح باروری به طور انحصاری توسط پرستاری کاهش می یابد، آنها ریشه کن نمی شوند. تاخیر حتی یک جلسه پرستاری می تواند ترشح پرولاکتین را کاهش دهد و تخمک گذاری و لقاح را ممکن کند.

بارداری درست بعد از زایمان یک احتمال قطعی است. برخی از زنان به طور انحصاری شیر می دهند و همچنان باردار می شوند. اولین تخمک گذاری فرد ممکن است مدت کوتاهی پس از

پایان ترشحات طبیعی بدنبال زایمان انجام شود .

تغذیه با شیر مادر پیشگیری قابل اعتمادی را ارائه نمی دهد!

3. باردار در دوران شیردهی و بدون قاعدگی؟

باردار شدن زنان با وجود شیردهی و بدون شروع مجدد قاعدگی غیرمعمول نیست.

دلیل این امر این است که اولین تخمک گذاری قبل از اولین قاعدگی است. اگر اولین تخمک بارور شود، حاملگی جدید آغاز شده است.

علائم بارداری در دوران شیردهی

چگونه متوجه می شوید که نوزاد دیگری در راه است در حالی که شما شیر می دهید؟ علائم ممکن است در هر بارداری متوالی متفاوت باشد. شیردهی بر سطح هورمون شما تأثیر می گذارد و

تشخیص بارداری را دشوارتر می کند.

آیا در دوران بارداری به شیردهی ادامه می دهید؟

 

اگر شما یک نوزاد شیرده باردار هستید، ممکن است احساسات متفاوتی داشته باشید:

 • شما می خواهید از شیر دادن به کودک خود لذت ببرید.
 • شما همچنین می خواهید برای فرزند دوم آماده باشید.
 • شما می دانید که باید از بدن خود مراقبت کنید.

1. شیردهی و بارداری با هم سازگار هستند

شیردهی در دوران بارداری اشکالی ندارد. بدن شما می داند که چه کاری انجام دهد:

با وجود شیردهی، جنین با تمام مواد مغذی ضروری تامین می شود. شیردهی در اواخر بارداری می تواند باعث زایمان زودرس شود، اما یک نگرانی اولیه نیست.

ترکیب شیر برای شیرخوار شما عالی است، حتی اگر طعم آن تغییر کند. این ممکن است باعث شود که کودک شما به خودی خود از شیر گرفته شود.

2. مراقب خودت باش!

لازم نیست نگران سلامتی فرزندان خود باشید، اما شیر دادن در دوران شیردهی مالیات مضاعف بر شما تحمیل خواهد کرد. در این مدت بیشتر مراقب خود باشید! توصیه می کنیم:

با پزشک خود در مورد اینکه آیا نیاز به مصرف سایر مکمل های غذایی مانند آهن یا روی دارید یا خیر صحبت کنید.

تغییرات هورمونی می تواند باعث شود که نوک سینه ها حساس تر یا حتی دردناک شوند. اجازه ندهید این از کنترل خارج شود – به خوبی از بدن خود مراقبت کنید!

به پزشک یا مامای خود اجازه دهید در طول دوران بارداری، به ویژه در مورد شیردهی، شما را از نزدیک تحت نظر داشته باشد.

3. پرستاری از یک نوزاد و یک نوزاد به طور همزمان: پرستاری پشت سر هم

حتی اگر در طول بارداری جدید به شیر دادن به کودک خود ادامه داده باشید، شیر مادر بلافاصله پس از زایمان با نوزاد شما سازگار می شود. این شیر به ویژه مغذی است. فرزند بزرگتر شما از این سود خواهد برد و حتی ممکن است جهش رشد را تجربه کند.

اگر می خواهید شیر دادن به هر دو کودک را ادامه دهید، به نوزاد تازه متولد شده ترجیح دهید.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

قبل از نوبت دادن به برادر یا خواهر بزرگترش، همیشه باید از او پرستاری کرد.

پزشک، ماما یا مشاور شیردهی شما می‌تواند در مورد نحوه انجام این کار به شما توصیه کند . آنها ممکن است طرف های متناوب را پیشنهاد کنند یا دستورالعمل های دیگری ارائه دهند.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

آیا می توان در دوران شیردهی باردار شد؟

 

یک باور قدیمی و رایج وجود دارد که در دوران شیردهی نمی توان باردار شد. این درست نیست. زنان می توانند در دوران شیردهی باردار شوند، حتی اگر قاعدگی آنها پس از زایمان از سر گرفته نشده باشد.

اگرچه مادران تازه متولد شده معمولاً قبل از سه هفته پس از زایمان تخمک گذاری نمی کنند و مادر ممکن است ماه ها پس از زایمان قاعدگی نداشته باشد، هیچ راهی برای اطمینان یا پیش بینی دقیق زمانی وجود ندارد که بدن او اولین تخمک پس از زایمان خود

را آزاد کند و او نمی داند. تا دو هفته بعد از تخمک گذاری با این حال، اگر او به طور انحصاری به نوزادش شیر می دهد (بدون شیر خشک) 24 ساعته، ممکن است تا شش ماه یا حتی بیشتر بعد از زایمان دوباره تخمک گذاری یا قاعدگی نداشته باشد. به عبارت

دیگر، هر چه تعداد دفعات شیردهی کودک او بیشتر باشد،

ممکن است مدت زمان طولانی تری برای پریود شدن او باشد. («ممکن است» به معنای «نخواهم» نیست و ممکن است فردا پریود شود. تنها روش قابل کنترل پیشگیری از بارداری، پیشگیری از بارداری است.)

با این حال، شیردهی توسط بسیاری از مادران به عنوان یک روش طبیعی و موثر پیشگیری از بارداری استفاده شده است. این روش که “روش آمنوره شیردهی” (LAM) نامیده می شود، تنها تحت شرایط خاصی موثر است. اینها هستند:

 • شیرخوار منحصراً با شیر مادر تغذیه می شود.
 • نوزاد شش ماه بیشتر ندارد.
 • مادر هنوز آمنوره دارد (از زمان زایمان جریان قاعدگی ندارد).اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

اگر کودک او در سنین پایین تمام شب بخوابد ، احتمالاً قاعدگی او سریعتر برمی گردد. اگر او در حال مکمل کردن با شیر خشک باشد، همین امر صادق است. اگر برخی از وقفه ها یا تغییرات در برنامه غذایی باعث تخمک گذاری شود، هیچ راهی برای دانستن یا

پیش بینی اینکه آیا بدن او اولین تخمک پس از زایمان خود را آزاد می کند وجود ندارد، و او تا دو هفته بعد متوجه این موضوع نخواهد شد.

علائم زیادی وجود دارد که می تواند در صورت شیردهی به بارداری اشاره کند، اما تنها سه راه وجود دارد که به طور مثبت از بارداری خود مطلع شوید.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

 

اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

آیا بارداری در دوران شیردهی بی خطر است؟

 

بسیاری از مادران نگران ایمنی بارداری در دوران شیردهی هستند، اما هیچ دلیل واقعی برای نگرانی وجود ندارد.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

برای اکثر زنان، شیردهی در دوران بارداری خوب است و به هیچ یک از نوزادان آسیبی نمی رساند – کودکی که در آغوش شما است یا کودکی که در داخل رشد می کند. بسیاری از مادران نه تنها در دوران بارداری به شیردهی ادامه می دهند، بلکه پس از تولد

نوزاد جدید، به شیر دادن به هر دو کودک ادامه می دهند.

به عنوان بخشی از رفلکس کاهش تولید شیر، رحم در پاسخ به اکسی توسین آزاد شده منقبض می شود، بنابراین شیردهی در دوران بارداری ممکن است مادران پرخطر را در معرض خطر سقط جنین قرار دهد که ممکن است به دلیل افزایش پرولاکتین باشد. اگر

زن سابقه زایمان زودرس، خونریزی یا درد رحم داشته باشد، ممکن است عاقلانه باشد که شیردهی را به عنوان یک اقدام احتیاطی متوقف کند.

اگر مادر در معرض خطر نباشد، شیردهی به طور کلی در دوران بارداری بی خطر است. البته، اگر یک زن تصمیم به شیردهی در دوران بارداری داشته باشد، می خواهد تنظیماتی را انجام دهد. تغذیه بسیار مهم خواهد بود. سه نفر – جنین در حال رشد، کودک

شیرده و مادر – به تغذیه کافی نیاز دارند و باید برای رفع نیازهای هر سه رژیم غذایی تنظیم شود. رژیم غذایی باید دارای میوه ها و سبزیجات بیشتر و تعادل کافی از کربوهیدرات ها و پروتئین ها باشد. مکمل های غذایی مانند ویتامین های دوران بارداری باید به طور

منظم مصرف شوند.

احتمال بارداری در دوران شیردهی: اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

 

تحریک نوک سینه ها که در دوران شیردهی اتفاق می افتد، هورمون پرولاکتین را تحریک می کند که تأثیر منفی بر هورمون های تولید مثل دارد. هرچه سطح پرولاکتین در بدن بیشتر باشد، باروری کمتر است. پرولاکتین می تواند تخمک گذاری را مهار کرده و از

جریان قاعدگی جلوگیری کند. پس از شش ماه شیردهی انحصاری شبانه روزی، سطح پرولاکتین و چرخه های قاعدگی تخمک گذاری به حالت عادی باز می گردد. سپس، فقط در دوران شیردهی، سطح پرولاکتین افزایش می یابد. حتی اگر شرایط فوق برآورده

شده باشد، باز هم یک روش 100% پیشگیری از بارداری موثر نیست.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

بیشتر زنان ممکن است پس از شروع مجدد قاعدگی باردار شوند. با این حال، تخمک گذاری بدون هیچ جریان قاعدگی نیز امکان پذیر است. هر چه فرد بیشتر در آمنوره باقی بماند، احتمال تخمک گذاری بدون جریان قاعدگی بیشتر است. در هر دو مورد، فرد می

تواند باردار شود.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

علائم پنهان بارداری ممکن است شامل علائم معمول بارداری مانند لکه بینی، حالت تهوع ، گرفتگی عضلات، سینه های متورم و خستگی باشد . ممکن است متوجه این علائم نشوید زیرا فکر نمی کنید باردار هستید یا ممکن است فکر کنید علائم شما ناشی از

چیز دیگری است. همچنین ممکن است به هیچ وجه علائمی نداشته باشید.

ندانستن از بارداری تا قبل از 20 هفته یا بعد از آن می تواند فوق العاده استرس زا باشد. ممکن است احساس سردرگمی، غرق شدن، به دام افتادن، عصبانیت، شوکه شدن، نگرانی و همچنین ناراحتی از باردار شدن یا از دست دادن تجربه کامل بارداری داشته باشید.

بدانید که هر گونه احساسی معتبر است و کاملا طبیعی است که ترکیب پیچیده ای از احساسات را احساس کنید که ممکن است با ادامه روند بارداری تغییر کند.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

جلوگیری از بارداری در شیردهی نی نی سایت

 

اگر نمی خواهید استفاده از LAM را شروع کنید، مهم است که پس از زایمان با پزشک خود در مورد گزینه های پیشگیری از بارداری خود صحبت کنید. همه روش‌های کنترل بارداری بلافاصله پس از زایمان توصیه نمی‌شوند، برای مثال، ممکن است لازم باشد حداقل

سه هفته صبر کنید تا بتوانید از قرص‌های ترکیبی، چسب ضدبارداری یا حلقه واژینال استفاده کنید.

در حالی که برخی از اشکال پیشگیری از بارداری ممکن است بر شیردهی تأثیر بگذارد، کنترل بارداری طبیعی سیکلز غیر هورمونی، غیرتهاجمی است و از روز اول کار می کند.

زمان اولین تخمک گذاری بعد از زایمان می تواند در بین خانم ها بسیار متفاوت باشد و اغلب به شیردهی یا عدم شیردهی شما بستگی دارد. شما می توانید با چرخه های طبیعی در هر زمانی پس از بارداری شروع کنید. با این حال، تا زمانی که قاعدگی شما

برگردد، الگوریتم فقط روزهای قرمز را به شما می دهد، به این معنی که احتمال باروری وجود دارد و بنابراین باید برای جلوگیری از بارداری از محافظت استفاده کنید یا از رابطه جنسی خودداری کنید.اگر در دوران شیردهی باردار شویم چه کنیم

 

نکاتی در مورد شیردهی در دوران بارداری

 

باردار شدن در دوران شیردهی غیرمعمول نیست، حتی اگر کودک شیرخوار شما زیر 1 سال باشد. در واقع، زمانی که کودک شما 6 ماهه شود، شانس باردار شدن در دوران شیردهی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.  این معمولاً نتیجه روند طبیعی کاهش

دادن شیردهی با شیر مادر به منظور قرار گرفتن در غذاهای جامد است.

در حالی که قطعا ادامه شیردهی در دوران بارداری امکان پذیر است، انجام این کار یک تصمیم کاملا شخصی است. این به معنای مراقبت از هر سه طرف درگیر – مادر، نوزاد شیرده و کودک متولد نشده – از نظر تغذیه، جسمی و عاطفی است.

از نظر تغذیه ای، فیزیکی و عاطفی.

نیازهای تغذیه ای هنگام شیردهی در دوران بارداری افزایش می یابد

نیاز شما به مواد مغذی هم در دوران بارداری و هم در دوران شیردهی افزایش می یابد. اگر تصمیم دارید هر دو را به طور همزمان انجام دهید، باید به کیفیت رژیم خود توجه زیادی داشته باشید.

هیدراتاسیون مناسب، مواد مغذی مناسب و کالری کافی برای حمایت از خود، کودک شیرده و کودک در رحم شما به طور همزمان بسیار مهم هستند.

مطالعات نشان داده اند که بدون تغذیه مناسب و مصرف مکمل های غذایی مناسب، زنان باردار در صورت ادامه شیردهی ممکن است در معرض خطر کم خونی و افزایش وزن کمتری باشند.

در حالی که در حال حاضر هیچ تحقیقی در مورد نیازهای کلی زنانی که در دوران بارداری خود شیر می دهند وجود ندارد، مهم است که از سلامت خود و فرزندانتان محافظت کنید. ممکن است نیازی به اضافه کردن هر دو نیاز شیردهی به اضافه نیازهای بارداری

روی هم نباشد (بدن ما ممکن است در هنگام انجام هر دو کارآمدتر شود)، اما مهم است که به بدن خود گوش دهید و در صورت لزوم تنظیم کنید.

با پزشک خود در مورد مصرف ویتامین های دوران بارداری صحبت کنید، روی خوردن وعده های غذایی و میان وعده های متعادل در طول روز تمرکز کنید و حتما مایعات فراوان بنوشید.

اگر به نوزاد خود شیر می دهید، ممکن است تا چند ماه پس از زایمان، دوره های قاعدگی شما برنگردد. این به این دلیل است که هورمونی که باعث تولید شیر می شود، پرولاکتین نیز مانع از تخمک گذاری و پریود شدن شما می شود. اگر روز و شب شیر می

دهید، ممکن است تا یک سال قبل از بازگشت قاعدگی شما باقی بماند.

فاکتورهای زیادی تعیین می کنند که چه زمانی پریود شما در دوران شیردهی برمی گردد . این شامل:

 • هر چند وقت یکبار به نوزادتان با شیشه شیر می دهید
 • نحوه واکنش بدن شما به تغییرات هورمونی
 • چند وقت یکبار و چه مدت کودک شما شیر می دهد

اگر کودک شما فقط با بطری تغذیه می شود، ممکن است متوجه شوید که دوره قاعدگی شما مدت کوتاهی پس از تولد باز می گردد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.