محاسبه تاریخ زایمان در پریود نامنظم (محاسبه سن بارداری )

محاسبه تاریخ زایمان در پریود نامنظم :

بهترین روش محاسبه سن بارداری

درباره سن بارداری – تعداد روزها یا هفته ها از شروع آخرین قاعدگی فرد – و اینکه چرا برای ردیابی بارداری استفاده می شود ، اطلاعاتی کسب کنید.

سن حاملگی تعداد روزها یا هفته هایی است که از اولین روز آخرین قاعدگی فرد باردار گذشته است. دانستن سن حاملگی در دوران بارداری به شما و پزشک شما اجازه می دهد تا سررسید نوزاد خود را تخمین بزنید.

سن حاملگی محل بارداری شما را مشخص می کند. این اندازه گیری از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) تا تاریخ فعلی ، معمولاً در هفته انجام می شود. معمولاً حاملگی بین 38 تا 42 هفته طول می کشد. نوزادانی که قبل از هفته 37 به دنیا می آیند ، نارس محسوب می شوند.

برای اینکه بدانید دقیقاً چند هفته بارداری شماست و یا چند ماه است ، باید سن حاملگی خود را محاسبه کنید ، فقط برای این منظور باید تاریخ آخرین قاعدگی (LMD) را بدانید و چند هفته به تقویم حساب کنید.

اگر من از تاریخ آخرین قاعدگی خود اطلاع نداشته باشم چه؟

وقتی خانمی از تاریخ آخرین قاعدگی خود مطمئن نیست ، مطمئن ترین راه برای دانستن تعداد هفته های بارداری و تاریخ احتمالی زایمان از طریق سونوگرافی است که پزشک معمولاً از آن برای محاسبه هفته ها و ماهها استفاده می کند.

سن بارداری برای این منظور ،از مقدار Beta HCG در خون و قد رحم بعد از هفته 12 بارداری همراه با سونوگرافی درخواست شده توسط مامایی در نظر گرفته می شود.

محاسبه تاریخ زایمان در پریود نامنظم

محاسبه تاریخ زایمان در پریود نامنظم

  • چنانچه زمان آخرین قاعدگی مشخص باشد و مادر سیکل قاعدگی منظم ۲۸ روزه داشته باشد.
  • زمان زایمان را با اضافه کردن ۲۸۰ روز محاسبه کنید.
  • تفاوت‌های سیکل قاعدگی را در نظر بگیرید.
  • چنانچه سیکل قاعدگی بیشتر از ۲۸ روز باشد، به ازای هر یک روز، یک روز به سن بارداری اضافه کنید.
  • بالعکس اگر سیکل قاعدگی کمتر از ۲۸ روز است، به ازای هر روز، یک روز کم کنید.
  • سن بارداری با توجه به نتیجه سونوگرافی اصلاح کنید.

1. نحوه محاسبه سن بارداری در هفته ها

برای محاسبه سن بارداری در هفته ، تاریخ آخرین قاعدگی خود را در یک تقویم یادداشت کنید. هر 7 روز ، از این تاریخ ، یک هفته دیگر از زندگی جنین محسوب می شود.

 ابتدا یک سال به تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی زن (LMP) اضافه کنید.

۲) سپس سه ماه از تاریخ به دست آمده کم کنید.

۳) و در نهایت هفت روز به تاریخ به دست آمده اضافه کنید.

به عنوان مثال ، اگر روز اول آخرین قاعدگی 11 تیر بود و نتیجه آزمایش بارداری مثبت بود ، برای دانستن سن حاملگی ، باید شمارش بارداری را از روز اول آخرین قاعدگی شروع کرد و نه روزی که رابطه جنسی رخ داده است.

محاسبه از این طریق انجام می شود زیرا اگرچه ممکن است شما هنوز باردار نباشید . تعیین دقیق زمان لقاح بسیار دشوار است ، زیرا سلولهای اسپرم قبل از لقاح تخمک و در واقع شروع بارداری می توانند تا 7 روز در بدن زن زنده بمانند.

2. نحوه محاسبه سن بارداری در ماهها

چگونه تاریخ زایمان را حساب کنیم

سه ماهه اول1 ماهتا 4 هفته و نیم بارداری
سه ماهه اول2 ماه4 هفته و نیم تا 9 هفته
سه ماهه اول3 ماههفته های 10 تا 13 و نیم بارداری
سه ماهه دوم4 ماههفته های 13 و نیم تا 18 بارداری
سه ماهه دوم5 ماههفته 19 تا 22 و نیم بارداری
سه ماهه دوم6 ماههفته 23 تا 27 بارداری
سه ماهه 37 ماههفته 28 تا 31 و نیم بارداری
سه ماهه 38 ماههفته 32 تا 36 بارداری
سه ماهه 39 ماههفته 37 تا 42 بارداری

معمولاً حاملگی 40 هفته طول می کشد اما کودک می تواند بین 39 تا 41 هفته بدون مشکل به دنیا بیاید. با این حال ، اگر زایمان تا مرز 41 هفته ای خود به خود شروع نشود ، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد زایمان را با اکسی توسین به ورید القا کند.

پزشکان همچنین می توانند با بررسی وضعیت پوست و موی کودک ، دور سر ، طول ، میزان عضلات ، وضعیت بدن ، علائم حیاتی و وزن ، سن حاملگی را اندازه گیری کنند.

برای محاسبه سررسید احتمالی تاریخ زایمان ، که باید حدود 40 هفته پس از LDM باشد ، لازم است 7 روز به LDM اضافه کنید ، سپس 3 ماه را کم کنید و سپس یک سال اضافه کنید.

این محاسبه تاریخ دقیق زایمان را بیان نمی کند زیرا کودک می تواند بین هفته های 37 تا 42 بارداری متولد شود ، با این حال ، مادر از قبل تاریخ تولد تخمین زده شده را می داند.

چرا سن بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی

سن حاملگی: چگونه هفته های بارداری را حساب می کنید؟

درباره سن بارداری – تعداد روزها و هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی مادر گذشته است – و اینکه چرا از آن برای پیگیری بارداری استفاده می شود ، اطلاعات کسب کنید.

سن حاملگی چیست؟

دانستن و درک سن حاملگی در دوران بارداری برای شمارش هفته های بارداری و حدس زدن دقیق در مورد تاریخ تولد کودک بسیار مهم است. 

نوشته های مرتبط

سن حاملگی توصیف می کند که در طول بارداری چقدر فاصله دارید. این از روز اول آخرین قاعدگی (LMP) تا تاریخ فعلی ، در هفته اندازه گیری می شود. معمولاً بارداری از هفته 38 تا 42 طول می کشد و نوزادانی که قبل از نشانگر هفته 37 به دنیا می آیند زودرس محسوب می شوند.

برای درک سن بارداری ، چند کلمه کلیدی وجود دارد که باید بدانید.محاسبه تاریخ زایمان در پریود نامنظم

آخرین قاعدگی یا LMP به اولین روز آخرین قاعدگی طبیعی شما اشاره دارد. ما بارداری ها را از هفته اول LMP اندازه گیری می کنیم ، بنابراین اگر قاعدگی شما منظم است و تخمک گذاری معمولاً در روز 14 چرخه شما اتفاق می افتد ، می توان حدس زد که بارداری حدود دو هفته پس از LMP اتفاق افتاده است.

برای محاسبه موعد مقرر زایمان، 280 روز (40 هفته) به اولین روز LMP (اگر چرخه 28 روزه دارید) اضافه کنید. 

دقیق ترین تاریخ زایمان

تاریخ بارداری  به زمان بارداری نوزاد اشاره دارد. از آنجا که نطفه می تواند به مدت سه تا پنج روز در داخل کانال واژن زندگی کند ، از نظر تئوری می توان تا پنج روز بعد از رابطه جنسی بارداری انجام شود.

تاریخ زایمان تاریخ واقعی زایمان زن است. به دلایل مختلف تاریخ زایمان ممکن است متفاوت از تاریخ موعد زایمان واقعی باشد. یک زن می تواند زودتر از موعد ، دیرتر از موعد زایمان کند ، به سزارین اضطراری نیاز  یا باید القا شود. همه این عوامل می تواند باعث شود تاریخ زایمان با تاریخ موعد متفاوت باشد.

 لقاح آزمایشگاهی (IVF) یک روش پزشکی است که در آن تخمک توسط اسپرم در یک لوله آزمایش خارج از بدن بارور می شود ، سپس در بدن کاشته می شود و می تواند به یک نوزاد تبدیل شود. از آنجا که روش IVF متفاوت از طبیعی (داشتن رابطه جنسی) برای باردار شدن است ، محاسبه سن بارداری ، تاریخ تولد و سن جنین با نوزاد IVF کمی متفاوت است. 

محاسبه سن بارداری انلاین

معمولاً ، بارداری از 38 تا 42 هفته طول می کشد. اگر نوزادی قبل از هفته 37 به دنیا بیاید ، او را نوزادی نارس (یا پره مری) می دانند.

سن حاملگی در مقابل سن جنین

سن جنین یک واحد اندازه گیری جداگانه از سن حاملگی است. در حالی که سن حاملگی اندازه گیری طول بارداری در هفته ها را اندازه گیری می کند ، سن جنین همان سن واقعی کودک در حال رشد است. پزشکان به طور کلی سن جنین را از طریق سونوگرافی اندازه گیری می کنند.

 با سونوگرافی به پزشک اجازه می دهد اندازه سر ، شکم و استخوان ران کودک شما را اندازه گیری کند ، که همه این موارد سن جنین  را اعلام می کند.

تاریخ زایمان تخمینی

به منظور تخمین تاریخ تولد نوزاد ، پزشکان LMP شما را بررسی می کنند. برای محاسبه تاریخ موعد ، پزشکان معمولاً 280 روز (که 40 هفته است) به روز اول LMP شما اضافه می کنند.

آخرین قاعدگی و تخمک گذاری شما مربوط به دو هفته اول بارداری است.محاسبه تاریخ زایمان در پریود نامنظم

منظور از اولین روز آخرین قاعدگی

پزشکان با دقت بیشتری می توانند سن حاملگی شما را حدس بزنند ، با دقت بیشتری می توانند موعد تولد شما را پیش بینی کنند.

بدون یافتن سن واقعی حاملگی ، پیش بینی های مربوط به اینکه در کدام یک از سه ماهه های بارداری هستید و کدام مرحله مهم باید در هر هفته اتفاق بیفتد (مانند رشد کودک ، اینکه آیا احساس می کنید کودک شما لگد می زند یا نه) ، نادرست خواهد بود.

چرا پزشکان از سن حاملگی برای محاسبه تاریخ موعد استفاده می کنند

سن حاملگی برای محاسبه تاریخ تولد بسیار مهم است زیرا بدن شما چرخه ای است. 

اشکال استفاده از سن حاملگی

یکی از دلایلی که ممکن است موعد زایمان در سه ماهه سوم تغییر کند این است که دقت سونوگرافی در طول بارداری کمتر می شود. اگر پزشک به دلیل انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم موعد زایمان شما را تغییر داده است ، به سررسید سه ماهه اول خود برگردید زیرا اطلاعات حاصل از سونوگرافی اول دقیق تر است.

در نتیجه :محاسبه تاریخ زایمان در پریود نامنظم

اگر می خواهید دقیق ترین اطلاعات در مورد بارداری ، تاریخ به دنیا آمدن ، تاریخ بارداری ، تقویم تاریخ تولد ، محاسبه دقیق سن بارداری بسیار مهم است.

هرچه اطلاعات دقیق تری در مورد طول دوران بارداری خود داشته باشید ، اطلاعات بیشتری در مورد نقاط عطف رشد کودک و مراحل اصلی بارداری خود خواهید دانست.

نحوه محاسبه سن بارداری با lmp

LMP به اولین روز آخرین قاعدگی شما اشاره دارد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بارداری را در هفته های شروع شده از اولین روز LMP اندازه گیری می کنند. اگر قاعدگی شما منظم است و 28 روز طول می کشد ،. و اگر تخمک گذاری به طور کلی در روز 14 چرخه شما اتفاق می افتد ، احتمالاً بارداری حدود دو هفته پس از LMP اتفاق افتاده است.

برای محاسبه سن حاملگی ، این دو هفته به عنوان یک روش ساده تر از تلاش برای ردیابی تخمک گذاری یا لقاح به بارداری اضافه می شود.

با این وجود ، این برآورد همیشه دقیق نیست. فاکتورهایی مانند تغییرات در چرخه قاعدگی ، تغییرات در تخمک گذاری و یادآوری ناقص توسط بیماران را در نظر نمی گیرد.

برای محاسبه تاریخ زایمان، 280 روز (40 هفته) را به اولین روز LMP خود اضافه کنید (اگر چرخه 28 روزه دارید).

از آنجایی که اسپرم می تواند سه تا پنج روز در داخل مجرای واژن زندگی کند . لقاح تا پنج روز پس از مقاربت جنسی اتفاق می افتد. لقاح بستگی به تخمک گذاری دارد. و می تواند طی 12-24 ساعت از زمان آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) رخ دهد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک