اولین پریود بعد از زایمان چگونه است ؟

بارداری می تواند چالش های زیادی را برای زنان به وجود آورد . از جمله تغییر در چرخه‌های ماهانه قاعدگی و نوسانات خلقی ، گرفتگی عضلات و خونریزی ناشی از آن و …

در این مقاله به نحوه اولین پریود بعد از زایمان و علل تغییرات در حین و بعد از بارداری می پردازیم .

چرا پریود در دوران بارداری متوقف می شود ؟

ابتدا بهتر است این را بدانیم که دلیل توقف پریود در زمان بارداری چیست .

هر ماه ، بدن شما چرخه ای از تغییرات را طی می کند تا برای بارداری احتمالی آماده شود . یکی از تخمدان‌های شما تخمک آزاد می‌کند ، هورمون‌های شما ، واژن و دهانه رحم  را برای حمایت از اسپرم‌های احتمالی آماده می‌کنند و رحم شما برای پرورش یک نوزاد احتمالی ضخیم می‌شود . 

اگر باردار نشدید ، در 28 امین روز (به طور متوسط) چرخه به پایان می رسد و پوشش رحم شما می ریزد . این خون پریود شما است . اگر در طول یک سیکل رابطه جنسی داشته باشید و تخمک شما با یک اسپرم ملاقات کند ، می توانید باردار شوید . در طول دوران بارداری ، بدن شما پوشش داخلی رحم را حفظ می کند ، به همین دلیل است که در این مدت پریود نمی شوید .

آیا در زمان بارداری احتمال خونریزی وجود دارد ؟

گاهی اوقات در زمان بارداری حتی اگر قاعدگی شما متوقف شده باشد ، همچنان می توانید خونریزی را در این زمان تجربه کنید . این اتفاق معمولا به دلایل مختلف در هر 4 زن ، یک مورد دیده می شود .

در مراحل بارداری ، خونریزی واژینال می تواند دلایل مختلفی از جمله بارداری خارج از رحم و یا سقط جنین داشته باشد .

در این مواقع بهتر است که در صورت مشاهده خونریزی با پزشک خود در تماس باشید .

اتفاقی که در چند روز اول بعد از زایمان می افتد

در چند روز اول بعد از تولد کودک ، این موضوع طبیعی است که مقداری خونریزی قاعدگی داشته باشید ، زیرا رحم شما به اندازه قبل از بارداری منقبض می شود . خونریزی بلافاصله پس از تولد می تواند نسبتاً سنگین باشد .

همچنین می تواند در چند روز اول قرمز روشن و به تدریج و بعد از حدود 2 ماه توقف ، به رنگ قهوه ای تبدیل شود . خونریزی ممکن است صبح ها هنگام بیدار شدن ، بعد از شیردهی یا بعد از ورزش شدیدتر باشد .

خونریزی شدید و کنترل نشده پس از زایمان ، می تواند یک نگرانی جدی باشد .

اگر بیش از 24 ساعت قبل زایمان کرده اید ، در صورت مشاهده موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید

  • خونریزی که در هر 1 تا 2 ساعت بیش از یک پد را خیس کند .
  • افزایش ناگهانی خون یا لخته های بزرگ
  • خونی که ناگهان به رنگ قرمز روشن در می آید
  • سرگیجه، ضعف یا مشکل تنفسی

و هر چیز دیگری که در مورد خونریزی پس از زایمان شما غیرعادی به نظر می رسد .

پریود من کی دوباره شروع می شود ؟

زمان پریود شدن شما به چند عامل بستگی دارد . 

به طور معمول ، زنانی که به طور منظم شیر می دهند ، دیرتر از آنهایی که فقط از شیر خشک استفاده می کنند ، پریود می شوند . این به این دلیل است که هورمون پرولاکتین ، که برای تولید شیر مادر لازم است ، هورمون های تولید مثل شما را سرکوب می کند . با افزایش پرولاکتین بعید است که تخمک گذاری کنید ، که به نوبه خود به معنای عدم پریود است .

به طور متوسط ، مادرانی که به طور کامل شیر می دهند ، می توانند انتظار داشته باشند که دوره قاعدگی آنها حدود 6 ماه پس از زایمان شروع شود . اگر شیر نمی دهید یا کودکتان به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه نمی کند ، ممکن است 1 تا 3 ماه پس از زایمان پریودتان بازگردد .

آیا پریود من متفاوت خواهد بود ؟

در جواب این سوال باید گفت که می تواند باشد ! 

اولین قاعدگی شما پس از بارداری می تواند سنگین تر از آنچه قبلاً عادت کرده اید باشد ، و سپس با گذشت زمان سبک تر شود . 

تغییرات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است متوجه آن شوید ، از جمله :

نوشته های مرتبط
  • لخته های کوچک
  • جریان سنگین تر یا سبک تر از حد معمول
  • گرفتگی عضلات قوی تر یا ضعیف تر از حد معمول
  • طول دوره نامنظم
  • افزایش درد

آیا قاعدگی روی شیر مادر تاثیر می گذارد ؟

با شروع مجدد قاعدگی ، متوجه تغییراتی در میزان شیر یا واکنش نوزاد به شیر مادر می شوید . تغییرات هورمونی که باعث پریود شدن می‌شود روی شیر هم تاثیر می گذارد .

مثلا، متوجه می شوید مقدار شیر کم شده یا فاصله زمانی هر بار شیر خوردن نوزاد بیشتر می شود . تغییرات هورمونی روی ترکیبات شیر پستان و مزه آن هم تاثیر می گذارد . معمولا این تغییرات بسیار خفیف است و نباید روی توانایی شیردهی اثر منفی بگذارد .

پیشگیری از بارداری بعد از زایمان

بعضی از افراد از شیردهی به عنوان روش طبیعی جلوگیری از بارداری استفاده می کنند . به گفته متخصصان تولید مثل ، سالانه کمتر از ۱ زن از هر ۱۰۰ زن که فقط نوزاد را از راه شیر تغذیه می کند ، باردار می شود . اگرچه شیردهی قدرت باروری را کاهش می دهد ، صددرصد جلوی حاملگی مجدد را نمی گیرد .

کلید پیشگیری این است که نوزاد فقط از شیر مادر تغذیه شود . در این روش ، به جز شیر مادر هیچ نوع مایعات یا غذا (حتی آب) به بچه داده نمی شود . مصرف مکمل یا ویتامین توسط نوزاد بلامانع است . استفاده از هر روش دیگر ، تاثیر قطعی روی پیشگیری از حاملگی ندارد .

اگر به بچه شیر می دهید و چرخه قاعدگی برگشته است ، دیگر دربرابر حاملگی مصون نیستید . تخمک گذاری قبل از شروع قاعدگی آغاز می شود پس کاملا محتمل است قبل از قاعدگی مجدد حامله شوید .

زنانی که به بچه شیر می دهند می توانند از روش های امن و موثر پیشگیری استفاده کنند . روش های غیر هورمونی مانند IUD ، کاندوم و دیافراگم در دوران شیردهی بی خطر هستند .

بعضی از روش های هورمونی پیشگیری نیز در این دوران خطری ندارند . پزشک می تواند آخرین اطلاعات مربوط به روش های خاص جلوگیری از بارداری را با شما در میان بگذارد . درمجموع، مصرف قرص های ترکیبی با دوز پایین که حاوی استروژن و پروژستین هستند پس از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت بعد از زایمان مشکلی ندارد . استفاده از قرص های پروژستین در دوران شیردهی هم بلامانع است .

روش های طبیعی برای منظم کردن پریود بعد از زایمان

نامنظمی پریودی پس از زایمان کاملا طبیعی است؛ اما با رعایت نکاتی می توانیم روند بهبود را سریع تر کنیم :

دقت به رژیم غذایی

تلاش کنید از غذاهای سالم و مقوی استفاده کنید و از مصرف غذاهای فست فودی و فراوری شده مثل سوسیس ، کالباس و همبرگر دوری کنید .

مصرف روی

کمبود روی می تواند فرایند تخمک گذاری را مختل کند . مصرف به اندازه روی می تواند نقش بسیار مهمی در تخمک گذاری سالم داشته باشد و در کاهش درد های پریودی موثر است . با مشورت پزشکتان می توانید داروی روی را مصرف کنید .

مصرف منیزیم 

منیزیم برای سلامت دستگاه تولید مثل زنان ضروری است . در طی جریان بارداری پزشک قرص منیزیم را برای جلوگیری از زایمان زودرس و جلوگیری از مسمومیت حاملگی تجویز می کند . منیزیم نقش بسیار مهمی در چرخه عادت ماهانه دارد . همچنین منیزیم قادر است که علائم  PMS( سندرم پیش از قاعدگی) مثل کمر درد یا درد زیر شکم را کاهش دهد .

کاهش استرس

کاهش استرس تاثیر بسیار زیادی بر نظم چرخه قاعدگی خواهد داشت ، تمرینات یوگا ، مدیتیشن و ریلکسیشن را مرتبا انجام دهید تا استرس خود را به میزان زیادی کاهش دهید .

آیا سزارین باعث عقب افتادن اولین پریود پس از زایمان می شود ؟

زایمان به صورت سزارین نمی تواند باعث تاخیر در اولین پریودی پس از زایمان شود . اولین پریود بعد از زایمان تحت تاثیر عواملی مانند شیردهی ، هورمون ها و شرایط سلامتی عمومی بدن قبل و بعد از بارداری است .

به طور کلی جراحی سزارین بر نامنظمی پریود هیچ تاثیری ندارد . حتی اگر به روش طبیعی زایمان کنید ، چرخه عادت ماهانه شما دچار تغییر نخواهد شد .

حرف آخر

بازگشت چرخه قاعدگی شما پس از بچه دار شدن می تواند مانند یک شوک برای بدن شما باشد . انتظار داشته باشید که تغییراتی را نسبت به دوره های قبل از بارداری خود مشاهده کنید ، مهم است که به بدن خود گوش دهید و علائمی را که غیرعادی به نظر می رسد بررسی کنید و در صورت بروز مشکلات جدی به پزشک مراجعه نمایید .

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک