چند وقت بعد زایمان پریود میشویم

چند وقت بعد زایمان پریود میشویم :بارداری می تواند چالش های زیادی را برای زنان به وجود آورد . از جمله تغییر در چرخه‌های ماهانه قاعدگی و نوسانات خلقی ، گرفتگی عضلات و خونریزی ناشی از آن و …

در این مقاله به نحوه اولین پریود بعد از زایمان و علل تغییرات در حین و بعد از بارداری می پردازیم .

چند وقت بعد زایمان پریود میشویم

 

چه انتظاری از پریود بعد از بارداری داشته باشید آیا پریود شما بر عرضه شیر شما تأثیر می گذارد؟

اولین قاعدگی شما پس از بارداری دوره پس از زایمان نیز نامیده می شود. زمان بروز آن بستگی به شیردهی یا عدم شیردهی شما دارد. سیکل قاعدگی شما ممکن است بعد از بچه دار شدن متفاوت باشد.

با پریود بعد از بارداری چه انتظاری باید داشت؟

بعد از بارداری چه زمانی پریود می شوید؟ والدینی که همیشه شیر می‌دهند، معمولاً تا زمانی که شیردهی را متوقف نکنند، دوباره پریود نمی‌شوند. همچنین در صورت قطع نسبی شیردهی، به خصوص در شب، ممکن است پریود شوند. والدینی که با شیشه شیر می‌خورند یا ترکیبی از شیردهی و شیردهی را انجام می‌دهند، ممکن است پنج هفته پس از زایمان پریود شوند.

والدینی که پس از زایمان دچار لوچیا می شوند باید فقط از پدهای قاعدگی یا پدهای زایمان استفاده کنند نه تامپون. ظرف شش هفته پس از زایمان چیزی نباید وارد واژن شود.

شما هنوز هم می توانید باردار شوید. حتی اگر به دلیل شیردهی بعد از زایمان پریود نمی شوید، احتمال باردار شدن کمی وجود دارد زیرا ممکن است در این مدت هنوز تخمک گذاری داشته باشید. خطر بین یک تا پنج درصد است. در نظر بگیرید که از کدام روش های پیشگیری از بارداری برای مدیریت این خطر استفاده خواهید کرد.

چگونه پریود شما بعد از بارداری تغییر می کند زمانی که پریود شما برگشت، ممکن است با قبل متفاوت باشد. ممکن است سنگین تر باشد. ممکن است بیشتر یا کمتر از قبل دچار گرفتگی عضلات شوید. دوره های شما ممکن است نامنظم باشد، به خصوص اگر هنوز هم گاهی اوقات شیر می دهید. در ابتدا ممکن است در دوره های قاعدگی لخته های بیشتری نسبت به قبل داشته باشید. متخصصان توصیه می کنند در صورتی که حداقل یک هفته لخته خون در دوره قاعدگی خود دارید، به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

برخی افراد بعد از بارداری عادت ماهانه شان راحت تر می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که رحم کشیده و آرام شده است. برخی دیگر دشوارتر هستند، که ممکن است به دلیل بزرگتر بودن رحم باشد که بافت بیشتری برای ریختن در هر چرخه دارد.

افراد مبتلا به آندومتریوز اغلب پس از بارداری دوره های راحت تری را تجربه می کنند. با این حال، این تغییر معمولاً موقتی است و قاعدگی‌های دردناک‌تر پس از چند ماه برمی‌گردند.

   »» بیشتر بخوانید : پریود شدن بعد از ترمیم پرده بکارت

چرا پریود در دوران بارداری متوقف می شود ؟

 

وقتی تمام وقت شیر می دهید، بدن شما پرولاکتین بیشتری تولید می کند – هورمونی که به شما کمک می کند برای نوزادتان شیر تولید کنید. این هورمون همچنین از پریود شدن شما جلوگیری می کند.

طبق یک مطالعه، بیش از دو سوم والدینی که شیر نمی‌دهند، اولین قاعدگی خود را پس از بارداری در 12 هفته پس از زایمان تجربه می‌کنند. فقط حدود یک پنجم والدین شیرده ظرف شش ماه پس از زایمان پریود می شوند. اگر شما یک والدین شیرده هستید، سیکل قاعدگی شما در عرض یک تا دو ماه پس از توقف شیر دادن به فرزندتان یا شروع به کاهش قابل توجه مقدار شیردهی شما باز می گردد.

خونریزی بعد از زایمان چه سزارین شده باشید و چه به صورت واژینال زایمان کرده باشید، شش تا هشت هفته پس از زایمان خونریزی خواهید داشت. با این حال، این قاعدگی محسوب نمی شود. به آن لوچیا می گویند.

در ابتدا، لوشیای شما قرمز تیره خواهد بود و ممکن است چند لخته خون را دفع کنید. این لخته ها ممکن است به اندازه یک آلو باشند. با گذشت روزها، ترشحات آبکی تر شده و به صورتی یا قهوه ای محو می شوند. پس از چند هفته، لوچیا معمولاً سفید یا زرد است و ممکن است هر روز وجود نداشته باشد.

ابتدا بهتر است این را بدانیم که دلیل توقف پریود در زمان بارداری چیست .

هر ماه ، بدن شما چرخه ای از تغییرات را طی می کند تا برای بارداری احتمالی آماده شود . یکی از تخمدان‌های شما تخمک آزاد می‌کند ، هورمون‌های شما ، واژن و دهانه رحم  را برای حمایت از اسپرم‌های احتمالی آماده می‌کنند و رحم شما برای پرورش یک نوزاد احتمالی ضخیم می‌شود . 

اگر باردار نشدید ، در 28 امین روز (به طور متوسط) چرخه به پایان می رسد و پوشش رحم شما می ریزد . این خون پریود شما است . اگر در طول یک سیکل رابطه جنسی داشته باشید و تخمک شما با یک اسپرم ملاقات کند ، می توانید باردار شوید . در طول دوران بارداری ، بدن شما پوشش داخلی رحم را حفظ می کند ، به همین دلیل است که در این مدت پریود نمی شوید .

آیا در زمان بارداری احتمال خونریزی وجود دارد ؟

 

گاهی اوقات در زمان بارداری حتی اگر قاعدگی شما متوقف شده باشد ، همچنان می توانید خونریزی را در این زمان تجربه کنید . این اتفاق معمولا به دلایل مختلف در هر 4 زن ، یک مورد دیده می شود .

در مراحل بارداری ، خونریزی واژینال می تواند دلایل مختلفی از جمله بارداری خارج از رحم و یا سقط جنین داشته باشد .

در این مواقع بهتر است که در صورت مشاهده خونریزی با پزشک خود در تماس باشید .

اتفاقی که در چند روز اول بعد از زایمان می افتد

 

بارداری تماما درباره داشتن برخی استرس ها، هیجان بچه دار شدن، سرخ شدن پوست، دریافت مراقبت های زیاد و دلگرم شدن توسط نزدیکان و عزیزانتان است. یکی دیگر از مزایای بارداری، نداشتن پریود به مدت 9 ماه است.

عادت ماهانه شما در یک تعطیلات طولانی مدت است و شما فقط باید دراز بکشید، آرام باشید و از خود و کودک خود مراقبت کنید.

سوال متداولی که توجه همه مادران آینده را به خود جلب می کند این است که آنها پس از زایمان چه زمانی پریود می شوند و پس از بچه دار شدن  پریود ها چگونه رخ می دهند؟

در این مقاله، شما می توانید هر آنچه را که درباره “اولین قاعدگی پس از زایمان” لازم است بدانید، بیاموزید.

یک زن باید درک کند که بچه دار شدن تغییرات زیادی را در بدن او ایجاد می کند .و بازگشت به مسیر طبیعی نیاز به زمان دارد. بدن شما در حین بارداری و بعد از آن دچار تغییرات هورمونی زیادی می شود. هیچ چیزی مانند دوره استاندارد پس از زایمان نیست زیرا این دوره، از زنی به زن دیگر و از بدنی به بدن دیگر متفاوت است.

بنابراین، بیایید نگاهی به برخی از سوالات اصلی بیندازیم که یک زن ممکن است هنگام بارداری یا پس از زایمان با آنها روبرو شود.

در چند روز اول بعد از تولد کودک ، این موضوع طبیعی است که مقداری خونریزی قاعدگی داشته باشید ، زیرا رحم شما به اندازه قبل از بارداری منقبض می شود . خونریزی بلافاصله پس از تولد می تواند نسبتاً سنگین باشد .

همچنین می تواند در چند روز اول قرمز روشن و به تدریج و بعد از حدود 2 ماه توقف ، به رنگ قهوه ای تبدیل شود . خونریزی ممکن است صبح ها هنگام بیدار شدن ، بعد از شیردهی یا بعد از ورزش شدیدتر باشد .

خونریزی شدید و کنترل نشده پس از زایمان ، می تواند یک نگرانی جدی باشد .

اگر بیش از 24 ساعت قبل زایمان کرده اید ، در صورت مشاهده موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید

 • خونریزی که در هر 1 تا 2 ساعت بیش از یک پد را خیس کند .
 • افزایش ناگهانی خون یا لخته های بزرگ
 • خونی که ناگهان به رنگ قرمز روشن در می آید
 • سرگیجه، ضعف یا مشکل تنفسی

و هر چیز دیگری که در مورد خونریزی پس از زایمان شما غیرعادی به نظر می رسد .

پس از نیازهای بارداری و زایمان، استراحت تا حد امکان و تمرکز بر بهبودی پس از زایمان طبیعی ضروری است.

تجربه تولد هر فرد متفاوت است، بنابراین روند بهبودی هر فرد – و زمان لازم برای بهبودی – نیز می تواند متفاوت باشد. اما درک اتفاقاتی که در طول زایمان برای بدن شما می افتد به شما کمک می کند تا هفته ها پس از زایمان از خود مراقبت کنید . این برای شما، کودکتان و بقیه اعضای خانواده شما مهم است.

زایمان چیزی جز یک کار هرکولی نیست. بیرون راندن نوزاد به قدرت و استقامت فوق العاده ای نیاز دارد، بنابراین جای تعجب نیست که زمان لازم است تا بدن شما به عقب برگردد. معمولاً حداقل شش هفته طول می‌کشد، اما ممکن است تا یک سال طول بکشد تا از نظر جسمی بهبود پیدا کنید و احساس کنید شبیه خود قدیمی‌تان شده‌اید.

در ویزیت شش هفته ای پس از زایمان، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را بررسی می کند. آنها امیدواریم به شما اجازه دهند که به تدریج فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. در عین حال، کارها را آهسته انجام دهید تا به بهبودی بدنتان کمک کنید و در صورتی که هنوز اوضاع درست نیست، برای مراجعه به متخصص احساس قدرت کنید.

اولین پریود بعد از زایمان چند روز طول می کشد

پریود من کی دوباره شروع می شود ؟

اولین دوره های قاعدگی بعد از بارداری متفاوت از دوره هایی است که قبل از بارداری داشته اید. شما ممکن است دچار:

 • ممکن است بعد از زایمان قاعدگی سنگین تر، طولانی تر و دردناکی داشته باشید.

حفره بزرگتر رحم باعث می شود که آندومتر بیشتر (مخاط دیواره داخلی رحم) با درد بسیار بیشتری ریزش کند. این امر همچنین به بهبود دوره های قاعدگی بعدی کمک خواهد کرد.

 • دوره های پس از زایمان ممکن است با درد شکم ناشی از قاعدگی بیشتری همراه باشد.

ممکن است زنان درد شکم بدتر یا بهتری را نسبت به قبل از بارداری تجربه کنند زیرا رحم درحالیکه به سایز عادی خود باز می گردد، منقبض می شود.

 • ممکن است در اولین قاعدگی پس از زایمان لخته های خون کوچکی مشاهده کنید.

از آنجا که بدن بعد از زایمان جفت را بیرون می ریزد، ممکن است خون در داخل رحم جمع شده و لخته ایجاد شود. این همچنین مکانیسم بدن برای ایجاد لخته در دوران بارداری برای جلوگیری از از دست دادن خون بیش از حد در هنگام زایمان است.

در عرض 24 ساعت که جریان خون در بیشترین میزان ممکن خود قرار دارد، ممکن است زنان یک یا چند لخته بزرگ را بیرون بریزند.

بنابراین ، مشاهده لخته های خون در اولین دوره پس از زایمان طبیعی، عادی است.

نوشته های مرتبط
 • ممکن است بعد از زایمان قاعدگی نامنظم داشته باشید.

از آنجا که چرخه پریود به طور مستقیم به شیردهی بستگی دارد، بسته به برنامه شیردهی شما ، این کاملاً نامنظم خواهد بود و یا حتی ممکن است پس ازیک دوره طولانی پس از زایمان رخ دهد.

زمان پریود شدن شما به چند عامل بستگی دارد . 

به طور معمول ، زنانی که به طور منظم شیر می دهند ، دیرتر از آنهایی که فقط از شیر خشک استفاده می کنند ، پریود می شوند . این به این دلیل است که هورمون پرولاکتین ، که برای تولید شیر مادر لازم است ، هورمون های تولید مثل شما را سرکوب می کند . با افزایش پرولاکتین بعید است که تخمک گذاری کنید ، که به نوبه خود به معنای عدم پریود است .

به طور متوسط ، مادرانی که به طور کامل شیر می دهند ، می توانند انتظار داشته باشند که دوره قاعدگی آنها حدود 6 ماه پس از زایمان شروع شود . اگر شیر نمی دهید یا کودکتان به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه نمی کند ، ممکن است 1 تا 3 ماه پس از زایمان پریودتان بازگردد .

علایم اولین پریود بعد از زایمان

آیا پریود من متفاوت خواهد بود ؟

در جواب این سوال باید گفت که می تواند باشد ! 

اولین قاعدگی شما پس از بارداری می تواند سنگین تر از آنچه قبلاً عادت کرده اید باشد ، و سپس با گذشت زمان سبک تر شود . 

تغییرات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است متوجه آن شوید ، از جمله :

 • لخته های کوچک
 • جریان سنگین تر یا سبک تر از حد معمول
 • گرفتگی عضلات قوی تر یا ضعیف تر از حد معمول
 • طول دوره نامنظم
 • افزایش درد

آیا قاعدگی روی شیر مادر تاثیر می گذارد ؟

با شروع مجدد قاعدگی ، متوجه تغییراتی در میزان شیر یا واکنش نوزاد به شیر مادر می شوید . تغییرات هورمونی که باعث پریود شدن می‌شود روی شیر هم تاثیر می گذارد .

مثلا، متوجه می شوید مقدار شیر کم شده یا فاصله زمانی هر بار شیر خوردن نوزاد بیشتر می شود . تغییرات هورمونی روی ترکیبات شیر پستان و مزه آن هم تاثیر می گذارد . معمولا این تغییرات بسیار خفیف است و نباید روی توانایی شیردهی اثر منفی بگذارد .

اگر نوزادتان، شب و روز فقط با شیر شما تغذیه می‌شود، ممکن است شش ماه یا حتی بیشتر بعد از تاریخ زایمانتان طول بکشد تا پریود شما شروع شود و دوباره علائم قاعدگی خود را تجربه کنید. اگر در کنار شیر مادر، لازم است از شیر خشک به عنوان مکمل غذایی نوزاد استفاده کنید، احتمالاً قاعدگی شما زودتر از شش ماه شروع می‌شود.

اگر تغذیۀ نوزاد با شیر خشک است و به فرزندتان فقط شیر خشک می‌دهید، احتمالاً قاعدگی شما بین یک تا سه ماه بعد از زایمان شروع می‌شود. اگر تا سه ماه بعد از زایمان قاعدگی شروع نشد، لازم است این مسئله را با پزشکتان مطرح کنید.

با شروع اولین قاعدگی پس از زایمان، اگر میزان خونریزی‌تان بیشتر یا کمتر از قبل از دوران بارداری بود نیز نگران نشوید. همچنین شاید در ابتدا فواصل قاعدگی‌تان هم نامنظم باشد. 

اولین پریود پس از زایمان به شیردهی و زمان برگشت هورمون ها به حالت طبیعی بستگی دارد. مقدار استروژن، پروژسترون و هورمون گونادوتروپین پس از بارداری کاهش می یابد.
اما اگر نوزاد را شیر می دهید، مقدار هورمون پرولاکتین کاهش نمی یابد. بنابراین باعث کاهش هورمون های تولید مثل و جلوگیری از تخمک گذاری و تولید تخمک برای لقاح می شود. بنابراین پریود نمی شوید.

1-اگر نوزاد را شیر می دهید؛ مقدار پرولاکتین افزایش می یابد و مانع تخمک گذاری به مدت شش هفته میشود.

2-اگر نوزاد را شیر نمی دهید؛ اولین پریود حدود شش تا هشت هفته پس از زایمان می باشد.

عوارض پریود نشدن بعد از زایمان

پریود نشدن شما به شیردهی شما باز می گردد و چون در دوران شیردهی هستید،. این عامل باعث عقب افتادن پریودی شما می شود. در خانم‌هایی که فاصله شیردهی در آن ها طولانی است و شاغل هستند، معمولا بعد از ۶ ماهگی پریودها آغاز می‌شود و نامنظم است. بنابراین پریود شدن پس از زایمان در خانم ها متفاوت است.

بعضی در ماه اول پریود می شوند و بعضی دیگر تا یکسال بعد پریود نمی شوند. این موضوع کاملا فیزیولوژیک و طبیعی است. شیردهی خود باعث کم شدن وزن و کنترل وزن شما می شود. اما اینکه شما کمتر از نرمال غذا می خورید به نفح شیردهی و نوزاد نیست.

اگر پریود شوید، ممکن است چرخه قاعدگی شما بر میزان شیر شما تأثیر بگذارد. در فاصله زمانی بین تخمک گذاری و زمانی که پریود می شوید، ممکن است میزان شیر شما کمتر شود. متخصصان توصیه می‌کنند که کلسیم و منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا شیر مادر به طور ثابت در تمام چرخه شما حفظ شود.

پریود شدن شما نیز می تواند بر طعم شیر مادر تأثیر بگذارد. ممکن است کودک شما در هنگام شیردهی به دلیل تغییر در طعم، در هنگام قاعدگی بیش از حد شلوغ باشد.

پیشگیری از بارداری بعد از زایمان

بعضی از افراد از شیردهی به عنوان روش طبیعی جلوگیری از بارداری استفاده می کنند . به گفته متخصصان تولید مثل ، سالانه کمتر از ۱ زن از هر ۱۰۰ زن که فقط نوزاد را از راه شیر تغذیه می کند ، باردار می شود . اگرچه شیردهی قدرت باروری را کاهش می دهد ، صددرصد جلوی حاملگی مجدد را نمی گیرد .

کلید پیشگیری این است که نوزاد فقط از شیر مادر تغذیه شود . در این روش ، به جز شیر مادر هیچ نوع مایعات یا غذا (حتی آب) به بچه داده نمی شود . مصرف مکمل یا ویتامین توسط نوزاد بلامانع است . استفاده از هر روش دیگر ، تاثیر قطعی روی پیشگیری از حاملگی ندارد .

اگر به بچه شیر می دهید و چرخه قاعدگی برگشته است ، دیگر دربرابر حاملگی مصون نیستید . تخمک گذاری قبل از شروع قاعدگی آغاز می شود پس کاملا محتمل است قبل از قاعدگی مجدد حامله شوید .

زنانی که به بچه شیر می دهند می توانند از روش های امن و موثر پیشگیری استفاده کنند . روش های غیر هورمونی مانند IUD ، کاندوم و دیافراگم در دوران شیردهی بی خطر هستند .

بعضی از روش های هورمونی پیشگیری نیز در این دوران خطری ندارند . پزشک می تواند آخرین اطلاعات مربوط به روش های خاص جلوگیری از بارداری را با شما در میان بگذارد . درمجموع، مصرف قرص های ترکیبی با دوز پایین که حاوی استروژن و پروژستین هستند پس از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت بعد از زایمان مشکلی ندارد . استفاده از قرص های پروژستین در دوران شیردهی هم بلامانع است .

پریودهای نامنظم داشتن یک سیکل قاعدگی بعد از بارداری به این معنی نیست که دوره های قاعدگی شما بازگشته است. ممکن است تخمک گذاری داشته باشید یا نداشته باشید. اگر شروع به از شیر گرفتن فرزند خود کرده باشید، احتمال تخمک گذاری شما بیشتر است.

روش های طبیعی برای منظم کردن پریود بعد از زایمان

بسیاری از تغییرات هورمونی در بدن، پس از زایمان رخ می دهند. که سبب تاخیر در روند تخمک گذاری می شود زیرا مستقیماً با اختلال هورمونی در ارتباط است. این افزایش هورمونی در دوران شیردهی مهم است، به ویژه هنگامی که تولید شیر کاهش می یابد.چند وقت بعد زایمان پریود میشویم

 • زمان لازم است که رحم شما به عملکرد طبیعی خود برگردد.

قاعدگی بعد از مدتی شکل منظم خود را پیدا می کند. تا آن زمان، قاعدگی های نامنظم و سنگین توسط همه زنان تجربه می شود. بنابراین، اگر تجربه مشابهی داشته باشید جای نگرانی بزرگی نیست.

نامنظمی پریودی پس از زایمان کاملا طبیعی است؛ اما با رعایت نکاتی می توانیم روند بهبود را سریع تر کنیم :

دقت به رژیم غذایی

تلاش کنید از غذاهای سالم و مقوی استفاده کنید و از مصرف غذاهای فست فودی و فراوری شده مثل سوسیس ، کالباس و همبرگر دوری کنید .

مصرف روی

کمبود روی می تواند فرایند تخمک گذاری را مختل کند . مصرف به اندازه روی می تواند نقش بسیار مهمی در تخمک گذاری سالم داشته باشد و در کاهش درد های پریودی موثر است . با مشورت پزشکتان می توانید داروی روی را مصرف کنید .

مصرف منیزیم 

منیزیم برای سلامت دستگاه تولید مثل زنان ضروری است . در طی جریان بارداری پزشک قرص منیزیم را برای جلوگیری از زایمان زودرس و جلوگیری از مسمومیت حاملگی تجویز می کند . منیزیم نقش بسیار مهمی در چرخه عادت ماهانه دارد . همچنین منیزیم قادر است که علائم  PMS( سندرم پیش از قاعدگی) مثل کمر درد یا درد زیر شکم را کاهش دهد .

کاهش استرس

کاهش استرس تاثیر بسیار زیادی بر نظم چرخه قاعدگی خواهد داشت ، تمرینات یوگا ، مدیتیشن و ریلکسیشن را مرتبا انجام دهید تا استرس خود را به میزان زیادی کاهش دهید .

آیا سزارین باعث عقب افتادن اولین پریود پس از زایمان می شود ؟

زایمان به صورت سزارین نمی تواند باعث تاخیر در اولین پریودی پس از زایمان شود . اولین پریود بعد از زایمان تحت تاثیر عواملی مانند شیردهی ، هورمون ها و شرایط سلامتی عمومی بدن قبل و بعد از بارداری است .

به طور کلی جراحی سزارین بر نامنظمی پریود هیچ تاثیری ندارد . حتی اگر به روش طبیعی زایمان کنید ، چرخه عادت ماهانه شما دچار تغییر نخواهد شد . چند وقت بعد زایمان پریود میشویم.

برخی از زنان در قاعدگیهای بعد از زایمان تغییر رنگ در خونِ قاعدگی، خونریزی شدیدتر و درد شکم و انقباضِ عضلات را تجربه می کنند. برخی از دلایلی که سبب تغییراتی در دوره های قاعدگی بعد از زایمان می شوند، عبارتند از:

 • سطح هورمونی شما با شیردهی تحت تاثیر قرار گرفته می شود.

این اتفاق به این دلیل می افتد که هورمون هایی که شیردهی را کنترل می کنند همان هورمون هایی هستند که قاعدگی را تنظیم می کنند. سطح هورمونی پس از بارداری کاهش می یابد. و تا زمانی که شیر دهی ادامه دارد  چرخه شما نامنظم خواهد بود. این بیشتر به دلیل عدم وجود یا تولید کم هورمون پروژسترون اتفاق می افتد.

حرف آخر

بازگشت چرخه قاعدگی شما پس از بچه دار شدن می تواند مانند یک شوک برای بدن شما باشد . انتظار داشته باشید که تغییراتی را نسبت به دوره های قبل از بارداری خود مشاهده کنید ، مهم است که به بدن خود گوش دهید و علائمی را که غیرعادی به نظر می رسد بررسی کنید و در صورت بروز مشکلات جدی به پزشک مراجعه نمایید .پیشنهاد ما به شما مشاوره پزشکی زنان 909 است که با استفاده تجربه و دانش روز سعی در ارتقا روند سلامت و بهداشت شما عزیزان دارد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.