امکان سقط جنین تا چند ماهگی ؟( 10 هفته)

امکان سقط جنین تا چند ماهگی : همانطور که از نامش پیداست، سقط جنین پزشکی یا دارویی در برگیرنده جراحی یا روش های تهاجمی نیست و برای پایان دادن به بارداری به دارو تکیه می کند. سقط دارویی در برگیرنده استفاده از داروست که اغلب به آن داروی سقط جنین می گویند و نام تجاری آن Mifeprex است.

سقط جنین تا چند ماهگی امکان دارد نی نی سایت

سقط دارویی  حداقل شامل دو مراجعه به مطب یا کلینیک پزشک است. این درمان شامل دادن دارو و تأیید موفقیت آمیز ختم بارداری است. بعضی اوقات بیش از دو بازدید ضروری است.

امکان سقط جنین تا چند ماهگیمیفپریستون به صورت بدون نسخه در اختیار افراد قرار نمی گیرد و باید توسط پزشک تجویز شود.امکان سقط جنین تا چند ماهگی
زنی که به دنبال سقط دارویی است می تواند به مطب پزشک برود و اوز کمک بگیرد. در این شرایط ممکن است داروهای دیگری همچون میزوپروستول نیز برای پایان دادن به بارداری تجویز شود.

میفپریستون در سه ماهه اول بارداری تجویز می شود و زنان می توانند بعد از آخرین دوره قاعدگی خود آن را تا 49 روز مصرف کنند. برخی از افراد سعی می کنند از این داروها به مدت 63 روز پس از آخرین دوه قاعدگی خود استفاده کنند هر چند این موضوع توسط اداره بهداشت تایید نشده است.

خوب احساس هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و ممکن است شما بر اساس تصمیمی که برای پایان دادن به بارداری می گیرید احساسات مختلفی داشته باشید. اگر دوست داشتید می توانید بعد از سقط جنین با پزشک خود صحبت نمایید و در مورد این احساسات با او مشورت کنید.

توصیه می شود قبل از اینکه بخواهید شروع به بارداری مجدد کنید مدت زمانی را منتظر بمانید. بعد از سقط جنین ، دوره قاعدگی بعد از 4 الی 6 هفته آغاز خواهد شد. برخی از متخصصان به شما اجازه می دهند در این بازه زمانی باردار شوید اما بهتر است منتظر چرخه قاعدگی دیگری هم بمانید.

اینکار به شما کمک می کند از لحاظ فیزیکی و روحی درمان شوید. برای جلوگیری از باروری بعد از تخمک گذاری در دو هفته پس از سقط جنین باید از روش های کنترل بارداری استفاده کنید.

تا 8 هفته: ساک حاملگی تمایل به خارج شدن دارد و دسیدوا ]غشای مخاطی دوران بارداری[ پس از آن می ریزد.

از 12-8 هفته: کپسولاریس دسیدوا پاره شده و جنین خارج میشود  به صورت کامل با پس از پارگی آمنیون

پس از 12 هفته: جفت کاملا تشکیل شده و فرایند سقط شبیه یک زایمان کوچک است. معمولا برای جنین خارج شدن رایج تر است اما برای جفت به دلیل اتصال محکم تر به جدار رحم، ماندن رایج تر است.

سقط جنین با کورتاژ(جراحی)

همه سقط های جراحی فرایندهای پزشکی هستند که باید در مطب پزشک یا کلینیک انجام شوند. فرایندها و گزینه های مختلفی برای سقط جراحی وجود دارد. اینکه فرد چند وقت باردار است در تعیین نوع روشی که به کار می رود بسیار مهم خواهد بود.امکان سقط جنین تا چند ماهگی

آسپیراسیون نوعی فرایند سقط جنین است که می توان آن را بر روی زنان تا 16 هفته بعد از آخرین دوره قاعدگی انجام داد. این فرایند در برگیرنده استفاده از لوله از طریق دهانه رحم باز شده در رحم است.

کورتاژ تا چند ماهگی انجام میشود

یک مکش اندک می تواند بافت های جنینی را از بین ببرد و رحم را خالی نماید.

در برخی از شرایط ابزار قاشقی شکلی که به عنوان کورته شناخته می شود برای خراش دادن دیواره رحم و از بین بردن جنین استفاده می شود.به این فرایند دی اند سی گفته می شود.
فرایند دی اند ای معمولا در طول سه ماهه دوم بارداری یعنی بین هفته سیزدهم و چهاردهم انجام می شود. همانند فرایند دی اند سی، این فرآیند نیز در برگیرنده ابزارهای دیگر به همراه مکش است که می تواند رحم را خالی کند.

در سقط جنین اواخر سه ماهه دوم، استفاده از شات در شکم ممکن است برای حذف جنین از رحم قبل از آغاز فرایند دی اند ای لازم باشد.

سقط جنین با قرص و جراحی، خطرات هر کدام برای سلامتی

خوب حالا سوال اینجاست که هر کدام از این سقط ها چه تاثیری بر روی سلامت فرد خواهند داشت؟ سقط جراحی تا هفته نهم بارداری به عنوان یک روش برای پایان دادن به بارداری از سال 1960 به کار می رود.

سقط دارویی یک روش جایگزین برای اتمام دادن به بارداری در سه ماهه اول است و می توان از داروهایی همچون میزوپرستول و مفیپریستون استفاده کرد. اتمام بارداری یکی از فرایندهای مهم برای برخی از افراد است.

خطر سه عارضه جانبی بزرگ یعنی عفونت، سقط ناقص و خونریزی مورد بررسی قرار گرفت.

در عمل بالینی سقط جنین با قرص در حدود 95 تا 98 درصد مؤثر است. این بدان معنی است که داروها باعث می شوند زن بدون استفاده از جراحی بارداری را به طور کامل پشت سر بگذارد.

امکان سقط جنین تا چند ماهگی

سقط جنین با قرص  در حاملگی خارج رحمی

سقط جنین با قرص تا چند ماهگی امکان دارد؟

سقط جنین دارویی برای پایان دادن به بارداری در مراحل اولیه گزینه بسیار امنی است. با اینحال همانند هر درمان پزشکی دیگری، چنین شرایطی هم عاری از خطرات و عوارض جانبی نخواهد بود. ممکن است شما موارد زیر را تجربه کنید:

مقدار خونریزی متفاوت است. احتمالا در ابتدا سنگین تر از یک دوره قاعدگی است و حداقل به مدت چند روز به همان اندازه سنگین است. ده روز متوسط زمان خونریزی است، هرچند گاهی اوقات ممکن است خونریزی  وجود داشته باشد شود و یا به طور مداوم تا دوره بعدی 4-6 هفته طول بکشد. همچنین ممکن است که شما فقط چند ساعت خونریزی سنگین  داشته باشید.

وقتی در حال سقط هستید خیلی مهم است که کسی کنارتان باشد. آن شخص میتواند همسر ، دوست یا فامیلی که با سقط آشنا است یا کسی که بتواند هنگام عوارض به شما کمک کند ، باشد.
به محض شروع خونریزی ، کسی باید با زن بارداردر تماس باشد تا در صورت پیش آمدن عوارض کمک کند.
سقط جنین ناقص: اگرچه این شرایط نادر است اما می تواند از هر۱۰۰۰نفر سه نفر را درگیر خود سازد. این شرایط بدین معنی است که بارداری توسعه پیدا نمی کند اما برخی از بافت های جنین در رحم باقی می ماند. چنین موضوعی می تواند به درد و خونریزی منجر شود و به عفونت بیانجامد.

اگر سقط جنین ناقص شناسایی شود، درمان های بعدی توصیه خواهد شد. درمان ها ممکن است به صورت دارویی یا فرایند جراحی کوچکی برای برداشتن بافت های باقی مانده از رحم باشد. اگر قرص های سقط جنین دارویی در همان زمان داده شود خطر سقط جنین ناقص افزایش پیدا می کند.
شکست در سقط جنین: احتمال ادامه بارداری در این شرایط وجود خواهد داشت.

یک حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می افتد که جنین در جای دیگری از رحم (رحم)، مثل یکی از لوله های فالوپ ، جایگزین می شود. حاملگی خارج رحمی وضعیت غیر معمولی است اما یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است .که در 1.5-2% حاملگی ها روی می دهد و تنها پس از 6 هفته حاملگی توسط سونوگرافی تایید می شود.

نوشته های مرتبط

اگر یک زن بارداری خارج رحمی داشته باشد، قرص های قرص سایتوتک سقط جنین روی او کار نخواهد کرد. ممکن است کمی خونریزی داشته باشد ولی لخته یا بافت بارداری را مشاهده نخواهد کرد زیرا بارداری در خارج از رحم ادامه دارد. حاملگی خارج رحمی در مراحل اولیه می تواند بدون علامت باشد.

علائم حاملگی خارج رحمی اغلب می تواند مبهم باشد و شامل خونریزی واژینال ، درد شکمی یا لگنی (معمولا قوی تر در یک طرف)، درد شانه، ضعف یا سرگیجه باشد. این علائم همچنین ممکن است در سایر بیماری ها مانند کیست تخمدان، سقط جنین غیرعمدی  یا حتی حاملگی طبیعی اتفاق بیافتد، به همین علت این علائم به تهایی به این معنی نیست که یک زن حاملگی خارج رحمی دارد.

اگر حاملگی خارج از رحم مشکوک باشید، آزمایش خون برای بتا-HCG، هورمون هایی که در حین بارداری در خون هستند و سونوگرافی بعد از 6 هفته می تواند برای تایید تشخیص استفاده شود. پارگی در حاملگی خارج رحمی می تواند تهدید کننده زندگی باشد و به مراقبت های اورژانسی نیاز دارد.امکان سقط جنین تا چند ماهگی

امکان سقط جنین تا چند ماهگی

عوارض جانبی معمول قرص سقط جنین چیست؟

تا چند ماهگی میشه با قرص سقط کرد نی نی سایت

سقط جنین فقط باقرص  سایتوتک /میزوپروستول تا 9 هفته

تنها کارآزمایی کنترل شده تصادفی چند متری که برای مقایسه فواصل دوز متفاوت فقط با میزوپروستول انجام شده است ، نشان داد که میزان سقط کامل برابر است با میزوپروستول به طور واژینال هر-12 ساعت یا زیرزبانی هر6 ساعت به مدت 5 دوز. دوز زیر زبانی شیوع عوارض جانبی بالاتر از دوز واژینال بود

در سقط دیرتر در سه ماهه اول انقباضها از میانه تا شدید متفاوت خواهند بود و زنان بافتهای قابل‌تشخیصی مانند کیسه بارداری و قسمتی از جنین و یا جفت را خارج خواهند کرد.

این موضوع بدین معنی است که بارداری همچنان ادامه پیدا می کند و حتی بعد از مصرف قرص نیز می تواند ادامه داشته باشد.
در این شرایط ممکن است پزشگ به فکر درمان های بعدی یا گزینه های جراحی بیفتد.
بسته به تعداد هفته های بارداری، گزینه های موجود در برگیرنده تکرار سقط جنین دارویی یا پیشنهاد کردن سقط جنین از طریق جراحی خواهد بود. در برخی از شرایط ممکن است به پزشک دیگری ارجاع داده شوید.
پیشنهاد می کنیم تست بارداری را سه هفته بعد از درمان انجام دهید. هر تستی که زودتر از این زمان انجام شود قابل اعتماد نخواهد بود.
شما می توانید خطر چنین شرایطی را با دنبال کردن توصیه های بعد از سقط کمتر کنید.

عوارض جانبی کوتاه مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شایع تر
 • درد شکمی یا معده
 • اسهال
 • شیوع کمتر
 • اسید یا ترش کردن معده
 • استفراغ
 • نفخ
 • هوا یا گاز اضافی در معده یا روده
 • احساس پری
 • سوزش یا درد قلب
 • سوء هاضمه
 • خروج گاز معده
 • آشفتگی یا ناراحتی معده
 • بروز نامعلوم
 • تاول زدن، کبره بستن، سوزش ،خارش یا قرمز شدن پوست
 • درد پستان
 • سوزش، خشکی یا خارش چشمها
 • تغییر در چشایی
 • زنگ زدن یا وزوز مداوم  یا سروصداهای غیرقابل توضیح در گوشها
 • پوست ترک خورده ، خشک و زبر
 • افسردگی
 • اشک ریختن زیاد
 • ریزش یا نازک شدن مو
 • کاهش شنوایی
 • کاهش یا از دست دادن قدرت بدنی
 • رنگ پریدگی یا زردی پوست
 • قرمزی، درد ، تورم چشم، پلک، یا لایه داخای پلک
 • تغییرات وزن

میزان سایتوتک( میزوپروستول) و آثار آن در شیردهی

هیچ مدرکی در مورد خطرات طولانی مدت با قرص سقط جنین هنگام استفاده برای سقط جنین وجود ندارد. هیچ اثر طولانی مدت با میزوپروستول همراه نیست.

در موارد بسیار نادر، برخی از عوارض می تواند بسیار جدی و یا حتی تهدید کننده زندگی باشد. در صورتی که:

امکان سقط جنین تا چند ماهگی

بعضی از عوارض جانبی میزوپروستول معمولا نیازی به اقدامات پزشکی ندارند.این عوارض با  عادت کردن بدن به دارو ازبین میروند.همچنین متخصص درمانی میتوانند به شما روشهای ممانعت یا کاهش این عوارض را بگویند.درصورت تداوم یا دردسرساز شدن هریک از عوارض جانبی زیر یا داشتن هرسوالی درموردشان با متخصصان درمانی صحبت کنید:

آیا در حال سقط جنین هستم؟

خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری (به خصوص در طول 12 هفته اول) لزوما به معنی سقط جنین نیست.
یک مطالعه  از زنان حاضر در یک واحد اوایل بارداری نشان می دهد نیمی از خونریزی ها به خاطر بارداری های پی در پی است.

بنابراین اگر شما خونریزی یا لکه بینی داشته باشید، ممکن است هنوز هم بارداری سالمی داشته باشید.
اگر خونریزی شما زیاد باشد و خون به رنگ قرمز روشن باشد و به صورت لخته باشد احتمال سقط جنین زیاد است. اما برخی از خانم ها با این علائم باز هم بارداری سالمی دارند.

شما می توانید تا هفته دهم بارداری سقط جنین کنید.

امکان سقط جنین تا چند ماهگی است

برای سقط جنین چند هفته باید باشید؟

اگر باردار هستید و گزینه های خود را در نظر می گیرید، مهم است که از محدودیت های زمانی سقط جنین آگاه باشید. احتمالاً نمی خواهید بیش از حد لازم باردار بمانید، بنابراین باید بدانید که با چه سرعتی می توانید سقط جنین کنید. همچنین آگاهی از محدودیت‌های انواع مختلف سقط جنین بسیار مهم است. بعداً در دوران بارداری نمی توانید خاتمه دهید (مگر اینکه از نظر پزشکی ضروری باشد).

میزوپروستول باعث انقباض رحم شده و بافت های بارداری را بیرون می ریزد. در بسیاری از موارد ، این روش در حدود 4 ساعت کار می کند ، اما ممکن است 2 روز طول بکشد. به دلیل عوارض جانبی احتمالی ، ممکن است بخواهید کمی از کار خود را تعطیل کنید. 1 تا 4 ساعت پس از مصرف میزوپروستول باید انتظار گرفتگی و خونریزی شدید داشته باشید.

چگونه طول بارداری خود را محاسبه کنیم

برای اینکه بفهمید کدام گزینه در دسترس است، باید بدانید چه مدت باردار بوده اید. تاریخ بارداری معمولا بر اساس آخرین قاعدگی شما تعیین می شود. اگرچه حاملگی در واقع چند هفته دیرتر از این زمان (به طور متوسط) اتفاق می‌افتد، اما شمارش از زمان قاعدگی بسیار آسان‌تر از تخمک‌گذاری است.

احتمالاً نمی دانید دقیقا چه زمانی تخمک گذاری کرده اید زیرا هیچ علامت واضحی وجود ندارد. این می تواند به طول و منظم چرخه قاعدگی شما بستگی داشته باشد. تخمک گذاری معمولا در حدود روز 10-12 اتفاق می افتد، اما می تواند چند روز زودتر یا دیرتر از این زمان باشد.

همچنین می‌تواند دشوار باشد که بدانید چه زمانی رابطه جنسی منجر به بارداری شده است، حتی اگر بدانید چه زمانی در حال تخمک‌گذاری هستید. تخمک حدود 24 ساعت در دسترس است، اما اسپرم می تواند پنج روز یا بیشتر زنده بماند. بنابراین هر رابطه جنسی که در هفته قبل از تخمک گذاری داشتید می تواند عامل بارداری باشد.

از آنجایی که ما معمولاً نمی دانیم چه زمانی لقاح اتفاق افتاده است، به جای آن تاریخ بارداری را از شروع چرخه قاعدگی انجام می دهیم. اولین روز قاعدگی اولین روز سیکل شما در نظر گرفته می شود.

اولین روز پریود قبل از بارداری نیز اولین روز بارداری شما محسوب می شود. بنابراین، زمانی که اولین قاعدگی خود را از دست می دهید، تقریباً در هفته 4 بارداری خواهید بود.

شواهد پزشکی موجود نشان می دهد جنین قبل از 24 هفتگی در سقط هیچ دردی را تحمل نمی کند زیرا سیستم عصبی او هنوز به طور کامل توسعه پیدا نکرده است.
آیا سقط جنین دارویی می تواند اسیبی به فرد برساند؟
برای چند ساعت بعد از سقط جنین شما ممکن است گرفتگی شدید و خونریزی زیادی داشته باشید.

این موضوع معمولا قوی تر و سنگین تر از دوره های قاعدگی است. اگر به داشتن دوره های قاعدگی سنگین عادت دارید و در طول این دوران گرفتگی شکمی شدیدی را تجربه می کنید سقط جنین ممکن است این شرایط را کمی بیشتر کند.

با اینحال شرایط هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و درد و خونریزی که در طول سقط جنین تحمل می کند ممکن است با فرد دیگر تفاوت داشته باشد. در طول ملاقاتی که با پزشک خواهید داشت او تلاش می کند توصیه هایی را برای تسکین درد بیان کند. داروهایی همچون ایبوپروفن یا کدئین همه داروهای ضد درد هستند و با سقط جنین دارویی تداخلی نخواهند داشت.

instagram banner
31 دیدگاه ها
 1. زهرا می گوید

  سلام آیا بعد از 22روز از بارداری با قرص میشود سقط کرد

  1. دکتر می گوید

   بله در هر سنی میتوان

 2. عباس می گوید

  سلام خسته نباشید اگه کسی ۳۵ روز از عادتش بگزره و پریود نشه امکان حاملگی هست و اگه هست چه قرصی مصرف کنه که برطرف بشه

 3. Zahra می گوید

  سلام قرص رو از کجا تهيه کنم

  1. دکتر می گوید

   سلاام ااز پزشک ساایت

   1. Zahra می گوید

    میشه روشش رو بگید لطفا؟؟

 4. سیما ارفعی می گوید

  سلام بهترین موقع برای سقط جنین با قرص چه زمانی است؟
  و چه تعداد قرص؟
  و روش مصرف رو ممنون میشم بگید

  1. دکتر می گوید

   بالای 5 هفته

 5. مینا می گوید

  سلام خسته نباشید در 7 ماهگی هم میشه سقط کرد یا خیر

  1. دکتر می گوید

   خیر عزیزم

 6. علی می گوید

  سلام
  اسم قرص سقط جنین چیه بعد تقریبا ۵ هفته

  1. دکتر می گوید

   سایتوتک

 7. زهرا می گوید

  اگر از آخرین رابطه دو ماه گذشته باشه و ماه اول پرسود بشی‌ ماه دوم نشی امکان حاملگی هست!؟

  1. دکتر می گوید

   خیر دلیل نیت

 8. سوری می گوید

  سلام من ۷۷روزه که باردارم با قرص خوردن میشه سقط شد؟ بعد اگه میشه چه قرصی؟

 9. Zeynab می گوید

  من دوبار تجربه تلخ داشتم. یکبار به علت مردن جنین و یکبار دیگه تشکیل نشدن قلب سقط کردم یکبار با دارو توسط پزشک در بیمارستان. و یک بار خودبخود دفع شد در منزل. خدا به همه منتظران فرزند سالم و صالح بده سخته انتظار

 10. ... می گوید

  سقط جنین ، یعنی ادم کش و قاتل! کسانی که دست به این خبیثانه و رذیلانه میذن! چه زمانی که جنین تشکیل شده چه نطفه ان شکل گرفته! تروریست و ادم کش هستن! چرا که یک انسان مظلوم رو کشته و قطعه قطعه کرده اند! و خدا انتقام خواهد گرفت …

  1. مریم می گوید

   سلام بعد چند هفته می‌توان بچه را سقط کرد که صد درصد انجام بشود

   1. دکتر می گوید

    معمولا 5 هفته به بعد

    1. ناشنا می گوید

     طریقه مصرف قرص چجوریه

  2. یاسی می گوید

   خاک برسرت

 11. طاهره زینتی می گوید

  سلام خسته نباشید
  در هفته ۹ سقط با قرص انجام می شود لطفا لطفا

 12. سوژین می گوید

  سلام. خواهشآ یکی بگه تا چند ماهگی اگه بچه ناقص بود امکان سقط ر و داریم .

  1. دکتر مشاوره می گوید

   سلام تا هفته 12 بارداری

 13. علی می گوید

  سلام وعرض خداقوت به شما وهمکاران شما یه زو اگر در یک ماه حامله باشد ومیخواهد سقط کند با خوردن قرص بدون مراجعه به پزشک امکان دارد

  1. دکتر مشاوره می گوید

   بله دارد

   1. سعید می گوید

    چ قرصی

   2. علی می گوید

    سلام
    اسم قرص سقط جنین چیه بعد تقریبا ۵ هفته

    1. دکتر می گوید

     سایتوتک

    2. ندا می گوید

     سلام تو هفته هیفدهم میشه با قرص سقط کرد

  2. زلما می گوید

   سلام چند هفته سقط جنین کنید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک