کاهش | درمان قوی درد پریودی قاعدگی

کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی : رژیم‌غذایی و عادات شیوه‌ی زندگی شما می‌تواند به دردهای شکمی قاعدگی کمک کرده یا آن‌ها را بدتر کند. اگر ناراحتی قاعدگی را ماهانه تجربه می‌کنید، برخی از زنان اجتناب از خوردن غذاهای خاصی را مفید می‌دانند.

کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

غذاهای تصفیه‌شده‌ی سفید را کنار بگذارید مانند شکر، نان و پاستا. از اسیدهای چربی اجتناب کنید که اغلب در غذاهای تجاری مانند سیب‌زمینی سرخ‌شده، کوکی‌ها، حلقه‌های پیاز، کراکر و مارگارین یافت می‌شوند. الکل، تنباکو و کافئین را کنار بگذارید.

 تمام این چیزها التهاب را افزایش می‌دهند و ممکن است باعث درد قاعدگی شوند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند کاهش مصرف غذاهای مضر ممکن است به کاهش دوره‌های دردناک نیز کمک کند.

کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

درمان گیاهی درد قاعدگی پریودی

اگر درمان‌های دیگر جواب نداد، شاید بخواهید داروهای گیاهی را امتحان کنید.

گیاه ‌‌درمانی

پزشکان ممکن است گیاهان را برای درمان دردهای شکمی قاعدگی برای زنان تجویز کنند. کوهاش سیاه، بداغ جنگلی، زردچوبه و پنج‌انگشت چند گیاهی هستند که مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آن‌ها برای تسکین درد و کاهش التهاب مفید هستند.

پنج‌انگشت در اروپا به طور گسترده‌ای برای درمان دوره‌های قاعدگی نامنظم، درد دوره‌ای سینه، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و خون‌ریزی غیرعادی رحم استفاده می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از تمام شرایط پزشکی شما، داروها و مکمل‌های شما آگاه است زیرا گیاهان برای هر زنی مناسب نیستند.

 گیاهان ممکن است با عمل چند دارو نداخل کنند یا اثربخشی آن‌ها را کاهش بدهند.

از کافئین صرف‌ نظر کنید

کافنئین می‌تواند به دردناک بودن دوره‌ها کمک کند.

به قهوه نه بگویید

کاهش کافئین به بسیاری از زنان در تسکین درد قاعدگی کمک می‌کند. کافئین به شکل‌های مختلفی از جمله قهوه، چای، نوشابه، شکلات و نوشیدنی‌های انرژی‌زا تأمین می‌شود.

اگر روزانه کافئین مصرف می‌کنید، ممکن است لازم باشد که دوز آن را به آرامی پایین بیاورید تا علایم ترک آن کم‌تر شود.

کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

به عنوان جایگزین، سعی کنید سبزیجات غنی از آنتی‌اکسیدانت، انواع توت‌ها و پودر پروتئین را جایگزین کنید. مواد مغذی را می‌توانید زیاد مصرف کنید بدون این‌که دردی که می‌تواند با کافئین همراه باشد را افزایش بدهند.

گرمارسانی

پدهای حرارتی و بطری‌های آب گرم باعث تسکین حرارتی می‌شوند.

درمان آسان در خانه

از پد حرارتی، پتوی گرم یا بطری آب گرم روی شکم استفاده کنید تا از تسکین درد قاعدگی شگفت‌زده شوید. شما می‌توانید این موارد را در داروخانه یا آنلاین پیدا کنید.

 ممکن است استفاده‌ی مداوم از گرما و همچنین ایبوپروفن برای تسکین درد قاعدگی دردناک کار کند. گرما به ریلکس‌شدن عضلات کمک می‌کند.

یک مطالعه روی زنان بین 18 و 30 سالی که قاعدگی دردناک اولیه داشتند نشان داد که کسانی که از پچ گرما که تا 104 درجه‌‌ی فارنهایت گرم می‌شد استفاده کرده بودند از تسکین درد مشابه به کسانی برخوردار شدند که دردهای خود را با ایبوپروفن تسکین داده بودند. اگر شما پد حرارتی، پتوی گرم، کیسه‌ی آب گرم یا پچ گرما ندارید، در عوض می‌توانید از دوش آب گرم یا از حوله‌ی گرم استفاده کنید.

ورزش

ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود که درد را در طول دوره‌ی ماهانه‌ی شما کاهش می‌دهد.

برای تسکین درد تحرک داشته باشید

بسیاری از زنان متوجه شدند که ورزش‌کردن به تسکین دردهای قاعدگی کمک می‌کند. ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود که نوعی ماده‌ی شیمیایی در مغز است که تندرستی را افزایش می‌دهد. چه از راه‌رفتن، دویدن یا شنا کردن لذت ببرید یا نه مشارکت در تمام این فعالیت‌ها در طول دوره‌ی قاعدگی برای شما ایمن است. یوگا و تای چی فرم‌های آرام‌تر ورزش هستند که درصورتی‌که خستگی را تجربه می‌کنید ممکن است انجام دادن آن آسان‌تر باشد.

کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

ماساژ

ماساژ شکم ممکن است باعث کاهش درد شود.

لمس کردن موجب تسکین می‌شود

ماساژ شکمتان به مدت 5 دقیقه در روز ممکن است بتواند به تسکین دردهای شکمی دوران قاعدگی کمک کند. ماساژ موجب تقویت جریان خون می‌شود. کرم ماساژ حاوی روغن‌هایی مانند مریم گلی، اسطوخودوس و مرزنگوش است که برای بدن مزیت‌های بیش‌تری دارند. این روغن‌ها حاوی ترکیباتی هستند که توسط بسیاری از افراد گزارش شده است که به تسکین درد و کاهش درد قاعدگی دردناک کمک می‌کنند.

طب‌ سوزنی و طب‌ فشاری

برخی از زنان تسکین درد دوره‌ی قاعدگی را با طب‌سوزنی و طب‌فشاری گزارش کرده‌اند.

طب‌سوزنی و طب‌فشاری درمان‌های تسکین‌دهنده‌ی شرقی هستند که نقاط تحریکی خاصی را روی پوست تحریک می‌کنند تا اثرات مطلوبی روی بدن بگذارند. درمان‌ها برای شرایط پزشکی مختلف انواع متفاوتی دارند از جمله دردهای شکمی قاعدگی.

یک متخصص طب‌سوزنی می‌تواند از سوزن برای کاهش دردهای شکمی قاعدگی زنان استفاده کند. متخصص می‌تواند به شما نشان بدهد این نقاط تحریک‌شونده کجا هستند و چطور آن‌ها را با فشردن دستان شما برای رسیدن به نتایج مشابه تحریک می‌کند.

استفاده از فشار روی نقاط کلیدی پشت، شکم، پاها و قسمت گوشتی بین انگشتان و انگشت اشاره می‌تواند درمان موثری برای درد باشد. چون این تکنیک‌ها بدون دارو هستند، بهترین بخش آن این است که شما می‌توانید آن‌ها را هر زمان علایم را تجربه کردید انجام بدهید.

از متخصص مقاله‌های عکس‌داری را بخواهید که می‌توانند به شما کمک کنند یاد بگیرید چطور طب‌سوزنی را خودتان انجام بدهید.

از مغزتان کار بکشید

یوگای سبک و آرام‌بخش ممکن است افسردگی قاعدگی را کاهش بدهد.

ورزش برای دردهای شکمی دوره‌ای

درمان خانگی آسان برای دردهای قاعدگی این است که ورزش‌های سبکی را انجام بدهید که مغز را درگیر می‌کنند. درحالی‌که با زانوهای خمیده روی پشت دراز می‌کشید نفس عمیق بکشید.

یوگا نوع دیگری از ورزش است که ممکن است به زنانی که قاعدگی دردناک اولیه دارند کمک کند.

در یک مطالعه، زنان جوانی که به مدت 60 دقیقه طی 12 هفته یوگا را تمرین کرده بودند افسردگی قاعدگی و درد دوره‌ای کم‌تری را در مقایسه با زنانی که یوگا را انجام نداده بودند تجربه کردند. کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

برخی از بهترین حالت‌هایی که به زنان کمک می‌کند در طول قاعدگی احساس بهتری داشته باشند عبارتند از پل، نشستن درست و حرکت تعظیم. از مربی واجد شرایط یوگا بخواهید که این موقعیت‌ها را به شما نشان بدهد. 

مشکلات خواب‌آلودگی مزمن

الگوهای خواب ضعیف می‌توانند موجب افسردگی قاعدگی شوند.

خواب سالم را خوب تمرین کنید

کیفیت خواب روی علایم قاعدگی و بسیاری از وضعیت‌های سلامتی تأثیر می‌گذارد. در یک مطالعه، در مقایسه با زنانی که بی‌خوبی نداشتند، زنانی که بی‌خوابی داشتند قاعدگی دردناک شدیدتر و تداخل بیش‌تر علایم را با فعالیت‌های روزانه گزارش کردند. برای مقابله با علایم قاعدگی دردناک خواب خوب و سالم را تمرین کنید.

این شامل به رختخواب رفتن در یک زمان مشخص در هر شب است. برای این‌که به بدنتان این سیگنال را بفرستید که الان زمان خواب است، خواب روتین شبانه‌ را ایجاد کرده و به آن بچسبید.

روتین ممکن است شامل چیزهایی مثل گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخشريال لذت بردن از یک فنجان چای یا حمام گرم باشد.

برای افزایش سلامت کلی خودتان که به شما کمک خواهد کرد علایم ماهانه‌ی مربوط به دوره‌ی قاعدگی خودتان را کنترل کنید خواب مناسبی داشته باشید.

نکات بیش‌ تر درباره‌ خواب :کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

برای کمک به به آرام‌شدن خودتان، از تلویزیون، گوشی موبایل، کامپیوتر و سایر صفحات قبل از خواب اجتناب کنید. ممکن است در موقعیت‌های مختلف در طول دوره‌ی قاعدگی خودتان احساس راحتی بیش‌تری داشته باشید. توجه بیش‌تری به بهداشت خواب در روزهای پیش از دوره‌ی خود داشته باشید.

حمام‌کردن درد را تسکین می‌دهد

مشخص شده است که حمام کردن باعث کاهش درد می‌شود.

حمام معطر را اضافه کنید

یک حمام گرم ممکن است تنها چیزی باشد که شما برای تشکین درد و ریلکس‌کردن ماهیچه‌های منقبض‌‌شده به آن نیاز دارید. با اضافه‌کردن حمام معطر لوکس یا روغن خوش‌بوی لازم شروع کنید. کتاب یا مجله‌ی مورد علاقه‌تان را بخوانید تا به از بین‌بردن استرس و دورکردن تنش کمک کند.

حمام شبانه یک فعالیت عالی است که به شما کمک می‌کند تا از خواب بیدار شوید و بهتر بخوابید. اگر شما آدم حمام‌کردن نیستید، یک دوش گرم می‌تواند مزیت‌هایی داشته باشد و درد لگن و سایر علایم را کاهش بدهد.

  دستورالعمل پزشکی را دنبال کنید

پزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگرید که آیا کنترل هورمونی بارداری انتخاب خوبی برای شما هست یا خیر.کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

درمان می‌تواند متناسب باشد

اگر درمان خانگی و مداخلات دیگر برای کنترل علایم شما کافی نیست، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند سطح هورمون‌های شما را بررسی کرده و ممکن است قرص‌های کنترل بارداری یا داروهای دیگری را برای درمان قاعدگی دردناک تجویز کند.

به پزشکتان اجازه بدهید درباره‌ی علایم شما بداند به خصوص این‌که چطور باعث اختلال خواب می‌شوند یا با عملکرد روزانه تداخل می‌کنند. داشتن تصویر کاملی از سابقه‌ی پزشکی شما به پزشک شما کمک خواهد کرد تا بهترین درمان را به شما ارائه کند.

معاینه ی سالانه‌ی وضعیت سلامتی ایده‌ی خوبی برای هر فرد است.

قرص‌های کنترل بارداری

برخی از پزشکان ممکن است قرص‌های کنترل باردرای یا پچ‌هایی را به زنانی تجویز کنند که از دردهای شکمی قاعدگی رنج می‌برند. دارو ممکن است به تنظیم چرخه‌ی قاعدگی و کاهش درد کمک کند.

کنترل هورمونی بارداری به محافظت در برابر بارداری کمک می‌کند و ممکن است در صورت وجود بیماری‌های مربوط به رحم مانند اندومتریوز کمک‌کننده باشد.

اندومتریوز و سایر اختلالات مرتبط با اندام‌های تولیدمثلی زن باعث ایجاد قاعدگی دردناک ثانویه می‌شوند. این نوع تمایل دارد تا زودتر از چرخه‌ی ماهانه شروع شده و طولانی‌تر از دردهای معمول طول می‌کشد.

اطمینان حاصل کنید پزشک شما از تمام سوابق سلامتی شما و وضعیت‌های پزشکی‌تان آگاه است زیرا ممکن است قرص برای هر زنی مناسب نباشد. این نوع از کنترل بارداری مانع از تخمک‌گذاری می‌شود.

همچنین مانع از این می‌شود که رحم به ضخامتی که باید در حالت طبیعی در طول نوسانات طبیعی هورمونی ماهانه داشته باشد برسد. زنان زیادی که قرص می‌خورند خون‌ریزی قاعدگی یا دوره‌هایی را که خیلی طولانی‌تر از حد معمول هستند تجربه نمی‌کنند.کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی

کاهش درمان قوی درد پریودی قاعدگی
دردهای شبیه پریود نشانه چیست ?

• نشانه های اولیه بارداری
• تخمک گذاری
• کیست تخمدان
• اندومتریوز
• بیماری التهابی لگن (PID)
• اختلال کف لگن
• سیستیت بینابینی
• سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
• آپاندیسیت
• سرطان تخمدان

دمنوش برای درد قاعدگی بهترین دمنوش گیاهی برای درد پریود ؟

در دوران قاعدگی برای کاهش درد از دم کرده ی گیاه بابونه، گل گاوزبان و سنبل‌الطیب استفاده کنید.
استفاده از دم کرده ی زنجیل یا خوردن زنجبیل به صورت تازه در غذاها به دلیل داشتن طبع گرم این گیاه بسیر برای کاهش درد دوران قاعدگی و هضم غذا و حالت تهوع مفید است.
نوشیدن دمنوش نعناع نیز به دلیل کاهش گرفتگی ماهیچه ها و خاصیت آرام بخشی خود باعث تسکین و درمان درد دوران قاعدگی در بانوان می شود .
دمنوش پونه و آویشن علاوه بر تاثیر فوق العاده‌ای که بر کاهش دردهای قاعدگی دارد برای سرماخوردگی هم بسیار مفید است. ۱ قاشق غذاخوری پونه و ۱ قاشق غذاخوری آویشن را در ۳ لیوان آب جوش بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم سی دقیقه‌ای دم بکشد. یک لیوان از دم‌نوش را با ۲ قاشق غذا خوری عسل، شیرین و نوش جان کنید.

درمان درد قاعدگی با داروهای گیاهی چیست ؟

• کاهش درد قاعدگی با زنجبیل
• زنجبیل؛
استفاده از زنجیل دمکرده هم در تسکین دردهای قاعدگی موثر است. برای این منظور یک قاشق مرباخوری زنجبیل را در یک فنجان آبجوش ریخته و در آن را به مدت ۱۰ دقیقه ببندید. سپس آن را صاف کرده و مصرف کنید.
• رازیانه و بابونه
گرچه دردهای قاعدگی اگر خیلی شدید نباشد، طبیعی محسوب می شود اما برخی خانم ها به دنبال تسکین این دردها هستند. بهتر است برای کاهش دردهای خود سراغ مواد طبیعی بروید.
برای کاهش میزان درد قاعدگی استفاده از عرقیات گیاهی مانند رازیانه و بابونه کمک کننده است.
البته باید توجه داشت که این داروهای گیاهی را باید مدتی قبل از شروع قاعدگی مثلا یک هفته تا ۱۰ روز قبل شروع و روزی یک استکان مصرف کرد.
در دوسه روز اول قاعدگی نیز می توان مصرف آنها را ادامه داد ولی بهتر است در زمان قاعدگی مصرف نشود. این عرقیات می تواند دردهای شما را بهبود ببخشد.
به طور کلی در دوران قاعدگی و برای کاستن دردهای این دوران باید چند نکته اساسی را مدنظر قرار داد. اولین مورد تغذیه مناسب است.
موادغذایی که در این دوران مصرف می شود، اهمیت زیادی در حفظ توانایی بدن و حتی تسکین دردها دارد. بهتر است در این دوران از غذاهایی با طبع گرم استفاده شود.
به علاوه خوردن غذاهایی که خونساز هستند نیز در این دوران توصیه می شود. غذاهایی مثل زرده تخم مرغ عسلی (حتما توجه شود که تخم مرغ سالم باشد)، حلوا، آب سیب و. . . مفید است.
• رازیانه : یک مطالعه نشان داده است که رازیانه از گرفتگی عضلات جلوگیری کرده و در کمتر از یک ساعت درد قاعدگی را کاهش می دهد.
فراموش نکنید که رازیانه خونریزی را تشدید می کند به همین دلیل توصیه می شود که شب از مصرف آن اجتناب کنید.
• زنجبیل : زنجبیل خونریزی شدید دوران قاعدگی را کاهش داده و خلق و خوی شما را بهبود می بخشد.
• دارچین : دارچین به دلیل خواص ضد التهابی که دارد یکی از بهترین دارو های گیاهی برای درمان درد قاعدگی و پریود می باشد.
• شنبیلیه : شنبیلیه دارای خواص ضد درد طبیعی بوده و به کاهش سریع درد قاعدگی و پریود کمک می کند.
• سنبل الطیب ، چای بابونه
سنبل الطیب و چای بابونه را فراموش نکنید
مصرف یک فنجان سنبل الطیب قبل از صبحانه، ناهار و شام از روش های دیگری است که دردهای شما را آرام می کند. استفاده از چای زنجبیل و چای بابونه را نیز فراموش نکنید.
از مصرف ترشیجات بپرهیزید!
در زمان قاعدگی از مصرف ترشیجات و ماست و غذاهایی با طبع سرد بپرهیزید .
زیرا باعث سرد شدن رحم شده و به جز افزایش درد در ایام قاعدگی در اینده احتمال سقط جنین ،نازایی یا فیروم و میوم و بیماری های رحمی رو افزایش میدهد.

تغذیه و غذاهای مناسب قبل از پریود؟

• چون سوخت و ساز گلوکز (قند خون) در زمان قاعدگی مختل می شود و کاهش قند خون و علایم ناشی از آن وجود دارد، بنابراین خوردن مواد قندی خاص مانند خرما، کشمش، موز، سیب زمینی و غلات توصیه می شود.
• استفاده از سبزیجات و میوه ها و مواد پروتئینی مانند تخم مرغ، گوشت و لبنیات مفید است.
• مکمل های غذایی و ویتامین ها مانند B6 نیز در کاهش علایم موثر است.
• استفاده از سویا در رژیم غذایی علاوه بر این که در کاهش علایم اختلالات قبل از قاعدگی موثر است، موجب درمان و جلوگیری از پوکی استخوان و بیماری های قلبی نیز می شود.
• دریافت مقادیر کافی کلسیم مانند خوردن حداقل روزانه 3 لیوان شیر یا معادل آن از لبنیات مفید است.
• شکر، قند، عسل، آب نبات، مالت یا ژله و شکرهای مصنوعی که برای بیماران دیابتی ساخته می شود ممنوع است.
• از مصرف الکل و نیکوتین که خصوصا در سیگار وجود دارد به شدت اجتناب کنید.
• کافئین موجود در چای و قهوه، شکلات، نوشیدنی های کافئین دار مانند کولا توصیه نمی شوند.
• مصرف نمک را تا حد امکان کاهش دهید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.